Johan van der Velde nationaal kampioen na falen Ad Wijnands Geslaagde heropvoering van Tierikzees wielergebeuren Hans Boom naar solozege na waarschuwing Gisbers Henny Top: derde titel Beppe Saronni winnaar van zware Ronde van Zwitserland Na tien jaar 6 EULLE, 27-6. Enkele weken geleden nog zat Johan van der Velde volledig in de put. In de Franse etappewedstrijd Dauphiné Libéré werd hij weggefietst p dat terwijl hij twee jaar geleden dezelfde ronde op zijn naam had gebracht, 'i positie als beschermd renner voor de Ronde van Frankrijk binnen de •1 g van Peter Post was hoogst twijfelachtig geworden. Voor de eerste keer loopbaan startte de 25-jarige Brabander daarna in de Ronde van Zwit- - Daar herstelde Van der Velde zich van de vernedering, die hij in ijk had moeten slikken. Zwitserland werkte dus als een heilzame iietgeen een paar dagen later resulteerde in het behalen van het Neder- .impioenschap op het uiterst lastige parkoers in Geulle. „Wijnands kon niet meer. Op zijn aanraden ben ik alleen door gegaan", verklaarde de nieuwe kampioen na afloop. „Wijnands heeft niet in Zwit serland gereden. De finales daar zijn net als dit parcours hier in Geulle. Daar heb ik nu veel baat bij gehad". De kampioenstrui kwam, ondanks het aanvankelijke spelen van de kaart Wijnands als geroepen voor Van der Velde. Zijn positie als de eni ge man voor het klassement in de Ronde van Frankrijk is voorlopig veilig gesteld. Na een dieptepunt in de Dauphiné is het vertrouwen in ei- gen kunnen alleen maar groter ge worden. Van der Velde werd in Geulle kam pioen na een saaie wedstrijd. Zoals vele voorgaande jaren dikteerde de Post-brigade van begin tot eind de strijd. Bij elke ontsnapping was een lid van de ploeg vertegenwoordigd. Al na drie ronden ontsnapte Hennie Kuiper, maar Jac. van Meer en Frits Pirard sloten bij hem aan. Kuiper ging de aktie aan, voornamelijk om zichzelf te testen. In Zwitserland was hij vroegtijdig afgestapt van we- ge een verkoudheid. In Zuid-Lim burg reed hij 70 kilometer op kop. Van Meer moest afhaken door een lekke band en Ralaigh-man Pirard reed slechts met Kuipey mee als „oogje-in-het-zeil". Kuiper wist maar al te goed, dat hij geen schijn van kans maakte tegen de gebundel de Post-brigade. Na het wegvallen van de man uit Putte werd het een af valrace, waaruit tenslotte alleen de sterksten overbleven. Na dertien ronden vormde zich een kopgroep van 25 man. De rest was af gestapt of werd uit de wedstrijd ge haald. Ook Kuiper hield het voor ge zien. Halverwege de 226 kilometer lange rit was Van der Velde voor het eerst bij een uitlooppoging betrok ken, maar Bert Oosterbosch, met wie hij weg was, kreeg niet te veel steun in zijn streven definitief weg te lopen van de rest van het veld. Twee minuten werd de maximale voorsprong en toen het tweetal terug was gepakt ontstond een kopgroep •van tien korifeeën met daarin vijf Raleighs. Pirard, Raas, Van der Vel de, Wijnands en Lubberding konden onder elkaar uitmaken wie de nieu we kampioen zou worden, omdat de eenlingen Zoetemelk, Winnen, Adri van Houwelingen en Bert Pronk een voudig werden platgewalst, hoe sterk ze ook reden. Winnen. Zoete melk en kampioen Van der Velde be wezen in de stromende regen klaar te zijn voor de Tour. De uitslag van de strijd om het na tionale wielerkampioenschap voor profs te Geulle: 1. Johan van der Vel de (Rijsbergen), 226 kilometer in 5 uur 51 minuten en 5 seconden; 2. pe ter Winnen (IJsselstein) op 1 minuut; 3. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eve- que) op 1.30; 4. Jan Raas ('s-Heeren- hoek) op 2.20; 5. Henk Lubberding (Voorst) z.t.; 6. Bert Pronk (Turn- GEULLE, 26-6. De nieuwe Nederlandse kampioen bij de amateurs heeft geen lange erelijst Hans Boom uit Markelo is wel een goede wielrenner. In Geulle was hij de beste in een van de hardste kampioenschappen sinds jaren. Daar was zijn ploeg verantwoordelijk voor. De mannen van Jan van Erp domineerden de koers volledig. Op klasse en met veel mankracht, maar het kostte toch veel moeite enkele uitblinkers uit andere formatie's kwijt te raken. Ploegleider Jan Gisbers van de suksesvolle ploeg, die het vorig jaar de huidige beroepsrenner René Koppert naar voren schoot moest twee ronden voor het einde Boom een officiële waarschuwing geven om kampioen te worden. „Als je nu niet onmiddellijk probeert om Peter Hofland kwijt te raken, geef ik anderen de kans", brieste Gisbers Boom toe, toen deze samen met de Roosendaler voorop zat Enkele minuten later voegde hans Boom de daad bij het woord om afgetekend kampioen te worden. Henny Top was 's morgens als dameskam pioen geworden. Voor haar niet nieuw, want het betekende haar derde titel in suksessie. 5-\ "-Vi Het betekende de tweede kampi- -•enstrui voor de Rijsbergenaar, die ier in 1980 zegevierde. Hij was in ?i1 een kampioen tegen wil en a Niet hij, maar zijn ploegmak- ke Ad Wijnands werd door het toch "en oppermachtig rennersblok van "t naar voren geschoven als favo- ie Wijnands reed er tenslotte voor it publiek. Bovendien is hij een i -, die een solo suksesvol kan igen. In Geulle lukte het niet. i van de Post-ploeg werd op gestemd, maar op het moment d ijnands demarreerde, een kilo- f vijftien voor de finish, werd •■idelijk, dat hij het eenvoudig- i kon. Tijdens de beklimming de SIingerberg verloor hij steeds kostbare sekonden op de achtervol gende groep, waarin Peter Winnen en .p Zoetemelk ekselleerden. Van der Velde zag dat zijn jonge ploegmakker het niet zou redden. Hij sprong naar hem toe, waarna ze sa men twee kilometer aan de leiding reden. Toen ging Van der Velde al leen door. Hans Boom reed voorop met Peter Hofland, die met Johan Lammerts uit Bergen op Zoom het hardst tegenstrib belde tegen de ploegentaktiek van de paarse Van Erp-trein. Gisbers oor- deelde dat als het tot een sprint tussen die twee zou komen Hans Boom gega randeerd van een koude kermis thuis zou komen, Vandaar zijn gememor- reerde waarschuwing aan de Marke- loër, een waarschuwing die hij dus allerminst in de wind sloeg. Achter het tweetal speelden Hans Daams, Gerrit Solleveld (door de steun van Boom winnaar van Olympia's Toer), Jannes Slendebroek en Jac. van der Poel braaf het ploegenspeL Ze- vë'riifedigden de vlucht van Boom. De trainingspartner van Hennie Stamsnijder en zelf ook een verdien stelijk veldrijder had de kracht om Hofland via een demarrage los te rij den. Gisbers: „Elk seizoen had Boom wel wat Twee of drie keer per jaar werd hij ziek en moest hij weer op nieuw beginnen. Dit jaar heeft hij nog niets gemankeerd. Hij reed in Duits land tegen de besten uit het oostblok en in andere etappe-wedstrijden kwam hij altijd naar voren als er berg op gereden moest worden. Toen hij vier weken geleden de Vierstromen- landroute, een A-klassieker, won, werd hij naast Sollleveld en Daams een van de kopmannen voor het NK, waarin hij het vorig jaar als derde ein digde". Boom, al 23 jaar en niet voorbe stemd om prof te worden, tenzij er een buitengewoon goed kontrakt komt, heeft het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamd. Booms zege werd door zijn ploeggenoten met gejuich begroet De landstitel was hem gegund, want hij was nooit te beroerd om zich voor ploeggenoten uit te sloven. Nadat met name John van Asten en Henk Havik zich vele kilometers hadden uitgesloofd, bleven er uiteindelijk veertien kanshebbers over, waaron der ook Toon van der Steen uit Brui- nisse. De helft van het resterende groepje droeg een paarse Van Erp- trul Die overmacht was te groot en van die zeven was Boom de beste. Van der Steen werd op ruim twee minuten nog net bij de eerste tien afgevlagd. Bij de dames is Henny Top een waar dige opvolgster van Keetie Hage. In Geulle behaalde de struise boeren dochter uit het Gelderse Wekerom haar derde achtereenvolgende landskam pioenschap bij de wielrennende da mes. De vervolmaking van haar hat trick was een kopie van de vooigaande keren: tijdens de laatste beklimming van de Slingerberg ontsnapte ze uit de kopgroep. Leontien van tienden werd op twee sekonden tweede en de bron zen plak was voor Wil Bezemer. Te leurstellend was het rijden van ex- wereldkampioene Petra de Bruin en een van de grootste kanshebbers, Mie- ke Havik, maakte een ongelukkige vaL De uitslag van de titelstrijd bij de amateurs, waar 135 renners van start gingen en 33 de eindstreep haalden, is: 1. Hans Boom (Markelo) 200 km 5.04.15; 2. Peter Hofland (Roosendaal) op 50 sec.; 3. Hans Daams (Valkens- waard) op 55 sec.; 4. Ron Snijders (Zwanenburg) op 1.05; 5. Gerrit Solle veld (De Lier) z.t; 6. Johan Lammerts (Bergen op Zoom) op 1.10; 7. Ad'van der Poel (Hoogerheide) op 1.25;8. Mare Manders (Geldrop) op 1.30; 9. Jannes Slendebroek (Geldrop) op 2.15; 10. Toon van der Steen (Bruinisse) z.t; 11. °Jac van der Poel (Hoogerheide) op 2.20; 12. Henk Manders (Drunen) op 12.25; 13. John van Asten (Geldrop) op 2.30; 14. Peter Damen (Drunen) op 4.00; 15. Jan de Nijs (Amsterdam) op 4.15; 16. Dick van Oorschot(Schijndel) z.t; 17. HenkBouwman(Eelde) z.t; 18. Dick van Egmond (Nijverdal) op 4.25; 19. Frans Plantaz (Son) z.t; 20. Han Vaanhold (Haaksbergen) z.t Dames 1. Henny Top (Wekerom) 70,4 kilo meter in 2 uur en 45 sekonden; 2. Leontien van Lienden (Bosch en Duin) op 2 sekonden; 3. Wil Bezemer (Al phen a/d Rijn) z.t; 4. Erija Oomen (Schijndel) z.t; 5. Joke Michorius (Nij verdal) z.t; 6. Stella van Kuijen (Naald wijk) z.t; 7. Els Gottschal (Groningen) op 13 sec.; 8. Joke Menkveld (Apel doorn) op 24 sec.; 9. Heieen Hage (Sint Maartensdijk) op 2.50; 10. Els van Leeuwen (Lisse) z.t hout) z.t.; Jos Lammertink (Wier den) op 3.00; 8. Ad Wijnands (Maastricht) op 3.25; Adrie van Hou welingen (Heesselt) op 3.50; 10. Frits Pirard (Breda) z.t.; 11. Leo van Vliet op 6.45; 12. Steven Rooks; 13. Jan Jonkers; 14. Gerrie Knetemann; 15. Bert Oosterbosch; 16. Johnny Broers; 17. Jos Schipper; 18. Adri van der Poel; Martin Havik en Fonds van Katwijk; 21. Emiel Kerstens, Ad Tak en Peter Zijerveld; 25. Co Moritz. COEVORDEN. De gemeente Coe- vorden is verontwaardigd over het Duitse voornemen de grenspost bij Coevorden per 1 juli weer te sluiten in de nachtelijke uren. Sinds een jaar is deze grenspost bij wijze van proef 24 uur per dag open. Het ministerie van ekonomische zaken van Duitsland heeft het besluit meegedeeld aan het hoofd van de Duitse douane van de grenspost ZUERICH, 25-6. Serge Demierre heeft de tiende en laatste etappe in de Ron de van Zwitserland op zijn naam gebracht en daarmee zijn eerste seizoenzege behaald. Zijn etappezege was een vervolg op het sukses van een dag eerder, toen Erich Maechler het gezicht van de Zwitserse wielrsport enigszins redde. Zeven kilometer voor de finish in Zuerich ontsnapte Demierre om niet meer te worden achterhaald. Een groepje van vijf kwam twaalf sekonden na de solowinnaar binnen. Urs Freuler toonde zich weer eens een sterke sprinter door Gerrie Knetemann voor te blijven, die zodoende genoegen moest nemen met een derde plaats. Ondanks het saaie verloop van de laatste etappe slaagde met name Jac. Hanegraaf er nog in om veertien mi nuten te verspelen, terwijl Steven Rooks halverwege zelfs afstapte met een irriterende knie. Beat Breu, de winnaar van 1981, maakte in de slot etappe „zijn" ronde een beetje goed door de eerste plaats in het bergklas- sement over te nemen van de Italiaan Bertolotto. De beste prijzen waren toen echter al verdeeld, waardoor deze ronde best eens zeer leerzaam ge weest kan zijn voor de koereurs van eigen bodem. Genadeloos Giuseppe „Beppe" Saronni heeft met zijn eindoverwinning in de 46e Ronde van Zwitserland zijn vele sup porters gerustgesteld. Na de Ronde van Italië, waarin Saronni niet die rol speelde, die de Tifosu van hem hadden verwacht, had de kleine Italiaan veel kritiek gekregen. De eindzege in de Zwitserse rinde houdt de aanhang nu weer kalm. Sa men met Theo de Rooy sloeg Saronni in de zevende etappe over drie cols van eerste kategorie genadeloos toe. Vooral de Zwitsers onder aanvoe ring van Beat Breu kregen niet te vergeten klappen. In het eindklasse ment bezet De Rooy op 1.22 minuut de tweede plaats, hetgeen ook hem maakt tot een man waarop in de naderende Ronde van Frankrijk ge let zal worden. Saronni gaat overigens, zeer tot zijn spijt niet naar de Ronde van Frankrijk. „Ik voel dat ik het aankan", stelde Saronni na afloop van de Ronde van Zwitserland, „maar ik heb me er gees telijk niet op voorbereid. Bovendien zou het een te grote belasting voor de ploeg zijn. Het volgend jaar bouw ik mijn seizoen anders op, zodat ik zowel de Giro als de Tour kan rijden. Ik wil bewijzen, dat ik een grote ronde kan winnen". Voor Walter Godefroot was de Ronde van Zwitserland een bewijs, dat zijn ploeg in Frankrijk erg goed kan gaan presteren. Niet alleen De Rooy kwam goed uit de verf, maar ook Jostein Willman en Peter Winnen. In totaal heeft Godefroot dus zeker drie sterke ijzers in het vuur. Wielercircus De Postploeg bleef in Zwitserland zonder een enkel groot sukses, waarbij het uitvallen van een aantal korifeeën Post vaak tot wanhoop leidde. In het eindklassement is Johan van de Velde met zyn 15e plaats op bijna elf minuten van winnaar Saronni de beste Raleigh-vertegenwoordiger, terwijl Henk Lubberding op bijna 21 minuten als 21e staat geklasseerd. Gerrie Knetemann, Leo van Vliet, Jac. Hanegraaf en Frits Pirard reden de ronde ook uit, maar moesten vele tientallen minuten achterstand in- kasseren. Al bij al niet zo hoopvol voor het wielercircus van Lévitan en Goddet KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De weigering van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht om donorzaad van homoseksuelen ten be hoeve van kunstmatige inseminatie te gebruiken berust niet op diskriminatie. Dit heeft minister Gardeniers-Be- rendsen van volksgezondheid meege deeld aan het PSP-Kamerlid Van Es in antwoord op schriftelijke vragen. SCHIPHOL. Met een groot span doek bijna aan de top van de verkeers toren en de tekst „Eurocontrol brengt banen bij RLD in gevaar" op de ruiten van het Rijksluchtvaartdienstgebouw, hebben verkeersleiders en andere RLD-personeelsleden op Schiphol ge pleit voor behoud van hun banen. DEN HAAG. De ministerraad is ak koord gegaan met een voorstel van de departementen van volksgezondheid en milieuhygiëne, ekonomische zaken en landbouw en visserij om de hoe veelheid Kaliumjodide die aan keu kenzout voor direkte konsumptie mag worden toegevoegd, met ingang van 1 september te verhogen. DEN HAAG. Een aantal Kamerle den heeft minister mevrouw Garde- niers-Berendsen (volksgezondheid) gevraagd maatregelen te treffen om'te voorkomen dat het bloedtransfusiege- beuren in ons land op de tocht komt te staan. IKZEE, 26-6. De kop is er weer af. Na afloop van de eerste wielermid- i terikzee na tien jaar konden de beide organisatoren Theo de Looze en Verton tevreden zijn. Tevreden omdat er door de tientallen trimmers J irlersport werd bedreven. Tevreden ook, omdat alles gladjes verliep, iii.- veel strubbelingen, al was het rechts en links best merkbaar dat i nodige plankenkoorts heerste, maar alles ging goed voorbij. Een ne- f noot zou de uiterst geringe publieke belangstelling genoemd kunnen worden. „Dat is iets wat we eigenlijk wel voorzien hadden", vertelde een i. iar opgeluchte Tbeo de Looze na afloop. „Het parkoers leende zich niet veel publiek. Er staat nauwelijks anderhalf huis aan het overigens prachtige parkoers en bovendien is er nauwelijks gelegenheid om een natje en een droogje te krijgen. De echte sfeer ontbreekt er, maar voor het volgend jaar gaan we zeker proberen om een parkoers te krijgen in Malta of in Plan-West, maar daarvoor ontbrak nu de tijd". i rrplaatje uit een van de eerste ronden van de wedstrijd bij de dames. Pas in maart werden de eerste plannen gesmeed om te komen tot een wederkeer van een heuse wieler koers in Zierikzee. In dat licht bezien hebben De Looze en Verton goed werk verricht met hun werkploeg. Toch wenste het tweemans komitee in de toekomst meer, maar de sfeer met trimmers, die fanatieker zijn dan menig professioneel renner staat het tweetal wel aan. „Aan de andere kant realiseren wij ons best, dat we met amateurs van niveau moeten ko men willen we echte wielerfans lok ken", stelt Bram Verton, „maar dan moeten we de trimmers weer laten vallen en er liefhebbers voor in de plaats zetten. De KNWU staat geen gezamenlijke wedtrijden voor trim mers en licentie-houdende renners toe, maar mogelijk, dat we met wat meer aanlooptijd volgend jaar tot een kompromis kunnen komen". In totaal kwamen in Zierikzee op een parkoers aan de Zuidhoek een dikke 20 trimmers aan het vertrek, verdeeld over vier kategorieën. Te leurstellend was de geringe deelna me van Schouwen-Duivelandse trim mers in de C-kategorie, waarin ieder een aan het vertrek mag komen, die dat maar wil. Zelfs het beschikbaar stellen van een prachtige beker door de Country Club in Renesse kon de wel degelijk aanwezige trimmers niet verschalken. Slechts een hand vol Schouwen-Duivelandse koereurs streed daarom binnen de C-trimmers om de beker. Het was uiteindelijk Paolo de Spirt, die zich tot de finish in de kopgroep kon handhaven, die met het kleinood kon gaan strijken. Universiteit Het ligt overigens niet in de bedoe ling van De Spirt om in de toekomst meer in de wielrennerij te gaan doen. Paolo de Spirt werd in de wedstrijd van de C-trimmers winnaar van de speciaal voor de beste Schouwen- Duivelandse koereur beschikbaar gestelde beker. „want", zo stelt hij na afloop, „ik ga studeren aan de universiteit en dan heb ik geen tijd meer om aan fietsen te denken. Bovendien ontbreekt mij ook het geld om de wielersport fana tiek onder handen te nemen". Winnaar in de C-categorie werd Henk van de Vrie uit 's Heer Abts- kerke, die nota bene zijn eerste heuse wielerkoers reed, maar er toch in slaagde op de streep Louis Boogers uit Ossendrecht te kloppen, een man die in het Brabantse herhaaldelijk de bloemen wegkaapt. De derde plaats was voor Sjaak de Punder uit Ovean- de, die Jack Balleux uit 's Heer Abts- kerke nipt voorbleef. Bij de B-trimmers ging de zege naar Nico de Leeuw uit Rilland voor Wim Stols uit Halsteren, ook al zo'n gevestigde naam uit West-Brabant. Tijdens de laatste Europese Kampi oenschappen in Woensdrecht speelde Stols een hoofdrol. Piet Jochems uit Goes en Johan Gijzel uit Yerseke pakten de volgende plaatsen. Gijzel neemt in het klassement van Midden- Zeeland, waarvoor ook de koers van Zierikzee meetelde de eerste plaats in met Bertus Wielus op de tweede plaats. De man uit Sluiskil klasseer de zich in Zierikzee slechts als tiende. Piet Jochums staat in het klassement op een derde plaats en loopt dus door zijn derde plaats in Zierikzee een paar puntjes in op Gijzel. De D-kategorie voor dames- trimsters leverde zoals al zo vaak dit seizoen een zege op voor Petra van der Stel uit Wemeldinge. Zijpakt met deze zege een paar puntjes terug van haar achterstand op An ja Phernam- bucq uit Ovezande. De leidster in het trimmersklassement kwam in de massasprint in Zierikzee niet verder dan een derde plaats achter Sonja Stompé uit Koudekerke. Deze drie dames regeerden samen met Joop Withagen uit Bergen op Zoom het ge beuren, maar konden zich toch niet losmaken van de resterende dames, de van tijd tot tijd flink aanwakke rende wind maakte een geslaagde vluchtpoging bijna onmogelijk. C)ok in de B- en de C-kategorie beleefde de enkele toeschouwers massasprint^. Proefjaar De enige, die afgetekend winnaar werd was de triomfator in dè A- kategorie, Piet Hoondert uit Lewe- dorp. Hoondert had zich in de laatste ronde losgewerkt en kwam met 300 meter voorsprong over de meet. De tweede plaats was hier voor Hon derts dorpsgenoot Leo de Jong. Als derde kwam Jan van 't Westen- de uit Sint Maartensdijk over de fi nish en de vierde plaats was voor Piet van Strien uit Yerseke. Jan van der Horst uit Oost-Souburg en Rinus van 't Westende uit 's Heerenhoek klasseerden zich als vijfde en zesde in deze kategorie, waarin veelal op het zelfde niveau wordt gestreden als bij de amateurs minus de absolute top. Vaak stappen de betere A- trimmers na een proefjaar bij de trimmers over naar de amateurs of de liefhebbers. De sprint om de zege in de C-kategorie. Henk van ke blijft Louis Boogers uit Ossendrecht net voor. de Vrie uit 's Heer Abtsker-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6