HET GELUK KOMT MET DE JAREN ELEKTRO LIEVENSE Kritisch Faunabeheer wil jachtverbod ter voorkoming botulisme ONZE PUZZELRUBRIEK WRR: eenzijdigheid export naar Duitsland beperkt groeikansen Aktua TV over detailhandel en jachthavens Jongen verdronken Vernielingen op campagneboot VVD Klachten over woningverkoop Wat biedt de BEELDBUIS? 4 ZIERIKZEE. Het leek donderdag wel Toeristendag in Zierikzee. De drukte was voor een marktdag ongekend. Bob Noomen fotografeerde van grote hoog te de Melkmarkt met aansluitend een gedeelte van het Havenplein. ARNHEM, 5-8. De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft minister De Ko ning van landbouw en visserij donderdag per telegram met klem gevraagd om een onmiddellijk algeheel verbod fan de jacht op watervogels. Volgens de stichting kan alleen op die manier een omvangrijke botulisme-epidemie wor den voorkomen. De rottende lijken van de neerge schoten maar niet teruggevonden watervogels vormen volgens Kri tisch Faunabeheer in kombinatie met de hoge watertemperatuur een ideale voedingsbodem voor de botulisme-bacterie, die in 1976 vele duizenden slachtoffers maakte onder watervogels. Kritisch Faunabeheer waarschuw de vorige week al voor de gevolgen van de jacht op waterwild in kombi- Uit de stapel inzendingen werden weer twee prijswinnaars geloot. De eerste prijs gaat naar: J. C. Boot-Blom Lagezoom 10 Noordwwelle De tweede prijs wint: Mevrouw A. Tazelaar-de Rooij Riddersdreef 50 's Gravenhage De oplossing van de vorige puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. kolbak; 6. tip top; 11. kozak; 13. habijt; 14. N.B.; 16. bijna; 17. apin; 18. de; 19. dak; 21. no taris; 23. pad; 24. iris; 26. neger; 27. kade; 28. geluk; 30. rem; 31. nagel; 32. toman; 34. parel; 35. Ajax; 36. soda; 37. astap; 40. rebel; 43. klerk; 44. dan; 46. rijder; 48. lila; 49. roman; 51. N.A.V.O.; 52. aba; 53. joviaal; 55. mee; 56. c.i.; 57. wade; 58. stee; 60. n.m.; 61. baker; 62. tante; 64. Triton; 65. lasser. VERTIKAAL: 1. kundig; 2. L.K.; 3. bob; 4. azijn; 5. kanon; 6. tapir; 7. ibis; 8. pijn; 9. T.T.; 10. poedel; 12. ka ter; 13. harem; 15. baret; 18. dadel; 20. kilo; 22. Agen; 23. page; 25. Sumatra; 27. karabijn; 29. kajak; 31. nader; 33. nap; 34. por; 37. alibi; 38. sela; 39. de mi; 41. Edam; 42. leven; 43. klacht; 44. Dover; 45. naast; 47. roemer; 49. Roden; 50. Natal; 53. jako; 54. Lena; 57. Wat; 59. ets; 61. b.i.; 63. es. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. ondeugdelike waar; 6. wagen voor smal spoor voor het vervoer van stenen, zand enz.; 11. slangvormige vis; 12. wig om hout te klieven; 14. gehoororgaan; 15. slaan de beweging; 17. veldgewas; 19. strijdperk voor boksers; 21. zangvo gel; 22. tak van sport; 23. klaar; 24. al de manschappen v.e. militaire een heid; 26. chemisch symbool; 27. touw dat ter versterking in de rand v.e. zeil wordt vastgenaaid; 29. muziek noot; 30. niet meer aanwezig; 32. vuurwapen met lange loop; 34. spo- rendragende plant; 36. bovenafslui- ting v.e. gebouw; 37. titel van zekere rijks- of gemeenteambtenaar; 38. he mellichaam; 39. liefderijk, innig; 41. argument; 44. proper; 45. door, met (Latijn); 47. insekteneter; 49. voorzet sel; 51. lengtemaat; 53. schuifbak; 54. burcht, slot; 56. zangstem; 58. grond soort; 59. schoep v.e. scheprad; 61. ei gengemaakte vogelwoning; 62. Euro peaan; 64. duivenhok; 65. voorwerp waarmee men schrijft; 66. weefsel van vlad of hennep; 67. signaalhoorn. VERTIKAAL: 1. wijdgetande kam met steel; 2. hemellichaam; 3. als bergplaats dienende ruimte; 4. oude lengteëenheid; 5. alvorens; 7. in oprichting (afk.); 8. deurwachter; 9. eenvoudig ledikant voor militairen; 10. overjas met aangeknipte schou ders; 12. vaarroute; 13. voormuur; 16. zonder moed; 17. bindmiddel om ste nen voorwerpen aaneen te hechten; 18. pluis op wollen stoffen; 20. hans worst; 25. nederige onderworpen heid; 27. effen wollen weefsel; 28. be haagziek; 30. zichtbare damp; 31. makker, vriend; 32. huisdier; 33, ge vangenis (Bargoens); 34. afgelegen; 35. kloosterzuster; 40. telwoord; 42. predikant; 43. zuilvoet; 45. ovaalvor mig verfplankje; 46. opstandeling; 48. roofdier; 50. onwrikbaar, onbe weeglijk; 51. blad papier; 52. dwaas; 53. niet bevestigd; 55. signaal, teken; 57. luchtig zomerverblijf; 60. zaad korrel in een vrucht; 63. muzieknoot; 65. rivier in Italië. DEN HAAG, 5-8. In de ekonomische verhouding tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland zit een aantal blijvende tekortkomingen die de groei- en ontwikkelingsmogelijkheden van de Nederlandse export naar de Bondsrepubliek beperken. natie met de hoge watertemperatuur. Omdat die hoge temperatuur nog eni ge tijd lijkt aan te houden wil de stichting van minister De Koning een jachtverbod voor onbepaalde tijd. Kritisch Faunabeheer heeft ook de provincie Zuid-Holland, waar de si tuatie volgens haar het meest alar merend is, per telegram gevraagd om alles in het werk te stellen tot een al geheel jachtverbod op watervogels te komen. Om dat te verbeteren zou het pak ket van de Nederlandse export min der eenzijdig moeten worden en zou het meer op andere regio's dan Noordrijn-Westfalen moeten worden gericht. Daarnaast dient in het alge meen de konkurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven te worden verbeterd. Dit zegt de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid (WRR) in het rapport „onder invloed van Duitsland", dat donderdag is gepu bliceerd. Landbouw Het exportpakket van ons land is in het algemeen al eenzijdig te noe men, maar voor de uitvoer naar de Bondsrepubliek geldt dat in ver sterkte mate, aldus de WRR. Neder land is vooral leverancier van land- bouwprodukten en brandstoffen en afnemer van investerings- en kon- sumptiegoederen. De overheersende positie van landbouwprodukten en brandstoffen in de Nederlandse ex port naar Duitsland hoeft volgens de WRR niet op voorhand negatief te zijn, maar wordt dat wel als wordt gekeken naar toekomstige afzetmo gelijkheden. Zal de agrarische export in de peri ode 1975-1990 in totaal met dertig procent stijgen, van die naar de Bondsrepubliek zal de groei slechts negen procent zijn. Herstrukturering De WRR herhaalt zijn pleidooi voor herstrukturering en bevorde ring van de Nederlandse industrie. De raad wijst hierbij op het belang van het monetaire beleid. Tenslotte vindt de WRR dat als ons land zijn industriële export minder HILVERSUM, 6-8. In de aktualitei- tenrubriek „Aktua TV" van de Tros wordt vrijdag 6 augustus (Ned. 2 - 22.10 uur) een reportage uitgezonden over de gevolgen van de koopkracht daling voor de detailhandel. In die reportage gesprekken- met drs. Bons van de Bijenkorf, groot- kruidenier Albert Heijn, Joop Steen bergen van de Kwantumhallen en staatssekretaris Van Zeil van ekono mische zaken. Aktua heeft voorts bij dragen over het open Nederlands golfkampioenschap, het vakantie houden in eigen land en het brandge vaar in de overvolle Nederlandse jachthavens. Sport In de radio-rubriek „NCRV-Zater- dag-Sport" worden zaterdag 7 au gustus (Hilversum 3 - 16.03 uur) re portages uitgezonden over de honk balkompetitie, de wielerronde van Kortenhoef, de Nederlandse atletiek - kampioenschappen, de training voor de Grote Prijs van Duitsland voor formule-1 wagens, de konkoersen van Duindigt en een jeugdvoetbal- toernooi in Tilburg. In de sporteditie van de NCRV- televisierubriek „Hier en Nu" wordt zaterdag 7 augustus (Ned. 2 - 22.25 uur) een reportage uitgezonden van de finale van een internationaal jeugdvoetbaltoernooi in Tilburg. Verder aandacht voor de loting voor de voorronde van de KNVB-beker. Aansluitend vólgt een extra uitzen ding over het wereldkampioenschap vierspannen in Apeldoorn. STAPHORST, 5-8. De 8-jarige Ri chard Bult uit Steenwijk is donder dag in de vijver van het rekreatie- park „De Zwarte Dennen" in IJhorst (gemeente Staphorst) verdronken. De jongen is vermoedelijk bij het zwemmen getroffen door kramp. Hoewel hij vrij snel boven water werd gehaald mocht mond-op-mond beademing niet meer baten. HOORN, 5-8. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag in de haven van Hoorn vernielin gen aangericht op een oud stoom schip, waarmee de WD van plan is de komende twee weken tal van wa tersportplaatsen aan te doen in het kader van de verkiezingskampagne. De schade wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. Enthousiaste WD-ers hebben, al dus de voorlichter van de WD- fraktie in de Tweede Kamer, de uit 1902 daterende „Gabrielle", inmid dels omgedoopt tot de ,,Ed Nijpels", woensdag opgetuigd met WD- vlaggen, balonnen en een piepschui men borstbeeld van hun lijsttrekker. In de daarop volgende nacht zijn on bekenden aan boord gegaan en heb ben de aangebrachte attributen gron dig vernield, waaronder het borst beeld van Nijpels. eenzijdig wil maken, ook de handels bevordering en het Nederlandse ima go als leverancier van industriepro- dukten op de Westduitse markt die nen te worden versterkt. AMERSFOORT, 5-8. Bij de Vereni ging Eigen Huis zijn de afgelopen da gen honderden klachten binnengeko men over verkoopmethoden die gren zen aan chantage. Verkopers van ge subsidieerde huizen voor bescheiden inkomens, aldus de vereniging don derdag, maken in het hele land jacht QP handtekeningen van belangstel lende kopers en schuwen daarbij in timidatie niet. De Vereniging Eigen Huis heeft zich bereid verklaard als nationaal meldpunt voor dit soort verkoop klachten te gaan fungeren. Iedere koopgegadigde voor een premie A- woning die het gevoel heeft met on- oirbare dwangmiddelen voor het blok te worden gezet kan daarvan in Amersfoort schriftelijke aangifte doen. De vereniging zal er bovendien bij de minister van ekonomische zaken op aandringen een wettelijke be denktijd van 14 dagen in te voeren voor kopers van huizen. Een soortge lijke regeling bestaat al in België. Daarmee kunen dwangbeslissingen worden voorkomen of terugge draaid. ZATERDAG 7 AUGUSTUS NED. I: „Het huis van de Krokodil" is de titel van de detective-film voor de jeugd die 's middags op het scherm gebracht wordt. Naar aanleiding van het 750- jarig bestaan van de stad Roermond brengt de AVRO een programma ge titeld. ,,Pons 750". Dan een herhaling van „Angelique en de sultan". Deze keer is Angelique, na gevangen te zijn genomen, gedropt in Algiers, waar ze aan het hof van de sultan verblijft. De hoofdrol van Angelique wordt weer vertolkt door Michèle Mercier. In de late avonduurtjes wordt nog een spannende film uit. 1979 op de buis gebracht met als titel ,,De vrouw van Sundance". Katheri- ne Ross speelt hierin de hoofdrol van het onderwijzeresje Etta Place, die met twee bekende misdadigers van uit de Verenigde Staten meevlucht naar Zuid-Amerika. De twee heren komen om bij een gevecht met het Boliviaanse leger en Etta keert weer terug naar de V.S. Zij wordt echter nog steeds gezocht door de spoorweg detective Charlie Siringo. NED. II: Studio Sport extra brengt beelden van het Nederlands kampi oenschap atletiek. Jozef, de dromer" staat centraal in de afleve ring van .Verhalen uit de Bijbel". In de film ,,De schrik van Scotland Yard" wil Norman Pitkin dolgraag bij de politie komen. Zijn geringe lengte speelt hem echter parten. Toch blijkt het achteraf mogelijk voor hem bij de politie te komen door zijn treffende gelijkenis met een juwelen- dief.... In Kerkepad '82 worden ker ken bezocht in Coevorden, Hoge- veen, Hijkersmilde en Veenhuizen. Dan beelden van de training en een gesprek met de chef d'équipe Daan Modderman van het Nederlandse Vierspan, dit in verband met het we reldkampioenschap Vierspannen dat in Apeldoorn gehouden zal worden. Zaterdag 7 augustus, 20.40 uur, Nederland 1:.Angelique en de sultan. An gelique en haar man Joffrey de Peyrac vinden elkaar toch weer al moeten zij veel moeilijkheden overbruggen. ZATERDAG 7 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Nieuws15.32 Het huis van de krokodil; 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Plons 750"; 20.40 Angelique en de sultan; 21.37 Journaal; 21.55 Angeli que en de sultan; 22.35 Sportpanora- ma; 23.40 Journaal; 23.45 znieuws voor doven; 23.50 Gezocht: de vrouw van Sundance. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.15 Studio Sport extra; 18.45 Toe ristische tips; 18.54 Bereboot; 18.59 Alfonds; 19.10 Zo vader, zo zoon; 19.35 Verhalen uit de bijbel; 20.00 Journaal; 20.27 De schrik van Scot land Yard; 22.00 Kerkepad; 22.25 W.K. Vierspannen; 23.15 Tot besluit; 23.30 Journaal; 23.35 Nieuws voor do- ZONDAG 8 AUGUSTUS NED. I: De laatste aflevering van de serie rond Arthur Rubinstein gaat vooraf aan de herhaling van een afle vering uit de Amerikaanse serie McCloud. Tijd te koop is de titel van de serie „De onderste steen". Hierin wordt duidelijk dat de heersende kuituur in Amerika vooral bepaald is door de import-Amerikanen en niet door de oorspronkelijke bevol king. In Sorry speelt Tim het niet klaar om in de bioscoop „Gejaagd door de wind" te bekijken. NED. II: Zuidwest Brazilië staat centraal in de natuurfilm PantanalIn het programma „Op zoek naar de Luthéal" wordt ver haald over de vinding van de Belgi sche orgelbouwer George Cioetens. De VPRO heeft een programma-on derdeel te bieden en wel een science Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radioapparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119-1634 fictionfilm uit 1972 met als titel Sola ris. Realiteit en verbeelding worden onontwarbaar met elkaar verbon den... ZONDAG 8 AUGUSTUS NED. I: 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 19.00 Nieuws; 19.05 Arthur Rubinstein in Deauville; 19.55 McClaud21.25 De onderste steen; 22.15 sorry; 22.45 Journaal; 22.50 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.35 Rollebol; 15.40 Panatal; 16.30 Op zoek naar Kuthéal; 18.35 Ti-Ta-Tovenaar; 19.00 Studio Sport; 19.55 Lotto; 20.00 Nieuws; 20.10 H.V.; 20.15 Solaris; 23.10 Jour naal; 23.15 Nieuws voor doven. MAANDAG 9 AUGUSTUS NED. I: Na een aflevering van de tekenfilmserie „The Flinstones volgt een impressie van Portugal. Naast de vele en fraaie natuuropna mes zullen ook diverse artiesten voor het voetlicht verschijnen zoals de be faamde fadozangeres Amalia Rodri- gues. Hierna wordt teruggekeerd naar de natuur in eigen land en in het bijzonder worden de dieren onder de loep genomen die langs de waterkant leven. Geloof in de toekomst is het programma getiteld waarin een por tret van de Jezuïet en godsdienstsoci oloog Jan Kerkhofs, die als hoogle raar pastoraal theologie verbonden is aan de Universiteit te Leuven. NED. II: Leven en overleven wordt de noodzaak uit de doeken gedaan van het wildbeheer. In Shelley be reidt James zich mentaal voor op be zoeken aan het arbeidsbureau en de Sociale Dienst. In „Poldark" bereidt men zich voor op de begrafenis van Judd, maar deze blijkt zich aller minst in het dodenrijk te bevinden. In „Theater thuis" vanavond de film „De tweede dood van Quincas Berro d'Angua. De hoofdfiguur Joquim So- ares heeft genoeg van zijn voorbeel dig leven, snijdt alle banden ermee door en gaat volledig op in het leven met vrouwen, drank en spel. MAANDAG 9 A UGUSTUS NED. I: 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 De Flinstones; 19.25 Bemvindo a Portu gal; 20.15 Natuur in eigen land; 21.05 Wordt verwacht; 21.37 Journaal; 21.55 Geloof in de toekomst; 22.40 Journaal; 22.45 Nieuios voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.54 Bereboot; 18.59 Leven en over leven; 19.25 Shelly; 20.00 Journaal; 20.27 Achter het nieuws; 21.00 Pol dark; 21.50 Theater thuis: De tweede dood van Quincas Berro d'Agua; 22.45 Journaal; 22.50 Nieuws voor do ven. „Zorg voor stevige kleren, want het werk is zwaar en vuiL We vertrekken vannacht naar TexeL" Van schrik liet Geert de lier haast los. „Naar Texel?" De schipper keek hem even verwon derd aan over deze uitroep. „Ja, ik heb een lading stukgoed en vandaar moet ik naar Kampen. Je zei toch immers dat je laatst op Texel bent geweest?" „Oké", zei hij, „Ik ga mee". „Mooi, zorg er voor datje om negen uur aan boord bent" Met deze woorden stapte de schip per aan wal en was weldra tussen de mensen verdwenen. Thuis mopperde zijn vader over de late thuiskomst „Dat loopt de hele dag te lanterfanten en zorgt niet eens op tijd te zijn voor het eten." Geert halde de schouders op. „Ik heb een karweitje gehad vanmorgen en wat verdiend". Hij ging rustig aan tafel zitten en schepte de aardappelen op zijn bord die zijn zorgzame moeder voor hem had warmgehouden. Vader Van der Plas werd belang stellend. „Waar heb je gewerkt?" vroeg hij enigszins verrast „Aan de kade", antwoordde zyn zoon, al etende. „Nou, nou," smaalde de vader, mijn zoon heeft gewerkt, je zult wel erg moe zijn, moet je niet even naar bed?" „Maar man, vermaande moeder, hoe kun je nu toch zo praten, Geert doet toch elke dag zo zijn best om werk te krijgen, waarom doe je toch zo hate lijk". „O ja, ik met hem zeker eren en prijzen, zal ik je eens wat zeggen: jij legt die jongen maar in de watten. Dat loopt nu al weet ik hoe lang te ren tenieren, ik word er doodziek van. Zo ben ik niet opgevoed en jij ook niet Ik ben ongeschikt verklaard, maar als dat niet zo was, zou ik allang weer aan de slag zijn, maar die jongelui zij zo mak kelijk als wat Ze krijgen toch wel een uitkering, waarom zou ik me uitslo ven, dat is momenteel de mentaliteit en daar doet dit figuur driftig aan mee. Houd jij hem de hand maar boven het hoofd, maar ik ben het goed zat Spuug zat'" Bleek stond Gerrit op. „Goed", zei hij kalm, ik zal je niet langer ergeren, voordat ik misschien vergeet dat je mijn vader bent, kan ik beter de deur uitgaan. Moeder, geef me mijn kleren maar, dan pak ik mijn koffertje, ik vind wel ergens een kamertje. „Geert, jongen, wat doe je nou, alsje blieft blijf hier, vader meent het zo kwaad niet". Huilend pakte ze haar zoon bij de arm „Moeder, aan u ligt het niet, maar ik kan die sfeer hier niet langer verdra gen, het is heus beter dat ik wegga. Maken jullie samen er nog maar iets van. En op deze manier vertrok Geert uit zijn ouderlijk huis, zjjn moeder verwij-, tend aan zijn vader, zyn vader boos zwijgend achterlatend. Die avond om Door ARIS SMIT half negen stapte Geert aan boord en een goed uur later verliet de boot Alkmaar. Weemoedig staarde Geert naar de steeds kleinder wordende huizen van de stad. De volgende morgen bij het aanbre ken van de dag liep de „Goede Ver wachting" langzaam de haven van Oudeschild binnen. Op de kade stond een vrachtwagen gereed om de lading over te nemen en verder te dirigeren over het eiland. „Ziezo jong", zei de schipper verge noegd in zijn handen wrijvend, dat is vlugger gegaan dan ik verwacht had Vanmiddag krijgen we een nieuwe vracht en morgenochtend met het vroege getij gaan we naar Kampea Als we vanavond geladen zijn, kun je van mijn part het dorp ingaan. Heb je ken nissen hier op het eiland?" „Jawel, grijnsde Geert", terwijl hij het zweet van zijn gezicht veegde en wat een fijne kennis ook: Nel Aagten, daar ga ik vanavond heen. De schipper keek verbaasd. „Nel Aagten?" vroeg hij, met een uitdruk king van niet begrijpen in zijn ongen. „Blonde Nel?" „Precies", antwoordde Geert „Toemaar, dan tref je 't niet slecht Familie van je?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4