Onderhandelingen gemeld over terugtrekking PLO Aantal reizigers steeg in 1981 tot veertien miljoen UIT Na staakt het vuren: Prins Bernhard 71 jaar Oproep: vertrek nu er nog tijd is Chomeini is kwaad Zuidpool wordt ontgonnen Doden in China door overstromingen Napoleon was vrouwelijk Streekvervoer ZWN Oudste man 117 jaar Verdronken in gierkelder Goudse anesthesist veroordeeld Benzineprijs 1 augustus vrij AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Het is uit met „Uit in Zeeland". Voorlopig zullen gemeenten en pro vincie elkaar nog wel de Zwarte Piet blijven toespelen voor de opheffing van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. De provincie beweert met een goed voorstel te zijn gekomen voor het voortbestaan van de S.C.Z. Een voorstel dat door (te) veel ge meenten werd afgewezen. Voor de volledigheid: de gemeenten op Schouwen-Duiveland verklaarden zich destijds wel bereid dit voorstel te aksepteren. De gemeenten verwijten de provin cie niet een laatste financieel gebaar te hebben gemaakt, toen het oor spronkelijke voorstel geen haalbare kaart bleek. Het doet niet meer ter zake; elkaar de schuld geven leidt tot niets en het bureau Uit in Zeeland wordt er niet meer mee gered. Op 31 augustus valt het doek. Velen zullen ongetwijfeld gedacht hebben, dat die opheffing slechts als dreiging in de lucht zou blijven hangen, maar nooit werkelijkheid zou worden. Een in stelling als Uit in Zeeland zou vast niet om zeep worden geholpen. Een veel te optimistische gedachte, zoals •iu is gebleken. A's lichtpuntje kan gesignaleerd wordt n het initiatief van vier grote gemeenten om te komen tot oprich ting vai: een Intergemeentelijke Theaterbureau, dat een deel van de werkzaamheden van Uit in Zeeland zal kunnen voortzetten. Of dit ook de verzorging van profc sionele podi- umkosten op Schouwen-Duiveland kan redden, is nog zeer de vraag. Een pasklare oplossing zal zeker niet alleen kunnen komen van de S.C.Z.-werkgroep in deze regio, die van 31 augustus af haar officiële sta- BEIROET, 28-6. De Palestijnse guerrillastrijders die worden belegerd in West-Beiroet hebben ondanks een eerdere ontwikkeling toch aangeboden zich terug te trekken uit Libanon. Zij willen daarmee voorkomen dat de Libanese hoofdstad verwoest wordt door de Israëli sche strijdkrachten. Dit werd in Libanese regerings kringen vernomen. Volgens deze kringen wordt er koortsachtig onder handeld over de manier waarop de terugtrekking zal worden uitge voerd. LONDEN, 29-6. Ajatollah Chomei ni, Irans geestelijke leider, heeft de Arabische landen scherp aangevallen omdat ze falen een gemeenschappe lijke vuist te maken tegen Israël. ,,De dodelijke stilte" zal tot de totale vernietiging van Libanon leiden, zo zei hij in een maandag openbaar ge maakte boodschap. In de boodschap, ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de zoge naamde derde revolutie, zei de iman, dat als Iran niet in de oorlog met Irak tus uiteraard verliest. Deskundig- was verwikkeld, het veel fanatieker heid heeft de werkgroep natuurlijk in aktie zou zijn gekomen tegen de Is- wel te bieden, maar professionele mankracht en financiën zullen van elders (gemeenten?) moeten komen. Voor het instandhouden van een aan vaardbaar theaterprogramma op Schouwen-Duiveland ware het te ho pen, dat zeer spoedig overleg tot stand zal komen tussen de werk groep en de regio-gemeenten. Af wachten wat het Intergemeentelijk Theaterbureau voor Schouwen-Dui veland kan doen, zou misschien wel eens te veel tijd vergen. Plannen voor een nieuw seizoen (1983/1984) moeten eigenlijk al dit najaar ge maakt kunnen worden, maar dat zal heel moeilijk zijn in de huidige onze kere situatie. Voor het komend winterseizoen is Schouwen-Duiveland nog verzekerd van een prima theaterprogramma. Wil de regio-bevolking dat in de toe komst zo houden, kan dat aante- toond worden met een massaal thea terbezoek deze winter. Het zou de ge meenten misschien kunnen overtui gen. Gemakkelijk gezegd natuurlijk, want de ekonomische recessie laat zich in het gezinsbudget inmiddels aardig voelen. Uitgaan zal een kwestie van persoonlijke priori teitstelling worden. Simpel gezegd: er moet gekozen worden tussen biefstuk of Paul van Vliet. Misschien kan bij die keus toch even overwogen worden, dat biefstuk altijd wel verkrijgbaar zal zijn, maar Paul van Vliet op Schouwen-Duiveland mis schien niet. A. P. raëlische invasie van Libanon. Hij riep de landen van het Midden- Oosten op met de Palestijnen en de regeringen van Syrië en Iran ,,de eer en de waardigheid van de Islam en de arabieren te verdedigen tegen misda digers als het Zionistische regiem". WELLINGTON, 29-6. In Nieuw- Zeeland hebben 14 landen die zijn aangesloten bij het Zuidpoolverdrag in grote lijnen overeenstemming be reikt over een verdrag over de ont ginning van de bodemschatten in hiet er nog tijd voor is". Duizenden heb- gebied. Dit is bekendgemaakt na aï- loop van een konferentie die gedu rende twee weken achter gesloten deuren in de Nieuwzeelandse hoofd stad Wellington heeft plaatsgevon den. De 14 konsultatieve lidstaten van het Antartica-verdrag komen in ja nuari volgend jaar opnieuw bijeen in Wellington om te overleggen over de eerste ontwerpen van een verdrag. Totdat een akkoord is bereikt over nieuwe richtlijnen voor de mijnbouw blijft de bestaande regeling gelden volgens welke geen onderzoek naar mineralen in het Zuidpoolgebied mag worden gedaan. Het aanbod van de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO zou door de Libanese president Elias Sarkis en premier Shafik Al-Wazzan maandag morgen overhandigd zijn aan de spe ciale Amerikaanse afgezant Philip Habib. Deze moet het doorgeven aan Jeruzalem. Westelijke diplomaten verklaarden dat er weinig tijd over is voor het bereiken van een vreedzame regeling. Drie voorwaarden Er wordt druk onderhandeld over de manier waarop de terugtrekking van de Palestijnen moet worden uit gevoerd, aldus de Libanese rege ringskringen. De PLO heeft drie voorwaarden gesteld: Israël moet zich gedeeltelijk terugtrekken, de Palestijnen mogen enige wapens be houden en de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie moeten de veiligheid van de Palestijnse guerrillastrijders garanderen. Zondag al meldden westerse diplo maten dat de Palestijnen aangebo den hadden zich terug te trekken uit Libanon. Dat had dan bij voorkeur via zee dienen te gebeuren na een overdracht van de Palestijnse wa pens aan het Libanese leger. De PLO sprak later deze berichten echter fel tegen. In de Libanese rege ringskringen wordt gesteld dat de te genspraak een gevolg was van een dramatisch Palestijns beraad, waarop het eerdere aanbod werd in getrokken. Kennelijk is de PLO daarna opnieuw van standpunt ver anderd en is maandag het aanbod tot terugtrekking alsnog herhaald. Pamfletten Israëlische vliegtuigen wierpen maandag voor de tweede achtereen volgende dag pamfletten uit boven West-Beiroet. Daarin wordt de bevol king opgeroepen ,,te vertrekken nu ben reeds geprofiteerd van- het- staakt-het-vuren om vanuit West- Beiroet naar veiliger oorden te ver trekken, bedenk dat de tijd dringt, aldus de pamfletten. LONDEN, Groot-Brittannië staat wellicht voor het grootste arbeids- konflikt sinds de algemene staking van 1926. De leiders van de vakbond van de spoorwegwerknemers Nur hebben hun 120.000 leden na misluk te loononderhandelingen tot een on beperkte nationale staking. BEIROET. Het Israëlische leger heeft zondagmiddag om 14.00 uur (Ned. tijd) pamfletten boven het westelijke deel van de Libanese hoofdstad Beiroet uitgestrooid waarin de burgerbevolking wordt opgeroepen „gebruik te maken van het bestand om uw leven te redden". HAGFORS. In het afgelopen week einde is zowel in de Sowjet-Unie als in de Verenigde Staten een onder grondse kernproef genomen, zo heeft het Zweedse militaire observatorium te Hagfors bekendgemaakt. De ex plosie in het gebied van Semipala- tinsk in Siberië had een kracht van 5 op de schaal van Richter, terwijl de proef in de woestijn van Nevada een sterkte had van 5,9. PEKING, 29-6. Vijf en zeventig mensen zijn om het leven gekomen bij de ergste overstromingen in de Zuidchinese provincie Fujian sinds 30 jaar. Dat meldt een plaatselijke krant. Het water teisterde meer dan 80.000 hectare rijstveld. In mei kwa men 450 mensen om het leven bij overstromingen in de buurtprovincie Guangdong. Honderden gezinnen gaven gehoor aan de Israëlische waarschuwingen en vluchtten uit het westelijk deel van de Libanese hoofdstad. Een kilo meterlange file van drie rijen dik stond voor een van de twee punten die toeging geven tot Oost-Beiroet. i Op het andere punt gold een wacht tijd van meer dan een uur. Beide posten worden gekontroieerd door leden van de Christelijke milities. Het bestand dat afgelopen vrijdag werd afgekondigd is tot dusverre na geleefd. AMSTERDAM/ALKMAAR. Het NW-jongerenkontakt Noord-Hol land heeft in een brief aan minister De Graaf van sociale zaken gepro testeerd tegen uitspraken van de be windsman over de jeugdlonen en het instellen van een verplichte werk week van 32 uur. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft het afgelopen weekein de de 35-jarige W. V. de M. uit Weesp aangehouden op .\;enflënking zijn werkgever, de KWanlmmhallen in de hoofdstad, voor ongeveer een mil joen gulden aan goederen te hebben bestolen. Dit heeft de politie meege deeld. LONDEN, 27-6. Napoleon lis destijds niet met arsenicum vergiftigd of bezweken aan maagkanker, maar hij over leed aan een hormoonziekte waardoor hij steeds meer vrou welijke kenmerken kreeg. Dit stelt de Amerikaanse hor moonspecialist Robert Green- blatt in het jongste nummer van de British Journal of Sexual Medicine Volgens hem had de verban nen Franse keizer die op 5 mei 1821 op Sint-Helena overleed, twaalf jaar tevoren aan het zo genoemde syndroom van Zol linger en Ellison geleden. Goedaardige gezwellen in het gehele klierstelsel hadden toen voor een overmatige produktie van vrouwelijke hormonen ge zorgd. WWWWWWWWWtfWtf KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er is een zorgwek kende situatie ontstaan bij de politie in Chaam, zo blijkt uit schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Dees en Jacobse aan minister De Rui ter van justitie. Het bureau in Chaam is opgeheven als gevolg van een on werkbare huisvestingssituatie en de politie werk nu vanuit Nieuw- Ginniken. DEN HAAG. Een aantal vrouwelij ke kamerleden uit de frakties van PSP, CPN, VVD, PvdA, PPR en D'66 willen dat op zo kort mogelijke ter mijn een onderzoek wordt ingesteld naar de posititie van vrouwen in de WAO. Zij vinden dit onderzoek nodig gezien het snel toenemende aantal klachten van vrouwen over hun ver snelde herkeuring en afsschaffing. AMSTERDAM. De Duitse politie heeft, ins damenwerking met de Ne derlandse justitie, de 50-jarige West duitser J. H. W. gearresterd, die zich schuldig zou hebben gemaak aan spionage-aktiviteiten vanuit kanto ren in Amsterdam en West-Duits- land. Dit heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R. J. Manschot bekendgemaakt. KAGOSJIMA. JAPEN. 29-6. De man die officieel wordt er kend als de oudste ter wereld, Sjigetsjijo Izoemi in Japan, heeft maandag 117e verjaar dag gevierd met het drinken van een glas alkohol van sui kerriet. Izoemi, die met zijn familie woont op het eilandje Toekoe- nisjima in het zuiden van het land, is twee jaar geleden op gehouden met roken. Op 15 september, ..Dag van eerbied voor de grijsaards", wordt in Izoemi's dorp een borstbeeld uan hem onthuld ter ere van zijn respektabele leeftijd. ZIERIKZEE, 28-6. Het aantal reizigers dat in 1981 ge bruik maakte van het Streekvervoer Zuid-West- Nederland steeg met 15 tot een totaal van ongeveer 14 miljoen. De ZWN is daardoor gedwongen ongeveer 8 van de kilometerproduktie uit te besteden aan derden, wat neerkomt op veertig autobussen. Toch blijft de ZWN onverminderd streven naar het in eigen beheer heb ben van de gevraagde kilometerpro duktie. Dat betekent dat de maat schappij over tweehonderdvijftig au tobussen dient te beschikken. Dit meldt het jaarverslag van de nv Streekvervoer Zuid-West-Nederland. De groei van de bedrijfsomvang heeft de ZWN genoodzaakt het vesti gingsbeleid in de regio Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en Hoekse Waard te gaan herzien. De vervoersmaatschappij zal moeten be schikken over stallingsruimte voor 140 autobussen, over twee werk plaatsen voor klein onderhoud en een werkplaats voor groot onder houd. Winst Over het jaar 1981 werd een winst geboekt van 557.000,— tegenover 283.000,— in 1980. De exploitatie kosten stegen met 11 tot ruim 54 miljoen. Aan het winstresultaat heeft ook de winst bijgedragen op de verkoop van een van de toeristenschepen. Het tweede schip, het motorschip Schou wen-Duiveland is ook verkocht. Be gin van dit jaar kon ook het laatste WARSCHAU. De Poolse Katholie ke Kerk. heeft opgeroepen tot een.ge weldloze zomer opdat het voorgeno men bezoek van Paus Johannes Pau- lus II in augustus ,,in vrede en in een plechtige sfeer" kan doorgaan. Na een tweedaagse bijeenkomst van de bisschoppen werd het militaire be wind te verstaan gegeven dat het ak- tief moet streven naar een dialoog met het volk. ROME. Voor de Italianen is maan dag een nieuwsarme tijd aangebro ken. Radio en televisie brengen korte nieuwsuitzendingen met uitsluitend de belangrijkste berichten. De jour nalisten van de kranten en de persbu reaus staken om de krantenuitgevers te bewegen tot ondertekening van een arbeidsvoorwaardenovereen komst die al meer dan een half jaar te laat is. KUINRE, 29-6. De 69-jarige J. Kooij uit Kuinre en zijn 32-jarige zoon A. Kooij uit Scherpenzeel zijn maandagmiddag in de gierkelder van een boerderij verdronken. Volgens de politie probeerde de zoon een verstopte leiding te repare ren. Hij raakte echter bedwelmd door de gassen, stortte voorover in de mest en verdronk. De vader over kwam enkele ogenblikken later het zelfde toen hij zijn zoon probeerde te redden. daarvoor in aanmerking komend schip, het motorschip de Grevelingen worden afgestoten. De in 1979 gestarte autobusdienst voor het bezoeken van het voorlich tingscentrum op Neeltje Jans is on verminderd een sukses. In het vorige jaar werden 96.000 passagiers ver voerd. Het totaal aantal bezoekers bedroeg 151.000 tegenover bijna hon derduizend in 1980. Buurtbus De buurtbusprojekten op Schou wen-Duiveland kent een gestage ver- voerstoename. Het aantal reizigers nam met 4 toe tot 19.960 in 1981. Met name in de zomermaanden stel de de toevloed van reizigers en het re latief geringere aantal beschikbare vrijwilligers door vakantie het buurtbuskomitee regelmatig voor problemen. Vandaag, 29 juni, is Z.K.H. Prins Bernhard 71 jaar geworden. ROTTERDAM, 29-6. De rechtbank in Rotterdam heeft vanddag de 52- jarige anesthesist L. M. V. A. uit Gouda overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. De arts is volgens de rechtbank schuldig aan de dood van een 62- jarige patiënte. De vrouw moest in het Goudse Bleulandziekenhuis, waar A. als weekendwaarnemer werkte, een eenvoudige neusoperatie ondergaan. Bij het geven van de nar- kose plaatste A. de buis van de bea- deminsapparatuur in de slokdarm in plaats van in de luchtpijp, waardoor de patiënte zuurstofgebrek kreeg en haar hart uiteindelijk stil bleef staan. De officier van justitie verweet de arts op de zitting, dat hij zich de eerste minuten van de operatie niets heeft aangetrokken van opmerkin gen van de verpleegkundigen, dat de patiënte blauwe nagels kreeg en een opgezwollen buik. Pas doen er een hartstilstand optrad sloeg A. alarm. De noodvoorzieningen, die toen wer den getroffen konde niet voorkomen, dat de patiënte vier dagen later over leed. DEN HAAG, 29-6. Minister T^r-w louw van ekonomische zaken wil de benzineprijzen niet per 1 juli vrijla ten, maar heeft besloten tot uitstel tot 1 augustus, aldus een woordvoer der van zijn ministerie dinsdag. De minister blijft bij zijn uitgangspunt dat er een vrijer systeem moet ko men dan het huidige met maximum prijzen. Inmiddels zijn er echter zo veel bezwaren naar voren gekomen, met name van de olie-industrie en - handel, dat die opmerkingen nader moeten worden bestudeerd, aldus de woordvoerder. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, dorpshuis. Kaarten- avond. 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Iedere woensdag en zaterdagmiddag in juni Dreischor Natuurmuseum Grevelingen, Welle- weg 41. Expositie vogels als jagers en vissers. 13.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Maandag 3 juli t/m zaterdag 5 augustus Zierikzee Burgerweeshuis: Beeldentuin en klein antiek, van ma t/m za van 10.00-17.00 uur. 29 juni t/m 5 juli Bruinisse Dorpshuis. Fototentoonstelling. 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Van 5 juli tot 23 juli Zierikzee Gravensteen. Zomertentoonstelling Zeeuwse Kunstkring, 11.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 29 juni Zierikzee Kleuterschool de Woelwaters; India- nenfeest 9.00-14.00 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- avond. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Af scheidsavond zesde klassers Theo Thijssenschool. 20.00 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 uur. Jan Wouter van den Doelschool. Kijkavond textiele werkvormen 19.00 - 21.00 uur. Open Avond voor ouders le klas 19.30 - 21.30 uur. Zonnemaire V erenigingsgebou wAfscheidsavond zesde klasleerlingen openbare lagere school. 19.30 uur. Oosterland Schoolplein. Straatteken wedstri j d 14.00 uur. Donderdag 1 juli Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie publieke werken. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 2 juli Nieuwerkerk Dorpshuis, afscheidsreceptie me vrouw M. de Reus-Hannewijk, 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 3 juli Nieuwerkerk Kerkring. Braderie, vanaf 9.30 uur. Maandag 5 juli Brouwershaven Stadhuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Woensdag 7 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 uur. Woensdag 14 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 uur. Woensdag 21 juli Zierikzee Poppentheater „AI te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 uur. Dreischor Hervormde kerk. Orgelkoncert met zang. 20.00 uur. Woensdag 28 juli Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", pop penspel „Lodewijk, de lachende leeuw", St. Domusstraat 24, 14.30 (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur. (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 10