HET GELUK KOMT NIET DE JAREN Geen wijziging gemeenschappelijke regeling Bestuursschool Zeeland Laatste juli-week bracht opleving in mossel export Gemeenteraad Middenschouwen Landmacht voertuigen naar Unifil-bataljon Veel overlast door wolkbreuk Visserijberichten Late zwemmer waarschijnlijk verdronken Gevechten tussen Iran en Irak gaan door Vissterfte in Biervliet NVU-Iijst in Rotterdam ongeldig verklaard Elf ziekenhuizen overwegen juridische stappen Gilda- dropfabrieken failliet Momentopname Konsumenten Kontakt noemt de benzineprijsslag „wassen neus" Mensen worden ziek van lawaai Verkeersongeluk Zoon en vrouw bekennen moord Strengere regels voor watersport Wat biedt de BEELDBUIS? 4 MIDDENSCHOUWEN, 29-7. De gemeenteraad Mid denschouwen besloot donderdagavond akkoord te gaan met het voorstel van b. en w. geen wijziging aan te bren gen in de gemeenschappelijke regeling Bestuursschool Zeeland. Het dagelijks bestuur van de Bestuursschool Zeeland heeft de gemeenteraden verzocht een standpunt bekend te maken of al dan niet ingestemd kan worden met wijziging van de gemeenschappelijke regeling Bestuursschool Zeeland, waardoor bepaald wordt, dat de Bestuursschool gevestigd wordt te Kapelle in plaats in Goes. Raadsvoorzitter, burgemeester W. den Boer lichtte toe, dat er met ont bindende voorwaarde al een besluit genomen was tot aankoop van een leeggekomen schoolgebouw in Ka pelle. Inmiddels heeft het gemeente bestuur van Goes bericht, dat een ge schikt schoolgebouw aan de Westsin gel beschikbaar is. Burgemeester en wethoudes betreuren de gang van za ken. Uit financieel oogpunt stelden zij voor niet in te stemmen met wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling, zodat de Bestuursschool in Goes gevestigd kan blijven. De heer Koster (C.D.A.) informeer de of er cijfers bekend zijn over aan passing van het schoolgebouw in Goes. De heer Hart (V.V.D.) begreep, dat er tussendoor zaken gedaan zijn zon der dat de zaak rond was. Wanprestatie De heer Van den Bosse (S.G.P.) had het gevoel van wanprestatie gekre gen t.o.v. de gemeente Kapelle. De voorzitter deelde mee, dat er geen exacte cijfers bekend zijn over aanpassing van het schoolgebouw in de gemeente Goes. Volgens b. en w. is er geen sprake van een wanprestatie. Het besluit tot aankoop van het schoolgebouw in Kapelle zat vast aan een wijziging van de gemeen schappelijke regeling. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming niet akkoord te gaan met wijziging yan de gemeenschappelijke regeling Bestuursschool Zeeland. Als verte genwoordiger in het algemeen bestuur van de Bestuursschool Zee land werd aangewezen de gemeente- sekretaris L. F. van Wijck en als plv. vertegenwoordiger de heer M. A. van de Velde, wnd. sekretaris. Woningbouw De woningbouwplanning voor de jaren 1983 tot 1986 werd door de raad vastgesteld op: 23 woningwetwonin gen, 4 premie A woningen, 2 premie B woningen en 5 vrije sektorwonin- gen. De heer Hart vond, dat een aantal van 36 woningen voor 3 jaar sober is. Misschien kan nog een extra toewij- ging volgen. De voorzitter deelde mee, dat be richt ontvangen is, dat de bouw van 4 woningwetwoningen in Ellemeet ge gund kan worden. De raad ging akkoord met de voor gestelde planning voor de woning bouw voor de jaren 1983 t/m 1985. Vastgesteld werden de 42e, 43e en 44e wijziging van de gemeentebegro ting voor 1981 en de 15e t/m 17e wijzi ging van de begroting voor 1982. Bij de behandeling van de 17e wijziging voor 1982 ontspon zich een diskussie over de verhoogde leges voor vergun ningen ingevolge de Hinderwet. De heer Koster merkte op, dat de raad het tijdstip van het verschul digd zijn van de lege feitelijk onwe tend vastgesteld had. Meegedeeld is, dat de vaststelling van de nieuwe le ges voor Hinderwetvergunningen uniform zou geschieden. Door inning van de leges achteraf (bij het verle nen van de vergunningen) heeft de gemeente Middenschouwen zich vol gens hem uit de markt geprijsd. Hij verzocht burgemeester en wethou ders te bezien of er wat aan de hoge tarieven gedaan kan worden. Brief Landbouwschap De heer Hart had een brief van het Landbouwschap gekregen over de hoge leges voor Hinderwetvergun ningen. Hij had deze brief niet bij de ingekomenstukken voor de raad aan getroffen. De gemeente Midden- schouwen is de enige gemeente op Schouwen-Duiveland, die de hogere leges voor de Hinderwetvergunnin gen heeft geheven. De voorzitter wees op een uitgaaf post in de begrotingswijziging, die vermeldt dat de kosten van de be trokken ambtenaar ter sekretarie worden geraamd op 23.000,—. Burgemeester en wethouders zijn wat verrast over reakties m.b.t. de nieuwe tarieven. In de legesverorde ning is altijd opgenomen geweest, dat de leges voor Hinderwetvergun ningen verschuldigd zijn voor ver leende vergunningen. DEN HAAG. Als de Tweede Kamer erom vraagt wil minister De Bóer van kuituur, rekreatie en maatschap pelijk werk met de Kamer van ge dachten wisselen over zijn plannen om de subsidiëring van de toneel groepen Proloog en de Nieuwe Ko medie per 1 september 1983 te beëin digen. De minister schrijft dat in ant woord op schriftelijke vragen van de kamerleden Beinema (C.D.A.Kosto (P.v.d.A.) en Nuis (D'66). DEN HAAG. Mr. A. B. Hoytink zal worden benoemd tot ambassadeur in Zuid-Korea. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Hoytink werkt nu op de direktie Azië en Oceanië van het ministerie in Den Haag. In zijn nieuwe funktie volgt hij drs. R. van den Berg op. DEN HAAG, 30-7. Het Nederlands Unifil-bataljon in Zuid-Libanón krijgt binnenkort de beschikking over 17 extra voertuigen v&tt de land macht. Het materieel, tien jeeps, vijf drietonners en twee kombi- bestelauto's, zal op 9 augustus vanuit Rotterdam naar Libanon worden verscheept, aldus een mededeling van het ministerie van defensie. De zending is het gevolg van een bezoek van staatssekretaris Stemer- dink (defensie) eind april aan het Ne derlandse Unifil-bataljon. Stemer- dink kreeg toen te horen dat het slecht met het wagenpark was gesteld en zegde toe in afwachting van de levering van jeeps en vracht wagens door Unifil, alvast voor aan vulling te zullen zorgen. HEERLEN, 1-8. Een kort maar he-j vig noodweer, gepaard gaande met een wolkbreuk, heeft zondagmiddag rond half vier veel schade veroor- zaakt in diverse plaatsen in de vroe- i gere oostelijke mijnstreek, met name in Heerlen, Simpelveld, Brunssum en Schinveid. Honderden kelders liepen onder water en riolen raakten verstopt, met als gevolg omhoogkomende dek sels van putten en tal van onder wa ter staande straten. In sommige stra ten in Heerlen stond het water, aldus de brandweer, een meter twintig tot onderhalve meter hoog. De beroeps brandweer van Heerlen rukte met tien wagen uit om kelders leeg te pompen en straten schoon te spuiten, die met modder en vuil uit de riolen waren bedekt. BRUINISSE, 31-7. Het koelere weer in de week van 27 tot 30 juli mo ge dan voor de rekreatleve en horeca sektor zijn bedenkelijke kanten heb ben, de mosselhandel zat er als het ware op te wachten en de opleving kwam dan ook inderdaad dlrekt zo dat de laatste dagen werden geken merkt door een drukke verzending naar binnen- en buitenland, terwijl ook de inleggerijen het hunne er toe bijdragen dat de handel levendig blijft. Veel kwekers genieten nog van hun vakantie, die ze deze dagen opnemen, tussen de drukke tijd van de mossel zaadvisserij en de topaanvoer in de maanden september en oktober. Prijsontwikkeling De gevolgen voor de prijs bleven dan ook niet uit. Niet met zeepok be zette mosselen, met een gunstig vis- gewicht liggen goed in de markt en noteren prijzen die niet onder de f 50,— per ton (van 100 kg) liggen. De gewone mossel (de grootste aan voer) wat door zeepok ontsierd, maar overigens goed van kwaliteit, kon eveneens meeprofiteren van de stij gende vraag en noteerde altijd wel enkele guldens boven de bodemprijs van f 22,—, c.q. van f 25,— tot f 40.-. Mosselrccepten Al met al een bevredigende gang van zaken, al wordt gehoopt dut de zomer nog wat aanhoudt en de echte mosselllefhebber, zich daardoor niet laat weerhouden zijn portie mosselen te bestellen. Dat de mossel toch steeds meer ter rein verovert, ook in eigen land blijkt onder meer, uit de gratis mos selrecepten, die in diverse talen ge drukt, gretig worden meegenomen, door de bezoekers van het Bruinisser museum. Wijziging van de legesverordening is geen probleem geweest. Er is bij de vaststelling voorgerekend hoeveel de leges en de kosten zouden bedra gen. Uit ambtelijk overleg is geble ken, dat ook de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland de hogere leges hadden willen heffen. Het is niet mo gelijk de leges verordening, die Ko ninklijk goedgekeurd is, anders toe te passen. Betreurd werd, dat er geen uniformiteit is bij legesheffing. Benoeming schoolhoofd In verband met benoeming tot hoofd van de openbare lagere school te Hoedekenskerke werd eervol ont slag verleend aan de heer C. B. Hen- drikx als onderwijzer aan de o.l.s. te Ellemeet. In zijn plaats werd als on derwijzer aan de openbare lagere school te Ellemeet benoemd de heer L. van Ast te Zierikzee. Benoeming geschiedt voorlopig in tijdelijke dienst. Een groot deel van de bewoners van de Eb en Vloedstraat en Ire- nestraat te Scharendijke had ern stige bezorgdheid geuit over de grote snelheid waarmee het verkeer door de Eb en Vloedstraat rijdt in het bij zonder langs de splitsing met de Ire- nestraat. Verzocht was hiertegen maatrege len te nemen. Na ingewonnen advies van de postkommandant van de Rijkspolitie stelden burgemeester en wethouders voor de Eb en Vloedstraat vanaf de Platteweg gesloten te verklaren voor motor voertuigen op meer dan twee wielen. De verkeersmaatregel kan tijdelijk zijn totdat door wegkonstruktie of bebording van een andere route een oplossing kan worden gevonden. De raad kon akkoord gaan met het voorstel van burgemeester en wet houders. Volkstuintjes De heer Koster had gekonstateerd, dat er in Scharendijke animo is voor volkstuintjes. Hij vroeg of hieraan voldaan kon worden. De voorzitter antwoordde, dat er waarschijnlijk een oplossing komt. AMERONGEN, 2-8. Een zestienja rige jongen uit Amerongen is vrij dagnacht zo goed als zeker verdron ken in de Rijn bij een poging de river over te zwemmen. De jongen was met een groepje vrienden wezen stappen in Maurik. Toen bleek dat enkelen van hen de laatste pont naar hun woonplaats hadden gemist, besloten twee jon gens met hun kleren aan de over steek zwemmend te wagen. Eén van hen lukte dat, de ander kwam niet op de andere oever aan. Politie en brandweer hebben met be hulp van duikers enkele uren tever geefs naar de vermiste jongen ge zocht. De zoekaktie werd zaterdag morgen bi daglicht voortgezet. De politie neemt echter aan dat de jon gen is verdronken. BEIROET/LONDEN, 31-7. De Iraakse strijdkrachten zijn zaterdag doorgegaan met het bestoken van Iraanse posities ten oosten van Bas- ra. Volgens een Iraaks lergerkommu- niqué zijn 228 Iraniërs gedood en vier tanks vernield. Irak maakte bij de aktie gebruik van helikopters. In het Iraakse kommuniqué wordt verder melding gemaakt van Iraanse artillerie-aanvallen op woongebie den en ekonomische doelen in Basra, waarbij enige schade ontstond. Volgens het Iraanse persbureau Ir- na hebben Iraanse schepen grote Iraakse munitiedepóts in brand ge schoten bij een waterweg in het zuid en van Irak. Tien Iraanse soldaten zouden zijn gedood. Het persbureau meldt verder dat vijf mensen zijn ge dood en vijftien gewond bij een Iraakse beschieting van de Iraanse oliestad Abadan. MIDDELBURG. Het overslagbe drijf Westerschelde B.V. in Vlissingen-OOst kan weer aan het werk. De rechter in Middelburg heeft bepaald dat het beslag op de eigen dommen en de banktegoeden van het bedrijf zijn opgegeven. Dit is vrijdag bekendgemaakt. Wel moet Wester schelde B.V. een bankgarantie geven van 50.000 gulden en dat is tien pro cent van de totale schadeclaim, die een ander overslagbedrijf SVO in Vlissingen-Oost op het bedrijf heeft gelegd SCHIPHOL. Twee bommeldingen hebben zaterdagmorgen op de luch thaven Schiphol voor konsternatie gezorgd. De vertrekhal Noord, waar het lijndienstverkeer wordt aafge- handeld, werd door de politie ont ruimd, alsmede de bovengelegen kantoorgalerij. De voorrijweg van de vertrekhal werd gesloten. Even na twaalf uur werden de ruimten en de weg weer vrijgegeven. Er was geen bom aangetroffen. In de visvijver van Biervliet is de zer dagen een grote sterfte on der de vissen gekonstateerd, palingen, kar pers en voorns, waarschijnlijk door zuurstofgebrek als gevolg van de warmte. De Biervlietse visklub heeft gevraagd een fontein in de vijver te plaatsen, waardoor in het stilstaande water een zekere roulatie zou ont staan. Een fontein zou ongeveer f 17.000 kosten. DEN HAAG, 30-7. De Nederlandse Volksunie (NVU) mag in de kies kring Rotterdam niet meedoen aan de op 8 september te houden verkie zingen voor de Tweede Kamer. Het hoofdstembureau in de Maasstad heeft vrijdagmiddag bepaald dat de ingediende lijst ongeldig is. In de kieskringen Amsterdam en Den Haag, waar de NVU eveneens een lijst had ingediend is die lijst niet on geldig verklaard, maar is wel de naam NVU geschrapt. Dat betekent dat de partij in die kieskringen met een naamloze lijst de verkiezingen ingaat. UTRECHT, 30-7. Voor zover op het ogenblik bij de Nationale Zieken huisraad (NZR) bekend, overwegen minstens elf ziekenhuizen juridische stappen in verband met de slui tingsoperatie" van minister Garde niers (volksgezondheid). De advokaten van de NZR gaan volgende maand met de raadsleden van de betrokken ziekenhuizen de ju ridische mogelijkheden bekijken. In verband met het plan van de mi nister, 25 ziekenhuizen en 77 zieken huisafdelingen te sluiten, heeft de NZR een brief gestuurd aan de Twee de Kamer. Daarin verhaalt hij, dat de minister voorbijgaat aan de wet geving inzake de decentralisatie en aan de rol van de provincies bij de planning en sluiting van ziekenhui zen. De minister doet het partikulier initiatief onnodig geweld aan, zo stelt de NZR verder. ROTTERDAM, 30-7. De Gilda Drop- en Suikerwerkenfabrieken B.V. in Rotterdam is failliet ver klaard. De 188 personeelsleden van de fabriek, die maandag zouden te rugkomen van vakantie, zijn niet van te voren van de toestand van het bedrijf op de hoogte gesteld. Zij heb ben een brief in hun bus gekregen, waarin hen werd meegedeeld dat zij zich maandag niet bij de fabriek maar bij het arbeidsbureau moeten melden. Dat heeft bestuurder P. Si- monis van de Voedingsbond FNV vrijdag bekend gemaakt. DEN HAAG, 31-7. De met veel bombarie afgekondigde prijzenslag die al voor het vrijlaten van de benzi neprijs op 1 augustus zou zijn losge barsten, is niet meer dan een wassen neus. Volgens het Konsumenten Kontakt en de Industriebond FNV blijkt dit uit een door hen opgezette momentopname van prijsnoteringen. Daaruit blijkt volgens de twee or ganisaties dat superbenzine bij zelf- bedieningspompen momenteel ge middeld 1,74 gulen kost en bij een be diende pomp 1,768 gulden. Voor nor male benzine liggen die gemiddelde prijzen op respektievelijk 1,687 gul den en 1,715 gulden. Slechts inciden teel wordt gestunt met prijsverlagin gen die oplopen tot 20 cent, met name in gebieden met veel prijskonkurren- tie. Nauwelijks korting Ontbreekt die echter, zoals langs de autosnelwegen, dan wordt de kon- sument nauwelijks korting gegund. Na 1 augustus, als het huidige prijs- systeem wordt losgelaten, zullen die prijzen voorlopig niet veranderen, zo verwachten de benzinemaatschappij- DEN HAAG, 30-7. Mensen ivorden letterlijk ziek van het lawaai. Het overmatige geluid in ons land leidt in vele gevallen tot k'oncentratiemoei- lijkheden, neurosen, hoofdpijn, ver moeidheid, slaapstoornissen en tot een vermindering van de kwaliteit van het werk. Op den duur kan la waai zelfs leiden tot gehoorverlies en bij extreem harde geluiden tot akute doofheid of een gescheurd trommel vlies. Twee van elke drie Nederlan ders worden geregeld gehinderd door een of andere vorm van geluid. Zo'n 20 tot 25 procent van de bevolking heeft daar zelfs in ernstige mate last van. AARDENBURG, 30-7. In het Zeeuwse Eede, gemeente Aarden burg, is vrijdagmiddag de 64-jarige Belg M. van de Vijvere uit Eeklo in het verkeer omgekomen. Op de rijksweg botste zijn auto op een kruising tegen een andere wagen, die volgens de rijkspolitie geen vor- rang verleende. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. ROOSENDAAL,30-7. De 22-jarige A. W. heeft tegenover de politie van Roosendaal bekend dat hij vorige week dinsdag zijn 47-jarige vader, Mohammed Bel Hajey, om het leven heeft gebracht. Zijn 43-jarige moeder heeft bekend dat zij haar zoon daarbij heeft gehol pen. Dit heeft de politie van Roosen daal vrijdag meegedeeld. Wat de mo tieven zijn die het tweetal tot deze daad geleid hebben, is de politie nog steeds niet duidelijk. De politie spreekt van moord, omdat de moeder en de zoon er twee dagen voor de moord al over hadden gesproken dat het tijd werd dat de vader het leven zou laten. DEN HAAG. Minister Rood van binnenlandse zaken heeft de centra les van overheidspersoneel laten we ten dat de salarissen van de ambtena ren per 1 juli met 1,45 procent zullen worden verhoogd met een minimum van 29,60 en een maximum van 61,09 gulden per maand. Met LPG en diesel wordt niet gestunt, konkluderen beide organi saties uit het onderzoek. De maxi mumprijs voor diesel van 1,178 gul den, zoals die geldt tot 1 augustus, wordt zelfs regelmatig overschreden. Overigens kondigde Shell vrijdag aan dat haar dieselolieprijs vanaf 1 augustus met 2 cent per liter wordt verlaagd tot 1,158 gulden. Esso kon digde aan haar dieselolieprijs bij zelfbedieningspompen vanaf die da tum met 1,6 cent te verlagen tot 1,152 gulden per liter. GIETHOORN, 30-7. In Giethoorn heeft de provincie Overijssel een kaart gepresenteerd waarop staat vermeld aan welke regels waterspor ters zich in het noordwesten van de provincie moeten houden. De provincie acht het reglement noodzakelijk om zo het landschappe lijk en natuurwetenschappelijk be langrijke gebied zoveel mogelijk te sparen. Juist omdat Noord-West- Overijssel zo in trek is bij de rekrea- tievaart hebben natuur en landschap nogal te lijden. De afgelopen jaren heeft de provincie al achttien kilome ter oever moeten herstellen (kosten vijf miljoen gulden), terwijl onge veer zevenentwintig kilometer be schoeiing nog moet worden verbe terd. DINSDAG 3 A UGUSTUS NED. I: De ,,EO Zomerkrant" komt vanavond van het fraaie eiland Texel. ,,De bergen van Arizona" is de titel van een fraaie natuurdokumen- taire. De groep Kurios Combo brengt daarna een intermezzo van geestelij ke liederen. Leven zonder stress" is de herhaling van een dokumentaire dat handelt over de zorgwekkende toename van het gebruik van kalme ringsmiddelen. Ook het programma Letters en kettersin de reeks de Bijbel open is een herhaling. Hierin wordt uit de doeken gedaan hoe ver talers van de Bijbel in het verleden vaak gebrandmerkt werden als ket ters. De NOS brengt de een na laatste aflevering van ,,Het rad van het le ven". Ditmaal staan centraal huwe lijksgebruiken en achtergronden uit her en der in de wereld. NED. II: In ,,De Dukes van Haz- zard" is een verkiezingsstrijd aan de gang tussen Boss Hogg en de dochter van zijn vorige tegenstander Rogers. Nieuw begin is de aflevering van Dallas getiteld. JR en Sue Ellen ver zoenen zich weer met elkaar, en in derdaad lijken de donkere wolken boven hen weg te trekken. Dan een uur lang muziek rond en met de Spaanse zanger Julio Iglesias. In Ali ce verheugt iedereen zich op het hu welijk van Vera, behalve Alice. DINSDAG 3 A UGUSTUS NED. I: 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Zomer krant; 19.30 De bergen va?i Arizona; 20.00 Kurios Combo; 20.20 Leven zon der stress; 20.50 De Bijbel open; 21.20 Tenslotte; 21.37 Journaal; 21.55 Het rad van het leven; 22.50 Journaal; 22.55 Nieuws voor doven. NED. 11: 13.00 Nieuws voor doven;, 18.54 Bereboot18.49 Archibald 19.05 De Dukes uit Hazzard20.00 Journaal; 20.27 Dallas; 21.20 Julio Ig lesias in Parijs; 22.20 Televizier; 22.50 De toestand in de wereld; 23.00 Alice; 23.30 Journaal. Ze liep het huis weer binnen en zette theewater op. Geert was intussen wakker, terwijl hij zich aankleedde keek hij door het raam naar de waterplas. Het was hier wel mooi om te wonen, heel anders dan in Alkmaar. Hij had er in bed al over nagedacht of hij hier zou blijven of niet Het was zo jammer dat het nu net een café moest zijn, anders had hij zeer dadelijk een besluit genomen, maar kroegknecht worden zag hij niet zittea Hij dacht aan de vorige avond, de bier en draklucht, de beduimelde kaarten, de smakeloze moppen die er verteld waren. Maar daartussen zag hij dan weer het frisse lachende gezicht van Nel Toch geloof ik niet dat ik het doe, dacht hij. Toen hij de trap afliep, stond Nel lachend in de gang. „Goede morgen" zei ze met haar warme welluidende stem, goed geslapen?" „Geen nadelige gevolgen van het biet?" Spot twinkelde in haar ogen toen ze dit laatste vroeg. Bijna kreeg hij weer de pest in, maar hij beheerste zich en zei: „Nee ik denk het niet, hoewel ik wel hoofdpijn heb". „Hoofdpijn, o, maar daar weet ik wel raad op, kom maar gauw in de kamer zitten, ik zal je een tabletje geven met een kopje thee en dan gaan we eten. Zo, en nou zet je niet zo'n ernstig gezicht, want dat staat je niet". Hij schoot in de lach „Zie je", zei ze terwijl ze eveneens aan tafel ging zit- ten, zo beval je me beter. Een jonge kerel moet niet zo ernstig kijken. Geert zuchtte. „De omstandigheden in je leven maken wel eens datje niet in de stemming bentom vrolijk te kijken". „Dat is zo, maaren nu keek ze hem ondeugend aan, de omstandighe den zijn op het ogenblik anders in je voordeel dacht ik". Die lach van haar! Kon hij het helpen dat zijn blik er steeds naar toe getrok ken werd, want dan vertoonden zich twee rijen hagelwitte tanden en kwa men er van die verleidelijke kuiltjes in haar wangen. Met smaak zette hij de tanden in het stevige boerenbrood. Hij gaf geen ant woord, maar tuurde, terwijl hij zich tegoed deed, door het venster naar het lage dijkje dat de zee scheidde van het land. Na een poosje vroeg ze: „Ben je allang zonder werk?" „Enkele weken", antwoordde hij zuchtend, maar zo als de toestand nu is, kan het wel enkele jaren worden". Ze voelde detragiek in deze uiting, ze begreep wel wat het voor deze jon geman moest betekenen, de wil te hebben om te werken en de kans niette krijgen. Geen wonder dat zoveel jonge lui het lieten afweten en in opstand kwamen tegen deze maatschappij. „Waar heb je voor geleerd?" vroeg ze. „Voor machinebankwerker, ik houd zo van mijn vak, weet je". Wat is er mooier dan om metaal, dat harde ko- Door ARIS SMIT per, staal en ijzer, met behulp van ma chines zo te vervormen dat het tot nut kan zijn voor de mensheid. Kijk naar een auto, een locomotief, wij, mensen z(jn in staat om zoiets te construeren En voor dat werk leef ik. Begrijp je nu, dat ik me niet wil verlagen tot een be roep als kroegknecht? Ik geloof dat ik het geen week zou uithouden". Of ze hem begreep! Er ging een golf van medelijden door haar heea Hij keer haar aan. „Fijn dat je mij begrijpt, zie je, mijn vader wil het maar niet snappen, hij denkt maar dat er genoeg te doen is als je maar wilt aan pakken. Hij maakt me steeds verwijten dat ik in de W. W. zit En hij kan zich ook niet voorstellen dat mijn Vak waarvoor ik geleerd heb, zoveel voor mij bete kent Mijn moeder begrijpt dat wel, maar vrouwen kunnen dat misschien beter aanvoelen. Maar zij is een ge dweeë, onderdanige vrouw, die niet tegen vader in durft gaan". „Dat je van je vak houdt staat je te rpijzen, maar als je wel wilt aanpakken, begrijp ik niet dat je hier niet wilt komen werken. Je spreekt zo smalend over kroegknecht alsof het een minder- wardig beroep is, maar het is een eer lijke broodwinning. Dronkenschap komt hier op het eiland zelden voor. Vechtpartijen zijn in mijn huis nog nooit voorgekomen. Zeg nu zelf eens, ben je niet een beetje boud in je oor» deel?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4