Maatregelen V.S. tegen gasleiding zijn verkeerd deunloo b.u. EGYPTE: HAIG GAF ISRAËL TOESTEMMING Tijdelijk meer vlees in Polen CDA-VVD COALITIE TEKENT ZICH AL AF Stelsel van sociale zekerheid eenvoudiger installatiebedrijf AGENDA Premier Thatcher: Washington op andere gedachten brengen Den Uyl: „Hersenspoeling" voor Poolse studenten WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Verkiezingsprogramma D'66 Akkoord C.A.O. wegvervoer Zwartwerkers verbaliseerd Ook in Lunteren chemisch afval Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 LONDEN, 2-7. De pogingen die de Verenigde Staten doen om de aanleg van een pijpleiding voor de import van Russisch gas in West-Europa te verhinderen zijn „verkeerd". Premier Margaret Thatcher van Engeland zei dit donderdag in het Lagerhuis. Zij deelde mee dat de regeringen van de landen van de Europese Gemeenschap zullen proberen Washington op andere gedachten te brengen. ,,De vraag is of een zeer machtig land het recht heeft om de uitvoering van kontrakten die andere landen met elkaar sluiten te verhinderen. Ik denk dat het verkeerd is om dat te doen", aldus Thatcher in antwoord op vragen van Lagerhuisleden. Ze gaf als haar mening dat het becluit-van de regering-Reagan om Amei 'kaanse bedrijven alsmede hun dochtt. ondernemingen en licentie houders in het buitenland alle mede werking aan de gasleiding te verbie den als een boemerang zou kunnen werken. Reagan-bt'eid „Ik denk dat het beleid van de regering-Reagan op den duur schade zal toebrengen aan de belangen van de Verenigde Staten doordat veel mensen zullen zeggen dat het geen zin heeft kontrakte voor de aankoop van Amerikaans materiaal, machi nes en apparatuur te sluiten als de Verenigde Staten die kontrakten naar willekeur opzeggen", aldus de Britse premier. „Het is noch in hun noch in ons belang dat de uitvoering van de kontrakten wordt verhin derd", voegde ze eraan toe. Thatcher verklaarde ook nog dat het uitblijven van een oplossing voor het geschil inzak de pijpleiding er nstige konsekwenties zou kunnen hebben, maar ging daar verder niet op in. Woensdag heeft de Britse rege ring zich voorzien van juridische be voegdheden om Britse ondernemin gen zo nodig te verbieden aan het Amerikaanse embargo op de leve ring van essentiële pijpleiding onderdelen aan de Sowjet-Unie mee te werken. De regering-Reagan maakt zich he vig ongerust over de mogelijkheden dat de Europese afnemers van het Russische gas al te sterk afhankelijk van de Sowjet-Unie zullen worden en zich daardoor blootstellen aan eko- nomische of politieke chantage van uit Moskou. Krediet Ook vindt zij dat het onder de hui- de omstandigheden in Polen onge past is om de Sowjet-Unie krediet te blijven leveren. De West-Europese landen die vanaf het midden van de jaren tachtig grote hoeveelheden aardgas uit de Sowjet-Unie gaan im porteren leveren de stalen buizen, de pompstations en ander materiaal voor de pijpleiding op krediet. CAIRO/BEIROET, 2-7. Egypte heeft naast Moskou, niet mis te verstane kri tiek geleverd op de rol die de Amerikanen tot dusverre in de kwestie van de Israëlische invasie in Libanon hebben gespeeld. Hun speciale gezant Philip Habib bemiddelde nog steeds tussen partij en om te pogen een oplossing te vin den voor de konfrontatie tussen Is raël en de Palestijnen.van de P.L.O., die zich heeft toegespitst tot een be leg van de Libanese hoofdstad door Israël, dat nog steeds dreigt vooral het westen van Beiroet te bestormen, als de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) de stad in Libanon niet snel verlaat. Toestemming in ruil voor steun Egypte beschuldigde de afgetreden Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, ervan Israël toestemming te hebben gege ven voor de invasie in ruil voor Israë lische steun voor het geval hij zich in 1984 kandidaat stelt voor het Ameri kaanse presidentschap. De beschuldiging, in een interview van de Egyptische onderminster van buitenlandse zaken, Boutros Gali, kwam kort nadat president Reagan op een perskonferentie in de nacht van woensdag op donderdag ver klaarde, dat de Verenigde Staten evenzeer door de invasie waren ver rast als alle andere landen. Habib vroeg een ongeduldig wor dend Israël donderdag via een Ame rikaanse vertegenwoordiger, plv. on derminister Morris Draper, die uit Beiroet in Jeruzalem aankwam vol gens Israëlische funktionarissen om meer tijd om een regeling te vinden voor het vertrek van de PLO- strijders uit Beiroet. Hij sprak met premier Begin, minister van buiten landse zaken Yitzhak Shamir en mi nister van defensie, Ariel Sharon. HELMOND. Ruim vijftienhonderd mannen en vrouwen hebben donder dagavond volgens schatting van de politie in Helmond deelgenomen aan een homo-demonstratie. Die de-<3 monstratie vond plaats als reaktie op - - de openlijke geweldplegingen afgelo pen zaterdag in Amersfoort tijdens de landelijke homo-manifestatie en tegen het ontslag van Toos van de Hurck op een school voor huishoud en nijverheidsonderwijs in Hel mond. SIEDLCE, 1-7. Voor het eerst sinds een jaar kan men in Polen op grote schaal zonder rantsoenbonnen een den, kalkoenen en rundvlees kopen. Achter deze luxe gaan echter grote problemen met de voedselvoorzie ning schuil. Het rundvlees is alleen maar zon der bonnen te koop omdat veel boe ren door gebrek aan voer gedwongen waren hun dieren te vroeg te slach ten. De eenden en de kalkoenen wor den volgens officiële funktionarissen aangeboden aangezien de hogere prijzen de verkoop deed verminde ren. Ze werden in koele pakhuizen opgeslagen, die nu evenwel leegge maakt moeten worden met het hoog op de bessenoogst. Geen legkippen Kippen zijn vrijwel geheel van de staatsmarkten verdwenen doordat de Amerikaanse sankties het voor Polen onmogelijk maakten genoeg kjedeiten te krijgen voor kippen voer. Er worden wel braadkippen in gevoerd uit de DDR, maar die zijn taai als wat. De Poolse autoriteiten zijn begonnen met en kampagne om ervoor te zorgen dat Polen zich tegen 1990 wat voedsel betreft zelf kan be druipen. Veel hangt af van de oogst van dit jaar, waarvan deskundigen niet te veel verwachten. Chinezen tellen PEKING. 1-7. Donderdag ochtend zijn meer dan vijf mil joen enquêteurs op pad gegaan om de naar schatting miljard Chinezen te tellen. Met een vragenlijst in de hand zullen zij de mensen twee weken lang het hemd van het lijf vragen: wanneer bent u geboren? Wat is uw geslacht? Waar werkt u? Bent u gehuwd of niet? Het is de derde volkstelling in China. Eind 1981 waren er volgens regeringscijfers 996,22 miljoen Chinezen. Bij de vori ge telling, in 1964, waren 723,07 miljoen hoofden geteld. Het gaat de regering erom te weten welk arbeidspotentieel in het land aanwezig is. Boven dien wil zij bekijken wat voor plannen zij moet maken voor woningbouw, voedselvoorzie ning, kleding, werk. onderwijs en gezondheidszorg. ETTEN LEUR, 2-7. De coalitie van de C.D.A. en V.V.D. na de verkiezingen van 8 september is zich in de laatste week dat de Tweede Kamer voor de zo mer nog bijeen was duidelijk beginnen af te tekenen. Het ziet er dan ook naar uit dat de kiezers op 8 september echt iets te kiezen krijgen. Dit zei de toe komstige P.v.d.A.-lijsttrekker, Den Uyl, donderdag tijdens een spreekbeurt in Etten Leur. Den Uyl doelde op het feit dat in de laatste kamerweek een amendement van C.D.A. en V.V.D. werd aanvaard over de sociale uitkeringen en het minimum-loon. Als gevolg van dit voorstel zullen de sociale minima dit jaar gekonfronteerd worden met een koopkrachtverlies van 2,4 procent, zo zei Den Uyl. „Scenario Van der Stee" Uit de gepresenteerde verkie zingsprogramma's blijkt volgens Den Uyl dat P.v.d.A. en D'66 niet ver van elkaar staan en dat C.D.A. en V.V.D. zich lijken te verenigen „op het scenario van Van der Stee". Het voorlopige beeld van de verkie zingsprogramma's bevestigd in de ogen van de P.v.d.A.-voorman op nieuw dat de bewindslieden van D'66 bij de kabinetskrisis van mei een verkeerde keuze hebben gedaan door te blijven zitten. C.D.A. en V.V.D. willen volgens Den Uyl het hele beleid van het kabi net ondergeschikt maken aan de ver laging van het financieringstekort, terwijl P.v.d.A. en D'66 een beleid voor ogen staat waarbij de verlaging van het financieringstekort het ge volg zal zijn van het gevoerde matigings- en stimuleringsbeleid. Bovendien hebben P.v.d.A. en D'66 volgens Den Uyl gemeen dat ze de so lidariteit tussen werkenden en niet- werkenden in de inkomensontwik keling willen handhaven. Prijskompensatie Den Uyl vindt het verheugend dat in de vakbeweging stemmen opgaan om de prijskompensatie onderhan- MOSKOU, 1-7. In Polen is een uni versitair hervormingsprojekt in stu die „om de hersenen van studenten te bevrijden" van hun verkeerde poli tieke opvattingen. Dat heeft Komso- molskaja Pravda, orgaan van de jon ge Sovjetkommunisten, donderdag gemeld. Het blad schrijft de verspreiding van die ideeën toe aan de Poolse dis sidentenbeweging KOS-KOR. Het zou nodig zijn de Poolse burgers de geschiedenis van hun land op een an dere maniers te leren. De Komsomos- kaja Pravda kondigt aan dat de [Marxistische politiek en filosofie treer belangrijke vakken worden an de Poolse universiteiten. delbaar te verklaren. Den Uyl vindt het onbegrijpelijk dat premier en C.D.A.-voorman Van Agt zich on voorwaardelijk achter de denkbeel den van de kommissie-Wagner heeft opgesteld, waarin de koppeling tus sen minimum-uitkeringen en minimum-loon op de tocht wordt ge zet. Zaterdag 3-, zondag 4 juli Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek/Brouwershaven Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Burgh Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (011Ï4) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde.Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S.Bergsma, Zierikzee 'tel. (01110) 2Ï80 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. Advertentie De duur van deze uitkering is onbe perkt. Bovenop de basisuitkering kan men een aanvullende uitkering krijgen, die afhankelijk is van het vroeger verdiende inkomen. De aan vullende uitkering is bedoeld om te voorzien in de gevolgen van het plot selinge inkomensverlies en is daar om slechts van beperkte duur. Deze voorstellen staan in het verkie zingsprogramma van D'66 voor de verkiezingen van 8 september, dat donderdag is gepubliceerd. 100.000 arbeidsplaatsen D'66 houdt er rekening mee dat er door het sociaal-ekonomisch beleid dat de partij voorstaat in de komen- dat de partij voorstaat in de komen de vier jaar 100.000 arbeidsplaatsen craten erkennen overigens dat dat in houdt dat er over vier jaar nog steeds sprake zal zijn van een grote werk loosheid, in de orde van grootte van 550.000. Het scheppen van de extra ar beidsplaatsen zou gerealiseerd moe ten worden door het bevorderen van deeltijdarbeid, door het verkorten van de arbeidsduur, door uitbreiding van de kwartaire sektor (overheid plus gesubsidieerde instellingen) en door het uitbreiden van het woning- bouwprogramma. DEN HAAG. De nieuw gekozen Tweede Kamer zal op 16 september 's middags om twee uur voor de eerste keer in vergadering bijeenkomen. De vergadering, te zamen met de Eerste Kamer, al worden geopend door de minister van binnenlandse zaken. DEN HAAG, 1-7. D'66 wil het stelsel van de sociale voorzieningen sterk ver eenvoudigen. In plaats van de huidige veelheid van voorzieningen, zoals WW, WWV, WAO en AAW, moet er één inkomensdervingsregeling komen. Dat houdt in dat iedereen die geen werk heeft als gevolg van werkloosheid of ar beidsongeschiktheid in aanmerking komt voor een basisuitkering, die gekop peld is aan het minimumloon en aan het aantal uren dat men werkte. Bij het doorvoeren van de verkor ting van de arbeidsdag moet de over heid volgens D'66 het goede voor beeld geven. In het bedrijfsleven moet het gerealiseerd worden in het c.a.o.-overleg tussen werkgevers en werknemers. De voorbeeldfunktie van de overheid zou moeten inhou den dat nieuwe banen en vakatures bij de overheid alleen in deeltijd ver vuld kunnen worden of bij een sterk verminderde werkweek, bijvoor beeld voor 32 uur. UTRECHT, 1-7. Vakbonden en werkgevers hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor het beroepsgoederenvervoer over de weg. Beide partijen hebben donderdag laten weten dat wat be treft het belangrijkste struikelblok, de overwerkregeling, een compromis is gevonden. De bestaande overwerkregeling zal worden voortgezet, wat betekent dat de vervoersbonden van FNV en CNV bakzel hebben gehaald met hun eis dat overwerk boven de 57,5 uur per week verplicht in vrije tijd zou moe ten worden gekompenseerd. De ach terban van de bonden had eerder de ze maand al besloten om een dergelij ke c.a.o.-resultaat wel te zullen slik ken. Onder de c.a.o.-wegvervoer val len zo'n 70.000 chauffeurs en techni sche en administratieve medewer kers. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 NIJMEGEN, 2-7. Vijftig zwartwer kers uit Nijmegen, Druten, Beek en Wychen blijken in totaal voor meer dan 6 ton ten onrechte aan uitkerin gen te hebben ontvangen. Dat is ge bleken na een door de Nijmeegse So ciale Dienst in samenwerking met re chercheurs van de politie, het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijver heid uitgevoerd onderzoek, dat ruim een jaar heeft geduurd. Volgens een politiewoordvoerder is tegen alle 50 zwartwerkers in de loop van de afgelopen 3 maanden proces-verbaal opgemaakt. Zij zullen verder in ieder geval hun ten onrech te ontvangen uitkeringen aan de be nadeelde uitkeringsinstanties moe ten terugbetalen. Het gaat om bedra gen die variëren van enkele honder den tot enkele tienduizenden gul dens. LUNTEREN, 2-7. Op de zandafgra- ving De Goudsberg in Lunteren ligt hoogstwaarschijnlijk veel meer ille gaal gestort chemisch afval dan op grond van enkele bij de gemeente Ede binnen gekomen tips aanvanke lijk werd vermoed. Onder andere uit de provinciale ar chieven is gebleken dat er in 1972 en 1973 enkele honderden vaten met zeer giftige lij moplossingen zijn gestort. In verband daarmee is destijds proces-verbaal opgemaakt, maar de officier van justitie heeft de zaak toen, om tot nu toe onbekende redenen, geseponeerd. Dit heeft wethouder D. Keuning (milieu) van Ede donderdag ver klaard in de gemeentelijke kommis sie mileubeheer. Volgens Keuning zal zo snel mogelijk met het opgra ven van het afval moeten worden be gonnen. „En daarvoor zal waar schijnlijk de hele Goudsberg over hoop moeten", aldus de wethouder. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, dorpshuis. Kaarten- avond. 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Maandag 3 juli t/m zaterdag 5 augustus Zierikzee Burgerweeshuis: Beeldentuin en klein antiek, van ma t/m za van 10.00-17.00 uur. 29 juni t/m 5 juli Bruinisse Dorpshuis. Fototentoonstelling. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Van 5 juli tot 23 juli Zierikzee Gravensteen. Zomertentoonstelling Zeeuwse Kunstkring, 11.00 tot 17.00 uur. Iedere dinsdag t/m 12 augustus Haamstede Hervormde Kerk. Tentoonstelling Orgels in Nederland. 10.00 - 12.00 uur. Iedere donderdag t/m 12 augustus Haamstede Hervormde Kerk. Tentoonstelling Orgels in Nederland. 10.00 - 17.00 uur. Vrijdag 2 juli Nieuwerkerk Dorpshuis, afscheidsreceptie me vrouw M. de Reus-Hannewijk, 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Muziektent. Koncert „Oosterlands Fanfare". 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Zierikzee Concertzaal. Film: „Conan, koning der barbaren". 20.00 uur, 16 j. Brouwershaven Ophalen oud papier. Vanaf 9.00 uur. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie, vanaf 9.30 uur. Zondag 4 juli Zierikzee Concertzaal. Film: „Conan, koning der barbaren". 20.00 uur, 16 j. Maandag 5 juli Zierikzee Grachtweg 4. Vertrek UW fietstocht. 13.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Woensdag 7 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 Woensdag 14 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 uur. Dinsdag 20 juli Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelkqncert Dirk Jzn. Zwart. 20.00 uur. Woensdag 21 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop lachende 14.30 penspel „Lodewijk, de leeuw", St. Domusstraat 24 uur. Dreischor Hervormde kerk. Orgelk zang. 20.00 uur. Dinsdag 27 juli Dreischor Ned. Herv. Kerk. Orgelko Jzn. Zwart. 20.00 uur. Dncert met Big „S" (Burgh-Haamstedfe) Openingstijden: vrijdJg van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2