BROGUM BOOD UITSTEKEND „ANYWAVE" FESTIVAL Vogel werkgroep gaat volgend seizoen zeevogels tellen Veel belangstelling voor tentoonstelling over reizen Bejaardensoos Oosterland maakten „Zeelandreis" „Het was druk" In Burgh-Haamstede STREEKNIEUWS Morgenochtend vroeg: zangexcursie ZILiiïK£EESCHE NIEUWSBODE c Maandag 28 juni 1982 Kr. 23137 De formatie ,,B 4" was een van de deelnemers aan het Brogum „Anywave"-festival. ZIERIKZEE, 26-6. „Het was druk", zegt Brogum-vice voorzitter Jaap van Dijk als zondagmiddag wordt ge vraagd naar zijn indruk van „Anywave". Jaap blijft simpel, hij weet natuurlijk best, dat de jeugdsoos kan te rugzien op een fantastisch festival, dat zaterdag in en rond de Brogum-boerderij aan de Julianastraat plaats vond. Voor hem echter geen superlatieven, hij volstaat met: „het was druk". Zij deden mee Deelnemende popformaties en gelegenheidsbandjes aan het Any wave-festival waren Band X, B 4, Bandy, Rijn de Jonge Heren, Coldsteel, Kees en de Snelbinders, Pleemo- bielz, Goof Band, T.S.E., Other Side of the Streed Band, Livid Colour, Trade Mark, Fountain, Red Sox. Lilly en de Stekkers, We'Do'No en Trio+1. Verder waren er optredens van Dikke Kees, de Bob Band, het Ensem ble Alte Klein Subsectie Blaas- werk en gedichten van Hugo. Dat was het inderdaad: 's ochtends tijdens het vrolijke kinderfeest ver maakten ruim honderd jeugdigen zich prima en tussen 's middags half twee en 's nachts drie uur bezochten bezoekers de jeugdsoos. „Meer dan duizend", zegt Jaap. „Ik weet ze ker dat het er ruim drieduizend wa ren", vult een andere organisator met grote stelligheid aan. Hoeveel het er nou precies waren, doet overi gens niet echt ter zake, het waren er velen en uit alle leeftijdsgroepen. Waarom een Any wave-festival bij Brogum? De woordvoerders herinne ren aan het sukses van vorig jaar en het logische gevolg dit jaar weer een dergelijk evenement te organiseren, maar dan wel wat groter opgezet. Ini tiatief tot het festival vorig jaar kwam in eerste instantie van de tal rijke popformaties op Schouwen- Duiveland. Oorspronkelijk gingen de gedachten uit naar een massale presentatie op een groot buitenter rein. Leuk idee, maar moeilijk" uit voerbaar en de link .met Brogum, die over een prima akkommodatie be schikte, was snel gelegd. Kommissie Er werd een Anywave-kommissie gevormd met vertegenwoordigers van alle regionale banjes, die aan een dergelijke manifestatie wilden deel nemen en met leden van de jeugdsoos zelf. Dit jaar werd de beschikbare ak kommodatie door middel van een flinke tent aanzienlijk uitgebreid. Deze tent kon als verlengstuk van de zaal tegen de boerderij worden op gesteld. Het resultaat was een soort twee eenheid waar optimaal van de Ook met het kinderfeest, voorafgaande aan het popgebeuren 's middags en 's avonds, schoot Brogum in de roos. De krijttekenwedstrijd in de tent zaterdag ochtend leverde prima resultaten op. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 25-6. De CNS Onder de Wieken, de OBS de Kirreweie en de kleuterschool het Kleuterbosje uit Burgh-Haamstede, alle drie aktivcringsscholen, hebben vrijdagavond een soort tcntoonstel- lin gehouden over reizen. Ter afsluiting van het jaar hadden de drie koördinators mej. M. Ligt- hart en de heren A. Minnaar en A. Krijger deze opdracht uitgevoerd. Het resultaat was bewonderens waardig, elke school heeft zijn ui terste best gedaan om het reizen zo goed mogelijk naar voren te brengen. Bij de tentoonstelling was zelfs een uit brood gebakken Eiffeltoren. Verder allerlei bootjes, auto's, bus sen, vliegtuigen en wetenswaardig heden over de landen waarheen men tegenwoordig kan reizen. De be langstelling was enorm, het aantal bezoekers wordt geschat op rond de 500. Namens de gemeente Wester- schouwen waren de wethouder van onderwijszaken, de heer J. C. de Fei- ter, de sekretaris de heer J. W. de Jonge en mej. A. C. Houtman aanwe zig. Schouwse pop kon worden genoten en waar nog ruimte genoeg was voor ander soort verpozen: een druk be zochte bar, broodjes-tosti- pannekoek-stand, informatiestand jes van Wereldwinkel, Greenpeace, Dr. J. Rutgershuis, Dierenbescher ming, Popvereniging Zeeland, Schouwen-Duiveland Atoom Vrie en Pleemobielz. Gratis De tent werd dinsdag opgebouwd en kon, zoals bekend, donderdaga vond al uitstekend dienst doen voor het optreden van ,,DOE MAAR', dat nu veel meer bezoekers kon trekken, dan de ongeveer vierhonderdvijftig, die de zaal kan herbergen. Het Anywave-festival was voor ie dereen gratis toegankelijk. ,,Ja, de groepen spelen hier-tegen onkosten vergoeding, dus dan is dat mogelijk", vertelt Jaap. Op de vraag of de heffing van een redelijke entreeprijs dan geen leuk opstekertje kan zijn voor de - soms niet zo rooskleurige - financiële posi tie zegt hij: „Ach nu zijn er hardstik- ke veel geweest, als je entree heft ko men er veel minder bezoekers". De organisatie van het Anywave- festival is inderdaad niet gebaseerd op een financiële motivatie, hoewel er wat aan overhouden natuurlijk best leuk zou zijn. Hoofdargument is: laten horen wat Schouwen-Duive land aan pop te bieden heeft, als jeugdsoos Brogum eens op grootse wijze naar buiten treden en zoveel mogelijk mensen uit alle leeftijds groepen binnen de Brogummuren (of zeilen) halen. Dat doel \yerd zaterdag zonder meer bereikt. Kinderfeest Het kinderfeest 's ochtends werd al een groot sukses. De wagenschuur op het Brogumterrein deed dienst als „vestzak-theater" en bood doorlo pend filmvoorstellingen, ook tijdens het middag- en avondprogramma. In de tent kon de jeugd zich uitleven met een straattekenwedstrijd en in de zaal werd duidelijk genoten van het spannende verhaal van „Lode- wijk de lachende leeuw" door het poppentheater „Alte Klein" van El- les Sayers. Drie clowns zorgden ver der voor dolle grappen. Het waren le den van de Brogum-toneelgroep „Es ist kous bousen". Elke stroming 's Middags om half twee ging het echte festival van start. „Elke stro ming" op muzikaal Schouwen-Dui veland kwam aan bod. Vrienden uit Goeree-Overflakkee hadden overi gens ook een plaatsje in het program ma gekregen: „Lily en de Stekkers". Een prima sfeertje heerste er van het begin af. Sommige Zierikzeese raadsleden wipten ook even bij Brogum aan. Ze gaven blijk van goedwillende be langstelling, maar herkenden hoogstwaarschijnlijk nauwelijks iets van eigen jeugdjaren. De meningen over wie nou de top pers van het festival waren, bleken - uiteraard - nogal verdeeld, hetgeen levendige diskussie opleverde. Een blondharige jongedame spande zich bijvoorbeeld enorm in om een man nelijke bezoeker, die de jeugdsoos- periode al weer ettelijke jaren achter zich had, ervan te overtuigen, dat de „Red Sox" het absolute einde waren deze dag. Wist de man veel, eigenlijk wist hij niet beter of met de „Redsox" werden de pittige voetbal lers van „Liverpool" bedoeld. Afsluiting seizoen Anywave betekent de afsluiting van het soosseizen '81/'82. Begin sep tember (de kermiszaterdag) gaat Bro gum weer open. Tussentijds staan nog twee toppers op het programma; dinsdag 20 juli een optreden van de Nederlandstalige popgroep „Nood weer" en op dinsdag 17 augustus (de laatste toeristendag) komt de Mar griet Eshuisband naar Brogum. Verder gaat de Zierikzeese jeugd soos op 18 september haar tienjarig bestaan beleven. Reden voor de bestuursleden nu al plannen te heb ben dit tweede lustrum op gepaste wijze te gaan vieren h la Anywave. Jaap van Dijk laat vast weten: „Waarschijnlijk weer met een tent en optredens uit de rest van Zeeland, want op Walcheren en Zuid-Beveland bijvoorbeeld zitten ook prima band jes". Laatste optreden tijdens het Anywave-festival zaterdag was weg gelegd voor „Trio 1" met - naar hun eigen zeggen - een optreden met „voor elk wat wils". Na alle New beat, hard rock, blues, punk rock, funk-klanken en new-wave, plotse ling nummers te horen als „Do You Wanna Dance" was voor sommige be zoekers op dat uur best verfrissend, zo niet een verademing. ZEELANDBRUG Bromfietser ten val gebracht Zaterdagmiddag werd de bromfiet ser M. v. 't H. uit Nieuwerkerk, die op de Zeelandbrug een paar wielrij ders passeerde, door een van de wiel rijders ten val gebracht. Met een her senschudding werd H. naar het zie kenhuis gebracht. De wielrijders re den door. De politie vraagt eventuele getuigen zich te melden op bureau Zierikzee, telefoon 01110-4055. ZIERIKZEE Kop-staart aanrijding Zaterdagmiddag nabij restaurant „De Val" vond een aanrijding plaats. M. R. uit Bennekom wilde rechts par keren. Een achter deze auto rijdende automobilist ontweek R., maarM. S. uit Middelburg zag dit te laat en reed boven op de auto van R. Schade aan resp. achter- en voorzijde van de au to's. Zomertentoonstelling Zeeuwse Kunstkring In het Gravensteen te Zierikzee wordt van 5 juli tot 23 juli de zomer tentoonstelling gehouden van de Zeeuwse Kunstkring. De twaalf ex- posanten die hieraan deelnemen, bie den een zeer gevarieerd beeld van kunstzinnig Zeeland. Zaterdag 3 juli wordt deze zomer tentoonstelling officieel geopend om 17.00 uur. De deelnemende kunste naars zijn: Liesbeth Brinkhorst, Tes- OOSTERLAND, 26-6. De Oosterlandse bejaardensociëteit maakte een gezel lige namiddag-avondtrip door eigen provincie. Met 50 passagiers startte men om ongeveer 13.00 uur vanaf het dorpshuis „Oosterhof" met een touringcar van de Firma Van Oeveren uit Zierikzee met aan het stuur de heer Tuinman. Via de Zeelandbrug koerste men richting Goes. De presidente van de soos me vrouw E. J. Poelman-van Leeuwen, sprak bij de aanvang een welkomst woord. Haar gedachten ging uit naar een drietal leden van de soos die door ziekte de reis niet mee konden ma ken en ze wenste deze allen een spoe dig herstel toe. Chauffeur Tuinman gaf op zijn beurt tekst en uitleg over het doel van de reis. Vanuit Goes via Kloetin- ge en Yerseke, ging het op Wemeldin- ge aan waar de eerste stop gemaakt werd om in het restaurant „Vrede Best" een kopje thee met cake te ge bruiken. Via mooie binnenwegen en door mooie plaatsjes in de Bevelan- den, op naar het restaurant „Oranje plaat", gelegen aan het meest unieke plekje van het Veerse meer „Arne- muiden". Vandaar ging de reis rich ting Vlissingen. Slecht weer Jammer dat de weersgesteldheid steeds slechter werd hetgeen het uit zicht wel belemmerde. De stemming bleek ondanks dit toch nog opper best. Vanuit Vlissingen ging het onder de Walcherse kust doolr de vele mooie op Vrouwenpolder aan. Hier kon men in restaurant „Vrouwenpolder" een goed verzorgde maaltijd gebrui ken, voorafgegaan door een drankje. Inmiddels werd het tijd om op huis aan te gaan, via de Veerse dam en Zeelandbrug. Mevrouw Poelman sprak een dankwoord voor de (on danks het regenweer) toch prettige stemming. Ook dank aan chauffeur Tuinman voor de uitleg van de vele bezienswaardigheden tijdens de reis en de goede zorgen voor alles. De heer M. Steenpoorte Lz. be dankte het bestuur van de sociëteit en wees erop dat er ondanks het min der mooie weer nog veel genoten is. „We waren met elkaar gezellig on derweg, en dat is het voornaamste", aldus de heer Steenpoorte. Om streeks half tien arriveerde men weer op het dorp terug zeer voldaan over alles wat gezien en genoten was op dit reisje. sa Braat, Han van de Broeke, Piet Bulthuis, Collen Graham, Peter Jan sen, Hans van de Kroef, Gerard Men ken, Matthy Murre, Johan van de Riet, Ilona Schmit en Paula Slieker. De expositie is dagelijks geopend (behalve op zondag) van 11.00 tot 17.00 uur. Kijkavond J. W. v. d. Doelschool In de Jan Wouter van den Doel school kunnen ouders en belangstel lenden woensdagavond de resultaten van de leerlingen van het vak textie le werkvormen bekijken. Tevens is een open-avond voor ouders van de eerste klassers. Voor tijd: zie agenda. „De Schoolklapper" De schoolkrant van de Jan Wouter van den Doelschool begint dit keer met een gedicht van Nel Benschop: „Bij het afscheid van mijn leerlin gen". Verder aandacht voor de mede zeggenschapsraad, die op 21 juni werd gekozen. De titel van het eerste gedicht slaat op de zesdeklassers, die de laatste schoolkrant onder ogen krijgen. Een speciaal hoofdstuk wordt aan hen gewijd. Uiteraard ontbreekt niet een wel kom aan de nieuwe leerlingen, de eerste klassers, die op 16 augustus naar school komen. Dan wordt het „echt" voor deze kinderen, die met een speciale week worden ontvan gen. Op woensdag 30 juni is er kijk avond in de school: ouders zijn wel kom tussen 19.00 en 20.00 uur. Onder het motto „Op weg naar de nieuwe school" (aan de Kabbelaars- bank) wordt uit de doeken gedaan, dat getracht zal worden om in de va kantie te verhuizen. Vier klassen zijn nagenoeg gereed en men zal spoedig beginnen aan de bouw van twee noodlokalen. De beide eerste klas sen, klas 2 en 6 gaan direkt naar de nieuwe school, de anderen blijven in de Raamstraat, tot de bouw voltooid zal zijn. Tot slot een paar uitspraken over het schoolkamp van klas 5: „Het eten was goed, die kokin kon er wat van „En 's ochtends werd je wakker door het gegiechel van de meiden bij je in de hut „Na het kamp waren sommige kinderen schor „En hét nadeel is, dat je dan op maandag een opstel moet ma ken KERKWERVE, 25-6. Tijdens een buitengewoon vrolij ke, aangename, maar toch ook nuttige bijeenkomst in de Heerenkeet, heeft de vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht haar programma voor het komende herst- en winterhalfjaar samengesteld. De aandacht van de vogel werkgroep zal zich vooral richten op zeevogels als meeu wen, jagers en jan van genten, die elke herfst in vrij gro te aantallen langs de kust doortrekken. Deze scholekster heeft het goed bekeken, geen laag bij de gronds broedplekje dit jaar, zoals haar soortgenoten dat hebben, maar een privé-nestje in een iets uitgeholde twee meter hoge paal. Een gegarandeerd rustig plekje voor een watervogelmoedertje in spé, maar één ding heeft de vogel over het hoofd ge zien: als straks uitgebroede jongen één verkeerde stap maken, dan vallen ze wel diep, maar wel in het water. De fotot werd genomen dicht bij „De Heeren keet" bij de inlagen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Via wekelijkse tellingen zal de werkgroep trachten uit te vinden om welke soorten en welke aantallen het hier gaat. Daarnaast zullen de ko mende weken nog gebruikt worden om nog een drietal „zangexkursies" te organiseren. Dit betekent vroeg uit de veren, de duinen in en koncer- ten van nachtegalen, lijsters en tor telduiven, een natte broek van de morgendauw, de opkomende zon en een paar onderdrukte geeuwen. Vroege vogels De eerste van de serie zal morgen, zaterdag, de 26, platsvinden. „Vroe ge vogels" kunnen zich dan iets voor vijven aan het eind van de Jan van Renesseweg (Renesse) melden voor de gratis voettocht. De week daarop, op zondag 4 juli, is het vogelkoor ak- tief bij het Watergat (en eveneens om 5 uur des ochtends). Afgelopen zondag hebben enkele leden van de werkgroep het strand aan de Brouwersdam afgezocht naar eventuele slachtoffers van de laatste olielozing, welke afgelopen weken de kusten van Goeree en Schouwen bespoelde. Olieslachtoffers Gelukkig werden slechts een ge ring aantal besmeurde vogels waar genomen. Dood werden twee kok meeuwen aangetroffen, waaronder een van Engelse nationaliteit (ring). Verder werden een vijftal eidereen- den en een drieteenmeeuw gezien, die met olie verontreinigd waren. Een ieder beseft wel, dat achter deze koude, nuchtere cijfers, een enorme hoop lijken en ellende schuilt, en het ware te wensen, dat tegen deze vrese lijke zaak nu eindelijk eens wat on dernomen zou worden Overigens zingt de nachtegaal weer overal in de Schouwse duinen een vrolijke noot tussen alle ellende en kommer OOSTERLAND Afscheidsavond Op dinsdagavond 29 juni zal er in het Dorpshuis „Oosterhof" een af scheidsavond plaats hebben van de leerlingen van de zesde klas van de Openbare Lagere school alhier. Aan vang 19.30 uur. Na de opening komt het optreden van de zesde klas met de musical „De Reünie". Hierna volgt de pauze, en het is de bedoeling dat de zesde klas sers met hun ouders naar de voorzaal gaan. Voor de overigen is dan het programma beëindigd. Verder volgt dan de uitreiking van rapporten en diploma's. Hierna volgt verder slui ting van de avond. Wi7*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3