bezorg(st)er Promovendus: Fokken pluimvee met ziekteweer stand biedt perspektieven ERIC DE NOORMAN RENESSE (gedeeltelijk) Europese suikerbietentelers congresseren in Amsterdam 6 CHOUWEN-DUIVELAND. De Vogelwerkgroep Schouwen-Duiv^land (zie foto) heet een aantal voorjaarsexcursies fgesloten met een bezoek aan de Koudekerkse inlagen. De groep heeft een aktieve winter- en voorjaarsperiode achter e rug, maar heeft al weer een programma voor de komende zomer opgesteld. Daarop komen wij in onze editie van morgen terug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WAGENINGEN, 10-6. het fokken van pluimvee met een verbeterde eerstand tegen infektieziekten biedt goede perspektieven. Bij onderzoekin- y en aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is gebleken dat bij kuikens na inenting met rode bloedcellen van schapen in het eerste nakomelingschap c en duidelijk sterker vermogen aanwezig was om anti-lichamen tegen inf ek- -ies te produceren. Door het toedienen van medicij nen, door vaccinatie, door hygiëni sche maatregelen en door uitroeiing trachten pluimveehouders het ziek- terisiko zo klein mogelijk te maken. Die beschermingsmaatregelen bren gen volgens Van der Zijpp hoge kosten en veel werk met zich mee en hebben desondanks geen blijvend re sultaat: herhaling blijft noodzake lijk. Volgens mevrouw ir. A. van der ijpp, wetenschappelijk mede werkster van de vakgroep veehoude- j van de Landbouwhogeschool, is t resultaat van onderzoek naar rbetering van de ziekteweerstand ij pluimvee van groot belang voor intensieve pluimveehouderij, aar infektieziekten een aanzienlijk -.onomisch risiko vormen. Me- rouw Van der Zijpp promoveert vrijdag op een proefschrift over de "erbetering van weerstand bij pluimvee. O, die ouders ARNHEM, 9-6. Vijfentwin tig ouders van ongeveer 40 leerlingen van de Christelijke lagere Van Lobenschool in Arnhem hebben gedreigd hun kinderen na de zomervakantie van school te halen als de schoolleiding blijft bij plannen buitenlandse kinderen toe te laten. Volgens schoolhoofd R. Regtering zal de schoolleiding overigens niet voor de chanta ge van de ouders wijken. De Van Loben Selsschool wil met het toelaten van maxi maal twee buitenlandse kinde ren per klas een bijdrage leven aan de opvang van buitenlan ders op school. De plannen zijn in verschillende vergaderin gen met de ouders al oorzaak geweest van verhitte diskus- sies. Tweede plaats voor Martijn Bruel op Top 8-kamp MIDDELBURG, 7-6. Martijn Bruel van tafeltennisvereniging Scaldina is tijdens de Zeeuwse Top 8-kamp als tweede geëindigd achter Jan Steijn an Middelburg-Zuid. In een uiter mate spannende partij moest de klei ne Scaldina-speler in drie sets zijn meerdere erkennen in de hoofdstede ling. De MZ-speler won de eerste set met 26-28, waarna Bruel naastzij k wam via 21-17, maar Steijn had uit eindelijk toch de langste adem door in de derde set met 17-21 overeind te blijven. Naast de beslissende partij won Martijn Bruel vijf van de zes partij en. Tegen de nummer drie van de r inglijst Anja van de Vijver excel- 1 erde hij volledig, getuige de 21-19 en 21-12 setstanden. In zijn ope- j ingspartij had Bruel een nederlaag f leden tegen Jaap Maas en ook dit 1 r waren drie sets noodzakelijk. Wij vragen op korte termijn een voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" te Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zlerikzee, telefoon (01110) 6551. Poedelprijs PALERMO, 9-6. Het gemeen tebestuur van Cerda, een dorp bij de Italiaanse plaats Paler mo, heeft een ludieke troost prijs uitgeloofd voor de ploeg, die tijdens de eindronde om de werdeltitel voetbal in Spanje de meeste doelpunten moet in- kasseren. Dit weinig benij- nenswaardige team kan in ie der geval rekenen op 2500 ar tisjokken en een antiekehou ten ploeg. De achtergrond van deze poedelprijs verklaarde de burgemeester van Cerda als volgt: ,,het is bedoeld als een humoristisch advies zich voor taan maar met het bedrijven van landbouw in plaats van de voetbalsport bezig te houden". Verbetering van de weerstand te gen ziekten via een gericht fokpro- gramma kan wel een blijvend effekt hebben en zal dan een belangrijke kostenverlaging betekenen. Op grond van de eerste gunstige re sultaten van een onderzoek bij 800 „nakomelingen" van met rode bloed cellen van schaen ingeënte kuikens is mevrouw Van der Zijpp nu een lang durig onderzoeksprojekt begonnen in samenwerking met de veterinaire fakulteit van de Utrechtse universi teit en de gezondheidsdienst pluim vee in Doorn. Doel daarvan is onder andere meer zekerheid te krijgen over de mogelijkheid om de ziektere sistentie bij pluimvee te verbeteren. Afweerreakties Een probleem bij het fokken op weerstand is namelijk dat er bij kip pen meerdere soorten afweerreakties bekend zijn. Er zijn volgens Van der Zijpp aanwijzingen, dat verbetering van het ene type afweerreaktie ten kosten kan gaan van het andere type. Vervolgens klopte hij Jan Mintjes met 21-17 en 21-6 en dat was een re gelrechte verrassing, te meer daar de latere winnaar Jan Steijn door Mint jes van de tafel was geveegd. Ook Peter Boone van Middelburg- Zuid en Jeroen Louws van Zand wer den ruimschoots geklopt, waarna Bruel in de laatste ronde aan de tafel moest tegen Kees Tevel van Arne- muiden. Winst zou hem de uiteinde lijke tweede plaats opleveren. Ge makkelijker dan verwacht werd de Arnemuidenaar met lege handen ge laten door de Scaldina-speler via 21- 17 en 21-7, waardoor het zeer knappe resultaat een feit was. De prestatie is des te groter, daar slechts twee wel pen aan deze achtkamp deelnamen en alle andere spelers vier tot zes jaar ouder waren dan Bruel. In de vierde klas kwam Rob van Pinxteren voor Scaldina in aktie. Ondanks hard werken bleek Van Pinxteren toch niet opgewassen te gen zijn opponenten en restte hem niet meer dan de achtste en laatste plaats. Winnaar werd Patrick Kculc- mans van Westerzicht uit Vlissingen. Deze vereniging regeerde deze klas volledig, omdat ook de overige ere plaatsen voor Vlissingse spelers wa ren weggelegd. Slechte vangst bij hengelwedstrijd RENESSE, 8-6. Door 29 leden van de H.S.V. De Krabbe werd een wedstrijd gehouden aan het strand Kijkduin te Renesse, met een zeer slecht resultaat, want er werden slechts 7 boven- en 14 ondermaatse vissen boven water gebracht. Num mer één werd M. Wessels die uit de laatste 3 wedstrijden 4 punten be haalde, hetgeen een knappe prestatie genoemd mag worden. 2e werd J. A. Wandel, 3e A. Jonker, 4e J. v. Leenen en 5e L. Steketee. De Krabbe heeft nu 10 wedstrijden achter de drug en het klassement ziet er nu als volgt uit: 1. M. A. v. d. Wie len 60 pnt.; 2. G. Kruithof 68 pnt.; 3. J. Hart 71 pnt.; 4. B. Nelisse 71 pnt.; 5. P. de Rijke 77 pnt.; 6. A. v. d. Bos 83 pnt.; 7. A. J. Deurloo 84 pnt.; 8. Ch. de Graaf 86 pnt.; 9. N. Plandsoen 94 pnt.; 10. F. Broekhuizen 96 pnt.; 11. J. A. Wandel 100 pnt.; 12. L. Steketee 110 pnt. en 13. A. J. Kenters 131 pnt. Bij de junioren de volgende stand: 1. Zion Raap 12 pnt; 2. A. v. Leenen 17 pnt. en 3. Arjan v. d. Zande 31 pnt. Voor de beker zijn nog diverse kanshebbers: B. Nelisse 7 pnt.; Ch.-de Graaf 7 pnt.; P. de Rijke 9 pnt. en J. Hart 8 pnt. MARKTBERICHTEN Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 9-6. Aanvoer: totaal 7806, runderen 2084, graskalveren 205, vette kalveren 42, nuchtere kal veren 2084, schapen 765, lammeren 1794, geiten 47, slachtvarkens 785, slachtrunderen 1012. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 2350 - 3300; guiste koeien 1700 - 2400; kalfvaarzen roodbont 2400 - 3200; zwartbont 2100 - 2750; klamvaarzen 1750 - 2350; guiste vaarzen f 1700 - 2300; pinken 1000 - 1750; graskalveren 700 - 1425; nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont 250 - 570; zwartbont f 200 - 400; weidescha- pen 100 -ƒ 190; lammeren 80 - 170; vette schapen 150 - 230; vet te lammeren f 130 - 210. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,40 - 9,99, 2e 7,75 - 8,40; vaarzen le 8,40 - 9,15, 2e 7,70 - 8,30; koeien le 8,30 - 9,00, 2e 7,60 - 8,30, 3e 7,20 - 7,60; worstkoeien 5,95 - 7,30; dikbillen extra kw. 9,00 - 13,60. Prijzen per kilogram levend ge wicht: vette kalveren le 6,00 - 6,15, 2e 5,85 - 6,00, 3e 5,65 -ƒ 5,85; slachtzeugen le 3,15 - 3,25, 2e 3,00 - 3,15, 3e 2,50 - 3,00. De Eierveilingen BARNEVELD, 9-6. Coöp. Veluwse Eierveiling. Aanvoer 2.863.080 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 6,40 - f 6,45; 55-56 gram 7,75 - 8,05; 60-61 gram 7,95 - 8,55; 65-66 gram 9,70 - 10,30. INGEZONDEN STUKKEN Inhoudelijk zijn we het eens met een (helaas) anoniem schrijven inza ke de geringe belangstelling voor het jongerenkoncert in de Ger. Kerk te Zierikzee, van ,,Joy", „Sjaloom" en Share" (Leger des Heils - Amster dam). Schrijver of schrijvers moet(en) echter weten wat een heksentoer het is mensen met goed zomerweer een zaal binnen te krijgen. Er zijn vereni gingen, die zich een jaar - of langer - ongelukkig repeteren, helemaal naar iets groots toegroeien en dan ontdek ken, dat het publiek weg blijft. Men kan dergelijke zaken niet geraffi neerd genoeg opzetten; men kan niet genoeg „tam tam" maken. „Gewone" middelen zijn niet meer toereikend; men moet er de mensen - '.met respekt gesproken - bijsleuren. Red. Onze dieren en de vakantie De vakantie 1982 staat voor velen weer voor de deur. Er wprden volop plannen gemaakt. Maar' is er die plannen ook rekening gehouden met de huisdieren? Want elk jaar opnieuw krijgt de S'ophia-Vereeniging te maken met achtergelaten huisdieren, ze worden gevonden in bossen en duinen, maar ook gewoon langs de autosnelwegen ,waar ze wanhopig op zoek zijn naar dè auto van hun baas die hen hier \even heeft uitgelaten. Droevig, maar waar. Er worden duizenden guldens betaald voor een vakantie naar het zuiden, maar die paar honderd gulden voor hond of. kat dat vindt'men te-duür. Mensen, waar is uw, verantwoprdelijkheids- tóesef? Maar niet alleen hond of kat moet goed verzorgd worden achter gelaten, maar ook het kleingoed on der de huisdieren zoals cavia's, ko nijnen, lachduifjes of goudvissen hebben hun dagelijkse verzorging nodig. En natuurlijk hebben echte dierenvrienden alles geregeld voor men op vakantie gaat. Ook zijn er mensen die hun dier wel meenemen naar hun vakantiea dres, maar dan het dier b.v. de gehele dag in hun caravan opsluiten terwijl ze zelf buiten van het mooie weer ge nieten. Of die mensen die op vakan tie gaan en hun cavia of konijn in een klein hokje achterlaten en af en toe door de buren laten verzorgen, gelijk met de bloemen, maar helaas veel te weinig waardoor bij thuiskomst het dier dood of ziek is. Nogmaals maakt men plannen voor de vakantie dan ook gelijk, al les goed regelen voor de verzorging van zijn dieren. Juist in de vakantie- tijd is er zoveel dierenleed, laten wij met elkaar proberen om dat zoveel als maar mogelijk is te voorkomen. Geef daarom verwaarlozing of slech te verzorging van dieren direkt aan ons door. De Sophia-Dierenbescherming (op gericht 1867) zet zich in voor de nood lijdende dieren. Geef ook de vermis sing van een dier of het vinden van een dier aan ons door. Wij doen ons best om zoveel mogelijk dierenleed te voorkomen of te verzachten. Dierenvrienden, help ons hierbij. Namens de vele dieren die wij dage lijks mogen helpen, onze dank. P. I. Heijboer, vert, van de Sophia-Vereeniging tot be scherming van dieren, Es doornstraat 33. Tel. 01114-1583, Nieuwerkerk (Z.). Dankbaar en heel blij geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en ons broertje JOHANNES JAN Wij noemen hem: Johan WIM en JANNIE BOLKENBAAS-DE VLIEGER WILCO, RIANNE en PIET-JAN 6 juni 1982 Vloedstraat 10 4321 AM Kerkwerye Wij hebben ons verloofd: HENNY VAN DER BIJL en RUUD NOLTE Juni 1982 Zierikzee, Moggestraat 17 Baarn, Noorderstraat 6 Leest het streekblad de „Zierikzeesche Nieuwsbode" 50 JAAR GETROUWD Op 10 juni 1932, trouwden GERRIT VAN DEN HOEK en SARA RIJNBERG Kinderen en kleinkinderen willen dit heuglijke feit met hen vieren. Er is een receptie in het Verenigings gebouw, Vrije 2, Zierikzee, op vrijdag 11 juni 1982, vanaf 19.30 uur. Het zal ons een groot genoegen zijn, als onze ouders/ grootouders familie, vrienden en belangstellenden op - de receptie mogen begroeten. De trotse en dankbare kinderen en kleinkinderen. Mede namens onze kinderen en kleinkinderen zeggen wij u allen dank voor de vele kaarten, bloemen en kado's die wij mochten ontvangen bij ons 25-jarig huwelijk. P. VAN AST W. VAN AST-QUIST Sirjansland, juni 1982 Korte Poststraat 1 Heden overleed na een langdurige ziekte, toch nog onver wachts, mijn lieve vrouw LENA SMALLEGANGE-VAN DE PANNE op de leeftijd van 67 jaar. J. SMALLEGANGE 4301 KP Zierikzee, 9 juni 1982 Kaersemakerstraat 25 De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 14 juni a.s. om 14.15 uur op de algemene begraafplaats te Zierik zee, voorafgegaan door een rouwdienst in het Hervormd verenigingsgebouw, 't Vrije 2. Aanvang 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren in bovengenoemd gebouw, na afloop van de begrafenis. Heden overleed onze geliefde zuster, schoonzuster en tan te L. SMALLEGANGE-VAN DE PANNE op de leeftijd van 67 jaar. Zierikzee: H. MABELIS-v. d. PANNE J. MABELIS Scharendijke: L. van CUYK-v. d. PANNE M. van CUYK Burgh: J. v. d. PANNE-KENTERS Neven en nichten 9 juni 1982 AMSTERDAM, 8-6. Vierhonderd afgevaardigden nemen van dinsdag tot en met vrijdag in Amsterdam deel aan het congres van de CIBE, het Internatio naal Verbond Van Europese Suikerbietentelers. Zij vertegenwoordigen een half miljoen Suikerbietentelers uit de EG-landen, Spanje, Zwitserland, Oos tenrijk en Zweden, die samen goed zyn voor 44 procent van de wereld- Bietensuikerproduktie. werd maandag in een persconferentie van het CIBE-bestuur gesteld, vinden de huidige Internationale Suikerover komst ondoelmatig: ze werkt met vast liggende exportquota, die te groot zijn voor de wereldmarkt, en ziet geen kans een noodzakelijk aanbodsbeper king te bewerkstelligen. Daarentegen heeft de EG na de grote Suikerbieten- oogst van vorig jaar wel een bijzondere maatregel genomen: van de zes mil joen ton suiker die de gemeenschap voor export beschikbaar had, is twee miljoen ton in voorraad gehouden in overgeboekt naar het volgende oogst jaar. Dat heeft ertoe geleid, dat de met Suikerbieten ingezaaide oppervlakte in de gemeenschap dit jaar acht pro cent kleiner is dan vorig jaar (in Neder land echter anderhalf procent groter). Hoofdthema's op het congres zijn de crisissituatie, die door grote over schotten en lage prijzen op de wereld suikermarkt is ontstaan. De voorwaar den waaronder de EG zou kunnen deelnemen aan de Internationale Sui kerovereenkomst De concurrentie die suiker in toenemende mate onder vindt van de zoetstof isoglucose. Ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal landbouw- en voedselvoorziening bij het ministerie van landbouw, opent dinsdagmorgen namens minister de Koning het congres. Suikerovereenkomst De Europese commissie zowel als de Europese Suikerbietentelers, zo De onwillige held 18. „Gelijk hebt ge", zegt de gebaarde boog schutter, terwijl hij Eric goedkeurend op neemt, „men kan nooit te voorzichtig wezen Hij legt een pijl op zijn boogpees en de twee anderen doen hetzelfde. „Kom te i voorschijn, allemaalroept hij de onbekende toe, „als ge niets op uw kerfstok hebt, hoeft ge u voor ons niet te verbergen Een drietal mannen treedt nu tevoorschijn, waarvan een kennelijk een edelman in wapen rusting is. „Mijnheer, de edele Trevor moest vluchten voor de bloedhonden van Agar, die hem in het holst van de nacht gevangen wilden nemen „Dan is hij welkom bij de vogelvrijen van Tristan", antwoordt de boogschutter. „Hier bij ons zal hij vrienden vindenDe man in de wapenrusting knikt opgelucht, schijnt het. „Ik ben blij, dat we de mannen van Tristan de legendarische hebben gevonden", zegt hij. „We waren al van plan ons bij hem aan te slui ten." Hij zucht even en vervolgt dan, „het is weer heel erg in de heuvels van Wales Ik werd bijtijds gewaarschuwd, dat Agar wat van plan was, maar vrienden van mij verging het min der goed Ik hoorde bovendien vreemde ge ruchten, wanneer het waar mocht zijn, is er al le reden tot vreugde en zal Agars zijn langste tijd wel gehad hebben. Het schijnt, dat Agars mannen de verblijfplaats te weten waren ge komen van Artor Zij voerden hem gevan gen mee, maar hier in de bossen ontkwam hij „Ontkwam hij?" herhaalt de boogschutter verbaasd eh hier in de bossen?" Er daalt een stilte en eensklaps is Eric zich be wust, dt alle ogen op hem gericht zijn. „Nou", roept de boogschutter dan uit, ter wijl hij met schitterende ogen op de Noorman toetreedt. „Laat varen uw geheimzinnigheid, Artor, ge zijt onder vrienden Of wilt ge nog langer uw ware naam verbergen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6