PvdA-top in Renesse en Zierikzee de straat op Peter Hoogstrate gaat een jaartje naar Amerika Middenschouwen wil grond kopen voor bouw jeugdsoos Schrijf avonden van Amnesty International Jos van Kemenade bepleit vooral toch te gaan stemmen Faillissement aangevraagd voor pluimveeslachterij Op vier plaatsen Zilveren jubileumfeest Hoofdleidster kleuterschool ,,'t Schuitje" Brouwershaven Gestolen prei bespoten met levensgevaarlijk gif Raad 31 augustus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 augustus 1982 Nr. 23167 5 i 1 1 ZIERIKZEE - Op een ongekend druk bezochte ontmoetingsavond in het „Huis van Nassau" te Zierik zee heeft Tweede Kamer-lid dr. J. A. van Kemenade van de Partij van de Arbeid woensdag een lezing gehouden over vier heel ingrijpende gebeurtenissen in de huidige Nederlandse politiek. Naar zijn mening was het juist daarom belangrijk dat alle burgers gaan stemmen op 8 september voor een nieuw kabinet. Elke stem kan van doorslaggevende betekenis zijn voor de politieke situa tie. Dat komt neer op een teruggang in het aantal werkuren met een gemid delde van een uur per dag. „Ook dat vraagt offers, want dat kan niet met gelijkblijvend loon", aldus dr. Van Kemenade. In het kort memoreerde de heer Van Kememade waarom de P.v.d.A.- ministers op 11 mei jongstleden uit het toenmalige kabinet zijn gestapt. De P.v.d.A. wilde een deel van de ge plande forse bezuinigingen besteden aan het scheppen van werkgelegen heid. „We moeten niet economisch en sociaal stuk bezuinigen, maar ge richt. De wensen van de P.v.d.A. vonden geen doorgang en de mi nisters stapten op. Ze zijn dus niet weggelopen voor hun verantwoorde lijkheden", aldus het kamerlid. Als eerste ingrijpende gebeurtenis noemde hij het bestrijden van de werkloosheid. Momenteel zijn in Ne derland 600.000 werkzoekenden. Als daaraan niets.wordt gedaan telt ons land binnen vier jaar één miljoen werklozen. „Dat is een economische en sociale ramp", vond de heer Van Kemenade. Ook moet er een oplos sing komen voor de 250.000 school verlaters, die geen werk kunnen vin den. Spreker dacht dat het - de P.v.d.A. - wel zou lukken dit proces te keren en de arbeid te herverdelen. Wel onderstreepte hij daarbij dat dit proces offers vraagt van inkomens en bezuinigingen. Verdeling inkomen Het tweede punt op de lijst omvat te het eerlijker verdelen van het be schikbare werk. Als derde punt besprak hij de ver deling van het inkomen. Hij vertelde dat het huidige tussenkabinet een deel van de bezuinigingen dit jaar uit een vermindering van het inkomen van de werklozen wil halen. Met klem benadrukte hij dat de P.v.d.A. niet voor deze oplossing kiest. „De P.v.d.A. wil geen ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Wij willen een blijvende koppeling tussen het mini mumloon en een minimum uitkering. Kernbewapening Als laatste en ook zeer belangrijk punt kwam de kernbewapening aan de orde. Hij sprak in Zierikzee over het al dan niet plaatsen van kruisra ketten in Nederland. „Met de P.v.d.A. in de regering vindt dit plan geen doorgang", zei hij. Naar zijn mening is de plaatsing van de kruisraketten een onnodige en onjuiste opvoering van de ontwa peningswedloop. „Dit zal onderhan delingen eerder frustreren dan be vorderen", dacht de heer Van Keme nade. Na afloop van zijn lezing was het publiek in de gelegenheid tot het stellen van vragen en het aangaan van discussies. Renesse Woensdag overdag waren er meer P.v.d.A.-kopstukken op Schouwen- Duiveland, in het kader van een ver kiezingstrip door heel Zeeland. 's Ochtends bezochten de Zeeuwse kamerkandidaten Jaap van der Doef en Bert Broekhuis (zittend kamerlid) in gezelschap van Jeanne Hoogen- doorn Renesse, waar op de markt met passanten werd gesproken en folders werden uitgedeeld. Bij het aanknopen van de gesprekken stuit te het propagerend gezelschap op veel vakantiehoudende buitenlan ders. „Canvassen" 's Middags werd Zierikzee bezocht, waarbij oud-minister André van der Louw, Marcel van Dam en Jos van Kemenade, plus partijvoorzitter Wim 'Meijer, zich bij het al eerder ge noemde gezelschap voegden. Op de markt werden gesprekjes gehouden, een geluidswagen trok door Zierik zee en men deed aan „canvassen", aanbellen aan huizen dus. Er was veel aandacht voor het bezoek van de politici. Van Kemenade bezocht bo vendien de RSG „Prof. Zeeman" en sprak daar met docenten en leerlin gen. VOORSCHOTEN - De kerkelijke vredesbewegingen IKV en Pax Christi ondergraven de onderhande lingen in Genève over de kernbewa pening, met hun advies op een van de linkse partijen te stemmen, bij de verkiezingen op 8 september, omdat alleen zo'n partij zich zou verzetten tegen plaatsing van nieuwe kernwa pens op Nederlands grondgebied. Dit staat in een gezamenlijke ver klaring die het dagelijks bestuur en de tweede kamerfraktie van deze partij hebben uitgegeven na een ver gadering in Voorschoten. Peter Hoogstrate, gepakt voor zijn lange reis, schrijft straks gere geld naar de Rotary. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE Peter Hoog strate uit Zierikzee gaat een bijzonder jaar tegemoet. Van middag om twee uur stapte hij in een vliegtuig op weg naar Amerika en morgenochtend zes uur Nederlandse tijd landt hij in Silver City, in de zuide lijke staat New Mexico. Achttien jaar is hij. Hij slaagde dit jaar voor het eind examen atheneum aan de RSG „Prof. Zeeman" en hij denkt er sterk over om Informatica te gaan studeren aan de universi teit in Leiden. 't Is kennelijk een jongeman die weet wat hij wil; hij maakt een sympathieke vastberaden indruk. Dat vond de Rotary Zierik zee blijkbaar ook. Uit een aan tal kandidaten werd hij geko zen als Schouwen-Duivelandse „inzending" naar de landelij ke Rotary, die ieder jaar dertig jonge mensen uitkiest om een jaar in het buitenland te mo gen studeren. Landelijk waren er 60 kandi daten. dus ook daar vond een selektie plaats. Peter was tot z'n vreugde bij de 20, die naar Amerika (en Canada) mochten. 130 dia's Woensdagmiddag stonden zijn koffers gepakt in zijn ou derlijk huis aan de Calandweg. Bij de gebruikelijke bagage torst hij 130 zelfgemaakte en gekregen kleurendia's mee, van Zierikzee en van de Delta werken. Want hij gaat daar in Amerika ook lezingen houden. „Voor een gevarieerd pu bliek". weet hij al te vertellen, „van kleuters tot aan bejaar den". Dat kontakt met de inwo ners van het gastland is be langrijk. want het internatio nale kontakt en daaruit voor vloeiend het begrip voor el- kaars opvattingen, levenswij zen en omstandigheden, is het doel van deze uitzendingen van de Rotary. Peter gaat afwisselend wo nen bij drie gastgezinnen. Dinsdagavond werd hij telefo nisch op de hoogte gesteld van zijn eerste adres, dr. Dale Schiese. Wat zijn volgende lo geeradressen zullen worden, weet hij nog niet. De gastgezin nen zijn Rotary-leden van Sil ver City. Deze plaatselijke klub betaalt een gedeelte van Peters verblijfskosten, waar toe bijvoorbeeld verzekerin gen en wat zakgeld behoren. Ook de Zierikzeese Rotary be taalt zakgeld, plus de basis kosten, zoals de reis en de stu die. Peter gaat naar de („niet al te moeilijke") Highschool, op senior-nivo, waar informatica tot de gebruikelijke vakken behoort. „Een goede basis voor verdere studie", legt hij uit, terwijl hij in die tijd boven dien kan vaststellen of die stu dierichting hem inderdaad be valt. Daarnaast vindt hij het prettig om ervaring met de En gelse taal op te doen en om zelfstandigheid te testen. Het enige dat de Rotary van hem verlangt is, dat hij gere geld bericht over zijn ervarin gen. Hij stuurt zijn brieven naar de Rotary Zierikzee en een copie gaat naar het lande lijk bestuur. Lezingen Zijn eerste ervaring in het geven van lezingen deed hij trouwens voor de Zierikzeese club op, toen hij de leden ver telde over zijn verwachtingen van zijn studiereis en een voor beeld gaf van hoe hij zijn lezin gen in Amerika zou gaan hou den. Zelf had hij al dia's van Zierikzee gemaakt en hij kreeg er veel (en folders) over de Del tawerken kado. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierik zee bood hem bovendien een serie over het stadhuis aan. Verder werd hij uitgenodigd om een reisje mee te maken op een mosselkotter, zodat hij die kant van Schouwen-Duiveland ook kan laten zien. Promotie dus van Schouwen- Duiveland in Silver-City door de enige Zeeuw die dit uitwis selingsjaar meemaakt. Uitwis seling, omdat op de Rotary Zierikzee de plicht rust ook eens een buitenlander te invi teren, hetgeen in het verleden al eens is gebeurd. Volgend jaar juni komt Pe ter weer terug en hij heeft be loofd dan weer een lezing te houden voor de Rotary. En zo als het er nu uitziet, zal het geen probleem geven daarvan een avondvullend programma te maken ZIERIKZEE - De muziekvereniging Luctor et Emergo met drumband uit Renesse gaf dinsdagavond voor de patiënten van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis een koncert. Langzamerhand is dit optreden een traditie geworden. Een keer per jaar doet Luctor et Emergo de in hun kamers liggende patiënten een plezier door verschillende muziekstukken ten gehore te brengen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZOETERMEER Het dekkingste kort van de gezamenlijke centrale so ciale verzekeringsfondsen zal dit jaar 1,9 miljard gulden bedragen. Bij de premie-advisering voor dit jaar aan de staatssekretaris van sociale zaken en werkgelegenheid werd een tekort van 0,7 miljard voorzien. Dat blijkt uit de gepubliceerde „Verken ning financiële ontwikkeling centra le sociale verzekeringsfondsen" van de Sociale Verzekeringsraad. SOMEREN - Bewindvoerder mr. C. Kager sr. heeft woensdag het faillis sement aangevraagd van pluim veeslachterij Monesco uit Someren. Bij het bedrijf werken norg ruim zestig mensen. Enkele weken gele den werd al uitstel van betaling ver leend. Bij die gelegenheid werden veertig van de oorspronkelijke 106 werknemers ontslagen. Het bedrijf lijdt op dit moment grote verliezen. De markt voor diep vrieskippen is voor een belangrijk deel ingestort als gevolg van de oor logsomstandigheden in het Midden- Oosten. De export naar die streken is vrijwel helemaal komen stil te lig gen. Enkele werknemers kunnen voor lopig in dienst blijven om de lopende orders af te werken. Mr. Kager wil nog proberen onderdelen van het be drijf te verkopen. Daardoor zou de werkgelegenheid voor ongeveer 25 mensen behouden kunnen worden. ZIERIKZEE - Voor volgende week maandag 23 augustus organiseert de werkgroep Schouwen-Duiveland van Amnesty International in vier plaatsen schrijfavonden. Met een grote internationale schrijfaktie probeert Amnesty voor drie politieke gevangenen vrijlating te verkrijgen of in elk geval verbe tering van hun levensomstandigheden. De mensen waar het deze maand om gaat zijn: José Pedro Marquez Vo- lonté in Urugay. Deze textielarbei der en vakbondsleider uit Montevi deo is wegens „subversieve kontak ten" en andere beschuldigingen als gevolg van zijn vakbondsaktivitei- ten, in 1980 veroordeeld tot minimaal 16 jaar gevangenisstraf. Zijn gezond heidstoestand is slecht, mede als ge volg van martelingen. b. In Zambia wordt Emanuel Mwamba al drie jaar vastgehouden zonder proces en is er zelfs niet eens een aanklacht tegen hem ingediend. Hij was een vooraanstaand lid van de sinds 1972 verboden Verenigde - Progressieve Partij. Tijdens zijn ar restatie heerste er een toegenomen politieke spanning. c. Het derde geval betreft dat van de voormalige ziekenhuisdirekteur Truong van Quynh in Vietnam. In 1975 gaf hij gehoor aan het registra tiebevel van de nieuwe machtheb bers. Hoewel dr. Quynh politiek niet erg aktief was werd hij opgesloten om „her-opgevoed" te worden. Nu, zeven jaar later, zit hij nog steeds vast. BROUWERSHAVEN - Mevrouw E. L. Quant viert in september haar 25-jarig jubileum als hoofdleidster aan de kleuterschool 't Schuitje te Brouwershaven. Als blijk VlIUrWCrkfcStiVai van waardering wordt haar een reünie aangeboden van leerlingen en oudleerlingen, -hetgeen altijd een harte- OCnCVCnïngCIl wens is geweest van juffrouw Quant. Ieder die één of meer brieven wil schrijven of meer inlichtingen wil is welkom op de schrijfavonden. Daar zijn voorbeeldbrieven in de juiste taal aanwezig, welke gewoon overge schreven kunnen worden. Ook is het mogelijk in het Nederlands te schrij ven aan de ambassadeur van het be treffende land in Nedérland. De schrijfavonden zijn op maandag 23 augustus in de Prinses Juliana- school, Jannewekken 19 in Zierikzee, in de rekreatiezaal van de Gerefor meerde kerk in Haamstede en in de Gereformeerde kerk aan het Boston plein in Brouwershaven. Verder op woensdag 25,-augustus in de leeszaal van de bibliotheek, Molenstraat 44, Bruinisse. Aanvang: 19.00 uur. DALEN - Bij de rijkspolitie in Da len heeft een landbouwer uit het dorp Dalerpeel aangifte gedaan van de vermissing van dertig kilo prei van het land. De prei vormt een ge vaar voor de volksgezondheid omdat deze pas was bespoten met het gif pa- rathion. De rijkspolitie heeft, zo zei woensdag alle artsen in de omgeving gewaarschuwd. Het gif is pas over zes weken uitgewerkt. Een van de eerste verschijnselen is haaruitval na het eten van de prei. Deze reünie zal zaterdag 4 septem ber plaatsvinden vap 's ochtends 10.30 uur tot ongeveer 13.00 uur 's middags. Daarna, tussen 15.30 en 17.00 uur, bestaat er gelegenheid haar te feliciteren in het Tonnenma- gazijn te Brouwershaven. Inmiddels werd een komité samengesteld om dit jubileum te organiseren, maar te vens om geld bijeen te krijgen voor een groots jubileumkado. Degenen die hiervoor een bijdrage willen leve ren kunnen terecht bij mevrouw v. d. Werve, Nieuwstraat 20 te Brouwers haven of men kan kontakt opnemen met de A. P. Drijgers, voorzitter van het komité te Brouwershaven* DEN HAAG - Het vuurwerkfesti val dat woensdagavond in Scheve- ningen zou beginnen is in verband met de weersomstandigheden een week uitgesteld. Het programma wordt verder niet gewijzigd. Van woensdag 25 tot en met zaterdag 28 augustus wordt er iedere avond twee keer een groot vuurwerk aan het strand ontstoken, een keer om half elf en een keer om kwart over elf. MIDDENSCHOUWEN - De plannen van de gemeente Middenschouwen voor de bouw van een nieuwe jeugd soos komen iets naderbij. In de komende raadsvergade ring dinsdag 31 augustus stelt het kollege de raad voor een perceel grond aan te kopen nabij het sportvelden- komplex voor de bouw van een soos en tevens voor een uitbreiding van de toegangsweg naar het sportveld. Deze grond is eigendom van de heer J. Bezuijen uit Scharendijke en wordt gebruikt als tuingrond. De to tale aankoopsom bedraagt 8.910,— en b. en w. stellen voor met deze koop akkoord te gaan. Sportbijdrage Jaarlijks verleent het gemeente bestuur een subsidie aan de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland. Voor 1983 vraagt de Stichting een subsidie van 5,96 per inwoner. De gemeenten Bruinisse en Duiveland betalen meer dan een gulden minder. Dit komt o.a. doordat deze gebruik maken van een zwembad in eigen ge meente. Toch vindt Middenschouwen de bijdrage wat aan de hoge kant en het kollege stelt daarom voor het be drag vast te stellen op 5,06 per in woner. Dat is de subsidie '82 4,77) -f 6%. Het bestuur van de VW Scharen dijke e.o. heeft het plan het kantoor aan de Elkerzeeseweg te verbouwen. De VW zal hiervoor een geldlening moeten aangaan. B. en w. stellen voor een renteloze lening te verstrek ken van 18.500,—. „De werkzaam heden van de VVV zijn in het alge meen belang der gemeente en dit kan een motief zijn om hiertoe over te gaan", aldus het kollege. herder staat op de agenda: voorstel tot beëindiging van het lidmaatschap van de Raad der Europese Gemeen ten; voorstel tot het vaststellen van de vergoedingen voor gebruik van gymnastieklokalen en verenigings gebouwen en een voorstel tot wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling inzake subsidiering van de Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5