JAN KOUIJZER Dertig jaar muzikant en oprecht amateur Windhondenrennen Renesse ELEKTRO LIEVENSE Welzijnskommissie Middenschouwen Oosterscheldedam bij tv-rubriek Achter het Nieuws STREEKNIEUWS Investerings subsidie vissers en viskwekers Verdrag tegen diskriminatie vrouw Topman bij PTT benoemd vf- nf. Op zaterdag 28 augustus houden twee fruitteeltkwekers op Schouw en-Duive- land een open dag. Het publiek kan de gang van zaken op de bedrijven zelf ko men bekijken. Op de foto toont de heer M. J. van der Maas uit Burgh- Haamstede een deel van het druppelbevloeiingssysteem voor de boomgaard. Voor verslag, zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pagina 1) Samenlevingsopbouw hadden de kommissicleden weinig moeite. Ge- konstateerd werd, dat het opbouw werk duidelijk vooruitgang heeft ge boekt'met de komst van de nieuwe opbouwwerker. De noodzaak van een gemeentelij ke bijdrage van 3,— per deelnemer aan de jaarlijkse bejaardenreis werd nauwelijks ingezien. Het verzoek werd niet afgewezen, maar de leden van de welzijnskommissie zagen lie ver dat een rond bedrag als waarde ringssubsidie zou worden verstrekt. Een positief advies werd uitge bracht naar aanleiding van een subsi dieverzoek van 52,50 voor de bezor ging van de Tafeltje-Dekje- maaltijden. Bijdrage muziekonderwijs De kommissie had ook geen moeite met de bijdrage van 11.988,— voor het muziekonderwijs aan de Zeeuwse Muziekschool. De leden toonden enig begrip voor het feit, dat sommige adspirant-leerlingen met wacht lijsten worden gekonfronteerd. Men vroeg zich wel af of op de lagere scho len reeds wat basis-muziekonderwijs gegeven zou kunnen worden. Het voorstel de garantiesubsidie voor zangvereniging „Sursum Cor- da" uit Scharendijke van 800, naar 1.000,— te verhogen, vond geen genade in de ogen van de kom- missicleden. De vergadering adviseerde de sub sidie aan de zangvereniging te hand haven op 800,—. Het voorstel tot verhoging werd aanvankelijk ge daan vanwege het feit, dat „Sursum Corda" met een hoger tekort dan ge raamd had te kampen. Maatschappelijke instellingen Over de subsidie-verzoeken van de zogenaamde vijf maatschappelijke instellingen bracht de welzijnskom- Maandag 23 augustus ZIERIKZEE In een rechtstreekse uitzending vanuit restaurant „Au- berge Maritiem" te Zierikzee gaat de tclcvisic-aktualiteitenrubriek „Ach ter het nieuws" van de VARA maan dag 23 augustus in op het thema Oosterscheldewerken. De technische, milieu-technische en financiële aspekten van de bouw van de stormvloedkering tussen Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland komen aan de orde. In dit programma komen voor- en tegen standers van de Oosterscheldedam aan het woord, onder wie minister Zeevalking van verkeer en wa- f/rstsnt en ir Meijer, woordvoerder v?t. het Comité Samenwerking Oosterschelde. Dit comité is nog steeds van mening dat het niet te laat is om met de bouw van de dam te stoppen en in plaats daarvan de dij ken tc verzwaren. Afhankelijk van dt'Weersomstandigheden zal de uit zending vanuit Zierikzee op het ter ras nan de havenzijde van de „Auber- g>J Maritiem" plaatsvinden of in het restaurant zelf. Het programma be gint om 20.27 uur op Nederland 2. missie nog geen advies uit. Voor 1982 besloot de gemeenteraad Midden- schouwen enige tijd geleden geen subsidie te verlenen aan deze instel lingen. De welzijnskommissie gaf te kennen eerst het advies van de pro vincie te willen afwachten voor zelf met een uitspraak te komen over de subsidie voor 1983. ZIERIKZEE Ingebroken in kleuterschool In kleuterschool ,,'t Mierenest" aan de Scheldestraat te Zierikzee werd in de week van 11 tot 16 au gustus ingebroken. Hiervan werd donderdag bij de politie aangifte ge daan. Een cassetterecorder en blok fluiten worden vermist. WESTENSCHOUWEN Strandkabines opengebroken Drie strandkabines op het strand te Westenschouwen werden door nog onbekenden opengebroken. Bij de eerste, van J. B. uit Vlaardingen wer den spullen ontvreemd ter waarde van 750,—. Ook een aardappelmes je werd gestolen, waarmee de daders later in de twee andere kabines luchtbedden en opblaasboten ver nielden. Schade 2000,—. HAAMSTEDE Jongen aangereden Op camping ,,'t Torentje" werd donderdag de achtjarige jongen P. d. V. uit Hoogvliet aangereden door een personenauto. De automobilist reed na de aanrijding door. De jongen moest naar het Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee worden overge bracht. DEN OSSE Aanrijding Twee automobilisten, M. S. S. uit Keulen en Th. G. S. uit Rotterdam kwamen op de Schouwsedijk in bot sing doordat de Duitser niet voldoen de rechts zou hebben gehouden, ter wijl de wagens elkaar passeerden. De Duitse wagen moest door takelbe- drijf J. de Jonge worden weg gesleept. VEERE Optreden Marie Cecile Moerdijk De zangers Marie Cecile Moerdijk geeft zaterdag 28 augustus in de Gro te Kerk te Veere een optreden. Zij is van geboorte een Zeeuwse, maar door haar druk bezette leven treedt zij maar weinig in de provincie Zee land op. Marie Cecile Moerdijk brengt eigen liedjes, schlagers en meezingliedjes, begeleid door het grootste koor van Veere. Aanvang 20.00 uur. DEN HAAG - Vissers en kwekers van schaaldieren kunnen maximaal dertig procent van hun investerings kosten van de Nederlandse overheid en van de Europese gemeenschappen krijgen. Tot en met 24 september lig gen daarvoor bij het ministerie van landbouw en visserij formulieren. Het departement heeft dit woensdag meegedeeld. De Nederlandse regering geeft een bijdrage van vijf procent van de in vesteringskosten, de Europese ge meenschappen gaan tot 25 procent, zodat totaal dertig procent kan wor den gesubsidieerd. Om in aanmerking te komen voor beide premies moeten de investerin gen betrekking hebben op moderni sering of verbouwing van boten, aan schaf van een nieuw vaartuig of aan koop van installaties voor de teelt van vissen of schaaldieren. Bij mo dernisering of ombouw van een boot moet de investering minimaal 180.000 gulden bedragen. Bovendien moet de boot tussen 12 en 14 meter lang zijn. Als een nieuwe boot wordt ge kocht, moet de oude uit de vaart wor den genomen. DEN HAAG - De ministerraad is donderdag akkoord gegaan met een wetsontwerp, waarbij het internatio nale verdrag inzakede uitbanning van alle vormen van diskriminatie jegens de vrouw wordt goedgekeurd. Vorig jaar juli werd dit verdrag al door ons land ondertekend. Met de goedkeuring verplicht ons land zich te streven naar uitbanning van diskriminatie van vrouwen op het gehele spektrum van het maat schappelijk leven. In het wetsont werp wordt een voorbehoud ge maakt met betrekking tot de militai re dienstplicht voor vrouwen. i>- - RENESSE - Op sportpark Laone in Renesse organiseerde de Evenementen kommissie Renesse haar laatste evenement van de zomer 1982. De Zeeuwse Renvereniging gaf een demonstratie met whippets en afghaanse windhonden, waarvoor behoorlijk wat belangstellenden naar het sportpark waren geko men, zodat de Evenementenkommissie ook hiermee een schot in de roos plaatste. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG - Ir. P. C. de Man, thans sekretaris-generaal bij het de partement van verkeer en waterstaat wordt eerste man bij de PTT. Hij volgt direkteur-generaal drs. Ph. Leenman op, die op 1 april 1984 met pensioen gaat. De benoeming op dit tijdstip geeft de nieuwe topman van de PTT gelegenheid zich volledig in te werken. De direktieraad van de PTT en het georganiseerd overleg hebben met de benoeming ingestemd. De nieuwe direkteur-generaal, 53 jaar oud, was ondermeer werkzaam bij Rijkswa terstaat, op de Antillen en bij de we reldbank. Bij het departement van verkeer en waterstaat heeft de heer De Man zich in het bijzonder beziggehouden met de koördinatie van de beleids vorming. Hij was verder ondermeer lid van de raad van kommissarissen bij de K.L.M. en bij de N.S. en voor zitter van de beleidsgroep instelling postbank. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - eni 01114-1368 01119 1634 PEKING - De vijf Chinezen die op 25 juli tevergeefs probeerden een Chinees lijnvliegtuig te kapen, zijn donderdag in Shanghai terecht gesteld, zo heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaak akt. SCHUDDEBEURS - Vergeelde krantenberichten en oude foto's zijn slechts herinneringen uit een ver verle den. Voor Jan Kouijzer uit Schuddeheurs betekenen ze veel meer dan dat. Ze vertellen over zijn eerste optre dens als jonge muzikant van nog maar acht jaar. Dertig jaar later vertelt hij in de tuin achter zijn sfeervolle wo ning over zijn ervaringen als muzikant, de formaties waarvan hij deel uit maakte en de plannen voor de toe komst. In de inmiddels kromgetrokken plakboeken staan de verhalen over suksesvolle optredens van „The Creatures", „The Swing Ryth Boys" of „What Bums" om maar enkele groepen te noemen waarin Jan Kouijzer de afgelopen dertig jaar heeft gespeeld. Toch heeft, hij nooit gekozen voor een leven als be roepsmuzikant, terwijl de kansen voor het oprapen lagen. Hij praat daar zeer nuchter over, sterallures zijn bij hem ver te zoeljen. „Het draait bij mij alleen maajr om mu ziek, zonder de glitter of dö glamour. Muziek, dat is m'n leven". Jan Kouijzer is de afgelopen jaren beter bekend als de leider van de band Johny Coldsteel and friends. Onlangs heeft deze band, met Lou Brondgeest als zanger, een sukses ge boekt bij de talentenjacht „Nieuwe Oogst" te Loosdrecht. Deze finale wordt vanavond op Nederland 1, 20.20 uur uitgezonden. Revue Dertig jaar terug bestond er in Zie rikzee een zogenoemde M.C.D. Re vue. Die was groots opgezet, gepre senteerd door Zierikzeeënaren die er nog een echte show van wisten te ma ken. De moeder van Jan, mevrouw J. Kouijzer-Roggeband, die in Zierik zee al naam had gemaakt als pia niste, vond het waarschijnlijk de hoogste tijd dat zoonlief ook iets ging presteren op muzikaal gebied. Tij dens de Revue kwam zijn eerste op treden tot stand en dit sukses werd daarna geregeld voortgezet. Moeder en zoon op het toneel, zij achter de piano, hij op de accordeon. Hij was inmiddels ook lid geworden van de populaire mandolinevereni ging „Scheldeklanken", die vaak op tredens verzorgde op jaarfeesten, in klubhuizen, voor bejaarden, tijdens straofeesten etc. Swing Rythm Boys We bladeren verder in het logboek. De middelbare schooltijd brak aan, de tijd van „The Swing Rythm Jan Kouijzer stond als achtjarige al op het toneel, toen nog begeleid moeder, mevrouw J. Kouijzer-Roggeband die geregeld als pianiste door zijn iptrad. Jan Kouijzer: „Muziek, dat is m'n leven" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Boys", spoedig opgevolgd door „The Sea Birds". „Het zijn niet direkt klinkende na men, maar we stonden wel garant voor een swingende avond. Destijds stond onze muziek nog sterk onder invloed van dixieland, maar zo lang zamerhand begon de beat zijn intrede te doen. In Zierikzee bleven we niet achter en we formeerden de eerste Zierikzeese beatband: „The Creatu res". Alles mocht in die tijd, thuis kreeg ik alle (muzikale) medewer king van mijn moeder, die mij overi gens door de jaren heen alle kansen heeft gegeven om me op muzikaal ge bied te ontplooien. We repeteerden in mijn ouderlijk huis, dat was achteraf een fantastische tijd", vertelt Jan met een beetje weemoed. „The Creatures" werden razend populair in Zierikzee en omgeving. De bandleden gingen verdacht veel op The Beatles lijken, en ook dat leidde tot nog meer sukses. Nadat Jan zich een nieuw elek trisch orgel had aangeschaft (voor 1450,-) nam de populariteit aleen maar toe. Rolling Stones Na enige tijd veranderde die naam in „Creatures League" en verder kwam Jan in kontakt met Jan Blok die toen in „What Bums" speelde.; „Dat waren ruige tijden. „What Bums" was te vergelijken met The Rolling Stones, van Kruiningen dan wel. Ook in die band héb ik gespeeld. „Creatures League" had toen zelfs nog een fanblad, dat slechts twee maal is verschenen. Na verloop van tijd ging Creatures samen spelen met What Bums, maar ook die formatie ging ter ziele". Een leven zonder muziek is voor Jan Kouijzer onmogelijk, en zodoen de ontstond al snel een nieuwe band: „The new black and white" een amu- sementsband. Deze formatie behaalde destijds een tweede plaats tijdens een talen tenjacht, terwijl Anita Meyer, toen nog heel jong, als winnares uit de bus rolde. De opsomming blijft maar door gaan. Meer bandjes volgden: Afte- rall. Sessiegroep en Rocky West and the Humbuggers, een rock roll groep die zowel nationaal als inter nationaal aardige bekendheid kreeg. Single Het begon voorzichtig met een eerste single „Who's been foolin you" en tenslotte werd ook een LP uitgebracht, waarvan het nummer „Shakin purse roll" (geïnspireerd door Schuddebeurs) een hit werd. De groep ontving zelfs een uitnodiging uit Brussel om in het voorprogram ma te spelen met Little Richard. Dit optreden betitelt Jan als é£n van de hoogtepunten in zijn carrièjre. Het is inmiddels 1978 geworden en de groep Rocky West stoiid op het punt een grote doorbraak te maken. „Toch hebben we die kants niet ge pakt. Als beroepsmuzikant leid je een slecht leven. Laat optreden, laat naar bed, veel drank, roken, kortom een ongezond bestaan. Daarnaast bestaat altijjl het ge vaar dat een suksesvolle groep na en kele jaren uit elkaar valt. Ipan heb je nog niets. Het zou juist zo aardig zijn zomaar met een groep mensen mu ziek te kunnen maken, zonjder dat de leden direkt de pretenties krijgen be roemd te willen worden. Na al die ja ren als amateur-muzikant dacht ik bijna dat dit ideaal niet meer bestond. New Orleans Een bezoek aan New Orleans (USA) bracht daar verandering in. Samen met zijn vrouw Janny ging hij in negerwijken op zoek naar de origi nele Blues- en jazzmuziek. „Het was achteraf best gevaarlijk wat we de den. De mensen daar verwachten geen blanken in die wijken. In eerste instantie reageerden ze vijandig op onze komst, maar toen we duidelijk lieten merken dat we puur voor de muziek kwamen, aksepteerden ze ons. Ik heb daar samen gespeeld met topmensen uit de Amerikaanse jazz- wereld, zeer informeel allemaal. La ter, toen ik ze zag tijdens een optre den in Nederland, hingen ze de „big- star" uit en zagen ze me niet meer staan. Het zou prachtig zijn als we dat New Orleans sfeertje ook in Neder land kunnen kreeëren. De opzet van „Coldsteel and friends" sluit daar een beetje bij aan. Wc hebben een vaste kern, maar in principe is iedere muzikant welkom om mee te spelen". L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4