Judo en jiu-jitsu op Toeristendag Zoeken naar granaten voorlopig gestaakt Strengere voorwaarden bij verlenen gemeente-garantie Warme weer laat sporen achter in mosselhandel Zevende zomeravondkoncert STREEKNIEUWS afgesloten door Brassband AUTOBEDRIJF ISTA L. A. ISTA Percentage mosselen sterft Voorstel b. en w. Duiveland: ZIERIKZEESCHE MEL"WSHOI)E Vrijdag 20 augustus 1982 Nr. 23188 3 DUIVEL AND - De gemeente Duiveland werd al enige niet zuilen terugkeren in de nieuwe samenstelling van de Duivelandse malen gekonfronteerd met financiële verplichtingen raad. voortvloeiend uit het verlenen van gemeentegarantie voor geldleningen ten behoeve van eigen woningbezit. Zowel het kollege van b. en w. als de gemeenteraad ga- STREEKNIEUWS ven reeds te kennen behoefte te hebben aan nadere voor waarden bij het verstrekken van gemeentegarantie om het financiële risiko voor de gemeente in de toekomst enigszins te verkleinen. ZIERIKZEE Zierikzeese Oratorium Vereniging Het kollege van b. en w. komt nu met een voorstel aan de gemeente raad een aantal nieuwe voorwaarden vast te stellen. Deze zaak komt aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring van Duiveland op donderdag avond 26 augustus. B. en w. stellen voor in de toe komst een percentage van 80 van de executiewaarde te garanderen. Mocht daaruit voortvloeien, dat be trokkene om de financiering rond te krijgen naar andere middelen dient uit te zien, dan dient volgens het kol lege als voorwaarde te worden gesteld, dat een tweede hypotheek en/of persoonlijke lening bij dezelf de bank afgesloten dient te worden waar de gegarandeerde lening is op genomen V erbeteringskosten Bij het garanderen van verbete- rings- en bijkomende kosten, dienen volgens het voorstel, de verbete- ringskosten in depot te blijven en zullen alleen met toestemming van b. en w. voor verbeteringsdoeleinden aangewend mogen worden. Verder wil het kollege als voorwaarde gesteld zien, dat een eventueel nog in bezit van de aanvrager zijnde woning vrij van hypotheek dient te zijn. Een eventuele jaarlijkse premie betref fende een zogenaamde A- of B- woning dient volgens het voorstel, gecedeerd te worden aan de bank waar de gegarandeerde lening is op genomen, dienende óf tot extra aflossing of tot periodieke betalin gen. B. en w. willen verder een overlij- densrisicoverzekering verplicht gesteld zien en zijn van mening dat, indien er een huwelijkskontrakt is opgesteld, een afschrift daarvan aan de gemeente overlegd dient te wor den. Verdere voorwaarden, die het kol lege voorstelt zijn: betaling van rente en aflossing in maandelijkse termij nen; binnen 15 dagen bericht van de bank als de maandelijkse betalings verplichtingen achterwege zijn ge bleven; per maand bericht van de bank als. zich betalingsmoeilijkhe den hebben voorgedaan en geen ge bruik als tweede woning. Indien het inkomen van de (a.s.) echtgenoot of echtgenote van doorslaggevende be tekenis is bij het verlenen van de ga rantie kan, volgens het kollege, ten slotte verlangd worden dat uit dit in komen een aantal jaren extra wordt De agenda vermeldt ook enkele konkrete voorstellen tot verlening van gemeentegarantie t.b.v. eigen- woningbezit. Grondverkoop Het kollege stelt verder voor een strook grond aan de Ribesstraat te verkopen aan de heer M. Otte voor 100,— per m2, evenals de verkoop van een stuk grond te Sirjansland aan de heer M. J. van Zaltbommel. De raad wordt ook voorgesteld een perceel grond te Sirjansland voor 45.168,— te verkopen aan woning bouwvereniging „Beter Wonen". De ze grond is bestemd voor de bouw van vier woningwetwoningen. Eveneens ten behoeve van de bouw van deze vier woningen te Sirjans land stellen b. en w. voor een aan vraag tot Rijkssteun in te dienen. Een dergelijk voorstel wordt ook ge daan ten behoeve van de bouw van negen woningwetwoningen in Oosterland. De raad dient tijdens deze vergade ring ook te komen tot vaststelling van de vragenlijst nieuwbouw 1983 t/m 1985. Het kollege stelt verder voor de exploitatie-opzet bestem mingsplan Leuvestraat Oosterland vast te stellen. De agenda vermeldt ook de vaststelling van de eerste wij ziging der gemeenschappelijke rege ling inzake de subsidiëring van de Stichting Regionaal Pedagogisch centrum Zeeland. De raad wordt gevraagd een kre diet van 1.298,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf van materia len voor tuin-onderhoud ten behoeve van de bijzondere lagere school te Nieuwerkerk. Gasaansluitingen In de gemeenteraadsvergadering van 29 april dit jaar werd besloten medewerking te verlenen om te ko men tot aansluiting op het aardgas- net van 135 percelen in de polder. De totale financiële konsekwenties voor de gemeente werden toen be groot op 124.831,—. B. en w. delen de raad nu mede, dat de PZEM in middels een nieuwe regeling heeft vastgesteld, die een aanmerkelijke verruiming van haar subsidiebij dra- ge inhoudt. Door deze nieuwe rege ling wordt het mogelijk dat veertig extra woningen voor aansluiting in aanmerking komen. De totale gemeentelijk bijdrage voor het gehele projekt, dus voor ±175 aansluitingen zou dan 175.000,— zijn. De PZEM heeft inmiddels toege zegd, dat, indien de raad tot mede werking besluit, nog dit najaar met de uitvoering kan worden gestart. De uitvoering van het totale projekt zalv ongeveer drie jaar duren, zodat de ge* meentelijke investering ook over drie jaar gespreid kan worden. Super-onrendabel „Wanneer het totale projekt gerea liseerd is, zijn de meeste percelen in de gemeente op het aardgasnet aan gesloten. Voor 35 percelen is dat dan nog niet het geval. Deze wonin gen liggen zover van het bestaande leidingnet verwijderd, dat aanslui ting hiervan op het ogenblik nog niet overwogen wordt", aldus de toelich ting van het kollege. Over drie jaar zal nader bekeken worden of aanslui ting van deze 35 super-onrendabele percelen te verwezenlijken is. B. en w. stellen verder nog voor een krediet van 6000,— beschikbaar te stellen voor het onschadelijk maken van gemeentelijke olietanks en deel name aan de aktie Tankslag. Aan het einde van deze gemeente raadsvergadering zal afscheid geno men worden van mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) en van de heer M. Stouten (S.G.P.), die De Zierikzeese Oratorium Vereni ging start op dinsdag 24 augustus met haar repetities in het Parochie centrum in de Mosselstraat 2. De Ver eniging staat onder leiding van diri gent de heer P. L. Zoomers. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Wandelconcert en orgeltentoonstelling De orgeltentoonstelling in het U.V.V.-gebouw trok tijdens de laatste toeristendag een rekord- aantal bezoekers: 167 mensen. Ook voor het wandelconcert langs enkele Zierikzeese orgels bestond grote be langstelling: honderdtien mensen maakten de tocht mee. De wandeling en de korte concerten stonden onder leiding van de - in historisch kostuum gestoken - organist Mar van der Veer. Tot grote verrassing van de deelnemers aan het wandelconcert kon ook het fraaie orgel in de Grote of Nieuwe Kerk dit keer bezocht en beluisterd worden. Zilveren jubileum onderwijzeres Vrijdag 27 augustus viert mevrouw Rie Rosmalen-Murre haar 25-jarig ju bileum als onderwijzeres aan de Theo Thijssenschool. Tussen vijf uur en half zeven wordt er een receptie gehouden in het schoolgebouw. BROUWERSHAVEN Rommelmarkt De School met de Bijbel de Schouw te Brouwershaven organiseert voor zaterdag 28 augustus een rommel markt op het schoolplein van de school. De opbrengst is bestemd voor een aantal leermiddelen en de finan ciële adoptie van een kind via de Stichting „Redt een Kind". Op het schoolplein staan stands met curiosa, antiek en boeken en platen. Ook is er een rad van avontuur. Om half twee 's middags is er tradi tiegetrouw een grote veiling. Voor tijd rommelmarkt: zie agenda. NOORDWELLE r Plezierige speldageri in Noordwelle Met een daverend applaus beloon den ouders, opa's en oma's tantes en ooms en andere belangstellenden de jeugdige akteurs en aktrices in het dorpshuis te Noordwelle. Aan het slot van de vakantiespeel dagen hadden de peuters, kleuters en „grote scholieren" in een tweetal to neelstukjes iets van hun talenten la ten zien, verkleed als reuzen, beren, wolven, indianen en zelfs als bomen. Tevoren hadden de jeugdige ko mieken eerste van een drietal teken-. filmpjes en een honderdtal frietjes met knakwordt en mayonaise kun nen genieten: er werd wat afgela- chen, gesmuld en gedronken. Maar ze hadden het dan ook wel verdiend. Drie dagen lang was de jeugd in de weer geweest. Spelletjes, knutselen, sport en spanning, instuderen en kwisjes, indianen en zeelucht. Woensdag het verhaal en de groeps wedstrijden, donderdags met de boe- ZIERIKZEE - Een aardig doorkijkje van de kramen, xvaar tijdens de laatste Toeristenmarkt hobbyisten hun ..waren" uitstalden. Op de voorgrond leden van „De Tekenaars" uit Nieuwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - Tijdens de slotavond van de serie Toeristendagen in Zierikzee. gaf de plaatselijke vestiging van sport school Wim Geelhoed een demonstratie judo en jiu-jitsu op het Havenplein in Zierikzee. Zoals voor alle andere onder delen van de uiterst geslaagde dagen was ook voor deze demonstratie bijzonder veel belangstelling. De demonstratie werd geleid door Wim Geelhoed uit Schore zelf. op de foto rechts op de rug gezien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE - Woensdagavond werd onder de titel „Koperklanken", een zomeravondconcert gehouden in de Hervormde Kerk van Renesse. De avond werd verzorgd door de brass band „Excelsior" uit 's Heer Arends- kerke, onder leiding van M. Kramer. Het concert trok een goede be langstelling. De avond werd geopend door de heer J. H. Blom, die het talrijke pu bliek verwelkomde en die ook alle nummers inleidde. De band bracht een gevarieerd pro gramma. Er werd onder andere een selektie gespeeld uit „Pirates of Pen zance" van A. Sullivan en het speci-, aal voor brass geschreven „Contrasts in brass" van Stewart Johnson. Heel bijzonder klonk „Un moment musi cal" van Franz Schubert. In het zeer bekende „Long long ago" in een ar rangement van S. Boddington werd door Kees Kramer een solo geblazen op eufonium. Jos Nol soleerde op Es Bas in „The bass in the ballroom" van Roy Newsome. renkar van de heer Hoogenboom naar het strand, flessenrace en kro kodilletje, en vrijdags het spelencir- cus. Drie dagen vol opwinding en ple zier voor de ongeveer 26 deelnemert- jes. Kortom de speldagen van Noord welle waren ook dit jaar weer een groot sukses. DUIVELAND Verdeling wethouderszetels De P.v.d.A.-fraktie en de C.D.A.- fraktie in de gemeenteraad van Dui veland zijn overeengekomen, dat zij voor de komende nieuwe raadsperio de de wethouders zullen leveren. De huidige wethouders: J. Op 't Hof (C.D.A.) en A. L. Bakker (P.v.d.A.) zullen kandidaat worden gesteld. BRUINISSE Reisje N.C.V.B. Dinsdag 17 augustus maakte de N.C.V.B., afdeling Bruinisse het jaarlijkse reisje met deze keer als doel een bezoek aan de Floriade te Amsterdam. Met een bus van fa. Klundert uit Tholen vertrokken vijftig dames, on der wie ook enkele gasten, om acht uur 's ochtends. Ze werden goede reis toegewenst door de presidente, me vrouw De Groot. Via een prachtige route bracht chauffeur Van Driel hen naar de plaats van bestemming. De eerste koffiestop was in restaurant „Kaagzicht" te Buitenkaag. Vervol gens via Schiphol en het Amsterdam se bos naar de Floriade. Ieder op z'n eigen manier genoot van de prachtige natuur en de attrakties. Op de terug weg werd an de Loosdrechtse Plas sen nog een konsumptie gebruikt. Het slotdiner was in hotel-restau rant „De Gouden Leeuw" in Mont- foort. Met „Bru in Zicht" bedankt de vice-presidente, mevrouw Verton, de heer Van Driel voor de bijzondere prettige begeleiding en de behouden thuiskomst. Film en Disco „De Pul" Vandaag vrijdagmiddag en -avond verzorgt Jeugdsociëteit „De Pul" twee films voor leden en gasten, 's Middags om vier uur begint de bios in het soosgebouw met de film „Hans en Grietje". Deze jeugdfilm wordt in het Nederlands gesproken. 's Avonds om acht uur begint de hoofdfilm „Monty Python's life of Brian" met Terry Jones en John Gleese. De film is een persiflage op gebeurtenissen rond het begin van onze jaartelling. Het Monty Python team spant met deze film de kroon wat betreft rake typeringen van historische en hedendaagse toestan den. Een must voor iedere liefhebber van echte humor. Na afloop wordt een disco georganiseerd. Bruse Boys toernooi Zaterdag vanaf half een, wordt in Bruinisse het Bruse Boys-toernooi gehouden, met onder meer penalty- schieten, dames- en veteranen- wedstrijden en een wedstrijd „F.C. Import" tegen de veteranen. Met de uitvoering van The wonder ful rookmachine van Michiel van Delft en „Aunt Dinah has blowed the horn" van Scott Joplin, bewees de band ook moderne muziek aan te kunnen. Toegiften Het publiek toonde zijn waarde ring in een langdurig applaus dat de dirigent tot twee toegiften dwong. Voor de dirigent waren er bloemen. Met deze zeer geslaagde avond kwam een eind aan de reeks van ze ven zomeravondconcerten in de Re- nesser kerk. Een reeks die veel varia tie bracht en die over het geheel be zien een goede belangstelling trok. Advertentie te Oosterland dealer van: Austin, Rover, Triumph, Land- en Rangerover, Subaru goed geoutilleerde servicewerkplaats reparatie carrosserie spuitinrichting ML en tectylbehandeling erkend inbouwstation gasinstallatie (Landi den Hartog) takel- en bergingsbedrijf St. Joostdijk 41, tel. 01114-1495 BRUINISSE „Diefstal" opgelost De diefstal van stalen buizen en verkeersborden, waarvan J. P. K. van Rijkswaterstaat aangifte deed, is opgelost. De aannemer die dezer dagen rijksweg 18 van nieuwe witte strepen voorziet, de gebruiker van de verkeersborden, had een en ander zelf weggehaald en een eind verderop geplaatst. Rijkswaterstaat was hier van niet op de hoogte en dacht direkt aan diefstal. MIDDELBURG Slotconcert Willem Hendrik Zwart Het laatste orgelconcert van de zo meravondserie, die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd, zal plaats vinden op dinsdag 31 augustus en wordt gegeven door de bekende Kampense organist Willem Hendrik Zwart. Daarmede zal dan weer een einde zijn gekomen aan de jaarlijkse reeks van 14 concerten waarvoor grote be langstelling bestond, gezien het feit dat ze tót nu toe door enkele duizen den .werden bezocht. Hiermede, wordt nog eens duidelijk on derstreept, hoezeer deze orgelconcer ten, die door een tiental organisten werden verzorgd, in een behoefte voorzien. Het afsluitende programma ver meldt: Koraalbewerking gez. 293, W. H. Zwart; Concerto no. 7, G. F. Han del; Andante con variationi, F. Men delssohn; Sonata no. 1, A. Guilmant; Variaties over „Merck toch hoe sterk", W. H. Zwart. Besloten wordt met Koraalfinale. Aanvang 20.00 uur. ROTTERDAM - De geregistreerde vraag naar personeel in Rotterdam is in de maand juli gedaald tot een na oorlogs dieptepunt. BRUINISSE - Het warme weer van de laatste weken heeft, zoals verwacht zijn sporen nagelaten in de mosselhandel. En wel op de verwaterpercelcn in Yerseke, waar de voorraden worden geinspekteerd. Volgens de leverings voorwaarden voor Mosselen van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten is het een handelaar toegestaan minder te betalen aan een kweker indien in de geleverde partij een aantal dode mosselen voorkomt. De afgelopen weken hec-ft zich dit herhaaldelijk voorgedaan. De Wad denzeemosselen hebben een lange reis achter de rug als zij op de verwa terplaatsen over boord worden gezet. Als het erg warm weer is overleeft een percentage de reis niet. Diverse kwekers ontvingen bericht dat de handel een bepaald bedrag van de prijs afhaalt. Meestal wordt de scha de door handelaar en kweker samen gedragen. Aanvoer De aanvoer nam in de afgelopen weken iets toe, maar er blijven wei nig mosselen onverkocht. Dit had tot gevolg dat de prijzen terugliepen. Bij de grotere mosselen was dat soms 10,- per ton (100 kg). De export en de afzet op de binnenlandse markt blijft goed. Aan strand Westenschouwen WESTENSCHOUWEN - De Mijn en Demonteergroep van de Kon. Ma rine is naar Den Helder teruggekeerd na een paar dagen intensief zoeken naar vermeende granaten en mijnen. De buit is niet groot geweest, be halve op de eerste dag, toen wat klein goed (2 cm Flak-granaatjes) werd gevonden. Het zoeken geschied de met detectors en men verwachtte verdere resultaten. Dinsdag en woensdag is echter niets meer opgespoord, behalve een vrij grote roestige granaat van ca. 10 cm doorsnede. Deze werd gevonden door de heer Broekhuis van het Strandpaviljoen Het Schouwsche Strand, waar dicht bij de naspeurin gen werden gedaan. Hij liep op een plaats waar een strandhuisje had gestaan en trapte boven op het bonk roest. Deze granaat is woensdag aan de laagwater lijn opgeblazen. De andere oogst, ?5 kleine grana ten is dinsdag al opgeblazen. Do 6 man sterke groep komt waarschijn lijk dit najaar terug voor nadere on derzoekingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3