Tuinen aangetast door onbekende giftige stof Minister De Koning wil schade bacterievuur inventariseren Acht amateurschilders exposeren in De Putmeet Nog geen financiële toezeggingen Schade in Zeeland: 5 miljoen Orgelconcert in Willibrorduskerk Van 2 tot 15 augustus STREEKNIEUWS Regio Eindhoven/Tilburg Proefneming met elektronisch betalen bij pompstations Zeehond gevangen in Markkanaal In Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 juli 1982 Nr. 23155 Minister De Koning (m) tijdens zijn bezoek aan een fruitteeltbedrijf in Zuid-Beveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KAPELLE, 27-7. Rond half augustus hoopt minister drs. J. de Koning van landbouw mededelingen te kunnen doen over een nieuw op te zetten beleidsplan ter bestrij ding van het bacterievuur. Tijdens zijn bezoek dinsdag aan door bacterievuur getroffen fruitteeltbedrijven in Zuid-Beveland raakte de minister zeer onder de indruk van de omvang van de ramp, maar desondanks kon hij geen konkrete financiële toezeggingen doen. Na afloop van zijn bezoek aan de bedrijven hield hij in de Caisson te Kapelle een perskonferentie, tijdens welke de minister zei dat er eerst een inventarisatie plaats moet vinden van alle aangetaste gebieden in Ne derland. Twee Duitse organisten. Hans Pe ter Reiners en Michael Veltman (resp. leraar en leerling) gaven dins dagavond een uniek orgelkoncert op het Marcussen-orgel in de Willibror duskerk in Zierikzee. Uniek, omdat de beide heren wer ken uitvoerden a quatre mains et quatre pieds. Twintig vingers en vier voeten zorgden voor een flink portie muzikaal geweld, met afwisselend sukses. In een strak ritme werd begonnen met Introduction und Fuge van Fr. Lachner, gevolgd door Aria van H. Andriessen. De Aria (solo door Rei ners) was één van de twee iets moder nere komponisten, welke werken wat aarzelend overkwamen. Het andante en vooral het andante- maestoso uit Postludium und Fuge in d-moll van J. L. Renner was zonder meer het hoogtepunt van het vier handen-spel en liet het prachtige or- gen in zijn volle luister horen. Het hierna volgende, overbekende Cantilene van Rheinberger was een eigen interpretatie van de koncertge- ver (Reiners). Jammer, maar dit was niet ,,DE" Cantilene, zoals de orgel liefhebbers het graag horen. Een slappe registratie en een veel te hoog tempo waren debet aan de mislukte uitvoering. Het volgende vier-handen-werk, Phantasie in d-moll opus 87 van A. F. Hesse kwam beter uit de verf, met het speelse allegretto, het magistrale allegro-vivace en het fuga-achtige moderato. Wie leraar was en wie leerling was in dit stuk beslist niet te horen. Introduction en Fuge van E. F. Gabler liet horen, dat vooral fuga's zich uitstekend lenen voor het quatre-main spel. Virtuoos en precies gelijk uitgevoerd (met name in het slot) kreeg dit werk een prima vertol king, en zat het koncert voor Hans Peter Reiners er op: leerling Michael Veltman voerde de rest van het pro gramma uit. Met werken van Mendelssohn en Bach bewees Veltman een goede leer ling te zijn, afgezien van een paar missers. Toch kwam er slechts een mager applaus na het slot-akkoord van Phantasie und Fuge in g-moll. Mager, deels door het geringe aantal toehoorders (60), maar vooral door het over het geheel genomen toch wat matte koncert, met veel onbekende werken. Zo was bijvoorbeeld de re-1 gistratie zonder meer fantasie-loos: een beetje meer durf wat dat betreft zou het koncert meer glans hebben gegeven. Waarschijnlijk hadden de koncert- gevers dit zelf (achteraf) ook in de ga ten en maakte mét een ruime toegift alles weer goed. Bekende orgelstuk ken knalden de kerk in tot groot en thousiasme van de bezoekers. Vooral Veltman exceleerde hier, met nu wèl een gebruik van alle registers. Te recht werd hij met een gul applaus beloond, met lovende woorden van de voorzitter van de evenementen- korhmissie die voor de organisatie te kende, de heer Lindhout: ,,Es war un- warscheinlich schön". H d W De heer A. J. G. Doeleipan, voorzit ter van de ZLM, raamde de schade in Zeeland op vijf miljoen gulden. Mi nister De Koning zei dat de explosie van bacterievuur dusdanig is dat de bestrijding daarvan niet alleen door de Plantenziektekundige Dienst te Goes kan worden betaald. Volgens de minister zal er een'hndërë'-ó'plos-- sing gevonden moeter^Y/orden. Nieuw beleid Voorzitter W. de Jager van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie. (N.F.O.) afdeling Zeeland, was van mening dat het bezoek van De Ko ning kan leiden tot een geheel nieuw beleid voor de komende jaren wat be treft de bestrijding van het bacterie vuur. De heer De Jager zei blij te zijn met de toezegging van de minister, dat ondanks het gebrek aan geld de grote akties om zieke bomen te rooien door zullen gaan. De fruittelers waren na melijk bang dat deze akties stopgezet zouden worden. „De minister heeft ons voor de ko mende jaren een beleid toegezegd, waarbij beter onderhoud mogelijk wordt gemaakt. Dat beleid zal een •landelijk karakter krijgen. Het grote voordeel van zo'n preventief onder houdsbeleid is dat er dan een betere kdntrole mogelijk is, waardoor dit soort explosies in de toekomst kan worden voorkomen", aldus De Ja ger. CRM Het bezoek van de minister maakte duidelijk dat ook bij het ministerie van CRM de aanvankelijk wat lako- nieke gedachte over de aanpak van het bacterievuur aan het veranderen is en dat men er nu ook aan die kant van overtuigd is dat bijtijds ingrij pen veel narigheid kan voorkomen, volgens de voorzitter van de NFO. De heer Doeleman maakte tijdens de perskonferentie duidelijk dat de bestrijding van het bacterievuur niet alleen een kwestie is die het ministe rie van landbouw aangaat, maar dat ook CRM erbij betrokken moet wor den. De Zeeuwse fruittelers vonden het niet zo leuk dat de minister bij een grootscheepse bestrijding van de ziekte ook een bijdrage van de fruit telers zelf.verwacht. De fruittelersor ganisatie heeft het vorige jaar al 300.000,beschikbaar gesteld voor de bestrijding, ,,Ook voor dit jaar is dit bedrag weer toegezegd, maar veel verder zullen we niet kunnen gaan. We heb ben natuurlijk al met hoge bestrij- dingskosten ën mindere opbrengst van de oogst te maken. Wij zitten wat onze persoonlijke bijdrage betreft wel aan het plafond. De bereidheid van de fruittelers! om een nog hogere bijdrage te levëren aan de bacterie- vuurbestrijding '2:al mede afhanke lijk zijn van de vraag in hoeverre de nu door de minister aangekondigde maatregelen perspektief bieden voor de toekomst," aldus de. heer De.Ja- ,-ger.; Opbrengst De besmetting van het bacterie vuur heeft ook ernstige gevolgen voor de tuinbeplanting. Als de uit breiding van de ziekte niet wordt stopgezet, dan zal binnen enkele ja ren ruim een kwart van de totale tuinbeplanting zijn verdwenen. Vol gens de heer De Jager betekent dat een ernstige vèrarming van het land schap. Een ander ernstig gevolg van de besmetting betreft de verminkingen van de boomgaarden. Deze situatie zal in de komende jaren doorwegen in de opbrengst van de fruitteelt", zei minister De Koning. Eversdijk Het tweede kamerlid voor het C.D.A. drs. H. Eversdijk wil dat de regering wettelijke maatregelen gaat treffen om het besmettelijke bacte rievuur suksesvol te kunnen bestrij den. Dit blijkt uit vragen die hij woensdag aan de ministers De Ko ning (landbouw) en De Boer (c.r.m.) heeft gesteld. Eversdijk vraagt de beide be windslieden onder meer of zij bereid zijn om naast de instelling van een verplichting voor het onderhoud aan meidoorns tevens een tijdelijk ver bod uit te vaardigen op het planten van nieuwe meidoorns en dwerg mispels. Het kamerlid wil ook weten wan neer De Koning en De Boer een plan gereed zullen hebben voor bestrij ding van de ziekte in de komende ja ren. Verder vraagt hij hen of er wel voldoende geld is voor de bestrijding op dit moment. Als dat niet zo is, dan wil hij dat de regering haar porte feuille nog maar eens opentrekt. SCHARENDIJKE, 28-7. De werkgroep Evenementen Seharendijke/Ellemeet organiseert voor de eerste maal een expositie van schilderijen en aquarellen in „De Put meet" te Scharendijke. Acht amateurschilders werden uit genodigd hun werken in de periode van maandag 2 augustus tot en met 14 augustus in De Putmeet ten toon te stellen. Verder exposeert Jeanne Bodde uit Zierikzee met zelfgemaak te poppen. De overige exposanten zijn: Dany van der End, Zierikzee, landschap pen; Nelly Nelissen. Schuddebeurs, landschappen; Henk Mulder. Zierik- UTRECHT. Volgens bestuurder D. Nederveen van de Industriebond ,CNV ziet het er voor het betonkon- cern Schokbeton (700 man personeel) iets minder somber uit dan een tijdje geleden. De banken (ABN en Pier- son) zijn volgens hem bereid de dicht gedraaide kredietkraan weer te ope nen mits Enci - het kapitaalkrachtig moederbedrijf van Schokbeton - ook met wat over de brug komt. Om wel ke bedragen het gaat kon Nederveen nog niet zeggen. ZIERIKZEE Kop-staart aanrijdingen Twee zogenaamde kop-staart-aan- rijdingen deden zich dinsdag in Zie rikzee voor. Op de Boereweg stopte G. J. S. uit Scharendijke met zijn auto om voor rang te verlenen. De achter hem rij dende C. B. uit Zierikzee zag dit te laat en reed op zijn voorganger. Op de rotonde een soortgelijk ge val: J. T. uit Coevorden stopte en D. M. v. B. uit Bruinisse veroorzaakte de aanrijding. Schade resp. aan achter- en voorzijde van de auto's. Geen voorrang Dinsdag (17.40 uur) kreeg M. T. v. G. uit Zieikzee geen voorrang van A. C. v. W. uit Middelburg, waardoor een aanrijding ontstond, waarbij v. G. een hersenschudding opliep. V. G. rijdend op de Kaersemakerstraat, wilde met zijn auto de Callandweg op draaien. V. W. verleende geen voorrang. Schade aan beide voertui gen. Fietstochten UW Enkele leden van de UW maakten een paar fietstochten, onder meer naar de champignonkwekerij te Oosterland. Ook het natuurmuseum te Dreischor werd bezocht. Tevens werd een kijkje genomen in het mooie kerkje. De leden maakten de derde fietstocht via de Schouwse Dijk naar Flaauwers. In de Heeren keet werd een kopje koffie gedron ken. Maandag 2 augustüs gaat de tocht naar het fruitteeltbedrijf van de heer Klompe te Zonnemaire. Om half twee vertrekken de leden vanaf Grachtweg 4. Ook niet-UW-leden zijn welkom. Botsing Op de hoek Nieuwe Haven-Nieuwe Boogerdstraat raakten woensdag de automobilisten H. P. J. K. uit Amsterdam en J. W. uit Sirjansland met elkaar in botsing. K. verleende 'geen voorrang aan W. Beide auto's liepen materiële schade op. WESTENSCHOUWEN Poppenkastvoorstelling Zaterdagmiddag 7 augustus zullen in Westenschouwen bij het Paviljoen ,,De Rotonde" twee poppenkast voorstellingen worden gegeven. Poppenkastvoorstelling Zaterdagmiddag 31 juli zullen in Burgh op de Leliëndaleweg naast het parkeerterrein twee poppenkast voorstellingen worden gegeven. Voor tijd: zie agenda. Rommelmarkt Ten bate van de Nederlands Her- AMSTERDAM, 28-7. De Postgiro/ Rijkspostspaarbank, de gezamenlij ke banken en de oliemaatschappijen gaan een proef nemen inet het elek tronisch betalen bij pompstations. Daarbij kan met een speciaal pasje de rekening van het tanken van de giro- of de bankrekening worden af geschreven. Kontant geld, cheques of girobe taalkaarten zijn dan niet meer nodig. Woordvoerders van de betrokken partijen hebben dit woensdag meege deeld, nadat over het nemen van de proef overeenstemming was bereikt. De oliemaatschappijen zeggen be hoefte te hebben aan het systeem om de veiligheid van het personeel van de pompstations te verbeteren. Dienstverlening Bovendien denken zij dat de dienstverlening aan het publiek wordt verbeterd. De banken en de giro/RPS geloven dat in ons land plaats is voor een beheerste ontwik keling van de toepassing van moder ne apparatuur in het betalingsver keer. Met de proef willen zij de reak- tie van hun kliënten daarover peilen. De proef zal vermoedelijk worden genomen in de regio Eindhoven/Tilburg en zal naar alle waarschijnlijkheid ongeveer zestig vormde kerk in Burgh wordt zater dag 31 juli een rommelmarkt gehou den aan de Ring. Een klein deel van de opbrengst gaat naar de Wilde Ganzen". Bij slecht weer zal worden uitgeweken naar de Z.W.N.-garage. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Eenzijdig ongeluk Een Duitse toerist met waarschijn lijk te veel alkoholische versnaperin gen op, vloog maandagavond met zijn motor uit de bocht van de Kloosterweg ter hoogte van de Mai- reweg. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Winkeldiefstal Op klaarlichte dag werd dinsdag een winkeldiefstal gepleegd in de fo tozaak H. aan de Hogezoom. Voor en kele duizenden guldens werden voor al lenzen ontvreemd. De diefstal werd door nietmand opgemerkt. RENESSE Interieur dorpshuis De tennisvereniging „Scelve- ringhe" uit Renesse heeft woensdag op de weekmarkt tweede hands boe ken verkocht. De opbrengst bedroeg 338,— en is bestemd voor de Stich ting Interieur Dorpshuis Renesse. KERKWERVE Zoekaktie leverde niets op De partikuliere reddingsboot de Watersnip" uit de haven Flaauwers te Kerkwerve voer woensdagavond om half twaalf uit op verzoek van de meldkamer te Middelburg. Bij de Zeelandbrug aan de Noord- Bevelandse zijde zou een jacht vast zitten. Om 1.15 werd de zoekaktie gestaakt, omdat de „Watersnip" geen jacht kon vinden. pompstations omvatten. Aan de hand van de uitslag zullen de betrok ken partijen bekijken of het systeem wordt uitgebreid. BRUINISSE Weekmarkt De weekmarkt op het Kerkplein was woensdag gezellig en druk. Het was tussen de vele kraampjes een mengelmoes van Duits, Engels en Vlaams, waartussen ook wat eigen taal was te horen. Als extra attraktie was een standwerker aangetrokken, die veel publiek trok. Deze oud zeeman verkocht honing en had de le veranciers (de bijen) bij zich. Daar naast was hij ook nog mandvlechter; de bijenkorven werden door hem zelf gevlochten. De man bracht juist dat stukje sfeer, dat een levendige markt nodig heeft. Behendigheidswedstrijden voor crossfietsen Zaterdag 31 juli, 's avonds om 7 uur zijn er behendigheidswedstrijden voor crossfietsen. Op het parkeerter rein tegenover hotel Storm gaat de Stichting Festiviteiten Bruinisse een parkoers uitzetten met wat verhogin gen, pakken stro en andere attribu ten om een bepaalde moeilijkheids graad te creëren. De deelname, welke gratis is, staat open voor elke jongen of meisje die in het bezit is van een crossfiets. Op gave voor deelname bij het VVV- kantoor vanaf heden tot uiterlijk vrijdagavond. Er zijn leuke prijsjes te winnen. Geslaagd Johnnie van Gilst uit Bruinisse slaagde voor het diploma geïnte greerde levensmiddelenbedrijf A en B en bedrijfsbeheer. Hij volgde de opleiding in Rotterdam. Broer André, ook uit Bruinisse, slaagde aan de KOF (Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart) te Rotterdam voor de vooropleiding binnenvaartschipper. OOSTERHOUT, 28-7. De brand weer van Oosterhout heeft woens dagmiddag samen met personeel van de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp in het Markkanaal bij Oosterhout in Noord-Brabant een zeehond gevan gen. Het dier was maandagavond voor het eerst in de Brabantse binnenwa teren gezien toen het door de half ge opende sluisdeuren bij Dintelsas zwom. Woensdagmiddag zag de sluis wachter het dier in het Markkanaal en sloot de deuren voor de zeehond eruit kon. De zeehond is woensdaga vond via de luchthaven zestienhoven met een helicopter naat het zeehon- denopvangcentrum in Pieterbuuren vervoerd. Vorig jaar heeft een zeehond bijna twee weken rondgezwommen in het water van de Bredase singels voor hij gevangen kon worden. zee, pastelwerk; Fransje van der Zwan, Dreischor, o.a. landschappen; Marianne Gerards, Zierikzee, aqua rellen; Martin Immerzeel, Scharen dijke, fantasieën, z.g. meta-realis- tisch werk; Hans Cool, Ouwerkerk, landschappen en Reiny Zondag, Zie rikzee, stilleven. De expositie is dagelijks, behalve op zondag, geopend van 13.30 uur tot 17.00 uur. De toegang is vrij. OOSTERLAND, 28-7. Enkele tuinen in de Dr. Schutterstraat te Oosterland (en met name de tuin van de familie Kuiper) worden aangetast door een bepaalde gifti ge stof waardoor voor honderden guldens aan bloemen, struiken en planten verlo ren gaan. De toppen van struiken vergelen, bladeren van planten verdorren en men verwacht dat het groen langzamerhand dood zal gaan. De heer en mevrouw Kuiper, die erg aan hun tuin zijn gehecht, hebben de politie ingelicht om achter de oorzaak te komen. Woensdagochtend heeft de heer D. de Vries van de rijkspolitie, bureau Duiveland, in samenwerking met de Algemene Inspektie Dienst een onderzoek verricht. Di verse aangetaste bloemen en planten werden meegeno men en deze monsters zullen worden onderzocht door T.N.O., Zeist. Er is dus nog niet bekend over welke gifti ge stof bet gaat. Door de wind „Het kan opzettelijk zijn gebeurd, maar het komt ook voor dat giftige landbouwstoffen door de wind worden meegenomen en ergens, in dit geval in de Dr. Schut terstraat, neerslaan. Het zou ook groeistof kunnen zijn, gebruikt door iemand die onkruid wilde bestrijden, maar hierover kunnen we nog niets definitiefs mededelen" al dus agent De Vries. Het onderzoek door T.N.O. zal uitwijzen welke giftige stof het betreft. Waarschuwing Vijf tuinen in deze straat werden door het gif aangetast. „Het is absoluut niet mijn bedoeling iemand te beschuldi gen" vertelt mevrouw M. P. Kuiper, „maar de mensen zouden wel gewaarschuwd kunnen worden. Men weet soms niet eens hoe gevaarlijk deze bestrijdingsstoffen zijn. Ondeskundig gebruik kan kwalijke gevolgen heb ben. Mijn tuin is er een sprekend voorbeeld van en dat gaat me echt aan het hart". Mevrouw Kuiper bekijkt haar ceder die door de giftige stof is aangetast. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3