Derde klassers „Prof. Zeeman" bruinverbrand bij fietskamp Bijstand- genieters in 1981 Werknemers sociale verzekeringen Anders uitkeren uit Gemeentefonds Militair verdwaalt in grot Hoogste beloning STREEKNIEUWS Als vanouds bijzonder plezierig weekje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juni 1982 Nr. 23127 HENGELO. Hulp aan de inwoners van Noord-Ierland is nu meer dan ooit geboden, want hun levensom standigheden worden steeds slech terde subsidie van Engeland voor sociaal-cultureel en maatschappelijk werk en dergelijk vermindert, ter wijl de sfeer tussen diverse bevol kingsgroepen bijzonder gespannen is. DEN HAAG, 9-6. Eind 1981 deden bijna 418.000 personen een beroep op de bijstand, wat 1683 miljoen gulden kostte in het vierde kwartaal van dat jaar. Dat waren 36.000 bijstandgenie- ters meer dan een jaar daarvoor. Ten opzichte van het derde kwartaal van 1981 bedroeg de stijging 19.000. Deze cijfers zijn afkomstig van door de ge meenten bij het rijk ingediende de claraties over het vierde kwartaal 1981 en zijn woensdag door ekonomi- sche zaken gepresenteerd. De rijksgroepsregeling werkloze werknemers (bijstandsregeling voor langdurig werklozen) nam 125.000 uitkeringen voor rekening. Een stij ging in vergelijking met eind 1980 van 24.000. De stijging in vergelij king met het derde kwartaal 1981 be droeg 11.000. In geld uitgedrukt verleenden de gemeenten in het vierde kwartaal 1981 1683 miljoen gulden aan perio dieke bijstand, 252 miljoen meer dan in het vierde kwartaal 1980. UTRECHT, 9-6. De 26.000 werkne mers bij de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringen en de zie kenfondsen voelen er niets voor, on dergebracht te worden bij de zoge naamde trendvolgers. Omdat de kans bestaat dat dit binnenkort toch gebeurt, overweegt de dienstenbond F.N.V. op 16 juni een protestbijeen komst te houden waarop over even tuele akties kan worden gepraat. De dag daarop behandelt de Tweede Ka mer namelijk de verlenging van tij delijke wet arbeidsvoorwaarden kol- lektieve sektor. DEN HAAG, 9-6. De overheid gaat de algemene uitkering aan gemeen ten uit het gemeentefonds, geregeld in de financiële-verhoudingswet (1960), vernieuwen. In die wet speelt het inwonertal een belangrijke rol bij het verdelen van het beschikbare budget. Volgens een bekendmaking van het ministerie van binnenlandse zaken woensdag, heeft het bevol kingsverloop de verdeling dusdanig ingewikkeld gemaakt dat een nieu we verdeelsleutel" nodig is gewor den. De nieuw te hanteren maatstaf wordt nu afgestemd op omvang en aard van bebouwing in een gemeen te. Naar verwachting zal de nieuwe wet per 1 januari 1984.in werking tre den. VALKENBURG, 9-6. Na een zoek actie van ruim 22 uur is rond 22.00 uur de 21-jarige beroepsmilitair J. W. Lindeman uit Zevenaar gevonden in Mergelgrot te Sibbe (gem Valken burg). De jongeman was tijdens een oefening verdwaald in het ruim 90 kilometer lange gangenstelsel. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie heeft hij geen nadelige ge volgen van het avontuur overgehou den en is hij niet in paniek geraakt Lindeman dacht, zo zei de politie, dat dit ook bij de oefening hoorde en bleef maar afwachten toen hij de weg was kwijtgeraakt De militair moest met zy n klasgenoten van de onderofficiers opleiding in Schaarsbergen van de Koninklijke Luchtmacht een gemar keerde route lopen in het ondergrond se gangenstelsel. Alle deelnemers wa ren voorzien van licht en voedseL maandagavond laat bleek dat Linde man niet was teruggekeerd. Direct be gon een grote zoekactie waaraan erva- re gidsen, de rijkspolitie en de mare chaussee deelnamen. Na lang zoeken werd dinsdagavond Lindeman onge deerd in de grot niet ver van de ingang teruggevonden. DELFZIJL. 9-6. De Delfzijler B. G. Huizenga heeft woens dag in het hoofdkantoor van Akzo Zout Chemie B. V. in zijn woonplaats voor een idee dat hij via de ideeënbus indiende de hoogste beloning gekregen die ooit in Nederland aan een idee werd toegekend. Huizinga (52) kreeg een be drag van bruto 58.000 gulden. De chèque met de beloning werd hem overhandigd door direkteur ir. J. Zandberg van de vestiging van Akzo Zout Chemie B.V. in Delfzijl. Het idee van Huizenga komt er op neer dat de onderneming bij de produktie van zout nu niet meer stoom hoeft te ge bruiken maar dat afvalwarm te kan worden benut. Deze nieuwe produktiemethode kan in drie fabrieken van A ko wor den toegepast en levert voor het bedrijf een besparing op van 1,6 miljoen gulen over een periode van vijf jaar. kocht de woning Molenweg 44, be woond door mevrouw de Wed. L. Steenpoorte Matth. z, die inmiddels een bejaardenwoning aan de van de Abeele straat heeft betrokken. Ko per werd de heer Dingenis van der Maas J. z. Deze woning die sinds eni ge jaren in tweeën wordt bewoond aan de Molenweg, werd gebouwd in het jaar 1913 voor rekening van de heer W. van de Klippe, rustend schip per. BRUINISSE Inbraak In de nacht van woensdag op don derdag is door nog onbekenden inge broken in café Bru van fam. H. Ver mist worden sieraden en geld voor een totaal bedrag van 6000,—. De technische recherche stelt een onder zoek in. Prijzen ballon-wedstrijd Morgen (vrijdag) ochtend, worden de prijzen overhandigd van de bal lonwedstrijd die op 21 april j.l. werd gehouden door de Stichting Peuter zaal ,,De Krukels". Ruim 500 kinde ren, alle schoolkinderen van Bru, lie ten toen hun ballon op ter ere van het tien-jarig bestaan van de krukels. Begunstigd door een noord-oost pas saat kwamen veel ballonnen bij onze zuiderburen, de Belgen terecht, enke len brachten het tot noord-Frank rijk, maar de kroon spant toch wel de ballon van Kees Jan Giljam, die zelfs Parijs bij nacht zag. De ballon van Kees werd winnaar. Hij kwam te recht in Valencay, ruim 200 km ten zuiden van Parijs, een plaats in het grote Guines Book of Record waar dig. De gekoppelde ballonnen van Wouter Schikker en Kees Mol kwa men in noord-Frankrijk aan en ver dienen hiermee een gedeelde tweede plaats. 4e werd Corien van Popering; 5e Mariep v.d. Velde. Jeugdvoetbaltoernooi Zaterdag 12 juni organiseert de voetbalvereniging ,,Bruse Boys" een jeugdvoetbaltoernooi voor C- junio ren en E- en F- pupillen op de sport terreinen aan de Boomdijk. Het toer nooi begint om 10.00 uur en de deel nemers zijn Brouwershaven, Drei- .schor, SKNWK, Bruse Boys F1 en F2. BONN. De bijeenkomst van de re geringsleider van de 16 NAVO- lidstaten, donderdag in Bonn (de NAVO-top), zal geen mijlpaal in de geschiedenis van het Atlantische bondgenootschap worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Een bijna een uur du rende stroomstoring heeft dinsdag rond het middaguur op Schiphol- Qèntrunri voor de nodige ongemakken, gezorgd. Nood aggregaten zorgden er voor dat de voor de voortgang van het luchtverkeer vitaalste onderde len in gebruik bleven. DEN HAAG. Het salarisstelsel in het onderwijs mag best worden her zien, maar dan moet dit op de juiste wijze zijn voorbereid. Daartoe be hoort, dat er tevoren een goed inzicht bestaat in de feitelijke taakomvang van de verschillenden soorten lera ren. DEN HAAG. Veertien werkgevers- en werknemersorganisaties hebben de Tweede Kamer gevraagd tegen een verlenging te stemmen van de wet die de regering de bevoegdheid geeft in te grijpen in c.a.o.'s voor trendvolgers, werknemers van door de overheid gésubsidieerde partiku- liere instellingen (welzijn, gezond heidszorg). AMSTERDAM. In verband met het bezoek van de Amerikaanse presi dent Reagan aan Europa is er zater dag een anti-Reagandemonstratie in Amsterdam onder de leuzen: „Midden-Amerika vrij, Europa kern- wapenvrij en stop Reagan's interventie- en kernwapenpolitiek". HENGELO. Met de arrestatie van het Hengelose echtpaar M. door een speciaal gevormd rechercheteam zegt de politie van Hengelo negentig in braken in hoofdzaak in woningen te hebben opgelost. De buit bedroeg 120.000 gulden aan goederen en 50.000 gulden aan geld, chèques en gi robetaalkaarten. UTRECHT. De Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (V.V.D.M.) wil dat Nederland zijn de tachement van de UNIFIL-vredes- macht in Libanon naar huis terug haalt. De ledenvergadering van de V.V.D.M. heeft woensdagmiddag een motie van die strekking aangeno men, zo liet de soldatenvakbond we ten. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingediend dat voorziet in een tijdelijke bevriezing per 1 juli van de WAO- en WWV-uit- keringen voorzover die berekend zijn naar aan modaal of hoger dagloon. DEN HAAG. De nationale ombuds man dr. J. F. Rang heeft minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) gesommeerd alsnog te reageren op klachten over de afgifte van genees kundige verklaringen door dfe Stich ting Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (C.B.R.) LEEUWARDEN. Het Provinciaal Elektriciteits Bedrijf (P.E.B.) Fries land heeft woensdag het C.P.N.-sta tenlid Douwe Beimin in Marrum af gesloten van bet elektriciteitsnet. Beimin is samen met 29 anderen nu een van de Friezen die geen stroom meer hebben, omdat zij weigerende Dodewaard-stroom te betalen. DEN HAAG. Premier Van Agt houdt er rekening mee dat het wets ontwerp over de eenmalige solidari- teitsheffing tijdens de behandeling in de Tweede Kamer op een zodanige wijze zal worden geamendeerd dat die heffing niet de volledige periode tot 1 januari volgend jaar van kracht blijft. Statenkommissie Ekonomische Zaken De Statenkommissie Ekonomische Zaken vergadert op maandag 14 juni in het Provinciehuis (16.00 uur). Geslaagden van Delta-College Voor het examen LEAO (lager eko- nomisch en administratief onder wijs) slaagden aan het Delta-College te Middelburg: André van Oeveren en Jessica Zwanenburg, beiden uit Zierikzee. ZIERIKZEE Laatste bijeenkomst NCVB Woensdagmiddag 16 juni houdt de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Zierikzee, haar laatste bijeenkomst van dit seizoen. Er zal een bezoek worden gebracht aan het Burgerweeshuis aan het Kerkplein, waar tevens een expositie zal worden bezichtigd. Na afloop zal een kopje koffie gedronken worden. Voor tijd: zie agenda. Geslaagd Aan de sociale akademie te Breda slaagde voor de opleiding tot wijk verpleegkundige onze oud-stadge note mej. A. C. M. Bolle. U.V.V. bejaardenreis De bezoekers van de U.V.V. socië teiten en de U.V.V. medewerksters maakten deze week weer hun jaar lijkse middagtocht. Met ruim 90 per sonen werd om 1 uur gestart vanaf de Balie met 2 bussen van Reisbureau van Oeveren. Over Schuddebeurs en Noordgou- we en via slingerdijkjes reed men over Zonnemaire naar Brouwersha ven. Daar werd even gestopt bij het standbeeld van Jacob Cats, waar men tevens een mooi gezicht had op het prachtige raadhuis. Daarna voer de de reis langs de jachthaven, waar men een blik kon werpen op de vele mooie luxe hachten en vandaar be reikte men Scharendijke. Via de Rampweg en de Laone en over Renes- se belandde het gezelschap bij het voormalige R.T.M.-station te ZIERIKZEE. De groep derde klussers van de R.S.G. ,,Prof Zeeman" deelnemers aan het fietskamp. op weg van Steenbergen naar Zijpe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Haamstede waar gestopt werd voor een koffiepauze. „Neeltje Jans" Daarna werd de reis voortgezet naar het hoofddoel van deze middag, nl. een bezoek aan het werkeiland de Neeltje Jans". Eerst werd het infor matiecentrum bezocht, war men via dia's,film en dokumentatie voorlich ting verkreeg over de werkzaamhe den die hier worden verricht. Daarna werd een tocht over het ei land gemaakt, waarbij in iedere bus een medewerkster meereed, die een duidelijke informatie gaf over alles wat werd gepasseerd. Ook werd af gedaald in een bouwput, waar de gi gantische pijlers gebouwd worden, die nodig zijn voor de afsluiting van de Oosterschelde. Via de noodbrug bereikte men tenslotte weer het vaste land en werd de reis voortgezet door de Schouwse inlagen, langs Flaauwers en over Kerkwerve naar Noordgouwe. Hier werd in hotel v. d. Weijde nog een heerlijke koffiemaal tijd gebruikt. De voorzittster, van de U.V.V., me vrouw B. v. d. Linde-Florusse, dank te hier allen die hun medewerking gaven tot het slagen van deze mid dag. In het bijzonder de beide chauf feurs voor de prettige verzorging van deze rit en verder de familie v. d. Weijde voor de goed verzorgde maal tijd. Namens de bejaarden dankte de heer Hanse in dichtvorm de U.V.V. voor het aanbieden van deze prachti ge tocht. Voldaagn belandde het ge zelschap tenslotte weer te Zierikzee. RENESSE Opbrengst Stichting Dorpshuis Woensdag 9 juni werd de markt kraam van de Stichting Interieur Dorpshuis Renesse verzorgd door to neelvereniging ,,Op Drift". Be langstellenden konden zich, gesto ken in de kleding van rond 1900 laten portretteren, door dames die geheel in sfeer-kreaties geheel in stijl droe gen. De netto opbrengst bedroeg 325,—. KERKWERVE Schuurfeest P.J.Z. De PJZ organiseert voor zaterdag 19 juni aan de Lokkersweg I te Kerk werve een schuurfeest voor leden en niet-leden. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Reebok aangereden Vanochtend vroeg (4.00 uur) werd op Rijksweg 18 bij Nieuwerkerk een reebok aangereden door een auto van de W.W. Het dier vluchtte zwaar ge wond nog weg, maar werd na enig zoekwerk (dood) gevonden. Het veld- detachement van de rijkspolitie heeft de bok bij de voedselkommis- saris in_Goes afgeleverd. OOSTERLAND Zomeravondkoncert Op zaterdagavond 12 juni e.k. hoopt de muziekvereniging „Cres cendo" uit Dreischor met de drum band, een zomeravondkoncert te ver zorgen op de mobiele muziektent, staande aan het Koninginneplein al hier. Om 19.30 uur zal eerst een korte rondgang over het dorp plaats vin den met de drumband, waarna ver volgens het tentkoncert zal aanvan gen onderleiding van de direkteur, de heer Van Wallenburgh. Gehoopt wordt op mooi zomerweer. Verkoop huls Onderhands werd dezer dagen ver „De Schoener5' De jaarlijkse afscheidavond van de o.b.s. „De Schoener" wordt gehou den op vrijdag 18 juni in het Tonnen- magazijn te Brouwershaven. Opge voerd wordt het toneelstuk „De ze ven druppels". DREISCHOR Koncert Op zaterdag 12 juni vindt in de N.H.-kerk te Dreischor een koncert plaats te geven door het Chr. Gem. Mannenkoor uit Oosterland en het Gemengd Koor uit Middelharnis. De toegang is vrij. Geslaagd Onze plaatsgenote Laura ten Brin- ke, slaagde voor de voortgezette opleiding ziekenverzorgende aan het Ignatius ziekenhuis te Breda. DUIVELAND Advieskommissie Welzijnsbeleid ZIERIKZEE. Leerlingen van de R.S.G. ..Prof. Zeemanbezochten tijdens een plezige fietsweek onder andere het bosbad Hoeven, waar het goed toeven was na de warme rit door Brabant. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 10-6. Al weer voor de negende maal in successie werd het fietskamp van de RSG „Prof. Zee man" gehouden, een zesdaagse tocht per rijwiel door Ne derland. Zoals altijd, het initiatief staat erom bekend, verliep deze kleine week bijzonder plezierig. Zaterdag kwamen de 44 derde klassers en hun leiders weer thuis, moe van een tocht van meer dan 400 kilometer, maar bruinverbrand door een hele week zonneschijn. 's Maandags vertrok de groep, uit gewuifd door ouders, per bus en vrachtwagen (voor de fietsen) naar het startpunt van de tocht: Groenen- daal, tussen Arnhem en Apeldoorn. Bij aankomst was het inmiddels half elf geworden en de temperatuur was al behoorlijk opgelopen. Vol enthou siasme ging een ieder echter op pad, nadat eerst zo goed en zo kwaad als het ging, de bagage op de fietsen was vast gesjord. etappe naar Arnhem afgelegd, waar men moe, verhit en dorstig bij de jeugdherberg „Atleveer" aankwam. Het nabijgelegen zwembad bood daarna de nodige verkwikking. De volgende dagen lieten nog heel wat mooie plekjes van Nederland zien, zoals op de tweede dag bij een tocht over de Veluwe. De derde dag leidde grotendeels door het rivieren- landschap, waarbij ook de Grebbe- berg werd beklommen, door sommi gen weliswaar te voet. De vierde dag ging het via het fraaie stadje Heusden naar Kaats heuvel, een wat bosrijker omgeving. Vandaar fietste de groep naar Hoe- ven, al weer de laatste overnach- tingsplaats. De leiding van het kamp was in' goede handen van de heren A. Brull, C. van Cleef, L. de Oude, E. Plette, J. van de Wassenberg. De bezemwagen, die gelukkig slechts sporadisch ge bruikt hoefde te worden, werd bestuurd door de heer W. de Raad. Op woensdag 16 juni vergadert in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, de Advieskommissie voor het Wel zijnsbeleid van de gemeente Duive- land. Aan de orde komt een belang rijk aantal subsidie-aanvragen en de bespreking van het pré-koncept eva luatie rapport. OUWERKERK Surfwedstrijd In het kader van „Duiveland Dag" op zaterdag 26 juni zal bij voldoende belangstelling een surfwedstrijd worden gehouden op de kreek bij restaurant „De Vier Bannen" in Ou- werkerk. Belangstellenden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij V.V.V. voorzitter W. Bolijn, tel. (01114)1575. DEN HAAG. Minister Van der Stee (financiën) heeft woensdag het wets- ontwerp bij de Tweede Kamer aange boden dat de solidariteitsheffing re gelt. Verhit en dorstig' Via slingerende paadjes door een schitterend landschap werd de eerste BROUWERSHAVEN „Zoekt vrede voor de stad" Onder het motto: „Zoekt vrede voor de stad", vindt op zondag 27 ju ni in de Grote Kerk te Brouwersha ven, een interkerkelijke samen komst voor jong en oud met mede werking van het I.J.E.-jeugdkoor en combo uit Rotterdam-Zuid. Spreker is ds. Jan Eikelboom, gere formeerd predikant te Haamstede. Men zie t.z.t. voor tijd onder de: pre dikbeurten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3