Jan Raas won thuiswedstrijd sport 8o Dr. Paul Nijs: We zullen op korte termijn moeten aantonen9 dat renners ook 'clean' topprestaties leveren 6 .Ronde van 's-Heerenhoek trok ruim 15.000 toeschouwers Raas klopt met een machtige jump zijn medevluchters, waarvan Roger de Vlaeminck nog het dichtste in zijn buurt kwam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 's-HEERENHOEK - Jan Raas heeft zondagmiddag in zijn woonplaats 's-Heerenhoek zijn supporters niet te leurgesteld. Na een adembenemende eindsprint bleef hij met enkele centimeters de baas over de Belg Roger de Vlaeminck met in hun kielzog Joop Zoetemelk en Heddy Nieuwdorp. De rond de 15.000 toeschouwers hebben in deze 35-ste Regenboogkoers een attraktieve wedstrijd te zien gekregen. Vanaf het startschot waren er wel renners te vinden die de aanval niet schuwden en bereid waren om de lont in het kruitvat te steken. Een van de meeste aktieve renners tijdens deze koers was wel Joop Zoete melk, die hiermee het bewijs leverde dat hij zich tijdens de Tour de France niet volkomen leeg heeft gereden. trui moet verdedigen, heeft te zoeken blijft wel een groot raadsel. Op een enkele uitzondering na heeft hij dit seizoen nog geen koers uitgereden en ook nu moest hij, na zich steeds; in het. peloton te hebben verscholen, negen ronden voor het einde de pijp aan Maarten geven:"*"" 'rJ"r Naast de vedetten waren er toch renners met heel wat minder naam die voor een boeiende strijd zorgden. Tot de vroege aanvallers behoorden Fons van Katwijk, Leo van Vliet, Cees Priem, Henk Mutaars en Wim de Ruiter. Nadat dit vijftal weer tot de orde was geroepen waagden Lub- berding en Raas in gezelschap van de Canadees Ronald Hayman en Jan van Houwelingen een uitlooppoging welke vooral door het werk van Zoe temelk en Jos Schipper weer teniet werd gedaan. Twaalf ronden voor het einde viel de beslissing toen er zich een kop groep vormde van negen renners bestaande uit: Eric Heiden, Kim An dersen, Joop Zoetemelk, Jan Raas, Roger de Vlaeminck, Theo Smit, Jos Schpper, Cees Priem en Heddy Nieuwdorp. Binnen de kortste tijd slaagde deze kopgroep erin een voor sprong van 50 sekonden te nemen waarmee de beslissing was gevallen. Jan Raas werd na enkele vergeefse pogingen eindelijk winnaar van zijn eigen" ronde van 's-Heerenhoek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een renners welke zich ook deed opmerken was de Amerikaan Eric Heiden, de oud-wereldkampioen schaatsen, die in vergelijking met het vorige jaar, toen in 's- Heerenhoek zijn Europees debuut maakte, toch aanmerkelijke vorde ringen heeft gemaakt. Jan Raas toon de ook nu weer over het nodige koer- sinzicht te beschikken. Toen de beslissende slag viel was de oud- wereldkampien er bij om mee te gaan met de beslissende ontsnap ping. Een sterke indruk maakte even eens Roger de Vlaeminck, die na een rustperiode al weer snel de goede vorm te pakken heeft. De Belg is ze ker een klant waarmee strijd bij de wereldkampioenschappen in het En gelse Goodwood terdege rekening mee zal moeten worden gehouden. Freddie Maertens Een man die weinig of niets liet zien was wereldkampioen Freddie Maertens. Eigenlijk is het zonden van de cen ten welke een komité nog aan deze renner uitgeeft. De vorige jaar nog uit het niets verrezen Belg brengt er dit seizoen letterlijk niets van te recht en wat hij straks op de wereld kampioenschappen, waar hij zijn Lubberding/ Zoetemelk sterkste koppel VOORTHUIZEN - In Voorthuizen werd een koppelkoers gereden over 50 km welke werd gewonnen door het koppel Henk Lubberding-Joop Zoetemelk voor Hennie Kuiper-Adri van der Poel en Jan en Adrie van Houwelingen. Do nationale en wereldkampioen René Kos zegevierde in Winkel in een dernykoers op de weg voor Gerrie Knctemann en Jan Jonkers. De toeschouwers kregen een span nend slot te aanschouwen daar er in de kopgroep steeds weer renners wa ren welke een uitlooppoging waag den. Met nog 10 km te gaan had Cees Priem pech toen hij in gezelschap van Joop Zoetemelk ruim 100 in. voor sprong had weten te nemen en lek reed. Meers sukses hadden Raas, Zoe temelk, De Vlaeminck en Nieuwdorp met nog 8 km voor de wielen. On danks het kopwerk van Jos Schipper en Kim Andersen slaagden de overi ge vijf er niet meer in aansluiting te krijgen. Onbedreigd ging het viertal dan ook op de finish af waarbij Raas zich de sterkste toonde. De uitslag van de ronde van 's- Heerenhoek is: 1. Jan Raas ('s Hee- renhoek) 100 km in 2.11.59; 2. Roger de Vlaeminck (Bel.) z.t.; 3. Joop Zoe temelk (Germingny-L'Eveque) z.t.; 4. Heddy Nieuwdorp (Wemeldinge) z.t.; 5. Theo Smit (Badhoevedorp) op 20 .sec.; .6. Schipper .(Kwadepdamme) z.t.; 7. Eric Heiden (V.S.) z.t.j 8.rKim Andersen (Den.) z.t.; 9. Gerrie van Gerwen (Holland) op 50 sec.; 10. Ro ger Young (V.S.) z.t. Amateurs De voorwedstrijd voor de ama teurs leverde een verrassende over winning op voor Tonnie Huijzen. In de slotfase zag het er naar uit dat Henk de Jong en Martin Stroosnijder het onder elkaar zouden gaan uitma ken wie er beslag op de overwinning zou gaan maken. Zes kilometer voor het einde had Henk de Jong echter de pech onderuit te gaan op wat losse steentjes. Stroosnijder slaagde er hierbij niet in alleen de voorsprong vast te houden en werd in de laatste ronde ingelopen. Op dat moment de marreerde Huijzen waarbij hij erin slaagde een beslissende voorsprong te nemen. Wim van Kooten eindigde op de 17e plaats. Ad Wijnands wint Grote Prijs Dortmund DORTMUND - De Nederlandse profwielrenners hebben zondag in de Grote Prijs van Dortmund, een wedstrijd over 150 km, voor een fraai sukses gezorgd. Veertig kilometer voor het einde werd er een uit negen renners bestaande kopgroep ge vormd waarin negen Nederlanders, Ad Wijnands, Adrie van der Poel, Jacques Hanegraaf, Bert Ooster bosch en Gerard Veldsholten, waren vertegenwoordigd. De Limburger Ad Wijnands toonde zich de snelste sprinter uit deze groep met Adrie van der Poel op de tweede plaats. De uitslag: 1. Ad Wijnands de 150 km in 3.45.27; 2. Adrie van der Poel; 3. Eric McKenzie (N.Z1.); 4. Jacques Hanegraaf; 5. Stefan Mutter (Zwi); 6. Bert Oosterbosch; 7. Gerard Veld- scholten; 8. Ludo de Keulenaar (Bel.); 9. Rudy Pevenage (Bel.); 10. Mare van Geel (Bel.). De „Kneet" in Rotterdam ROTTERDAM - Gerrie Knetemann is zondag winnaar geworden van een wedstrijd achter derny's te Rotter dam over een afstand van 102 km. Zesdaagse specialist René Pijnen eindigde op de tweede plaats voor de Belg Claude de Criquielion. De verder uitslag: 4. Jean Luc Van- denbroucke (Bel.); 5. Martin Havik; 6. Roy Schuiten; 7. Ferdi van den Haute (Bel.); 6. Aad van den Hoek; 9. Jacques Bossis (Fra.); 10. Willy de Bosscher (Bel.). P.V. De Reisduif - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van P.V. ,,De Reisduif" te St. Philipsland op l-8-'82 banaf Berge rac. In concours, waren 95 duiven.Ze werden met zuidoosten wind gelost om 13.00 uur. De afstand bedroeg 801 km. De snelheid van de eerste duif was 837.73 m/m. aankomst 12.25.46. -De snelheid van de laatste duif was 634.31 m/m. Aankomst 17.31.31. K. de Frel 1, 2, 7, 19 en 22; Vermaas /Verwijs 2 en 24; Iz. Vermeij 4 en 20; F. den Braber 5 en 12; W. Neele 6; J. C. Verwijs 8 en 15; K. van Dommelen 9; S. M. Quist 10; Th. Bakker 11; J. Verwijs Zn. 13; W. Beurkens 14; A. Faasse 16 en 23; J. Walpot 17 en 18; W. van Dommelen 21. Gerrie Kleton is een van de meest er varen spelers in de ere-divisieploeg uit Haarlem. Na een Ajax-periode deed hij veel voetbalervaring op in België. DBGC geeft eredivisieploeg Haarlem goed partij (0-3) OUDE TONGE - In het kader van het 25-jarige bestaan speelde DBGC uit Oude Tonge zaterdagavond een voetbalwedstrijd tegen eredivisio- nist Haarlem. De zaterdag tweede klasser bood de formatie van trainer Hans van Doorneveld meer dan voor treffelijk tegenspel en lang leek het er op, alsof Haarlem zelfs niet aan de winst zou komen. Vlak voor het ver strijken van de eerste helft mocht Joop Böckling evenwel een straf schop nemen, nadat Edwin van Ha meren door Eric de Wit was neerge legd. In de tweede helft tekende in valler Frank van Leen voor twee doelpunten, waardoor de eindstand nogal geflatteerd op 0-3 werd be paald. Haarlem verloor aan het eind van het vorige seizoen de recentelijk de buterende international Ruud Gullit aan Feyenoord. Om toch een portie aanvallend gevaar te houden werd Tommy Kristianssen aangetrokken van de Edmonton Drillers. Eerder speelde Kristianssen in Ne derland voor Go Ahead Eagles, waar hij zich ontpopte tot een gevaarlijke spits. In zijn derde wedstrijd voor Haarlem kon de Noor zich evenwel nog niet manifesteren, hetgeen overi gens voor de meerderheid van de roodwitte brigade gold. Veel beter dan Haarlem toonde DBGC zich in dit gelijkopgaand duel. Fris van de lever voetballend werd de Haarlemse verdediging met voet- baller-van-het-jaar Martin Haar aan het hoofd regelmatig voor grote pro blemen gesteld. Vooral in de tweede 45 minuten moest doelman Edward Metgod herhaaldelijk al zijn klasse boven halen om tegenreffers te voor komen bij akties van Hans Teyn, Robbi Karsbergen en Aad de Vos. Vooral Hans Teyn kwam een paar keer erg dicht bij een verdiende te-' gentreffer, maar erg fortuinlijk was de geroutineerde spits niet bij zijn pogingen. Hennie Kuiper primus in Kortenhoef KORTENHOEF Hennie Kuiper heeft zaterdagmiddag de Ronde van Kortenhoef gewonnen, een wedstrijd over 110 km welke door ruim 25.000 toeschouwers werd bijgewoond. Na een jacht van dertig kilometer slaagden Kuiper, Theo de Rooy, Fons van Katwijk, Gerrie van Gerwen, Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann, Theo Smit en Johnny Broers erin één ronde voorsprong te nemen. Kuipers slaagde er hierbij in han dig tussen de tientallen renners te manoeuvreren en winnend over de fi nish te gaan. Zomerdrive Bridgeklub Haamstede HAAMSTEDE - Opnieuw werd door de Bridgeklub Haamstede in ,,de Schutse" een zomerdrive gespeeld. Er namen 44 dames en he ren deel. De uitslag luidt: Groep Oranje: 1. Echtpaar v. Wijk 151 pnt.; 2. heren V. Dam en de Wit 150 pnt.; 3. echtpaar Kramer 136 pnt.; 4. dames Koole- Henderson 134 pnt.; 5. echtpaar Mes 131 pnt.; 6. mevr. Fokker-de heer V. Wingerden 130 pnt.; 7. mevr. Zeijl- mans v. Emmichhove-mevr. Goed- bloed 126pnt.; 8. mevr. Brandenberg - mevr. Reudink 124 pnt. Groep Blauw: 1. Echt. v. Muijlwijk 120 pnt.; 2. heren Bloncx-Karsten 117 pnt.; 3. dames Kops-Tuinman 116 pnt.; 4. dames Walter-v. Zanten 114 pnt.; 5. dames Kloet-v. d. Wal 101 pnt. Er volgen nog 2 drives en wel op de donderdagen 12 en 19 augustus. Begeleider wereldkampioen Freddy Maertens in duel met doping BRUINISSE - Over een viertal weken weet het wielerminnend volkje wie zich de opvolger van Freddy Maertens mag noemen. De strijd op het parkoers van het Engelse Goodwood is dan gestreden. Geen gemakkelijke strijd zal het gaan worden, want het parkoers blijkt bij nader inzien aanmerkelijk zwaar der te zijn, dan aanvankelijk werd aangenomen. Nog een kleine vier weken zal Freddy Maertens mogen teren op zijn regenboogtrui, om daarna waar schijnlijk nooit meer te worden opgemerkt, want het lijkt niet aannemelijk, dat de man, die eens werd aangemerkt als de „allergrootste" onder de groten zich opnieuw zal kunnen oprichten, zoals hij dat het vorig jaar plotseling deed. Maertens leek totaal afgeschreven, maar veroverde geheel uit het niets de groene trui (via vijf etappe-overwinningen) in de Ronde van Frankrijk en werd zowaar tijdens de wereldtitelstrijd opvolger van Bernard Hinault, de vorige regenboogtruidrager. Jarenlang was dr. Paul Nijs uit Antwerpen bege leider van Freddy Maertens. Nijs publiceerde enkele weken geleden een stu die over doping in de wielersport. In een gesprek licht hij een en ander toe. Een voortreffelijke ronde van 's-Heerenhoek werd onder andere gereden door de Amerikaan Eric Heiden, maar ook door de 35-jarige Joop Zoetemelk /rechts). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „De mensen, die naar een wieler wedstrijd komen kijken, realiseren zich niet wat er allemaal achter de schermen van de wielrennerij ge beurt", meent Nijs lachend. „Dat hou je ook werkelijk allemaal niet voor mogelijk. De menselijke zwakte kent beslist geen grenzen en omdat ook medici maar mensen zijn, geldt dat ook voor hen. Voor geld doen ook medici dingen, die het daglicht niet kunnen verdragen. Voor 1500 gulden of daaromtrent kunnen renners een medikus-plasje kopen, om het zo maar eens te zeggen. Als een renner doping heeft gebruikt, zijn bepaalde artsen-kontroleurs niet te beroerd om het echte plasje te vervangen door een eigen plasje. Daar kraait immers van ze leven geen haan naar". Bemoederen Een ander „overbekend" voor beeld is dat van het analyse-labora torium, dat een wielrenner van faam negatief verklaarde, nadat de spon sor 12.000 gulden stortte als donatie aan dit laboratorium. „Die renner had wel degelijk flink wat dope gepakt, maar opnieuw geldt ook hier: voor geld is alles te koop, zelfs een medicus", vervolgt Nijs. „In de toekomst ziet het er naar uit, dat niet de beste wielrenner gro te wedstrijden wint, maar de beste apotheker". Deze laatste stelling zal beslist menig wielerfan als een dolk in het hart raken. Vaak vinden zij het al beroerd, dat hun vedetten zich, veelvuldig laten bemoederen door doktoren. „Artsen gaan erg vaak over de door de internationale wielerunie gestelde normen", is Nijs van me ning, „en ik denk dan ook, dat de do ping in de wielersport onuitroeibaar is. Er is al tientallen jaren een race aan de gang tussen koereurs en medi ci. Steeds maar weer wordt er ge zocht naar wegen om doping t gebrui ken en steeds maar weer ook trach ten de medici de daders te betrappen". Eerst ging het om amfe taminen, maar de laboratoria tton- den zich allert. Hals over kop moesten de renners daarna een nieuw middel zoeken. Dit werd ge vonden in synthetische hormonen. „Meer en meer zonnebrillen versche nen er in het peloton, alsof iedereen plotseling niet meer tegen de zon kon", stelt Nijs. Testoteron Opnieuw werd er door de laborato ria een oplossing gevonden. De kunstmatig gefabriceerde hormonen konden in de urine worden op gespoord. Het zuivere testoteron werd de tegenzet van de akteurs in het peloton. Deze lichaamseigen hor monen leken de uiteindelijke winst te betekenen voor de koereurs, maar de wetenschap wilde zich niet gewon nen geven. „De laboratoria zijn druk bezig om methodes te ontwikkelen om aan te tonen, dat er te veel van die middelen in urine-stalen voor komen, zodat er wel van buiten uit moeten zijn inge bracht", zegt Nijs, die zelf ook een apotheek leidt in Antwerpen. „Zodra zij dit hebben bereikt, komt de race opnieuw op gang. Voor de zoveelste keer zullen de renners, of meer nog Freddy Maertens hun begeleiders op zoek moeten naar middelen om het lichaam op onna tuurlijke wijze op te peppen". Recente doping-affaires in de Ron de van Spanje, de Ronde van Zwit serland en in eigen land in de groot ste amateurwielerwedstrijd Olym piad Toer geven volgens kenners a&n dat het punt werd bereikt, waaróp artsen die de dopingkontroles moe ten uitvoeren de renners weer hqb- ben „ingehaald". Hierdoor moeten de renners, die denken niet zoncier stimulerende middelen te kunnen, weer op pad om een nieuwe middel Ite ontdekken. „Er wordt steeds weer vooruitgang geboekt", denkt Nijs, „hoe raar het ook klinkt. Het ge bruik van maagzout om amfetanii- nesporen uit de urine te wissen, is al gemeen bekend. Dat geldt ook voör de „grote wisseltruck". Omdat de renners na aankomst een uur de tijd te hebben om het urinestaal af te le veren is er volop tijd om via het in brengen van een buisje via de urine- leiding naar de blaas gedoopte urine te verwisselen voor „schone" urine'f- Voor Paul Nijs staat het verder vast, dat ook de groep van de anabó- lika zich sneller verbreidde, dan ken ners vermoed zouden hebben. „Tij dens de wintermaanden maken de renners uitgebreid gebruik van spierversterkende middelen voor de spieropbouw. Bovendien wordt hiermee het hoofd geboden aan de zeer zware trainingen. Een maand na het inbren gen van de anabole steroïden zijn de sporen weer uit het lichaam verdre ven en wordt overgeschakeld op testoteron of andere lichaamseigen stoffen", legt Nijs uit. Gevolg van het inbreng van deze middelen is, dat het lichaamsgedrag volledig wordt ontregeld. Het spierweefsel wordt versterkt, maar niet de pezen, waar door legio blessures ontstaan. „Het ernstigste gevolg heeft onget wijfeld het gebruik van een overdo sis", vervolgt Paul Nijs, terwijl hij de wenkbrauwen fronst. „Het gevolg is dan een akute shock met daar aanvolgend een onmiddellijke hartstilstand. De gedachte hieraan is beangstigend. Theoretisch kan het zo zijn, dat er lukraak tijdens een wedstrijd wielrenners van hun fiets gaan vallen als er niet op korte ter mijn een halt wordt toegeroepen aan het gebruik van doping, op welke wijze en in welke vorm ook". Na al het door Nijs aangehaalde lijkt de vraag gewettigd, welke renner, dan wel welke apotheker er straks in Goodwood met de wereldtitel gaat strijker. „We zullen op korte termijn moeten aantonen, dat er ook „clean" topprestaties geleverd kunnen wor den. Via een perfekt sportdieet, een gerichte training en een goede ver zorging tijdens het dagelijks leven. Lukt dat niet, dan blijft de race tus sen koereurs en artsen tot in het on eindige voortgaan..."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6