Eerste zomeravondkoncert werd een geweldig sukses ONDERWATERVOERTUIG ..PORTIN IS"" DOORSTAAT DROGE PROEVEN GOED Druk gedoe in de haven van Bruinisse Franse kinderen brengen jumelage-bezoek aan Zierikzee Bouw bedieningsgebouw Stormvloedkering begint in augustus Braderie Nieuwerkerk ZATERDAG 3 JULI Bouw pijlerdam Uitgerust met camera's voor scherpe controle bij mattenleggen STREEKNIEUWS Afscheid zesde klassers c.n.s. Onder de Wieken99 In Kerk te Renesse Aankomst woensdag 7 juli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 juli im Nr. 23140 3 BURGHSLUIS, 2-7. Met het op donderdag 24 juni op het werkeiland Neeltje Jans gearriveerde inspektievoer- tuig, de Portunus, zijn woensdag in de Schelphoek ver schillende proeven uitgevoerd. Op het droge was een proeflokatie gerealiseerd, bestaande uit de bodem van de Oosterschelde, een negatieve overlap en een tegelmat. Het zich voortbewegen van het voertuig werd op allerlei manieren uitgeprobeerd en met goed resultaat, volgens een woordvoerder van de afdeling voorlichting van de Deltadienst. De Portunus met links op de foto het beweegbare voorstuk. Helemaal links zijn de vier zandlaag diktemeters zichtbaar en bovenop de zes cameramonden. De Portunus is via een kabel, de zo genaamde navelstreng, verbonden met het moederschip de Wijker Rib, dat tegelijkertijd met de Portunus op Neeltje Jans aankwam. Het inspek- tie-voertuig is gemaakt door Necos uit Rotterdam. Het moederschip was voorheen als peilvaartuig werkzaam bij de Oosterscheldewerken en tevoren deed het schip dienst als steenstorter bij Hoek van Holland. De Wijker Rib kent drie funkties: het optillen en besturen van de Por tunus en het ontvangen van de zend- gegevens vanaf de Portunus. Zandlaag Zowel het schip als het inspektie- voertuig, alias de zwemcrab, zijn be trokken bij het leggen van de funde- ringsmatten. Nadat de eerste mat is gelegd komt het moederschip met aan boord de Portunus eraan te pas. Via een kabel wordt het inspektie- WERKEILAND „NEELTJE JANS", 2-7. Op 2 augustus, na de bouwvakva kantie, zal worden begonnen met de bouw van het bedieningsgebouw voor de Stormvloedkering in de Oosterschelde, aldus een mededeling van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Vanuit dit gebouw zullen de 63 sta len schuiven van de stormvloedke ring worden bediend. De bouw is ge gund aan de aannemerscombinatie Dosbouw voor een bedrag van 14,6 miljoen gulden. Geslaagden Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland slaagden de volgende van Schouwen-Duiveland afkomstige leerlingen. HAVO: Heieen van Beveren, Zie- rikzee; Liesbeth Bil, Kerkwerve; Ma rian Hoogstrate, Zierikzee; David Mol, Zierikzee; Jeroen van Rotter dam, Haamstede; Jacqueline Schuurman-Hess, Nieuwerkerk; Jan- nie van Splunder, Zierikzee; Willem de Vries, Zierikzee. VWO: Frank Hekking, Zierikzee; Wietze Hoekstra, Zierikzee; Jan- Willem Mol, Zierikzee; Petra Rouw, Ouwerkerk. ZIERIKZEE U.V.V-fietstocht •Voor de leden van de U.V.V.- In het gebouw zal te zijner tijd ook het informatiecentrum over het Del- taprojekt worden ondergebracht. Met de bouw van het bedieningsge bouw zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn. Volgens het ministerie zullen daarbij zoveel mogelijk Zeeuwse be drijven worden ingeschakeld. Als het gebouw klaar is, zal het tij delijk informatiecentrum worden opgeheven. Dit centrum zal dit jaar naar verwachting meer dan 200.000 bezoekers trekken, aldus het mi nisterie. Zierikzee wordt maandag 5 juli een fietstocht gehouden. Er wordt een be zoek gebracht aan het natuurmu seum Grevelingen. Voor tijd: zie agenda. Geslaagd De oud-inwoner van Zierikzee, de heer J. G. Rasmussen is aan de HTS in Eindhoven geslaagd voor het di ploma Hogere Informatica. Reddingsbrigade De heren A. D. v. d. Berge en J. C. Berrevoets van de Reddingsbrigade In Haamstede HAAMSTEDE, 30-6. Woensdagavond namen de leerlingen van de 6e klasse der C.N.S. „Onder de Wieken", in het bijzijn van hun leerkrachten, school bestuur, ouders en veel familieleden, afscheid van hun school. Ze deden dit met het opvoeren van de musical: „Het koffertje van mijnheer van Dalen". De muzikale uitvoering had een modern gegeven: milieuvervuiling door het gebruik van spuitbussen, waarvan een koninkrijk ekonomisch moet bestaan. Het spel werd heel leuk gebracht met veel tempera ment, mooie aankleding en decors. Ook hier werd de leefbaarheid opge lost door de mysterieuze koffer van mijnheer Van Dalen. Het hoofd der school, de heer S. Karstens sprak een welkomstwoord en na de musical en de koffie werd een door de heer I. Nortier vervaar digde dia-serie vertoond met beelden van acht jaar schooltijd. voertuig overboord gezet en zakt tot een diepte van 32 meter onder water. Voordat de bovenste funde- ringsmat kan worden gelegd, moet het tussenliggende zand zijn verdwe nen, of althans tot een laag van 1 2 cm worden beperkt. Op het beweeg bare voorstuk van de Portunus zitten vier zandlaagdiktemeters, die pre cies kunnen konstateren hoeveel zand er op de onderste mat aanwezig is. De gegevens worden via elektroni sche apparatuur naar het moeder schip geseind, dat in de kontainers aan boord een komplete video-instal latie heeft. Cameramonden Een tweede funktie van de zwem crab betreft het op beschadigingen inspekteren van de bodem van de Oosterschelde. Op het zelfde voor stuk, waarop ook de zandlaagdikte meters zitten, zijn zogenaamde came ramonden gemonteerd, die alles op beeld vastleggen en doorseinen naar het moederschip. Het werken met duikers zou hier niet voldoende zijn, omdat het ge zichtsvermogen van mensen niet toe reikend is. Onder de cameramonden bevindt zich een doorzichtig blok, waarmee ook onder water kan wor den gekeken. Dat betekent dat de rei kwijdte van de Portunus twee keer zo groot is als van het menselijk oog. Dus zoveel centimeter door het blok en zoveel centimeter door de camera monden. Daarnaast beschikt de Portunus ook over een plaatsbepalings systeem. Wielen Afgelopen vrijdag en maandag zijn in de besturingskontainers van het moederschip, dat overigens zonder hulp van andere schepen funktio- neert, nog enkele werkzaamheden verricht, voordat met de proeven kon worden begonnen. In eerste instantie waren de testen voor afgelopen dins dag gepland, maar door de slechte weersomstandigheden werd woens dag uitgekozen. Donderdag, giste: ren, werd het inspektie-voertuig geïnspekteerd. „Grote technische mankementen werden niet gevon den, maar wel bleek dat de wielen moesten worden verstevigd," aldus de woordvoerder. Aan het begin van de volgende week wordt het inspektie-voertuig onder water getest. Niet alleen wordt op de beweeglijkheid van de fcwem- crab gelet, maar ook het meet systeem zal worden beproefd. Om van alles goed op de hoogte te blijven gaan er duikers mee onder water. Zierikzee-Duiveland zijn met ingang van donderdag 24 juni benoemd tot examen-official voor de KNBRD- brevetten 3 tot en met 6. Beide geslaagden hebben een stage van meer dan vijf jaar achter de rug bij de KNBRD. Ze zijn in het bezit van het diploma jeugdinstrukteur. Ze staan nu onder toezicht van hoofd official J. Th. Sluijs. Geslaagd HTS Aan de HTS te Vlissingen slaagden Peter van der Linden en Peter van der Mark, beiden uit Zierikzee, voor de studierichting weg- en water bouw. Geslaagd Mevrouw A. H. W. Visser-Somsen en de heer C. J. Dekkers uit Zierikzee zijn aan de Chr. Pedagogische Aka- demie te Middelburg geslaagd voor de applicatie-kursus volledig be voegd onderwijzer. WESTERSCHOUWEN Diefstal uit auto's Uit een aan de J.J. Boeijesweg ge parkeerd staande auto van M. H. uit Tilburg werd donderdag een camera met een waarde van 1.000,- ont vreemd. Ook aan de Ramp weg werd een auto opengebroken. Hier werd eveneens een camera gestolen van 1.000,-. In beide gevallen werd een ruit van de auto ingeslagen. RENESSE Opbrengst marktkraam voor Dorpshuis De marktkraam van de Stichting Interieur Dorpshuis Renesse werd woensdagochtend verzorgd door het bejaardencomité. Met verschillende spelletjes en met een lootjesverkoop werd een opbrengst gehaald van 437,85. Volgende week zal de C. J.V. „De Schakel" de verzorging van de kraam voor haar rekening nemen. KERKWERVE Geslaagd Mevrouw A. Kristalijn-Hagesteijn uit Kerkwerve slaagde aan de Chr. Pedagogische Academie te Middel burg voor de applicatie-kursus volle dig bevoegd onderwijzer, MIDDELBURG Orgelkoncert In de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt dinsdag 13 juli een orgelkon cert gegeven door Albert de Klerk, de komponist en organist uit Haar lem. Programma: Fantasie in f, W. A. Mozart; Trio in g, L. v. Beethoven; fu ga, Fr. Schubert; Canan in b, R. Schu mann; Preludium en Fuga in a, J. Brahms; Pastorale, C. Franck; Uit de Suite Francaise: „Nasard" en „Fran- caise", J. Langlais. Besloten wordt met Toccata van Hendrik Andriessen. Aanvang 20.00 uur. Advertentie Expositie in de toren van schildersclub „De Tekenaars" „Koai-praet" BRUINISSE, 2-7. Wie deze week vanuit het beusje (met het even ware als diepzinnige opschrift ,,'t is mae nae wie 't zeit") uitkeek over het Bruse ha- vengebeuren, kan met gerechtvaardigde trots zeggen: „Er viel weer genoeg te beleven". De bedrijvigheid in de vissersha ven kwam voor een groot gedeelte op naam van de thuisliggende mossel- kotters. Deze benutten de korte tijd tussen zaadvissen en de eerste aan voer van het nieuwe seizoen om hun schepen weer in optimale konditie te krijgen en van een bêschermende verflaag te voorzien. Dit noodzake lijke onderhoud gebeurt niet alleen meer met bikhamer en roestborstel; ook Cornelisse, het gritstraalbedrijf Industrie Coating Zeeland, nam ver schillende kotters onder handen bij de Westkop, waar met laag water een uitstekende mogelijkheid bestaat om de zijen, kojr en kont te bewerken. Beunschip Deze week kwam ook het grote beunschip „Rammekes" uit Middel burg in de haven. 1400 ton zand werd op het havenplato gelost wat enorme bergen werden. Voor de kant ligt nog de zeekotter in reparatie bij Maas kant. Vanuit 't beusje schitterend te overzien, al deze aktiviteiten. Te recht maakte mevrouw A. Wiebrens- Beekman dit gedicht: In klein beusje op de koaie Oor ter éél wat klaer e maekt Menig lachtje eit daer eklonke Menig zuchtje is daer e slaekt. Veel al praete ze over mossels Over goeien en slechten tied Over mossels en percelen Over groen en parasiet. Aele nieuwtjes van ons durpje Maecke ze in 't beusje klaer Me je kan niet aoles glaove Want soms is 't er niets van waar. RENESSE, 1-7. Het eerste zomeravondkoncert, dat onder de titel „Renesse Ouverture" afgelopen woensdagavond in de Hervormde Kerk van Renesse gehouden, was een groot sukses. Het programma, dat geheel door verenigin gen en schoolkinderen uit Renesse werd verzorgd, trok een uitstekende be langstelling. De kerk was stampvol. Het programma werd'geopen door de fanfare „Luctor et Emergo" die onder leiding van de heer J. H. Blom, „Trumpet Tunë" van Purcell ten ge hore bracht. Hierin speelden twee trompettisten (Jaap Moerland en Cees Hoogerhuis). Zij stonden in de kerktoren opgesteld. Na een welkomstwoord, gesproken door de heer E. Hop, werd het pro gramma afwisselden verzorgd door de fanfare, het Hervormd Kerkkoor o.l.v. Janny Lemsom Daane, school kinderen uit de klassen vijf en zes van de Openbare lagere school ,,'t Staepel'ofen leden van de toneelve reniging „Op Drift". Première Het fanfarekorps bracht o.a. „Blue Church" ten gehore, hetgeen de pre mière betekende voor de nieuwste kompositie van de dirigent van het korps, de heer J. H. Blom. Verder oogstten ze veel sukses met hun uit voering van het bekende „Don't cry for me Argentina". Het kerkkoor was o.m. te beluiste ren in het zeer ingetogen „Sanctus" van Schubert, „Into my heart" van Clarke én als afsluiting „King all glorious" van Vail and Wesley. Onder leiding van mevrouw A. v. d. Wiel-Jansen verzorgden vier leden van „Op Drift" deklamaties, die zo waren gekozen, dat zij uitstekend pasten bij de muzikale nummers die er op volgden. Zeer veel sukses oogstten ook de leerlingen van de klassen 5 en 6 van ,,'t Staepel'ofV, die samen met dé fanfare lièdjesmit-Oma's tijd presen- teerden. Tot besluit van hun optreden zon gen de kinderen driestemming „Zin gen met Bach" van Hans Peters. Naar aanleiding van de liedjes uit oma's tijd speelde Luctor et Emergo nog „Going Dutch" van Pi Scheffer, een selektie oud vaderlandse liede ren, in een modern jasje gestoken. Aan het slot van de avond toonde het publiek waardering voor het to tale programma met een staande ovatie. Dit had tot gevolg dat maar liefst tot twee maal toe een toegift werd verzorgd door het fanfare korps. Een-week na'deze buitengewoon geslaagde avond; op 7 juli; wordt al weer een zomeravondkoncert gehou?- den in de Renesser kerk. Onder het motto: „Schouwse Klanken" zal een echt Zeeuwse avond worden ge bracht. De Zeeuwse troubadour En gel Reinhoudt zal hieraan zijn mede werking verlenen en verder de twee muzikanten Ben Nelisse en Helle v. d. Roest en de dames Elvira Vos- Simons en Irene Blom die op piano quatre main spelen. Karin Kooman zal een Zeeuws verhaal vertellen. OUWERKERK Opbrengst kollekte De gehouden lijstkollekte voor de epilepsiebestrijding heeft te Ouwer kerk het mooie bedrag van 293,25 opgebracht. De kollektanten waren Cathy Remeeus, Mentine Bos, Janet van den Hamer, Marjolein Boogerd en Leanne Hage. De kollektanten en gevers worden hartelijk dank ge zegd. Opbrengst kollekte Aan de Vereniging Kinderzorg te Middelburg is opgezonden 183,96, zijnde de opbrengst over het tweede ZIERIKZEE, 2-7. Vijftien Franse kinderen uit Saint- Hilaire brengen van woensdag 7 juli tot en met woens dag 21 juli onder leiding van Mr. L. Blouin een jumelage- bezoek aan Zierikzee. De kinderen worden onderge bracht bij gastgezinnen op Schouwen-Duiveland. Burge meester Th. H. de Meester heet de gasten donderdag ochtend officieel welkom in de trouwzaal van het stad huis. „Vriendelijke vegen" Dan werd door een deputatie leerlin gen, in dichtvorm afscheid genomen van alle leerkrachten onder het aan bieden van bloemen en geschenkjes. De leerkrachten kregen af en toe on der grote hilariteit een vriendelijke veeg uit de pan. De heer Karstens hoopte dat de aanwezigen op deze manier een in druk hadden gekregen van deze klas, waarin „we elkander waard waren". Het was een leuke klas en het hoofd sprak de hoop uit dat de 27 leerlingen wat hadden opgestoken van de leerstof en de vele diepgaande gesprekken over diverse onderwer pen en dat ze later nog eens terug zul len denken aan hun 6e klasje van toen. De voorzitter van het school bestuur, de heer A. Landman wenste de leerlingen alle goeds toe met het gezegde: Blijf wie je bent. Aan iedere leerling overhandigde hij de bijbel. Met het zingen van Gez. 70 werd de avond besloten. Na een rondleiding door het stad huis en het stadhuismuseum wordt de film „Zierikzee-stad als een kasteel" vertoond, 's Middags zijn de kinderen in de gelegenheid een be zoek aan de markt te brengen. In de avonduren zijn er aktiviteiten bij in de Lelie aan het Groeneweegje bij de bibliotheek. Vrijdag 9 juli vertrekt het gezel schap voor een bezoek aan de hoofd stad van Nederland, Amsterdam. Onder meer staat een rondvaart door de grachten op het programma. Za terdag 10 en zondag 11 juli kunnen de kinderen bij hun gastgezinnen door brengen. Neeltje Jans Maandag 12 juli wordt een bezoek gebracht aan WALIBI in België. In de avonduren zijn er weer aktiviteiten in „de Lelie". Dinsdagochtend 13 juli bekijken de kinderen de evenemen ten op de eerste toeristendag in Zie rikzee. 's Middags krijgen ze een ex- kursie naar het werkeiland Neeltje Jans. Vanaf acht uur 's avonds zijn er aktiviteiten in „de Lelie" Voor woensdag 14 juli wordt gere kend op mooi weer. Voor die dag staat een fietstocht naar Renesse op het programma en een dagje aan het strand. Ook deze avond kunnen de kinderen naar „de Lelie". De Fransen gaan donderdag 15 juli naar Rotterdam en Gouda. In Rotter dam wordt een rondvaart door de ha ven gemaakt van ruim een uur. Vrijdagochtend 16 juli hebben ze vrij. 's Middags maken ze een rond vaart met een mosselkotter op de Oosterschelde. 's Avonds zijn er weer aktiviteiten in „de Lelie". Ook het weekeinde van zaterdag 17 en zondag 18 juli is gepland met het gastgezin. Maandag 19 juli staat in het teken van de fietstocht over Schouwen- Duiveland. De plaatsen Ouwerkerk (caissons), Nieuwerkerk, Dreischor, Zonnemaire en Brouwershaven wor den aangedaan. Op deze dag is er voor de laatste gelegenheid de akti viteiten in „de Lelie" te bezoeken, zij het in de avonduren. Op de laatste dag, dinsdag 20 juli, brengt de groep Franse kinderen een bezoek aan de Kabbelaarsbank in de Grevelingen. Deze dag staat in het te ken van het afscheid van de kinde ren. Om 12.00 uur 's middags wordt er gebarbecued. Er bestaat een moge lijkheid om te surfen, 's Avonds zijn de Fransen bij de gastgezinnen. Woensdagochtend 22 juli heel vroeg vertrekken ze weer naar Saint- Hilaire. kwartaal 1982. De kollektanten wa ren Miranda en Linda Vijverberg 42,46, Katy den Boer en Diana Ren ters 30,-, Jantine Zijp en Astrid Kelderman 54,60 en Ineke van den Hamer en Gusta van Loo 56,90. Alle kollektantjes worden be dankt, evenals gevers en geefsters. Mevrouw A. M. Vijverberg-van Oe- veren heeft - onder dank voor de me dewerking - de leiding overgedragen aan mevrouw Den Boer, Zweed- sestrat 13 te Ouwerkerk. OOSTERLAND Afscheid leerlingen o.l.s. Oosterland Er bestond dinsdagavond goede be langstelling van de kant der ouders van de leerlingen van de zesde klas van de openbare lagere school te Oosterland voor de afscheidsavond die werd gehouden in de zaal van het dorpshuis „Oosterhof". De voorzitter van de ouderraad, de heer J. Machielse sprak een ope ningswoord tot de aanwezige ouders en tot de kinderen die zich inmiddels op het podium hadden opgesteld. Hierna volgde het optreden van de scheidende zesde klassers met de mu sical „De Reünie". Deze bleek goed ingestudeerd door de medewerkende leerlingen, het werd een uitvoering vol humor. In de voorzaal kregen de zesde klassers, 29 in getal, hun diploma's en getuigschriften uitgereikt in aan wezigheid van hun ouders. Bij dit af scheid sprak het schoolhoofd de heer P. T. Bolkenbaas, nog enige woorden ten afscheid, evenals de voorzitter van de ouderraad, de heer Machielse. BRUINISSE Geslaagd Voor het ingenieursdiploma, afd. elektrotechniek, aan de Academie van Technische Wetenschappen te Rotterdam is geslaagd de heer G. M. Beye. MBuma-zendlng Ten behoeve van de MBuma- zending werd in de maand juni door Jos de Jonge 40,35; Rozie de Jonge 57,25; Martin v. Dommele (J.zn) 63,70; Martin v. Dommele J. P.zn) 64,90 en door Rianne v. d. Bos 73,35 gekollekteerd. Alle gevers en kollektanten worden dank gezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3