Noordgouwenaar puzzelt groot(s) boekhoudingen in beslag Speelpark in De Roompot Zeeuws fraudeteam neemt STREEKNIEUWS Niet meer jagen op vogeltjes in Italië „Uitdunnen" verpleeghuizen vliegtuigongeluk Ziek Zeeuws zeehondje Bejaarde vrouw doodgestoken Vrouw schedel Nederlander ingeslagen door bliksem getroffen Schmidt en Reagan Doden bij 4 MIDDELBURG, 9-6. Een speciaal fraudebestrijdingsteam uit Middelburg heeft woensdag op tien adressen op Walcheren en Zuid-Beveland huiszoekin gen verricht en boekhoudingen en andere bescheiden in beslag genomen in verband met malversaties bij de afdracht van sociale premies en belasting fraude. Volgens mr. J. Da verschot, offie- cier van justitie in Middelburg, heeft de rechter-kommissaris hiertoe op dracht gegeven, omdat het team na wekenlange voorbereiding over ster ke aanwijzingen beschikte dat er bij een aantal bedrijven in het havenge bied van Vlissingen vorig jaar en dit jaar werknemers in dienst zijn ge weest voor wie geen sociale premies zijn afgedragen. Bij deze bedrijven zou ook sprake zijn van belasting fraude. Het gaat om bedrijven in de montage- en de schoonmaaksektor. Volgens mr. Daverschot zijn er nog geen aanhoudingen verricht. Zeeland werd anderhalf jaar gele den opgeschrikt door de grote vis- fraudezaak, waarbij bleek dat vis- verwerkende bedrijven en vissers voor ruim zes miljoen gulden zwart vis verhandeld hadden. MIDDELBURG Woningbouw in Zeeland De Advieskommissie Verdeling Rijkssteun woningbouw in de pro vincie Zeeland zou in de periode 1983 t/m '85 in Zeeland 9000 woningen ge bouwd willen zien. Als gevolg van de naar haar me ning te geringe toewijzing in de ge subsidieerde huursektor, plus dë te geringe belangstelling voor de premie-koop-sektoren en de vrije sektor, zal voor die jaren weer reke ning gehouden moeten worden met een inhaaleffekt, meent de kommis sie. Dat aantal van 9000 woningen wil de kommissie zo evenwichtig moge lijk verdeeld zien over de periode 1983/1985, met de nadruk (in verband met het inhaaleffekt) op 1983. Geslaagden Pedagogische Academie Middelburg Aan de Pedagogische Academie Middelburg (rijksopleiding voor on derwijzers en kleuterleidsters) slaag den de volgende kandidaten uit Schouwen-Duiveland: M. M. van Be- veren, Zierikzee; A. J. S. Dalebout, Oosterland; D. J. Geluk, Noordgou- we; A. E. Heynen, Burgh- Haamstede; P. Pronk, Zierikzee; M. L. Vlaander, Renesse (allénonder wijzer). Voor kleuterleidster slaagde Ali van Dienst uit Brouwershavèn. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De oppositie voerende Britse Labourpartij heeft in Londen een open brief aan president Reagan met kritiek op diens beleid gepubli ceerd. Reagan is sinds maandag voor een officieel bezoek van drie dagen in Groot-B rittannië. Het is volgens Daverschot niet te zeggen of deze fraudezaak dezelfde omvang zal krijgen als de visfraude. BONN. De tien ministers van bui tenlandse zaken van de EG hebben woensdag in invasie van Israël in Li banon veroordeeld. Na een vergade ring van tweeeneenhalf uur in de Westduitse hoofdstad Bonn met de direkteuren politieke samenwerking van de gemeenschap kwamen zij tot dit besluit. WASHINGTON. De senaatskom missie voor buitenlandse betrekkin gen heeft woensdag een resolutie voor bevriezing van de Amerikaanse en Sowjetrussische kernwapens op het huidige niveau verworpen met negen stemmen tegen en zes voor. BRUSSEL. De EG-kommissie in Brussel heeft een bedrag van 536.000 gulden uitgetrokken voor spoedhulp aan Nicaragua en 268.000 gulden voor hulp aan Honduras. Een woordvoer der van de kommissie heeft dat woensdag in Brussel -bekendge maakt. De hulp is bestemd voor slachtoffers van een orkaan die on langs gebieden in de twee landen heeft getroffen. MAPUTO. De Mozambikaanse am bassadeur in Portugal, Joao Ataide, is gedeserteerd, zo is woensdag in of ficiële Mozambikaanse kringen ver nomen. Ataide zou daarmee het vooi;-: beeld hebben gevolgd van andere ho ge Mozambikaanse regeringsambte naren die de afgelopen dagen zijn overgelopen. WASHINGTON. De vierde en laatste proefvlucht van het Amerir kaanse ruimteveer Columbia begint op 27 juni op 17.00 uur (onze tijd), op Kaap Canaveral in Florida, zo heeft de NASA dinsdag officieel meege- deeld. WINDSOR, Engeland. Een heli kopter waarmee koningin-moeder Elizabeth van Engeland van Windsor Castle naar elders zou worden gei bracht, heeft een gedwongen-landing - op een poloveld op de terreinen van het kasteel moeten maken. Enkele minuten na de start deed. zich een technische storing voor. MOSKOU. In Moskou is het over lijden' als gevolg van een auto ongeluk van de eerste-minister van de Sowjet-republiek Georgië, de-53- jarige 2Joerab Patarjdze, bekqidge-,ff maakt! - «iSOOl^L- WENEN. Een „afschuwelijke daad van agressie met onafzienbare ge volgen" noemde kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk de Israëli sche inval in Libanon. Tegenover journalisten zei hij dat hij allang voor zulk een Ontwikkeling had ge waarschuwd. BUENOS AIRES. De 3175 Neder landers in Argentinië blijken voor1 alsnog van de oorlog tussen Enge land en Argentinië en de door de E.G. uitgevaardigde ekonomische sank- ties geen negatieve gevolgen te on dervinden. SCHELPHOEK. Hardwerkende brandweerlieden tijdens de hulpverleningsoefening in de Schelphoek, waarbij een groot aantal instanties werd ingeschakeld. Links de in brand gestoken spits ,,De Ark", die - gevuld met gevaarlijke stoffen - voor de was in brand zou zijn geraakt, waarna een explosie zou zijn gevolgd, (zie voor verslag voorpagina). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN. Even buiten de Iraanse stad Ramsar aan de Kaspische zee hebben zich vorige week gevechten voorgedaan tussen leden van de Iraanse verzetsbeweging en leden van de Revolutionaire garde. Daar bij kwamen zeven gardisten, hun commandant inbegrepen, om, zo meldden kranten in Teheran woens dag. Israël en Syrië BEIROET 7 DAMASCUS TEL AVIV, 9-6. Terwijl de Is raëlische luchtmacht woens dag aanvallen uitvoerde op ba ses van Syrische luchtdoelra ketten in de Bekaa-vallei en de strijdkrachten oprukten tot enkele kilometers van de Liba nese hoofdstad Beiroet, is een oorlog tussen Syrië en Israël dichtbij gekomen. Uit militai re bronnen in Jeruzalem werd vernomen dat Israël zich voor bereidt op een groot konflikt met Syrië en is begonnen met het oproepen van reservisten. Ook Syrië'luids 'bezig met het mobiliseren van een aantal mi litaire eenheden. ROME, 9-6. Italiaanse jagers mo gen niet meer op kleine zangvogel tjes jagen. Dit is verboden in een nieuwe wet die woensdag in werking is getreden. Het verbod bestrijkt dertien vogel soorten - waaronder een aantal vink en leeuwerikspecimen. Daarentegen is de jacht vrijgegeven voor kraaien, eksters en vlaamse gaaien, die scha delijk gevonden worden voor de landbouw. BEIROET. Israëlische vliegtuigen hebben donderdagochtend boven Beiroet pamfletten uitgeworpen waarin de inwoners worden gewaar schuwd dat de Israëlische invasie troepen „de stad binnen korte tijd zullen overnemen". BRUSSEL. De commissie van justitie van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft woensdag eenparig een wetsvoorstel goedgekeurd dat het begrip ver krachting aanzienlijk uitbreidt. BOEDAPEST. De landen van de Comecon moeten op ekonomisch ter rein nauwer samenwerken om het hoofd te kunnen bieden aan de blok kade van Polen door het westen. BONN. De internationale vredes beweging gaat haar akties de komen de.maanden richten op zuid-Europa. Ze wil namelijk vër&iridëren dat de nieuwe Amerikaanse' kernraketten voor de middellange af stand voor het grootste deel daar worden geplaatst. UTRECHT, 9-6. De centrale raad voor de volksgezondheid is het er mee eens dat er - yo.oral- voor licha melijk zieken - meer een»-.en tweeper soonskamers in verpleeghuizen moe ten komen. Maar in een ontwerpt- advies dat hij maandag behandelt staat ook, dat het zo „uitdunnen" van de bestaande verpleeghuizen, dat alle of vele patiënten over een ei gen kamer zouden kunnen beschik ken, onhaalbaar is: niet alleen van wege de bouwkosten maar ook om dat er dan veel meer personeel nodig zou zijn. Om twee millimeter BRUSSEL, 9-6. Onenigheid óver twee millimeter houdt de goedkeuring van het nieuwe Europese paspoort tegen. Groot-Brittannië eist een speelruimte van twee milime- ter aan beide zijden van het do- kument voor de 270 miljoen burgers in de Europese Ge meenschap en houdt daarmee het werk op. Het Europese paspoort moet op zijn laatst op 1 januari 1985 in alle landen van de EG zijn ingevoerd. Na zeven jaar dis- kussiëren werd in 1981 beslo ten tot de invoering van het paspoort. FORTALEZA, 9-6. Ongeveer 30 km van de provinciehoofdstad Fortaleza in het noordoosten van Brazilië is een Boeing 727 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij VASP ver ongelukt, waardoor alle 126 passa giers en negen bemanningsleden zijn omgekomen. Het vliegtuig bevond zich in de Pa- catubabergen en vloog waarschijn lijk met normale snelheid. Het heeft een berg geraakt en is ontploft. De gezagvoerder had even tevoren toestemming tot landing op het vliegveld Pinto Martins van Fortale za gevraagd. Omwonenden van de plaats van het ongeluk hadden een zware ontploffing gehoord. VLISSINGEN, 9-6. Het zeehonden centrum in Pieterburen kreeg er woensdagavond een gastje bij. Het is een woensdagmiddag door een wan delaarster aangetroffen ziek, jong zeehondje. Het beestje lag uitgeput op het strand van Ouwerkerk aan de Oosterschelde. Het is door de veldpo litie van de rijkspolitie Zeeland op gehaald en verzorgd. Het zeehondje zal per vliegtuig van het vliegveld Midden-Zeeland naar Groningen worden vervoerd. AMSTERDAM, 9-6. In verband met de gewelddadige dood van een be jaarde vrouw heeft de Amsterdamse recherche in de nacht van woensdag op donderdag twee mannen aange houden. De politie wilde donderdag ochtend over de verdachten nog geen bijzonderheden geven omdat het vol gens een woordvoerder nog niet ze ker is of zij inderdaad bij de zaak zijn betrokken. Het slachtoffer is de 87-jarige me vrouw Marie Awick-Aue. die in haar woning op de Admiraal de Ruyter- weg met een schaar in de hals werd gestoken. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd woensdagmiddag gevonden door haar huisarts. Of er sprake is van roofmoord is nog niet duidelijk. De woning van het slach toffer was doorzocht, aldus de poli tiewoordvoerder. DEN HAAG, 9-6. Een 30-jarige man heeft woensdagavond in zijn woning aan de Valkenboskade in Den Haag zijn 31-jarige vrouw met een hamer de schedel ingeslagen. De vrouw is ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. Na het gebeurde meldde de man zich bij een politiebereau in de buurt, aldus de Haagse politie don derdagochtend. Wat de aanleiding tot de ruzie was is de politie niet be kend. De slagen werden toegebracht in het bijzijn van de twee dochtertjes van 5 en 9. De politie onderzoekt of de jongste ook is mishandeld, omdat zij klaagt over pijn aan de borst. De man is ingesloten. DEIL/WILDENSTEIN, 9-6. De 33- jarige G. Truyens uit Deil (gemeente Geldermalsen) is woensdag in Wil- denstein in de Franse Vogezen om het leven gekomen, omdat hij door de bliksem werd getroffen. Twee andere leden van het gezel schap waarvan uit deel uitmaakte liepen als gevolg van de bliksemin slag lichte brandwonden op. De groep bevond zich dichtbij een her berg toen ze door het onweer werd overvallen. kAAAA#%AAAAAAAAAAAS\SVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VW\AAAASW\AAAA#VlAAAAAAAAAAAAA/ BONN, 9-6. De Amerikaanse presi dent, Ronald Reagan, en de Westduit se bondskanselier, Helmut Schmidt, verschillen verder van mening over de ontspanningspolitiek en over de ekonomische verhoudingen tussen Oost en West. Dit is woensdag geble ken na het onderoud van ruim een uur dat Reagan en Schmidt hadden. De Westduitse regeringswoordvoer der, Klaus Bolling, wees later echter ook op de „natuurlijke en vriend schappelijke sfeer" tijdens de bespreking. Bondskanselier Schmidt zette tegenoer reagan de Westduitse ont spanningspolitiek uiteen en met na me de positieve kanten die die heeft voor de burgers uit de beide Duitslanden, zoals de gezinshereni ging en de gegroeide kontakten, al dus Bolling. Reagan was daarente gen van mening dat de Sowjet-Unie tot dusver meer baat heeft bij de ont spanningspolitiek. Opnieuw maakte hij zijn bezwaren kenbaar tegen de voorgenomen levering van Russisch aardgas aan enkele Westeuropese landen waaronder de Bondsrepu bliek. Net als tijdens zijn rede later in de Bondsdag prees Reagan tegenover Schmidt verder der rol van de Bonds republiek binnen het Atlantisch bondgenootschap. De laatste pro beerde bij Reagan begrip te wekken voor de vredesbeweging die vooral uit jongeren zou bestaan die zich ern stig zorgen maken over een te zware bewapening. Maar een kleine min derheid, die Schmidt „scherp" ver oordeelde, neigen tot het gebruik van geweld, zo gaf hij als zijn mening. Voorts werden Reagan cn Schmidt het eens over de noodzaak van een veiligheidspolitiek tegenover het Oostblok. Schmidt prees Reagan ook wegens dienst jongste aanbod betref fende de strategische kernwapens, waarmee deze de „oprechtheid van zijn wil tot ontwapening" had bewe zen. Daarmee zijn de „betrouwbare menselijke betrekkingen" tussen beide politici hechter geworden, al dus stelde woordvoerder Bolling het. NOORDGOUWE. Een jaar lang puzzelde Rinus Hoogstrate uit Noord- gouwe aan bovenstaan de afbeelding van de Nachtwacht. Vijfduizend stukjes werden sa mengevoegd tot een schilderij van 1,53 bij 1,01 meter en voorzien van een mooie lijst. De „Rembrandt" staat te wachten tot zijn dochter het na een verbouwing in haar huis kan hangen. In zijn eigen huiskamer aan de Pauwstraat in Noordgouwe hangt ook zo'n oude meester, Breughel's Boerenkermis. Die was al na een half jaar klaar. Hoogstrate puzzelt meestal ie dere zondagochtend, voor het overige wisselt»het. Soms een uur per dag, dan weer een half uurtje, ,en soms is hij zo fanatiek bezig dat hij zelfs tussen de middag even naar zijn speciale puzzelka mer op de bovenverdieping gaat. „Een rustgevende hobby", vindt de Noordgouwenaar, wiens ge zicht velen bekend zal voorkomen door zijn werk bij de plantsoenen dienst Brouwershaven. Hoe plak je zo'n groot formaat puzzel nu op. vragen hem velen. Daartoe heeft hij twee platen hardboard van precies dezelfde afmeting als de puzzel. Op de eerste wordt gepuzzeld, de tweede plaat gaat er daarna bovenop. Beide platen worden met was knijpers rondom aan elkaar vast- gepint, en (met de hulp van zijn dochter) wordt de komplete puz zel omgedraaid. Daarna is het een kwestie van goed insmeren met lijm en wordt het stuk op 18 mm,' dik spaanplaat vastgeplakt. Een bijpassende lijst maakt de puzzel tot een fraaie wandbekleding. Op 't ogenblik is Hoogstrate be zig aan een nog grotere puzzel. Zesduizend stukjes worden sa mengevoegd tot een wereldkaart (twee platte bollen), die 1,55 bij 1,06 gaat meten. Hij is van plan deze te schenken aan de lagere school Noordgouwe, waar hij op een steenworp afstand vandaan woont. Want ook voor dat werkstuk zou het zonde zijn om het weer af te breken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KAMPERLAND. Een echte konduk- teurspet, fluit eti spiegelei kwamen er voor de heer Ventevogel aan te pas om het treintje van Rekreatiecen- trum ..De Roompot" in Kamperland officieel in bedrijf te stellen. Dit treintje is onderdeel van een nieuw speelpark met kinderboerdrij. war mee De Roompot haar attrakties heeft uitgebreid. Voor de heer J. B. Ventevogel, de zojuist benoemde Ge deputeerde voor Toerisme in Zee land, was dit zijn eerste optreden in het openbaar. In een korte toespraak prees hij de „fighting spirit" en on dernemingszin van de direktie van de rekreatie-camping, die al geduren de een aantal jaren de hoogste ANWB kwalifikatie krijgt toebedeeld. Het gereedkomen van het speelpark is overigens de eerste fase van de uit breiding: in het voorjaar van 1983 hoopt men een sub-tropische golfslagbad in gebruik te nemen. Za terdag 12 juni is het open dag op „De Roompot". Iedereen is welkom tus sen 11.00 - 17.00 uur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4