Ramschip schorpioen" op weg naar laatste bestemming Habib belooft verklaring van PLO binnen achtenveertig uur Reakties op aankondiging bezuinigingen bij politie Stichting Het Theater AGENDA Via Volkerak- en Kats-sluizen Prijzen in E.G. 11 procent gestegen Zambiaans vliegtuig neergestort Vliegtarieven met zeven procent omhoog Lid Rode Brigade in gevangenis vermoord Toezegging teruggedraaid De avonturen CHR.van ABKOUDE Mitterand niet naar Roemenië Weer bestand van kracht Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie ZIERIKZEE, 29-9. Het roemruchte ram-schip de „Schorpioen" is onderweg naar zijn uiteindelijke laatste bestemming: de Visserijhaven in Vlissingen. Gistera vond laat (woensdag) werd hij geschut door de Volke- raksluis waar ook de nacht werd doorgebracht. Onge veer 18.00 uur zal het schip in de haven van Vlissingen afmeren. WASHINGTON. President Reagan wil de militaire hulp aan El Salvador voortzetten, ondanks een verklaring van het Witte Huis dat men betreurt dat in het Midden-Amerikaanse land nog gefolterd wordt. BRl 'SEL, 28-7. In een jaar tijd zijn de 1 msumentenprijzen in de Eu ropese Gt.neenschap gemiddeld met 11,1 procent gestegen. Dat blijkt uit cijfers die de EG-kommissie dinsdag in Brussel verstrekt heeft. In de maand juni stegen de prijzen gemiddeld met 0,7 pocent. De prijsstijgingen in de EG-lidstaten lo pen nog steeds zeer uiteen. In Nederland was de prijsstijging in juni zeer gering, namelijk slechts 0,2 procent. Ook in het Verenigd Ko ninkrijk (0,3 procent) bleef ze laag. Maar in Griekenland bijvoorbeeld stegen de prijzen in die maand met 2,6 procent. In Luxemburg was het 1,1 procent, in Duitsland en Italië één procent, in België 0,9 procent, in De nemarken 0,8 procent en in Frank rijk 0,7 procent. LUSAKA, 28-7. Een Zambiaans mi litair vliegtuig is voor de ogen van duizenden toeschouwers neergestort op het vliegveld van Lusaka. De drie inzittenden, allen bemanningsleden, kwamen om het leven. Het in Canada gebouwde Buffalo- transportvliegtuig stortte bij het opstijgen neer, terwijl duizenden Zambianen op het vliegveld van de hoofdstad in afwachting waren van het bezoek van de Tanziaanse presi dent Nyerere. De verwelkoming van Nyerere, die anderhalf uur na het on geluk aankwam, ging gewoon door op slecht 150 meter van het uitge brande wrak. De oorzaak van het vliegtuigongeluk is mogelijk een mo torstoring. GENEVE, 28-7. De meeste vliegta rieven gaan 1 oktober van dit jaar met zeven procent omhoog. Dat is het resultaat van de besprekingen die de afgelopen dagen in Genève zijn ge voerd. Vertegenwoordigers van bij de IA- TA (International Air Transport As sociation) aangesloten luchtvaart maatschappijen probeerden er moge lijkheden te vinden voor het verklei nen van de grote verliezen die vrij wel alle luchtvaartmaatschappijen de laatste jaren lijden. Maximum Alleen de tarieven voor vluchten van en naar Japan en tussen Noord en Zuid-Amerika worden niet ver hoogd. Britisch Airways-direkteur Roy Watts, voorzitter van de verga dering, heeft na afloop meegedeeld dat de aanwezige maatschappijen van mening waren dat een tariefver hoging van zeven procent het maxi mum is dat de markt kan verdragen. Pas bij een verhoging van zestien procent kan dit jaar zonder verlies worden gewerkt, aldus Watts. Zeer goede Champagne-oogst ver macht DEN HAAG, 28-7. De wijnboeren in de Noord/ranse Champagnestreek verwachten een uitzonderlijk grote druivenoogst, die de produktie van een zeer grote hoeveelheid champag ne van goede kwaliteit mogelijk zal maken. Volgens het ..Comité Inter- professionnel du Vin de Champagne" te Epernay zal er. zoals de zaken er nu voor staan, genoeg zijn voor 200 d 220 miljoen flessen. De vorige twee oogsten leverden slechts de helft van die hoeveelheid of minder op: in 1980 110 miljoen, en vorig jaar 90 miljoen flessen. De druiven hebben zich gunstig kunnen ontwikkelen doordat ze de nachtvorst in het voorjaar misliepen en vervolgens door goed zomerweer werden begunstigd. Vandaar de opti mistische kwaliteitsverwachtingen. Het in 1868 gebouwde schip kwam in het nieuws toen het onlangs in Amsterdam klem heeft gezeten on der de Wiegbrug. Het bijzondere aan het schip is, dat het als ramschip in de vaart zou worden gebracht. Het moest de vijand tot op zeer korte af stand naderen en dan, met de daar voor speciaal ontworpen steven, er op los rammen. De „Schorpioen" was zeker niet het eerste schip met een ram-steven; in 800 voor Christus bouwden de Egyptenaren al een, door 50 roeiers voortbewogen schip, dat voorzien was van een puntige ste ven, een schorpioen waardig. Logementschip Het is niet de eerste keer dat de „Schorpioen" in Vlissingen is. In de 20-er jaren heeft het gediend als loge mentschip voor de aldaar gestatio neerde marinemensen. De nieuwe bestemming is maritiemmuseum en eventueel als drijvend restaurant. Het werd aangekocht door een spe ciaal voor dit schip opgerichte stich ting. Binnen vier dagen moest een be drag van 63.000,— op tafel komen, voor de aankoop van de Dienst Do meinen. Door de bijzondere inzet van me vrouw W. van Son en met hulp van het bedrijfsleven (o.a. de werf „De Schelde") is het gelukt dit bijzondere schip van de sloop te redden en het vanwege z'n cultureel-maritieme waarde naar Vlissingen te halen. Aanmonsteren Sleepdienst v. d. Akker uit Vlissin gen heeft de sleepboten „Breezand" WARSCHAU. De Poolse autoritei ten hebben ruim 1.200 politieke gede tineerden in vrijheid gesteld sinds de amnestie die vorige week door de lei der van het militaire regime, gene raal Jaruzelski, werd afgekondigd. Dit is in officiële kringen in War schau vernomen. - en „Eveningen" kosteloos ingezet voor de overtocht van Amsterdam naar Vlissingen. Omstreeks 12.00 uur passeerde de „Schorpioen" de sluis bij Kats. Na reparatie en restauratie zal het schip afmeren op een plaats, die historisch gezien de enig juiste is: de Visserijhaven. De nieuwe stichting doet verder een beroep op belangstellenden de stichting te steunen, het zij finan cieel, hetzij daadwerkelijk. Hiertoe kan men de naam laten noteren in het scheepsjournaal, onder het mot to: ik monster aan. PARIJS. Airbus Industrie heeft van de Braziliaanse binnenlandse luchtvaartmaatschappij VASP een bestelling voor negen vliegtuigen van het type A310 ontvangen, zo heeft het Europese consortium van vliegtuigfabrieken meegedeeld. Bra zilië had al drie machines van het ty pe A300 bij Airbus besteld. Het is het eerste land in Latijns-Amerika dat met het Europese toestel gaat vlie gen. KHARTOEM. Soedan is bereid gu errillastrijders van de Palestijnse be vrijdingsbeweging (PLO) op te ne men. Dit heeft president Nimeiry ge zegd in een interview, aldus het Soe- danese persbureau. TRANI, 27-8. In de gevangenis van het Zuiditaliaanse Trani is Ennio di Rocco vermoord. Hij was lid van de links-extremistische organisatie „Rode brigades". Dit heeft de politie in Rome bekendgemaakt. Volgens de voorlopige berichten, die nog niet officieel zijn bevestigd, werd de 26-jarige Di Rocco op de bin nenplaats van de isolatievleugel van de gevangenis eerst gewurgd en daar na met een scherp voorwerp in het hart gestoken. Di Rocco was begin januari in Ro me gearresteerd. De justitie verdacht hem ervan, in augustus 1981 betrok ken te zijn geweest bij het doden van Roberto Peci, een broer van de gear resteerde bridadist Patrizio, die door zijn bekentenissen veel van zijn ka meraden achter de tralies had doen •belanden. DEN HAAG, 28-7. „Het doet won derlijk aan, dat een goede week na dat minister-president Van Agt ver klaart, dat er niet meer bezuinigd zou worden op de politie, minister Rood van binnenlandse zaken be langrijke bezuinigingen aankondigt. Ik kan me goed voorstellen, dat dit de politie rauw op het lijf is gevallen." Dat zei het Tweede-Ka merlid dr. Sytze Faber, woordvoer der voor politiezaken van het CDA en voorzitter van de vaste kamer kommissie voor binnenlandse zaken, woensdag desgevraagd in een reaktie op de voorstellen van minister Rood. Zonder overleg Volgens Faber dreigt op deze ma nier het gevaar, dat de politie niet meer weet waaraan ze toe is. Ook valt Faber erover, dat de minister be paalde toezeggingen, onder meer ge daan aan de vier grote steden, terug draait, zonder dat hij overleg heeft gepleegd met de politievakorganisa ties. Dr. Faber wil tenslotte weten of de minister van justitie van plan is om verder te bezuinigen op de rijkspolitie. Faber kondigde aan dat hij vragen over de politiebezuinigingen zal stel len aan de ministers van binnenland se zaken en justitie en aan de minister-president. De bij het CNV aangesloten politie bond ACP vindt de bezuinigingen op het personeel bij de gemeentelijke politiekorpsen onaanvaardbaar. Vooral de vier grote gemeenten zul len in de problemen komen nu ze het zonder de beloofde uitbreiding moe ten stellen, vreest voorzitter H. J. Teeuwen van de ACP. „Wij zullen dit niet over onze kant laten gaan", zo zei hij. Teeuwen is des te verontwaardig der omdat de bonden volgens hem op geen enkele manier door minister Rood tevoren zijn ingelicht over de jongste bezuinigingen. Teeuwen vindt dat „zeer onfatsoenlijk" te meer daar premier Van Agt onlangs nog naar aanleiding van de proble men bij de Stopera in Amsterdam had gezegd dat er op de politie verder niet zal worden beknibbeld. „De nu aangekondigde maatregelen gaan lijnrecht tegen de uitspraak van de premier in en tegen de toezeggingen die ons destijds zijn gedaan". vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag 19.00 en 21.30 uur A.s. zondag 20.00 uur A.s. dinsdag 20.00 uur VAN DE MAKERS VAN "NATIONAL LAMPOON'S ANIMAL HOUSE" EN "MEATBALLS". Gééééééf AjcchttI en Bill Murray gaf er negen. a.l. MATINEE A.s. dinsdagmiddag 16.00 uur I/an naar he) bekende boek van a.l. Toegangsprijs f 4,- PARIJS, 28-7. De annulering van het officiële bezoek dat president Francois Mitterand van Frankrijk zou brengen aan Roemenië houdt waarschijnlijk verband met de ver dwijning van een Roemeense dissi dente schrijver in Parijs. De Franse minister van handel met het buitenland, Michel Jobert, deelde de Roemeense autoriteiten in Boeka rest mee dat Mitterand zijn voor sep tember voorgenomen bezoek niet zou brengen. BEIROET, 28-7. Om negen uur woensdagavond is in Libanon een bestand van kracht geworden waarover de Amerikaanse bemiddelaar Habib en de leider van de PLO, Arafat, het eens waren geworden. Dit is van offi ciële zijde in Beiroet bekendgemaakt. Het voorstel van Habib voor een wapenstilstand werd aan Arafat overgebracht door de Libanese mi nister van toerisme, Hamade, op ver zoek van premier Wazzan van Liba non. Deze laatste ontmoette Habib na zijn terugkeer in Beiroet woens dagmiddag van zijn bezoek aan Jeru zalem. Het bestand is het zevende sinds het begin van de Israëlische veld tocht in Libanon op 6 juni. Het konflikt over de aftocht van de guerrillastrijders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie uit westelijk Beiroet en Libanon lijkt naar een einde te gaan. De Israëlische minis ter-president, Menachem Begin, heeft woensdag verklaard dat de Amerikaanse speciale afgezant Ha bib hem heeft beloofd binnen 48 uur een „ondubbelzinnige verbintenis" van de PLO te hebben dat de organi satie en haar leden de Libanese hoofdstad zullen verlaten. Begin gaf zijn verklaring terwijl Habib terugkeerde naar de belegerde Libanese hoofdstad, na gesprekken met Arabische, westerse en Israëli sche leiders. Funktionarissen in Je ruzalem wilden niet zeggen wat er gebeurt als Habib er binnen de perio de niet in slaagt een verklaring van de PLO, dat zij West-Beiroet zal ver laten, los te krijgen. Een woordvoerder van de Israëli sche luchtmacht heeft de luchtaan vallen van woensdag op Beiroet be vestigd. Volgens de officiële verkla ring waren de bombardementen ge richt op de wijk Chatilla en het sportstadion. De Israëlische marine en landmacht hebben verder Pa lestijnse stellingen beschoten in de buurt van de luchthaven en de wij ken Sabra en Hya Salam, aldus de woordvoerder. Veel gezinnen vluchtten woensdag weg uit de wijken langs de kust, die dinsdag zwaar werden getroffen door Israëlische bombardementen en beschietingen vanaf zee. Ooggetui gen verklaarden dat personenauto's en vrachtwagens met huisraad lan dinwaarts reden. Ook woensdag werd er sporadisch geschoten op de kuststreek. De Veiligheidsraad van de Vere nigde naties begint donderdagmid dag om vijf uur een zitting over het konflikt rond Beiroet en de politieke toekomst van de Palestijnen. Dit is woensdag officieel in de zetel van de Verenigde naties vernomen. De raad zal de door Frankrijk en Egypte ingediende resoluties bespre ken. Voorzitter van de veiligheids raad is tot 31 juli de Guyanees Noel Sinclair. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Maandag 3 juli t/m zaterdag 5 augustus Zierikzee Burgerweeshuis: Beeldentuin en klein antiek, van ma t/m za van 10.00-17.00 uur. Iedere donderdag t/m 12 augustus Haamstede Hervormde Kerk. Tentoonstelling Orgels in Nederland. 10.00 - 17.00 uur. Van 2 augustus t/m 14 augustus Scharendijke „Putmeet". Schilderijen expositie. 13.30 - 17.00 uur. Donderdag 29 juli Burgh Herv. Kerk. Zomeravondmuziek. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Ger. Gemeente. Verkoping. 10.00 - 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion. Groots opgezette braderie met vele demonstraties en evenementen. Van 10.00 tot 18.00 uur. Tevens om 15.00 uur dia-serie „De banken zijn hard" in de Ned. Herv. Kerk. Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie Grond- en pachtza ken. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Vrijdag 30 juli Renesse „De Bariton". Drive in show. 20.30 uur. 's Ochtends en 's middags. Jaar markt t.b.v. interieur dorpshuis. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Zaterdag 31 juli Zierikzee Beuze. Gekookte mosselen eten. 10.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 19.00 uur 21.30 uur. Burgh Ring. Rommelmarkt t.b.v. Hervorm de Gemeente. Aanvang: 8.30 uur. Leliëndaleweg. Poppenkastvoorstel ling. 14.00 uur. Scharendijke Parkeerterrein jachthaven hoek de Bout. Zeepkistenrace. 14.00 uur. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Bruinisse Sportterrein Boomdijk. Voetbalwed strijden Bruse Boys-Hellevoetsluis. 18.30 uur. Parkeerterrein t.o. café Storm. Be hendigheidswedstrijd crossfietsen. 19.00 uur. Zondag 31 juli Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 20.00 uur. Maandag 2 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. Renesse „De Bariton". Proef en kwisavond over voeding. 20.30 uur. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Nobelpoort. Foto expositie. 10.00 -12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Toeristendag. Evenementen door de gehele stad. Concertzaal, jeugdfilm voorstelling 16.00 ur; Rode Kruisge- bouw, verkoop Welfare-artikelen, van 10.00 uur af. Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 20.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Pietje Bell. 16.00 uur. „De Lichtboei", Leger des Heils. Rommelmarkt. Vanaf 10.00 uur. Renesse Parkeerterrein sportveld Laone. Ringsteken voor paarden en pony's. 19.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Concert Pierre de Nijs en Rien Kooien. 20.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkoncert Dirk Jzn. Zwart, m.m.v. sopraan me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk. 20.00 uur. Woensdag 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". Aanvang: 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Zomeravondstilte. 20.00 uur. „De Bariton". Disco-modeshow. 20.30 uur. Donderdag 5 augustus Burgh Herv. Kerk. Zomeravondmuziek. 20.00 uur. Dreischor Hervormde kerk. Orgelconcert Ma rion Sanders. 20.00 uur. Zaterdag 7 augustus Westenschouwen Bij Paviljoen „De Rotonde". Twee poppenkastvoorstellingen. 14.00 uur. „De Bariton". Drive in disco-show. 20.30 uur. Scharendijke Camping „Duin en Strand". Bingo avond. 20.00 uur. GrevelingenmeerZeilwedstri j den org. wsv Scharendijke. Sportveld Boomdijk. Voetbal wedstrijden Bruse Boys-Lyra. 13.^0 uur. Café 't Veerhuis. Start autopuzzelrlt. 19.00 uur. Zondag 8 augustus Scharendijke Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, org. wsv Scharendijke. Maandag 9 augustus Burgh Burghse Ring. Koncert „Witte van Haemstede". 19.00 - 21.00 uur. Burgh-Haamstede Centrum Haamstede. Ring promo tion. 10.00 - 18.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Gesloten. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. «The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2