Huisvesting bibliotheek Nieuwe Boogerdstraat nog steeds niet zeker Raad Westerschouwen wil verlaging tarieven PZEM voor kleinverbruikers Duizenden bezoekers bij Yisserijdagen Colijnsplaat Nieuwe gespreksronde nodig Tandemtocht „Ons Zeeland" STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Pimdaf 17 augustus 1982 Nr. 23166 Kleingeld Electronics Het pand Weststraat 34 te Nieuwer- kerk, dat vroeger in gebruik was bij „Elvi-coutures" heeft na jarenlange leegstand een nieuwe bestemming gevonden. Kleingeld Electronics, een groothandel op electronisch gebied is erin getrokken. Burgemeester van de gemeente Duiveland, de heer J. van Bommel opent zaterdag 21 augustus de nieuwe zaak. Bezoekers kunnen in de show-room een unieke presentatie van electronica aanschouwen. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Scholen weer begonnen ZIERIKZEE - Voor de Zierikzeese bibliotheek, thans gevestigd aan het Groene voor verhuizing naar de binnenstad. Weegje, is nog steeds geen oplossing (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - Het zojuist verschenen jaarverslag over 1981 van gezamenlijke bibliotheken in Zeeland, wordt de spijt uitgesproken dat in het jaarverslag nog geen oplossing kon worden gevonden voor het huisvesting probleem. Ook nu, augustus '82 is die oplossing er niet, alhoewel wel plannen gesmeed worden. De Stichting Bibliotheekvoorzie ning Schouwen-Duiveland is in on derhandeling met de gemeente Zie- rikzee, die het vrijkomend terrein aan de Nieuwe Boogerdstraat be schikbaar wil stellen voor de nieuwe bibliotheek. Zoals bekend wordt in september een begin gemaakt met de sloop van het voormalige R.S.G.-gebouw waar de bibliotheek zou moeten komen. In een gesprek tussen de gemeente en de stichting werd wel duidelijk dat deze laatste positief tegenover vestiging in de Nieuwe Boogerdstraat staat, maar hoe het geheel financieel moet worden ingevuld is nog niet duide lijk. Een woordvoerder van de stich ting deelde de$ge?vraagdc mee, dat de plannen nog te vaag zijn om wat dat betreft nadere mededelingen te doen. Een nieuwe gespreksronde acht het bestuur van de stichting wenselijk, maar staat nog niet vast. ZIERIKZEE Tribunes op Havenplein Voor de goede orde wordt er nog maals óp gewezen door de Evene mentenkommissie, dat de tribunes die heden(dinsdag)avond staan op gesteld langs het Havenplein ter ge legenheid van de muzikale mani festatie in eerste instantie'gratis ter beschikking worden gesteld aan de bewoners van de rusthuizen en het verpleegtehuis in Zierikzee, evenals aan thuiswonende gehandikapten. De Evenementenkommissie van de toerist en dagen wil er graag zorg voor dragen, dat vooral deze mensen het muziek- en dansprogramma op het Havenplein goed kunnen zien en be luisteren. Geen lease-auto In ons verslag in de krant van gisteren over de auto, die de Nieuwe Haven in dook, schreven wij ten on rechte dat dit een lease-auto betrof. De bestuurder, R. v. d. W. uit Zierik zee meldde ons dat de auto zijn eigen dom is. BURGHSLUIS Surfer gered In de buurt van de Flipjeshaven, in het Roompot-vaarwater heeft een jacht, de Tranquilizer uit Kamper land een surfer, die reeds in grote Het jaarverslag zegt hierover, dat goed bibliotheekwerk in de bestaan de ruimte niet mogelijk is, waardoor het aantal aktiviteiten in 1981 be perkt bleef. Uit het gestegen aantal uitleningen distilleert de stichting het bestaansrecht van een goed geou tilleerde bibliotheek, die dan meer kan doen voor de leden, aldus het jaarverslag. In tegenstelling tot de landelijke tendens, die een daling te zien geeft van het aantal uitgeleende boeken en /of tijdschriften, zijn de cijfers van de Zeeuwse bibliotheken nog steeds stijgende. Zo is in Zierikzee bijvoor beeld 29% van de bevolking lid van de bibliotheek met een lichte stijging van uitleencijfers. De volgende getallen golden in 1981: ingeschreven jeugd tot 14 jaar 1546; 14 tot 18 jaar 919; volwassenen 1549. Verdeeld naar gemeenten: Brouwershaven 343; Bruinisse 142; Duiveland 325; Middenschouwen 198; Westenschouwen 210 -en overige 102. Deze kategorie lezers telt gezamen lijk 1320, zodat voor Zierikzee zelf 2094 lezers overblijven. Het boeken bezit steeg in 1981 tot 26.324 stuks, het aantal uitleningen ging naar 143.726. De cijfers voor de bibliobus zijn: 2.838 lezers en 126.627 uitlenin gen. Van de mogelijkheid om werken elders te laten komen is grif gebruik gemaakt. Ruim 1000 boeken, tijd schriften en muziekwerken vonden via de Zierikzeese bibliotheek hun weg naar de lezers. Personeel Ook in 1981 heeft de bibliotheek weer een beroep moeten doen op de regeling die het mogelijk maakt werklozen tijdelijk aan werk te hei moeilijkheden verkeerde gered. Hij was omgeslagen en kon zijn zeilplan niet meer bereiken. Geruime tijd heeft hij rond ge zwommen totdat de heer en me vrouw Ferron-Straijer de eigenaars van het jacht, hem opmerkten en aan boord namen. Het gelukte daarna ook nog de surfplank met zeil te vin den. De naam van de man is niet be kend, doch nadat ze hem bij de cam ping de Roompot hadden afgezet, bleek het een bloemist te zijn uit de buurt van Honselersdijk. Hij was zo dankbaar voor zijn redding, dat hij het echtpaar Ferron a.s. donderdag in de bloemetjes komt zetten. Me vrouw Ferron-Straijer is een dochter van het hoofd Kustwacht te Haamstede. pen. Per 1 mei vertrok de in 1980 in dienst gekomen tap-kracht (tijdelij ke arbeids plaats), wegens langduri ge ziekte is dit werk tijdelijk vervuld door een uitzendkracht. Per 1 sep tember werd een administratieve kracht aangetrokken voor 33 uur per week. Hier was de w.v.m.-regeling van kracht (werkgelegenheids- verruimende maatregel). De sa menstelling van het personeel in vaste dienst onderging geen wijzi ging in 1981. Aktiviteiten Naast het uitlenen van boeken ont plooide de ,,bib" in het verslagjaar ook andere aktiviteiten, onder meer de kinderboekenweek. Een assisten te bezocht verscheidene kleuterscho lenen een peuterspeelzaal, om als on derdeel van een ouderavond het pro gramma te vullen met een lezing over jeugdliteratuur. In de bibliotheek heeft Ellis Sayers een voorstelling gegeven van het poppentheater „Alteklein", speciaal voor de kinderboekenweek geschre ven. Els Groen kwam met de kinde ren praten over, èn bezig-zijn met het onderwerp*j'e eigen tijd*.1 Verder be gon ook in Zierikzee de aktie Beest achtig", het landelijke leesprogram ma voor kinderen. Na de zomervakantie zijn de plaat selijke kleuter- en lagere scholen op maandag 16 augustus weer begon nen. De Openbare Lagere school aan de Dr. Schutterstraat, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, startte met in to taal 110 leerlingen van wie er 12 voor het eerst op school kwamen. De open bare kleuterschool, hoofdleidster mevrouw J. van Westen-van Dongen, begon met in totaal 48 leerlingen, van wie 11 kleuters voor het eerst op school kwamen. De Ds. J. Bogermanschool, voor Chr. Reformatorisch onderwijs (hoofd de heer D. Morks) ving de les sen aan met in totaal 182 leerlingen, van wie 30 nieuwelingen. De Chr. Kleuterschool aan de Weelstraat, hoofdleidster mej. T. van Duinker ken, begon de lessen met in totaal 55 leerlingen, van wie 19 nieuw. Ook de Peuterspeelzaal ,,'t Kraaiennest", gehuisvest in een zaaltje van het dorpshuis Oosterhof" aan de Sint Joostdijk, heeft op maandag de deu ren weer geopend, met in totaal 32 peuters, verdeeld over 4 ochtenden in de week, nl. op maandag, dinsdag, woensdag- en donderdagavond, zulks met vier leidsters. Oudste inwoner van Oosterland vandaag jarig Vandaag, dinsdag 17 augustus, hoopt de oudste inwoner van Ooster land, de heer Johannes Goudzwaard zijn 97ste verjaardag te herdenken. Ofschoon uiteraard de hoge leeftijd wel een woordje meespreekt, mag de jarige zich nog in een vrij goede ge zondheid verheugen. Hij kan echter ZIERIKZEE - Afgelopen zaterdag organiseerde de Zeeuwse Blinden- bond ,,Ons Zeeland" voor het eerst een tandemtocht voor blinden en slechtzienden op Schouwen- Duiveland. maar weinig bezoek meer ontvangen. De heer Goudzwaard, die heel zijn le ven in de landbouw werkzaam is ge weest, is behalve vader, grootvader, overgrootvader, ook zelfs nog bet overgrootvader. Een voorrecht dat slechts weinigen ten deel valt. Concerten „Oosterlands Fanfare" De muziekvereniging „Ooster lands Fanfare" hoopt op woensdag 18 augustus a.s. een zomeravond concert te verzorgen te Veere, aan vangende 20.00 uur. Wegens vakantie van direkteur J. Knuist zal de leiding berusten bij de waarnemend diri gent, de heer P. Everwijn. Op vrijdagavond 20 augustus zal de muziekvereniging eveneens onder leiding van de heer Everwijn bij gunstig weer een concert geven in De deelnemende tandems maakten een tocht van ongeveer 45 kilometer over een gedeelte van het voormalige eiland. Er werd gestart bij weg restaurant ,,De Val" bij de Zeeland- brug, waarvandaan werd koers gezet naar Nieuwerkerk en vervolgens naar Noordgouwe, waar op de Ring even werd gepauzeerd. Na het nuttigen van een drankje werd de tocht ddor de twintig deelne mers en deelneemsters vervolgd. Via Dreischor, Zonnemaire, Nieuwer kerk en Ouwerkerk kwam de groep terug in Zierikzee om bij ,,De Val" weer te finishen. De deelnemers toonden zich bijzonder enthousiast over de tocht, die dankzij de politie een vlekkeloos verloop kende. AMSTERDAM - De direktie van Mobil Oil heeft het overleg met de vakbonden over de sluiting van de raffinaderij in Amsterdam beëin digd. Oosterland. Dit zal echter niet plaats vinden op de mobiele muziektent aan het Koninginneplein, maar aan de Korenbloemstraat, aanvangende 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Int. Kerkkoor Het Interkerkelijk Kerkkoor te Burgh-Haamstede hervat donderdag 19 augustus haar repetities in de Win- terkerk. De repetities vinden plaats onder leiding van dirigent mej. Mientje Bliek. Belangstellenden, die nog geen lid zijn van het koor kunnen zich aanmelden of een repetitie avond bezoeken. Voor tijd: zie agen da. RENESSE Andere toedracht In tegenstelling tot een eerder be richt betreffende een aanrijding op de Korte Reke tussen C. V. uit Zierik zee en U. K. D. uit Rotterdam, deelt een woordvoerder van de Rijkspoli tie mee, dat in het politierapport geen sprake is van het feit, dat D. over niet al te beste remmen zou be schikken. V. meldde zich bij de poli tie met het bericht op de Korte Reke te zijn aangereden door U. K. D. Een nader onderzoek wordt ingesteld. MIDDENSCHOUWEN Ledenvergadering P.v.d.A. De P.v.d.A.-afdeling Middenschou- wen houdt op woensdag 25 augustus een ledenvergadering in het Vereni gingsgebouw te Scharendijke. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR WESTERSCHOUWEN - In de maandagavond gehou den raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen ^(jieeft de meerderheid van de raad zich uitgesproken voor tariefsverlaging voor de kleinverbruikers van de PZEM. Deze zaak werd aangekaart door de fraktie-voorzitter van de PvdA de heer S. Roos bij het behandelen van een desbetreffende motie van de gemeente Bruinisse. Volgens de heer Roos moeten de enorme winsten van de PZEM hiervoor toch kunnen worden gebruikt. Hij drong er dan ook op aan, dat op de aandeel houders vergadering hiervoor zou worden gepleit. De fraktie-voorzitter van de CDA de heer L. Tieleman konstateerde dat vanaf 1977 er een winst is ge maakt van meer dan honderd miljoen gulden. Tieleman vond het een vreemde zaak dat de tarieven van de kleinver bruikers niet kunnen worden ver laagd en dat er nu over de ruggen van deze verbruikers grote reserves wor den gekweekt. De heer J. van den Berge (RU) kon de mening van Roos en Tieleman de len. De fraktie-voorzitter van de VVD dr. H. J. van Zuijlen had een wat afwijkende mening. Hij vond het beter als er op zou worden aangedrongen, dat de tarie ven voor 1983 niet zouden worden verhoogd. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer wees de raad erop, dat de gemeente ook geld terug krijgt voor de. aansluitingen van de onren- dable gebieden. ,,Dit komt over", zei de heer P. H. Canters (PvdA), „alsof de gemeente dan verder zijn mond maar moet houden". Verscheidene raadsleden wezen er nog op dat het bij deze aansluitingen toch zeker niet om miljoenen guldens Bestuursschool De raad maakte geen bezwaar om als vestigingsplaats voor de Bestuursschool Zeeland Kapelle te kiezen. Alleen door S. Roos werd enig kommentaar geleverd. Hij vroeg zich af, waar men eigen lijk mee bezig is en zag het als een be treurenswaardige zaak, hetgeen men niet van een gemeenschappelijke re geling verwacht. Evenals de andere frakties was hij van mening, dat de verplaatsing van Goes naar Kapelle van de Bestuurs school de beste oplossing is. Beroepschrift Het beroepschrift van de heer H. J. D. Priemis, ingediend wegens het weigeren van het kollege voor het verlenen van een bouwvergunning voor de bouw van een toiletgebouw, werd, gehoord de kommissie voor de beroepschriften, door de raad onge grond verklaard. Verscheidene raadsleden plaatsten daarbij wel enige kanttekeningen. De heer Tieleman vond het een moeilijke zaak. Eigenlijk zou het moeten worden toegejuicht dat uit het oogpunt van de hygiëne op een verblijfplaats toiletgebouwen wor den geplaatst. Hij dacht aan de mogelijkheid van het plaatsen van een seizoen gebon den en verplaatsbaar toiletgebouw. De burgemeester vond dat dit nu niet aan de orde was en dat het alleen om de vraag ging of het kollege met het nemen van zijn beslissing juist had gehandeld. Trieste zaak Wethouder P. M. van den Aarsen vond het al met al toch een trieste zaak en zou graag de mogelijkheid onderzocht willen of er toch niet een oplossing voor te vinden is. Dr. H. J. van Zuijlen was van me ning, dat het voor allemaal triest is en dat dit niet alleen een voorrecht van het CDA is. COLÏJNSPLAAT - Ongeveer zesduizend mensen hebben vrijdag en zater dag een bezoek gebracht aan de Visserijdagen (kottervisserlj Noordzee) te Co lijnsplaat. -Bij de officiële ontvangst door het gemeentebestuur sprak naast burgemeester J. L. D. van der Linden van de gemeente Kortgene ook de heer M. Meesen van het Visserijdagencomité. Verdere sprekers waren ir. H. A. Nijhof van Rijkswaterstaat en de heer T. Walhout, hoofd afdeling mi lieu en inrichting Deltadienst. Muzi kale en andere evenementen droegen ertoe bij dat de Visserijdagen in Co lijnsplaat een sukses werden en het comité besloot in het vervolg de Vis serijdagen elk jaar te organiseren. Werkhaven Burgemeester Van der Linden hield een pleidooi voor het mogelijk maken van het lossen van vis in het achterste gedeelte van de werkha ven, gemaakt voor de bouw van de Roompotsluis. Ir. Nijhof had gezegd dat de werkhaven geen ligplaats zou bieden voor vissersschepen tijdens de bouw van die sluis of tijdens werkzaamheden aan de halfdichte dam. Hij wilde daarmee voorkomen dat de vismijn zonder vis of garnalen zou raken. Vis dat in de Roompotha ven was gelost zou per as naar Co lijnsplaat kunnen worden vervoerd. De eerste burger stipte ook de ver zanding van de havenmond van de nieuwe vissershaven aan. Deze kwestie geeft grotere problemen dan was voorzien. Hij was van mening dat het onderzoek aan de TH te Delft tot een definitieve oplossing moet leiden. Vanavond orgelconcert Dirk Jansz. Zwart Vanavond (dinsdag 17 augustus) geeft de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart zijn laatste concert van dit seizoen in de Nederlands Her vormde Kerk te Dreischor. De vier orgelconcerten, die hieraan voorafgingen, ondervonden meer dan ruime belangstelling. Onge twijfeld zal ook dit laatste concert weer veel bezoekers trekken. (Voor tijd: zie agenda.) NIEUWERKERK Bevestiging ambtsdragers Zondag 22 augustus in de ochtend dienst van de gereformeerde kerk, worden ambtsdragers bevestigd. In deze dienst (aanvang 10.00 uur) zal voorgaan ds. B. J. Oldenhuis uit Zuidlaren. De ambtsdragers die be vestigd zullen worden zijn: ouderlin gen J. op 't Hof en F. C. Dieleman en diaken mevrouw E. Schiettekatte-de Vrieze. In de dienst zal tevens af scheid worden genomen van de perio diek aftredende ambtsdragers: J. C. Erbrink en J. C. Schiettekatte-de Bil. NOORDWELLE - De vakantiespeldagen voor de kleuters en lagere scnooljeuga in Noordwelle werden vrijdagavond afgesloten met een toneelavond in het dorpshuis. Op de foto de kleinste groep in aktie tijdens een toneelstukje over een Indianenstam. De vakantiespeldagen stonden onder leiding van enkele initiatiefnemers uit het dorp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3