Bestrijding bacterievuur gebeurt te rigoreus Raad Duiveland nam afscheid van twee vertrouwde gezichten Echtpaar Simmers viert diamanten huwelijksfeest m im „Les extrêmes se touchent" STREEKNIEUWS Zeeuws Coördinatieorgaan: Evenwicht brengen tussen fruiten landschapsbelang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 augustus 1982 Nr. 23172 3 DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland heeft donderdagavond afscheid genomen van twee zeer ver trouwde gezichten in de raad. Zowel mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) als de heer ML Stouten (S.G.P.) maakten sinds september 1970 deel uit van de Duivelandse gemeenteraad. Op eigen verzoek zullen zij niet terugkeren in de nieuwe samenstelling. respeketeren en wees erop, dat het vertrekkende raadslid nog volop ak- tief zal blijven als bestuurslid van de kiesvereniging en in het bestuur van de schoolvereniging. De komst van mevrouw Van der Zande als eerste vrouw in de gemeen teraad werd door de S.G.P.-fraktie op grond van principes met gemeng de gevoelens tegemoet gezien, gaf de heer Van Klinken ruiterlijk toe. De enthousiaste wijze waarop de V.V.D.-woordvoerster altijd haar standpunt of grieven naar voren had gebracht, was volgens de spreker echter altijd prettig om aan te horen. Het getuigde immer van een grote in tensiteit, waarbij de gelaatskleur van mevrouw Van der Zande als graadmeter gold, volgens de heer Van Klinken. Hij herinnerde verder aan het sprankelende gevoel voor humor van deze vertrekkende vrouw uit de ge meenteraad. ,,De raad zal u missen, u neemt ook een stuk gezelligheid mee". Een rustige levensavond was volgens de heer Van Klinken voor mevrouw Van der Zande nog niet weggelegd. ,,Ze zullen u wel weten te vinden, u bent nog te jong en vol energie om het zonder bestuurlijk werk te doen". Geschenk Namens de raad bood de heer Van Klinken mevrouw Van der Zande een boekenbon aan. De heer Stouten mocht een fraai boekwerk - Bijbelse concordantie - in ontvangst nemen. Tot slot was het woord aan de ver trekkende raadsleden zelf. De heer Stouten bekende dat dit afscheid toch wel een beetje pijn deed. ,,De leeftijd gaat echter ook een woordje meespreken". Hij dankte zowel kol lege als raad voor de wijze van verga deren. ,,We waren veel verschillend in principes, maar zijn toch nooit boos uit elkaar gegaan. Iederhandel- de naar eigen overtuiging", aldus de heer Stouten. Hij sprak de hoop uit dat het de gemeente Duiveland goed zal gaan en dat Gods zegen op de ar beid zal rusten. Waardering en respekt Mevrouw A. F. v. Schutter (V. V.D.). d. Zande-Vleugel Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel was ver in de geschiede nis gedoken ten behoeve van zijn af scheidsspeech. Zodoende was hij te weten gekomen, dat de bet-bet-over- grootvader van mevrouw Van der Zande, Gerbrand Hendrik Schutter gedurende veertig jaar predikant in Oosterland een tijdgenoot was ge weest van Huybrecht Stouten, een slachter afkomstig uit Dreisehor en één der eerste Stoutens in Ooster land. Kennis van zaken Vervolgens beperkte de voorzitter zich in zijn toespraak tot de nazaten van beide bovengenoemde heren. Hij memoreerde, dat mevrouw Van der Zande haar besluiten in de raad al tijd met kennis van zaken had geno men, gegrond op gedegen studie. ,,U hebt zich in de raad voortreffelijk ge weerd", aldus de voorzitter. Wat de heer Stouten betreft, herin nerde hij eraan dat deze reeds in 1960 ervaring opdeed als raadslid in de zelfstandige gemeente Oosterland. li,'.- - In zijn funktie ais raadslid van Duiveland vertegenwoordigde de heer Stouten de gemeente in de Vleeskeuringsdienst. Zijn besluiten werden, volgens de voorzitter, altijd genomen op grond van de overtui ging, dat de mens dient te leven in af hankelijkheid van God en naar diens geboden. Als waardering voor het werk van de beide scheidende raadsleden bood de burgemeester twee fraaie borden met de wapens van de vier kernen in Duiveland aan. De gevoelens van de kollega-raads- leden werden vertolkt door de nestor in de raad, de heer A. van Klinken (S.G.P.). Tot zijn fraktiegenoot sprak hij waarderende woorden voor diens inzet en kritisch beleid met een goede kijk op de zaken en een waarschu wende vinger waar het de financiën betrof. Onderwijs voorzieningen „Het zal u goed doen terug te kun nen zien op hetgeen irt uw raadsperi ode tot stand is gekomen", aldus de heer Van Klinken die daarmee voor al doelde op de onderwijsvoorzienin gen in de gemeente Duiveland. Hij zei het vertrek van de heer Stouten te De heer M. Stouten (S.GiPT)!' (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mevrouw Van der Zande hechtte waarde aan de Franse uitspraak „Les extrêmes se touchent" bij dit vertrek van een S.G.P. en een V. V.D.- raadslid. Ze zei zeer veel geleerd te hebben de afgelopen twaalf jaar in de raad en de andere leden te zijn gaan waarderen en respekteren om hun mening. Ze was Van mening dat diskussies ook in de toekomst nooit mogen ontaarden in een prestigeslag. Verder wees zij erop, dat het raadlid- maatschap bepaald geen erebaantje is. „Je moet ook een brede rug heb ben, want kritiek is er altijd", aldus mevrouw Van der Zande. Ze herinnerde aan har komst in de raad toen het leek alsof het geld niet op kon. „Dat is veranderd het is nu een tijd van aanpassen, inpassen en vooral oppassen". Ze drong er dan ook op aan in geen enkel opzicht beloften te doen, die niet kunnen worden nagekomen. Zo als verwacht kon worden pleitte me vrouw Van der Zande ook nog even in het kort voor het handhaven van een goede gezondheidszorg. Ze sprak dankwoorden aan het adres van kollege, raadskollega's, en gemeenteambtenaren evenals tot de gemeentebode en zijn echtgenote, het echtpaar Bolijn, voor de gastvrijheid en de talloze kopjes koffie. Evenals haar algemene beschou- wingen besloot mevrouw1 Vart' der Zande dit afscheidswoord met een ci taat uit de Zeeuwse Kroniek. DEN HAAG - De gezamenlijke pro vinciale besturen vinden het volstrekt onaanvaardbaar dat mi nister Den Boer van c.r.m. in 1983 geen rijksbijdragen meer wil ver strekken voor de demokratische planning (provinciale opbouworga- nen). In een brief aan de minister vra gen zij hem van de bezuini gingsmaatregel af te zien. Doorvoe ren van deze bezuinigingen leidt on herroepelijk tot ontslagen in de pro vinciale overlegorganen zwakzinni genzorg en bij de demokratische planning, zo waarschuwen zij. ZIERIKZEE Kommissievergadering De vaste commissie van advies en bijstand voor sport vergadert 1 sep tember aanstaande om 16.30 uur in de raadzaal van het stadhuis te Zie- rikzee. De vergadering is voor ieder een vrij toegankelijk. Met toestem ming van de voorzitter mag, vooraf gaand aan elk agendapunt, het aan wezige publiek over dit punt het woord voeren. Op de agenda staat onder andere een bespreking van het inrich tingsplan nieuw sportpark Lange Blokweg Oudeweg (start artikel 19 procedure). Kofffe-ochlenden Vrouwencafé Het Vrouwencafé in Zierikzee heeft haar aantal bijeenkomsten voor het nieuwe seizoen uitgebreid. Naast de thema-avonden worden er vanaf september ook koffie-ochten- den gehouden, elke woensdag in de „Gekroonde Suikerbiet". Er is infor matie beschikbaar over vrouwenak- tiviteiten op Schouwen-Duiveland, kursussen, opleidingen en andere wetenswaardigheden voor vrouwen. Ook liggen er tijdschriften en doku- mentatiemateriaal klaar. Kontaktadressen: Els Buis, tel 01110-4220 en Joke 't Hooft, tel. 01110-6296. De eerste koffie-ochtend is woensdag 1 september. Voor tijd: zie agenda. De eerste thema-avond wordt op woensdag 22 september gehouden. Voor belangstellenden draait de film Rosie the Riveter over vrouwenar beid tijdens de Tweede Wereldoor log. De gewone café-avonden zijn verdwenen met ingang van het nieu we seizoen, wel is er elke vierde woensdag van de maand een thema avond. Net als het vorige seizoen vin den deze avonden plaats in het café de „Gekroonde Suikerbiet" te Zie rikzee. Verkeerde manoeuvre Mevrouw M. J. G.-v. d. G. uit Zie rikzee parkeerde woensdag haar au to aan de Verrenieuwstraat te Zierik zee. Een vrachtwagen, bestuurd door D.V. uit den Hoorn zou dusdanighéb- ben gemanoeuvreerd, dat de voorzij de van de auto van G. in 'elkaar werd gedrukt. ZIERIKZEE - De Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming maakt zich zorgen over de bestrijding van de bacterievuurex- plosie, die dit jaar de provincie Zeeland teistert. De Stichting vreest dat de huidige, rigoreuze, maar toch we loverwogen aanpak uit de had gaat lopen en zij vindt dat er een verstandig en realiseerbaar plan nodig is voor het najaar en de komende jaren. "#V r-v ZIERIKZEE Voor iedereen dtiideliik zichtbaar is de uitwendige restauratie van de molen aan de Lange Nobelstraat maar ook binnenin schieten de werkzaamheden al aardig op. zoals deze foto van het enorme raderwerktoont. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit schrijft de Stichting in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, omdat dit college zich eer der dit jaar heeft belast met het koör- dineren van de bestrijdingsaktie in Zeeland. Het Zeeuws Coördinatieorgaan maakt er melding van dat mei doornstruiken niet alleen zijn ges noeid, maar bewust een „nabehande ling" kregen met dodelijk gevolg. „Er zijn geluiden in bepaalde land- bouwkringen om meidoorns niet te snoeien, maar te rooien en liefst uit te roeien. Ook al gaat dat in tegen de opvatting van zowel natuurbescher ming, fruittelersorganisaties als de Plantenziektekundige dienst. Bestrijding van bacterievuur mag niet worden verward met bestrijding van meidoorn", schrijft de Stichting. Planmatige aanpak Bij de bestrijding van een explosie, gaat het niet om het uitroeien van bacterievuur, maar geleidelijk doch snel overgaan op een beheer dat het landschap in stand houdt, de infek- tiedruk tot hanteerbare proporties terugbrengt en rampzalige gevolgen voor de fruitteelt voorkomt. „Via een planmatig en weloverwogen be heer moet worden toegewerkt naar een evenwicht tussen fruitteeltbe- lang en natuur- en landschapsbelan- gen", aldus het schrijven. Uitgangspunten Een eerste uitgangspunt is dat voor het behoud van een pereboom aklie ve bestrijding - geïnfecteerde takken snoeien - hard nodig is, voor het be houd van een meidoornstruik is dat daarentegen niet noodzakelijk. Bij typische meidoornhagen moet voor het snoeien om de zeven k tien jaar worden gedacht. Net zoals mei doorns langs de wegen mede beheerd worden met het oog op de weggebrui kers, zullen meidoorns in het land schap mede beheerd moeten worden met het oog op bacterievuur-bestrij- ding. Volgens de Stichting leiden de ze uitgangspunten tot een evenwich tiger beleid dan het voortzetten, laat staan uitbreiden, van de huidige bestrijdingswijze. Zones In de direkte omgeving van de fruitteeltbedrijven dient volgens de Stichting de snoeicyclus van 7-10 ja ZIERIKZEE - Het echtpaar J. G. L. Sim mers (81) en J. I. Simmers-Strooband (87) viert zaterdag het zestig jarig huwelijksju bileum. De heer en mevrouw Simmers zijn beiden geboren en getogen in Zierikzee en velen zullen hen nog herinneren werk zaam in hun slagerij in de Visstraat. Dit bedrijf werd 97 jaar geleden begonnen door de overgrootvader van de heer Sim mers en wordt thans geleid door zoon Leo van het jubilerende echtpaar. De heer Simmers geniet verder ook een grote bekendheid in de Zierikzeese samenleving door het feit, dat hij - op de dag - vijfent wintig jaar lid is geweest van de gemeenteraad. Op 6 september 1949 deed hij als lid van de K.V.P.-fraktie zijn intrede in de Zierikzeese raad. Verder was de heer Simmers 45 jaar lang bestuurslid van de R.K. kiesvereniging, waarvan 25 jaar als voorzitter. Hij maakte 28 jaar deel uit van het bestuur van de Oranjevereniging, was 35 jaar voor zitter van de Slagersverenfging Schouwen-Duiveland en jarenlang voorzitter van het komité bejaardenreis in Zierikzee. Onderscheidingen Als waardering voor al deze aktiviteiten werd de heer Simmers in 1974 onderscheiden met het ereburgerschap van de gemeente Zierik zee en met de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau. Ver der werd hij geëerd met de pauselijke onderscheiding „Pro Eclesia" voor zijn werk ten behoeve van „Caritas" gedurende vijftig jaar. „Nee, ik was geen avond thuis", zegt de heerSimmers over zijn ve le aktiviteiten. been kwaad woord daarover echter van mevrouw Simmers. Heel lakoniek stelt ze,.yasti,„Er.zaten voor mij ook vaak \\h'èle leuke dingen aan verbonden''zoals dinertjes en recepties". Het echtpaar Simmers heeft zevén 'Tcxnderèii, twintig kleinkinderen en vijfiacmenkleinkinderen In Corneliastichting Sinds vier jaar wonen de heer en mevrouw Simmers in de Corneli astichting. Over de huisvesting in hun riante kamer aan het Haven park zijn ze zeer tevreden. Beiden genieten nog een redelijk goede gezondheid, howel het ouder worden wel wat klachten met zich mee brengt. De heer Simmers kampt met vernauwing in de bloedvaten en zijn echtgenote heeft last van evenwichtstoomis, hetgeen haar be let alleen een wandelingetje in de stad te maken. „Maar we zijn nog goed van ons verstand en dat is het belangrijkste", s'telt ze resoluut vast. Hoe? Op de vraag hoe je een diamanten bruiloft kunt bereiken, ant woordt de heer Simmers: „Ze is een lief moedertje". Mevrouw Sim mers zegt: „Ik weet het niet precieshet is vanzelf gegaan. Tegen woordig gaan ze soms na zes weken al uit elkaar als de melk over kookt, dat deden we vroeger niet". Het echtpaar Simmers viert het zestig jarig huwelijksfeest zater dagochtend met de bewoners van de Corneliastichting, 's middags van vijf tot zes uur wordt een receptie gehouden in restaurant „Mon- dragon". ren (wenselijk uit landschappelijk oogpunt) ingekort te worden tot 5-7 jaren. Zo'n beheer kan ervoor zorgen dat deze, nu schoongemaakte gebie den niet opnieuw op grote schaal geïnfekteerd raken. Als afstand dient vooralsnog de 500 meter lijn aangehouden te worden, maar er moet rekening mee worden gehouden dat uit lopend onderzoek kan blijken dat de daarin opgenomen veiligheidsmarge overdreven groot is. In dat geval kan de afstand ver kleind worden. In situaties waar een enkel fruit- teeltbedrijf gevestigd is bij zeer belangrijke meidoorngebieden dient schadevergoeding aan of verplaat sing van zo'n bedrijf mogelijk te zijn, als bakterievuurbestrijding teveel schade in natuur en landschap aan richt, aldus het schrijven. „Deze aanpak steunt op de erva ring van de Plantenziektekundige dienst, van onderzoekers en van fruittelers dat 90 van de bacterie- vuurbesmetting binnen een straal van 100 m plaatsvindt. Wind besmet ting over grotere afstand zal blijven optreden, maar kan opgevangen wor den door meidoornbeheer om de fruitteeltgebieden en op de fruit teeltbedrijven zelf", vermeldt de brief aan Gedeputeerde Staten. Tijd Het binnen één seizoen - dit jaar - integraal willen bestrijden van bac terievuur op m.n. Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen-Dui veland vindt zij onuitvoerbaar door tijd- en geldgebrek en ongewenst. Gedeeltelijke uitvoering van inte grale bestrijding - zoals nu door som mige gemeenten in hun bebouwde kom al gebeurt - noemt zij niet zin vol. Bacterievuurbestrijding buiten 500-meter zones dient gematigd en over enkele jaren gespreid te gebeu ren, d.w.z. geïntegreerd in het nor male beheer door waterschappen, wegschap, natuurbeheerders en plantsoendiensten, stelt de Stichting voor, en in de loop van enkele jaren dient de fruitteelt de meest gevoelige rassen (m.n. peren met nabloei) te vervangen door minder gevoelige. „Deze aanpak voorkomt dat een onnodige kampagne half wordt uit gevoerd, met averechts effekt en gro te nadelen voor natuur en landschap," denkt het Zeeuws Coör dinatieorgaan. Middelen Fondsen voor bacterievuurbestrij ding zouden besteed dienen te wor den aan het gehele extra beheer dan vanwege bacterievuur nodig is - en niet alleen aan het snoeien van mei doorn - alsmede aan schadevergoe ding en verplaatsing van fruitteelt- bedrijven waar nodig. Rijksmiddelen, provinciale subsi diëring, werkgelegcnheidsverrui- mende maatregelen, vrijwilligerson- dersteuning en alle andere middelen, volgens het schrijven, dienen op een verantwoorde manier gebruikt te worden, d.w.z. in het kader van een weloverwogen plan van enkele jaren gericht op het terugdringen van de infectiedruk en instandhouding en herstel van de meidoorns in het land schap. MADRID - De direkteur van het grote Spaanse reisbureau „Viajes Ca talonia", Ramon Almeda, is met 50 miljoen paseta's, ongeveer een mil joen gulden, vandoor. Het reisbureau heeft als gevolg daarvan zijn betalin gen moeten staken en hierdoor zijn talrijke Spaanse toeristen, alsmede hotels, binnenlandse luchtvaart maatschappijen en 240 andere reisbu- reau's in Spanje in grote financiële problemen geraakt. WASHINGTON - Met de moderni sering van de bewapening van China wordt „beperkte vooruitgang" ge boekt. maar Peking is nog ver ver wijderd van het bezit van een moder ne oorlogsmachine. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3