TOEKOMST PODIUMKUNSTEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND ONZEKER Theaterprogramma '82/83 voor Schouwen-Duiveland Bijeenkomst in mineur 10 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 juni 1982 Nr. 23138 5 ZIERIKZEE, 29-6. „Vroeger was de presentatie van het nieuwe theaterprogramma een feestelijke gebeur tenis, nu is het een bijeenkomst in mineur", vindt de heer P. Mom, pennigmeester van de werkgroep S.C.Z./Uit in Zeeland. Het programma voor het komend winterseizoen is - zij het aanzienlijk afgeslankt - weer helemaal rond, maar de opheffing van Uit in Zeeland op 31 augustus dit jaar een feit worden en voor de verzorging van prof- fessionele podiumkunsten in de regio ziet de toekomst er niet bijster rooskleurig uit. Voorzitter drs. J. C. Erbrink en penningmeester Mom maken respektievelijk 14 en 17 jaar deel uit van de werkgroep op Schouwen-Duiveland. Ze hebben het gevoel straks als werkgroep in het luchtledige te komen hangen als het bureau Uit in Zeeland verdwijnt De lopende werkzaamheden voor het komend seizoen zullen uiteraard worden uitgevoerd, maar plannen maken voor volgende theaterprogramma's lijkt voorshands onmogelijk. De opheffing van Uit in Zeeland is, zoals reeds eerder gemeld, een gevolg van het feit, dat provincie en gemeen ten niet tot overeenstemming konden komen over de toekomstige subsidie regeling. Alle gemeenten op Schou wen-Duiveland gingen akkoord met het oorspronkelijke voorstel van de provincie, dat het vortbestaan van de S.C.Z. had gewaarborgd. In de rest van Zeeland werd het plan door een aantal gemeenten niet geaksepteerd, het geen uiteindelijk voerde naar het hui dige resultaat; opheffing van het bu reau „Uit in Zeeland". De twee knotsgekke broers Carlo en Alberto Colombaioni brengen ,,Sca- ramacaieen klownesk theaterpro- gramma. Niet gefaald „Uit in Zeeland zal verdwijnen. Niet omdat wij gefaald hebben, maar omdat politici niet in staat zijn gebleken in Zeeland een gezamenlijk podiumbe- leid in stand te houden", schrijft direk- teur Jan A. de la Mar in het voorwoord bij het winterprogramma. De woordvoerders van de regio nale werkgroep geven toe aanvanke lijk de dreiging van het verdwijnen niet echt serieus te hebben genomen. Zij hadden verwacht, dat de bestuur ders het nooit zo ver hadden laten komen. Nu dat wel zo is, zijn ze echt pes simistisch over het voortbestaan van de professionele podiumkunsten op Schouwen-Duiveland. De heren Mom en Erbrink leggen uit, dat de werk groep - zeker als straks de overkoe pelende organisatie ophoudt te be staan - niet in staat zal zijn al het werk te verrichten, dat nodig is voor de ver zorging van theaterevenementen. Af sluiten van kontrakten, financiële af wikkeling, administratie enz. enz. zou bij elkaar veel te veel zijn om door vrij willigers te worden uitgevoerd. Niet alleen de werkgroep De woordvoerders zijn van mening, dat zeker niet alleen de regionale werkgroep straks antwoord zal kun nen geven op de vraag hoe het in de toekomst verder moet op Schouwen- Duiveland met het theatergebeuren. Volgens hen zal in nauw overleg met de regionale gemeenten aan een oplos sing gewerkt moeten worden. Er zal dan ook duidelijkheid moeten komen over de financiële bereidheid. De heren Mom en Erbrink vinden het overigens hoog tijd, dat een der gelijk overleg tot stand komt, want reeds in oktober/november zullen plannen voor een volgend seizoen gemaakt moeten worden. Hun ge dachten gaan uit naar een nieuw op te richten stichting, waar de concept statuten overigens al voor gereed lig gen; het wachten is echter op dui delijke uitspraken door de gemeen ten. Om bij die gemeenten te kunnen pleiten voor steun aan een dergelijke stichting, zal de Concertzaal het ko mend seizoen overigens aanzienlijk voller moeten zijn dan de afgelopen winter toen bij veel voorstellingen de publieke belangstelling vaak zeer ge ring was. De oorzaak? De heer Mom verwijst naar het zeer rijk gevulde pro gramma dat toen werd geboden. Het publiek tekende toch „slechts" in op zes of zeven voorstellingea De voor keur ging dan uiteraard uit naar de „toppers" en de meer gespecialiseerde voorstellingen werden de dupe. Provinciaal programma Verder speelde het volgens hem ook mee, dat vorig jaar een provinciaal pro gramma werd aangeboden: er kon ook ingetekend worden op theaterevene menten in de rest van Zeeland en dat ging af en toe ook ten koste van de voorstellingen in de regio. Een bewe ring, die hij niet met cijfers kan staven, maar naar zijn mening zeker als reden kan worden genoemd. Voor het komend winterseizoen, zoals gezegd, een afgeslankt pro gramma, waar de werkgroepleden zich overigens zeer tevreden mee to nen. Totale kosten liggen rond de f 80.000,-. Voor 25 mei JL kreeg de dagelijks besturen van de regionale gemeenten de vraag te beantwoor den of ze bereid waren daar finan ciële steun aan te verlenen. Uit het feit, dat het winterprogramma thans gepresenteerd kan worden, blijkt dat positief werd gereageerd. De woordvoeders zijn ervan over tuigd, dat het publiek nu wel op de abonnementen zal moeten inschrijven, om zich verekerd te weten van hoogte punten als: De Hoofdstad Operette, Paul van Vliet, Seth Gaaikema en een blijspel met Luc Lutz en Simone Roos- kens. Het programma bevat elf voor stellingen, waarvan er negen in de Concertzaal en twee in het Tonnenma- gazijn in Brouwershaven plaatsvindea Koffieconcert Over de traditionele koffieconcerten is nu nog niets bekend. Een en ander is afhankelijk van een eventuele verre kening van de omzetbelasting. Zeker is in elk geval, dat de concerten niet meer in het stadhuis zullen plaats vindea „Dat werd een te kostbare zaak", aldus de heer Mom. Over de werkzaamheden op pro vinciaal niveau kunnen de heren van de werkgroep nog weinig konkreets meedelea De vier grote gemeenten in Zeeland hebben inmiddels het ini tiatief genomen tot oprichting van een Intergemeentelijk theaterbu reau, dat een gedeelte van de werk zaamheden van Uit in Zeeland zal kunnen voortzetten. In tweede instantie is ook de ge meente Zierikzee aan dit overleg gaan deelnemen. De heren Mom en Erbrink hebben nog geen enkele zekerheid of dit initiatief ook zal kunnen leiden tot het in stand houden van de profes sionele podiumkunsten op Schouwen- Duiveland. De Hoofdstad Operette komt dit seizoen met de revue-operette ,,Viktoria und ihr Husar". Op de foto v.l.n.r. Ton Hofman, Marga de Boer, Jan Henderson, Anita Heins, Jacco van Renesse, Lily Loerkens en Antoni Wink. (Tenzij anders vermeld vinden alle voorstellingen plaats in de Concertzaal te Zierikzee). 001 Woensdag 6 oktober, 20.00 uur. De Hoofdstad Operette - brengt „Vik- toria und ihr Husar" van Paul Abra ham met o.a. Jacco van Renesse, Ani ta Heins, Marga de Boer, bijgestaan door ballet, koor en groot orkest Evenals het vorig seizoen opent het Schouwse programma opnieuw met een feestelijke kijk- en luisteravond, verzorgd door dit inmiddels genoeg zaam bekende sukses-gezelschap. Ditkeer werd niet gekozen voor een operette uit het klassieke repertoire, maar viel de keuze op de kategorie van de zogenaamde „revue-operette's". Daar „Viktoria und ihr Husar" zich in drie landen afspeelt te weten Rusland, Japan en Hongarije, en gezien het feit dat alle melodieën in de jaren dertig al „schlagers" waren, kan men rustig stellen dat alle ingrediënten voor een voorstelling vol tempo en show-ele menten ruimschoots aanwezig zijn. Dat regisseur Alexander Pichler en choreograaf Gerhard Senft dankbaar van deze mogelijkheden gebruik heb ben gemaakt ligt voor de hand. Kaar ten f 18,00; CJP/Pas 65 niet geldig! 002 Dinsdag 26 oktober, 20.00 uur. Driekoningenavond - komedie van Shakespeare gespeeld door het Rei zend Volkstheater uit Antwerpen. „Driekoningenavond" vormt de laat ste in de reeks „golden comedies", waarin Shakespeare zijn talent in een vrolijke, bijna uitgelaten toonsoort- wist te ontwikkelen. Ook nu weer is de liefde het centrale thema en is de intri ge een opstapeling van misverstanden en vergissingen; het verhaal in het kort samenvatten is bijna ondoenlijk. Maar neemt u gerust aan dat er op het toneel heel wat verwarring heerst tus sen Viola (die in mannenkleren rond loopt), haar dood gewaande broer Se- bastiaan (die sprekend op haar lijkt), een verliefde hertog en een afwijzende jonkvrouw. Gelukkig komt het aan het eind allemaal in orde, maar niet nadat u eerst een kostelijke avond heeft be leefd aan hun talloze komische liefdes perikelen Kaarten f 15,00; CJP/Pas 65 f 9,50. 003 Maandag 1 november, 20.00 uur. De dood van een Handelsreiziger van Arthur Miller door Toneelgroep Theater met o.a. Bernard Droog. Miller's drama kan zonder meer ge rekend worden tot één van de klassie kers uit het na-oorlogse toneelreper toire. De mislukking van een man, die moet erkennen dat zijn levensver wachtingen niet zijn verwezenlijkt, worden door Miller aangrijpend ge stalte gegeven in de tragische figuur van de kleine handelsreiziger Willy Loman. Op aanraden van een jongere kolle- ga neemt de 63-jarige Willy een tijdje rust, wat neerkomt op een voorlopig ontslag. Maar door lopende afbeta lingsplichten is hij wel gebonden aan een zeker inkomen. Zijn beide zoons kunnen hem niet steunen; het zijn evenals hun vader verliezers, zonder vaste baan en inkomen. Het enige dat zijn gezin een zorgeloos bestaan kan garanderen is een uitkering van de levensverzekering. Een vrijwillige dood lijkt Willy's enige uitweg. Kaarten f 15,00; CJP/Pas 65 f9,50. 004 Vrijdag 10 december, 20.00 uur. Tonnenmagazijn Brouwershaven. Dc Perelaar, Nederlands volksmu- zlek-trio. Erno Korpershoek, Marita Verberk en Gert de Vries vormen De Perelaar één van Neerlands bekendere folk groepen. Sinds haar oprichting in 1976 heeft de groep zich gespecialiseerd in het bewerken en uitvoeren van oude Nederlandse liederen en dansmelo dieën. Doordat de groep naast een grote virtuositeit ook beschikt over een gro te kennis van de geschiedkundige ach tergronden van de liederen, is zij een graag geziene gast op zowel koffie- en schoolkonserten als bij muziekfesti vals en optredens in het Nederlandse „folk-circuit". Tot het instrumentarium van de groep behoren akkordeon, concertina, fluiten, schalmei, kromhoorn, gitaar, viool en bouzouki. Kaarten f 10,50; CJP/Pas 65 f 8,00. 005 Vrijdag 17 december, 20.00 uur. Urbanus van Anus, Vlaamse komiek/ konférencier. Hoewel het de eerste keer is dat Urbanus in de Zierikzeese Concert zaal staat, achten wij het onwaar schijnlijk dat zijn triomftocht op radio, tv en in talloze Belgische en Neder landse theaters onopgemerkt is geble ven bij het Schouwse publiek. Om het voor de onwetenden nog even kort te resumeren: Urbanus bezorgt zelfs een zaal gevuld met zuurpruimen nog de slappe lach. met ogenschijnlijk heel simpele, maar toch heel doordachte humor - vol dubbele bodems, zelfspot, flauwiteiten en bewuste schlemielig heid - speelt „den Urbain" het prototy pe van de goeige, ietwat naieve Belg, de „underdog" waarvoor iedereen al gauw sumpathie opvat O ja, zingen en gitaarspelen kan hij niet maar hij doet het weL Warm aan bevolen voor iedereen die eens een avond onbezorgd wil lachen! Kaarten f 15,00: CJP/Pas 65 f9,50. 006 Zaterdag 8 januari, 20.00 uur. De Hortensia - blijspel van Yves Jamaique, gespeeld door o.a. Luc Lutz en Simone Rooskens. Het afgelopen seizoen oogstten Luc Lutz en Simone Rooskens overal (ook in Zierikzee) veel sukses met het blij spel „Dagpap, ik ben je dochter". Geen wonder dus, dat de verwachtingen ten aanzien van „De Hortensia" hoog ge spannen zijn. In dit blijspel bent u getuige van de ontmoeting tussen de ontwerpster Lea en de architekt David. Lea leeft met haar zoon een leven dat incidenteel wordt opgefleurd door een ontmoeting of een avontuurtje. David leeft in zijn droomwereld, die hij graag met Lea zou willen delen. Een mens heeft illusies nodig. Maar al snel rijst de vraag of David's illusies een garantie bieden voor de liefde, die hij bij Lea heeft opgewekt Kaarten.- f 15,00; CJP/Pas 65 f 9,50. 007 Donderdag 17 februari, 20.00 uur. Paul van Vlict's one man show - m.m.v. een kombo o.l.v. Lex Jasper. In zijn nieuwste show toont Paul van Vliet opnieuw een staaltje van zijn artistieke kunnen: konférences zoals u die alleen van hem kunt verwachten en liedjes waarin hij in een wat ernstiger toonzetting zijn eigen gedachten- en gevoelsleven bezingt Kortom, een show waarbij de schaterlach en de overpeinzing hand in hand gaan. Vermeldenswaard is verder dat twee hele bekende types uit vorige shows hun rentree maken. De gids van het Van Rappard Reservaat is terug voor een rondleiding door de nieuwe vleugel, langs recente aankopen van met uitsterving bedreigde Nederlan ders. En ook Bram (van de kommune) maakt na een zwerftocht van 10 jaar zijn come-back met een uitbundige getuigenis van zijn nieuwe wereldvisie voor de jaren '80! Kaarten f 22,00; CJP/Pas 65 f 13,00. 008 Woensdag 23 februari, 20.00 uur. Sukses - een „black comedy" van Norman Beini met Linda van Dyck en Willem Nijholt Als een jong akteursechtpaar aan het begin van een toneel-karrière staat en vast besloten is het.grote sukses naar binnen te.gaan,halen, -vallen er.in'., hun relatie harde klappen te inkasse- ren en moeten ze door een hoop narig heid heen. Ze liegen, vechten en probe ren elk op hun eigen manier de bo venste sport van de New Yorkse show- business-ladder te bereiken om te stralen als sterren. Maar ook aanko mende sterren zijn en blijven gewone mensen met heel herkenbare proble men. „Sukses" is een humoristisch kijkje achter de schermen van dit am bitieuze toneelechtpaar. Met Linda van Dyck en Willem Nijholt als vertol kers lijkt het sukses van deze avond bij voorbaat gegarandeerd. Kaarten f 15,00; CJP/Pas 65 f9,50. 009 Vrijdag 4 maart, 20.00 uur. Tonnenmagazijn Brouwershaven. Jules Croiset speelt „De hoogst- merkwaardige gedaanteverwisseling van Gregor Samsa". (naar „Die Ver- wandlung" van Franz Kafka). Na programma's gewijd aan o.a. Van Gogh, Tsjechov en Dostojevski schenkt Jules Croiset in zijn 5e soloprogramma aandacht aan het raadselachtige genie van Franz Kafka. U zult in dit program ma kennis maken met de angst, die Kafka's hele leven lang beheerste: angst voor de buitenwereld. Een angst, die wij allemaal wel ken nen, maar die bij Kafka de vorm van een fobie aannam, een fobie waaraan hij in het verhaal „Die Verwandlung" (De Gedaanteverwisseling) gestalte heeft gegeven. Jules Croiset speelt dus eigenlijk Kafka zélf, omdat dit verhaal zoveel autobiografische elementen in zich bergt die juist nu - in een dolgedraaide, wereld - voor iedereen aktueel en her kenbaar zullen zijn. Kaarten f 10,50; CJP/Pas 65 f 8,00. 010 Woensdag 23 maart, 20.00 uur. Seth Gaaikema met zijn one man show - „Het laatste zaaltje met ge zond verstand". Het is al weer enkele jaren geleden dat Seth voor het laatst in Zeeland te zien was. Maar uw wachten wordt ruimschoots beloond, want deze bij zonder goed ontvangen one man show is van een uitzonderlijk gehalte. In „Het laatste zaaltje met gezond verstand" zijn de liedjes en politieke konférences van grote klasse en wordt de onmacht van de machthebbers om nu eindelijk eens orde op zake te stel len op vrolijke (maar niet minder rake) wijze bekritiseert Daarnaast neemt Seth echter ook op zyn bekende ma nier de talloze kleine eigenaardighe den van de „gewone mens" op de hak. Een show vol humor, waarbij het ge zond verstand inderdaad niet vergeten wordt Kaarten f 18,00; CJP/Pas 65 f 12,50. OU Woensdag 13 april, 20.00 uur. I Colombaioni brengen „Scarama- cai". Een klownesk theaterprogram ma. De twee knotsgekke broers Carlo en Alberto Colombaioni zijn geen klowns te noemen in de traditionele zin van het woord; hun expressieve gaven en mimisch talent maken een veelheid aan attributen overbodig. Met minima le theatermiddelen (geen schmink of valse neuzen) en een humor die recht streeks teruggrijpt op de traditie van de Commedia dell'Arte tonen deze we reldberoemde Italianen dat de scha terlach een internationaal kommuni- katiemiddel is. Want hoewel zij hoofd zakelijk gebruik maken van de Ita liaanse taal, is er niemand in het pu bliek die niet begrijpt wat ze bedoelen. „Scaramacai": een kolderieke avond voor jong en oud, die u niet mag mis sen! Kaarten f 15,00: CJP/Pas 65 f9,50. AANVRAAGBON Door inzending van de aanvraag bon aanvaardt men de voorwaarden en verplicht men zich de toegwezen voorstellingen af te nemen. De verwerking van de bon geschiedt via een geautomatiseerd systeem. Ver zocht wordt derhalve de bon duidelijk (met blokletters) te willen invullen. U kunt zelf het abonnement samen stellen en bent dus geheel vrij in uw keuze. Deze keus is niet gebonden aan plaats of regio. Voorwaarde is alleen dat u minimaal drie verschillende voorstellingen per persoon afneemt Toeganskaarten in abonnement ge ven recht op een korting van f 1,50 per persoon per voorstelling voor wat be treft de normale prijzen. In de krant zijn de abonnementsprijzen vermeld; de korting is er dus al af. Voorstellingen Posities 4 - niet invullen. Keuze van de voorstelling (posities 8 - 10). Reservekeuze (posities 15 - 17). Op de posities 8-10 kunt u het nummer invullen van uw (eerste) keus. Aangezien wij, mede gezien het ge ringer aantal voorstellingen, opnieuw vele uitverkochte voorstellingen ver wachten, kunt u op de posities 15 -17 een reservenummer invullen. Het ge kozen-reservenummer mag in deze kolom maar „éér} maal voorkomen. Een voorstellingsnummer kan één maal op de bon voorkomen: één maal als eerste keus of één maal als reservekeus. Bij overtekening wordt per komputer ge loot Voorkeur (positie 11) Schouwen-Duiveland - alle voorstel lingen in de Concertzaal (dus niet in het Tonnemagazijn!). Voor zaal vult u in voorkeur: 1. voor balkon vult u in voorkeur: 2. Mocht de door u gekozen voorkeur vol zijn, dan wordt deze automatisch overgeheveld. Voor audio-visueel ge handicapten en rolstoelgebruikers wordt een aantal plaatsen gereser veerd. Wij verzoeken u dit op de bon (onderaan) te willen aangeven. Aantal plaatsen normaal (positie 12). Aantal plaatsen CJP/Pas 65 (positie 13). Het zal u duidelijk zijn dat alleen de houders van een CJP of Pas 65 positie 13 moeten invullen. Echter: bij de kin dervoorstellingen dient u voor kinde ren tot 12 jaar het gewenste aantal evenementen in te vullen in positie 13, ouderen vullen het aantal in op positie 12. Inzenden U zendt de bon in gefrankeerde en veloppe naar: Uit in Zeeland, postbus 124, 4330 AC Middelburg. •De inzendingstermijn sluit uiter- lijk: vrijdag 20 augustus 1982 om 9.00 uur. Toewijzing/betaling/toezending: Voor de toewijzing ontvangt u omstreeks 3- 4 september 1982^van ons een schrif telijke bevestiging. Deze toewijzing is tevens de opgave van het door u vei> schuldigde bedrag. Eerst dan kunt u betalen, eventueel verhoogd met f 6,50 voor aangetekend toezenden op de aan te geven wijze. Na ontvangst van uw betaling zullen wij dan de kaarten aan u toezenden. Verzocht wordt kaarten zorgvuldig te bewaren, omdat bij ver lies e.d. geen vervangende kaarten of enigerlei vergoeding gegeven kan wor den. AANVRAAG VOORSTELLING IN ABONNEMENT SEIZOEN 1981/1982 (S.v.p. invullen in blokletters) 2 3 47 ACHTERNAAM 25 2629 30 ADRES POSTKODE voorletters 51 52 57 58 PLAATS 73 74 84 TELEFOON (alvorens verder in te vullen adviseren wij u de toelichting te raadplegen) 8 1011 12 13 14 15-17 VOOR SI nummer 'ELLING: datum titel voorkeur aantal plaatsen normaal aantal plaatsen cj p/pas 65 (niet invullen) voorstel 1. nummer reserve keus Wenst u meer dan 10 voorstellingen, voeg dan bij deze aanvraagbon een apart vel met daarop de overige verlangde evenementen. Datum: Handtekening: De aanvraagbon inzenden naar: Uit in Zeeland, postbus 124, 4330 AC MIDDELBURG V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 13