Jaruzelski waarschuwt voor optreden tegen betogers Evakuatie Palestijnse strijders verloopt vlot Een meerderheid voor CDA/VVD in parlement Gemeente mag maximum snelheid van dertig kilometer vaststellen AGENDA Solidariteit roept op tot demonstraties Geen maatregelen V.S. tegen Frankrijk Twee arbeiders radio-aktief bestraald Scheldeborg staakt dumpen vaten radio-aktief afval Vervroegde verkiezingen in Spanje Demonstraties rond vliegveld Terroristen in Frankrijk gearresteerd Oproepen tot Arabische eenheid Aktie tegen niet-vliegen op Sabbat 2 WARSCHAU - Twee dagen voor de 31ste augustus, de tweede verjaardag van de akkoorden van Gdansk, heeft de Poolse leider generaal Jaruzelski de bevolking er op nieuw voor gewaarschuwd dat de autoriteiten krachtda dig zullen optreden tegen iedere betoging voor Solidari teit. „Of je nu voor of tegen de noodtoestand bent, de wet dieny gerespekteerd te worden" zo zei Jaruzelski zondag tot pas bevorderde Poolse officieren in Poznan. „Schending ervan zal niet worden geduld". Het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft zaterdag een offi cieel nieuwsbulletin op de radio on- drborken. In de klandestiene uitzen ding riep radio-Solidariteit de politie op tot matiging bij de demonstraties die aanstaande dinsdag worden ver wacht. BUENOS AIRES - De zogenoemde Dwaze Moeders" die wekelijks op de Plaza de Mayo in Buenos Aires in tj" zwijgende demonstratie uitsluit sel "rlangen over het lot van ver- wani i die bij de onderdrukking van binnenlands verzet in de jaren '70 spoorloc zijn verdwenen, hebben verklaard, dat het om 30.000 perso nen gaat. Tot ^usver was men uitge gaan van ongeveer 6.000 vermisten. WARSCHAU - Ze\ n agenten zijn gewond geraakt bij ee:. manifestatie in Lodz, de tweede stad ven POlen in het centrum van het land. Dit heeft de televisie vrijdag bekendgemaakt. Achthonderd personen waren bijeen gekomen in de direkte omgeving van het ramstation, waar in de zomer van 1980 het stakingskomité van de grootste industriestad van het land zetelde. Het was de tweede keer dar radio- Solidariteit zaterdagavond in de lucht was. De eerste uitzending vond plaats rond 18.00 uur en was slechts in enkele delen van Warschau te ho ren. Deze uitzending verrastte ken nelijk de autoriteiten, want ze werd niet gestoord. Ze duurde drie minu ten. Duidelijk hoorbaar was dat de be volking werd opgeroepen komende dinsdag de straat op te gaan ter gele genheid van de tweede verjaardag van de akkoorden van Gdansk, die de oprichting betekenden van Soli dariteit. Voorts werd ook in deze uit zending de politie gevraagd geen ge hoor te geven aan orders van de auto riteiten om demonstraties te onder drukken. Objektief In Warschau gestationeerde buiten landse journalisten hebbe zondag op het ministerie van buitenlandse za ken te horen gekregen, dat ze de ge beurtenissen van de komende dagen objektief dienen te verslaan. Als ze dat niet doen zal het ministerie de meest vergaande maatregelen ne men, zo heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. Arafat naar Griekenland BEIROET/JERUZALEM - Ook het afgelopen weekeinde is de evakuatie van Palestijnse guerrillastrijders uit Beiroet voortgezet. Zondag vertrok ken ruim 1200 leden van het PLA (Pa lestijnse bevrijdingsleger) over land naar Syrië. De PLA-mannen maak ten deel uit van de Syrische troepen van de Arabische vredesmacht die sinds 1976 in Libanon gestationeerd zijn. Ook vertrokken zondag onge veer 500 palestijnse strijders aan boord van een Grieks schip naar Sy rië. MOSKOU - De Sowjet-Unie lan ceert tussen 1 en 10 september een se rie draagraketten die neer zullen ko men in de omgeving van de Hawai- eilanden in de Stille Oceaan. Dit heeft het persbureau Tass zondag meegedeeld. Gasleidingkonf likt WASHINGTON/PARIJS -~ De Amerikaanse regering is niet van plan maatregelen te nemen tegen Frankrijk wegens de houding van dat land in het konflikt over de Sibe rische aardgasleiding. Het zal blij ven bij de boycotmaatregelen tegen de Franse dochter van de Ameri kaanse onderneming Dresser en het Franse concern Creusot-Loire we gens het feit dat deze ondernemingen op last van de Franse regering uit rusting voor de pijpleiding leveren en daarmee het Amerikaanse embar go doorbreken. Dit is vrijdag ver klaard door woordvoerder John Hughes van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Plassen op kommando STOCKHOLM - De vijfhon derd leerlingen van een mid delbare school in de Zweedse plaats Marks, bij Goteborg keken vreemd op toen zij 's morgens in de banken plaats namen en hun leraar hoorden zeggen dat zij voor de aanvang van de les een plas moesten gaan doen en hun urine dien den in te leveren. Het school bestuur had namelijk op aan drang van een werkgroep besloten een bijdrage te leve ren voor de strijd tegen het ge bruik van drugs en alcohol door jeugdigen. Om de betrouwbaarheid van het onderzoek niet in gevaar te brengen had het schoolbestuur de 16- en 17-jarige leerlingen noch hun ouders van het plan op de hoogte gesteld. Geen van de verbouwereerde leerlingen weigerde aan de proef mee te werken. De uitslag ervan wordt binnenkort bekendge maakt. De muren van de onlangs geheel ge renoveerde Poolse ambassade in Den Haag zijn in de nacht van zondag op maandag beklad met de leuzen „Wa lesa vrij" en „Solidarnosc". In een telefoontje aan het ANP heeft het Co mité Poolse Arbeiders Solidariteit (PAS) gezegd hiervoor verantwoor delijk te zijn. ZURICH - De Zwitserse be heermaatschappij van de internati onale hotel- en restaurantketen Wie- nerwald heeft surseance van betaling gevraagd. Volgens ^en bekendma king van Schweizer Holding AG heeft de oprichter en topman van het concern, Friedrich Jahn, een ak koordprocedure aangevraagd voor zijn persoonlijke vermogen. BRASILIA - Een Russische politi coloog, die sinds 14 augustus in Rio de Janeiro werd vermist, heeft poli tiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Dat heeft het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De politicoloog, Se- vim Gueraibekov (32), die in Rio de Janeiro een congres had bijgewoond, heeft Brazilië al verlaten. ISLAMABAD. China en Pakistan hebben vrijdag een weg tussen de twee landen door de Himalaya voor het normale verkeer opengesteld. Omdat de weg door Noord-Kasjmir loopt, heeft India tegen de openstel ling ervan geprotesteerd. Pakistan heeft deze protesten echter afgewe zen. De weg, die loopt langs de oude zijderoute, is 800 km lang. Er is 20 jaar aan gewerkt. WUERGASSEN - Twee Westduit- se arbeiders zijn ernstig besmet door radio-aktieve straling na een onge luk vorige week vrijdag in de kern centrale van Wuergassen, zo heeft de Westduitse Federatie van Milieueo- mites (BBU) meegedeeld. Het ministerie van gezondheid en arbeid in Dusseldorf, dat voor de cen trale in Wuergassen verantwoordelijk is, heeft het ongeluk bevestigd, nadat het eerst stilzwijgen had bewaard over het gebeuren. Volgens de BBU werden de twee arbeiders radio-aktief besmet toen zij een aantal filters verwisselden in het primaire koelsysteem van de hoofd- reaktor. De twee liggen nog steeds voor observatie in het ziekenhuis in Dusseldorf. De centrale van Wuergas sen is tien jaar oud en heeft een kapa- citeit van 670 megawatt Vaten treffen aktievoerders Sinds het begin van de evakuatie, negen dagen geleden, hebben bijna 9000 Palestijnen Beiroet met ver schillende bestemmingen verlaten. Het vertrek van de Palestijnen ver liep zondag vrijwel zonder proble men. Alleen het konvooi over land had enig oponthoud. Palestijnse en Syrische vlaggen sierden de voertui gen van de Palestijnen. Een Israëli sche patrouille hees daarom de Israë lische vlag en dit leiddë^ri toe dat beide partijen van elkaar eisten de vlaggen te strijken. De Italianen die het konvooi begeleidden wisten de kwestie echter spoedig in de minne te schikken. Alle vlaggen mochten blij ven wapperen en het konvooi ver volgde zijn weg naar Syrië, waar de Palestijnen een warm onthaal wacht te. Arafat De Palestijnse leider Yasser Arafat brengt in de loop van de week een tweedaags officieel bezoek aan Grie- kanland. Hij zal besprekingen voe ren met premier Andreas Papandre- oe. Dit heeft een regeringswoord voerder in Athene meegedeeld. Hij kon niet zeggen wanneer Arafat, die nog in Beiroet verblijft, precies komt. MADRID - Koning Juan Carlos heeft een decreet getekend, waarbij het parlement ontbonden wordt en vervroegde verkiezingen worden aangekondigd. Dit heeft het persbu reau EFE meegedeeld. Premier Calvo Sotelo was met het document naar Palma de Majorca ge reisd, waar de koning vakantie houdt. Het is nog onbekend wanneer de nieuwe verkiezingen voor de cortes worden gehouden. De grondwet be paalt dat het volk ter stembus gaat tussen 30 en 60 dagen na de ontbin ding van het parlement. Derde keer Het worden de derde algemene ver kiezingen sinds de dood van dictator Franco in 1975. Opiniepeilingen wij zen in de richting van een goede uit- slsag voor de socialistische partij (PSOE) van Felipe Gonzales die nu in de oppositie is tegen de centrum rechtse regering van premier Calvo Sotelo. FRANKFORT - Op het bouwter rein voor de nieuwe startbaan van het vliegveld van Frankfort is het zondag tot een gewelddadig treffen gekomen tussen betogers en de poli tie. Daarbij zijn verscheidene gewon den gevallen. Volgens de politie zijn een agent en een demonmstrant ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Er zijn vier arrestaties verricht. DEN HAAG - Opvarenden van de „Sirius", het aktieschip van Green peace, zijn er zondag verscheidene malen in geslaagd het lossen van radio-aktief afval door de „Schelde borg" sitl te leggen. Dit heeft de milieu-organisatie in Amsterdam meegedeeld. In de loop van de middag ontstond een gevaarlijke situatie: Terwijl de vrijwilligers van Greenpeace in rub berboten onder de loskranen van het schip een en weer voeren om het dumpen onmogelijk te maken, kwa men twee vaten (die per stuk 400 a 500 kg wegen) op de voorkant van een rubberboot terecht. De enige op varende kwam in zee terecht, waarna de bemanning van de Scheldeborg ophield met het lossen van de vaten. Spaanse schepen In de namiddag zijn twee Spaanse schepen (de „Arosa Uno" en.; de „Pleamar") in het stortingsgebied - Rooie Haan-enquête: HILVERSUM - Er is nog steeds sprake van een nek-aan-nek-race tus sen C.D.A. en P.v.d.A. wie de groot ste partij zal worden, maar door de sterke winst van de V.V.D. zouden bij verkiezingen nu C.D.A. en V.V.D. een meerderheid in het parlement krijgen van 79 zetels. D'66 blijft ver liezen. Dat zijn de belangrijkste konklu- sies uit de Rooie Haan - inter/view- enqêute, volgens de methode De Hond, die zaterdag is gepubliceerd. Een andere trend is, dat vier nu niet in de Tweede Kamer vertegenwoor digde partijen tegen de kiesdrempel (circa 60.000 stemmen) aanzitten: de Centrumpartij, DS'70, de Evangeli sche Volkspartij en de Socialistiese Partij. „Zwevende" kiezers Onderzoeker Maorice de Hond te kent aan dat deze enquête-cijfers niet als prognose van de verkiezing suitslag mogen worden gezien, om dat tussen de enquêteperiode (7 tot 26 augustus) en de verkiezingsdatum (8 Een maximum snelheid van dertig kilometer per uur mag alleen daar gelden waar deze snelheid logisch voortvloeit uit de wegomstandighe- den, aldus een toelichting van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Het ministerie heeft daarvoor voorwaarden gesteld, die overigens niet zo ver gaan, en dus minder kost baar zijn, als de inrichtingseisen voor een woonerf. Ook de verkeersbrigadiers worden' nu in de verkeerswetgeving opgeno- PARIJS - De Franse autoriteiten hebben tot zondagavond niet de iden titeit onthuld van twee „belangrijke leden van de internationale terroris- ten-scene" en van een vrouw, die za terdag door de politie in Vincennes zijn gearresteerd. Volgens ooggetuigen zijn de man nen tussen 25 en 30 jaar. Een van hen zou een baard hebben. Volgens een radiobericht kwam een van de twee uit de Verenigde Staten. Ook in Nederland De televisiezender TF-1 meldde zondag dat de drie - allen uit het bui tenland - kontakt hadden met terro ristische cellen in Nederland, West- Duitsland en Zwitserland. Dit kon men afleiden uit korrespondentie die men aantrof in het appartement in de voorstad van Parijs. Er zouden plannen gereed liggen een aanslag te plegen op de Britse mi litaire attaché in Den Haag. Volgens de televisie waren de drie van plan zondag een aanslag te ple gen in Parijs. op 700 km ten noordwesten van Spanje -aangekomen. Ook zij willen aktie voeren tegen de Scheldeborg. Op een van de Spaanse schepen be vindt zich de burgemeester van Vigo. Aan boord van de Sirius is de burge meester van Moana, die namens de burgemeesters van alle plaatsen aan de noordwestkunst van Spanje tegen het storten van de vaten protesteert. Greenpeace verwacht dat twee Ne derlandse schepen - de „Kirsten Smits" en de „Andrea Smits" - op 3 september naar het stortingsgebied in de Atlantische Oceaan vertrek ken. In België arriveert maandag een ander schip van Greenpeace, de „Ce- darlea". De bemanning ervan wil steun betuigen aan de burgemeester van Brugge en de duizenden Belgen die bezorgd zijn over het doorgaan van de stortingen van radio-aktief afval in de zee. september) zich nog belangrijke ver schuivingen kunnen voordoen. Er zijn nog veel „zwevende" kiezers. De P.v.d.A. schommelt nu op het niveau van de verkiezingsuitslag van een jaar geleden, hetgeen een duide lijke verbetering is vergeleken met de resultaten van de verkiezingen in dit jaar. Er wordt verloren aan klein links en gewonnen van D'66. Volgens De Hond maken P.S.P., C.P.N, en P.P.R. vergelijkbare ont wikkelingen door. Zij profiteren van een verlies van de P.v.d.A., daar naast scoort de P.S.P. goed onder de jongste kategorie kiezers. Relatief gezien blijft de P.P.R. wat achter bij de ontwikkelingen van de andere twee partijen. S.G.P., G.P.V. en R.P.F. (die een lijstverbinding hebben groeien vol gens de onderzoeker langzaam maar gestaag. R.P.F. en G.P.V. profiteren van een verlies van het C.D.A. De lijstverbinding verklaart volgens hem de froei van het zeteltal, dat zelfs met nog een zou kunnen stijgen. DEN HAAG - Gemeenten mogen een maximum snel heid van dertig kilometer per uur vaststellen voor we gen of weggedeelten in de bebouwde kom. De minister raad heeft vrijdag een voorstel van minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) om deze mogelijkheid in de wet op te nemen goedgekeurd. De Tweede Kamer had de be windsman gevraagd om deze maatregel. men. Tot dusver was hun bevoegd heid niet vastgelegd. Herkenbaar Bestuurders van voertuigen zullen op aanwijzing van de verkeersbrign- dier moeten stoppen. Hij moet wel als zodanig herkenbaar zijn. Bij overige wijzigingsvoorstellen van de minister zit ook een voorstel om fiet sers met een aanhangwagen van ten hoogste 75 centimcr breed te ver plichten fietspad of fietsstrook te ge bruiken. CASABLANCA - Het weer opne men van Egypte en drie vredesplan nen voor het Midden-Oosten vorm den zondag de voornaamste onder werpen van gesprek op de konferen- tie van ministers van buitenlandse zaken van de landen van de Arabi sche Liga in het Marokkaanse Mo- hammedia. De konferentie vormt een voorbe reiding op de top die volgende maand eveneens in Marokko wordt gehou den. Koning Hassan II van Marokko opende de bijeenkomst, die achter gesloten deuren wordt gehouden, za terdagavond met een oproep tot Ara bische eenheid. De sekretaris-gene- raal van de liga, Chadli Klibi, sloot zich zondag bij die oproep aan. Klibi leverde ook kritiek op de rol van de Verenigde Staten in de Libanese cri sis. Amerikaanse steun maakte het „expansionistische beleid" van de Joodse staat mogelijk, aldus Klibi. TEL AVIV - De Israëlische vak bonden hebben zondag besloten ko mende zaterdag het internationale vliegverkeer op het land stil te leg gen. Met hun aktie protesteren ze tegen het verbod dat de regering heeft afgekondigd op vluchten van de nationale luchtvaartmaatschappij El Al op de Sabbat en andere Joodse feestdagen. Een speciale kommissie van de vak centrale Histadrut kondigde voor za terdag een staking aan op het vliegveld Ben Gurion. De regering heeft tot het niet-vliegen op de Sabbat besloten on der druk van religieuze extremisten, wier steun onmisbaar is voor het ka binet-Begin dat over een zeer krappe meerderheid in de volksvertegen woordiging beschikt Maartdag 30 augustus Zierikzee Groene Kruisgebouw. Bijeenkomst begeleidingsgroep borstkankerpa- tiënten. 14.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 17.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Vergadering Reini gingsdienst Schouwen-Duive- land. 16.00 uur. „De Putmeet". Vergadering I.C.R.P. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Dorpshuis. Stichting Samenlevings opbouw. 19.30 uur. Dinsdag 31 augustus Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Repetitie „De Lofstem", dirigent Jaap Schouls. 20.00 uur. Stadhuis. Afscheid voorman plant soenendienst. 16.30 uur. Westerschouwcn Gemeentehuis. Kommissie sport-, jeugd- en culturele zaken. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. 19.30 Brouwershaven Tonnenmagazijn. verkiezingsbijeen komst V.V.D., Tweede Kamer-lid Blauw. 20.00 uur. Woensdag 1 september Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Repetitie „Sjaloom", dirigent Art de Jonge. 20.00 uur. „Gekroonde Suikerbiet". Koffie ochtend Vrouwencafé. 10.00 - 12.00 uur. Stadhuis. Vergadering advieskom missie sport. 16.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Sirjansland Weg door het Dijkwater. Verzamelen plantenwerkgroep. 19.00 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Ruilavond „G. J. Peelen". 19.30 uur. Donderdag 2 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. C.D.A- verkiezingsbijeenkomst. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 3 september Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, concert Brassband Apollo en Smalstad- en dameskoor, 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Af scheidsreceptie PTT-er J. M. de Bil, 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 4 september Dreischor Mobiele tent (Ring). Tentconcert „Veere's Genoegen". 16.00 uur; (rondgang door het dorp begint om 15.30 uur). W ilhelminadorp Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap. 12.30 uur. Maandag 6 september Zierikzee Pannekoekenhuis, Appelmarkt 6. Open avond Schaakvereniging Zie rikzee. Aanvang junioren 19.00 uur, senioren 19.45 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering Staten- kommissie Economische Zaken. 16.00 uur. Dinsdag 7 september Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Repetitie „De Lofstem", dirigent Jaap Schouls. 20.00 uur. 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. 14.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Woensdag 8 september Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Repetitie „Sjaloom", dirigent Art de Jonge. 20.00 uur. Zaterdag 11 september Bruinisse Muziektent, sluitingsconcert „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspan ning", 19.30 uur. Muziektent, lampionnenoptocht, 20.30 uur. Maandag 13 september Zierikzee Pannekoekhuis, Appelmarkt 6. Le denvergadering Schaakvereniging Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 14 september Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 16 september Kerkwerve N.H. Kerk. Algemene ledenvergade ring t.t.v. Kerkwerve. 20.00 uur. OMMEN - De boerderij en het ate lier van een beeldhouwer aan de Driehoeksweg in Ommen zijn zon dagmiddag totaal door brand ver woest. Volgens de rijkspolitie in Om men beloopt de schade vele honderd duizenden guldens. BRUNSSUM - Een afgeladen ge meenschapshuis in Brunssum heeft de vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen CDA, PvdA en WD duidelijk te verstaan gegeven dat het plaatselijk ziekenhuis niet geslo ten mag worden. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2