Raad stemt in met f 500, voor vervoer leerlingen deurloo mode Nieuwe v. d. Doelschool krijgt een zevende (nood)lokaal Braderie in Nieuwerkerk Door Duitsers gebouwde bunker voorgoed dicht 3 Gemeente Middenschouwen Raad Zierikzee STREEKNIEUWS ZIERïKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 juni 1982 Nr. 2313S Leuk kontrast 70 Leuke prijs 3 ZIERIKZEE. Een fijne Zierikzeese plaat van de Nieuwe Haven. Op de voorgrond het C.J. V. schip ..Vita Pugna". dit keer bemand met derde klassers Atheneum en Havo van de RSG ..Prof. Zeeman". Onder leiding van enige leraren slo ten zij het leerjaar af met een vaartocht naar het werkeiland Neeltje Jans. waar de Oosterscheldewerken werden beke ken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHARENDIJK, 21-6. Het voorstel van het kollege van b en w een bedrag van f 500,- toe te kennen in 1982 voor het vervoer van leerlingen van de lagere school van Scharendijke naar Ellemeet gaf aanleiding tot duskussie tussen de raadsleden maandagavond tijdens de gemeen teraad van Middenschouwen. De voorzitter, burge meester W. den Boer lichtte toe dat de kosten voor de ge meenten zijn geraamd op ongeveer drieduizend gulden per jaar. Een bespreking in de raad heeft er toe geleid dat betrokken ouders een bijdrage ingevolge artikel 13 van de Lager Onderwijswet 1920 konden aanvragen, dat overigens geen weer klank heeft gevonden. Daarna is uitvoerig met de ouder kommissie en het personeel van de school in Ellemeet gesproken over een vervoersregeling. Een klein be drag per week bleef nog ongedekt. Het ligt in de bedoeling hiervoor een bijdrage aan de dorpsraad te Elle meet toe te kennen zoland de aanleg van een fietsverbinding niet is gerea liseerd. De heer L. C. Hart (VVD) zei met het voorstel akkoord te gaan, indien de bijdrage alleen voor dit jaar geldt. In principe is hij tegen het toekennen van subsidie voor vervoer van leer lingen. De heer A. B. Koster (CDA) deelde mee dat het CDA tegen toe kenning van subsidie voor het ver voer van leerlingen is. PvdA-er W. G. Renden verklaarde achter het voor stel te staan. De voorzitter zei dat de fietsver binding naar verwachting in 1982 ge realiseerd wordt. Destijds is gekozen voor uitbreiding van de openbare la gere school te Eleemeet en niet voor vestiging van de school in Scharen dijke. Daarom is een voorstel tot het verlenen van een betrekkelijk klein bedrag in de vervoerskosten op zijn plaats. De raad besloot ten slotte tot toekenning van een bijdrage van f 500,-. Rekreatiekommissie Het kollege van b en w stelde voor een subsidie van f 500,- beschikbaar te stellen voor het zomerseizoen 1982 aan de Hervormd-Gereformeerde re kreatiekommissie te Scharendijke in de kosten van zaalhuur (f 120,-) en overige kosten. De heer Renden kon wel met het voorstel instemmen. Hij zou wel graag willen zien, dat na afloop van het seizoen een verslag van de aktivi- teiten werd ingediend met o.a. ver melding van het aantal deelnemers. De heer Hart vond het verlenen van een bijdrtage een goede zaak. Een verhoging van f 400,- naar f 500,- vond hij evenwel nogal fors. Liever zag hij een subsidie gelijk aan de kosten van de zaalhuur. De voorzitter zegde toe, dat overlegging van een verslag zal worden ge vraagd. Hij wist niet meer welk be drag aan zaalhuur verdiskonteerd was in de bijdrage over 1980. Wethouder mevr. J. Kloet-Schellin- gerhout (PvdA) lichtte toe, dat het in 1980 ging over aktiviteiten geduren de 2 weken en in 1982 over 4 weken. De raad ging akkoord met het toe kennen van een subsidie van f 500,- voor 1982. Aardgasnet Vastgesteld werden de 10e t/m 14e wijziging van de gemeentebegroting voor 1982. De raad besloot tot nadere vaststel ling van subsidieregeling voor aan sluiting van woningen op het aard- gasnet. Door de PZEM zal een bijdra ge van f 2000,- in plaats van f 1000,- worden verleend. In verband hier mee zal de gemeente voor iedere aan sluiting een bijdrage van f 500,- toe kennen. Aansluiting dient dan bin nen een bepaalde tijd te geschieden. De heer Renden informeerde of de ze beperking ook geldt voor nieuwe bewoners. De voorzitter zegde toe, dat over deze situatie kontakt zal worden opgenomen met de PZEM. De raad besloot voor het bouwen van 4 woningwetwoningen te Elle meet steun uit de rijkskas aan te vra gen en deze steun weer door te beta len aan de wonongbouwvereniging Beter Wonen. De heer Den Boer dacht, dat de wo ningen te bekrompen zouden zijn, ge let op de huurprijs van f 391,- per maand. De voorzitter zei, dat de projekt- groep vooraf kontakt gehad heeft met de adspirant-bewoners. Het stre ven is geweest woningen met een huur beneden f 400,- per maand te bouwen. De regels voor volkshuisvesting verlopen grillig. Binnen de regels, die nu van kracht zijn kunnen de wo ningen gerealiseerd worden, althans voor niet al te grote gezinnen. Naar de mening van de projektgroep moe ten bij een dergelijk huurbedrag de gelijke woningen gebouwd kunnen worden. worden opgemaakt. Het ontwerp is zelf bedacht en de opdracht werd in veertien dagen uitgevoerd. Herhaaldelijk heeft de politie er tal loze jongelui verwijderd, doch na een paar dagen waren ze weer terug. Bo vendien is dit gebied waterwingebied en valt het onder natuurbescherming. Om voortaan van alle narigheid af te zijn, is deze week met kranen en bull dozers begonnen om de zaak voorgoed te dichten. NIEUWERKERK, 23-6. In Nieuwerkerk, op de Kerk- ring wordt zaterdag 3 juli een gezellige braderie gehou den. Op initiatief van de middenstandvereniging, zullen er die dag diverse kraampjes in het dorp staan opgesteld, ook van gast-verenigingen als Greenpeace, Rode Kruis, Sophiavereniging, Amnesty International en Lions. Verder zijn ook oude ambachten vertegenwoordigd en kan men kij ken naar volksschilderkunst. In de toren naast de kerk zijn werkstuk ken te bezichtigen van de schilder- klub. Leden van deze klub uit Brui- nisse, Zierikzee en de gemeente Dui- veland hebben een unieke kollektie schilderijen geselekteerd (allemaal eigen werk) die zeker het bekijken waard is. Er is dus van alles te beleven in Nieuwerkerk, zaterdag 3 juli van half tien af. Advertentie :»o De gemeente heeft toen de bunker in samenwerking met defensie dicht gemetseld, doch binnen het jaar wa ren alle ingangen weer opengebro ken. Avontuur Een rad van avontuur ontbreekt niet. De opbrengst hiervan zal ten goede komen aan de gastverenigin- gen, die dan geen kraamgeld hoeven te betalen. nesse verzorgde afgelopen woensdag ochtend de marktkraam van de Stichting Interieur Dorpshuis Renes- se. Met de verkoop van bijzonder sma kelijk belegde broodjes, touwtje trekken voor de kleintjes en pijltjes gooien voor de groteren werd een op brengst gehaald van 245,50. Daar naast werden nog 200 loten verkocht van de grote verloting die de Stich ting gedurende deze zomer organi seert. Dit bracht de totale opbrengst van Turnesse op 445,50. Alle gymnasten kregen van klub een lootje aangeboden. Een bijzonder aardig initiatief van het bestuur, voor zowel de leden van de klub als voor de Stichting Interieur Dorps huis. Schaapscheren op de weekmarkt Op initiatief van de evenementen kommissie van de V.V.V. Renesse heeft de heer Hart op de seizoen weekmarkt van afgelopen woensdag een demonstratie schaapsscheren ge geven. Onder grote belangstelling werd een tweetal schapen onder handen genomen en van hun warme wollen vacht te worden ontdaan. Daarnaast verzorgden twee dames een demonstratie spinnen. Bij het ge beuren had de evenementenkommis sie ook nog een wedstrijd georgani seerd. Tegen betaling van een gulden kon men een gokje wagen op het ge wicht van de beide vachten die deze morgen geschoren werden. Voor de prijswinnaars waren er twee fraaie prijzen in de vorm van een wollen vest en een wollen spencer. ELLEMEET j i t Rommelmarkt schoolplein 't Mêêtje Zaterdag 26 juni wordt op het schoolplein van de o.l.s. ,,'t Mêêtje" een rommelmarkt gehouden. De op brengst hiervan is bestemd voor de oprichting van een korfbalklub. SCHARENDIJKE Orgelconcert in Scharendijke In. samenwerking met de Werk- ZIERIKZEE, 21-6. Bij de nieuwe protestant Christelij ke J. W. van den Doelschool, die in aanbouw is in Poort ambacht, komt nog een zevende noodlokaal. Dit lokaal staat thans bij het huidige schoolgebouw aan de Raamstraat en zal naar Poortambacht worden ver plaatst, aldus besloot de gemeenteraad van Zierikzee tij dens de vergadering maandagavond met algemene stem men. Voor een definitief lokaal gaf het ministerie geen toestemming, omdat de bezetting daarvan tot 1995 ge waarborgd diende te zijn en het schoolbestuur kon die zekerheid maar geven tot 1990. De P.v.d.A.-fraktie, die bij het stichten van de nieuwe school had te gengewerkt, liet nu bij monde van fraktievoorzitter J. Groen weten, het verleden te laten rusten en te willen meewerken om de school aan het noodzakelijke aantal lokalen te hel pen. Prognoses De C.D.A.-fraktie was verheugd over de toestemming tot het zevende lokaal, maar vond het een droevige zaak dat prognoses zover in de tijd vooruit moeten lopen. „Bijna onmo gelijk voor een schoolbestuur", aldus L. S. P. van Velthoven. ZIERIKZEE Zomertentoonstelling bij Tessa en Ad Braat Tuin en huis van het Burgerwees huis komen van 3 juli tot 5 augustus weer vol te staan met beelden en klein antiek, wanneer Ad en Tessa Braat voor de twintigste keer hun zo mertentoonstelling houden. De offi ciële opening is bepaald op vrijdag 2 juli. Het echtpaar Braat zal dan even terugblikken op al die jaren en Ellen- gard Jense, direktrice van de Zeeuw se Muziekschool te Zierikzee, zal „Met schalen van Tessa muzikaal avonturieren". De tentoonstelling is de hele week, behalve op zondag, van 10 tot 5 uur te bezichtigen. Bespreking over nieuwe wethouders Woensdagavond vond te Zierikzee een bespreking plaats tussen de le- H. Asma (P.v.d.A.) memoreerde in dit kader de nieuwe rijksscholenge meenschap, die met het oog op het verwachte teruglopende leerlingen aantal ook met een dependence werkt. R.U.-raadslid W. F. Sprengel- meijer was verheugd, dat het school bestuur op deze wijze uit de moeilijk heden is en dat alle leerlingen toch onder één dak komen. Nutskleuterschool Wethouder van onderwijs C. Bij de Vaate meldde de medewerking van de Nutskleuterschool om met o.l.s. Binnen de Veste te verhuizen naar de Raamstraat. Op de eerstkomende b. en w.-vergadering zal hij voorstellen een kommissie in te stellen die de voorbereiding tot verbouwing van het gebouw Raamstraat op zich zal nemen. Geen subsidie Hoewel het college waardering heeft voor de heer H. Bax uit Drei- schor, die als particulier het natuur museum „Grevelingen" in Dreischor heeft opgericht en beheert, werd een subsidie-aanvrage zoals voorgesteld afgewezen, omdat het ten eerste een particulier initiatief betreft en het geen Zierikzeese aangelegenheid is. Bezuinigingen Tijdens dezelfde vergadering wer den de bezuinigingsvoorstellen van den van de gemeenteraad, zoals die er in de nieuwe samenstelling zal ko men uit te zien. Na afloop van deze bijeenkomst werd een kort perskom- muniqué verstrekt: „De nieuw geko zen raadsleden zijn vanavond voor een bespreking bij elkaar geweest. Gesproken werd over de verkiezing van de nieuwe wethouders. Alle frakties waren van mening, dat er een afspiegelingskollege diende te komen. Bij de programma's was men wethouder van financiën L. J. van Gastel goedgekeurd. Omdat de ver deling van de 88.000,—, die in totaal konden worden bezuinigd, wegens het wegvallen van een regel niet juist om onze editie van dinsdag stonden vermeld, nog even een juiste weerga ve. Voor de eventuele ombuiging van het rijk is in dit kader voor 1982 50.000,— gereserveerd, plus 5.000,— kapitaallasten voorberei dingskrediet pompinstallatie riool gemaal Zuidhoek, plus 33.000,— (kapitaallasten netto investering van f 200.000,—) voor restauratie van het Gravensteen. het in principe over de hoofdpunten eens. De drie grootste partijen leve ren een wethouder. Voor de V.V.D. is dat de heer L. J. van Gastel, voor de P.v.d.A.: de heer J. Groen en voor het C.D.A.: de heer P. de Rijke". Opdracht voor bloemsierkunst Romijn Bloemsierkunst Romijn uit de Lan ge Nobelstraat heeft van een grote Nederlandse firma in exotische droogbloemen en de Nederlandse bloemisterij een grote opdracht ge kregen. Voor een internationale ten toonstelling in Hamburg van 2 tot 5 juli moet 40 m2 met droogbloemen Kop-staart botsing Dinsdagmiddag kwamen een auto en een vrachtwagen met elkaar in botsing bij de verkeerslichten krui sing Provinciale weg 7-Rijksweg 18. Automobilist G. O. uit Duitsland kwam van De Val en stopte voor het op rood gesprongen verkeerslicht. De achter hem rijdende vrachtwagen bestuurd door P. W. H. uit Den Haag zou dit te laat hebben gezien en botste achterop de personenauto. Beide wagens raakten beschadigd. Denkfoutje Op de splitsing Lange Blokweg- Heuvelsweg heeft zich woensdag rond 17.45 uur een eenzijdig ongeval voorgedaan. Bestuurder H. W. kwam uit de richting Schuddebeurs naar Zierikzee rijden en dacht dat de auto, rijdende op de Heuvelsweg niet zou stoppen. W. remde, slipte, ging dwars door een schrikhek en bosjes om ten slotte in de sloot te belanden. De auto raakte flink beschadigd. Ta- kelbedrijf Jan de Jonge sleepte de wagen weg. W. liep geen verwondin gen op. De auto op de Heuvelsweg stopte overigens gewoon. BURGH-HAAMSTEDE Kommissie publieke werken De kommissie publieke werken van de gemeente Westerschouwen vergadert op donderdag 1 juli in het gemeentehuis. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Turnesse op de markt Jeugdgymnastiek vereniging Tur- In Burgh BURGH, 23-6. De grote woonbunker achter Boeijes Bosch wordt gesloopt In de oorlogsjaren werd dit gevaarte door de Duitsers aangelegd. Het is geen echte bunker, maar een stenen gevaarte dat eenvoudig in de hoge duinen werd gebouwd en toen weer onder het duinzand aan het gezicht onttrokken. Er konden ongeveer 500 manschappen een nachtverblijf vinden, verdeeld over een 40-tal kamers. Alles was er destijds in te vinden doch na de oorlog is alles wat waarde had er uit gehaald. Én vanaf die tijd af is het een doorn in het oog van velen geworden. Illegale rekreanten zochten er een gratis onderdak en de meest vreemde figuren uit binnen- en bui tenland kende de bunker als een soort „dependance van het Vondelpark". In de tijd datde schoolaan hetDuinwegje nog floreerde, was het een geliefd speelobjekt voor de schooljeugd. Gevaarlijk Helaas is er menig ernstig ongeluk gebeurd. De diepe klimgaten waren dan ook levensgevaarlijk. Er is des tijds nog getracht om er een champig nonkwekerij in op te bouwen, doch het bleef bij een poging. groep Evenementen Scharendijke- Ellemeet wordt er in Scharendijke een orgelconcert met koorzang geor ganiseerd. Dit concert wordt gegeven op maandagavond 28 juni 1982 in de Ned. Herv. Kerk te Scharendijke. Organist is de heer C. de Haan uit Strijen, die werken van o.a. Torner, Bach, Pescetti, Handel en Bram Bruin ten gehore zal brengen. Het koor „Sursum Corda" uit Scharendijke zal medewerking ver lenen d.m.v. het zingen van negro spirituals en een aantal geestelijke liederen. Ook is er een samenzang van publiek, koor en orgel in het pro gramma opgenomen. Na afloop is er gelegenheid tot na praten met koffie, enz. De toegang is gratis, doch er wordt een kollekte ge houden om de onkosten te bestrijden. Mocht men te ver van de kerk wo nen en toch'willéh komen, dan wordt .•er vo.pr.Veyvoer gêzorgd als meh kon takt opheenat met mevrouw Duk, tel. 01117-1231 of met mevrouw Kloet, tel. 01117-1330. (voor tijd: zie agenda). OUWERKERK Kollekte De kollekte voor de epilepsie-be- strijding, die georganiseerd wordt door de Samenwerkende Stichtingen Nationaal Epilepsie Fonds en de Macht van het Kleine wordt in Ou- werkerk in de week tot en met 28 ju ni gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3