Zierikzee beleefde laatste toeristendag GROOTS ZOMERMUZIEKFEEST OP HERFSTIGE TOERISTEN A VOND STREEKNIEUWS Werkgroep jeugdaktiviteiten vierde vijf jarig bestaan Afschaffing regionale WIR-premie landbouw Twaalf miljoen verlies voor baksteenfabrikant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 augustus 1992 Nr. 23197 3 Prima show ZIER1KZEE - De Zierikzeese dansgroep „Nekalennia" imponeerde de toeschouwers, die zich tot in de Beuze toe had den verzameld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - Precies zeven uur begon, hoewel het weer bijna herfstig aandeed, het zomerfeest op het Ha venplein. De gasflambouwen verspreidden (althans in den beginne) een feestelijk licht, later getemperd omdat de wind ze gedeeltelijk uitblies. De tribunes waren goed bezet, evenals de terrasjes rond het plein, terwijl het toe gestroomd publiek rond de hekken werd getrakteerd op een feestelijke, goed ogende show van muziek en dans, een van de programma's waarmee de laatste toeristen dag tot ver in de avond uitliep. Eerst werd er uiteraard gesproken, want voorzitter H. Lindhout verwel komde de vele toeschouwers en luisteraars graag, daarbij zijn koort sige griep manhaftig onderdruk kend. Zanger/entertainer Mart Mei nam daarna direkt de microffoon van hem over en de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer" zette een paar pittige marsen op de muziekstandaard en bracht meteen de feestelijke stem ming er in. „Rust Roest" het andere Zierikzee se muziekkorps begon omstreeks half acht aan haar optreden, identiek aan dat van Renesse tijdens de taptoe jongstleden zaterdag. Met dit ver schil: de paar dagen rust deden „Rust Roest" kennelijk goed, of het eigen publiek inspireerde, in ieder geval lukte het nu veel beter. Perfekt en met plezier uitgevoerd werden: „In the Mood", „Swinging Safari", „Star wars", „Üiank you for the music" en een rock and roll nummer. Een denderend applaus was het verdiende loon. Een voor Zierikzee uniek optreden volgde hierna: „Kunst en Eer" en „Rust Roest" samen op het Haven plein. Het rood-zwarte en zwart witte van de uniformen vermengde zich prima over het Havenplein, net als de muziek van de beide korpsen. Volksdansgroep „De Babbelaars", een volksdans groep uit Heinekenszand stal de show dinsdagavond. De 18 tieners (onder wie twee jongens) dansten zo ongekompliceerd en enthousiast, dat een lust was om naar te kijken. De aloude Driekusman werd ten tonele gevoerd en de dans om de mei-boom. Voor deze gelegenheid werd een boom-lange man uit het publiek ge vraagd als meiboom te fungeren. Zijn taak was alleen „te staan" en trachten zijn hoed op te houden. Uit Rotterdam kwam dansgroep „Spring Dance Compagny" onder leiding van Ineke Zeeman. Weer een gelijkenis met Renesse, waar de soortgelijke „Heliopsis" optrad. De Rotterdamse meisjes zijn dan misschien niet met zoveel roem om geven als hun Belgische kollega's, maar ze zijn zéker zo goed, in ieder geval waar het de kleding betrof. Fe nomenaal wat de zes meisjes presteerden, ook in hun tweede op treden met een dans uit 1990, gesitu eerd in New York. Showband „Axel" Showband „Axel" excelleerde ook op het Havenplein, aangekondigd door Mart Mei als „wereldkampioe nen". Een goede gelegenheid om dit even recht te zetten: „Axel" behaal de in Kerkrade wel een eerste prijs in hun afdeling, niet meer en niet min der. Maar wereldkampioen is de „Continental Airlines Band" uit Nieuw Zeeland, gevolgd door „Bea trix" uit Hilversum. Hetgeen niet wegneemt dat „Axel" een steengoe de show neerlegde die bij het publiek heel goed overkwam. Gelukkig kan, er ook-iets mis gaan bij de professio nals: twee meisjes lieten hun vlag vallen. Oprapen was er niet bij, ze jongleerden lustig door, zónder vlag. Nog meer dans: „Top head" even eens uit Rotterdam, met vrolijke, Slavische dansen. „Nehalennia" im poneerde met Israëlische-Joodse dan sen en Joegoslavisch-Roemeens, feeë riek verlicht door de flambouwen, die staan er nog steeds dus dat kon. ZIERIKZEE Vossenjacht poppenkast Klubhuis de Lichtboei van het Le ger des Heils organiseert voor de jeugd aanstaande zaterdag een vos senjacht. Het „jachtterrein" is Poort- ambacht namelijk: Kreeftstraat, Krabstraat en Oesterstraat. Na af loop zal een poppenkastvoorstelling worden gegeven. De start van de vos senjacht is zaterdag om 10.00 uur bij garage Braai. De prijsuitreiking vindt de volgende dag plaats tijdens de zondagsschool. Exkursies Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert voor dins dag 24 augustus een exkursie naar de Pitshoeve te Zonnemaire waaraan een bezoek aan camping De Stern te Noordgouwe wordt gekoppeld. Dinsdag 7 september zal een be zoek worden gebracht aan C&A te Tot slot „Axel" in de herhaling, nu in showuniform, met „Take five" en „Dallas". Uit de staande ovatie bleek dat men dit optreden zeer op prijs stelde. Omstreeks tien uur zette H. Lindhout de leden van evenemen tenkommissie in de bloemen en nam de inmiddels „eigen" Mart Mei een extra optreden voor zijn rekening. Niet zo leuk Tenminste... dat was de bedoeling, maar het pakte wat anders uit toen het „Trio onbekend 1" een wat ri- goreuze entree maakte en zelfs niet de beleefdheid wist op te brengen met het wachten tot Mart Mei het zij ne had afgerond. Deze entertainer stond derhalve weinig anders te doen dan zijn biezen te pakken... een niet zo'n leuk afscheid van de toeristen- dagen voor Mart Mei, die zich daar juist zo enthousiast voor had ingezet. Het Havenplein was overigens niet de enige plek in Zierikzee waar veel te beleven viel. De terrassen op het Kraanplein en langs de Oude Haven waren doorlopend druk bezet. Bier tap, wijn, cocktails en barbecue ston den in het centrum van de belangstel ling. lijnsplaat en ontmoette de fietser F. G. M. uit Neukirchen (W.Dl.), die uit de richting Zierikzee kwam. Ver moedelijk door windstoten hebben v. d. D. en M. elkaar geraakt, waarna v. d. D. tegen de reling klapte. Hij werd naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis vervoerd, waarna hij werd door gestuurd naar ziekenhuis De Beve- landen in Goes. Verkeersborden gestolen J. P. K. van Rijkswaterstaat heeft aangifte gedaan van een diefstal van drie stalen buizen zes verkeersbor den. Deze lagen in de berm van Rijks weg 18 langs de Grevelingendam. In de nacht van dinsdag op woensdag verdwenen de verkeertekens met een waarde van 3000,—. Ouikpak gestolen Van het zeiljacht van V. uit Amsterdam, dat in de nacht van dins dag op woensdag aan 't Luitje lag af gemeerd, is een duikpak gestolen. De waarde is 900,—. Bromfiets verdwenen De bromfiets van J. d. J. uit Brui- nisse is dinsdagavond tussen acht en tien uur verdwenen. D. J. had de bromfiets geparkeerd in het Vrij- poortje. BURGHSLUIS Surfer in nood Het surfen met windkracht 7 is een riskante zaak en dat ondervond de Fransman K. uit Lille, die woensdag ochtend bij de Veerse Gat dam zijn plank besteeg en 10 minuten later ge noodzaakt was deze kleine staan plaats te verlaten. Hij slaagde er in zich vast te klampen en werd IV2 uur later (al voorbij het werkeiland Noordland) door de Waterstaatvlet Dolfijn opgepikt. Bij Noordland werd hij overgedragen aan de red dingsboot President Leis, die hem aan de startplaats weer afzette. Zijn zeil en mast werden niet meer gevon den. RENESSE C.J.V. op de markt voor interieur dorpshuis Woensdagochtend verzorgde de C.J.V. De Schakel de marktkraam van de Stichting Interieur Dorps huis. Er werd een opbrengs van 418,65 behaald. Hond aangereden Op de Stoofweg werd dinsdag avond laat een overstekende hond aangereden. De bestuurder van de betrokken auto was A. A. K. uit Etten-Leur. Middelburg. Verzamelep bij het dorpshuis te Zonnemaire. C&A'pre senteert een modeshow en verder kan een kijkje achter de schermen worden genomen. Voor informatie of opgave: 01112-1302. Te Kerkwerve KERKWERVE - De werkgroep Jeugdaktiviteiten bestaat vijf jaar. Dit werd vorige week vrijdag, de laatste ochtend van de speelweek gevierd. De kinde ren kwamen naar het Verenigingsgebouw, dat met slingers en allemaal „vij ven" was versierd. Bij het welkomstwoord werd nog teruggekeken op de af gelopen vijf jaar. Elf groepen hadden zich voor deze ochtend voor een playback evene ment opgegeven. De jury, mevrouw Lemson en mevrouw Van Langeraad hadden het niet gemakkelijk om de drie prijswinnaars aan te wijzen. Tussen de optredens door werden en kele spelletjes bingo gespeeld. Voor de jongeren waren er leuke prijsjes te behalen. Na afloop van de optredens kreeg de jury als dank een bos bloemen en de prijzen werden uitgereikt door de burgemeester van Middenschouwen, de heer W. den Boer. Twee leden van de werkgroep, Hanneke de Kok en Wira Hotte, die vanaf het ontstaan van de groep aktief bezig zijn met de jeugd, ontvingen uit handen van de heer Den Boer een slagroomtaart. Eerste prijs De eerste prijs van de play-back- optredens ging naar Mirella Stouten met het liedje „Johnny wordt eens wakker". De tweede prijs was voor Jolanda van Leenen met „Dynamite". Nancy Matthijsse sleepte de derde prijs in de wacht met „I will follow him". De troostprijs was voor Monique en Martine Hanse met „Chiquitita". De winnares van de eerste prijs .zong" nog een keer haar liedje. Bij ie uitgang van het Verenigingsge bouw kregen alle bezoekers nog een verrassing. In memoriam Ds. Johan Gerritsen overleden Zaterdag 14 augustus overleed ds. Johan Gerritsen jr uit Oosterbeek, die voor de Tweede Wereldoorlog enige jaren predikant van de Her vormde Kerk te Nieuwerkerk en Zie rikzee is geweest. Johan Gerritsen werd op 20 februa ri 1906 in Rotterdam geboren. Op 2 februari 1930 deed hij zijn intrede in Nieuwerkerk en drie jaar later ver trok hij naar Zierikzee. In 1937 ver liet de heer Gerritsen Zeeland en ging naar Arnhem. In 1940 werd hij legerpredikant in Arnhem voor de militairen bij de Grebbelinie. Over die periode schreef ds. Gerritsen later samen met een ambtsbroeder het boekje „Ons werk aan de Grebbe". Na de kapitu- latie werd hij krijgsgevangene in Duitsland, maar hij kwam kort daar na vrij. In 1942 werd hij gevangen ge nomen door de Duitsers vanwege de inhoud van zijn .preken. Na zijn vrijlating schreef ds. Ger ritsen het boek „Burgers in bezet tingstijd" samen met mr. B. de Goe de. In 1946 vertrok hij naar Rotter dam-Vreewijk en in 1952 werd hij le gerpredikant in Nieuw-Guinea. In 1963 kwam ds. Gerritsen bij de IJ- mond en in 1965 ging hij naar IJmui- den-oost. Tot zijn emeritaat op 2 februari 1970 was hij school-pastor aan het Prins Bemhard-college te IJmuiden. De crematie van ds. Gerritsen heeft woensdagin besloten kring plaatsge vonden. Woensdagavond vond er een dank dienst plaats in de Nederlands Her vormde Oude Kerk in Oosterbeek, waarin ds. H. J. Ponsteen voorging. Hij had als tekst gekozen 1 Cor. 13 - 12b en hij noemde de overleden pre dikant na theoloog vooral prediker. Apeldienst gaat niet door De apeldienst vrijdag 20 augustus van de rayonschoolraad in de christe lijk gereformeerde kerk te Zierikzee gaat niet door en wordt verschoven naar vrijdag 3 september. Kinderkoor De Sjofar Aanstaande vrijdagmiddag om vier uur begint het kinderkoor De Sjofar weer in de zaal aan de Zeven- getijstraat. Kinderen die graag zin gen (tot veertien jaar) zijn hartelijk welkom. Ongeval op Zeelandbrug De bromfietser J. v. d. D. uit Zie rikzee raakte dinsdagmiddag ge wond bij een ongeval op de Zeeland- brug. Hij kwam uit de richting Co lliegaal kamperen In de nacht van dinsdag op woens dag, 03.00 uur. zijn drie mensen be- keurd 'wegens illegaal kamperen in "caravans." Zij1", stön'dert 'aan de Mau- ritsweg. Diefstal uit strandcabine Mevrouw K„ die momenteel in Re nesse verblijft, deed aangifte van diefstal uit een strandcabine. De in braak moet tussen de vijftiende en de zeventiende zijn gebeurd, NIEUWERKERK (Vervolg van pagina 1) inmiddels bekende kunstenaars Col- leen Graham en Peter Jansen toonde enkele fraaie etsen. Genoemde do centen waren zelf overigens ook aan wezig met eigen werk. Voor me vrouw Van der Welle was het naar haar zeggen de eerste keer dat ze op deze wijze naar buiten trad met mooi haakwerk. „Dat maak ik gewoon zelf uit boekjes hoor, ik heb geen kursus gevolgd", vertrouwde zij de bezoekers toe. Van haar dochter, me vrouw Beilsma, toonde zij in dezelf de stand enkele fraaie staaltjes volksschilderkunst en een - kommer- cieel bekroond - glas beschilderd ta- freel van Anton Pieck. De amateur tekenklub uit Nieu werkerk „De Tekenaars" waren sterk vertegenwoordigd. Het betreft een groep hobbyisten, die ongeveer driejaar geleden het schilderen en te kenen in klubvervand is gaan beoefe- Van tijd tot tijd worden ten toonstellingen gehouden en verder exposeerden „De Tekenaars" al tweemaal tijdens de Duiveland Dag in Nieuwerkerk. Spinnen, breien en weven Mevrouw Trudy Bom uit Kerkwer ve houdt, samen met haar man, scha pen. Ze ging zelf spinnen en breien en kreeg vervolgens belangstelling voor het weven. Dinsdagavond toonde zij de resultaten van al die huisvlijt. Bij de wolspinwedstrijd enkele weken geleden tijdens de eerste toeristen dag behaalde ze een tweede prijs met het dun spinnen. De leden van de Amateur Teken- en Schilderklub „Burgh" waren ook van de partij. Ook deze klub werd een jaar of drie geleden opgericht en heeft inmiddels exposities in het ge meentehuis te Westerschouwen en in „De Burcht" op haar naam staan. Ook de Weefkring Schouwen ont brak niet op de Kunstmarkt. Tussen al dit fraais had ook paling visser W. K. Schot zich opgesteld met zijn viskraam. Hij maakt van de ge legenheid gebruik zijn gramschap kenbaar te maken over het feit, dat het gemeentebestuur van Zierikzee hem geen vergunning wil verlenen voor een standplaats aan de Nieuwe Haven. Nieuw schooljaar De openbare lagere school „De Dobbelsteen" te Nieuwerkerk begint het nieuwe schooljaar met 123 leer lingen. Vierentwintig kinderen ver lieten de school, maar tevens 24 eerste klassers konden worden be groet. De openbare kleuterschool telt momenteel 23 leerlingen maar dit aantal zal volgens hoofdleidster me vrouw W. P. Gaanderse toenemen tot ongeveer 52. De School met de Bijbel begon het schooljaar met 84 leerlin gen. Eenentwintig zesdeklassers na men voor de vakantie afscheid, ter wijl in klas 1 elf nieuwe leerlingen begonnen. De christelijke kleuter school begroette 9 kleuters en ook hier verwacht men dat dit aantal zal toenemen, zodat waarschijnlijk een tweede leerkracht moet worden aan gesteld. Ook de peuterklas is deze week weer begonnen. BRUINISSE Diefstal dieselolie Uit de tank van Claas-combine van D. K. uit Bruinisse is in de nacht van dinsdag op woensdag honderd liter dieselolie gestolen. De combine stond op zijn land aan de Zuiddijk te Bruinisse. DEN HAAG - Investeringen in ge bouwen en installaties, die voor meer dan de helft worden gebruikt voor het uitoefenen van een land bouwbedrijf, zullen met ingang van 17 augustus niet meer in aanmerking komen voor de bijzondere regionale toeslag en de ruimtelijke orde ningstoeslag in de WIR (wet op de in vesteringsrekening). Minister Terlouw van ekonomische zaken heeft hierover een wetsont werp ingediend bij de Tweede Ka mer, aldus een woordvoerder van zijn ministerie. Het toeslagensysteem wordt afge schaft omdat dit de konkurrentiever- houdingen in de landbouw verstoort. In het totale landbouwbeleid wordt met de regionale ligging namelijk geen rekening gehouden, aldus het ministerie. GRONINGEN - De teelt van lams oor, ook zee-aster of zulte genoemd, is kommercieel mogelijk. Twee eko- nomen, verbonden aan de weten schapswinkel voor ekonomie van de rijksuniversiteit Groningen, konklu-- - deren dit in een rapport. NIJMEGEN - Baksteenfabrikant Terwindt en Arntz NV in Nijmegen heeft in 1981 een verlies geleden van meer dan twaalf miljoen gulden. On danks een ingrijpende reorganisatie die ten koste ging van 110 van de to taal 523 arbeidsplaatsen verwacht de onderneming, die ondermeer bestaat uit negen steenfabrieken, ook in 1982 nog een groot verlies omdat kosten blijven stijgen en inkomsten blijven dalen. De omzet van de onderneming daalde in 1981 met 27,8 miljoen gul den. In 1980 maakte Terwindt nog een winst van ruim 1,1 miljoen gul den. Volgens hem is daar veel behoefte aan en hij riep de mensen op een handtèkeningenaktie te voeren voor die viskraam aan de Nieuwe Haven. Aan de noordzijde van het Haven park hadden de deelnemers aan de kunstmarkt aanzienlijk meer last van de harde, koude wind dan de standhouders aan de andere zijde. Desalniettemin zorgden de amateur kunstenaars ook hier voor een fijne en gevarieerde presentatie. Droogbloemen Er waren mooi opgemaakte stukjes met droogbloemen, leuke voorbeel den van Hindelooper-schilderkunst, handbeschilderde wenskaarten, fi guurtjes van brooddeeg en treffend geschilderde miniatuurtjes. De kur- sisten van mevrouw Bijl toonden de resultaten van een kursus volksschil derkunst (voornamelijk Zaans en As sendelfts). „Als de lente komt, dan gaat het re genen", een eigen kompositie uit vol le borst gezongen door een jongetje die zich naar hartelust uitleefde bij de „Paint-Inn" van de schilderklub „Tussen de Havens". Het. bleek een uitstekende gedach te de jeugd eens lekker de kans te ge ven met verf, penseel en behang: voornamelijk zeer robuuste „kunst werken" waren het resultaat. Overi gens waren de leden van „Tussen de Havens" ook met eigen werk aanwe zig. De schilderkursus van Ad Zuide rent in Noordgouwe was vertegen woordigd met een foto-kollage. Ver der nog werkstukken van Ed Dijst uit Dreischor en fraaie poppen, ge maakt door de kursisten van me vrouw Ali Mol. Muziek op terrassen Muzettespeler Heny Cordinie had zijn plaats op de terrassen op het Kraanplein en langs de Oude Haven inmiddels geruild met „De Grutte- pikkers" uit Zonnemaire en „The Fenders. Voorafgaand aan het optre den van deze laatste band deed zich een incidentje voor. De kraam waaronder de instrumenten van The Fenders stonden opgesteld, werd ge pakt door de wind, waardoor de ap paratuur ook schade dreigde op te lo pen. Mondragonbeheerder de heer N. v. d. Zwan bood uitkomst door het terras van het restaurant als podium aan te bieden. „The Fenders" traden op, maar niet zonder vooraf en plein public hun verbittering ten opzichte van de Evenementenkommissie te hebben duidelijk gemaakt. Jammer, het wierp een schaduw over het overi gens voortreffelijke optreden van, de ze band.: M;i -1 Voorafgaandaan het vuurwerk werd voor het poortenkomplex nog •een korte show gegeven van Schouw- se klederdracht, van kommentaar voorzien door mevrouw H. M. Panne- koek-van der Weele. Het betrof een tussengevoegd programmapunt, dat even op zich liet wachten omdat het in fraaie Schouwse dracht gestoken echtpaar Hage-Speelman ondanks herhaalde oproepen, maar niet naar de Noordhavenpoort kwam. De show werd ten slotten zonder het echtpaar gegeven. Eén van de deelneemsters mevrouw C. Viergever-Legemaate droeg het gedicht „Joane op de brom fiets" in Zeeuws dialekt voor. Bloe men waren er na afloop voor de da mes evenals voor de heer J. de Wilde, die zijn woning gastvrij als kleedka mer ter beschikking had gesteld. Snel daarop kondigde het vuur werk het slot van de Tocristendagen aan: Zierikzee had, ondanks de herfstachtige kou een verwarmend zomeravondfeest achter de rug. Voorzitter Evenementenkommissie Hans Lindhout in kostuum, samen met zijn lieve dochter. CFoto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3