Israëlische invasie zou vele Libanezen niet onwelkom zijn SOCIALE ZEKERHEID Israël pikt gelijk de Sam-6-bases mee Stichting Het Theater President Reagan bij NAVO-top te Bonn Politieke aap uit mouw Hongerende dissidenten Westduitsë regisseur Fassbinder dood gevonden Brienenoordbrug breder PORNOROUTE naar de zon AGENDA Britse slachtoffers op Falklands Engelsen volledig klaar met opmars naar Port Stanley Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eêt Iedereen - d.w.z. ook alle politici - zijn het er over eens, dat het stelsel van sociale zekerheid op de helling moet. De minister van sociale zaken en werkgelegenheid heeft nu een dis- kussienota geproduceerd, waaruit twee dingen duidelijk worden: de problematiek is ingewikkeld en wil len er al korrigerende maatregelen genomen worden, dan moet men daar enkele jaren mee vooruit kunnen, teneinde een ad hoc-beleid te vermij den. Het grote probleem rond het socia le zekerheidsstelsel nu blijkt te bestaan uit een soort tweeslachtig heid, bij de bepaling van de hoeda nigheid van de individuele sociale nood en bij het vaststellen van rede lijke tegemoetkomingen. In de prak tijk blijkt het om twee kriteria te gaan: wat een persoon nodig heeft; d.w.z. zijn of haar leef eenheid", maar daarnaast is van invloed wat hij/zij aan loon derft, doordat men niet meer of gedeeltelijk niet meer werken kan. Bij ,,wat men nodig heeft" wordt uitgegaan van het mini mumloon, maar wie ophoudt met werken kan in principe meer dan het minimumloon „vangen", zij het niet onbegrensd in de tijd. In het laatste geval is een begrip geïntroduceerd, nl. „een relevant so ciaal minimum", gerelateerd dus aan een „wensenpakket", levensomstan digheden van betrokkene gezinssa menstelling, dat soort dingen. Bij het betalen van sociale zekerheidsuitke ringen moet dus eerst een duidelijke keus gemaakt worden uit de genoem de twee alternatieven. Bronnen voor betaling zijn; pre mies op het loon en de algemene mid delen. Haakpunt in het gehele over wegingsproces nu is, of de premies: „individueel" moeten zijn, dan wel per - al genoemde - „leefeenheid'" moeten worden geheven. Ter adstruktie wordt over de onderwer- pelijke materiaal nog opgemerkt, dat thans de werknemersverzekerin gen individuele premieheffing over het loon kennen, terwijl de volksver zekeringen gefinancierd worden uit premies op het gezinsinkomen. DEN HAAG, 9-6. Met de operatie „Vrede voor Galilea" die Israëlische troepen zondag begonnen om Pa lestijnse bases in Libanon op te ruimen en Palestijnse ar tillerie buiten schootsafstand te brengen van de noorde lijke Israëlische nederzettingen, kan de Israëlische stra tegie de Libanese binnenlandse politiek duchtig wijzi gen en meer Libanees grondgebied in handen van rechtse groeperingen geven. Berichten uit de Libanese hoofdstad Beiroet van de laatste dagen wijzen er steeds meer op dat de Israëlische invasie veel Libanese inwoners niet onwel gevallig is. Zij zijn niet gelukkig met het ongeregelde en onvoorspelbare ge drag van de Palestijnse guerillastrijders en veel van hen zeggen dat de PLO in Libanon nooit zo sterk zou zijn geworden als Syrië de herbewapening van de Palestijnen niet zo voortvarend ter hand had genomen. Advertentie Met name voor de sterk groeiende AM AL-be weging, de militie van Shi'itische moslims, en de christelij ke Falangisten ten noorden van Bei roet blijkt de vernietiging van Pa lestijnse bolwerken in Libanon wel- ISTANBUL. Het bureau van de openbare aanklager in Istanbul heeft een onderzoek ingesteld naar de klachten over martelingen van gede tineerden, zo is dinsdag in justitiële kringen in de stad vernomen. MOSKOU, 9-6. Drie Russiche dissi denten die ruim vier weken vaste, zijn er slecht aan toe. Dit is gebleken na een medisch onderzoek dag woensdagmiddag in de woning van een van de drie, Tatjana Losanskaja, in Moskou plaatsvond. Losanskaja meldde dit zelf tegenover westerse journalisten. Zij verklaarde na het onderzoek dat zij met de andere hon gerstakers geëist had dat zij in een ziekenhuis werden opgenomen. De arts zei dat eerst met meerderen te moeten bespreken. kom te zijn. Al maandenlang leveren vele Libanese en Shi'itische milities in zuid-Libanon gevechten met de di verse facties van de PLO. Daarbij vielen vorige maand in Sidon zeker honderd doden. Maar het eerste doel blijft voor deze groeperingen de te rugtrekking van de ongeveer 30.000 man sterke Syrische troepen in Liba non. Na „schoonmaak" De denkbeelden van de AMAL en de Falangisten komen zelfs overeen met wat in Tel Aviv als mogelijkheid wordt gezien voor als de „schoon- maakoperatie" achter de rug is: ge heel zuid-Libanon onder beheer stel len van een VN-vredesmacht. Daarmee zou dan bereikt kunnen worden wat deze groeperingen en naar het schijnt de meeste Libanezen wensen, het terugtrekken van de Is raëlische troepen alsmede van de Sy rische troepen van de Arabische vre desmacht, die volgens velen Libanon „bezet houden". Een nieuwe vredesmacht lijkt on waarschijnlijk. In Israël kijken poli tici en leger met wantrouwen en af schuw naar de Unifiltroepen, die Pa lestijnse infiltraties en beschietingen niet hebben kunnen voorkomen. LONDEN/BEIROET. Iran heeft donderdag verklaard dat het aanbod van Irak voor een bestand en een vol ledige terugtrekking van Iraakse troepen uit Iran te laat is gèkömen. tffiftülDV MÜNCHEN, 10-6. De Westduitse filmregisseur en scenarioschrijver Rainer Werner Fassbinder is donder dagochtend dood in zijn woning ge vonden, zo heeft de politie bekendge maakt. Over de doodsoorzaak van de 36-jarige Fassbinder, wiens films hem een internationale reputatie be zorgden, is nog niet bekend. Fassbinder maakte meer dan veer tig films. In 1969, net 23 jaar oud, maakte Fassbinder zijn eerste speel film onder de titel „Liebe ist kaelter als der Tod". Grote erkenning ver wierf hij al met zijn tweede film „Katzelmachter" (1969), waarin net als in de latere film „Angst essen see- le auf" het thema gastarbied werd uitgebeeld. Andere intemaionaal be kende films van Fassbinder zijn „Hanedles der vier Jahreszeiten", Mutter Küsters fahrt zum Himmel", „Die ehe der Maria Braun", „Lili Marleen", „Lola" en „Die Sehnsucht der Veronika Voss", waarvoor hij dit jaar de gouden beer op de Berlinale kreeg. Een andere zeer bekende produktie - in Neder land door de V.P.R.O. uitgezonden - is „Berlin Alxenderplatz" naar de ro man van Alfred Doeblin. JERUZALEM, 9-6. De Israëlische luchtmacht heeft woensdag een mas sale aanval op de Sam-6-bases in de Libanese Bekaa-vallei uitgevoerd. Dit heeft een woordvoerder van het Syrische leger via radio Damascus bekendgemaakt. De Israëlische radio nam deze be kendmaking over. Volgens Damas cus namen 60 Israëlische toestellen ROTTERDAM, 9-6. Aan de west-^ kant van de Van Brienenoordbrug zal een extra brug worden vastge- bouwd. Het aantal rijstroken van dit Rotterdamse verkeersknelpunt zal daarmee van zes op acht komen. Ze worden zo ingedeeld dat er een schei ding komt tussen het doorgaande' verkeer en het verkeer dat op een van de beide Maasoevers moet zijn. De rijbanen worden voorzien van vluchtstroken. vertoont in de Concertzaal A.s. zaterdag 20.00 uur A.s. zondag 20.00 uur een film van Wolfgang Petereen naar de roman «de boot» van Lothar-GUnther Buchhelm uitgave In den Toren Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann t£Chn.cou».. Hubomu Bengsch Martin Semmolrogge Joachim Bomhard Btmd Tauber Erwm Leder Heinz Hönlg Uwe Ochzenknecht CUude-OUver Rudolph Jan Fedder Ralph Richter Marun May Martin Hemme muziek Klaus Doldinger fotografie Josl Vacano conoarue^QfT 12 jaar A.s. zaterdag 22.30 uur 18 jaar Harde porno-produktie van het type F-15 en F 16 deel aan de aanval op de lanceerinstallaties van de ultra-moderne Sowjet-raketten. 62 Syrische jagers werden ingezet tegen de Israëlische vleigtuigen. Da mascus gaf het verlies toe van drie Mig-23's en twee Mig-21's. Volgens de woordvoerder zijn er in de Bekaa- vallei ook Israëlische troepen ge land. BONN, 9-6. President Reagan is woensdag voor zijn eerste officiële bezoek aan West-Duitsland en de NAVO-top in Bonn aangekomen. De NAVO-top is daar donderdag en vrijdag. Donderdag wordt in Bonn een vredesdemonstratie gehouden met naar verwacht 200.000 deelne mers. Kort voor de aankomst van de Amerikaanse president en de NAVO- top kwamen de Amerikaanse en Eu ropese vredesbewegingen in Bonn sa men om zich tegenover journalisten te keren tegen het verwijt, dat de' vredesdemonstratie een anti- Amerikaanse betoging wordt. Zij verklaarden dat de bewapeningspo litiek van Reagan ook door de Ame rikanen in meerderheid wordt afge keurd. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 .uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, dorpshuis. Kaarten- avond. 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur PORT STANLEY, 8-6. volgens een verslaggever van het nationale Brit se persbureau Press Assocaition be leefde de interventiemacht woens dag haar tot nu toe „zwartste dag". In totaal zouden vier grote marine schepen zwaar beschadigd zijn. De Sir Galahad, die honderden opvaren den had, zou mogelijk gezonken zijn. Het fregat Plymouth zou tijdens een patrouillevaart door artillierie- vuur van land af beschadigd zijn. Andere berichten schetsten drama tische reddingsakties in het woeleige water vlakbij de kust nadat een van de landingsschepen in de buurt van Port Stanley in brand geraakt was. Veel opvarenden zouden met zwem vesten in het ijskoude water gespron gen zijn. Helikopters zouden - in de dichte rook deels zonder zicht - ge probeerd hebben de mannen te red den. NIEUWERKERK. 8-6. Een goede illustratie van het spreekwoord „van defr) wal in de sloot" geeft deze foto te zien. Chauffeur J. v. M. uit Zoutelande van aannemersbedrijf Van der Wal, was dinsdagochtend bezig met modder lossen in een droge sloot langs de parallelweg tussen Oosterland en Nieuwerkerk. Mèt de lading modder schoof ook de vrachtwagen de sloot in. De chauffeur kwam met de schrik vrij, de wagen werd door het bedrijf zelf weer op de wie len gezet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 2.800 ton metende fregat Plymouth en twee landingsvaartuigen van elk 3.270 ton liepen enige schade op. Er zijn vijf gewonden. Er gingen 11 Ar gentijnse vliegtuigen verloren. De grootscheepse Argentijnse luchtaanvallen werden in Buenos Ai res begroet als een belangrijk wapen feit. „Weer een ramp voor de Britse marine" en „grote Britse verliezen" luidden de koppen in Argentijnse bladen. Het Argentijnse persbureau Noticias Argentinas meldde dat de Plymouth snel gezonken was na een zware explosie. LONDEN, 9-6. De 9.000 Britse mili tairen op de Falkland-eiianden, die versterkingen hebben gekregen en hun positie geconsolideerd hebben op een nieuw bruggehoofd na een ak- tie ter zee en in de lucht tegen de Ar gentijnse luchtmacht, zijn nu gereed voor de opmars naar de belegerde hoofdstad. Port Stanley. Dit heeft het Britse ministerie van defensie woensdag meegedeeld. Twee nederzettingen, Fitzroy en Bluff Cove, 25 km ten zuidwesten van Stanley werden veroverd. Het Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Iedere woensdag en zaterdagmiddag in juni Dreischor Natuurmuseum Grevelingen, Welle- weg 41. Expositie vogels als jagers en vissers. 13.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdag vanaf 4 juni Burgh Café „Het Grote Zwijn". Prijskla- verjassen. 20.00 uur. Dinsdag 8 juni (t/m zaterdag) Zierikzee Galerie Borsboom. Kunstten toonstelling. 10.00 - 17.00. Zondag 6 juni: 14.00 - 17.00 uur. Donderdag 10 juni Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Vergade ring N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 11 juni Zierikzee 's Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland. 9.30 uur. Parkeerterrein Scheldestraat, C. J.V.- tent. Tentmanifestatie, jaarfeest C.J.V. „Samen Verder". 19.30 uur. Willibrordusschool. Fancy-fair. 19.00 uur. Haamstede Herv. kerk. Uitvoering Kerkkoor. 19.30 uur. Zaterdag 12 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat, rond C.J.V.-tent. Tentmanifestatie C.J.V. „Samen Verder", (sport- en spel- en kreativiteitsdag voor het hele gezin), 10.45 -16.30 uur; C.J.V.-disco avond. 19.00 -22.00 uur. Willibrordusschool. Fancy-fair. 13.00 uur. Brouwershaven „Tonnenmagazijn". Receptie w.s.v. Brouwershaven. 15.00 - 17.00 uur. „Tonnenmagazijn". Feestavond w.s.v. Brouwershaven. 19.30 uur. Noordgouwe Caravanpark „De Stem". Schaap- scheerdersfeest. 13.30 uur. Dreischor Ned. Herv. Kerk. Vokaal koncert. 20.00 uur. Oosterland Tent. Koncert „Crescendo". 20.00 uur. N.H.-kerk. Koor- en zangavond. 19.30 uur. Zondag 13 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat, C.J.V.- tent. Tentmanifestatie C.J.V. „Sa men Verder" (gezinsdienst). 16.30 uur. Maandag 14 juni Oosterland Café „Pleisterplaats". Vertrek ex- kursie Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland. 18.00 uur. Dinsdag 15 juni Zierikzee „Huis van Nassau". Bridge-instuif- avond. 19.30 uur. Marktzicht. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Ring-promotion. 20.00 Woensdag 16 juni Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 19.00 uur. N.C.V.B. bijeenkomst bezoek aan Burgerweeshuis. 14.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Advieskommissie Welzijnsbeleid. Donderdag 17 juni Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjas- wedstrijden. 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje". Kringvergade ring Rode Kruis Zeeland. 19.00 uur. Vrijdag 18 juni Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afscheidsavond „De Schoener". 20.00 uur. Zaterdag 19 juni Kerkwerve Lokkersweg 1. Schuurfeest PJZ. 21.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Vrijdag 11 juni. Film: „One flew over the cuckoos nest", 20.30 uur. Zaterdag 12 juni. „Big S" Barbecue avond, 19.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdag 12 juni, optreden Splendid Mood, funky-rock-muziek, 21.00 uur. Zondag 13 juni: film: „In Tirol gaat de ontucht nooit verloren", 14.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 59 99 Roare mopjes; waere d'r vroe ger ök d'r was 'n mannetje bie ons op t durp, die at t'r md ééne, ma dat was 'goeien ök Die ver- taalde'n as 't waarm weer wier. ,,Hosterklaegens 't zd êêt worre vandaege" zei de vint. In dun even stilte: ,,ie most op de brandstaepel"E ja, heg-riep je wê. Aalken dag as 't êêter wier, kwam dat mopje op de proppen op de klapbanke. 't Was nog in den tied dat t'r mi drie schoven op 't land gewaarkt wier in de boeren nog mi Schouwse roeien rekende. De kasjesvint kwam ök aalke weke an de deure. k' E niks noa- dig zeien de vrouwen dan, ma z'n kasje gieng tog ope, in dan gieng naolles opnoeme: aerpel- schaaldersmesjes, kort, brêêd wit lint, lang smal zwart lint, schêérmesjes vö meneer, afijn d'êêle reutemeteut. 't Zeeuws is tog nog moelijk; vleweke stieng d'r 'n ollandse mevrouw in de wienkel in dae kwam 'n klante om „k-ruunote". Laeter baalde z' op: wat t' of betekende: nootmus- caat! Noe, dat zei je moeder tog as an 't koken was: „doe jie 's even de k-ruunote lange". Dan kwam d'r nog andere vint an de deure; 'n bitje stoutert Die leurde in da mesbroeken, die toen direktoires êêttede. „Ier vrouwe" zei t'n dan: „da's 'n mooien in gratis passe" in dan snoof zo roar mi z'n neuze. Op reize was dugaens nie vee. As de mannen d'r op uut moste, waere ze blie as ze wi tuus waere. „Oe is t' gewist?" vroeg moeders dan, in pao:o schei ma uut, groaten aarmoe gelee". In dien tied droege de jonge kaerels klettervesten. Ze waere van ferwêêl, mi zuivere knoap- jes, temissen 't leek zuiver, md t' at t'r naest gelege nutuurluk. Zaals was 'k imae gek van 'n klettervest, md m'n moeder voel de meer vö 'n bonkerse jas. Md as je 'n bitje fudussie in 'n meisje ad, most je 'n klettervest an ders zag ze je nie stae van de mist. 't Beste was 'n klettervest op 'n drollevanger, want van spiekerbroeken adde m'n nog nooi g' oort. 't Eiter gespeerd om die spullen te pakken te krie- gen. Noe was t'r 'n jöön, die d vee chance ie ad vee vet an z'n aer, want dat most, in nutuurluk ök zö'n vest mizö'n broek, md naed' overgang was de kaerel kwiet. Ie zakkede in de vierde klasse, in ie durfde nie naer ruus. Aolles kwam d'r an te pas, ma twas d drie daegen in nog was Juwan- nus nie op komme daege. Ie ad z'n eige verstopt in 't vaarkens- kot. Eél de schoole blie toen t'n vromme was, in z'n ouers ök; die praetede glad nie mi over z'n slechte defers in z'n zakken. J& dae wier toen zwaer an getild As je gezakt was oef de j'ök nie dü de voordeure van de schööle nae buute, md kwam de konsjiër- ge, in die voerde j'af dü tuun- poortje, om de meute mis te lao- pen. In dae stieng je dan mi je goeie gedrag in 'n achterstraetje. In dan tog md naer ruus want de broddels moste tog uutkom- me. D'n ouwen zei t' an nie vee: „pak de rieve md, in gae, md in d'n tuun waarke" zei t'n. In dat dee je dan md. Alia salut! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2