Stichting Samenlevings opbouw werkt aan „tweede kans" in 1983 Derde klassen R.S.G. „Prof. Zeeman" kampeerden in Ardennen Grote Avondwandeltocht op zaterdag 26 juni Zondagsschool „Mirjam" had fijn „Indianenkamp" I r-rr Vergadering te Noordgouwe Ix.h -V* 11" Doe-Maar komt op 24 juni Sportief Ouwerkerk STREEKNIEUWS Alweer voor de vijfde keer STREEKNIEUWS 1 4 I I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE jDinsdag .iuni|1982 y Nr. 2312^ I i i I li ni1 ii I11111)1 ui NOORDGOUWE, 7-6. „Het bevalt steeds beter, na een moeilijk begin. De kontakten groeien en beginnen vruchten af te werpen. Ik heb het gevoel dat de bevol king over een drempel heen komt, na de negatieve be richten over de Stichting Samenlevingsopbouw Schou- wen-Duiveland". Dit zei de opbouwwerker van genoem de stichting als aanvulling op zijn werkverslag, dat aan de orde kwam op de maandagavond-vergadering van de stichting in het (vernieuwde) dorpshuis te Noordgouwe. Ten aanzien van het Kleine Kernen Projekt zei Ad Boonman, dat dit werk hoofdzakelijk neerkomt op af ronden. Er staan geen grote zaken meer op stapel. Gevraagd naar zijn persoonlijke ervaring in de eerste pe riode dat de opbouwwerker voor de stichting werkzaam is, zei Boonman: „Prima". Na de lopende agendastukken af gehandeld te hebben, stelde voorzit ter mevrouw C. J. Geluk de vergade ring voor een consept-werkprogram- ma voor 1983 in z'n algemeenheid goed te keuren. Het programma dient vóór 15 juni te worden ingele verd bij de zes regionale gemeenten. Met het oog op de situatie van de stichting i.v.m. het voortbestaan of opheffen, is het moeilijk om een ge detailleerd werkprogramma te bie den. Er wordt dan ook volstaan met het geven van enkele beleidslijnen, waarmee gewerkt wordt aan de be vordering van het welzijn op Schou- wen-Duiveland, onder voorbehoud. Tweede kans In 1983 zal de uiteindelijke beslis sing genomen moeten worden over het al of niet voortbestaan van de stichting. De „tweede kans" die de zes gemeentebesturen de stichting gaven, moet in 1983 resultaten ople veren. Het opbouwwerk moet zijn funktie met voorbeelden uit de prak tijk kunnen aantonen. Is dit niet het geval, dan zal halver wege 1983 het opbouwwerk worden afgebouwd. Het werkplan gaat hier alsnog niet vanuit, maar signaleert deze mogelijkheid wel. Financiële aspekten (minder geld beschikbaar) zullen de voortgang van het werk van de stichting bemoeilijken. Toch vindt men dat er niet al te rigoreus gesnoeid moet worden, maar in over leg prioriteiten stellen. De doelstellingen genoemd in het werkplan waren voor de voorzitter aanleiding de samenstellers te vra gen of deze niet in gewoon Neder lands geschreven kunnen worden. De ambtelijke taal is voor het meren deel van de bevolking niet te begrij pen, stelde zij vast. „Wat moet men denken bij: probleemvelden, leef- baarheidsproblematiek, stimuleren, coördineren en ondersteunen. Een soort welzijns-taal, die eenvoudiger kan en moet", aldus de voorzitter. Het koncert van de groep Doe Maar vindt plaats op don derdag 24 juni in de feesttent op het Brogumterrein aan de Julianastraat. De aanvang is 21.00 uur. De tent is open om 20.00 uur. Dit koncert zou eerst plaatsvinden op Koninginne dag, maar moest worden afge last wegens ziekte van de zan ger. Omdat het koncert plaats vindt in de tent, die ook voor het Any wave festival op zater dag 26 juni gebruikt wordt, zijn er nog 200 kaarten extra verkrijgbaar. De voorverkoop van deze kaarten vindt plaats in Bro- gum tot en met 19 juni a.s. Uit het plan kwam ook naar voren, dat er overleg gaande is tussen de drie regionale welzijnsinstellingen: de Stichting Jeugd, de Stichting Wel zijn Ouderen en de Stichting Samen levingsopbouw. Mevrouw Geluk deelde mee, dat men in grote lijnen het met elkaar eens is om te komen tot een bundeling van krachten: een welzijnshuis, of welzijnskoepel. Ge dacht wordt aan een gezamenlijke huisvesting in Zierikzee. Vooral de financiële konsekwenties zullen on derwerp van nader gesprek zijn. Over het algemeen staan de drie in stellingen positief tegenover samen gaan. Het gesprek hierover zal ook in 1983 verder gaan. Kader-vorming- Verder zal in 1983 gewerkt worden aan de werkgroep Volwassenenedu catie, waarbij de opbouwwerker de sekretaris-funktie vervult. Ook zal ondersteuning moeten worden gege ven aan kader-vorming. De opbouw werker geeft hierbij advies, verza melt informatie en begeleidt. Hand- en-span-diensten zullen worden ver leend aan dorpsraden en wijkkomi- tee's. De kontakten zijn goed, met name in de kleinere kernen. De werkgelegenheids-problema tiek op Schouwen-Duiveland zal in 1983 ruime aandacht krijgen van de stichting, afhankelijk van de al in 1982 te starten ontwikkelingen. Het bij de stichting ondergebrachte Kleine Kernen Experiment, zal in 1983 stoppen met uitvoerend werk. De projektleidster Emelie Kleber zal nog enkele maanden werken aan de afronding en evaluatie. Dat daarmee de problemen voor de kleine kernen niet opgelost zijn, spreekt voor zich zelf. Het opbouwwerk zal (dus) iii 1983' aandacht blijven besteden aan Y deze kernen, evenals aan de werk groep Kleine Scholen en de dorpsra den. In z'n algemeenheid werd het werkplan door de vergadering goed gekeurd, met hier en daar een kleine wijziging, zodat het concept-plan als definitief plan op tijd kan worden in gediend. Werkloosheid Na de pauze hield de vergadering zich uitvoerig bezig met het diskussie-thema: „werkloosheid, een zorg voor ieder", een thema door Ad Boonman nader uitgewerkt en toege licht door J. A. v. d. Broeke en A. Coomans, resp. direkteur I.S.D. en coördinator Provinciale Stuurgroep Werkloosheid. (Voor de inhoud van het themastuk: zie elders in dit num mer, red.). Stijgende cijfers Volgens de heer J. A. van de Broe ke is er een sterke stijging van de werkloosheidscijfers te zien, die zich naar verwachting ook in 1983 zal voortzetten. In 1979 is al eens gedacht een werkloosheidsprojekt op gang te brengen, maar de aantallen lagen toen beduidend lager dan nu het ge-, val is. De verwachting voor de toe komst is volgens v. d. Broeke niet po sitief. A. Coomans maakte gewag van de tendens naar de ontwikkeling van gerichte arbeidsprojekten. Schou wen-Duiveland is naar zijn mening' het enige gebied waar er niets ge- OUWERKERK, 7-6. Op zaterdag 26 juni organiseert de S.V. „Ouwerkerk" een avondwandeltocht, hetgeen de twaalfde in suksessie gaat worden, maar nu als „avond wandeltocht" wacht op - liefst zoveel mogelijk - deelnemers en deelneemsters. In het verleden bleek dat de zaterdagmiddag voor velen nogal eens een be lemmering vormde om deel te nemen, vandaar dat men het thans op een zater dagavond wil proberen, zulks in samenwerking met het Ouwerkerkse mu ziekgezelschap „Nieuw Leven". Salvatorhoeve. De 5 km-lopertjes gaan hierna terug naar Ouwerkerk. De 8- en 15-km-lopers vervolgen hun tocht via Viane, zeedijk en terug naar Ouwerker, waar „Nieuw Le ven" wandelaars(sters) staat op te wachten. Een veelbelovend program ma voor de 26ste juni. Men is er te Ouwerkerk vroeg bij, zodat men de datum nu ai reserveren kan. .Tfieuw Leven" zaf de wandelaars muzikaal uitgeleide doen en later - als sluitstuk van het sportief gebeu ren - een koncert verzorgen, uiter aard ook bestemd door wachtenden en niet-wandelaars. De start van de wandeltocht vindt plaats aan de Ring en de route is ver der als volgt: Domp, Noorsestraat, Kon. Julianastraat, Oostweg Staats bosbeheer. houten kreekbrug, park koördineerd aan werkloosheids bestrijding wordt gedaan. Indien de gemeenten er iets aan zouden willen gaan doen, lijkt het Coomans dat er een stuurgroep moet worden ingesteld. De ministeries van Sociale Zaken en C.R.M. zouden hier voor geld beschikbaar kunnen stel len. Over de noodzaak om iets tegen de werkloosheid te gaan ondernemen sprak de vergadering niet: unaniem is men ervan overtuigd, dat er iets gedaan moet worden. Het algemeen bestuur van de stich ting kwam tot het besluit er alles aan te gaan doen deze zaak aan het rollen te krijgen. In een brief aan B.W. en S. zal het bestuur er op aandringen over te gaan tot het instellen van een stuurgroep. De rol van de stichting in deze is zuiver ondersteunend. OUWERKERK. Nog een idyllisch plaatje van vooroorlogs Ouwerkerk. De Molenweg met op de achtergrond de bij de februari ramp vernielde molen. Personen op de foto; P. Hack, J. Hage, W. Remeeëus, allen van Ouwerkerk. Zeeuws orkest speelt in Grote Kerk Veere Voor de muziekliefhebbers moet het een uniek gebeuren zijn om een kompleet symfonieorket op te horen en te zien treden in het machtige ge bouw van de Grote Kerk te Veere. De omgeving en de sfeer zullen er zeker toe bijdragen dat dit een onvergete lijke gebeurtenis wordt. Het Zeeuws orkest geeft dit jaar voor de eerste maal in het kader van de zomermanifestaties van de Stich ting Delta Cultureel een koncert in de Grote Kerk te Veere en wel op za terdag 12 juni. Het orkest staat onder leiding van Louis Stotijn en bestaat grotendeels uit vergevorderde amateur musici. Als solisten zullen optreden Frans Karei Adriaanse - koncertmeester en Benjaming Boers - hobo. Het behoeft geen nadere uitleg dat beide solisten resp. het Adagio en Rondo van W. A. Mozart en het hobo koncert van J. N. Hummel (1778-1837) op onnavolgbare wijze weten te pre senteren. Verder staan op het programma: Pavane en Chaconne voor strijkor kest van H. Purcell (1658-1695), de Symfonie no. 6 Le Matin van Joseph Haydn en de Pulcinella suite van Igor Strawinsky. (20.00 uur.) Exkursie Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland maakt maandagavond 14 juni een exkursie naar de proefboerderij „Mariënhof" in Westmaas. Het vertrek is vast gesteld om 18.00 uur bij café Pleister plaats te Oosterland. RENESSE, 5-6. Afgelopen week-end werd het zondagsschoolseizoen van zondagsschool Mirjam te Renesse volgens traditie afgesloten met een kamp weekend. Vrijdagavond vertrokken 38 kinderen met begeleiders per fiets naar het kamp van C. J.V. Samen Verder uit Zierikzee aan de Rampweg te Renesse. Nadat ze zich hadden geïnstalleerd, werden binnen een aantal kennismar kingsspelen gedaan. Rond negen uur vertrok men te voet naar Scharendijke waar een douane- spel werd gespeeld. Na de wandeling langs strand naar het kamp terug was het bedtijd geworden. De zaterdag werd een echte India- nendag, waar de kinderen in speciale kleding mee genomen Op het terrein was een „kermisette" opgezet een kermisachtige gebeuren, kompleet (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 8-6. Alweer voor de 5e keer was er een kampeerkamp in de Ardennen. In totaal 41 leerlingen uit de derde klassen kozen voor het eenvoudige kample ven met tentjes, water halen, kampvuur, keukenkorvee en liedjes. Een week lang waren ze weg uit hun ver trouwde omgeving. De rustige week na de pinksterdrukte werd een mooie week. Overdag was het warm weer. Bijna iedere nacht onweerde het enorm en viel er veel regen, maar als je een goede tent had, deerde dat niet. Ook dit jaar werden weer vele ex- kursies gemaakt: een voettocht langs de Ourthe, het oorlogsmuseum in Bastogne, ,de druipsteengrotten in Rochefort, de waterkrachtcentrale in Vianden, „Zwitsers" Luxemburg bij EchternaCh. Deze exkursies, soms met de bus, vaak te voet, brachten een grote afwisseling. Hoog in de bergen Voor Nederlandse begrippen zijn de Ardennen aardig hoog: meer dan 600 meter. Het is een oud, afgesleten gebergte (plateau), waar zich rivie ren hebben ingesneden. Op het plateau is het kultuurland en liggen de dorpjes. De vrij steile hellingen van de rivierdalen zijn be bost. Het meeste kultuurland is wei land. Op afgelegen en wat steilere plaatsen wordt dat steeds meer be bost: een teken dat minder mensen voor de veehouderij te vinden zijn. Vooral lopend waren deze land schappelijke aspekten goed te zien. Milieu De aldus geschetste Ardennen ver anderen de laaste jaren sterk. Visu eel valt de aanleg van de E9 op met grote viadukten, op- en afritten e.d. Deze weg wordt overigens aangelegd als Waalse kompensatie voor de Vlaamse havenaanleg in Zeebrugge. Ernstiger is de bodem- en water vervuiling. Op veel plaatsen langs de wegen wordt zomaar afval gestort. De zuivering van het rioolwater op de vele campings is nog niet goed en de vele rivieren zijn al vrij snel na de bron verontreinigd. De oplossing van riviervervuiling in de benedenloop moet toch in de bo venloop gezocht worden. Deze infor matie kregen de leerlingen veelal van de Vlaamse chauffeur Dpvos. Veldwerk In kleine groepjes werd geïnfor meerd naar historische, sociale en ekonomische aspekten van kleine dorpen in de omgeving. In de Slag om de Ardennen in 1944 gebeurde er nogal wat. Opvallend was verder de sterke vergrijzing van de bevolking en het isolement waarin men leefde. Veel nieuwe bestaansbronnen zijn er niet. In La Roche-en-Ardenne onder zocht de geschiedenisgroep het kasteel, de kerk en de stadsaanleg, terwijl een aardrijkskundegroep o.a. metingen verrichtte in de Ourthe vlak voor La Roche. Het kamp rond de Zeeuwse vlag in het bosrijke landschap, waar de mei doorn en brem bloeiden werd geleid door de leraren J. van Dijk, J. de Kreuk, J. Livain, R. Keizer, G. Tim mermans en F. Beekman. Even voelen tioe tiet water voelt met o.a. „echte" waarzegster, een gok tent, en een schiettent In verband met de grote warmte werd het middagprogramma gewij zigd en zocht men het strand op, waar in het water spelletjes werden gedaan, 's Avonds was er een barbecue waarbij zelf broodjes werden gebakken. Ook was er een fijn kampvuur, waarbij een indianenverhaal verteld werd. Een fantasie verhaal waarin de gehele zon dagsschool in een indianenkamp te recht kwam. Kampdienst De zondag werd gewerkt op het the ma „De dromen van JosefDit thema werd in de kampdienst aan de orde gesteld. Tijdens deze kampdienst werd het gehele verhaal door de kin deren van de zondagsschool uitgebeeld Na de middagmaaltijd ging men naar het strand voor een, eveneens op dit thema,geënte, Infovossenjacht. De vossen waren de hoofdfiguren uit het verhaal van Josef en als dé kinde ren de vossen vonden, moesten ze vragen over het verhaal beantwoor den. Na afloop van het spel ging men terug naar het kamp, waar het uitste kend geslaagde week-end door jeugd- ouderling I. Lemsom werd gesloten. Weer per fiets ging men terug naar het vertrekpunt waar de ouders al stonden te wachten. Met dit kampweek-enk kwam een einde aan het zondags school seizoen. De kleintjes Het kamp was alleen voor kinderen vanaf 9 tot en met 12 jaar. Eerder werd voor de kleintjes van de zondagsschool (tot en met 8 jaar) een spelmiddag georganiseerd. Eerst werden op deze middag spel letjes gedaan in het Trefpunt, volgens ging het kleine gezelschap (10 kinde ren) via een speurtocht naar de speel weide aan de Bremweg, waar enkel balspelen werden gedaan. Rond viere arriveerden een tweetal ponywagens, die de kinderen en hun begeleiders door Renesse reden. Met het eten van een patatje werd de geslaagde middag afgesloten. Gedurende de zomermaanden ligt het zondagsschoolwerk stil. In sep tember hoopt men met een startr dienst het nieuwe seizoen te begin nen. Kringvergadering Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis Zee land houdt op donderdag 17 juni een kringvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. Na de behandeling van huishoude lijke zaken houdt de algemeen direk teur van het Nederlandse Rode Kruis W. van Dijk een inleiding over de huidige stand van zaken met betrek king tot „Het bloedgebeuren in Ne derland". KERKWERVE Opbrengst Koliekte De koliekte t.b.v. het Rode Kruis heeft in Kerkwerve het mooie bedrag van J.387,85 opgebracht. De bevol king en de kollektanten wordt harte lijk dank gezegd. OOSTERLAND Zomeravondkoncert „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk en „Nu met Hope" uit Bruinisse gaven zaterdagavond on der leiding van de heer A. Radewalt een zomeravondkoncert op de mobie le muziektent. Vanaf het Marktplein werd een korte muzikale mars ge houden, in samenwerking met de drumband en de majorettes. Vanwe ge het mooie weer was de belangstel ling redelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3