Politie Warschau jaagt demonstraties uiteen P.L.O. op de hoogte van Habib's plan S.V.O. zegt vaste arbeidsplaatsen toe AGENDA Met waterkanonnen en rookbommen Felle kommentaren in Poolse pers VS hebben plan inzake kernoorlog Opiniepeilingen: Israëliërs geloven niet in einde van het terrorisme T.V.-debat kopstukken CDA-PvdA Wereldbank: Vooruitzichten ontwikkelings landen zijn erg somber Dreigend ontslag buitenlandse schoonmakers Dali wordt oud Vlissingse haven (01110)6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WARSCHAU/GDANSK - Met waterkanonnen en rookbommen heeft de anti-oproerpolitie maandagavond in Warschau een demonstratie op het Victorieplein uit eengejaagd. Onder het roepen van „Gestapo, Gestapo" vluchtten ongeveer 2.000 mensen die zich na vijven had den verzameld rond het bloemenkruis het grote plein af. De demonstranten rond het Bloemenkruis dat ter nagedachtenis aan de vo rig jaar overleden kardinaal Wyszynski op het Victorieplein ligt en symbool van het verzet tegen de noodtoestand is geworden zongen religieuze en natio nalistische liederen. Ook werden leuzen voor het verbo den vakverbond Solidariteit en de geïnterneerde leider Lech Walesa ge scandeerd. De poltie die ook traan gas gebruikte was massaal op de been. Een groep pelgrims die net te rug was uit Czestochowa werd de toe gang tot het plein ontzegd. De vluch tende demonstranten schreeuwden „Wet- met de junta" en „Solidariteit, Solide Heit". LOS ANGELES - Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft een strategisch plan voltooid dat de VS in staat moet stellen een kernoorlog tegen de Sowjetunie te winnen. Dat heeft het blad „Los Angeles Times" onthuld. Volgens de krant gaat het plan er vanuit dat een kernoorlog kan wor den gewonnen. Het plan is opgesteld in opdracht van het Witte Huis en moet nog door de president worden goedgekeurd. Volgens een regerings- funktionaris wordt in het plan gesproken van een langdurige kern oorlog die wel zes maanden kan voortduren. Overigens heeft de Amerikaanse minister van defensie vorige week in een vraaggesprek met de New York Times ook gesproken over een plan voor een langdurige kernoorlog. TEL AVIV - Een grote meerderheid van de Israëliërs meent dat er met de oorlog in Libanon geen eind gemaakt is aan het „Palestijnse terrorisme". Dit blijkt uit een opiniepeiling van het veelgelezen dagblad „Yediot Aharonot" die maandag werd gepu bliceerd. Uit de uitslag blijkt dat 76 procent van de Israëlische bevolking niet ge looft dat er door de jongste oorlog in het Midden-Oosten „een eind is ge maakt aan het probleem van de Pa lestijnse guerrillastrijders en het Pa lestijnse terrorisme". Volgens twin tig procent van de ondervraagden is de invasie in haar doelen geslaagd en vier procent wist het niet, zo blijkt uit de peiling, die in de eerste week van augustus werd gehouden. Anti-oproerpolitie De speciale anti-oproerpolitie (ZO- MO) sloot in Gdansk het plein voor de Leninwerf af waarop het monu ment voor de gevallenen in de ar- beidsopstand van 1970 staat. Alleen arbeiders van de Leninwerf en men sen die er voor zaken moesten zijn werden na vertoon van identiteitspa pieren doorgelaten. Op deze manier wilde de politie voorkomen dat zich opnieuw ongeregeldheden zouden voordoen. De Sowjet-Unie toonde zich in het verleden voorstander van een harde lijn tegen protestakties in Polen. De ze lijn werd maandag weerspiegeld in ferme kommentaren in de Poolse pers. De legerkrant „Zolnierz Wolno- sci" beloofde dat „oproerkraaiers" hard zouden worden aangepakt. Het regeringsblad „Rzeczpospoli- ta" verklaarde dat demonstraties te gen de regering ingingen tegen de ideeën en wensen die ten grondslag lagen aan de arbeidsonrust in 1980. De politie greep afgelopen vrijdag snel in bij demonstraties van 10.000 personen in Gdansk, 2.000 in de Kra- kowse voorstad Nowa Huta en enkele duizenden in Wroclaw. Een vreedzame bijeenkomst van 2.000 personen in Warschau op het Victo rieplein werd uiteengejaagd. De ondergrondse leiding van Soli dariteit riep vorige week op tot vreedzame protestakties tegen de noodtoestand. Zo zou een onder meer een vluchtschriften en affiches-cam pagne gevoerd moeten worden in de laatste twee weken van augustus. Deze moet uitmonden in een grote de monstratie op 31 augustus, als het twee jaar is geleden dat de akkoor den van Gdansk werd ondertekend. Ondanks een enorme geruch tenstroom in Warschau en Gdansk waren er maandag geen tekenen dat deze campagne al begonnen was. Test De komende twee weken worden algemeen gezien als een test voor de hoeveelheid steun de ondergrondse leiding van Solidariteit nog geniet. De rellen van vrijdag in Warschau, Gdansk, Nowa Huta en Wroclaw we zen erop dat er nog steeds Polen zijn die hun hachje willen riskeren om uiting te geven aan hun onvrede. De krant „Zycie Warszawy" schreef maandag dat veiligheidsfunktiona- rissen in gesprekken met mensen uit ondergrondse beweging gewaar schuwd hebben voor akties. De on dergrondse mensen werd gevraagd zich over te geven, zij zouden dan geen repressailles te vrezen hebben. BEIROET/TEL AVIV - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO is op de hoogte gesteld van alle details van het bijgestelde plan van de Amerikaanse gezat Philip Habib voor de aftocht van PLO-strijders uit Libanon. Volgens de Libanese staatsradio heeft een naaste medewerker van de PLO-leider Arafat, Hani Al-Hassan, maandagavond met premier Wazzan van Libanon gesproken over de jongste besprekingen aangaande de PLO-evacuatie. Habib heeft maandag met premier Wazzan gesproken over de Israëli-1 sche wijzigingen in zijn plan. Wazzan zei daarna te verwachtëtP-dat de eerste Palestijnen eind deze week zullen vertrekken. PLO-funktio- narissen noemden de resterende pro blemen niet onoverkomelijk. Die problemen zijn Israëls eis dat een door de PLO gevangen Israëli sche piloot wordt overgedragen evenals negen soldaten of althans hun stoffelijk overschot, en onder handelingen tussen Libanon en de PLO over de vorm en de omvang van de politieke vertegenwoordiging van de PLO in Beiroet in de toekomst. Israëlisch rapport Habib zal nog een kort bezoek aan Syrië moeten brengen alvorens de overeenkomst over de PLO- evacuatie in werking kan treden, zo PEKING - China is van plan zijn kolenexport te verdrievoudigen van ongeveer zeven miljoen ton dit jaar tot omstreeks twintig miljoen ton in 1985. BEIROET - Het Israëlische leger heeft zijn posities in de Beka'a-vallei in Centraal-Libanon, waarheen het vorige week meer dan 300 pantser voertuigen verplaatste, aanzienlijk versterkt. Dit hebben journalisten ter plaatse gemeld. staat in een maandag verschenen Is raëlisch rapport. Habib dient van de regering in Damascus de verzekering te krijgen dat het Syrische leger en door Syrië ondersteunde guerril lastrijders direkt naar Syrië zullen gaan en niet zullen stoppen in de Be ka'a-vallei. NEW DELHI - Iran zei elke aanval van de zijde van Irak het hoofd we ten te beiden, ook pogingen tot een blokkade van het Iraanse olie-eiland Kharg. De voorzitter van het Iraanse parlement, de Hodjatoleslam Hashe mi Rafsanjani, heeft dit op een pers bijeenkomst in New Delhi ver klaard. HILVERSUM - Aan de vooravond van de verkiezingen op woensdag 8 september zullen kopstukken van PvdA en CDA voor de televisie de de gens kruisen. Op maandag 6 septem ber zullen de oud-PvdA-ministers Van Dam (volkshuisvesting) en Van der Louw (c.r.m.) voor de VARA- televisie debatteren met de CDA- politici Lubbers (fraktievoorzitter) en minister De Koning (landbouw). ROTTERDAM - Het eerste Rotter damse zelfbouwprojekt, waarbij wo ningzoekenden hun eigen woning kunnen bouwen, is zo'n sukses dat de gemeente nog eens zes van dergelijke projekten in ontwikkeling heeft ge nomen. De zes nieuwe projekten om vatten 180 woningen. Dit is door de gemeente meegedeeld. DEN HAAG - De architektenbu- reaus hebben tussen april vorig jaar en april dit jaar voor veertien mil jard gulden aan opdrachten gekre gen. WASHINGTON - De vooruitzich ten voor de ontwikkelingslanden met een laag inkomen per hoofd van de bevolking, vooral voor die in Afri ka, zijn over het algemeen slecht en vormen een reden tot ernstige zorg. Dit heeft de president van de Wereld bank, A. Clausen, gezegd bij de pre sentatie van het ontwikkelingsrap port 1982 van de bank. De vooruitgang van de landen die werkelijke armoede kennen hangt sterk af van de bereidheid en het ini tiatief van de hulpverle'ndende lan den. Verwijzend naar het hoofdthema van het rapport, namelijk dat ont wikkeling van de landbouw in grote mate bijdraagt aan de ontwikkeling van de gehele ekonomie, verklaarde Clausen dat de arme landen hun mo gelijkheden op het terrein van de landbouw en de veeteelt ten volle moeten benutten. Hij gaf toe dat dat niet makkelijk zal zijn en dat dat grondig politieke veranderingen ver eist. Kleine groei Clausen verwacht dat de ontwik kelingslanden tot 19980 een zeert kleine groei zullen doormaken als ge volg van de slechte situatie van de wereldekonomie. De landen met een middelhhog inkomen (in 1980 een bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking van 410 dollar per jaar zullen evenwel sukses boeken met hun aanpassing vande ekonomie en zelfs sterker groeien dan de in dustrielanden. Deze ontwikkeling kan worden bevorderd door een ver mindering van de handelsbelemme ringen en door tegemoetkomingen op financieel terrein. ROTTERDAM - De industriebond F.N.V. in Rotterdam wil binnen 24 uur een gesprek met het gemeente bestuur van de Maasst&d over het dreigend ontslag voor 81, meest bui tenlandse, werknemers van het schoonmaakbedrijf DRS. Volgens distriktsbestuurder Henk Walravens is het ontslag onvermijde lijk als het Rotterdamse vervoerbe drijf RET niet terugkomt op het besluit het kontrakt met DRS voor het schoonmaken van de metrostati ons op de noord-zuidlijn per 1 okto ber op te zeggen. Telegram In een maandagavond verzonden telegram aan het stadsbestuur vraagt de industriebond F.N.V. na mens de 81 schoonmakers maatrege len die leiden tot het behoud van de arbeidsplaatsen. De industriebond wil daarover dinsdag (vandaag) al praten, omdat DRS al een ontslag vergunning bij het GAB heeft aange vraagd. Walravens zet over aanwijzingen te beschikken dat de RET het schoon- maakkarwei zal uitbesteden aan een ander Rotterdams bedrijf, dat geen buitenlanders in dienst wil nemen. „Gebeurt dat inderdaad, dan zijn de 81 definitief hun werk in Neder land kwijt. Een deel van hen zal dan ons land worden uitgezet", aldus de F.N.V.-bestuurder. PERPIGNAN - De Spaanse schilder Salvador Dali heeft in Frankrijk een aanklacht inge diend wegens vervalsing van zijn werk en zijn handteke ning. Hij ontkent dat 80 schil derijen die met zijn naam zijn ondertekend en in een Dali-ex- positie in Perpignan te bezich tigen zijn, door hem zijn ver vaardigd. Eigenaar Peter Moore, voor malig sekretaris van Dali, be klemtoonde dat hij de betrok ken stukken van privé-verza- melaars heeft gekocht. Hij zei te betreuren dat de .ouder wordende Dali een deel van zijn werk verloochent." Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand .'I hsi/.or rv» Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Van 7 tot en met 29 augustus Zierikzee Galerie Borsboom, expositie, 10.00 tot 17.00 uur (zondag van 14.00 tot 17.00 uur). Van 10 tot en met 21 augustus Zierikzee Gravensteen, expositie schilderijen van Ineke van Doorne, 11.00 tot 17.00 uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 17 augustus Zierikzee Concertzaal, film: „Diktrom", 16.00 uur, a.l. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, orgelconcert, Mau rice Pirenne, 20.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. VLISSINGEN - Het Stuwadoorsbedrijf Vlissingen Oost (SVO) heeft de ver- voersbond FNV toegezegd op korte termijn een vaste ploeg van ongeveer tien werknemers in dienst te nemen. Voorheen werkte het Vlissingse overslagbe drijf volgens de bond alleen met mensen die in de WW of WAO liepen. De FNV-bond heeft dit maandag meegedeeld. ZIERIKZEE - De bouw van de technische school in Poortambacht is tnans zover gevorderd, dat deze zich uitermate leent als objet voor fotografen. De school verrijst naast de nieuwe rijksscholengemeenschap ..Prof. Zeeman". -* (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Volgens distriktsbestuurder Van Nimwegen van de vervoersbond FNV heeft de bedrijfsleiding zelf zo'n rooskleurig perspektief dat het mogelijk moet zijn in de eerste aan leg tien vaste krachten in dienst te nemen. „We hebben goede hoop dat het bedrijf de keoers zal wijzigen. Als de eerste groep inderdaad in dienst treedt, kunnen de CAO- onderhandelingen worden afgerond", aldus Van Nimwegen. Vaste krachten Het SVO is een „opstartperiode" gegund om de overgang naar vaste krachten te regelen. Van Nimwegen: Woensdag 18 augustus Zierikzee Huis van Nassau, verkiezingsbijeen komst P.v.d.A., 20.00 uur. Westenschouwen Parkeerterrein Westenschouwse in laag, verzamelen plantenwerkgroep, 19.00 uur. Renesse Ned. Hervormde kerk, „Koperklan ken", 20.00 uur. V.V.V.-kantoor, start wandeling 10 km, 19.00 uur. Donderdag 19 augustus Burgh-Haamstede Winterkerk. Repetitie Int. Kerk koor. 19.30 uur. Sportveld De Laone, windhonden- rennen, 19.30 uur. Burgh Herv. Kerk. Orgelkoncert. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis; vergadering Advies kommissie Welzijnsbeleid, 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Vrijdag 20 augustus Oosterland Korenbloemstraat. Concert „Ooster- lands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 21 augustus Renesse Hogezoom, barbecue-avond, 19.30 - 22.30 uur. Nieuwerkerk Weststraat 34. Opening Kleingeld Electronics. 13.00 uur. Bruinisse Oudestraat, achtervolgingswedstrijd voor gewone fietsen, 19.00 uur. Maandag 23 augustus Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Dinsdag 24 augustus Bruinisse Aquadelta. Pleintheater, modeshow, 20.00 uur. Woensdag 25 augustus Scharendijke Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring P.v.d.A. afdeling Middenschou- wen. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Donderdag 26 augustus Haamstede Ring Promotion. Groots opgezette braderie met vele demonstraties en evenementen. Van 10.00 tot 18.00 uur. Tevens om 15.00 uur dia-serie „De banken zijn hard" in de Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 27 augustus Bruinisse Gemeentehuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Zaterdag 28 augustus Bruinisse Bij Muziektent: kinderbraderie. Start 10.00 uur. Sportterrein Boomdijk: Taptoe Bru, 21.00 uur. Maandag 30 augustus Scharendijke De Putmeet. Vergadering Reini gingsdienst Schouwen-Duive land.16.00 uur. Dinsdag 31 augustus Brouwershaven Tonnenmagazijn, verkiezingsbijeen komst V.V.D., 20.00 uur. Vrijdag 3 september Brouwershaven St. Nicolaaskerk, concert Brassband Apollo en Smalstad- en dameskoor, 20.00 uur. Zaterdag 11 september Bruinisse Muziektent, sluitingsconcert „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspan ning", 19.30 uur. Muziektent, lampionnenoptocht, 20.30 uur. „het is voor ons geen garantie dat die arbeidsplaatsen er ook komen. We houden de ontwikkelingen scherp in de gaten en zo nodig zal het bedrijf ons op zijn weg vinden". De be drijfsleiding liet maandag weten dat „de wil aanwezig is, om tot een over eenkomst en een goede samenwer king te komen". Tot nu toe heeft de vervoersbond geweigerd een CAO af te sluiten om dat het SVO geen vaste mensen in dienst had. Het bedrijf heeft toege zegd zich te houden aan de bestaande CAO van de NV Haven Vlissingen. Voorzieningen als ecn kantine en toï- letten worden nu ook in het bedrijf aangebracht. r" HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur t,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2