Kapitulatiedokument door Argentijnen ondertekend Rumoer rond terugnemen voorstel kollege b. en w. Heffing verontreiniging oppervlakte wateren AGENDA Falkland-konflikt Witte vlaggen in Port Stanley Structuurschets Westerschouwen Palestijnen in West-Beiroet omsingeld Effekt woonerven valt tegen Koningin en prins naar V.S. Dure files Nog één dag E.G. tentoonstelling in R.S.G. NAM boort gas aan in Assen Vondelingprijs toegekend aan journaliste ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 LONDEN, 15-6. De Argentijnse troepen op de Falkland- eilanden hebben zich overgegeven. Dit is in Londen op Downingstreet 10, het bureau van de Britse premier Margaret Thatcher dinsdagmorgen bekendgemaakt De Argentijnse bevelhebber op de eilanden, generaal Mario Menendez, ondertekende in Port Stanley het kapitulatiedokument om 21.00 uur plaat selijke tijd 3.00 uur Ned. tijd). Volgens Downingstreet kreeg de Argentijnse troepenmacht van ongeveer 7.000 man de garantie van een eervolle aftocht. In de boodschap van generaal-ma- joor Moore stond letterlijk: „in Port Stanley gaf generaal-majoor Menen dez zich om negen uur 's avonds over met alle Argentijnse strijdkrachten op de oostelijke en westelijke Falkland- eilanden en de hieronder vallende ge bieden". In Buenos Aires is nog niets meegedeeld over een overgave. SCHIPHOL. Nederland heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld, via het ministerie van ont wikkelingssamenwerking, bestemd voor humanitaire hulp aan de Liba nese bevolking. Deze gelden zullen waarschijnlijk via het Rode Kruis ter beschikking worden gesteld. U TRECHT. De Bouw- en Hout bont. ^NV is maandag toch akkoord gegaai. met de nieuwe cao voor de bouw (225.000 werknemers), ondanks het nogalmagere" resultaat van de onderhandelingen. Daartoe heeft de bondsraad van de Bouw- en Hout bond FNV maandag in Utrecht beslo ten. De Bouwbond CNV was zater dag al met enige merite door de bocht gegaan. (Vervolg van pagina 1) den voor uitbreiding uitsluitend zullen mogen worden benut indien zij dienen om het beoogde verbeteringsproces tot ontwikkeling te brengen. De RU is tegen het ontwikkelen van nieuwe ter reinen op andere plaatsen door de zelfde ondernemer, of het terrein moet aan het bestaande terrein grenzen. De ze partij waarschuwde ervoor zeer voorzichtig te zijn met het invullen van nieuwe terreinen- VVD De WD-fraktie is van mening dat het voortbestaan van alle kampeerbe- drijven tezamen, op de kortere of lan gere duur, ernstig in gevaar is en dat de gemeente Westerschouwen in samen werking met de gemeenschap alles op alles zal dienen te zetten om met grote inventiviteit wegen te vinden om het ekonomische totaalbeeld tenminste te kunnen handhaven. Nieuwe aktivitei- ten, passende in het natuurlijke, in het maatschappelijke en het sociale beeld van de gemeente zijn daarvoor nodig. De verplaatsing van een aantal kampeerterreinen in de toepassing van de in de nieuwe kampeerwet vast gestelde eisen tot verbetering c.q. uit dunning van bestaande kampeerbe- drijven heeft vergaande konsekwen- ties voor de totale ekonomische ont wikkeling van de hele gemeente en derhalve niet alleen voor de door de maatregelen te treffen bedrijven. De WD acht het een illusie dat het Rijk de financiële konsekwenties daar' van geheel voor haar rekening neemt De WD vindt het zelfs onwaarschijn lijk dat een beperkte bijdrage van het Rijk te verwachten is en of deze enig soelaas zou bieden. Van de zijde van de gebruikers van de kampeerterreinen moet gesteld worden of zij verplaat sing van de duinvlakte uit naar het open landelijk gebied zullen aksepte- ren of dat zij dan elders in den lande c.q. in het buitenland hun vakanties zullen gaan doorbrengen. Poldertje Het stichten van verblijfsrekreatie van enige omvang in de Schelphoek schijnt meer te zijn ingegeven om kompensatie-mogelijkheden voor de uitdunning en verplaatsing van kam peerterreinen in de duinvlakte te vin den, dan dat deze mogelijkheid reëel is te noemen. De WD vindt dat men zich dan ook af dient te vragen of het pol dertje ten noorden van de haven Burgh- sluis - al eens eerder bestemd als uit breidingsmogelijkheid voor verblijfs rekreatie - niet beter weer voor dat doel in de struktuurschets kan worden opgenomen. De ligging, dichter bij de zee, duinen en strand, geeft daartoe aanleiding. Noodzaak Deze partij acht de handhaving van kampeer- en fruitteeltbedrijven een absolute noodzaak voor de gemeente Westerschouwen. Wegvallen van dit bedrijfstype brengt niet alleen onher stelbare schade toe aan de natuur, maar ook negentig gezinnen zou haar bestaansmogelijkheden verliezen. De burgemeester zei rekening te hebben gehouden met kamperen in de boom gaard. Mocht het Rijk niet de financiële konsekwenties van uitdunning van bestaande kampeerbedr|jven voor haar rekening nemen, dat gaat de gemeente het bestemmingsplan re gelen, zegde de voorzitter van de raadsvergadering toe. „Onze inwo ners moeten niet betalen voor „uit de natuur halen". In de donderdag-editie brengen wij meer informatie over de tijdens de be handeling van de struktuurnota aan de orde geweest zijnde onderwerpen (Red). Voorwaarden Onduidelijkheid bestaat over de voorwaarden die de Britten bedongen. In een latere verklaring van Downing street 10 werd generaal-majoor Moore aangehaald die zei dat voorbereidin gen worden getroffen om de Argen tijnse wapens en andere militaire uit rusting in te zamelen. Een woordvoer der van Downingstreet 10 verklaarde niet te weten of de Argentijnen een eervolle aftocht zouden krijgen. Deze werd maandag nog in Londen voor on waarschijnlijk gehouden wegens de omvang van de Britse verliezen bij de herovering van de eilanden. De overeenkomst die generaal Me nendez en generaal Moore maandag avond in Port Stanley hebben on dertekend, kan worden beschouwd als een onvoorwaardelijke overgave, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie dins dag verklaard. De twee bevelhebbers praten nog verder over de terugtrekking van de Argentijnse troepen waarop de Britten zullen toezien. De Argentijnse militai ren zullen in principe zonder hun uit rusting van de Falklands vertrekken, aldus de woordvoerder. Kort en formeel Een korrespondent van de BBC in Port Stanley deelde mee dat dank zij hun sterke positie in en om de stad de Britse troepen konden aandringen op een overgave van alle Argentijnse troepen op de Falklands, niet alleen van die in Port Stanley. De onderhan delingen tussen Moore en Menendez, die daarvoor een gevaarlijke tocht door een sneeuwstorm trotseerde, waren kort en formeel. BEIROET. De Libanese regering heeft een zevenkoppig Comité van nationale redding" benoemd om haar te helpen bij de oplossing van de krisis ten gevolge van de Israëlische invasie. Dat heeft radio Beiroet maandag bekend gemaakt. „De Britse kommandant eiste een onvoorwaardelijke overgave van alle Argentijnse troepen op de Falklands en de Argentijnse garnizoenskom- mandant kon weinig anders doen dan die inwilligen". JERUZALEM/BEIROET, 14-6. Is raëlische troepen en Libanese christelijke Falange-troepen hebben maandag de Libanese hoofdstad Bei roet van de buitenwereld afgesloten en de Palestijnen in het westelijk deel van Beiroet geïsoleerd. „De Palestijnse terroristen zijn to taal geïsoleerd", verklaarde de Israë lische opperbevelhebber, generaal Rafaël Eytan, maandag in een vraag gesprek voor de Israëlische radio. Premier Begin zei tijdens een bezoek aan gewonde Israëlische militairen in Jeruzalem dat „de terroristen stik ken". Terwijl Israëlische soldaten maandag het internationale vlieg veld ten zuiden van Beiroet onder kontrole brachten en de zuidoostelij ke wijk Baaba in de nabijheid van het presidentiële paleis binnentrok ken, riep de Libanese president, Eli- as Sarkis, leiders van christelijke en islamitische organisaties bijeen om een „nationale raad van redding" te vormen. UTRECHT. De FNV is bang dat de aanpassing van de wisselkoersen binnen het Europese Monetaire systeem (EMS) - een waardevermin dering van de Franse franc en de Ita liaanse lire en een opwaardering van de gulden en de Duitse mark - nade lig kan uitvallen voor de werkgele genheid in ons land en zij verwacht van de regering maatregelen om die negatieve gevolgen op te vangen. V erkeersdeskundige ROTTERDAM, 14-6. Het effekt van het woonerf op de woonomgeving in met name dichtbevolkte wijken valt tegen. Automobilisten trekken zich vaak niets aan van snelheidbeper- kende maatregelen en er wordt mas saal fout geparkeerd. Dit zegt Steven Schepel, deskundi ge op het gebied van de verkeersvei ligheid van de gemeente Rotterdam. Om het autoverkeer terug te drin gen en voetgangers en spelende kin deren meer ruimte te bieden werden aan het eind van de jaren zeventig veel straten in Nederlandse steden als woonerf ingericht. Volgens Sche pel hebben gemeentelijke bestuur ders en stedebouwkundige ontwer pers zich indertijd echter verkeken op het gedrag van de automobilist. SCHIPHOL, 14-6. Koningin Bea trix en prins Claus zijn maandagmid dag van Schiphol naar Atlanta ver trokken voor hun tweede bezoek aan de Verenigde Staten. Het koninklijk paar maakt de reis met een lijnvlucht van de KLM. Hun officiële bezoek van 16 tot en met 29 juni in het kader van de Bicentennial, zal woensdag beginnen. Koningin en prins zullen tijdens dit veertiendaagse bezoek elf Amerikaanse steden aandoen. Vooroverleg konceptnota BURGH-HAAMSTEDE, 14-6. Het terugnemen door het kollege van B. en W. van het voorstel de beleidsnota struktuurschets voorlopig vast te stellen en te vervangen door het in vooroverleg brengen van de konceptnota met daarbij de uitspraken van de diverse frakties beeft maandagavond tijdens de bespre king van de struktuurschets Westerschouwen tijdens de raadsvergadering heel wat voeten in de aarde gehad. PvdA-fraktievoorzitter S. Roos wilde een uitspraak van de raad he't in vooroverleg brengen niet te aanvaarden, maar te blijven bij de voorlopige vaststelling. DEN HAAG, 14-6. Het verschijnsel file kost de Nederlandse automobi list in het zakelijke- en woon-verkeer jaarlijks ruim 550 miljoen gulden. Er is sprake van in totaal achttien miljoen uur vertraging in het woon werkverkeer en 9,5 miljoen uur tijd verlies in het zakelijke verkeer. Dit blijkt uit een onderzoek van de Ne derlandse Stichting voor Statistiek (NSS) onder bezitters van personen auto's. De opdrachtgeefsters, de Stichting Weg, heeft dit maandag be kendgemaakt. Het rapport waaraan deze cijfers zijn ontleend, heeft zij maandag aan minister Zeevalking -uan verkeer en waterstaat aangebo den. Daarbij heeft zij deze met klem verzocht de knelpunten in het Neder landse wegennet spoedig aan te pak ken. Pas nadat de gemeente-sekretaris, de heer J. W. de Jonge nadere toelich ting omtrent de gang van zaken had verstrekt stemden de vier frakties (WD, PvdA, CDA en RU) met het voorstel van het kollege in. De heer De Jonge verduidelijkte dat de op merkingen van de frakties zullen worden meegenomen en dat zij het resultaat hiervan krijgen thuis gestuurd. Mocht er iets niet in over eenstemming zijn met de maandaga vond geplaatste opmerkingen, dan kan alsnog het een en ander worden veranderd en gekorrigeerd. December Nadat de diverse instanties, die in een later stadium inspraak krijgen in de struktuurnota hebben gereageerd, zal in december van dit jaar de be leidsnota in definitieve vorm worden vastgesteld. „Het hele stuk wordt ons door de hogere overheden opgedrongen. Het kan geen stuk zijn van de gemeente Westerschouwen en ook niet van de CDA-fraktie. Laten we het duidelijk onderstrepen dat de geplaatste op merkingen worden meegenomen, zo als door de heer' ir. C. Paans, op drachtleider van de beleidsnota, is bevestigd", zei de heer L. Tieleman, voorzitter van de CDA-fraktie. De burgemeester, mevr. J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer antwoordde dat de raad moet handelen naar de hogere overheden. „We moeten wel een beleid hebben, waaruit blijkt dat het ons ernst is. We moeten laten zien dat we wel degelijk durven besturen", aldus de burgemeester. De heer Tieleman vroeg zich af wat de raad dan aan het doen was. „Uit de meningen blijkt dat er tegenstel lingen en overeenkomsten zijn. Tegemoet komen Kom ons toch eens een beetje tege moet. Zit niet met de hand en tand te verdedigen wat ons wordt opgedron gen", sprak de heer Tieleman. De eerste burger reageerde met de opmerking dat de heer Tieleman er steeds bij was geweest als er beleids keuzes moesten worden gemaakt en dat hij dus niet van opdringen kon spreken. De CDA-fraktievoorzitter merkte ten slotte op dat de meningen van de raad niet worden verhoord. De heer S. Roos was het met de woorden van de heer Tieleman eens en vond dat de antwoorden van het kollege van B. en W. op de aanmer kingen van de frakties op de struk tuurnota niet bevredigend waren. De heer dr. H. J. van Zuylen (WD) zei dat de totale verschillen tussen de frakties niet zo groot bleken te zijn als verwacht. Hij vond het een juiste gang van zaken dat de raad van Westerschouwen nu af moest wach ten. Vergadering Waterschap ZIERIKZEE, 11-6. Het bedrag van de heffing veront reiniging oppervlakte wateren voor het jaar 1983 wordt verhoogd van 55,- tot 56,- per vuilniseenheid. Tot de ze vaststelling kwam het algemeen bestuur van het Wa terschap Schouwen-Duiveland vrijdagmiddag tijdens een vergadering in 's Landskamer. Dit bedrag is gebaseerd op het bestrijdingsplan voor de waterver ontreiniging, waar g.s. op grond van milieu-hygiënische aspekten hun goedkeuring aan hebben onthouden. Hoofdingeland de heer L. J. van Gastel informeerde of nu het gevaar bestond, dat ook deze heffing niet zal worden goedgekeurd. Griffier de heer J. A. Rotte lichtte toe, dat - nu het Waterschap beroep heeft aangetekend tegen het besluit van g.s. - een eventuele uitspraak van de Raad van State zo lang op zich zal laten wachten, dat die niet meer van invloed zal zijn op de heffing in 1983. Verder wees de griffier erop, dat, indien de voorgenomen werken niet getemporiseerd zouden worden uitgevoerd, het heffingsbedrag in 1983 niet 56,- maar 65,- zou moe ten worden. Aanbeveling Vervolgens boog de algemene ver gadering zich over het opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van een gezworene, vertegenwoordi gende de ongebouwde eigendommen in distrikt I, ter voorziening in de va- kature, die is ontstaan door de benoe ming van M. J. Steur tot dijkgraaf. De algemene vergadering volgde de aanbeveling van de hoofdingelanden in distrikt I, toegelicht door de heer W. P. de Vrieze. In een eerste stemmingsronde werd de heer Joh. v. d. Slikke als eerste kandidaat aangewezen, tweede op de voordracht werd, eveneens na stem ming, de heer A. J. Padmos. Bij de rondvraag kwam vanuit de vergadering de vraag of het talud- maaien voor half september nog maals moet geschieden als dat nu reeds wordt gedaan. „Er zal nog wel wat hergroei plaatsvinden, aan u de beoordeling nogmaals te maaien in september", luidde het antwoord van dijkgraaf M. J. Steur. Baggerapparaat Hoofdingeland de heer W. A. Kuy- per informeerde naar de reden voor het inzetten van een speciaal bagger- apparaat onlangs te Ouwerkerk. Verder wilde hij weten of dit niet een zeer kostbare methode was om sloten uit te baggeren. De dijkgraaf antwoordde, dat en kele jaren geleden onder Schudde- beurs ook een dergelijk apparaat werd ingezet. Het betekent een oplossing in de gevallen waar niet met een kraan gebaggerd kan wor den. „Het is inderdaad geen goedkope methode, maar er zijn ook duurdere oplossingen", aldus de heer Steur. Ir. G. D. Kloosterboer vulde aan, dat het gebruik van bedoeld baggerapparaat nodig was voor verruiming van de geul naar het gemaal Duiveland. ZIERIKZEE, 15-6. Leerlingen van de vierde klas Atheneum van de R.S.G Prof. Zeeman hebben onder leiding van hun geschiedenis leraar een tentoonstelling ingericht over de Europese Gemeenschap. Deze expo sitie is nog tot en met woensdag 16 juni in de school (tot 15.30 uur) te bezichtigen. Dit initiatief is een direkt uitvloeisel van een reis naar Straatsburg, waar een bezoek werd gebracht aan het Europese parlement De leerlingen hebben daar gesprekken gevoerd met parlementariërs en verder konden ze van de publieke tribune af enkele dis- kussies in het parlement volgen. Het bezoek aan Straatsburg werd goed voorbereid. Zo werden er werk bezoeken- gehdkcht aan o.a. Novib, Tweede Kamer, het Tropenmuseum en het ministerie van ontwikkelings samenwerking. Bewustzijn Maandag werd de tentoonstelling ge opend door rector drs. P. Vis, die in zijn openingsrede vooral benadrukte dat „het bezig zijn met aktuele vraagstuk ken het maatschappelijke bewustzijn van de leerlingen vergroot". Op de tentoonstelling wordt o.a. aandacht ge schonken aan de problemen in de Der de Wereld, milieuproblematiek en Europa en de politiek. AMSTERDAM. De ongenuanceer de bezuinigingsmaatregelen in de ge zondheidszorg, en vooral de wijze waarop die door de ziekenfondsen worden gehanteerd, dreigen het be roep van de vrij gevestigde fysiothe rapeut volkomen uit te hollen. ASSEN, 14-6. De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) heeft bij de Asserwij k in Assen gas aange boord, aldus heeft zij maandag be kendgemaakt. Dit is gebeurd op de zogenaamde lokatie Assen 1 in een zandsteenlaag op een diepte van 3500 meter. De eerste indruk over het gasveld is dat het een „zeer bescheiden vondst is die misschien nauwelijks exploiteerbaar is". In het najaar zul len testproeven worden gehouden om er achter te komen of werkelijk van een vondst kan worden gesproken, aldus de NAM. DEN HAAG, 14-6. De Anne Vonde lingprijs is dit jaar toegekend aan de journaliste Dieudonnee ten Berge uit Hilversum, verbonden aan Elsevier Magazine en recent ook werkend voor TROS-Aktua. Zij krijgt de prijs voor de door haar geschreven verkie- zingsgids 1981. De Vondelingprijs, genoemd naar de vroegere kamervoorzitter dr. ir. A. Vondeling, werd ingesteld door de socialistische voorman drs. J. M. den Uyl. Vorig jaar werd de prijs toege kend aan de Parool-journalist H. A. van Wijnen. Op 23 juni zal de prijs (bestaande uit een bedrag van f 2500,— en een beeldje) aan de jour naliste worden overhandigd. De prijs wordt jaarlijks toegèkend aan de schrijver of schrijfster van een arti kel op het terrein van de politieke journalistiek. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15- 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, dorpshuis. Kaarten- avond. 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Iedere woensdag en zaterdagmiddag in juni Dreischor Natuurmuseum Grevelingen, Welle- weg 41. Expositie vogels als jagers en vissers. 13.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Dinsdag 15 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridge-instuif- avond. 19.30 uur. Marktzicht. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Ring-promotion. 20.00 uur. Woensdag 16 juni Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.00 uur. N.C.V.B. bijeenkomst en bezoek aan Burgerweeshuis. 14.30 uur. Café ,,'t Sloepje". Vergadering aktie- groep „Havenkwartier". 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Advieskommissie Welzijnsbeleid. Donderdag 17 juni Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje". Kringvergade ring Rode Kruis Zeeland. 19.00 uur. Vrijdag 18 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie be stuursvergadering V.V.D. 17.00 uur. Concertzaal. Uitvoering Zeeuwse muziekschool. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afscheidsavond openbare lagere school „De Schoe ner". 20.00 uur. Zaterdag 19 juni Kerkwerve Lokkers weg 1. Schuurfeest PJZ. 21.00 uur. Brouwershaven Haven. Grote Vlootschouw w.s.v. Brouwershaven. 14.00 uur. Zondag 20 juni Brouwershaven Haven. Start onderlinge zeilwed strijd. 11.00 uur. Maandag 21 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Ruilavond „Phi- latelica". 20.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 22 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridge-instuif- avond. 19.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktie be stuursvergadering V.V.D. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Het Zeepe. Exkursie Natuur- en Vo gelwacht. Vertrek vanaf de Slotlaan. 19.00 uur. Zaterdag 26 juni Zonnemaire Mobiele tent, I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. Dinsdag 29 juni Zierikzee „Huis van Nassau", avond. 19.30 uur. Bridge-instuif- (01110)6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktle (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5369 (01112) 1774,(01110)6564

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2