Fancy-fair in Serooskerke ten behoeve van dorpshuis Bacterievuur is volgens het Landbouwschap onuitroeibaar Traditioneel orgelconcert in NedHervormde Kerk Dreischor Raad Bruinisse akkoord met langlopende lening Opruiming olie kost f 7,5 miljoen gulden Ook sluitstuk van speelweek STREEKNIEUWS Kerkepaadje Gevarieerd rekreatiewerk Scharendijke/Ellemeet Profiteren op juiste moment Langs Zeeuwse en Zuidhollandse kust Niet alleen in Zeeland Dinsdag 3 augustus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 juli 1982 Nr. 23154 3 SEROOSKERKE, 26-7. De ouderkommissie en het schoolteam van O.B.S. „De Schelphoek" en de kommis sie van het Jeugd- en Tienerwerk te Serooskerke hebben besloten een fancy-fair te organiseren in Serooskerke ten bate van materialen voor de nieuwe kreatieve ruim te in het multifunktionele dorpshuis, waarvoor de besprekingen in een voorbereidend stadium verkeren. Er is een fancy-fairkommissie in het leven geroepen die de organisatie van die dag op zich neemt. De kom missie heeft besloten de fancy-fair te organiseren op zaterdag 14 augustus Deze fancy-fair vormt dan tevens het sluitstuk van de traditionele va kantie speelweek die ieder jaar in Se rooskerke wordt georganiseerd door het Jeugdwerk. Tijdens deze fancy-fair zullen tal van kraampjes worden opgesteld waar allerlei spulletjes worden ver- ZIERIKZEE Expositie in het Gravensteen In het Gravensteen te Zierikzee is van 10 tot en met 21 augustus een ex positie ingericht van werken van Ine ke Doorne uit Burgh-Haamstede. Dinsdag 10 augustus zal deze exposi tie om 20.00 uur officieel worden ge opend. Hierna zal dichter Albert Donk enkele verzen uit eigen werk voorlezen. SCHARENDIJKE, 27-7. Het re- kreatieteam van de Hervormde en Gereformeerde kerk te Scharendijke heeft een gevarieerd programma opgesteld voor de komende week. Speciale aandacht vraagt het eve nement getiteld: Kerkepaadje. Don derdagmorgen kan men deelnemen aan een autotocht langs de Hervorm de Kerken in Brouwershaven, Drei- schor, Kerkwerve en Serooskerke. Deze kerken kunnen worden bezich tigd. De tocht begint donderdag om half tien bij het Hervormd vereni gingsgebouw te Scharendijke. Het programma biedt verder: Woensdag 28 juli: 10.00 uur Kinder morgen (Verenigingsgebouw); 11.30 uur bibliotheek (Verenigingsge- BRUINISSE, 26-7. In een spoedeisende raadsvergade ring heeft de raad maandagavond z'n goedkeuring gege ven aan b. en w. van Bruinisse om een langlopende le ning af te sluiten ad 1 miljoen gulden. Burgemeester T. C. Hekman zei bij de behandeling van het enige agenda punt dat de kortlopende geldlenin gen uitgeput raakten en het toegesta ne 1,365 miljoen waren overschreden. Dit wordt nu opgevangen door de lange termijnlening (20 jaar) van 1 miljoen. Van de offertes die de gemeente had aangevraagd bij de verschillende bankinstellingen was het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen de laagste met 10,75 rente. In ver band met de koers wordt dit 10,8 wérkelijke rente. Gemeentesekretaris B. de Groot in een toelichting: „We zitten nu in een Er is weer een aantrekkelijk pro gramma samengesteld met o.a. een rit met de paardentram voor de kleintjes en een fietspuzzeltocht voor de groteren. Natuurlijk zijn er weer pannekoeken en de week wordt af gesloten met een gezamenlijke maal tijd. Iedere middag om 13.30 uur wordt de jeugd verwacht in het Dorpshuis, deelname bedraagt f 1, per middag. Opgave bij W. Kloet, Dorpsplein 17, telefoon 01117-1864. van een passerende vrachtwagen, bestuurd door F. uit Zierikzee, door de voorruit vloog. Het stuk hout kwam er via de achterruit weer uit. De inzittenden liepen verwondingen op. Orgelkoncert Heden (dinsdag) avond 27 juli wordt in de R.K. Willibrordus kerk een speciaal orgelkoncert gegeven. Hans Peter Reiners en Michael Velt- mann, organisten te Bonn zullen te horen zijn met orgelwerken voor vier handen. Het koncert begint om 20.15 uur. SEROOSKERKE Jacht uitgebrand Vannacht om 01.30 uur is onder aan de dijk bij de Hoosjesweg te Seroos kerke de zeven meter lange sportvis boot van H. A. B. uit Eindhoven uit gebrand. De boot stond op een trai ler, die was gekoppeld aan de auto. B. sliep in de auto en wachtte op een vriend om te gaan vissen. B. werd gewekt door een ontploffing en koppelde de trailer los van de auto. Hij waarschuwde de brandweer van Haamstede en Renesse. Als eerste ar riveerde kommandant J. van Sluij- ters van het korps Westerschouwen. Met een poederblusser van 28 kg trachtte hij de brand te blussen, maar dat hielp niet. De boot is voor een bedrag van 30.000,— verzekerd. De sportvisboot brandde voor drie kwart uit en de motor plus alle appa ratuur raakte vernield. Vanmiddag bezoekt de technische recherche van de Rijkspolitie het uitgebrande schip. BURGH-HAAMSTEDE Ringpromotion Bij de derde Ringpromotion, don derdag in Burgh-Haamstede, zal voor de eerste keer een caroussel staan aan de Ring. Voor de bezoekers wordt een tacodemonstratie gegeven (Mexicaans voedsel). De muzikant Kees Oversteeger uit Zuid-Beveland bespeelt het Hammond-orgel en an dere muziekinstrumenten. Van 10.00 - 16.00 uur zijn er kinderspelen, geor- ROTTERDAM, 26-7. Het opruimen van de ongeveer 1200 ton zware stooko lie, die begin juni voor de kust van Hoek van Holland na een aanvaring uit de gehavende Griekse tanker „Katina" stroomde, heeft tot dusverre al 7,5 mil joen gulden gekost. Van de olievlek kwam indertijd uiteindelijk een paar honderd ton op de Zuidhollandse en in mindere mate Zeeuwse kust terecht. Rijkswaterstaat geeft op 2,5 mil joen gulden te hebben uitgegeven aan de schoonmaakoperatie op zee, onder meer met speciale oliebestrij- dingsvaartuigen. Zuidhollandse kustgemeenten hebben samen in ie der geval al vijf miljoen gulden moe ten neertellen om hun stranden te reinigen. Uitschieter is de zwaar ge troffen gemeente Goedereede, die 2,5 miljoen voor haar rekening neemt. Het totale schadebedrag zal de 7,5 ganiseerd door het zangkoor „Nu met Hope" uit Burgh. Aan de spelen zijn prijzen verbonden. BURGH Botsing Automobilisten M. V. uit Hilver sum en W. v. G. uit Zierikzee raakten maandag op de Krayesteinweg met SEROOSKERKE. Ouderkommissie en schoolteam van de openbare lagere school ,,De Schelphoek" in Serooskerke organiseren in samenwerking met het Jeugd- en Tienerwerk op 14 augustus een fancy-fair. In de week van 9 t/m 13 augustus zullen voor de schoolkinderen weer vele aktiviteiten op touw worden gezet in het kader van een speelweek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) kocht zoals huishoudelijke artikelen, lekkernijen, planten, boeken, stic kers enz. Ook is er een kraampje met oud schoolmateriaal. Spelletjes Bovendien kunnen er allerlei spel letjes worden gespeeld w.o. ballen- gooien, appelschillen, doelschoppen en nog veel meer. De fancy-fairkommissie hoopt dat velen aanwezig zullen zijn rond het dorpshuis op 14 augustus zodat het een gezellige dag zal worden. De fancy-fair begint om tien uur 's ochtends en duurt tot het eind van de middag. In de week voorafgaande aan de, fancy fair, dus van 9-13 augustus wordt in Serooskerke, zoals gezegd de inmiddels traditioneel wordende speelweek gehouden. Stuk hout door de auto Drie inzittenden van een auto, bestuurd door K. uit Schiedam heb ben maandag glassplingers in hun ge zicht gekregen toen een stuk hout DEN HAAG, 26-7. Het inmiddels in grote delen van Nederland optredende bacterievuur is waarschijnlijk nooit helemaal uit te roeien. Dat heeft J. L. Ebbens, me dewerker van het Landbouwschap, de overkoepelende organisatie die de belangen van land- en tuinbouw verte genwoordigt in politiek Den Haag, maandag gezegd. De huidige bestrijdingsmiddelen zijn volgens deze deskun dige weliswaar niet slecht, maar zeker niet zaligma kend. bouw); 13.30 uur zand- en waterspe- len (aan de voet van de Brouwers- dam bij het ronde parkeerterrein); 16.30 uur openluchtkoncert (muziek tent, Dorpsstraat); halfuurs-koncert door Folkzanger gitarist Dirk Ver- bree; 20.00 uur koffiebar (Vereni gingsgebouw); koncert van Dirk Ver- bree (folk rock) uit Driebergen. Donderdag 29 juli: 12.30 uur panne koeken eten clowns en spelletjes (Verenigingsgebouw); 20.00 uur or gelkoncert (Ned. Hervormde Kerk) Rinus Verhage (orgel) en Ine van den Dool (dwarsfluit). Vrijdag 30 juli: 10.00 uur kinder morgen (Verenigingsgebouw); 11.30 uur bibliotheek (Verenigingsge bouw); 20.00 uur filmvoorstelling (Verenigingsgebouw); de film heet „Gekooid" - Teenagers in het nauw. Instanties als het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp zoe ken naarstig naar preventieve mid delen, maar, aldus Ebbens, afdoende bestrijding van bacterievuur heeft ook veel te maken met de mentaliteit van diegenen die het beheer hebben, over landschap en natuur; 5 CliiX EHKljpipoB ivc. ..uc Hóe ernstig de schade aan. kwekerr-v jen en openbaar groen op het ogeh-r blik is, valt moeilijk in cijfers uit te drukken, zo zegt Ebbens. Wie weet dat een kwart van de produktie van de Nederlandse boomkwekerijen uit meidoorns en dwergmispels bestaat, die in totaal een waarde van ruim honderd miljoen gulden vertegen woordigen, kan'zich voorzichtig een' beeld vormen. Landen als Italië, Zweden en Oostenrijk hebben de invoer van acht bacterievuur-gevoelige bomen uit Nederland verboden; Volgens de Nederlandse bond van Plantenhan- delaren nemen die drie landen jaar lijks voor minstens dertig miljoen gulden af. Schade aan landschap Maar de grootste schade, nauwe lijks uit te drukken in geld, lijdt het landschap. Sterk aangetaste bomen en struiken moeten tot op de grond worden afgezaagd om besmetting van naburig groen te voorkomen. Tot nu toe is bijna alleen de provin cie Zeeland in het nieuws geweest met haar bacterievuur. Volgens het Landbouwschap heeft dat een verte kend beeld van de werkelijke situa tie gegeven, want op het noorden en het westen na is bacterievuur alom aanwezig: de IJsselmeerpolders, Noord-Holland, delen van Utrecht en Gelderland, Noord-Brabant en voor al ook Limburg. In het boomkweke- rijgebied Boskoop heeft de epidemie volgens Ebbens geen kans gekregen dank zij het doortastende optreden van de kwekers. Vernietigende kracht De vernietigende kracht van bacte rievuur, aldus Landbouwschap-me dewerker Ebbens, is het gevolg van de ontstellende snelheid waarmee de ziektekiem zich vermeningvuldigd. Daarbij speelt het klimaat een belan grijke rol: in de winter „slaapt" de bacterie in de rheidoorn of dwerg- mispel, maar zodra de temperatuur in het voorjaar oploopt en de vochtig heidsgraad van de lucht hoger wordt begint haar reis door het openbaar en partikulier groen. Machteloos Machteloos kijken de fruit- en boomkwekers dan toe hoe het verdel- gingsleger zich vervolgens op hun be drijven stort. Immers, zo verklaart Ebbens, als de beheerders van open bare groeenvoorzieningen zoals plantsoenen en bossen in een vroeg stadium alert zouden zijn op het ont waken van de bacterieën, dan zou dat de kwekers en de overheid heel wat geld en moeite besparen. Volgens hem - en de organisaties van fruittekers en boomkwekers denken er net zo over - wachten te veel terreinbeheerders (Staatsbosbe heer, gemeentelijke plantsoenen diensten) gewoon maar af totdat de Plantenziektekund,ige Dienst (de PD) hen ^anschrijft. PéfcitWiëelstekort Deze PD kampt met een perso neelstekort om alle „brandhaarden" van bacterievuur tijdig te kunnen opsporen. Bovendien is het budget van een miljoen gulden voor dit jaar waarschijnlijk over een week of drie wel op. Het Landbouwschap heeft nu 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor dé bestrijding van het vuur in partikuliere tuinen. 'Y miljoen nog teboven gaan, omdat de opruimingswerkzaamheden nog niet geheel klaar zijn en omdat de provin cie Zeeland over twee maanden pas opgave van.geleden schade kan doen. Zeefmachine De opruimingswerkzaamheden langs de kust lopen overigens voor spoedig, aldus een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland. Het met olie bevuilde zand, door bulldozers bijeen geschoven, is inmiddels afge voerd en gereinigd. Momenteel trekt een speciale zeefmachine langs de Zuidhollandse stranden onv- de laatste restjes teer te verwijderen. Een expertisebureau van de verze keringsmaatschappij van de Katina is bij de schoonmaakoperaties be trokken. Zowel Rijkswaterstaat als de provincies zullen hun schade clai men bij de eigenaar van de Griekse tanker. Reders zijn tegenwoordig verplicht zich tegen vervuilingskala- miteiten te verzekeren. elkaar in botsing. V. G. wilde de Cau- ersweg inrijden, maar raakte toen de naast hem rijdende V. RENESSE Botsing met drie auto's Bestuurders H. K. uit Keulen (W.D1.), J. d. R. uit Udenhout en H. H. uit Krefeld (W.D1.) reden maadag over de Stoof weg richting Renesse. Ter hoogte van de Helleweg Remde automobilist H. H., D. r. zag dit wel, maar de achter R. rijdende K. merkte het niet op. K. reed tegen D. R. en D. R. botste tegen H. H. Alle auto's raakten beschadigd Jaarmarkt vrijdag 30 juli De marktkooplui die in de zomer maanden iedere woensdagochtend in Renesse staan, verlenen hun mede werking aan de aktie interieur dorpshuis via een jaarmarkt vrijdag 30 juli. Op deze jaarmarkt zal tevens een verloting worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het dorpshuis. BRUINISSE Hoogste punt Net voorde bouwvakvakantie heb ben de eerste van de 22 nieuwbouw woningen in de Irenestraat het hoogste punt bereikt. De bouwakti- viteiten ontwikkelen zich zodanig dat Beter Wonen, de opdrachtgever, hoopt eind dit jaar de eerste bewo ners te kunnen ontvangen. DREISCHOR, 27-7. Aan het derde uit de serie van vier orgelconcerten die ook deze zomer weer worden gegeven in de fraai gerestaureerde kerk te Dreischor door Dirk Jansz. Zwart zal traditie getrouw de sopraan mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk uit Zierikzee haar medewer king verlenen. Dit derde orgelconcert zal plaatsvinden op dinsdag 3 augustus. lauwe periode wat leningen betreft, daar moeten we nu van profiteren". Moeite Omdat het rentepercentage op de begroting op 12 was gesteld, wordt zelfs iets „verdiend" aan deze lening. Hoewel Meeuwsen en wethouder v. d. Velde moeite hadden, niet met de lening, maar wel met de „lening voor het nageslacht", de lengte dus, werd de lening door alle vier aanwezige le den, goedgekeurd. Deze leden waren M. Meeuwsen (CDA), M. J. v. d. Velde (PvdA), L. J. v. d. Bos (SGP) en H. Schot (CDA). V. d. Bos tenslotte: „We zullen een nog zuiniger beleid moe ten gaan voeren". Meer dan tien jaar achtereen treedt mevrouw Goumou elke zomer een keer op in de kerk te Dreischor sa men met organist Dirk Jansz. Zwart. Vele reakties toonden aan, dat deze vokale inbreng zeer gewaardeerd wordt. Mevrouw Coumou is een leer linge van mevrouw E. Holl-Kloos. Programma Voor het programma van dinsdag 3 augustus heeft de sopraan een keuze gemaakt uit liederen en aria's van Bach, Handel en Dvorak. Zij zingt van Bach enkele „Geistliche Lieder" en van Handel een tweetal aria's: het largo uit de opera „Xerxes" en „Er weichet seine Herde" uit het orato rium „Der Messias". Van Dvorak wordt uitgevoerd „Herr, o mein Gott", één van diens beroemde „Biblische Lieder". Akkoustiek De organist Dirk Jansz. Zwart zal deze vokale inbreng afwisselen met orgelsoli, die door de uitstekende ak koustiek van de Ned. Hervormde kerk in Dreischor ongetwijfeld uit stekend tot hun recht zullen komen. Hij speelt werken van Bach, het tweede orgelconcert in Bes-dur van Handel, een sonate van Mendels sohn, het „Lift up your heads" van Alexander Guilmanl, dat geïnspi reerd is op een koorgedeelte van Handels „Der Messias" en tenslotte enkele koraalbewerkingen van zich zelf en van zijn vader Jan Zwart. Het concert in de kerk van Dreischor be gint dinsdagavond 3 augustus om acht uur. NIEUWERKERK Oud j DREISCHOR. In de fraaie kerk te Dreischor worden deze weken op de dinsdagavond weer de traditionele orgelconcer ten door Dirk Jansz. Zwart gegeven. Op 3 augustus verleent ook de sopraan mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk haar medewerking. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In Nieuwerkerk wordt vrijdag avond 30 juli oud papier verzameld. De opbrengst is bestemd voor het zendingswerk van de Gereformeerde Gemeenten. De papierwagen start om zes uur. Verzocht wordt het pa pier gebundeld gereed te zetten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3