Rekreatie beïnvloedt West er schouwen positief Magnifieke zangavond met Limburgs en Burghs koor F3EcLAflCE rOvQC^AFEn Duizend gulden voor Dorpshuis Avondvierdaagse Studierapport konkludeert: Deelnemers kunnen kiezen tussen 8 of 15 kilometer STREEKNIEUWS Bedrijvigheid bij Maaskant Bruinisse - Stellendam k i 4 We doen meer dan de lcrant alleen REPORTAGE REKLAME „THUIS"FOTO'S ILLUSTRATIES BEDRIJFSFOTO'S kleur zwart-wit TEL. 01110-3568 JOH 3E33EVOEÏ* H. iOh 3E33EVOEÏ5 i3. Advertentie ZIERIKZEE, 8-6. Binnen het afstudeerprogramma tweede graads aardrijkskunde aan de nieuwe leraren opleiding te Delft heeft John Dieleman uit Zierikzee, sa men met mede-studenten Irene Slikken en Marian Tij- sen, de rekreatie in de Westhoek onder de loep genomen. Het werd een vrij uitvoering rapport, dat handelt over de invloed van de ver blijf srekreatie op sociaal-ekono- misch struktuur en het natuurlijk milieu in de West hoek". De openluchtrekreatie, staat in de inleiding, is binnen het bereik geko men van nagenoeg alle lagen van be volking. ,,In betrekkelijk korte tijd kan een landelijk gebied veranderen in een massale vakantiekermis. Vooral de verb lijf srekreatie heeft grote konsekwenties vanwege de enorme hoeveelheid permanenten voorzieningen die hiervoor nodig zijn". Dit was voor dit drietal aanlei ding om te onderzoeken wat de kon- krete gevolgen hiervan zijn voor de plaatstelijke bevolking en de ekono- mie van de rekreantenontvangende gebieden. De ontsluiting Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft de behoefte aan rekreatie een enorme vlucht genomen onder meer door een groeiende welvaart en een toename van vrije tijd. Juist door de ontsluiting van het onderzochte gebied als gevolg van de Deltawerken is daar een sterke toe name van de rekreatie veroorzaakt. Hierdoor ontstond de behoefte aan een geleiding, een sturing van de ont wikkelingen. De eerste die voor deze taak in aanmerking kwam, was de overheid. Deze taak heeft zij nog steeds, waarbij een werkverdeling bestaat tussen rijks- en provinciale- en gemeentelijke overheid. Gemeentelijk beleid Het gemeentelijk beleid zoals het nu wordt gevoerd komt enerzijds voort uit de regels die door hogere bestuursorganen worden vast gesteld, anderzijds uit de wetenschap dat Westerschouwen de tweede bad plaats is van Nederland, waardoor de rekreatie het ekonomisch leven in de gemeente bijna geheel beheerst. Konklusies De (verblijfs)rekreatie heeft een positief effekt op met name de terti aire sektor, maar heeft ook negatieve bij-effekten. Een groot deel van de in de gemeen te aanwezige horeca en detailhandel ontleent haar bestaan aan de rekrea tie; zonder de rekreatieve bestedin gen zou deze sektor zeker de helft kleiner zijn. Deze rekreatieve bestedingen bete kenen niet alleen extra inkomsten, maar ook extra arbeidsplaatsen. De ze werkgelegenheid heeft een stu wend karakter, daar zij niet direkt dient ter verzorging van de eigen be volking. In een gebied als Zeeland (met een zwakke ekonomische struk tuur) zou zich zonder deze stuwende sektor een neerwaartse spiraalbewe ging inzetten. Een zwakke kant van deze op de re kreatie gerichte ekonomie is het feit, dat werkgelegenheid en inkomsten sterk seizoengebonden zijn. Met deze onevenwichtigheid hangt samen het feit dat de investeringen voor een groot deel van het jaar onrendabel zijn. Er wordt slechts een klein deel van het jaar vraag uitgeoefend. Een gevolg hiervan is dat goederen en diensten voor de konsumenten zeer duur worden. Milieu De (verblijfs)rekreatie leidt tot een strukturele en visuele aantasting van het natuurlijk milieu c.q. land schap. In Westerschouwen komen beide vormen van aantasting voor, veelal veroorzaakt door de aanleg van re- kreatievoorzieningen en de daarbij behorende infrastruktuur. Daar naast vormt ook de betreding een be langrijk aspekt, waardoor een nivel lering van flora en fauna optreedt. Verder bleek dat niet zozeer de aantasting op zich interessant is, maar wel de daaruit voortvloeiende konflikten en spanningen tussen de verschillende belangengroepen. Toegankelijkheid Zo zijn er in de eerste plaats de re- kreanten, die bepaalde eisen stellen aan hun rekreatiemilieu. Daar 80% van de vakantiegangers naar Wester schouwen komt vanwege zee, strand en duinen, zal de aantrekkelijkheid van het gebied voor hen groter wor den naarmate de toegangkelijkheid ervan toeneemt. Daar de gemeente in eerste instan tie verantwoordleijk is voor het handhaven van het rekreatieklimaat zal zij geneigd zijn zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de rekreant. Deze neiging komt niet alleen voort uit ideële overwegingen, maar wordt voornamelijk ingegeven door puur materiële belangen: de rekrea tie vormt immers de belangrijkste bron van inkomsten, Positief Het geheel overzient, konkluderen de samenstellers dat de invloed op de sociaal ekonomische struktuur van Westerschouwen positief is. Hoewel er wel enige negatieve bij-effekten te bespeuren zijn, blijken deze niet op te wegen tegen de voordelen. ,,De invloed op het natuurlijk mi lieu en landschap daarentegen is ne gatief. Toch willen wij dit niet al te somber zien, vanwege het feit dat er de laatste jaren onder de bevolking een mentaliteitsverandering is opge treden, waardoor de waardering voor natuur en landschap weer toe nam. Tevens zijn wij van mening dat de mogelijkheid tot rekreatie in een aantrekkelijk natuurlijk milieu voor de mensen en in onze maatschappij i zeer belangrijk is en derhalve be schermd dient te worden", aldus het rapport. ZIERIKZEE. Het Transportbedrijf Van der Wekken uit de Rozemarijnstraat verhuisde zaterdag naar het Industrieterrein. Voor de officiële opening werd een grootse optocht door Zierikzee gehouden, waaraan Crescendouit Drei- schor muzikale medewerking verleende. Deze nieuwe Daf truck op de foto. voor de feestelijke gelegenheid beschikbaar gesteld door de Daf-fabrieken, reed vooraan in de stoet als tegenhanger van de meerijdende oude sleperswa gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 8-6. Op maandag 14. dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 juni wordt voor de 37ste keer de Zierikzeese Avondvierdaagse gehouden. Voor het eerst kunnen de deelnemers aan dit wandelevenement zelf bepalen hoeveel kilometer er afgelegd wordt. Ongeacht de leeftijd mag worden geko zen tussen acht of vijftien kilometer. Dit is een van de belangrijkste wensen, die uit de onder de wandelaars gehouden enquête naar voren kwamen. Volgens het organisatie-komitee klaagden veel mensen er over dat ze na het werk niet meer vijftien kilo meter konden lopen. Doordat nu een keus gemaakt kan worden bestaat voor gezinnen de mogelijkheid vier avonden gezellig met elkaar te gaan lopen. Ook voor oudere deelnemers zal de verandering een stimulans zijn om weer aan de Avondvierdaagse mee te doen. Hekken In onderling overleg met de Rijkspolitiegroep Schouwen-Duive- land is besloten iedere avond bij het vertrek vanaf het Havenplein en de doorgang bij de muziektent hekken te plaatsen. Bij de gezamenlijke in tocht op donderdagavond 17 juni zal het verkeer worden omgeleid, zodat de Lange Blokweg vrij is voor de deelnemers. Het organisatie-komitee verzoekt de bestuurders van brom mers en auto's tijdens de tochten de lopers niet te hinderen door er (vlak) langs te rijden. Ook vraagt het komi- tee geen afval langs de wegen en in de bermen te gooien, maar dit af te geven bij een van de volgauto's. Muziek De organisatie is van mening dat de avondvierdaagse oen nog mooiere intocht zou kunnen krijgen op de slotavond als elke deelnemende vere niging of school van Schouwen-Dui- veland door de plaatselijke muziek vereniging zou worden begeleid Op de laatste avond vertrekt de stoet tussen 20.30 en 20.45 uur vanaf" de Lange Blokweg voor de gezamen lijke intocht. Mensen, die mee willen lopen aan de vierdaagse kunnen zich tot en met zaterdag 12 juni opgeven bij het WV-kantoor te Zierikzee. WESTENSCHOUWEN. Duinen, strand en zee. duizenden rekreanten komen er op af. De tweede badplaats van Nederland, diende als studie-objekt voor studenteji aardrijkskunde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 5-6. Zaterdagavond vond in het Ned. Herv. kerk het uitwisselingsconcert plaats tussen het Mannenkoor Geulklank uit Valkenburg en de Zangvere niging Nu met Hope uit Burgh. Het koor uit Valkenburg stond o.l.v. dhr Willie Odekerken en Nu met Hope, zoals gewoonlijk o.l.v. dhr. M. Hogenstein. Een goed gevulde kerk was de eerste aanblik met zoals later bleek, een zeer aandachtig luisterend publiek dat vol waardering was voor het gebodene. Een welkomstwoord sprak de presi dente van Nu met Hope, mevr Geleijn- se-Meerman en de gasten zongen daarop 3 gezellige liederen uit hun Limburgse land. Toepasselijk zond daar Nu met Hope het Zeeuws Volks- leid. na een zestal liederen, gedeelte lijk met trompet- en pianobegeleiding, ZIERIKZEE Ambulance In een vorige week verschenen edi tie van de Zierikzeesche Nieuwsbode stond een bericht over een Belgische sportduiker J. W. uit Genk met cais sonziekte. Er werd vermeld dat de ambulance uit Zierikzee niet naar ha ven de Val kon komen in verband met de verkeersdrukte. De Rijkspolitie en het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis meldden echter dat de ambulance helemaal niet ge waarschuwd was, maar dat gelijk de reddingsboot van de heer J. C. Snep vangers uit Kerkwerve werd inge schakeld. BURGHSLUIS Jacht op paalhoofd gevaren De reddingboot de president Jan Leis uit Burgh heeft maandag voor de middag het jacht Honky haven Noordland binnengebracht. Tussen Oostkapelle en Domburg was het jacht door de mist op een paalhoofd gevaren. De drie mensen aan boord sloegen alarm via de mariofoon. Honky, eigendom van H. uit Nijme gen, was op weg van Blankenberge naar Dintelsas. was het de beurt aan de trompettist Rini de Looze. hij zorgde voor een zeer verdienstelijke afwisseling in het re pertoire en werd aan de piano begeleid door mevr E. Vos-Simons. Volksliederen Vervolgens een optreden van Geul klank met een speciaal programma, getiteld Volksliederen van Balkan tot Oeral, waarbij het koor in de originele kostuums optrad Diverse liederen be stonden uit solistische optredens van tenoren, bariton en bas, waarbij het koor de begeleidende partij zong. het applaus was overweldigend en een toegift kon niet uitblijven. Het Platof- flied van Serge Gesachar oogstte niet minder applaus. De klankzuiverheid en articulatie van het koor vielen ten zeerste op. Allen hebben genoten van deze bij zonder geslaagde avond. Het ligt in de bedoeling dat Nu met Hope vol gend jaar een tegenbezoek zal bren gen aan dit koor in Valkenburg. Motorpech voor jacht Het jacht Maribo uit Burghsluis kwam maandagmiddag met motor- pecht tussen de Plompetoren en de Schelphoek te liggen. Eigenaar V. K. uit Hoogvliet had een 27 mc installa tie aan boord. Een automobilist ving het alarm op en waarschuwde de kleine reddingboot, de Dolfijn. Deze nam de Maribo op sleeptouw naar Burghsluis. RENESSE Discoshow Na de goed geslaagde braderie- BRUINISSE/STELLENDAM, 9-6. Terwijl in Stellendam twee Noordzee- kotters worden afgebouwd, de ARM 14 voor J. Siereveld en de VL 27 voor de firma L. de Nooyer, beperkt men zich momenteel in het moederbedrijf van de firma Maaskant, tot reparatie werkzaamheden, voorlopig aan de X D 95, de grote Ierse Noordzeekotter Atlantean uit Dublin. Op 25 juni wordt in Polen een der de casco te water gelaten, een Noord zeekotter ter vervanging van de hui dige GO 38 ,,De Vertrouwen" van de firma C. Tanis en Zoon te Goederee de. Na de vakantie komen dan ook twee mosselkotters aan de afbouw- kade, één voor de firma J. Meijnaard en één voor de firma P. J. Barbee, thans resp. de YE 16 en de YE 19 uit Yerseke. In beide schepen zal de nieuwe pneumatisch anker- en uitklaplier geplaatst worden, een verbeterde versie van de thans algemeen in ge bruik zijnde lieren. En als klap op de vuurpijl ook een nieuwe verbetering van het los systeem, wel volgens de lossing met waterkracht, maar waarbij uitwas sen op het gebied van extra hoge druk en overmatig geluid, zijn verbe terd. Daardoor krijgen de mosselen een nog betere behandeling dan de lossing met waterkracht toch al was. Beide verbeteringen, zowel van de lieren als van de losinstallatie, zullen binnen enkele weken te Bruinisse worden gedemonstreerd. Na nog een aantal uren van gezellig samenzijn in de Schouwche Boer onder het genot van een drankje en een dans je, kon het bestuur terug zien op een buitengewoon suksesvolle avond, zo dat al het voorbereidend werk en enor me inzet dubbel en dwars beloond is. De totale opbrengst van dit concert bedroeg ruimr 1000,00 en gaat geheel naar de interieurkosten van het nieu we dorpshuis. rommelmarkt kort geleden in Renes- se gehouden ten bate van het inte rieur voor het dorpshuis in Renesse staat er alweer een nieuwe aktiviteit op het programma. Voor zaterdag 12 juni organiseert de Stichting Interieur Dorpshuis een grote drive-in-disco-show. De aan vang is negen uur en vindt plaats in het dorpshuis. De Eldorado Drive in show, een van Nederlands grootste, verleent voor deze avond belange loos zijn medewerking. Naast de mu ziek, die niet alleen voor jongeren is bestemd, brengt de show ook nog an dere aktiviteiten. ZONNEMAIRE Oud papier De harmonievereniging ,,Nut en uitspanning" uit Zonnemaire haalt woensdagavond vanaf half zeven oud papier op. De vereniging ver zoekt het gebundeld gereed te zetten. DUIVELAND Loop der bevolking over mei Geboren 4. Willem Marinus, z.v. M. Otte, en van M. J. van der Wielen (Ooster- land); 6. Christiaan Marinus, z.v. A. van der Hulle, en van W. B. de Glop- per (Oosterland); 16. Martina Adria- na, d.v. J. van der Have, en van M. J. van Moort (Oosterland); 17. Johannes Marinus, z.v. J. C. van de Velde, en van M. E. Stouten (Bruinisse); 20. Ma rinus, z.v. C. van den Born, en van J. ten Brinke (Oosterland); 25. Thijs, z.v. A. Lokkers, en van P. de Ruiter (Ouwerkerk); 28. Leuntje Jakoba, d.v. J. M. Dorst, en van N. C. J. Sul kers (Nieuwerkerk). Gehuwd 7. Jouke Holm, en Maria Pieternel- la de Jonge (beiden wonende te Vlis- singen). Overleden 24. Reinier van Klinken, 69 jr. (Nieuwerkerk); 21. Frans van der Ha ve, 76 jr. e.v. Janna Goudzwaard (Oosterland), overleden te Zierikzee; 30. Adriaan Marinus Boogerd, 82 jr., w.v. Lientje van der Stel (Ouwer kerk). OOSTERLAND Geslaagd Rianne Kwaak A.d. uit Oosterland slaagde vorige week aan de Gemeen telijke Pedagogische Akademie te Rotterdam voor de akte hoofd leidster in het kleuteronderwijs. Ook slaagde ze voor de applikatiekursus. Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland houdt op dinsdag 22 juni in dorpshuis „Oosterhof" de laatste bijeenkomst in dit seizoen. De avond staat in het teken van bloemen. Mevrouw G. Visser-Gr'oenendaal vertelt het een en ander over de tuinkommissie en ze zal dia's vertonen van bloemen en bloemschikken. Na een quiz zijn de dames in de gelegenheid zelf een ta felstukje te schikken. BEIROET. Verdragende artillerie van de Palestijnen heeft maandaga vond nederzettingen in het noorden van Israel bestookt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4