Vietnamezen in Zeeland aan de stok met Belgische landgenoten Israël houdt vast aan de harde lijn AGENDA Konfrontatie in Zeeuws-Vlaanderen Jacht op ontvoerders in Zimbabwe G.S. willen provinciaal sociaal-ekonomisch plan Sterke groei werkloosheid in Nederland Doden bij opstand in Canadese gevangenis Rechter verbiedt FNV- blokkade-akties tegen SVO Indiase luchtmacht redt Nederlandse toenste Te veel kwik in kabeljauwfilets Meeste kapers Chinees vliegtuig gedood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 HENGSTDIJK, 26-7. Een groep van ongeveer 120 Viet namezen die in Nederland woont kreeg het maandag middag aan de stok met ongeveer tien landgenoten uit België, die in een rekreatieboerderij op de camping De Vogel in het Zeeuwsvlaamse Hengstdijk verblijven. Volgens de politie probeerden de twee groepen een politiek konflikt uit te vechten. De Belgische Vietna mezen, die al vanaf 20 juli met 30 vol wassenen en 20 kinderen op de cam ping logeren, hebben het kommu- nistische bewind in hun vroegere va derland erkend. Dit zeer tegen de zin van de in Nederland woonachtige Vietnamese bootvluchtelingen die fel tegen het huidige regiem in Viet nam zijn gekant. De Nederlandse groep wil dat de Belgische groep on- HARARE, 27-7. Troepen en politie in Zimbabwe maken vorderingen bij het zoeken naar gewapende dissiden ten die zes mannelijk.^ toeristen ge vangen houden in het zelden van het land. Volgens militaire bronnen koncen- treert de jacht zich op het gebied van de Tjolotjo-stam ongeveer 115 km van de plaats waar de toeristen vrij dag werden gepakt. Er worden nu nog twee Amerikanen, twee Britten en twee Australiërs gegijzeld. De speurtocht op de grond wordt gesteund door helikopters en verken ningsvliegtuigen van de luchtmacht. De troepen zijn de ontvoerders op het spoor nadat een dorpje was gevonden waar zij de nacht hadden doorge bracht, aldus de bronnen. middellijk de boerderij en vervol gens het land verlaat. Anoniem telefoontje Toen in de loop van de middag in een anoniem telefoontje met geweld werd gedreigd, verliet een groot deel van de Belgische Vietnamezen de camping. De achterblijvers ver schansten zich vervolgens in de boer derij. Onderhandelingen tussen burge meester M. Somers van Hontenisse, waaronder Hengstdijk valt, politie autoriteiten en de twee groepen Viet namezen hadden maandagavond rond half acht niet tot resultaat ge leid. Gespannen situatie Op de camping zijn naast de Viet namezen, ongeveer 2400 gasten aan wezig in 600 caravans en tenten. Vol gens campingbeheerder R. Verschure is de stemming onder de camping- gasten vrij rustig ondanks de toch gespannen situatie. De Vietnamezen hebben duidelijk laten blijken dat het om een onderlinge vete gaat waar ARNHEM. De gemeente Rhenen heeft maandag in kort geding voor de rechtbank in Arnhem ontruiming binnen 24 uur geëist van negen ge kraakte woningen aan de Cunera- laan in die plaats. Rhenen wil die panden slopen om plaats te maken voor dertig woningen voor bejaar den, alleenstaanden en kinderloze echtparen. De 23 krakers tegen wie het kort geding is aangespannen wei geren de panden te verlaten. Vragenlijst voor gemeenten MIDDELBURG, 26-7. Gedeputeerde staten van Zeeland willen een provin- ciaal-ekonomisch beleidsplan opstallen, Aan de hand daarvan wordt een ac tieprogramma gemaakt. Dit programma moet zo duidelijk mogeRjk aange ven wat het provinciaal bestuur kan doen aan de sociaal-ekönomische ont wikkeling van Zeeland, waarbij het dan vooral gaat om wat in samenwerking met bijvoorbeeld het bedrijfsleven en allerlei beleidsinstanties, zoals de ge meenten, kan worden gedaan. Voorkomen moet worden, dat het programma verzandt in een verlang lijst die gepresenteert wordt bij het rijk, waarna in lijdzaamheid wordt afgewacht wat daarvan kan worden verwezelijkt. BRUSSEL, 26-7. Eind juni van dit jaar waren er in de Europese Gemeen schap 10.360.000 ingeschreven werklo zen. Dat blijkt uit cijfers die maandag door de Europese Kommissie in Brus sel zijn verstrekt. Het aantal werklozen in de tien EG- landen is in juni gemiddeld met 1,5 procent gestegen. Maar in Nederland steeg het met 7,3 procent. Dat is verre weg de sterkste stijging binnen de EG. In Frankrijk (min 1 procent), Dene marken (min 3,6 procent) en Grieken land (min 10,1 procent) nam de wer kloosheid in juni af, terwijl ze in Bel gië op hetzelfde peil bleef. Ook in die EG-landen waar de werkloosheid toe nam, namelijk West-Duitsland (plus 0,3 procent), Luxemburg (plus 0,8 pro cent), Italië (plus 2,1 procent), Ierland (plus 2,2 procent) en het Verenigd Ko ninkrijk (plus 3,1 procent) bleef de stij ging aanzienlijk onder die in Neder land. MONTREAL, 26-7. Cipiers in de Archambault-gevangenis in Montreal hebben met geweervuur en traangas een eind gemaakt aan een opstand van ongeveer 150 gevangenen. Bij de opstand zijn drie gevangenbewakers en twee gedetineerden om het leven ge komen. Dit is maandag van funktiona- rissen vernomen. Zeven cipiers werden gewond. Een van hen ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. De twee omgekomen gedetineerden, die levenslang uitzaten voor moord, zijn door messteken van mede gevangenen omgekomen. Tien bewaar ders werden zondagavond na het ont spanningsuurtje door gedetineerden in gijzeling genomen en bedreigd met zelf gemaakte messen. De gevangenen trachtten uit de gevangenis te vluch ten, maar dit mislukte. de Nederlandse campinggasten bui ten staan. Aan de belegeringsaktie is maan dagavond rond negen uur een vredig einde gekomen. De uit heel Neder land afkomstige groep van ongeveer 120 Vietnamezen besloot na bemidde ling door gemeentelijke- en politie autoriteiten te vertrekken. Burgemeester Somers en de poli tieautoriteiten haalden de groep „Nederlandse" Vietnamezen over de aktie te staken. Heden (dinsdag) zal een uitgebreid politieonderzoek naar de achtergronden van deze zaak wor den ingesteld. Paus wil geen ezel VATICAANSTAD. 26-7. Aan de voet van de obelisk op het Sint-Pietersplein is zondag de Braziliaan Damiao Gildano de souza aan een hongerstaking be gonnen. De 45-jarige christen protesteert ermee tegen het feit dat paus Johannes Paulus II weigert een ezel als geschenk aan te nemen. De ezel, die Jericarheet, wacht sinds twee jaar op over brenging naar de pauselijke stallen in Castel Gandolfo bij Rome. Sinds 1980 namelijk probeert Gildano het dier aan de paus te geven als symbool van de ellende in het noor doosten van Braziliëwaar hij woont. Summum MIDDELBURG, 26-7. De president van de rechtbank te Middelburg, mr. B. Mulder, heeft de vervoersbond FNV maandag verboden tot 15 september aan staande blokkade-akties te organiseren tegen het overslagbedrijf SVO in Vlissingen-Oost. Op 28 juni organiseerde de vervoersbond FNV een boycot- aktie tegen het bedrijf, waardoor een zeeschip in de Sloehaven in Vlissingen- Oost niet door de SVO gelost kon worden. Gs hebben de gemeentebesturen in de provincie een vragenlijst gestuurd met het verzoek die eind augustus weer ingevuld terug te krijgen; het is de bedoeling, dat plan en programma nog dit jaar worden vastgesteld. Ontwikkelingsmogelijkheden Gevraagd wordt onder meer welke ontwikkelingsmogelijkheden de ge meenten hebben op sociaal- ekonomisch terrein, aan welke be- drijfssektoren in dat geval wordt ge dacht, welke voorwaarden geboden kunnen worden aan bedrijven die zich in de gemeente willen vastigen en wat eventueel in het pakket ont breekt. Werkgelegenheidsplan Gs willen ook weten of de gemeen ten hebben ingespeeld op het werk gelegenheidsplan van het rijk en zo ja welke aktiviteiten daartoe onder nomen zijn. Gevraagd wordt naar de arbeidsmarktgegevens, de aanwezig heid van bedrijfsterreinen, de toe passing van milieuwetgeving en de relatie tussen de gemeente en het be drijfsleven. De gemeenten Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Terneuzen en Zierikzee zijn afzonderlijk benaderd, omdat zij een funktie vervullen op sociaal- ekonomisch terrein, die verder reikt dan hun gemeentegrenzen. AMSTERDAM. De rechtbank in Amsterdam heeft maandag de 26- jarige John P. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en t.b.r. wegens een serie brandstichtingen, waarbij één dode is gevallen. De president stelde met dez^., uit spraak het overslagbedrijf gedeelte lijk in het gelijk. Op 15 juli spande de SVO een kort geding aan tegen twee distriktsbestuurders van de ver voersbond FNV. Er werden twee ei sen op tafel gelegd: de twee FNV- mensen Sannes en Van Nimwegen zouden onmiddellijk de tegen het be drijf gerichte lasterkampagnes moe ten beëindigèn. Hun uitlatingen on dermeer in de vakbondskrant zouden gerektificeerd moeten worden. Die beschuldigingen kwamen er op neer dat de SVO een malafide onderne ming is, een koppelbaas met verrotte mentaliteit, een bedrijf dat de ar beidswetgeving negeert, met werk lozen in zee gaat, kortom dat van geen kanten deugt. Deze eerste eis heeft de president niet ontvankelijk verklaard. Geen van deze beschuldi gingen hoeft gerektificeerd te wor den. SVO is bovendien veroordeeld in de kosten van het kort geding. Mr. Mulder heeft de tweede eis van SVO, waarin van de FNV werd ge vraagd zich te onthouden van blokkade-akties wel toegewezen. De FNV mag dus tot 15 september als de cao-onderhandelingen met dit be drijf beginnen, geen boycotakties meer organiseren. Dit op straffe van 25.000 gulden per overtreding. Niet gelukkig FNV-bestuurder L. Grein zegt niet gelukkig te zijn met deze uitspraak. „De uitspraak betekent in feite een verzwakking van onze politie. Het kan een precedent scheppen als we elders een soortgelijk bedrijf op der gelijke misstanden betrappen. Tegen zo'n bedrijf kunnen we dan eigenlijk niets ondernemen", aldus Grein. BERGUM. Rheem Nederland B.V. (cv-ketels) is overgenomen door E.C.Z.-Sealift (Consultants) in Vlis- singen. Door de overneming is de werkgelegenheid voor de 39 werkne mers veilig gesteld, zo zei een woord voerster desgevraagd. NEW DELHI/DEN HAAG, 26-7. Piloten van de Indiase luchtmacht hebben zondag een 32-jarige Neder landse toeriste gered die plotseling sneeuwblind werd tijdens een trek tocht die zij samen met haar echtge noot maakte in het berggebied Jammu-Kasjmir in India, zo meldde maandag het Franse persbureau AFP. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag gaat het om mevrouw Zuis-Achterberg uit Terheijde bij Breda. De piloten van de Indiase luchtmacht kwamen in aktie, nadat het ministerie van de fensie van de benarde situatie van het echtpaar op de hoogte was gesteld door medewerkers van een toeristendienst die een SOS-signaal hadden ontvangen van de echtgenoot van het slachtoffer. Het is niet be kend of de vrouw haar gezichtsver mogen voorgoed moet missen. Weer bombardementen BEIROET/JERUZALEM, 27-6. Is raël heeft de verklaring van PLO- leider Arafat dat zijn organisatie alle VN-resoluties over het Midden- Oosten aanvaardt, van de hand ge wezen als propaganda. Israëlische vliegtuigen en kanonneerboten bom bardeerden voor de vijfde achtereen volgende dag Beiroet. Ne betrekkelijke rust in de och tenduren beantwoordde Israëlische artillerie maandag beschietingen va naf Palestijnse stellingen bij het vliegveld van de Libanese hoofdtad en vernietigden hun. Israëlische vliegtuigen bombardeerden het vluchtelingenkamp Sabra, zuidelijk van Beiroet, meldde het Israëlische opperbevel. Israëlische kanonneer boten beschoten de kustlijn langs West-Beiroet. Later kruisten nog steeds Israëlische jagers door het luchtruim van de Libanese hoofdtad. Oproep Moebarak De Egyptische president Moebarak riep Israël en de PLO op elkaar te er kennen en vroeg de Verenigde Staten een dialoog te beginnen met de PLO. De Palestijnen moeten een eigen staat in Palestina hebben, zei Moeba rak in een rede ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de omver werping van de monarchie. Hij doel de kennelijk op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en strook van Gaza. De vervoersbond weet nog niet of ze tegen deze uitspraak in hoger be roep gaat. DEN HAAG, 26-7. In bijna de helft van door de konsumentenbond on derzochte kabeljauwfilets komt een verontrusende hoeveelheid kwik voor, aldus de bond in de konsumen- tengids van augustus. Van de 33 onderzochte filets (20 verse en 13 diepvries) bevatten er 15 veel kwik en teveel lood. Cadmium kwam minder vaak voor. Het ging om 3 diepvries- en 12 ver se filets. In vier verse filets kwamen volgens de bond echt veel te grote hoeveelheden kwik voor, de andere elf zaten op de grens van wat nog aanvaardbaar is, aldus de konsumen tenbond. Meer lood dan hij aksepta- bel acht vond de bond in 4 van de 20 verse filets. Teveel cadmium werd in een van de verse filets aangetroffen. De oorzaak van het feit dat zware metalen minder in diepvriesvis voor komen dan in verse is volgens de bond dat diepvriesvis doorgaans van verder weg moet komen uit zeeën die minder vervuild zijn. De konsumentenbond vindt verder de hygiëne van vis een probleem. Al le verse filets waren teveel besmet met bacteriën. Van de diepvriesfilets was dit met 4 van de 13 het geval. Geen subsidie Proloog en Nieuwe Komedie DEN HAAG, 26-7. Minister De Boer van c.r.m. is van plan de toneel groepen de Nieuwe komedie en Pro loog per 1 septeml^r 1983 niet meer te subsidiëren. De minister zegt dat in een brief die maandagmiddag naar beide toneelgezelschappen is uitge gaan. Een woordvoerder van zijn mi nisterie, die dat desgevraagd heeft bevestigd, wilde nog niets zeggen omtrent de motivering van het plan, omdat de toneelgroepen de brief nog niet hebben ontvangen. Volgens de Kunstenbond FNV be tekent deze beslissing een verlies van zo'n zeventig arbeidsplaatsen, maar ook een verlies voor het publiek en de pluriformiteit van het toneel- bestel in Nederland. PEKING, 26-7. Het merendeel van de vijf jongeren die hadden getracht een Chinees vliegtuig te kapen, is tij dens een gevecht aan boord van het toestel gedood. De piloot en de navi gator liepen messteken op. Dit is maandag vernomen uit diplomatieke bronnen in Peking. Volgens de bronnen, die verhalen van buitenlanders aan boord van het vliegtuig aanhaalden, hebben Chine se passagiers gevochten met de ka pers met bierflesjes uitgedeeld door de bemanning. De vijf kapers hadden een brandbom doen ontploffen waar door een gat van ongeveer een vier kante meter was ontstaan in de romp van de Ilyushin-18 van Russische ma kelij, aldus de toeristen. Naar Taiwan 19 Amerikanen en 10 Japanners kwamen met de andere passagiers ongedeerd uit het vliegtuig toen het uiteindelijk in Shanghai landde. Eer der had het officiële Chinese persbu reau Nieuw China bekendgemaakt dat alle vijf kapers levens waren ge pakt. Volgens de toeristen zouden er drie tot vier zijn gedood. Zij hadden geëist dat het toestel naar Taiwan zou vliegen maar de bemanning had ze verteld dat er niet voldoende brandstof aan boord was. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15- 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Maandag 3 juli t/m zaterdag 5 augustus Zierikzee Burgerweeshuis: Beeldentuin en klein antiek, van ma t/m za van 10.00-17.00 uur. Iedere donderdag t/m 12 augustus Haamstede Hervormde Kerk. Tentoonstelling Orgels in Nederland. 10.00 - 17.00 uur. Dinsdag 27 juli Zierikzee Nobelpoort. FotpJj^jDpsitie.10.00 -12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Toeristendag. Evenementen door de gehele stad. Concertzaal, jeugdfilm voorstelling 16.00 uur; Rode Kruisge- bouw, verkoop Welfare-artikelen, van 10.00 uur af. Bioscoop de Concertzaal. Inpikken en wegwezen. 20.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Disney- film. 16.00 uur. Serooskerke Schelphoek, ingang restaurant. Ver zamelen plantenwerkgroep. 19.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkoncert Dirk Jzn. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 28 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 uur. Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". Aanvang: 20.00 uur. Brouwershaven Hal fa. Van Ast, Delingsdijk. Re- kreatief Tafeltennis-evenement. 10.00 - 17.00 uur. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Bruinisse Jeugdsoos „De PulV. 19.30 uur extra geopend. Donderdag 29 juli Burgh Herv. Kerk. Zomeravondmuziek. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Ger. Gemeente. Verkoping. 10.00 - 20.00 uur. Haamstede Ring Promotion. Groots opgezette braderie met vele demonstraties en evenementen. Van 10.00 tot 18.00 uur. Tevens om 15.00 uur dia-serie „De banken zijn hard" in de Ned. Herv. Kerk. Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie Grond- en pachtza ken. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. strijden. 20.00 uur. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Vrijdag 30 juli Renesse „De Bariton". Drive in show. 20.30 uur. 's Ochtends en 's middags. Jaar markt t.b.v. interieur dorpshuis. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Zaterdag 31 juli Zierikzee Beuze. Gekookte mosselen eten. 10.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 19.00 uur 21.30 uur. Burgh Ring. Rommelmarkt t.b.v. Hervorm de Gemeente. Aanvang: 8.30 uur. Scharendijke Parkeerterrein jachthaven hoek de Bout. Zeepkistenrace. 14.00 uur. Ouwerkerk Centrum. Kermis. Bruinisse Sportterrein Boomdijk. Voetbalwed strijden Bruse Boys-Hellevoetsluis. 18.30 uur. Parkeerterrein t.o. café Storm. Be hendigheidswedstrijd crossfietsen. 19.00 uur. Zondag 31 juli Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 20.00 uur. Maandag 2 augustus Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. „De Bariton". Proef en kwisavond over voeding. 20.30 uur. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Nobelpoort. Foto expositie. 10.00 -12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Toeristendag. Evenementen door de gehele stad. Concertzaal, jeugdfilm voorstelling 16.00 ur; Rode Kruisge- bouw, verkoop Welfare-artikelen, van 10.00 uur af. Bioscoop de Concertzaal. Stripes. 20.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Billy Turf. 16.00 uur. „De Lichtboei", Leger des Heils. Rommelmarkt. Vanaf 10.00 uur. Parkeerterrein sportveld Laone. Ringsteken voor paarden en pony's. 19.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Concert Pierre de Nijs en Rien Kooien. 20.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkoncert Dirk Jzn.' Zwart, m.m.v. sopraan- me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk. 20.00 uur. Woensdag 4 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". Aanvang: 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Zomeravondstilte. 20.00 uur. „De Bariton". Disco-modeshow. 20.30 uur. Donderdag 5 augustus Burgh Herv. Kerk. Zomeravondmuziek. 20.00 uur. B reischor Hervormde kerk. Orgelconcert Ma rion Sanders. 20.00 uur. Zaterdag 7 augustus Westenschouwen Bij Paviljoen De Rotonde. Twee pop penkastvoorstellingen. 14.00 uur. Renesse „De Bariton". Drive in show. 20.30 uur. Maandag 9 augustus Burgh Burghse Ring. Koncert „Witte van Haemstede". 19.00 - 21.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Maandagavondzang. 20.00 uur. Dinsdag 10 augustus Zierikzee Nobelpoort. Foto expositie. 10.00 -21.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkoncert Dirk Jzn. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Haamstede Ned. Herv. Kerk. Dia-presentatie „De banken zijn hard". 20.00 uur. Klaverjaswed- (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2