deurloo mode Optreden Goese wethouder als „onbehoorlijk" omschreven S.G.P. geeft geen gai wegens ongehuwd sa S.G.P. geeft geen garantie wegens ongehuwd samenwonen Tekeningen en collages van Jaap Reedijk in „Witte Raaf ELEKTRO LIEVENSE Raad Duiveland: Bestuursschool Zeeland Gemeenteraad Duiveland STREEKNIEUWS Akties bij Philips T oeristendagen Zierikzee Amateur bereikt veel met zomaar wat proberen" 4 DUIVELAND, 1-7. „Er zijn bestuurders, die het wel doen, maar ik voel er niets voor om over het besturen in andere gemeenten te praten", zei burgemeester J. van Bommel donderdagavond in de gemeenteraadsvergade ring van Duiveland naar aanleiding van de diskussie over huisvesting van de Bestuursschool Zeeland. Advertentie Door de toekomstige vestiging van deze Bestuursschool in Kapelle dient de gemeenschappelijke regeling ge wijzigd te worden, daar in de huidige regeling wordt bepaald dat de school gevestigd is te Goes. Donderdag avond sprak de Duivelandse raad zich uit voor wijziging van de ge meenschappelijke regeling en be toonde daarmee instemming met de toekomstige vestiging in Kapelle. Advertentie Aanleg Eiektr.- en waterinstallaties Raadsvoorzitter burgemeester Van Bommel gaf aan het einde van de dis kussie toe, dat het kollegevoorstel aan de raad om akkoord te gaan met die vestiging in de eerste plaats geba seerd was op bestuursethiek. Eerst „nee" De voorzitter lichtte toe, dat aan vankelijk werd getracht een defini tieve vestiging voor de Bestuurs school in Goes te realiseren. De school is thans ondergebracht in de consistoriekamer en nevenruimten van de Bethel-kerk te Goes; daar naast wordt nog gewerkt met paral lelklassen in Middelburg. Op het ver zoek van het schoolbestuur de be schikking te krijgen over een leegko mend schoolgebouw aan de Westsin gel antwoordde het gemeentebestuur van Goes, dat er twee gegadigden waren voor het onderhavige gebouw en dat het gemeentebestuur de voor keur gaf aan de opleiding hoger be roepsonderwijs verpleegkunde bo ven de Bestuursschool. DUIVELAND, 1-7. Bij de gemeente Duiveland kwam een verzoek binnen om garantie van rente en aflossing van een lening ten behoeve van het kopen van een wo ning te Nieuwerkerk. Het verzoek werd door twee men sen ondertekend: een man en een vrouw. Toen donderda gavond dit verzoek in de Duivelandse gemeenteraad werd behandeld, wilde S.G.P.-fraktievoorzitter de heer M. Stouten weten of het hier een vorm van ongehuwd sa menwonen betrof. Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. BRUINISSE Geslaagd Aan de Rijks Universiteit te Utrecht, Fakulteit der Godgeleerd heid, slaagde de heer St. Jumelet, voormalig inwoner van Bruinisse en thans wonende te Zeist, voor het kandidaats-examen Theologie. Opening bakkerij. Burgemeester T. C. Hekman van de gemeente Bruinisse opent maandag 5 juli, om zeven uur 's avonds, de nieu we bakkerij van de familie Spélt: De receptie wordt van zeven uur tot tien uur gehouden in het pand Lange Ring Feest „d'Eerste stap" Woensdagavond was het feest voor de oudste kleuters van de Chr. kleu terschool „d'Eerste stap" in Bruinis se. Een heerlijke maaltijd - frites met drinken - ging vooraf aan het eigen lijke afscheidsfeest van de kleuters. Om zeven uur zat de „speelzaal" vol met moeders en vaders en perso neel. De kleuters speelden een prach tige musical met bijna „echte" poli tieagenten en liegbeesten en een knappe professor die zorgde dat alles weer goed kwam. Daarna werd er samen iets gedron ken. Toen kwamen de afscheidska- dootjes. Een prachtig plankje, door mevrouw D. Steketee zelf vervaar digd was het fantastische kado, daar na kregen alle kleuters een ingelijste foto van de dag waarop ze op de kleu terschool zes jaar geworden waren. En tot besluit kregen ze allen een pr achtig plaat met de afbeelding van het Bijgelse verhaal „Laat de kinde ren tot mij komen". Voordat de kleu ters met hun moeders en vaders naar Een en ander leidde tot de plannen voor vestiging in Kapelle, waar een schoolgebouw voor 200.000,— kan worden aangekocht. Verder zal een bedrag van 175.000,— nodig zijn voor aanpassingen en voorzieningen. Eind april dit jaar kwam toen plot seling het bericht van b. en w. van Goes, dat alsnog was gebleken het gebouw aan de Westsingel met in gang van het kursusjaar 1983-1984 aan te bieden voor 250.000,—. „Als Goes in eerste instantie ja had gezegd, had Kapelle helemaal niet in de kijker gekomen", meende de voorzitter. Hij wees erop, dat de ge meente Goes op twee paarden had ge wed, die nu beide dreigden weg te lo pen. „Misplaatst" De heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) legde de vinger op de gevoelige plek met zijn konstatering, dat het optre den van de Goese wethouder, die te vens bestuurslid van de Bestuurs school is, als zeer onbehoorlijk bestempeld kon worden. Hij liet we ten, dat zijn fraktie zich volledig ach ter het voorstel van b. en w. kon scharen, ondanks dat de vestiging in Kapelle meer geld zal gaan bosten dan in Goes. „Dit geval is bestuurlijk geheel misplaatst, als je zulke prak tijken toestaat waar blijf je dan?", aldus de heer Hillebrand, die het ver der betreurde dat sommige gemeen ten bij dit besluit blijkbaar toch be zwijken voor het financiële aspekt. De voorzitter gaf verder antwoord op een aantal konkrete vragen van de heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.). Hij deelde mede ,dat de woning bij de school in Kapelle gebruikt zal worden als onderkomen voor admi nistratie en direktie. NEW YORK, 30-6. In het kader van een rondreis door Europa komt de sekretaris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, 12 juli naar Nederland. huis mochten, werden de kleuter leidsters hartelijk bedankt voor hun geweldige inzet en het enthousiasme waarmee ze ook dit jaar weer hun werk hadden gedaan. Een dergelijke ruimte is bij het schoolgebouw in Goes niet beschik baar. Het Goese gebouw is verder aanmerkelijk kleiner dan dat in Ka pelle. Uitbreiding is in beide geval len mogelijk, hoewel dat in Goes nog planologische maatregelen zou ver gen. Verder wees de voorzitter erop, dat het schoolgebouw in Kapelle werd beoordeeld door de dienst ge meentewerken van Tholen en dat de raming voor verbouwings- en verbe- teringskosten op zeer reële bedragen was gebaseerd. „Verkoopverhaal" In Goes was naar zijn mening spra ke van een „verkoopverhaal". De raad besloot na deze diskussie met algemene stemmen tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling. NIEUWESCHANS. Een 26-jarige man uit Winschoten heeft het huis van zijn ex-vriendin met zijn auto verschillende keren geramd. De man reed met zijn wagen enkele keren te gen het huis van zijn ex-vriendin aan de Ernst Kasimirstraat in Nieuwe- schans tot hij in de woonkamer tot stilstand kwam. Zij ex-vriendin raakte niet gewond omdat ze boven lag te slapen. Wel liep ze een shock op. „Ik vind dat maar vreemd en het past natuurlijk niet in onze kringen", aldus de heer Stouten. Raadsvoorzitter, burgemeester J. van Bommel antwoordde, dat het een periode vooruitlopend op een huwe lijk betrof. „Vandaag of morgen krijgen ze ru zie en dan staan daar twee namen on der dat garantieverzoek", bracht de heer Stouten in het midden. „Ze gaan in elk geval huwen", antwoordde de voorzitter. „Ja, maar dat kan ook over tien jaar pas gebeuren", kaatste de S.G.P.-woordvoerder terug. Hij liet ten slotte weten, dat zijn fraktie tegen deze garantie-verlening stem de. De heer J. v. d. Maas (C.D.A.) kreeg in dit verband desgevraagd de mede deling dat beide personen hoofdelijk aansprakelijk zijn. „Handje-klap" „Ik voel me net een veiling meester", was de lakonieke reaktie van de raadsvoorzitter toen P.v.d.A. en C.D.A.-fraktie elkaar als het ware giggen overbieden met het voorstel eejn aanmoedigingssubsidie te verle nen aan de heer H. Bax ten behoeve van het Natuurmuseum „Grevelin- gén" te Dreischor. De heer Bax heeft inj een speciale ruimte een permanen te tentoonstelling ingericht van op gezette vogels. Daar hij van mening was, dat met de instandhouding van deze tentoonstelling een belangrijke bijdrage geleverd kan worden aan de toeristische voorzieningen in deze re gio, verzocht hij de gemeentebestu ren op Schouwen-Duiveland een sub sidie te verlenen voor de bijkomende kosten, die door hem op 700,- wer den begroot. Het kollege kwam aanvankelijk met het voorstel een aanmoedigings subsidie van 100,- te verlenen. De heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) vond dat alle subsidies kritisch moeten worden bezien, maar wilde in dit ge val tocht pleiten voor een echte aan moediging en stelde voor 250,- als eenmalige subsidie te verlenen. De heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.) bood meer: hij dacht aan een bedrag van 500,-. De heer A. van Klinken (S.G.P.) vond dat wel sym pathieke voorstellen, maar achtte het overbodig om liefdadigheid te be drijven als de man aan 700,- uit de gehele regio genoeg heeft. Het voorstel van de heer Schiette katte om 500,- te verlenen ging de meeste raadsleden toch te ver en zo doende rolde er een soort kombi- voorstel van P.v.d.A./C.D.A. uit om dan toch 250,- aanmoedigingssubsi die te verlenen. Met dat voorstel ging de raad met algemene stemmen ak koord. Kwalijk Naar aanleiding van een verslag van een vergadering van de schoolartsendienst wees de heer E. P. Kuin (V.V.D.) wederom op het kwa lijke feit, dat vele gemeentelijke ver tegenwoordigers verstek laten gaan bij vergaderingen van gemeenschap pelijke regelingen. Veel meer doen dan als gemeente Duiveland altijd vertegenwoordigd te zijn kon de voorzitter in dit verband niet toezeg gen. Geluidshinderverordening De raad besloot verder tot vaststel ling van de geluidshinderverorde ning. Mevrouw A. F. v. d. Zande- Vleugel Schutter (V.V.D.) konsta- teerde in één der bepalingen een overlapping met de parkeerexcessen- verordening en pleitte derhalve voor afschaffing van laatstgenoemde ver ordening, aangezien deze nogal ver gaande konsekwenties voor de ge meente heeft. De voorzitter toonde zich daar niet direkt voorstander van omdat met de thans vastgestelde ver ordening opgetreden kan worden in het kader van geluidshinder terwijl de parkeerexcessenverordening ge richt is op het parkeren van vracht auto's. De raad besloot ook tot vaststel ling van de vent- en standplaatsenve rordening. De heer Schiettekatte kreeg desgevraagd de mededeling dat de Ondernemers Federatie posi tief gereageerd heeft op deze veror dening. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Klinken de aandacht op de grote hinder, die van het verkeer wordt on dervonden tijdens begrafenissen op DEURNE, 1-7. Leden van de in dustriebond FNV die werkzaam zijn bij de Philipsfabriek in Deurne zijn van plan na de vakantie een uur te staken, als er dan nog geen c.a.o. is. Een en ander is bedoeld als prik- aktie. Dat heeft Guus Fonteijn van de industriebond FNV donderdag middag desgevraagd meegedeeld. In de fabriek worden draadpro- dukten gemaakt. Er werken zo'n 230 mensen, van wie volgens Fonteijn ongeveer een kwart is aangesloten bij de industriebond FNV. Ook bij de drie machinefabrieken van Philips in Eindhoven, waar ruim duizend mensen werken, dreigen na de va kantie akties. (Vervolg van pagina 1) Onder deskundige begeleiding zal een tocht worden gemaakt langs di verse Zierikzeese kerkorgels. De start van deze orgelwandelkoncerten vindt plaats bij het U.V.V.-gebouw, waar tevens de gehele dag een orgel expositie plaatsvindt. Orgelkoncert Extraatje in dit kader vormt een orgelkoncert op dinsdag 27 juli in R.K. kerk te Zierikzee. Dit avond- koncert staat in het teken van een uitwisseling tussen de Zierikzeese organist Mar van der Veer en de orga nist Hans Peter Reiners uit Bonn. Hans Peter Reiners is organist-van het gloednieuwe Oberlingerorgel te Bonn en tevens „organiste honorai re" van de Saint Joseph in Parijs. Sa men met de organist Michael Velt- man speelt hij orgelwerken voor vier handen, werken die in Nederland na genoeg onbekend zijn. Op de avond van elke toeristendag vindt verder in Jeugdsoos Brogum een popkoncert plaats, met als hoog tepunten op 20 juli de groep „Nood weer" en op 17 augustus „De Mar griet Eshuis band". Een verhaal apart vormt uiteraard dan nog het avondprogramma van de laatste toeristendag. Van 's avonds zeven uur af zal op het Havenplein een doorlopend programma plaats vinden. Medewerking wordt o.a. ver leend door de Kon. Harmonie Kunst en Eer, Showband Rust Roest, Volks dansgroep De Babbelaars, Show band Axel, Volksdansgroep Nehalen- nia. Frans terras Op het Kraanplein en langs de Ou de Haven zal reeds gedurende de ge hele dag een groot terras in Franse stijl zijn ingericht, 's Avonds zal op drie verschillende punten voor muzi kale omlijsting worden gezorgd door „De Gruttepikkers", „The Fenders" en de band „Trio 1". Als trait d'union tussen de aktiviteiten op het Havenplein en het Kraanplein zal op het Havenpark een grote kunst markt worden ingericht door ama teurkunstenaars. Als afsluiting van de festiviteiten op deze laatste toeristendag zorgt de brandweer van Zierikzee voor een laag vuurwerk voor de Noord- en Zuidhavenpoort. Dit rijk gevulde programma voor de Zierikzeese toeristendagen staat vermeld in een goed verzorgd boekje, dat verder uitgebreide informatie biedt over groepen en andere ar tiesten op de toeristendagen. Het boekje zal gratis door de stad ver spreid worden. de begraafplaats aan de Deltastraat te Nieuwerkerk. Hij informeerde of tijdens begrafenissen de weg tijde lijk voor het verkeer afgesloten zou kunnen worden. De voorzitter zegde toe deze kwestie nader te bestuderen. 99 ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS, 2-7. In het sfeervolle huis van Jaap Reedijk in Middelharnis is het verrassend stil vergeleken met de drukte op straat een tiental me ters verderop. Het door hem en zijn vrouw Corry ver bouwde pand ademt een rust uit, die essentieel is voor zijn liefhebberij: tekenen. De voormalige bedstee in de woonkamer, omgetoverd tot „werkplaats" zou geen be tere bestemming hebben kunnen krijgen. „In dit hok heb ik alles wat ik no dig heb bij de hand en kan ik rustig mijn ideeën uitwerken", vertelt Jaap (26), terwijl kater Willem het alle maal wel best vindt en zich knorrend op zijn kussen ineen krult. Die teken manie van zijn baas is voor hem niets nieuws In de afgelopen twee jaar heeft Jaap genoeg materiaal verzameld om verscheidene exposities tegelijker tijd te kunnen houden. In het dage lijks leven werkt hij als groepsleider bij de Stichting Dagverblijven Schouwen-Duiveland en hij raakte via via in kontakt met restaurant- café de Witte Raaf in Zierikzee. Dit etablissement aan de Lammer markt heeft al vaker exposities ge- Zijn persoonlijke belangstelling oefent natuurlijk wel enige invloed uit. Terwijl hij vertelt over zijn hob by klinkt de muziek van Herman van Veen door de kamer. Zijn voorliefde voor de cabaretier heeft hij geuit in een mooie zwart-wit pentekening, getiteld „uit bewondering-van veen". De tekenaar uit Middelharnis maakt niet alleen leuke en vrolijke werkstukken. „Prikkeloos", een te kening over een concentratiekamp, geeft daar een voorbeeld van. Uitproberen Jaap is een kunstenaar, die - zonder enige opleiding - maar gewoon van alles uitprobeert. „Voordat ik aan een nieuwe tekening begin heb ik wel een doel in mijn hoofd, maar tij had van kunstenaars. Aanvankelijk lag het in de bedoeling pas aan het einde van dit jaar zijn werken ten toon te stellen, maar Jaap had zoveel materiaal in voorraad dat besloten is de maanden juni en juli uit te kiezen. Menselijk leven Éénentwintig tekeningen en colla ges sieren de wanden van de Witte Raaf. Eén ding hebben ze gemeen: in alle werkstukken vormt de mens in al zijn verscheidenheid het onder werp. „Alle facetten van het mense lijk leven boeien me en het is zo on uitputtelijk dat ik er voorlopig nog wel even mee kan doorgaan", zegt Jaap. „Prikkeloos", een impressie van een koncentratiekamp, bestaat uit twee fa sen. Het rechterdeel van de tekening geeft een latere tijdsperiode aan: er is nog maar één man over. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dens het tekenen kan er nog zoveel veranderen, dat het eindresultaat vaak heel anders is dan eerst de be doeling was. Bij mij is tekenen een kwestie van veel uitproberen, maar uiteindelijk leidt het (gelukkig) wel tot resultaat. In mijn lagere school-jaren heb ik veel getekend, maar met het verlaten daarvan is ook het tekenen naar de achtergrond verdwenen. Pas enkele jaren na de ULO ben ik weer begon nen", aldus Jaap. Vroeger heeft hij wel aspiraties ge had voor de kunstakademie, maar de echte fanatieke instelling ontbrak. Na de ULO kreeg hij een baan en hij vond het moeilijk om daarna weer aan de studie te gaan. „Achteraf heb ik er wel spijt van. Beeldhouwen, dat zou ik ook best willen doen, maar daar heb ik de tijd en de ruimte niet voor. Mijn tekeningen worden in de bedstee geboren en dat kan met beeldhouwen niet." Eens heeft hij zich ingeschreven voor een kursus cartoon tekenen, maar dat viel zo tegen, dat hij halver wege afhaakte. Alle techniek, die Jaap op tekengebied bezit, heeft hij zichzelf aangeleerd. „Veel proberen, veel doen en zodoende van alles ont dekken", is zijn motto. Foto's Naast pentekeningen maakt Jaap ook collages. Daarvoor zoekt hij ge schikte en mooie foto's uit, die hij met behulp van vloeistoffen afdrukt. De foto is dan vaag zichtbaar en met kleurpotloden, waseokrijt, ecoline en waterverf wordt het werkstuk ge- kompleteerd. Een nauwkeurig werk je, want als er maar iets misgaat bij het afdrukken is het origineel, de fo to, niet meer bruikbaar. Van tekenen je beroep maken trekt Het portret van Herman van Veen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) hem niet zo aan. Aan de ene kant zou hij toch best willen, maar aan de an dere kant houdt het verplichte pro duceren hem tegen. „Ik wil niet on der pressie werken. Tekenen is voor mij ontspanning en dat wil ik zo hou den. Ik teken alleen als ik zin heb en dat kan variëren van elke avond tot weken achtereen helemaal niet", vertelt Jaap. De expositie in de Witte Raaf bete kent voor hem een primeur. Wel moet vermeld dat gedurende het hele jaar werken van hem hangen in kunsthandel „Paleander" in Middel harnis. Voor de maanden september en oktober van dit jaar is een ten toonstelling gepland in de biblio theek in zijn woonplaats. Waaruit blijkt dat zijn „zomaaf-wat- proberen" bij het publiek aanslaat en leidt tot regionale bekendheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4