Beter Wonen" legt geen net kabeltelevisie aan Aantrekkelijke tocht langs verschillende boerderijen op Schouwen-Duiveland Bejaardensoos Oosterland sloot seizoen prettig af Eidereenden slachtoffer van aangespoelde olie 3 Vergadering- Verenigingsraad STREEKNIEUWS Open dag op zaterdag 3 juli Jongens vernielen ruim honderd graven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 juni 1982 Nr. 23138 ZIERIKZEE, 28-6. Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" zal geen initiatieven nemen tot aanleg van een net voor kabeltelevisie op Schouwen-Duiveland. In het jaar verslag 1981 van de woningbouwvereniging staat ver meld, dat dit besluit werd genomen op basis van een door Casema verricht onderzoek naar de mogelijkheden en kosten van aanleg van kabeltelevisie in Zierikzee. Verder speelden mogelijk, nieuwe ontwikkelingen bij deze beslissing een rol. Een nadere toelichting werd maan dagavond desgevraagd verstrekt tij dens een openbare vergadering van de Verenigingsraad in het ,,Huis van Nassau". Voorzitter van „Beter Wonen" de heer F. K. Vos wees op het dun be volkt zijn van Schouwen-Duiveland, hetgeen bij aanleg van een kabelnet tot extreem hoge kosten zou leiden. Verder waarschuwde hij ervoor te waken voor een situatie zoals die eind dertiger/begin veertiger jaren ontstond met de massale aanleg van de radio-distributie. Verdubbeling kosten Op basis van het huidige onder zoek was gebleken, dat beginkosten ongeveer 12,- per maand zouden be dragen, maar de heer Vos wees erop, dat binnen enkele jaren op een ver dubbeling van die kosten gerekend zou moeten worden. „Beter Wonen" direkteur ing. Ph. H. van Doorne be lichtte verder het bijkomend pro bleem van de auteursrechten. Er liggen, volgens de direkteur, grote risiko's op het gebied van het kiezen welke zenders wel of niet moeten worden doorgegeven. Verder zal t.z.t. waarschijnlijk een kombinatie mogelijk zijn met het alarmeringssysteem in woningen voor bejaarden en alleenstaanden. Vooral door de grote verwevenheid van technische ontwikkelingen heeft de Nationale Woningraad de woning bouwverenigingen geadviseerd van de aanleg van kabelnet af te blijven. Aanleg C.V. De Verenigingsraad besloot tot in terne financiering van de aanleg van negen C.V.'s in bestaande woningen. Kosten 56.602,- op basi van 10%, 25- jarige annuïteit. Verder ging de vergadering ak koord met het aangaan van een rijks- klimlening voor na-isolatie van 70 POSNO-woningen. Per woning bouwvereniging verstrekt het rijk in 1982 niet meer dan twee klimlenin- gen van maximaal 250.000,-, met een interval van zes maanden (na toe kenning) en dan nog voor zover er geld is. De heer Van Doorne liet desge vraagd weten, dat ook getracht zal worden later in het jaar een tweede klimlening aan te gaan, maar „als de pot bij het Rijk leeg is, houdt het op". In dat geval zal volgens ing. Van Doorne, zoveel mogelijk intern gefi nancierd moeten worden. Voorafgaande aan het aangaan van een Rijksklimlening dient een enquê te onder de bewoners te worden ge houden. De brochure daarvoor ligt reeds gereed bij „Beter Wonen" en zal direkt na de vakantieperiode worden verspreid. Een bijkomend probleem bij het houden van een en quête is, dat in eerste instantie soms maar 50% van de bewoners positief reageert op het voorstel van na-isola tie terwijl na persoonlijke benade ring die score vele hoger komt te lig gen. „Een zaak waar wel de tijd voor genomen moet worden", aldus de di rekteur. Grondruil De Verenigingsraad ging akkoord met een voorstel tot grondruil met de gemeente Bruinisse. Om de Prinses Irenestraat in Bru een beter aanzien te geven na de vervangende nieuw bouw en om meer parkeerruimte te scheppen, werd in goed overleg tus sen gemeente en woningbouwvereni ging besloten deze straat te verbre den door de nieuwe woonblokken achteruit te plaatsen. Door de veran derde situatie dienen ook de tussen- paden te worden verlegd. Verder is tussen de Prinses Irenestraat en de Prinses Beatrixstraat een speelter rein gepland. Een algehele aanpassing van de grond-eigendomsgrens aan de nieu we situatie werd derhalve onont koombaar. De heer A. J. Bom vond dat „Beter Wonen" veel grond moest geven en er maar weinig voor terug kreeg, terwijl ook notariskosten en kadastrale kosten voor rekening van de woningbouwvereniging kwamen. De heer Van Doorne was van me ning, dat dit voorstel niet alléén be zien moet worden. „De gemeente Bruinisse is ons ook vaak terwille ge weest. Wij hebben een zeer goede re latie met deze gemeente". Woningbouw Tijdens deze vergadering van de Verenigingsraad werden verder besluiten genomen tot het - zonodig - aangaan van een geldlening voor de financering van de stichtingskosten van de bouw van 32 huurwoningen in Zierikzee (Havenkwartier). 4 huur woningen te Sirjansland, 4 huurwo ningen te Ellemeet en 26 huuwonin- gen te Duiveland. Tijdens de rondvraag informeerde dheer D. P. A. de Graaf naar het waarom van de wijziging van het spreekuur van „Beter Wonen". De heer Vos deelde mede, dat daar toe was besloten na overleg met de kolleges van b. en w. De toeloop op het woonruimtespreekuur bleek zo gering, dat het uit kosten-over- wegingen niet meer verantwoord was dat op de gemeentehuizen te la ten plaatsvinden. Voortaan kan men op het kantoor van „Beter Wonen" in Zierikzee terecht op donderdaga vond tijdens het officiële spreekuur, maar ook - na telefonische afspraak - zal de verhuurfunktionaris overdag aanspreekbaar zijn. In de gemeenten Bruinisse en Westerschouwen wer den de woonruimtespreekuren (nog) niet afgeschaft in verband met de vrij grote nieuwbouwprojekten die daar op stapel staan. Verkeersbord De heer J. Hoekstra stelde vragen over een verkeersbord, dat verbiedt een straat in Malta in te rijden, waar enkele garages van „Beter Wonen" staan. De heer D. D. J. v. d. Poel lichtte toe, dat het bord destijds op verzoek van de garagebezitters zelf werd geplaatst, omdat her en der au to's voor de ingang van de garages werden geparkeerd. Hij liet de heer Hoekstra weten, dat op het gemeen tehuis een ontheffing kan worden aangevraagd, maar dat een dergelij ke ontheffing de verkeersmaatregel niet ongedaan maakt en de bestuur der juridisch volledig aansprakelijk blijft. De heer D. Groenleer signaleerde het probleem, dat nieuwe huurders vaak hoge kosten moeten maken om een woning in orde te maken als deze „vrijwel uitgewoond" wordt aange troffen. De heer Van Doorne liet weten dat strengheid ten opzichte van de oude huurder door jurisprudentie voor een groot deel onmogelijk is geworden. Hij deed wel de toezegging de grens van eisen, die gesteld kunnen wor den aan oude en nieuwe huurder, eens nader te bezien. ZIERIKZEE Geslaagd De heer B. P. Ramondt, als hoofd verpleegkundige verbonden aan de Corneliastichting is geslaagd voor de stafkursus. Hij volgde de opleiding aan de Zuidelijke Kader- en Docen ten opleiding voor de Gezondheids zorg te Breda. Poppentheater „Al te Klein" Van 30 juni af speelt Elles Sayers elke woensdagmiddag in poppen theater „Al te Klein" het poppenspel „Lodewijk, de lachende leeuw". Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHO UWEN Geslaagden S. A. Groenleer uit Burgh en H. J. OOSTERLAND, 26-6. De bejaar densoos in Oosterland hield de laatste bijeenkomst van dit seizoen onder leiding van de presidente, me vrouw E. J. Poelman-van Leeuwen. Namens de stichting Welzijn voor Ouderen was de heer R. van der Wei de aanwezig. In het welkomstwoord van de presidente werd het afgelopen seizoen nog eens belicht. Mevrouw Poelman bedankte alle serveersters en organisatoren voor hun bijdragen. Dankwoorden waren er ook voor de heren De Later en Van 't Hoff, de bestuursleden en de heer v. d. Weide. Wensen Verder sprak de presidente de hoop uit de leden weer te mogen begroeten in het nieuwe seizoen, dat begint op donderdag 2 september. „Wij als bestuur hopen weer de kracht te mo gen ontvangen om ook in het nieuwe seizoen het iedereen zo veel mogelijk naar de zin'te maken en we wensen alleen eèn prettt.ige zomervakantie toé", aldus-mevrouw Poelman.'Een wens moest de presidente nog van het hart: ze zou nog wel graag bij de intrede van het nieuwe seizoen wat nieuwe leden van zestig j aar en ouder in wijlen schrijven. Na eerst nog wat spelletjes mét El kaar'te hebben gedaan en koffie mét gebak te hebben genuttigd, sprak mevrouw L. van 't Hoff-van der Maas dankwoorden tot het bestuur en presidente voor alles wat ze weer in het afgelopen seizoen hebben ver richt. De middag werd verder besloten met het zingen van enige psalmen en gezangen met orgelspel van me vrouw D. Capelle-de Ronde. de Feiter uit Renesse zijn aan de HTS te Vlissingen geslaagd voor het inge nieursdiploma. Zij studeerden af in de richting informatietechniek van de afdeling elektrotechniek. RENESSE Renesse Ouverture Onder de titel Renesse Ouverture wordt woensdagavond 30 juni om acht uur een zomeravondkoncert ge houden in de Hervormde Kerk van Renesse. Het is het eerste koncert in een reeks van zeven, die traditie-getrouw tijdens het toeristenseizoen in de Hervormde Kerk van Renesse wordt georganiseerd.' De deze eerste avond wordt meege werkt door het Kerkkoor Renesse o.l.v. Janny Lemsom, het fanfare korps Luctor et Emergo o.l.v. J. H. Blom, schoolkinderen van de open bare lagere school ,,'t Staepel'of" of uit Renesse eveneens onder de lei ding van de heer Blom en verder ver zorgen leden van de Renesser toneel vereniging „Op Drift" enkele dekla- maties. KERKWERVE 2500 liter dieselolie gestolen Uit de tank achter de schuur van L. d. K. uit Kerkwerve is tussen 23 en 28 juni 2500 liter dieselolie gestolerj. NIEUWERKERK Afscheid mevr. M. de Reus-Hannewijk Vrijdagavond zal mevrouw M. de Reus-Hannewijk een receptie wor den aangeboden in de grote zaal van het Dorpshuis. Mevrouw De Reus verlaat na een lange periode werk zaam te zijn geweest in het onder wijs, de Christelijke school te Nieu- werkerk. Voor tijd: zie agenda. DUIVELAND Bijeenkomst N.B.P. afd. Duiveland De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Duiveland hield de laatste bijeenkomst voor de zomervakantie in „Oosterhof" te Oosterland. De avond stond in het te ken van „Bloemen". Aan de hand van dia's vertelde me vrouw G. Visser-Groenendaal over de vele mogelijkheden van het bloemschikken. Verder een quiz met als onderwerp kruiden en bloemen in natura. Zelf bloemschikken gebeur de na de pauze, met anjers en fresia's. Tot slot van de bijeenkomst dankte de presidente, mevrouw R. Schoof- Klaassen, mevrouw Visser voor haar medewerking en bood haar een at tentie aan. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Ped. Academie te Middel burg slaagde een dezer dagen voor het Testimonium, tot het geven Godsdienstonderwijs en Bijbelon derricht Rianda Dalebout uit Ooster land. Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde wordt in de maand juni in De met olie besmeurde eidereenden die voor de brouwersdam werden aevan- gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 29-6. De plakaten olie die twee weken geleden op de stranden aanspoelden, zijn zo goed als opgeruimd, maar de gevolgen van deze olie affaire voor de dierenwereld kondigt zich nu pas aan. Met olie besmeurde uitgehonderde zeevogels laten zich langzaam richting kust drijven, op zoek naar voedsel. Voor de Brouwersdam werden deze week ongeveer 50 eidereenden gesig naleerd (een vogel die men betrekke lijk weinig ziet in deze omgeving). De Oosterland gekollekteerd ten bate van het werk van Mbuma-zending door Mirjam Bakker, Anne Marrie Hendrikse, Arianne Morks, Arja Meerman, Irma Pieper, Arjan Steen- poorte en Henriëtte IJzelenberg. De opbrengst bedroeg over de genoemde maand de mooie som van 290,-. Dank aan de gevers, de leiding en kollektanten. BRUINISSE Gewonde bij aanrijding Op de splitsing Rijksweg 18-Stap- horsterkruising vond heden-ochtend een aanrijding plaats, waarbij J. B. uit Bruinisse gewond raakte en naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis werd vervoerd. Bromfietser B. stak de Stap- horsterskruising over komende uit de richting Bruinisse en verleende geen voorrang aan automobilist J. W. H. uit Eindhoven. B. werd gèséh'efit door de auto en moest naar het zie- kerihuis. Fietspuzzeltocht De puzzeltocht voor fietsen, zater dagavond verreden, had zowel indi viduele deelnemers als hele gezinnen die aan dit sportieve kryptogram meededen. De Stichting Festiviteiten Bruinis se had een leuke route uitgestippeld die begon en finishte in het Dorps- De organisatoren, de ZLM kring Schouwen-Duiveland en de CBTB, waren van mening dat een zo geva rieerd mogelijk beeld van de agrari sche bedrijven aan het publiek moet worden gepresenteerd. Daarom blijft het die dag niet alleen bij land- en tuinbouw, maar kunnen bijvoor beeld ook een champignonkwekerij of een kaasmakerij worden bezich tigd. Op de fiets Kijken naar boerderijen. Vooral zaterdag 3 juli staat op Schouwen-Duiveland het boerenleven centraal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUWEN-DUIVELAND, 28-6. Zaterdag 3 juli staat op Schouwen-Duiveland het boerenleven centraal. Tijdens een open-dag zullen zeventien bedrijven in de agrari sche sektor hun deuren openen voor belangstellenden, die zodoende een uitstekende indruk krijgen van de gang van zaken in en rondom de boerderijen in dit gebied. Er zijn diverse routes langs deze bedrijven uitgestippeld met een leng te variërend van 9 tot 19 kilometer. De boerderijentocht kan dus dit keer ook goed op de fiets worden afge legd. Een routebeschrijving plus gege vens over de diverse bedrijven kun nen bij de plaatselijke V.V.V.'s wor den verkregen. Verder is op de be treffende bedrijven ook informatie beschikbaar. De routes Hieronder volgen de verschillende routes die zaterdag 3 juli kunnen worden afgelegd: Deze berdrijvan zijn tussen 10.00 en 17.00 uur te be zichtigen. Route 1 - rond Bruinisse - bedrij ven: 1. Bruinisse G. E. Houtekamer, fruitteelt met bijeenhouderij; 2. Sir jansland J. op 't Hof, groot akker bouwbedrijf; 3. Oosterland J. van Damme, veehouderij (met moderne melkstal); 4. Oosterland W. Zweistra, champignonkwekerij. Route 2 - rond Brouwershaven - be drijven: 1. Zonnemaire S. M. v. d. Velde, akkerbouw (met uitsluitend trekpaarden!); 2. Zonnemaire J. A. Klompe, fruitteelt (bedrijf Zonne maire); Zonnemaire 3. C. H. Kuyper, akkerbouw schapenteelt verwer king wol etc.; 4. Dreischor L. J. Klompe, akkerbouw met grote mest- veehouderij. Route 4 - rond Zierikzee - bedrij ven: 1. Zierikzee M. Flohil, fruitteelt- bedrijf; 2. Zierikzee J. J. Stols, groot akkerbouwbedrijf; 3. Noordgouwe J. C. van As, akkerbouw met grove tuinbouw; 4. Zierikzee Kwekerij De Rijke, tuincentrum akkerbouw tuinbouw; 5. Zierikzee J. den Boer, melkveehouderij. Route 5 - rond Haamstede - bedrij ven: 1. Haamstede M. J. v. d. Maas, modern fruitteeltbedrijf (druppelbe- vloeiïng, opslag); 2. Renesse A. J. Padmos, akkerbouwer; 3. Haamste de Gebr. Beije, melkveehouderij akkerbouw; 4. Haamstede A. v. d. Wekken, melkveehouderij kaasma kerij. vogels zijn gedoemd langzaam te ver hongeren, ook al proberen dierenlief hebbers dagelijks de beesten op te vangen om ze onder te brengen in het asiel van dierenarts Buth te Haamstede. Hopeloos „Inmiddels zijn er twintig eider eenden naar ons asiel gebracht" ver telt Ken Buth, „Het zijn hopeloze ge vallen, ze zitten onder de olie en het is nog dubieus of de eenden gered kunnen worden". Met een speciaal middel worden de vogels schoonge maakt en van de olie bevrijd. Dege nen die op het strand met olie besmeurde vogels vinden kunnen de ze het beste naar het opvang-asiel te Haamstede brengen, waar in ieder geval nóg een kans bestaat dat de dieren het overleven. huis. Onderweg moesten opdrachten uitgevoerd worden en vragen opge lost, betrekking hebbend op de para te kennis. De tocht voerde eerst door de vis sersplaats, uiteraard via de haven, naar Sirjansland waar gestempeld moest1i worden i Terug langs het prachtige Dqiyelandse landschap, met het gewas in volle groei en veu lens en kalveren dartelend in de wei, ging de tocht (als je nog goed zat ten minste) naaf Aquadelta, waar een konsumptie werd aangeboden. Na kontrole van punten en tijd werden in het Dorpshuis de prijswin naars bekendgemaakt. Dit waren: le Marianne Ottens; 2e Carolien Huizer; 3e Wim de Vlieger; 4e D. Schilper- oort. De poedelprijs was voor Marcel van Strien. MIDDELBURG Jan Zwart herdenking Nieuwe Kerk Middelburg Het 6e orgelkoncert in de serie die onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd, zal plaats vinden op dinsdag 6 juli en worden gegeven door Feike Asma. Het programma van dit koncert is ge wijd aan de nagedachtenis van Jan Zwart, die op 13 juli 1937 overleed. Feike Asma was in zijn jonge jaren leerling van Zwart, van wie hij op het wereldberoemde orgel van de Grote Kerk te Alkmaar zijn lessen kreeg. Achtereenvolgens speelt Feike Asma: Voorspel en koraal ps. 92 en Orgelkoraal ps. 91, Jan Zwart; Prelu dium en Fuga in c, J. C. Bach, Sombe re muziek over ps. 103, Jan Zwart; Sonate no. VI, Felix Mendelssohn; Fantasie over ps. 24, Jan Zwart; Prélude-fugue et variation, César Franck. Besloten wordt met de Fantasie over het Lutherlied, waarvan tot slot samenzang. Aanvang 20.00 uur. NIEUW VENNEP. De Bols-distil- leerderij in Nieuw Vennep gaat een partij van 30.000 flessen advokaat uit de handel halen. Bij kontrole door de keuringsdienst van waren bleek er geschifte advokaat in flessen van die serie te zitten. De distilleerderij heeft inmiddels 26.000 flessen terug gekregen, aldus voorlichter M. A. Strumphler van Bols. SEROOSKERKE (GEM. VEERE), 27-6. Twee jongens van twaalf en veertien jaar uit de Walcherse plaats Serooskerke hebben in de nacht van ozndag op maandag op de algemene begraafplaats van het dorp ruim hon derd graven vernield. De schade loopt in de vele tienduizenden gul dens. De jongens zijn maandag aange houden. Tegenover de politie hebben ze een bekentenis afgelegd. Op de begraafplaats waren vele grafzerken omgegooid en ook waren aan de beplanting vernielingen aan gericht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 11