Optreden Margriet Eshuys Band was voor Brogum 'Right on time' Hennie Vrienten lokt veel „Doe Maar"-fans naar Markt Kamer van Koophandel schrijft kolleges b. en w. over D.P.O. Afgeladen jeugdsoos genoot gefascineerd van klasse-koncert Tijdens radio-uitzending Veronica uit Brouwershaven Minder kleuters op de scholen Inbraak in Onderdak en bibliotheek 4 ZIERIKZEE - Cor van der Sluis, bestuurslid van jeugd- >os Brogum in Zierikzee, toonde zich tijdens het kon- t van de Rotterdamse groep Noodweer op 20 juli, nog- •eptisch ten aanzien van het tijdstip waarop de Mar- iet Eshuys Band naar Zierikzee zou komen voor een ^treden in Brogum. „Ik weet niet of we er wel zo goed ■daan hebben om deze groep tijdens de slotavond e Toeristendagen te laten komen", stelde hij toen. ,»e zijn vooraf niet zo erg goed geïnformeerd over wat er die avond allemaal gaande is in Zierikzee. Dat blijkt nogal wat te zijn. Ik ben bang, dat er door die vele aktivi- teiten geen mensen meer voor ons overblijven". Die angst is dinsdagavond overduidelijk ongegrond gebleken, want de Zie- rikzecse Jeugdsoos puilde werkelijk uit tijdens het - verwachte - fenomenale optreden van de Margriet Eshuys Band. Klaarblijkelijk was de erkenning voor de muziek van Margriet Eshuys en haar viermans begeleidingsgroep ook op Schouwen-Duiveland binnengeslopen. Wat het vijftal ten gehore bracht, was, een enkel oneffenheidje daargelaten, ronduit af. Bewezen werd, dat met name de klasse van de vijf individueel terecht heeft geleid tot de toekenning van twee Edisons, waardoor vooral Margriet Eshuys zich inmiddels met de ti tel „Miss Edison" mag tooien. Behalve deze twee laatste bekroningen, kreeg de sympathieke zangeres al eerder dezelfde onderscheidingen voor de LP ,,On the move again" en de single „House for sale". „Het kon eigenlijk niet missen of deze band moest een groot sukses worden", meent Lex Bolderdijk, solo-gitarist en initiatiefnemer van de Margriet Eshuys Band, nu bijna anderhalf jaar geleden. „Als je vijf muzikale hoogvliegers in een band bij elkaar zet, is sukses verzekerd". Margriet Eshuys, stralend middel punt van de groep, deelt deze mening- niet helemaal. „Als je elf goede voet ballers in het veld zet, hoef het altijd geen goed team te zijn. Ik denk dat dat ook opgaat voor muzikanten", stelt zij, „maar achteraf bezien heeft de formule bij ons wel goed gewerkt". Groot in beeld Margriet Eshuys kwam voor het eerst „groot in beeld" met haar groep Lucifer. „House for sale", „I see the sun" en „Self pity" werden singles, die enorme verkoopcijfers haalden. Vooral de eerste („House for sale") werd een absolute wereldhit, het geen nog eens extra benadrukt werd, toen de zangeres hiervoor haar eerste Edison kreeg toegekend. „Nadat we een tijdje goed gedraaid hadden met Lucifer was de sjoem er min of meer uit", herinnert zij zich. „Er moest echt iets nieuws komen. Iemand met nieuwe ideeën". Omdat ook Margriet Eshuys finan cieel niet helemaal kon teren op de kassuksessen, die haar singles wer den, moest er toch wat verricht wor den. „Ik heb toen een hele tijd studio werk gedaan, in backing-groepjes of zomaar als tweede stem achter sing les van anderen. Op zich is dat heel leuk werk. Ook nu doe ik dat nog wel, als de tijd het me toestaat, maar momenteel zijn we weer ontzettend hard bezig met een nieuwe langspe- ler, die medio oktober/november moet uitkomen. Er zijn zelfs plannen om er een dubbelaar van te maken, waarbij een van de twee live wordt opgenomen, maar voorlopig hebben we nog geen goede akkommodatie gevonden daarvoor". Stimuleren Producer Tom Salisbury hielp Mar griet Eshuys in 1979 over een dood punt heen, door haar voor een niet onbelangrijk deel te stimuleren bij het opnemen en produceren van haar solo-LP „On the move again", een LP, waarmee Eshuys bewees over ongekende kwaliteiten te beschik ken. Behalve een Amerikaanse produ cer hielpen ook de Amerikaanse studio-muzikanten Rick Schlosser en Elliott Randall bij de tot standko- ming van haar solo-projekt. De waar dering voor de LP en de serie konser- ten („Ik kon toen wel acht keer per dag optreden, als ik op alle verzoe ken was ingegaan"), die ze daarna met haar band gaf, kwam onder meer tot uiting middels een hoeveelheid belangrijke prijzen, zoals de Gouden Notenkraker en een tweede Edison. Dit sukses was reden genoeg voor Margriet Eshuys om vol overgave aan een volgende LP te gaan werken. „Dit keer wilde ik bewust weer terug naar Nederlandse muzikanten en producers" vervolgt de zangeres. „Alsof er telepathie in het spel was, kwam Lex Bolderdijk op een dag in mei 1981, of daaromtrent, ik weet het niet helemaal precies meer, bij me of ik er wat voor voelde een band te starten. Hij wist nog wel een paar muzikanten, die ook wel wilden. Meteen drukte hij me op m'n hart, dat ze goed waren, want hij wist maar al te goed hoe kieskeurig ik ben. Ik ben te serieus met mijn vak bezig om met „zo maar" muzikanten aan de slag te gaan". Eigen band In minder dan geen tijd was de band geformeerd. Lex Bolderdijk, Jan Hollestelle (beiden ook al op de „On the move again"-LP als muzi kanten), Ton op 't Hof en last but not least Peter Schön werden samen met Margriet Eshuys, de naar haar ge noemde band. De Margriet Eshuys Band in volle aktie tijdens hun optreden in jeugdsoos Brogum. Van links naar rechts sologitarist Lex Bolderdijk, Margriet Eshuys, bassist Jan Hollestelle en toetsenman Peter Schön. Drummer Ton op 't Hof zit ver scholen achter het duo Bolderdijk/Eshuys. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Ik had al een paar jaar gedacht over een vaste eigen band, maar om dat ik steeds maar niet de mensen vond, die achter de instrumenten moesten, die ik in gedachten had, was er nooit iets van gekomen", legt Margriet Eshuys uit. „Nu was de berg naar Mozes gekomen en dat was eigenlijk een extra stimulans er iets groots van te maken". Gezamenlijk werden een aantal nummers geschre ven, herschreven en nog eens kritisch bekeken en omdat er niet vlug een producer werd gevonden, besloot de groep de LP „Right on time" in een eigen produktie op de markt te slin geren. „Het was ook precies op tijd, want de naam Margriet Eshuys dreigde in de vergetelheid te raken", stelt zij la chend, „al lag ik daar misschien ook weer niet helemaal wakker van". Te gelijk met de LP werd ook een single uitgebracht om als gangmaker te fungeren, maar „Black Pearl" werd een enorme hit, voornamelijk dank zij het geweldige plugwerk van Frits „Avond" Spits. „Deze single loopt op sommige plaatsen nog steeds als een trein", zegt Margriet Eshuys, „en dan te weten, dat dit nummer pas op het allerlaatste moment een plaatsje heeft gekregen op de LP. Pas na drie re-mixen waren we er alle vijf over tevreden, waarna het nummer zijn verdiende plaats kreeg". Ras-artiesten Tijdens het koncert in Brogum werd wel duidelijk, dat er inderdaad vijf ras-artiesten binnenskamers wa ren. Een bomvol Brogum genoot van het optreden van het dynamische vijftal. De ongelimiteerde mogelijkheden van de stem van Margriet Eshuys, het schitterende gitaarspel van Lex Bolderdijk en bassist Jan Hollestel le, het stuwende drum werk van Ton op 't Hof en het ongeëvenaarde toet- senwerk van Peter Schön zorgden ge zamenlijk voor een absoluut hoogte punt in Brogum. De uiterst fraai ver zorgde techniek met lichteffekten, zoals ze moeten zijn, kompleteerden het geheel. Eshuys bracht verdeeld over twee sets van drie kwartier een zevental nummers van haar laatste LP „Right on time", vier kwamen van de solo- voorganger „On the move again" en uit haar Lucifer-periode passeerden ook „House for sale" en Self-pity" nog de revue, waarbij de zangeres zelf de toetsen bediende. Gevieren bracht de instrumentale cast een tweetal nummers, waarbij ieder so listisch zijn kunnen mocht tonen en een flink uit de kluiten gewassen toe gift zorgde er voor, dat Brogum rond middernacht nog afgeladen vol was. Een betere waardering voor een op treden, dat zonder problemen live op de plaat zou mogen worden uitge bracht, kan de groep zich niet wen sen. Een reprise voor Brogum op kor te termijn, zal velen opnieuw rich ting Julianastraat doen trekken. Dat lijkt zeker. „Ik begrijp nog steeds niet, waar we dit allemaal aan te danken heb ben. We maken vrolijke, lekkere swingende muziek, maar voor ons zelf zijn we echt niet zo'n buiten beentje. Dat neemt evenwel niet weg, dat we erg blij zijn met de er kenning. We hebben er tenslotte heel wat jaartjes aan gewerkt". Hennie Vrienten zong in Brouwershaven drie van de „Doe Maar"-hits live in, waardoor het publiek de aanvanke lijke negatieve benadering ten op zichte van het niet verschijnen van de overige leden Jan Hendrikse, Er nst Janz en een drummer, vrij vlot vergat. Na „Is dit alles" en „Smoorver liefd" besloot „Doris Day" het door de allercharmantste Annette van Trigt gepresenteerde programma. „We zijn hard bezig aan een nieuwe LP", vertelde Hennie Vrienten nog. „Na „Doris Day en andere Stukken" zal het beslist niet meevallen om op dezelfde suskseslijn door te gaan. We willen evenwel niet bewust snel een opvolger op de markt gooien om met werk waar we niet helemaal achter staan te profiteren van onze popula riteit. In de huidige situatie koopt de echte fan alles, wat er ook op plaat staat. Voor deze werkwijze zijn we echter niet te porren. Er zal dus nog een paar maandjes gewacht moeten worden. Eind november/begin de cember is de streefdatum van het verschijnen". ZIERIKZEE - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-en Noord-Zeeland, heeft zich met een schrijven gericht tot de kolleges van burgemeesters en wethouders in Midden- en Noord-Zeeland. De kommissie van Handel, Am bacht en Diensten van de Kamer is namelijk van mening dat het nuttig effekt van distributie-planologische onderzoeken ter diskussie staat zo lang geen geëigend instrumentarium aanwezig is om de konklusies op ver antwoorde wijze te vertalen in het gemeentelijk beleid. Ondanks deze beperkingen blijkt het in de praktijk toch mogelijk een aantal van deze konklusies te realiseren, is haar me ning. De betreffende kommissie heeft re centelijk een bijeenkomst gewijd aan het evalueren van de resultaten van deze onderzoeken, in samenspraak met een aantal vertegenwoordigers van het plaatselijk bedrijfsleven, die via speciale begeleidingskoramissies betrokken waren bij deze onderzoe ken. Goed uitgangspunt Bij die besprekingen kwam men te vens tot de konklusie dat het be schikbare onderzoekersmateriaal een goed uitgangspunt kan vormen voor het opstellen van een jaarlijkse beleidsvisie terzake van ontwikke lingen van het midden- en kleinbe drijf in de gemeenten, waar een DPO heeft plaatsgevonden. Noodzaak daarbij is volgens de kommissie dat een aantal kerngegevens periodiek wordt geaktueliseerd. Met name kan gedacht worden aan gegevens over de ontwikkeling van het winkel bestand, die kunnen worden geïn ventariseerd onder meer aan de hand van afgegeven bouwvergunningen. Het is volgens de Kamer van Koop handel van groot belang dat dc ge meenteraden zich over een dergelijke beleidsvisie kunnen uitspreken. BROUWERSHAVEN - Het is ongetwijfeld voor de meeste mensen een vast gegeven, dat er tijdens radio uitzendingen nogal eens wat gesjoemeld wordt met het live-aspekt, dat zich zogenaamd afspeelt. Voor de luiste raars is dat helemaal niet te merken, want de techniek staat tenslotte voor niets. Er kan vanuit een studio of vanuit een radiowagen van alles „gesuggereerd" wor den. Voor het publiek, dat evenwel lijfelijk bij een live uitzending aanwezig is, betekenen de technische ingre pen ter plaatse vaak teleurstellingen. Dat was ook woensdagochtend het geval, toen „Doe Maar" slechts in de persoon van zanger Hennie Vrienten op de koffie kwam bij Annette van Trigt. „Natuurlijk is Hennie hardstikke leuk", meende een „Doe Maar"-fan door dik en dun, „maar als ze aankondigen, dat „Doe Maar" komt, dan verwacht je niet alleen de zanger. Dat moeten ze maar niet doen". Hennie Vrienten maakte in Brou wershaven zijn opwachting in het programma „Kletskop", het laatste onderdeel van een Veronica-drieluik. dat iedere woensdagochtend door de ether schalt. Gedurende de zomer maanden wordt het programma live uitgezonden vanuit lokatie's ver deeld over het hele land. Meestal ge beurt dit in kombinatie met het pro gramma „Nederland Muziekland", maar in Brouwershaven verviel het televisie-gedeelte, omdat een en an der organisatorisch niet mogelijk bleek. Veruit het meeste publiek kwam op het „Doe Maar"-optreden af, dat uiteindelijk slechts een optre den werd van Hennie Vrienten. Ritselen „Dat is de werkwijze van radio nu eenmaal", vertelde presentatrice An nette van Trigt ten aanzien van de di verse niet zo lovende opmerkingen uit het publiek. „De mensen voelen zich misschien enigszins om de tuin geleid, maar ze moeten toch enige restriktie hebben voor de werkwijze van het medium radio". Ook Hennie Vrienten be greep de reakties uit de mensenmas sa niet erg. „Wat dat betreft moet men nog een beetje opgevoed wor den", vond de Tilburger. „Bovendien hadden we hier niet eens kompleet kunnen komen, want de groep zit momenteel zonder drummer. We had den dus toch wat moeten ritselen". „Het is wat overdreven om te den ken, dat „Doe Maar" heeft afgedaan", meent de zanger. „Bij ie dere groep doen zich van tijd tot tijd Hennie Vrienten in gesprek met presentatrice Annette van Trigt tijdens de uitzending van het programma Kletskop" dat werd uitgezonden vanaf de Markt in Brouwershaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Alle vertrekken werden doorzocht, waarvoor ook enkele deuren werden opengebroken. Uit het kantoor van de beheerder haalden de inbrekers 11,- uit de geldkist. Een speelauto maat werd beschadigd en uit het restaurant stalen de daders 1000,- sigaretten. In diezelfde nacht vond ook een in braak in de bibliotheek plaats.' De daders kwamen ook in dit gebouw via een raam aan de achterzijde bin nen. Twee bureauladen werden open gebroken en 50,- werd ontvreemd. De Rijkspolitie te Zierikzee heeft sterke vermoedens dat de twee in braken door dezelfde daders zijn ge pleegd. De populariteit van ,,Doe Maar" was ook in Brouwershaven duidelijk zicht baar. Na de geringe belangstelling bij de eerste twee programma's dromden weer heel wat belangstellenden samen, toen Hennie Vrienten verscheen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) problemen voor. Onze drummer Re- né van Collem had duidelijk andere wensen over de weg, die we verder moeten gaan en meende er dus het beste aan te doen door op te stappen. Inmiddels hebben we een nieuwe drummer, waarover we erg enthousi ast zijn, maar nadat hij een paar keer repeteerde, overkwam hem een fiks ongeluk. Gisteravond is Michel Pijnenburg weer even op repetitie geweest en binnen afzienbare tijd - een paar we ken - gaat de groep weer vrolijk ver der". Vrienten was opnieuw opgetogen over de grote mensenmassa, die zichtbaar alleen voor „Doe Maar" naar de Markt was gekomen. ZIERIKZEE - Zowel in zwembad/ sporthal Onderdak als in de aangren zende bibliotheek is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De daders vernielden aan de achterzijde van het zwembad een raam, waar door zij naar binnen konden. DEN HAAG - Het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs is in de peri ode tussen januari 1981 en januari 1982 gedaald met 9.800 tot 399.800. Het aantal scholen nam echter in de zelfde periode toe van 8.050 tot 8.108. Dat blijkt uit gepubliceerde CBS- cijfers. De daling van het aantal leerlingen en de toename van het aantal scholen hadden tot gevolg, dat de gemiddelde schoolgrootte van 51 leerlingen te rugliep tot 49. Het aantal full-time leidsters (inklusief hoofdleidsters) bedroeg 14.460, 410 minder dan vorig jaar. Uit de CBS-gegevens blijkt voorts, dat van alle kleuterleidsters en assistenten 93 procent in het bezit is van de akte hoofdleidster en 7 pro cent in het bezit van de akte leidster. Het aantal leidsters met een gedeel telijke weektaak aan de scholen be droeg 3.290 tegen 2.260 vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4