Rentedaling zorgt voor een rekord omzet in V.S. Israëlisch kabinet bespreekt plan-Habib Surinaamse boeren na akties gearresteerd Stichting Het Theater AGENDA Effektenbeurs Wall Street Dollar kind van de rekening Sharon: Israëlische piloot moet eerst vrij Maleisië leent drie miljard Unifil mag weer de grens over Boycot presidents verkiezing Misdaad loont... Moskou waarschuwt VS voor langdurige kernoorlog FNV-nota ademt meer realisme Vakantiegangers in België verongelukt NOVIB-hulp Libanon stijgt tot half miljoen Gasexplosie Spanje eist slachtoffers Gearresteerd na protestakties Verkiezingen Libanon uitgesteld Krachtige aardschok in Zuid-Italië ?ee pechvogel inde rimboe 0n Golden Pond Joodse gemeente: Polak zaait onrust ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 - NEW YOEK - De rentedaling in de Verenigde Staten heeft veel beleggers daar weer moed gegeven. Woensdag beleefde de grote effektenbeurs van New York, Wall Street, een rekordomzet. Vier uur na het begin van de handel, om 14.00 uur plaatselijke tijd, was er een omzet gehaald van ruim honderd miljoen aandelen. Het was de eerste maal dat de omzet in Wall Street boven de hon derd miljoen uitkwam. Dinsdag kwam er een eind aan de lusteloze stemming. De omzet kwam uit op bijna 92 miljoen aandelen en de Dow Jones, index van de in dustriële aandelen, steeg met maar liefst 39 punten, de op een na grootste stijging in de geschiedenis. Woensdag was er tijdens de eerste vier uur van de handel een stijging met 16,17 punten. De omzet was zo groot dat de computers de snelheid van de handel niet konden bijhou den. De effektenbeurzen elders in de wereld, ook die in Amsterdam lieten eenzelfde uitermate aktief beeld zien. BRUSSEL. Drastische bezuinigin gen bij de Belgische televisie, die nog zonder reklame werkt, maken een vroeger stoppen met de programma's noodzakelijk. Vanaf het najaar hou den de uitzendingen om 23 uur op. JERUZALEM - Tenzij de "Palestij- nen zonder voorwaarden de Israëli sche piloot Aharon Ahiaz vrijlaten, verlaat geen Palestijn Beiroet en kest geen enkele deelnemer aan de internationale 'troepenmacht positie in de Libanese hoofdstad. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, generaal Ariel Sharon, woensdag gezegd voor de legerradio. Wij weigeren op dit punt konces sies te doen en we geloven dat Philip Habib - de Amerikaanse bemidde laar tussen Israël, Libanon en de Pa- lestijnen - ons standpunt deelt, zo voegde Sharon er aan toe. KOEALA LOEMPOER - Maleisië heeft van een internationaal consor tium van 74 banken een lening gekre gen van 1,1 miljard dollar (ongeveer drie miljard gulden) voor het finan cieren van ontwikkelingsprojekten. Dit is woensdag bij de ondertekening van de betreffende overeenkomst be kendgemaakt door de Maleisische minister van financiën, Tengkoe Ra- zaleigh Hamzah. Het bankconsortium staat onder leiding van Malayan Banking Ltd. Het bedrag van de lening is nog ho ger dan de miljard dollar die Malei sië oorspronkelijk wilde hebben, al dus de Maleisische minister. JERUZALEM - Het Israëlische ver bod voor leden van de V.N.-macht in Zuid-Libanon, UNIFIL, de grens tus sen Libanon en Israël over te gaan, is na een dag opgeheven. Een leger- woordvoerder zei dat het verbod was uitgevaardigd om veiligheidsrede nen. Veiligheidskringen in Jeruzalem zeiden dat de kommandant van UNI FIL. De Ierse generaal Wilam Callag- han, de Israëlische stafchef om ophel dering had gevraagd. NICOSIA - De leiders van de drie Libanese Islamitische gemeenschap pen hebben besloten de presidents verkiezing van vandaag (donderdag) te boycotten. Dit heeft de „Stem van Libanon", de Falangistische radio zender, bekendgemaakt in een uit zending die in Nicosia werd opgevan gen. De leiders die dit besluit hebben genomen vormen de leiding van de Sunnitische, Shi'itische en Druzen- gemeenschap. CALGARY - In woners van de Westcanadese stad Calgary kunnen sindskort een flink som geld innen als bij een tu- uitzending de politie op het spoor zetten van een misdadi ger. Tijdens de wekelijkse tv- show ..Crime of the week" misdaad van de week) wordt een niet opgeloste zaak aan de kijkers voorgelegd. Een goe de tip" levert omgerekend 4.400 gulden op. In de eerste uitzending werd een ontvluch ting behandeld. Er volgen nog een geldroof en een geweld daad. Rentedaling De aanzet tot de rentedaling was in eerste instantie de discontoverlaging in de V.S. Kort daarop verlaagden de grote banken, Citibank voorop, het prime rate, het rentetarief dat geldt voor de beste kliënten, met een half procent tot veertien procent. Toen ook Henri Kaufmann, een van de meest vooraanstaande effektenma- kelaars in de V.S., zijn voorspellin gen aangaande de rente ontwikkeling een bocht van 180 gra den liet maken, betekende dat het sein voor de handelaren op de beur zen te laten zien wat ze waard waren. De dollar werd het slachtoffer van de rentedaling. Tegen het slot van de handel in Londen noteerde de dollar tegen de 2,48 mark in vergelijking met ruim 2,52 mark op dinsdag. Er ging ruim 2,72 gulden in een dollar tegen 24 uur ervoor 2,5560 gulden. Het pond sterling steeg van 1,7085 tot 1,7250 dollar. Aan het eind van de dag werd hier en daar wat winst genomen, zodat de hoogste notering van de dollar niet werd vastgehouden. In Frankfort zakte de dollar van bijna 2,51 mark tot bijna 2,47 mark. In Brussel deed de dollar 49,70 frank tegen 50,85 frank. Ook op de andere wisselmark ten ging de dollarkoers fors omlaag. Goudprijs Zoals te verwachten ging de goud prijs in tegenovergestelde richting. In Londen werd een slotprijs opge maakt van ongeveer 360 dollar per ounce (31,1 gram), 21,75 dollar meer dan bij het slot van dinsdag. In Zu rich werd 357,50 dollar betaald, twin tig dollar meer. MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten gewaarschuwd tegen een „onvermijdelijke en onmiddellijke slag" die het antwoord zou kunnen zijn op een aktie van een „agressor". Dit meldt het officiële Russische persbu reau Tass naar aanleiding van het rapport van het Amerikaanse ministerie van defensie waarin onlangs werd uiteengezet hoe de VS een kernoorlog van de SU kunnen winnen. Volgens Tass kunnen alleen men sen die van hun zinnen zijn beroofd beweren dat een beperkte kernoor log mogelijk is en dat die kan worden gewonnen. „Beseft men wel in het Pentagon dat de akties van een agressor, welke omschrijving men daar dan ook aan geeft - beperkte kernoorlog of preventieve nucleaire aktie - onvermijdelijk een onmiddel lijke tegenaktie tot gevolg zullen hebben". Redelijke weg Het persbureau zegt dat er een an dere redelijke weg bestaat om een kernramp en voorbereidingen daar op te voorkomen. Het herinnert aan de belofte van de Sowjet-Unie niet als eerste kernwapens te zullen ge- ibruiken en zegt het te betreuren dat de Amerikaanse regering „op dat ini tiatief geen positief antwoord heeft gegeven". JERUZALEM - Het Israëlische kabinet zal donderdag (vandaag) waar schijnlijk zijn fiat geven aan het plan-Habib voor de evacuatie van Palestijn se strijders uit West-Beiroet. Met die goedkeuring zullen dan naar aller waar schijnlijkheid zaterdag of zondag de eerste Palestijnen per schip vertrekken. Volgens de Israëlische staatsradio zullen in totaal 15.600 Palestijnen en ande ren bij het transport betrokken zijn. Premier Begin kreeg woensdag het uiteindelijke plan in handen waaro ver de Amerikaanse diplomaat na Is- raëls invasie in Libanon op 6 juni acht weken lang met alle betrokken partijen, rechtstreeks dan wel indi- rekt, heeft onderhandeld. Aan Be gins laatste voorwaarden, de over- DEN HAAG - De jongste FNV-nota over het sociaal-ekonomisch beleid dat de vakorganisatie voorstaat ademt meer realisme dan vorige no ta's, aldus de werkgeversorganisatie VNO woensdag in een reaktie. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen konstateert dat de FNV nu in zekere zin een keuze maakt: achterblijven van de koopkracht ten gunste van de kollektieve voorzie ningen. Deze keuze betekent echter geenszins dat de FNV een bijdrage le vert aan de ruimte, die de onderne mingen nodig hebben voor herstel van rendementen en van de werking van de arbeidsmarkt. De gedachte om gebruik te maken van de prijs- kompensatie voor de financiering van arbeidstijdverkorting, strookt naar het oordeel van het VNO niet met de huidige situatie. Het pro bleem van vele bedrijven is immers, dat zij geen ruimte meer hebben voor de handhaving van de automatische prijskompensatie, aldus het VNO. LUIK - Bij een ernstig verkeerson geluk in Oost-België zijn woensdaga vond zes Westduitse vakantiegan gers omgekomen. Bij een botsing tus sen een kleine bus uit Duren en een vrachtwagen vielen voorts zes ge wonden, van wie enkele in levensge vaarlijke toestand verkeren. Het ongeluk tussen Büllingen en Biitgenbach in het Duitstalige deel van België zou veroorzaakt zijn, doordat de bestuurder van het busje geen voorrang zou hebben gegeven. dracht van een gewonde Israëlische piloot en van negen gedode soldaten, leek te zijn voldaan. De piloot zou donderdag al aan het Rode Kruis worden overgedragen. Evacuatie Als het plan wordt goedgekeurd kan de evacuatie zaterdag of zondag beginnen en binnen twee weken vol tooid zijn, aldus Israëlische rege- ringsfunktionarissen. De Israëlische staatstelevisie had het over 15.600 evacué's, te weten 7.100 PLO- strijders, 1.300 PLO-kaderleden, 1.000 buitenlandse niet-Arabische strijders, 1.000 leden van het Pa lestijnse bevrijdingsleger (PLA) en 5.200 Syrische militairen. BONN - Het Amerikaanse leger heeft te Fischbach bij de Franse grens genoeg gifgas opgeslagen om alles wat leeft in centraal-Europa te doden, aldus het Westduitse week blad Der Stem van woensdag. Als een vat zou gaan lekken zou een groot deel van de omgeving moeten worden ontruimd. DEN HAAG - De Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking (NOVIB) heeft woensdag opnieuw 100.000 gul den ter beschikking gesteld voor hu manitaire hulp aan oorlogsslachtof fers in Libanon. De NOVIB heeft nu in totaal een half miljoen gulden aan hulp in Libanon besteed, aldus een mededeling van deze organisatie. De NOVIB-gelden gaan naar de „Se- cours Popular Libanaise" en de „Le banese Association for Popular Acti on". LUANCO - In het Spaanse vakan tieoord Luanco is als gevolg van een gasexplosie een flatgebouw van drie verdiepingen ingestort. Men heeft tot dusver zeveh doden en elf gewonden geborgen. Brandweerlieden zoeken in de puinhopen naar eventuele ver dere slachtoffers. Zes doden, allen Spanjaarden, zijn inmiddels geïdentificeerd. Onder hen bevinden zich de oud- beroepsvoetballer Rafael de Diego, zijn moeder, zijn twee zoons en hun dienstbode. De vrouw van Diego is zwaar gewond. Het ongeluk is vermoedelijk ver oorzaakt door de explosie van een of meer flessen propaangas in een restaurant op de parterre van het ge bouw. NEW DELHI - Meer dan 4000 de monstranten zijn in de Indiase stad Bombay gearresteerd na protestak ties in het kader van een al zeven maanden durende arbeidsstrijd in de textielindustrie. De textielarbeiders eisen hogere lo nen en betere arbeidsvoorwaarden. Stakingen in Bombay hebben al tot verliezen van meer dan anderhalf miljard gulden geleid. De centrale re gering in New Delhi heeft niet inge grepen, omdat het om partikuliere ondernemingen gaat. BEIROET - De voorzitter van het Libanese parlement, Kamal Al As- saad, heeft besloten de verkiezingen voor een nieuwe president van Liba non die vandaag zouden beginnen tot maandag uit te stellen. Volgens een kommuniqué is dit gebeurd om vei ligheidsredenen. De verkiezingen zullen nu gehou den worden in de militaire akade- mie, op 7 km van Beiroet, in plaats van in het parlementsgebouw in Bei roet. Woensdagavond waren er gevech ten uitgebroken tussen links- Libanese frakties in de buurt van het parlementsgebouw in Barbir, een van de drie kruispunten die toegang bieden tot Oost-Beiroet. DE BILT/ROME/TARENTE - De bewoners van Tarente en omgeving in Zuid-Italië zijn in de nacht van dinsdag op woensdag opgeschrikt door een forse aardschok, die geen materiële schade heeft veroorzaakt. Het KNMI mat een intensiteit van 6.5 op de schaal van Richter. Dat de schok slechts paniek maar geen schade veroorzaakte, komt doordat het epicentrum ervan in zee lag, ter hoogte van het Griekse ei land Kreta. Afgelopen zondag deed zich een flinke aardschok voor ten oogsten van Napels, waar een zeer zware aar- beving in november 1980 het leven kostte aan 3000 mensen. Toen raak ten 200.000 personPTi dakloos. Advertentie PARAMARIBO/DEN HAAG - In Nickerie (West-Suriname)zijn op last van het militair gezag tien bestuursleden gearresteerd van de boerenbond (FAL) (Federatie van Ar me Landbouwers), nadat rijstboeren met tractoren en combines wegen en het plaatselijk vliegveld hadden ge blokkeerd. Zo is van de politie ter plaatse vernomen. De tien werden gearresteerd, om dat zij volgens de politie tot de blok kade van de openbare wegen hadden aangezet. De boeren wilden met hun aktie kracht bijzetten aan hun eis aan de overheid, een voor hen aanvaardbare minimum garantieprijs voor rijst vast te stellen. Onderhandelingen daarover tussen regering en boeren hadden nog niet tot resultaat geleid. Onder de gearresteerden is de voor- vertoont in de Concertzaal a.s. zaterdag, 20.00 uur a.s. zondag, 20.00 uur Het lachsucces van 't jaar Het nieuweijzersterke duo steekt zich in de (dolle) nesten Pierre Gérard xf^Richard Depardieu -LA CHtVR£> een film van Francis Veber com" w QT jtproductrrd door AUin Vont a.l. Verwacht volgende week o.v.b. van prolongatie elders Henry Fonda's grootste en Jaatste film zitter van de FAL, een invloedrijk boerenleider, Jiwan Sital. Alle ar restanten zijn overgebracht naar Pa ramaribo. Volgens een woordvoerder van de LOSON is ook de Surinaamse journalist Bram Behr, die bij de ak ties aanwezig was, gearresteerd. De arrestaties volgden nadat gami- zoenskommandant Roy Horb maan dag met een militair detechament in Nickerie was aangekomen om orde op zaken te stellen. Rake klappen De gebeurtenissen hebben in Para maribo voor opwinding gezorgd. De FAL heeft dinsdag in een verklaring „ernstige afkeuring" uitgesproken over het „geweldadig optreden van de molitaire leiding". Volgens de FAL moest ook voorzitter Jiwan Si- tal rake klappen inkasseren. AMSTERDAM - „Burgemeester Polak van Amsterdam heeft onrust gezaaid onder veel van de elfduizend joden die in Amsterdam wonen,met zijn opmerking dat de veiligheid van joden nooit helemaal te garanderen is. Bovendien zijn wij, als joodse ge meente, erg ontevreden over de bur gemeester. Al ruim een jaar proberen wij met hem een gesprek te voeren over extra veiligheidsmaatregelen voor joden en keer op keer eigert Po lak ons te woord te staan". Dit heeft de sekretaris van de jood se gemeente in Amsterdam, H. MwPo- lak, gezegd naar aanleiding van uit latingen van de burgemeester maan dagavond in een radio-uitzending. Daarin zei Polak dat honderd pro cent veiligheid voor joden nooit te garanderen valt. Hij noemde daar naast een aantal voorwaarden waaronder die veiligheid zo goed mo gelijk kan worden gewaarborgd. Goed overleg Een van die voorwaarden is vol gens de burgemeester een goed over leg tussen politie en joodse instellin gen. De joodse gemeente is een van de drie joodse kerkgenootschappen. In Amsterdam zijn hierbij ruim zes duizend joden aangesloten. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Postslraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla verjassen. 20.00 uur. Van 7 tot en met 29 augustus Zierikzee Galerie Borsboom, expositie, 10.00 tot 17.00 uur (zondag van 14.00 tot 17.00 uur). Van 10 tot en met 21 augustus Zierikzee Gravensteen, expositie schilderijen van Ineke van Doome, 11.00 tot 17.00 uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 19 augustus Burgh-Haamstede Winterkerk. Repetitie Int. Kerk koor. 19.30 uur. Renesse Sportveld De Laone, windhonden- rennen, 19.30 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis; vergadering Advies kommissie Welzijnsbeleid, 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Vrijdag 20 augustus Oosterland Korenbloemstraat. Concert „Ooster- lands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 21 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: „Twee pechvogels in de rimboe". 20.00 uur, a.l. Hogezoom, barbecue-avond, 19.30 - 22.30 uur. Nieuwerkerk Weststraat 34. Opening Kleingeld Electronics. 13.00 uur. Oudestraat, achtervolgings wedstrijd voor gewone fietsen, 19.00 uur. Zondag 22 augustus Zierikzee Concertzaal. Film: „Twee pechvogels in de rimboe". 20.00 uur. Maandag 23 augustus Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Dinsdag 24 augustus Bruinisse Aquadelta. Pleintheater, modeshow, 20.00 uur. Woensdag 25 augustus Scharendijke Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring P.v.d.A. afdeling Middenschou- wen. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Donderdag 26 augustus Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering streekarchief kommissie. 14.00 uuir. Haamstede Ring Promotion. Groots opgezette braderie met vele demonstraties en evenementen. Van 10.00 tot 18.00 uur. Tevens om 15.00 uur dia-serie „De banken zijn hard" in de Ned. Hérv. Kerk. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 27 augustus Bruinisse Gemeentehuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Zaterdag 28 augustus Bruinisse Bij Muziektent: kinderbraderie. Start 10.00 uur. Sportterrein Boomdijk: Taptoe Bru, 21.00 uur. Dinsdag 31 augustus Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, verkiezingsbijeen komst V.V.D., 20.00 uur. (01110)6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2