Sommige duivenliefhebbers nemen de hobby niet serieus genoeg op Simone Stahlie met Diamond en Gadeste naar ruitertop Gerrie Knetemann winnaar in Maarheze Adrie van der Poel wint in Booisehot Regenboogkoers in 's Heerenhoek Bruse Boys moeiteloos langs Smerdiek (4-0) In nieuwe wijken worden duivenkotten angstvallig gemeden «SEi m Twaalfjarige Kerkwerfse amazone timmert aan de weg Koninginnevlucht Bergerac met winst voor B. de Bruijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 augustus 1982 Nr. 23160 5 Terwijl de Zierick-leden een voor een het klublokaal binnen stappen met korven jonge duiven, die in ge- reedheis gebracht moeten worden voor een vlucht vanuit Espernay over 290 kilometer, vertelt Vermeule over de „edele" duivensport. „Er wordt in onze vereniging bijzonder weinig op duven gepould", legt Ver meule uit. „Om een goed alternatief te hebben, vervliegen we per vlucht een aantal prijzen in natura. Het is tenslotte toch wel leuk als er wat aan vast zit voor de deelnemers. Dat sti muleert ontzettend. Bovendien is het niet zo, dat de eerste plaatsen alle maal beloond worden, anders komen steeds dezelfde leden in aanmerking voor de prijzen. Van te voren worden een aantal klasseringen bekend ge maakt, die bij een bepaalde vlucht prijswinnend zijn". Rampvluchten Er worden ongeveer 360 duiven in- gemand, voordat om even over acht uur de grote duivenwagen komt. De week ervoor waren er nog 413 jonge duiven, die meevlogen in een vlucht, „maar", zo zegt Vermeule, die orga nisator is van de evenementen van de PV Zierick, „er blijven altijd wel wat duiven weg van een vlucht. Dat wil evenwel niet zeggen, dat ze voorgoed wegblijven, want vaak we ken naderhand vallen er nog duiven op de klep, die als afgeschreven be schouwd werden. Dat wordt ook nooit vermeld in perspublikaties als er zogenaamd „rampvluchten" zijn geweest. In de praktijk valt het over het algemeen wel mee met die zoge naamde rampvluchten als je over wat langere tijd uitsmeert". JOnge duiven van dit moment zijn voorzien van een ring met '82 er in, hetgeen dus inhoudt, dat ze alle maal dit jaar geboren moeten zijn. „De beroeps-duivemelkers zetten be gin december duiven en duivinnen bij elkaar, zodat ze toekomstige jon gen al in de eerste week van januari kunnen laten voorzien van een ring", weet Jan Vermeule. „Bij ons liefheb bers ligt dat echter niet zo scherp. De meeste jonge duiven, die hier worden ingemand zijn tussen half februari tot half maart geboren. Dus zeg maar dat ze nu een klein half jaar oud zijn". Per jaar geeft de Nederlandse Postduiven Organisatie ongeveer an derhalf miljoen ringen uit. Neder land telt om en nabij 60.000 duiven melkers, hetgeen ongeveer het derde deel is van de bakermat van deze sport, België. „Opleren" Voor de echte duivenliefhebber is vooral het „opleren" van de duiven een leuke bezigheid. „Als de beestjes nog erg jong zijn, zie je de liefhebbers op de fiets stappen met de mand ach terop. De duiven worden eerst enkele kilometers van huis gelost en gelei delijk worden die afstanden opge voerd. Na enkele weken wordt het dan in de eerste „echte" vlucht menens. Traditioneel is Duffel de lo- singsplaats, 77 kilometer van Zierik- zee. Met sprongetjes van 30 tot 60 ki lometer worden de afstanden opge voerd om uiteindelijk te eindigen bij vluchten van om en nabij de 300 kilo meter voor de liefhebbers, terwijl de echte „broodvliegers" doorgaan tot ongeveer 450 kilometer" vertelt Jan Vermeule. Om echte goede duiven te kweken moet er wel degelijk pretentieus ge werkt worden. „Er zijn liefhebbers, die er maar een beetje met de pet naar gooien. Voordat ze 's morgens Voordat de duiven aan hun verre tocht beginnen worden ze nog even vluchtig bekeken of ze er wel opti maal uitzien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De duiven vanuit Bergerac moesten oorspronkelijk al op vrij dagmiddag 30 juli worden losgela ten, maar het werd uiteindelijk vrij dagmiddag 13.00 uur, vooraleer de duiven uit de manden werden ver lost. De duiven hebben hierdoor be hoorlijk moeten afzien, want twee dagen en nachten in een mand zitten met een dergelije tropische hitte is allerminst bevorderlijk voor een goe de vlucht huiswaarts. Afgaand op de gering uursnelheid van de duif van de winnaar De Bruijn moet het zeer aannemelijk worden geacht, dat zich ook nog on derweg een aantal obstakels hebben voorgedaan, die de duiven in hun weg hebben belemmerd. Van de in to taal 63 duiven die door de PV Zierick-leden werden meegegeven naar het werk gaan gooien ze een handje voer in het hok en verder zien ze wel, maar zo is het echt niet „je het". Vaak verwachten ze dan nog grote prestaties ook, maar dat kan natuurlijk niet", legt Vermeule ver der uit. „Eerst moet er gezondheid zijn, dan komt de vorm er ook. Ie mand die de duiven niet helemaal op timaal begeleidt, krijgt te kampen met ziekten, zoals het „geel" en coc- cidiosis. Vooral de eerste ziekte komt zeer snel voor". Weinig voer Uitermate belangrijk is het klaarstomen van duiven voor een wedstrijdseizoen. Tussen de vluchten in moeten de duiven optimaal in kon- ditie worden gehouden. Vooral de eerste paar dagen na een vlucht moet een duif erg weinig gevoederd wor den, zodat ze tot rust kan komen. Na een paar rustdagen kan het voe deren weer worden opgevoerd. „Veel mensen denken dan dat je de duiven te kort doet door weinig eten te ge ven, maar een duif moet afgetraind zijn en dus niet te vet", voegt de PV Zierick-man toe. Een jonge duif gaat maksimaal zeven keer in de mand en als je er een hebt, die zich vijf keer in de prijzen vliegt, dan heb je een hele knappe. Deze stelling hanteren al thans duivenfreaks. Een dag voor de vlucht worden de duiven naar de losplaats vervoerd. Zaterdagmorgen om acht uur staan alle duivenmelkersradio's afgestemd op Hilvesum I, waarop even na ach ten de eksakte lossingstijden worden meegedeeld. „Dan begint voor ons het rekenen", zegt Vermeule la chend. „Bij windstil weer is de nor male vliegsnelheid zeventig kilome ter per uur. Als de wind tegen zit ko men de duiven altijd nog aan vijftig kilometer, maar wanneer de wind in de rug blaast kunnen er snelheden voorkomen van 120 of 130 kilometer. Zo weten we dan hoe laat we in stel ling moeten komen op het kot. Een belangrijk punt is natuurlijk ook nog de snelheid, waarmee de duiven bin nen worden geloodst als ze eenmaal in de buurt zijn. Er zijn melkers, die zeven of acht minuten nodig hebben, maar er zijn er ook die het karwei in enkele sekonden klaren". Hygiëne Aan de hand van de klokken en de daarin afgeleverde ringen gaat PV Zierick-rekenaar Arnold Timmer man aan de slag en de volgende dag weet iedereen precies wie er winnaar is geworden. De duivensport is beslist niet noodzakelijk een dure sport. „Je kunt het zo duur maken als je kwamen er maandag slechts 13 thuis, terwijl dinsdag nog eens 4 duiven konden worden geklokt. De laatste prijsduif van G. J. Bakker werd dins dagmorgen om 11.10 uur geklokt. Behalve B. A. de Bruijn, die niet al leen de eerste, maar ook de zevende en de zestiende prijs inkasseerde, was ook B. P. Wesdorp erg suksesvol met een tweede, achtste, negende en veertiende prijs. J. Snijders pakte de derde prijs en M. K. Krijger was de gelukkige met een vierde en een elf de prijswinnende duif. De volledige uitslag: B. A. de Bruijn 1, 7 en 16; B. P. Wesdorp 2, 8, 9 en 14; J. Snijders 3; M. K. Krijger 4 en II; J. Verwijs 5 en 15; F. Maijs6en 10; J. J. Vermeule 12; W. K. Schot 13; G. J. Bakker 17. wilt", konstateert Jan Vermeule. „De echte „profs" vliegen met dui ven van twintig tot vijftig duizend gulden, maar de gewone man kan al met duiven aan de slag, die vrijwel niets kosten. De doorsnee liefhebber heeft veertig duiven of daaromtrent. Verder is een proper hok erg belang rijk, want niemand kan zien welke de beste duiven zijn. Daar kun je als duivenmelker zelf veel aan doen. Hy giëne is in dat opzicht het allerbe langrijkst. Een portie geluk, maakt het verder kompleet". MARHEEZE, 5-8. Donderdaga vond was het de beurt aan Marheeze om de wielerprofs in aktie te zien in een wedstrijd over 100 km. De koe- reurs zorgden in deze koers voor een geanimeerd wedstrijd verloop waarin tien ronden voor de finish de beslissende ontsnapping kwam. Gerrie Knetemann, Bert Ooster bosch, Peter Winnen, Fons van Kat wijk en Adri van Houwelingen slaag den erin zich uit het peloton los te werken en buiten schot te blijven. Uit de vijf man sterke kopgroep slaagde Knetemann er nog in te ont snappen waarbij hij Oosterbosch mee in het wiel kreeg. In de eindsprint toonde „De Kneet" zich duidelijk de sterkste. De wedstrijd werd bijgewoond voor vijftiendui zend toeschouwers. De uitslag: 1. Gerrie Knetemann, de 100 km in 2.16.21; 2. Bert Ooster bosch; 3. op 15 sekonden Fons van Katwijk; 4. Adri van Houwelingen; 5. Peter Winnen; 6. Gerrie van Ger- wen; 7. John Hererey (Eng.); 8. John ny Broers; 9. Jan van Houwelingen; 10. Gerard Veldschoten. Ramano Gadeste is een afstammeling van de beroemde hengst Ramano, rond wiens persoontje, heel wat afgebak- keleid is. In het begin van dit jaar werd de hengst eindelijk officieel toegelaten tot het Arabisch Paarden Stamboek, waarmee eigenaar Kees van Lier uit Oud-Gastel voor de hengst de eer kreeg, die hem toe komt. Gadestes moeder is Branca. Het vo rig jaar is de kombinatie in zowel het springen als de dressuur gestart in de B-klasse. Aan het eind van het sei zoen zaten Gadeste en Simone Stah- lie al bijna in de M-klasse, maar in de laatste wedstrijd van het zeizoen lachtte het ongeluk de kombinatie toe en zorgden drie weigeringen en de bijbehorende bel ervoor, dat de overstap moest worden uitgesteld. Vier verliespunten waren het trieste resultaat, terwijl een winstpunt in de wedstrijd haar naar M hadden ge loosd. „Op zo'n moment is dat een af knapper, maar omdat ik nog zo jong ben, heb ik er niet erg lang van wak ker gelegen. Ik heb tenslotte nog vo lop tijd om alsnog de overstap te ma ken, hield ik me toen voor", vertelt Simone Stahlie lachend. Wat er toen inderdaad al helemaal in zat, gebeur de aan het begin van het huidige sei zoen. In een mum van tijd haalde de kombinatie de verloren punten terug en inmiddels is de overstap gemaakt. „Theoretisch kan ik dit seizoen nog Z halen, maar nu speelt eigenlijk het zelfde als het vorig jaar. Er rest me nog ontstellend veel tijd om die laatste benodigde winstpunten te ha len. Ik denk zelfs, dat het nog niet he lemaal goed zou zijn als ik nu al over zou gaan". Stokmaat In dit opzicht praat de Kerkwerfse eigenlijk alleen voor zichzelf, want voor de pony lijkt een Z-parkoers geen al te grote problemen op te leve ren. „De pony kan zo'n parkoers ge makkelijk aan, geloven we allemaal", stelt de blonde amazone, „maar voor mij zelf ligt dat nog even anders. Ik heb nog niet de kracht om zo'n grote pony, die daarnaast ook nog eens flink ontstulmig is, echt goed in bedwang te houden, als hij het een maal in de bol heeft". Zowel Gadeste als diamond zetten met hun maten 147 en 146 centimeter tegen de maksi- BOOISCHOT, 5-8. In het Belgische Booisehot heeft Adrie van der Poel donderdag een wedstrijd over 144 km gewonnen. De 80 renners welke aan de start verschenen zorgden voor een levendige wedstrijd met talrijke uit looppogingen. De beslissende ont snapping werd ingeleid door Ludo de Keulenaer en Willy Govaerts die nog versterking kregen van een achttal renners waaronder de Nederlanders Adrie van der Poel en Jaques Hane- graaf. Op 2 km van de finish flitste Adrie van der Poel weg waarbij hij nog Jo- han Louwet mee in zijn wiel kreeg. In de laatste kilometer werd Louwet door Van der Poel uit het wiel gere den en kon deze onbedreigd naar zijn vijfde overwinning in dit seizoen snellen. De uitslag: 1. Adrie van der Poel, de 144 km in 3.16.02; 2. Johan Lou wet; 3. Jan Bogaert; 4. Jacques Hane- graaf; 5. Etienne de Beule; 6. Ludo de Keulenaer; 7. Livien Claessen; 8. Jos op het Eyndt; 9. Benny Vermeulen; 10. Frank van Impe. 's-HEERENHOEK, 5-8. De wie- lersportliefhebbers kunnen zondag hun hart ophalen in 's-Heerenhoek waar wedstrijden zullen worden ge houden voor nieuwelingen, junioren, amateurs en profs. Om elf uur zal een aanvang worden gemaakt met het af werken van het programma met de wedstrijd voor de nieuwelingen over 40 kilometer waarbij een zestig deel nemers aan de start komen. Om twaalf uur starten de junioren voor een wedstrijd over zestig kilo meter met zeventig deelnemers. Om half twee gaan de amateurs van start, zestig inschrijvingen, voor een wedstrijd over 80 km. Voor het klapstuk op deze dag, de wedstrijd voor profs, zal om kwart over vier het vertreksein worden ge geven. Aan deze wedstrijd zal onder meer worden deelgenomen door de plaatselijke favoriet Jan Raas, Joop Zoetemelk, Roger de Vlaeminck, Kin Andersen, de Amerikaan Eric Hey- den, de Canadese kampioen Ronald Heyman en Roger Young. Aan deze wedstrijd over 100 km zal verder nog door een aantal renners uit de ploeg van peter Post worden deelgenomen en o.m. Jos Schipper, Heddy Nieuwdorp, Wim de Ruiter, Vester Aarts, Hennie Stamsnijder, Gerrie van Gerwen en Jos Lammer- tink. SINT MAARTENSDIJK, 5-8. Bruse Boys heeft ook de tweede wedstrijd in de oefenkampagne probleemloos gewonnen. In Sint Maartensdijk won de ploeg van de nieuwe oefenmeester Jan Englebert met 4-0 van de plaatse lijke zaterdag vierde klasser Smer diek. De Thoolse formatie maakte een erg povere indruk. Vooral aanval lend stak er weinig gevaar in de Doelman Steef van de Velde ploeg. kreeg daardoor weinig werk op te knappen, voor het rustsignaal skoor- de Jacob van de Berg, terwijl in de tweede helft de skore werd opge voerd naar 4-0 door Eddy Schild, Klaas Verspoor en Wim Geluk Op een bord in het klublokaal staat keurig gemeld, koe en wanneer er iets wordt gewonnen. Met argusogen wordt hiernaar uitgekeken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In een wedstrijd is de ring, die de duif om de poot krijgt allesbepalend. Deze ring moet als bewijsmateriaal die nen voor de tijd, en de klassering van de duif. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 5-8. De duivensport mag op Schouwen-Duiveland nog steeds gezien worden als een sport voor enkelen. Vooral in Zierikzee is het kwantum duivenmelkers niet om over naar huis te schrijven. De twee plaatselijke vere nigingen „De Gevleugelde Vrienden" en PV „Zierick" tellen n totaal 80 leden, waarvan de eerstgenoemde net even groter is dan de vereniging voor zater dagvliegers. „Wat ons betreft zitt^g we zo ongeveer aan ons plafond wat het aantal leden betreft", stelt Jan Vermeule van de PV „Zierick". „Onze klu- bruimte hier aan het Karsteil is niet groot genoeg om nog meer leden aan te nemen, maar waarschijnlijk speelt dat helemaal geen rol, want er komen ook geen duivenmelkers meer bij. Dat kan ook nauwelijks, omdat vooral in de nieuwe wijken geen duivekotten gebouwd mogen worden van de verantwoor delijke instanties. Juist daarom zul je fanatieke duivenmelkers ook nooit uit de oudere gedeelten van Zierikzee naar de nieuwe wijken zien trekken, want dat betekent meteen het einde van een hobby". KERKWERVE, 5-8. Samen met Marjolein Geelhoed uit Oosterland vormt de 12-jarige Simone Stahlie uit Kerkwerve zo ongeveer het vlaggeschip van de kleine landelijke ruitervereniging en ponyclub Bru. Meer en meer is de voorzittersdochter zich sinds ruim een jaar gaan manifesteren met haar pony's Diamond en Gadeste. „Een groot deel van mijn suksessen komt op het konto van klub-instruktrice Winnie de Landmeter uit Vlissingen", bekent Si mone Stahlie eerlijk. „Zonder haar had ik dat beslist niet allemaal bereikt. Vooral in de beginperiode is haar steun van geweldige importantie geweest". Aanstaande week gaat Simone Stahlie met haar pony's naar de Zeeuwse po nykampioenschappen in Serooskerke en dan kan worden bezien of zij al op haar zeer jeugdige leeftijd een serieuze greep naar een eventuele titel kan doen. „Het hoeft nog niet zo nodig, maar vooral Gadeste moet het in het sprin gen kunnen maken", gelooft zij. Ondanks het feit, dat Simone Stah lie pas twaalf lentes telt, is zij al vijf jaar uitvoerig met de ruitersport be zig. Sinds anderhalf jaar komt zij uit in wedstrijdverband, al lijkt het er gezien de klassen, waarin zij momen teel start op, alsof dit al veel langer zo moet zijn. De eerste twee jaar „thuis" bracht Simone Stahlie voor namelijk door op de rug van een Wel- cher pony, maar daarna is zij over gestapt op de in 1975 geboren vos Ga deste. „Ik heb deze pony „groen" ge kregen. De eerste beginselen zijn hem mede dankzij de hulp van Win nie Landmeter bijgebracht, maar het is een onstellend „brave" pony, die erg gemakkelijk leert. Vooral het springen ligt hem bijzonder goed". male stokmaat voor pony's aan en ze zxijn daardoor nogal fors van afme ting vor de Reffftêrfse amazone, die evenwel voor haar leeftijd ook nogal flink van afmeting is. „We hebben bewust grote pony's voor haar aangeschaft, zodat zij er niet zo snel „uitgroeid". Als dat wel gebeurt moet ze op een bepaald mo ment op een andere pony overschake len en is er misschien een hoop trai- ningsarbeid en resultaat voor een an der verricht", meende Simone's moe der. Diamond is een negenjarige New Forestpony met aan beide kanten Engels bloed. De vader is Merrie Mo hawk en de moeder heeft de klinken de naam Warren Springtime. Dia mond is een eigen kweekpony en Si mone Stahlie rijdt met haar louter dressuurproeven. Momenteel zit zij in de L2-klasse en heeft zij nog slechts twee winstpunten nodig om in de M-klasse te komen. Z-kampioene Gadeste presteert nog niet zo ge weldig in de dressuur, maar de moge lijkheid lijkt zeker niet uitgesloten, dat de vos binnen afzienbare tijd ook deze discipline onder de knie zla gaan krijgen, wanneer Simone Stah lie de kracht heeft om de pony naar haar jand te zetten. „De pony wint het in zijn omstui- migheid nog wel eens van mij. Ik heb nog wel eens een keer halverwege eenparkoers de ring moeten verla ten, omdat ik hem niet meer aan kon, maar dat wordt allemaal wel beter". Simone Stahlie heeft voorlopig slechts een wens, maar die is dan ook niet gering. „Ik hoop nog eens ooit Zeeuws springkampioene te worden in de Z-klasse", zegt zij na enige aar zeling, „maar voorlopig denk ik daar nog niet serieus aan. Alles op zijn tijd". Voorlopig gaat zij in Seroos kerke proberen een goed figuur te slaan in de M-klasse. Simone Stahlie met de juist van een oog-operatie herstelde pony Diamond. Normaal gesproken is de 9-jarige Neib Forrestpony in Serooskerke weer van de partij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 4-8. B. A. de Bruijn van de PV Zierick heeft de laatste over- nachtingsvlucht van het seizoen 1982 vanuit Bergerac, over een afstand van om en nabij de 800 kilometer gewonnen. De Bruijn klokte de winnende duif maandagmiddag 2 augustus om 13.37 uur. De eerste duif kwam slechts aan een snelheid van 777.16 meter per minuut.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5