mm w:< ir- Prof. Breukink: „Een verantwoorde diergeneeskundige behandeling moet" Damsimultaanséance Johnny de Leeuw Overwinningen voor Jan Raas en Theo Smit in criteriums Buitengewone ledenvergadering van PPC Schouwen-Duiveland RTC Schouwen-Duiveland houdt toertocht over 150 kilometer Route 8 en 15 kilometer Avondvierdaagse Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE^ Donderdag 10 juni 1982 Nr. 23127 5 De dierenarts moet het paard beschermen UTRECHT, 8-6. Het duurt nog geruimte tijd vooraleer het groenseizoen van de hippische sport er*weer opzit. Daardoor volgen er ook nog heel wat grote en minder grote hippische evenementen, waaraan vele tientallen, nee, honderd tallen paarden deelnemen. Veelal wordt er door de buitenwacht gesproken over de prestaties van de ruiter of de amazone, maar nog veel te weinig wordt er aandacht besteed aan wat een paard gedurende zo'n seizoen, waarin het van het ene naar het andere evenement wordt gesleurd zonder dat er ook maar een keer aan het paard gevraagd wordt of het allemaal nog wel gaat, of het niet aan vakantie of tenminste een korte rustperiode toe is. Winstpunten moe ten er komen of wanneer we bij de grote jongens komen het grote geld. De Ne derlandse Hippische Sportbond heeft dit evenwel de laatste paar jaren meer en meer onderkend. Het NHS let er uitgebreider dan voorheen op, dat het paard niet misbruikt wordt of overbelast. De sportbond stuurt daarom steeds frekwenter veterinairen - dierenartsen - naar grote evenementen om een oogje in het zeil te houden, dat het allemaal niet uit de hand loopt en dat er niet meer dan beslist noodzakelijk is wordt gevergd van het edele dier. Professor H. Breukink is zo'n dierenarts. In het gewone leven is hij verbonden aan de dierengeneeskundige fakulteit van de Utrechtse universteit, maar daar tus sendoor is hij op jacht, op jacht op overtreders van het verantwoorde gebruik van paarden voor sportieve doeleinden. pees kampioenschap voor springrui ters in München lid van de veterinai re afvaardiging van de FEI. De aard van het springkonkoers en de military binnen de paardensport is zijns inziens te verschillend, „maar", zo stelt hij, „de military is wel de meest natuurlijke vorm van paardensport. Als je tenminste de paardensport aksepteert. Dat voor opgesteld". Hij denkt hiermee aan de oppositie, die hier en daar heerst te gen het gebruik van het paard voor de sport. Prof. Breukink, ook verantwoor delijk voor de dopingkontrole op grote evenementen, vindt dat wel ak- septabel. „Het is in mijn ogen een zeer legaal middel. Het paard is een gezelschapsdier". Hij legt er wel de nadruk op, dat veel en goed trainen uiterst belangrijk is voor een milita rypaard. Over de dressuur zegt hij: „Ik zie een gehoorzaamheidstest voor een hond hetzelfde als de dres suur voor het paard", en over het springen, eveneens een onderdeel van de military, stelt hij: „Een paard springt niet uit zichzelf. Je moet het springen aanleren. Alleen in een vluchtreaktie is het paard gewend om te springen, om aan zijn belager te ontsnappen. In de paardensport maak je eigenlijk veelvuldig gebruik van de vluchtreaktie. Het is daarom ook een simpele konstatering, dat een paard tijdens een springkon koers steeds zo veel mogelijk midden voor de hindernis moet komen, om dat het anders alles in het werk zal stellen om er langs af te lopen". „Tijdens de recente military van Hoge Mierde moest ik de negenjarige Milyrun een startverbod opleggen", vertelt Breukink. „De bruine ruin van de Zweed Jonas Hugosson bleek tijdens mijn keuring een onregelma tigheid te vertonen. Kreupel was niet helemaal het juiste woord, maar het trok wat met een van de voorbenen. Sneu voor die Zweed, die helemaal uit zijn land vandaan naar Hoge Mierde komt om daar sportieve suk- sessen weg te halen, maar ik moest ingrijpen. Misschien kan hij nog een keer starten zonder kwalijke gevol gen, maar misschien kan het dan net te laat zijn en dan krijg ik het op mijn brood. Ik keur hem liever di- rekt af, dan dat ik bij de tweede keu ring moet konstateren, dat de loop baan voor het paard achter de rug Hérhalen Breukink herhaalt de keuringen tijdens een meerdaags evenement voor iedere start. „Ik moet voortdurend bezien of de paarden in een goede gezondheid ver keren en daarbij zorgen voor een ver antwoorde diergeneeskundige be handeling, wanneer die eventueel no dig zou moeten zijn", omschrijft Breukink, al bladerend in het regle ment van de internationale hippische federatie (FEI), zijn taak. „Boven dien moet ik de wedstrijdkondities in het oog houden. De hindernissen moeten zodanig zijn, dat ze door de paarden overwonnen kunnen wor den". De dierenarts kan dus een invloed uitoefenen op de wedstrijd, zij het dat hetindirekt gebeurt. „De dieren arts moet de paarden beschermen. Wanneer er iets niet klopt met de hin dernissen, moet hij de ground-jury waarschuwen. Dat is zijn verant woordelijkheid. De ground-jury kan dan veranderingen aanbrengen. Ik neem aan, dat ze dat in de meeste ge vallen ook zal doen", aldus Breu kink. Volgens hem komen de bedoel de problemen tijdens echte grote, er- P.V. „de Reisduif" Zonnemaire Uitslag van de wedvlucht Orleans, gehouden op 5-6-82. In de „P.V. de Reisduif" werden 144 duiven inge- mand voor deze vlucht. Er waren 36 prijzen te verdienen. Grote uitblin ker op deze vlucht was W. J. Wilte- burg. De duiven werden gelost om 6.20 uur. De eerste prijsduif was 12.49 thuis, de laatste om 15.37, waaruit op valt dat het een onregel matige vlucht was. Uitslag: W. J. Wilteburg 1, 2, 4, 27; E. Boerman 3, 35; A. J. Flikweert 5, 8, 18, 29, 31, 34; Joh. Flikweert 6, 17, 28; L. C. Hage 7; P. H. Steketee 9, 13. 15, 20; C. Westdorp 10, 21; J. M. Steketee 11, 19, 23, 24, 25. 26; J. Kunet 14, 30; G. Flikweert 12, 16; L. J. v. d. Wielen 22, 32, 33, 36. P.V. „Duiveland" Nieuwerkerk Uitslag wedvlucht vanuit Orleans d.d. 5 juni. Afstand 442 km. In con cours 290 duiven. Gelost om 6.20 uur. Aankomst eerste duif 12.29 uur (1195 m); laatste prijsduif, 14.51 uur. A. Hagesteijn 1, 4, 11, 14, 44, 50, 60; komb. v. Noorden-Dalebout 2, 52, 65; komb. IJzelmeeuw 3,19, 25, 26, 27, 41, 63, 68; Joh. Stouten jr. 5, 32, 67; W. M. Luiting 6, 7, 9; J. A. Gebraad 8, 37, 53; A. S. de Koning 10, 12, 28. 30; L. J. de Bruine 13, 21, 36, 59, 71; P. Otte 15, 20, 29; M. de Bruine 16, 38, 45; J. Folmer 17, 24, 61, 64, 70; komb. Knop-Stouten 18, 23, 31. 39, 43, 54; D. J. de Jonge 22; L. Smalheer 33, 56; komb. Dane- Dooge 34, 35. 42, 46. 47, 55, 57, 58, 69; M. A. Matthijsse 40, 49, 51; C. van Dij- ke 48, 66; A. J. IJzelenberg 62; C. J. Krijger 72; J. van Popering Jzn. 73. P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipland op 5-6-'81 vanaf Or leans. In concours waren 271 duiven. Ze werden om 6.20 uur gelost met windstil weer en een temperatuur van 30 graden. De snelheid van de eerste duif was 1177,89 m/m. Aan komst 12.36.00. De snelheid van de laatste duif was 893,03 m/m. Aan komst 14.33.20. J. Quist 1, 35. 46; Iz. Vermeij 2, 8, 19. 21. 27. 39; J. Walpot 3. 38, 53; K. de Frel 4, 16; A. Faasse 5, 14, 34, 51, 60, 66; J. C. Verwijs 6. 13. 43. 65. 68; W. Neele 7; K. A. Reijngoudt 9, 50, 58; Adr. Verwijs 10, 26, 67; W. van Dom melen U. S. M. Quist 12,15, 23, 28, 55; J. van Oeveren zn. 17, 40; Vermaas Verwijs 18, 36; Jac. Geense 20, 52; Sj. Vermeij 22, 29, 63; L. Reijngoudt 24, 30. 56; J. D. Quist 25. 49; Joh. Reijngoudt 31, 32, 61, 64; J. Verwijs zn. 33, 57; A. P. v. d. Roest 37; J. Smits 41; Th. Bakker 42. 62; Beurkens/Vermaas 44; P. v. d. Made 45; M. Mol 47; Jack Reijngoudt 48, 49; M. Laban 54. kende evenementen niet voor. „Dat kan en wil men zich daar niet permit teren", voegt hij er aan toe. Recente voorbeelden wijzen evenwel uit, dat konkoersen, die ernaar streven om erkenning te krijgen zich wel eens vergalopperen, om in paardenteer- men te blijven. Incidenteel echter springen ook ko lossale evenementen uit de band. Twee jaar geleden, tijdens de alter natieve Olympische Spelen in het Franse paardenstadje Rontaine- bleau, was het wel flink mis. Volop paardenleed tijdens de military be zorgde de paardensport eens te meer een slechte naam. „Een zwarte blad zijde", onderschrijft Breukink, „al vind ik wel dat die achteraf wel eens té zwart is gemaakt. Ik was er toen niet bij. Maar zoals ik van buitenaf heb kunnen bekijken, hebben toen een aantal verantwoordelijke men sen niet goed gefunktioneerd. De dierenarts is dan ook mede-verant woordelijk". Natuurlijke vorm Een vergelijking tussen een spring- konkoeurs en de military vindt Breu kink een onmogelijke opgave. Hij was het vorig jaar tijdens het Euro- VENRAY/STIPHOUT, 10-6. Jan Raas manifesteert zich nog steeds Jan Raas (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 8-6. Aanstaande zaterdag 12 juni houdt de Paarden- en Pony Klub Schouwen-Duiveland een bui-.. P tengewone ledenvergadering in een van de vergaderza len van congrescentrum Aquadelta in Bruinisse. De aan vangstijd is 11.00 uur. Op deze buitengewone ledenverga dering, die op verzoek van het bestuur en verschillende leden van de PPC Schouwen-Duiveland is uit gevaardigd, komt een punt aan de or de, dat uitermate belangwekkend is met het oog op het verdere voort bestaan, c.q. een verdere verbintenis met Ruitersportcentrum De Koren zolder. Er zal tijdens deze vergadering een stelling in stemming worden ge bracht, die vaststelt, dat de leden van de PPC SD van mening zijn, dat het Ruitersportcentrum van de heer van de Graaf een beleid voert, dat uiterst schadelijk is voor de vereni ging. Hierdoor worden met de regel maat van de klok bestuursfunkties neergelegd en vertrekken er leden naar elders. Daarnaast wordt in de stellingname gekonstateerd dat het Ruitersport centrum alleen in termen van winst bejag denkt en dat daarbij niet in het minst wordt gedacht aan het belang van de vereniging, een vereniging, die toch door het organiseren van grote evenementen voor de nodige extra inkomsten zorgt voor het Rui tersportcentrum De Korenzolder. Bovendien zal worden vastgelegd, dat de eigenaar van het Ruitersport centrum zich op korrekte en koelante wijze zal moeten houden aan de ver plichtingen tot het verhuren van paarden en pony's en het geven van instrukties volgens vooraf afgespro ken prijzen. Daartegenover staat evenwel, dat de leden zich bij goed keuring van de stellingname ver plichten de aanwijzingen van de eige naar of instrukteur op te volgen en voor tijdige betaling zorg te dragen. Na het al dan niet aanvaarden van de stellingname is er nog gelegenheid tot een rondvraag, waarna deze bui tengewone ledenvergadering weer wordt besloten. ZIËRIKZEE, 4-6. Voor de vierde keer in haar bestaan zal zondag a.s. door de Rijwiel Toer Club Schouwen-Duiveland een toertocht over 150 km worden ge organiseerd. Was dit de vorige drie keer de „Drie Provinciëntocht" deze keer zal het een „Twee Provinciëntocht" zijn, nl. door Zeeland en Noord Brabant. Het Zuid-Hollandse gedeelte door Flakkee is hiermee komen te vervallen. meer dan voortreffelijk in de criteri ums. Dinsdagavond werd hij win naar in Venray en woensdagavond pakte hij in Stiphout de derde plaats, omdat hij luttele sekonden te kort kwam op winnaar Theo de Smit. Voor 8000 toeschouwers raasde Raas in Venray samen met Fons van Katwijk op de meet af na 100 kilome ter. In de sprint bleek de ex-wereld kampioen, die het in diverse gesprekken allerminst onder stoelen of banken steekt, dat hij dit jaar op nieuw een serieuze greep naar de ti tel wil doen in Engeland, veel te sterk voor zijn medevluchter. Piet van Katwijk werd op 20 sekonden derde en weer vijf sekonden later eisten Bert Oosterbosch, Gerrie Kne- temann, Frits Pirard, Theo Smit, Hans Langerijs, Peter Zijerveldt en Cees Priem de overige plaatsen bij de eerste tien op. In Stiphout kwamen 6000 wieler fans het circus bezoeken. Zij zagen Theo Smit in een sprint met twee Bert Oosterbosch naar het tweede plan verwijzen. Raas, die in de slot- ronden nog trachtte aan te pikken, kwam een ronde te kort om zijn plan nen ook te verwezenlijken. Op 8 sekonden van Theo Smit, die eens furore maakte door twee etap pes van de Ronde van Frankrijk te winnen, flitste de Zeeuw over de fi nish op de derde plaats. Fons van Katwijk werd vierde op 15 sekonden voor Joop Zoetemelk en Jos Lam- mertink. Een beeld uit een van de eerdere grote tochten, waaraan leden van de RTC Schouwen-Duiveland deelnamen. Zondag krijgen de toerfietsers 150 kilome ter te verhapstukken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vanaf 8.15 uur zal men in restau rant „De Val" kunnen inschrijven waarna te 9.00 uur vanaf het parkeer terrein bij het restaurant zal worden gestart. De tocht gaat vandaar naar Zijpe waar men met het veer naar Anna Jacobapolder gaat. Van Anna Jacobapolder gaat de tocht verder over Nieuw Vossemeer (30 km), Tholen, Halsteren (43 km), Heerle (54 km), Wouwse Plantage (65 km), Huybergen (78 km) waar in café „Kroon" een rustpauze zal worden gehouden. Nadat de inwendige mens is ver sterkt gaat het verder over Ossen- drecht (84 km), Rilland (100 km), Waarde, Yerseke (115 km), Wemel- dinge, Kattendijke, Wilhelminapol- der (130 km) over Noord-Beveland en Zeelandbrug naar wegrestaurant „De Val" (150 km), waar men tussen 15.30 en 16.00 uur weer hoopt te arri veren. Zoals te doen gebruikelijk al de tocht weer worden vergezeld door de materiaal- en bezem wagen, die hulp kan bieden aan eventuele pechvogels onderweg. De tocht zal weer worden gereden met voorrijders welke een tempo zul len aanhouden van tussen de 22.5 en 25 km, een snelheid welke voor de toerrijders geen enkel probleem be hoeft op te leveren. Stella Boys klopt de PZEM ruim: 4-1 NOORDGOUWE, 9-6. In de zomer- avondvoetbalkompetitie heeft Stella Boys een regelmatige 4-1 overwin ning behaald op de PZEM, waardoor de roodwitten in iedér geval in het kielzog van leider Toren Boys blij ven. Ook Zierikzee veteranen kwam tot winst. In Serooskerke werd DSV met 3-1 terecht gewezen. Hierdoor blijven ook de veteranen nog steeds erg dicht in de buurt van de kopposities, maar vooralsnog is de ploeg afhankelijk van misstappen van Toren Boys en Hernesseroord. Vanavond - donderdag 10 juni - speelt Hernesseroord in Middelhar- nis tegen DSV en komen in Seroos kerke Velocitas en koploper Toren Boys in aktie. Morgenavond is het in Serooskerke de beurt aan Zierikzee veteranen en Zeelandia om in het strijdperk te treden. In alle gevallen is 19.30 uur de begintijd. ZIERIKZEE, 10-6. Van maandag 14 tot en met donderdag 17 juni wordt in Zierikzee de Avondvierdaagse gehouden. De deelnemers kunnen kiezen uit de routes van 8 en 15 kilometer. Hieronder volgt een overzicht van de af te leggen trajekten gedurende de vier avonden. Op de laatste avond, donderdag 17 juni, ontmoeten de lopers van de 8 en de 15 km elkaar op de Lange Blokweg, waar na zij gezamenlijk de voetreis naar het Havenplein maken. Daar zal de heer Th. H. de Meester, burgemeester van Zierikzee, een toespraak houden. ZÏÉRIKZEE, 9-6. Ter gelegenheid van de afsluiting van het damseizoen gaf de 17-jarige Zeeuwse kampioen Johnny de Leeuw uit Goes een damsimultaanséance te gen een aantal spelers van damklub Zierikzee in het Hervormd Verenigingsgebouw. De Goesenaar speelde door de gering opkomst vanwege de hitte een dubbele ronde tegen de negen aanwezigen. Van de 36 te behalen punten sleepte hij er 31 binnen: 15 keer winst, een keer remise en twee keer verlies (tegen vader en zoon De Wild). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) le avond -15 km: Zuidhavenpoort, 's Heer Lauwendorp, Straatweg, De Val, Prov. weg, Gouweveerse zee dijk, Nieuwendijk, weg v/d Buiten landse Pers, Gouweveerseweg, prov. weg, Julianastraat, Zuidhavenpoort, Oude Haven z.z., Havenpark n.z. 't Vrije. le avond - 8 km: Zuidhavenpoort, Julianastraat, Groene weegje, Straatweg (ged.), Deltastraat, Lange Slikweg, Straatweg, Groene Weeg- jes, Kleine Zelkeweg, Sas, Ziile, Tun nel, Van Veenlaan, Tunnel, Schuur- beque Boeyestraat, Dam, 't Vrije. 2e avond - 15 km: Mol, Schuitha ven, Lange Nobelstraat, St. Antho- niesdam, Korte Nobelstraat, Nobel- poort, linksaf voetpad prov. weg richting Haamstede bij stoplichten oversteken, Zandweg, Gasthuis- dreef, prov. weg, Klerkesweg, Boe ren weg, Grevelingenpad, Grevelin- genstraat, Scheldestraat, Zand- kreekstraat, Levenstrijdweg, Wel- damseweg, Havenweg, Eerste Weeg- je, Laan v. St. Hilaire, Hoofd poortstraat, Nieuwe Haven, Nieuwe Boogerdstraat, Visstraat, Haven plein, 't Vrije. 2e avond - 8 km: Mol, Schuithaven, Lange Nobelstraat, Korte No belstraat, vóór Nobelpoort linksaf over de Wandeling, Zuidwellebrug, Laan van St. Hilaire, bij stoplichten oversteken, prov. weg, Zandweg, Gasthuisdreef, prov. weg, Klerks- weg, Boerenweg, Grevelingenpad, Grevelingenstraat, Scheldestraat, Weststraat, Poststraat, Appelmarkt, Havenplein, 't Vrije. 3e avond - 15 km: Havenpark z.z., Oude Haven n.z., Noordhavenpoort, Grachtweg, Caustraat, Tunnel, fietspad rechtsaf naar boven, Rijks weg, Oude Polderdijk, Nieuweweg, Zuiddijk, Roterijdijk, prov. weg., Kadeweg, Emil Sandströmweg, Ko ning Gustaafweg, Tunnel, Schuurbe- que Boeyestraat, 't Vrije. SKNWK-toernooi op zaterdag 12 juni NIEUWERKERK. 9-6. Voordat la- terdagavond 12 juni het Nieuwer- kerks sportpark Het Springer voor de gebruikelijke zomerse rust door de gemeente wordt gesloten wordt er door SKNWK nog een toernooi ge houden op zaterdag 12 juni. Hieraan wordt deelgenomen door een vijftal reserveteams. Behalve het tweede team van de organiserende vereniging komen in een halve kom petitie Flakkee III uit Middelharnis, FIOS II uit Achthuizen, Klundert II en Zwaluwe III uit Lage Zwaluwe te gen elkaar in het strijdperk. Het toernooi begint om 10.00 uur en om 16.30 uur wordt de prijsuitreiking verricht. Een uur later vindt dan de reeds aangekondigde afscheidswed- strijd tussen SKNWK I en een door Huib de Valk samengesteld team plaats. Aanvang 17.30 uur. 3e avond - 8 km: Havenpark z.z., Oude Haven n.z, Noordhavenpoort, Grachtweg, Maltastraat, Kaersema- kerstraat, De Kanterlaan, Tunnel, fietspad rechtsaf naar boven, Rijks weg, Oude Polderdijk, Bettewaerdse weegje, Bettewaerdsedijk, Rijks weg, Tunnel, Zille, Scheepstimmer- dijk, Noordhavenpoort, Oude Haven n.z., Havenpark n.z., Vrijpoortje, 't Vrije. 4e avond - 15 km: 't Vrije, Gracht weg, Rotonde, Oude weg, Heuvels- weg, Kakkersweelweg, Schouwse dijk, prov. weg, Lange Blokweg- Nobelpoort, Korte Nobelstraat, Wa termolen, Verrenieuwstraat, Melk markt, Dam, Appelmarkt, Haven plein, Havenpark z.z., Kraanplein, Havenpark n.z., Havenplein. 4e avond - 8 km: 't Vrije, Schuurbe- que Boeyestraat, Van Veenlaand, Schouwse dijk, prov. weg, St. Joost- weg, Zuiddijk, trambaan (voetpad), Heesterlustweg, Donkere weg, Schouwse dijk, prov. weg, Lange Blokweg, Nobelpoort, Korte No belstraat, Watermolen, Verre nieuwstraat, Melkmarkt, Dam, Ap pelmarkt, Havenplein, Havenpark z.z., Kraanplein, Havenpark n.z.. Ha venplein. Zaalvoetbaltoernooi Country Club ZIERIKZEE. 9-6. Zaalvoetbalver- eniging Country Club, kampioen van Zeeland 1980 en 1982, organiseert op zaterdag 12 juni een toernooi in sporthal Onderdak in Zierikzee. De aanvang van het toernooi is 16.00 uur en de prijsuitreiking is om 22.30 uur in het restaurant van de sporthal. Behalve de organiserende vereni- gijg Country Club komen de FC To rna en ZW Friends, beide uit Oost- Souburg, 't Ankertje uit Sint Wille- brord, Wijnstekers uit Rotterdam en Sporthuis Zierikzee in aktie in een halve kompetitie. De wedstrijden duren 20 minuten en als scheidsrech ter komen Arjan Bolle en Cees Gies- kens in aktie. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Staphorst (toez.): S. de Jong, Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Haastrecht (toez.): W. Hoekstra, Uithoorn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Franeker: F. Buitink, kand., Eenrum, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Castricum: H. Appers, Heerhugowaard; naar Dok- kum: A. Treurniet, Woerden; naar Hillebersberg-Terbregge (t.b.v. Evangelische Broedergemeente Rot terdam): B. F. Drewes, Pijnacker- Nootdorp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5