Tragisch verkeersongeluk in Frankrijk eiste vele doden Bevolking Libanon lijdt onder Israël-aanvallen en PLO-verzet Zeven woningen zwaar beschadigd na explosie Vierenveertig kinderen Demonstratie van Israëlische Arabieren Diplomaten- auto in Parijs beschoten Regering Zimbabwe ontkent dood van drie toeristen Honderd man in notendop Dode meeuwen en zwanen in Hartelkanaal Stichting Het Theater Stripes De avonturen van Pietje Bell Geen gasleidingen Reagan wil graanakkoord met Sowjet-Unie verlengen In flatgebouw Bijlmermeer Beloften van nieuwe Panamese president Geen toegang voor VN-waarnemers AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie BEAUNE, 31-7. Bij een verkeersongeluk in Frankrijk zijn 53 mensen om het leven gekomen. Onder hen waren 44 kinderen uit de omgeving van Parijs die op weg waren naar een vakantiekolonie in het zuiden. Het was het ern stigste verkeersongeluk dat ooit in Frankrijk heeft plaatsgevonden. Het ongeluk gebeurde zaterdag te gen 02.00 uur in de ochtend ten zuid en van Beaune op de „Autoroute du Soleil" die Parijs verbindt met het zuiden van Frankrijk. NAZARETH, 1-8. Meer dan 20.000 personen hebben zaterdag in Naza reth deelgenomen aan een manifesta tie van israëlische Arabieren tegen de oorlog in Libanon. In de de monstratie, georganiseerd door het Komité tegen de oorlog in Libanon en voor de vrede tussen Israël en de paler Mjnen, liepen ook Joodse kom- munis en en vertegenwoordigers van joodse universiteiten mee. De loco-burgemeester van naza- reth, Ramez Jaraisy, beloofde ,,het echec van het komplot tegen het Pa lestijnse verzet". Joodse sprekers eisten onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit Liba non. De demonstranten riepen leuzen voor de „noodzakelijke Joods-Arabi sche solidariteit". PARIJS, 2-8. In een noordelijke wijk van Parijs is zondag de auto van een Israëlische diplomaat beschoten. De wagen stond geparkeerd en was leeg. Niemand liep bij de schietpartij verwondingen op. Aan het begin van de avond werd de verantwoordelijkheid voor de aanslag in een telefoontje aan het persbureau AFP opgeëist door ie mand die zei van de links-extremisti sche organisatie „Direkte Aktie" te zijn. Eerst werd gemeld dat de auto, die werd beschoten en geparkeerd stond voor een gebouw van een joodse jeugdorganisatie toebehoorde aan een Israëlische diplomaat. De Israëli sche ambassade zei later dat de auto van een funktionaris van lagere rang was. Linkse terreurgroep De linkse terreurgroep „Direkte Aktie", die de verantwoordelijkheid opeiste voor de aanslag, trad in 1980 voor het eerst in de openbaarheid. De eerste akties van de groep waren ge richt tegen overheidsinstellingen en informatiecentra in Parijs die ver bonden waren met het ministerie van defensie. HARARE, 2-8. De regering van Zimbabwe heeft officieel ontkend dat drie van de zes buitenlandse toe risten die in het land zijn ontvoerd, dood gevonden zijn. Een funktiona ris van het ministerie van voorlich ting, Ian Findlay, zei dat er stoffelijk overschot nog graf was gevonden. Eerder werd in officiële kringen ver nomen dat drie gijzelaars waren ge dood. In een dorp zouden kleren van de gedode personen zijn gevonden. Maar de man die zei dat ze uit het graf van de drie kwamen, kon de be graafplaats niet tonen, aldus Find lay. De ontvoerders hadden gedreigd hun gijzelaars vrijdag te doden als hun eisen niet waren ingewilligd. Zij wilden dat hun leider N'komo weer in de regering-Magabe werd opgeno men en dat leiders van diens Zapu- partij werden vrijgelaten. LONDEN, 29-7. De kleinste pub van Groot-Brittannië met de toepasselijke naam Nuts hell(Notedop) heeft een re- kord verbeterd door bij een op pervlakte van 10.3 vierkante meter tegelijk precies honderd gasten en een hond te herber gen. Dat heeft de kastelein van de pub in Bury St. Edmonds in het graafschap Suffolk deze week trots wereldkundig ge maakt. Tot nu toe hadden zich niet meer dan 90 mensen, leden van de bemanning van een on derzeeër, in de kleine ruimte weten te persen om hun dorst te lessen. Het ongeluk begon met een botsing van twee personenauto's. Twee auto bussen, die achter elkaar reden en kinderen van 6 tot 15 jaar vervoer den, reden daar vervolgens samen met verscheidene andere voertuigen op in. Ooggetuigen verklaarden later dat de autobussen op het moment van het ongeluk zeker een snelheid hadden van 130 kilometer per uur. Er brak onmiddellijk brand uit die in enkele sekonden de meeste van de betrokken voertuigen verwoestte. Als bij een wonder slaagden de kin deren in de eerste autobus er in deze snel via het voorste portier te verla ten. Maar de meeste inzittenden van de tweede autobus verbrandden le vend. Voordeur geblokkeerd De voordeur van deze bus was ge blokkeerd, waarop de passagiers probeerden via de achteruitgang naar buiten te komen. Slechts 14 van hen slaagden daarin. Vierenveertig kinderen, de chauffeur die reed en diegene die hem zou aflossen alsme de twee leiders kwamen om in de vlammen. Dit de twee personenauto's die het eerst met elkaar in botsing kwamen, haalden reddingsploegen vijf ver- ROTTERDAM, 1-8. De Rotterdam se politie heeft zaterdag in het Har telkanaal ter hoogte van de Maas vlakte enige tientallen dode meeu wen en een kleiner aantal dode zwa nen gevonden. De politie vermoedt dat botulisme de oorzaak is van'de plotselinge vogelsterfte. De inspektie volksgezondheid is op de hooghte gebracht, verder zijn en kele dode meeuwen voor onderzoek opgestuurd naar het Diergeneeskun dig Instituut in Gouda. De politie verwacht de eerste on derzoeksresultaten maandag of dins dag. Tot die tijd wordt vissen in het kanaal ontraden. brandde lijken. Uit de overige perso nenwagens werden drie personen ge haald, die meteen werden overge bracht naar ziekenhuizen in de buurt. Het ongeluk vond plaats in het weekeinde waarin miljoenen Fran sen zich naar hun vakantiebestem ming begeven en de wegen overvol zijn. Het drama speelde zich af op een van de drukste punten op de vakan tieroutes. Ten zuiden van Beaune ko men de autosnelwegen vanuit Parijs, Dijon en Mulhouse/Bazel te zamen richting Rhane-dal. Waarschuwing Reeds dagen van tevoren had de politie voor deze zaterdag gewaar schuwd en met name voor de tijdens de vakantiepiek traditioneel ver stopte flessenhals tussen Beaune en Chalons-sur-Saone. De kinderen waren op weg naar Sa- voie in het oosten van het land. Ze zouden daar enige tijd doorbrengen in een vakantiekolonie. vertoont in de Concertzaal As. dinsdag om 20.00 uur a,l. 16.00 uur Matinee a.l. Toegang f4- WASHINGTON, 30-7. President Reagan is bereid het graanakkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie met een jaar te verlen gen en wil overwegen de hoeveelheid graan die de Sowjet-Unie kan kopen te vergroten, maar hij is niet bereid met Moskou over een nieuw graanak koord te onderhandelen zolang de staat van beleg in Polen niet wordt opgeheven. Dit staat in een verklaring die het Witte Huis vrijdag heeft gepubli ceerd. Het besluit van Reagan betekent dat Amerikaanse ambtenaren nu kontakt met Moskou kunnen opne men voor overleg over de verlenging van het akkoord, zo is in Washington meegedeeld. De zegslieden zeiden protesten tegen het besluit te ver wachten van de kant van de Europe se bondgenoten van de Verenigde Staten omdat men het in Europa on- WARSCHAU. Eén vijgtal onderge doken leiders van het verboden Pool se vakverbond Solidariteit heeft in een pamflet de recente plannen van het militaire bewind voor een gelei delijke opheffing van de staat van beleg van de hand gewezen. In het in Warschau cirkulerende pamflet wordt opgeroepen eind augustus, bij de verjaardag van de stakingen van Gdansk, vreedzaam te demonstre ren. AMSTERDAM, 2-8. Bij een zware gasexplosie in een woning op de tiende verdieping van het flatgebouw Kleiburg in de Bijlmermeer in Amsterdam zijn zondagavond zeven woningen zwaar beschadigd. Van de woning waar de ontploffing zich voordeed zijn voor- en achterzijde weggevaagd. Een bewoner van deze woning werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. Een bewoner van een andere flat werd licht gewond. De brandweer is met zwaar mate rieel uitgerukt. De rampendienst is ingeschakeld om allen die dakloos zijn geworden elders onder te bren gen. Van de zeven woningen heeft de brandweer er drie moeten stutten wegens instortingsgevaar. Deze drie flats, in het flatgebouw Kleiburg in de Bijlmer, liggen op de tiende, te vens hoogste, verdieping. In de wo ningen heeft de brandweer een enor me ravage aangetroffen. De oorzaak van de explosie is nog niet achter haald. Maandag (vandaag) zal een on derzoek worden ingesteld. Dit heeft een woordvoerder van de Amster damse politie in de nacht van zondag op maandag gemeld. Van de woning waar de ontploffing zich voordeed zijn de voor- en achtergevel wegge vaagd. De verwoeste inboedel is bui ten in het gras aangetroffen. De 27- jarige bewoner werd in de hal van zijn appartement aangetroffen. Hij is later naar een brandwondencentrum in Rotterdam overgebracht. gerijmd vindt dat de Verenigde Sta ten wel graan aan de Russen wil leve ren maar geen materiaal voor gaslei dingen. AMERSFOORT, 1-8. De akties te gen het dumpen van radio-aktief af val in zee zullen dit jaar groter zijn dan vorige jaren. Dit hebben de ba sisgroepen tegen kernenergie zon dagmiddag aangekondigd tijdens een perskonferentie in Amersfoort. De basisgroepen zullen het transport van het afval van het Energiecen trum Petten naar Den Helder probe ren tegen te houden door het vormen van een grote menselijke blokkade op de verwachte routeU Op 7 au- gustuis zal in Den Helder een „voor- demonstratie" worden gehouden. PANAMA-STAD, 1-8. De nieuwe Panamese president, Ricardo de la Espriella, heeft in zijn eerste verkla ringen gezegd dat hij de politiek van generaal Torrijos, wiens eerste sterf dag zaterdag werd herdacht, zal voortzetten en verder een eerlijk ver kiezingsproces gegarandeerd in 1984. „Voortaan zullen we rustiger kun nen werken", aldus talrijke verte genwoordigers van de oppositie in Panama die het ontslag van presi dent Aristides Royo als een „zegen" hebben verwelkomd. Zakenlieden, bankiers en bedrijfsleiders spraken in de pers van een „nieuw tijdperk". Zij hebben met instemming de oproep begroet van de kommandant van de nationale garde, generaal Pa redes, meer te investeren. „Ontslag" In zijn afscheidsrede voor de televi sie, gaf Royo, die in 1978 door de nati onale vergadering voor zes jaar als president was aangewezen, geen bij zonderheden over de medische pro blemen die aan zijn aftreden ten grondslag zouden liggen. De vijf pa- namese oppositiepartijen noemden het aftreden van Royo zaterdag in hun kommuniqués „ontslag". BEIROET, 2-8. Bij de zware Israëlische aanvallen op West-Beiroet zijn zondag zeker 70 mensen omgekomen. Dit hebben Libanese veiligheidstroepen zondagavond meegedeeld. Duizenden families in westelijk Beiroet brachten de dag door in schuilkelders en onder trappen huizen. Tientallen gebouwen werden bij beschietingen en bombardementen verwoest en grote hopen puin maken veel straten onbegaanbaar. In het christelijke oostelijk deel van Bei roet zijn zeker tien mensen omgeko men en 40 gewond. Juist aan de oostelijke kant van de „groene lijn" die de stad verdeelt werd bij een Israëlische luchtaanval de zijkant van een flatgebouw weg gerukt. Een woordvoerder van het Franse ziekenhuis in oost-Beiroet verklaarde dat acht lichamen van slachtoffers uit dit gebouw en 23 ge wonden werden binnengebracht. Het flatgebouw werd blijkbaar per onge luk getroffen tijdens een massale luchtaanval op het gebied rond het nationaal museum, dat ligt bij het belangrijkste kruispunt tussen beide stadsdelen. Syrische soldaten Twee Syrische soldaten werden ge- .dood en vier gewond bij de hevige ge vechten van zondag tegen het Iraëli- sche leger dat de Libanese hoofdtsad Beiroet belegerd. Dit heeft een mili taire woordvoerder in Damascus ge zegd. Het officiële persbureau Sana, die de zegsman aanhaalde, meldde ook dat twee Syrische tanks waren ver nietigd en twee andere beschadigin gen hadden opgelopen. Andere Syri sche verliezen waren een pantserwa gen, drie olietankwagens en 10 trans portvoertuigen. Israël heeft geen toestemming ge geven om VN-waarnemers te statio neren rond de Libanese hoofdstad om te kontrolcren of men zich houdt aan het negende staakt-het-vuren, dat zondagmiddag om 17.00 uur van kracht werd. Dit heeft sekretaris- generaal, Javier Perez de Cuellar, van de VN gezegd. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties had unaniem een motie aanvaard waarin Perez de Cuellar werd gevraagd waarnemers naar bei- roet te sturen. Dit zouden officieren van verscheidene landen moeten zijn, die in Libanon werken voor de Verenigde Naties. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Maandag 3 juli t/m zaterdag 5 augustus Zierikzee Burgerweeshuis: Beeldentuin en klein antiek, van ma t/m za van 10.00-17.00 uur. Iedere donderdag t/m 12 augustus Haamstede Hervormde Kerk. Tentoonstelling Orgels in Nederland. 10.00 - 17.00 Van 2 augustus t/m 14 augustus Scharendijke „Putmeet". Schilderijen expositie. 13.30 - 17.00 uur. Van 7 tot en met 29 augustus Zierikzee Galerie Borsboom, expositie, 10.00 tot 17.00 uur (zondag van 14.00 tot 17.00 uur). Maandag 2 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. Renesse „De Bariton". Proef en kwisavond over voeding. 20.30 uur. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Nobelpoort. Foto expositie. 10.00 -12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Toeristendag. Evenementen door de gehele stad. Concertzaal, jeugdfilm voorstelling 16.00 ur; Rode Kruisge- bouw, verkoop Welfare-artikelen, van 10.00 uur af. Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 20.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Pietje Bell. 16.00 uur. „De Lichtboei", Leger des Heils. Rommelmarkt. Vanaf 10.00 uur. Renesse Parkeerterrein sportveld Laone. Ringsteken voor paarden en pony's. 19.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Concert Pierre de Nijs en Rien Kooien. 20.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkoncert Dirk Jzn. Zwart, m.m.v. sopraan me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk. 20.00 uur. Woensdag 4 augustus Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.30 uur. Burgh-Haamstcde Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 16.00 uur. Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". Aanvang: 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Zomeravondstilte. 20.00 uur. „De Bariton". Disco-modeshow. 20.30 uur. Donderdag 5 augustus Burgh Herv. Kerk. Zomeravondmuziek. 20.00 uur. Dreischor Hervormde kerk. Orgelconcert Ma rion Sanders. 20.00 uur. Zaterdag 7 augustus Westenschouwen Bij Paviljoen „De Rotonde". Twee poppenkastvoorstellingen. 14.00 uur. „De Bariton". Drive in disco-show. 20.30 uur. Scharendijke Camping „Duin en Strand". Bingo avond. 20.00 uur. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, org. wsv Scharendijke. Bruinisse Sportveld Boomdijk. Voetbalwed strijden Bruse Boys-Lyra. 13.30 uur. Café 't Veerhuis. Start autopuzzelrit. 19.00 uur. Zondag 8 augustus Scharendijke Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, org. wsv Scharendijke. Maandag 9 augustus Burgh Burghse Ring. Koncert „Witte van Haemstede". 19.00 - 21.00 uur. Burgh-Haamstede Centrum Haamstede. Ring promo tion. 10.00 - 18.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. „De Bariton". Proef en kwis avond over voeding. 20.30 uur. Start VW-kantoor. Fietsdriedaagse. 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Film: „Peter en de vliegende autobus", 14.00 uur, voor kinderen van 5-12 jaar. Dinsdag 10 augustus Zierikzee Nobelpoort. Foto expositie. 10.00 -21.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Centrum. Toegangsdag. 10.30 uur aanvang. Renesse Start VW-kantoor. Fietsdriedaagse. 19.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkoncert Dirk Jzn. Zwart. 20.00 uur. Bruinisse Achter scheepswerf Duivendijk. Wedstrijden op waterfietsen. 19.00 Woensdag 11 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Renesse Start VW-kantoor. Fietsdriedaagse. 19.00 uur. Hervormde kerk. „Barokklanken". 20.00 uur. Donderdag 12 augustus Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 19.30 uur. Burgh Herv. Kerk. Zomeravondmuziek. 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion. Groots opgezette braderie met vele demonstraties en evenementen. Van 10.00 tot 18.00 uur. Tevens om 15.00 uur dia-serie „De banken zijn hard" in de Ned. Herv. Kerk. Brouwershaven Oue Sportveld. Spelmorgen voor de jeugd, 9.00 uur. Bruinisse Sportveld Boomdijk. Voetbalwed strijd, Bruse Boys 2-DFS I. 19.00 uur. Vrijdag 13 augustus Brouwershaven Verenigingsgebouw. Jeugddisco. Kinderen van 6-12 jaar, 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 14 augustus Middelburg Orgelkoncert in de Oostkerk, Geert Bierling. Aanvang 20.00 uur. Serooskerkc Dorpsring. Fancy-fair. Aanvang: 10.00 uur. Renesse Sportterrein „De Laone". Taptoe Re nesse. 21.00 uur. Toegang tot sport veld geopend om 20.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2