Carianne Berrevoets naar verrassende tweede plaats in nationale eindstrijd Goede prestaties voor Edith Gerards en Erna van der Spek in Rotterdam Nederlandse turnkampioenschappen Zierikzeese ondanks fikse trainingsachterstand sterk I 6 ROTTERDAM, 22-5. Een van de allergrootste verrassingen van de het voorbije weekeinde in de Rotterdamse Alexander-sporthal gehouden nationale turnkampioen schappen was ontegenzeggelijk de tweede plaats, die Carianne Berrevoets van de Zierikzeese turnvereniging Delta Sport behaalde in de pré-olympische klasse, de wachtkamer voor de absolute top. Tot nagenoeg het laatste moment bestond er nog twijfel over het meedoen van de 13-jarige Zierikzeese, omdat zij herstellende was van een uitermate vervelende en pijnlijke blessure aan een van haar halswervels, een blessure die zij opliep bij de afsprong tijdens een brug-ofening op Papendal. „Afgelopen maandag heeft de dokter alles nog bekeken", vertelde Carianne Berrevoets na afloop, „en hij heeft toen gezegd, dat het wat hem betrof allemaal weer kon gebeuren. De laatste beslissing lag toen bij mezelf. Woensdag had ik geen pijn meer en ik heb toen besloten om aan de verplichte oefenstof mee te doen op Papendal, die meetelde voor de uiteindelijke klassering. Dat liep allemaal prima, dus daarom was ik er vandaag ook. Een paar dingetjes werden een beetje aangepast, om het risiko wat in te dammen, maar voor de rest liep het prima. Ik ben daarom ook ontzettend blij met het uiteindelijke resultaat". zij weliswaar veel „wiebelwerk" ver richtte, maar niet een keer van de balk hoefde. Haar konditionele ach terstand kwam evenwel juist op dit onderdeel het meest tot uiting en in dat licht bekeken was haar optreden alleszins goed. De beste balk-oefening kwam in de pré-olympische klasse van Diana Smit van KVR Rotterdam, die 8.20 punten vergaarde, waarmee zij Carola Eenk- hoorn ruimschoots voorbleef, ondanks het feit, dat de Utrechtse een perfekte opening van haar oefening liet zien in de vorm van een Arabier met achteruit salto op de balk. De lievelinge van het publiek kwam dankzij een serie wie belingen slechts tot 7.75 punten. Te leurstellend was ook de 6.40 punten van Patricia Jansen, waardoor zij stui vertje wisselde met Carianne Berre- Carianne Berrevoets verraste vriend en vijand met een schitterende wedstrijd, daar waar menigeen verwacht had, dat zij helemaal niet in aktie zou komen in de Rotterdamse Alexander-sporthal. Met een tweede plaats in de pré-olympische klasse bewijst zij een grote toekomst voor de boeg te hebben. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wat Carianne Berrevoets in de Rotterdamse sporthal liet zien, oogstte alom bewondering, niet in het minst bij haar trainer Hans van Zetten. „Dat is nou het karakter, wat een goede turn ster moet kunnen tonen", meende hij. „Het klinkt voor de buitenwacht mis schien ietwat hard, omdat de blessure, waarmee zij te maken had toch niet gering was, maar wil je in deze sport wat bereiken, dan moet je af wülen zien en Carianne Berrevoets kan dat Dat is klasse en het toont aan, dat haar selektie in de Papendal-groep terecht is geweest Binnen afzienbare tijd stapt zij de elitegroep binnen en wie weet is zij wel een van de kandidaten voor de wereldkampioenschappen 1983, al is haar leeftijd dusdanig gun stig, dat zij ook in 1987 nog een rol van betekenis kan spelen als zij onver hoopt niet helemaal klaar komt voor 1983". In de pré-olympische klasse werd een zeskamp afgewerkt om uiteinde lijk te komen tot de nationaal kam pioene in deze klasse. Deze zeskamp werd opgebouwd uit twee verplichte onderdelen en de gebruikelijke vier keuze oefenstof-onderdelen. De twee verplicht onderdelen sprong en balk werden woensdag 19 mei al op het nationaal sportcentrum Papendal in Arnhem afgewerkt Vooral op de sprong demonstreerde Carianne Berrevoets weer een voor- treffelijke poging, die beloond werd met 8.90 punten, waarmee zij vijfhon derdste punt moest toegeven op Carola Eenkhoorn van het Utrechtse DOO en Patricia Jansen van Pro Patria Zoeter- meer. Een derde plaats was er voor de Zierikzeese ook op de balk en opnieuw waren dezelfde meisjes voor haar. Ca rola Eenkhoorn kwam tot 8.65 punten, Patricia Jansen tot 8.40 punten en Ca rianne Berrevoets bleef nog net boven de acht met 8.10 punten. Konditie Belangrijk was in deze fase, dat de Zierikzeese zich gevaarlijke „klanten" als Adrie Verhoeff en Diana Smit van het lijf had weten te houdén. „Onder de gegeven omstandighe den had ik verwacht, dat Carianne Berrevoets met pijn en moeite een klassering in de staart van het veld had kunnen bewerkstelligen", vertel de Hans van Zetten voor aanvang van de wedstrijden in Rotterdam, „maar nu zij daarbij is geslaagd, zal ze ook vandaag danig van zich afbij ten en zeker alles in het werk stellen om op het podium te komen". Ook voor de Zierikzeese zelf was de fikse trainings-achterstand bepalend voor haar optreden. „Ik heb bijna veertien dagen niets gedaan, dus ik heb een behoorlijke konditionele achter stand", stelde Carinanne Berrevoets vast Dit zou achteraf evenwel nogal mee vallen, al deed de Zierikzeese wel vre selijk haar best om die achterstand goed te kamofleren door een enor- me werklust en een goede konsentra- tie tijdens haar oefeningen. „Of je nou wilt of niet, je bent wel verplicht om bewondering te hebben voor dit optre den", meende een niet gering trotse Delta Sport-trainster Ria Massalt, ter wijl zij angstvallig de verrichtingen van haar (ex) pupil gade sloeg. Door de opname in Papendal traint Carianne Berrevoets nauwelijks bij Delta Sport, maar vanzelfsprekend speelt het vele werk, dat Ria Massalt voorheen Carianne Berrevoets ver richtte nog wel degelijk een behoor lijke rol in haar huidige ontwikkeling. Op het eerste onderdeel - de brug - hoefde Carianne Berrevoets niet al te veel in te leveren op haar konkurren- tes, ondanks het feit, dat zij met name op de afsprong bewust danig inleverde, omdat zij een simpele afsprong prefe reerde boven haar gebruikelijke af sprong, die haar echter voornoemde blessure opleverde. Met 6.75 punten eindigde zij in het midden van de ze ven deelnemende turnsters uit de pré- olympische klasse. De enige die flink achterstand van haar nam, was de kleine durf-al Carola Eenkhoorn, die zich in Rotterdam trouwens toch ge lijkwaardig toonde aan haar „grote zussen" uit de olympische klasse. On danks een flinke stop tijdens haar oefe ning, oogstte de Utrechtse met haar reuzedraai aan de lager legger zoveel punten, dat zij 8.00 punten aan haar totaal mocht toevoegea Wiebelwerk Enigszins tegenvallend was de oefe ning van Patricia Jansen aan het eerste toestel, maar gevaarlijk met het oog op het algemeen klassement was het op rukken van Adrie Verhoef! De turnster van sportklub Delfzijl bleef Carianne Berrevoets met 7.70 punten bijna een volle punt voor, waardoor zij de Zierikzeese naar de vierde plaats in de tussenstand ver wees. Op het tweede onderdeel - de balk - breidde de Groningse haar voorsprong nog enigszins uit, door dat zij tegenover de 7.10 punten van Carianne Berrevoets 7.55 punten plaatste. De Zierikzeese draaide des ondanks een goede oefening, waarbij voets in het tussenklassement Adrie Verhoef bleef tweede. Op de vrije oefe ning zette Carianne Berrevoets even wel de achtervolging in op de Delf- zjjlse konkurrente en zou zij haar ach terstand nagoenoeg wegwerken. Met een aantal goede series, waarbij ook de schroef verrassenderwijs niet werd overgeslagen, boekte Carianne Berrevoets een goede 7.70 punten voor haar vrije oefening, terwijl Adrie Ver hoeff bij 7.15 punten bleef stekea Absoluut klapstuk was ook nu weer Carola Eenkhoorn. Als enige uit de pré-olympische klasse sprong zij de dubbele salto en een (niet helemaal ge lukte) salto met schroef. Verder stopte de Utrechtse een enorme portie flair in haar oefening waardoor de jury waar schijnlijk ook wel of meer werden om- vergekegeld en de 8.45 punten min of meer logisch zijn. Patricia Jansen krab belde ook weer een beetje terug op Carianne Berrevoets, maar toch te weinig om haar nog te kunnen bedrei gen met de wetenschap, dat de sprong als vierde onderdeel nog restte. Superioriteit Op dit onderdeel pikte Carianne Berrevoets uiteindelijk alsnog de zil veren plak van Adrie Verhoeff af door van alle meisjes de hoogste waarde ring te oogsten. Met 8.85 punten sprong zij zich zelfs naar de toestelfinale om het kampioenschap van Nederland. Toch zou de Delfzjjlse knap van zich afbij ten en slechts een kwart punt verwij derd blijven van deze goede waar dering. Diana Smit kwam eveneens tot 8.60 punten en Carola Eenkhoorn boekte 8.55 punten. Over de vier keu ze-oefeningen genomen pakte Adrie Verhoeff uiteindelijk zestiende punt terug van haar achterstand op Car rianne Berrevoets, maar toch zou de totaalscore de Zierikzeese nog een positieve marge van drietiende punt geven. Aan de superioriteit van Carola Eenkhoorn viel in deze klasse niet te tornen en zij ontving daarom dan ook terecht de gouden plak. De zilveren van Carianne Berrevoets had gezien de omstandigheden, waaruit moest worden begonnen evenwel een gou den randje. Adrie Verhoeff inkasseer- de brons en Carianne's vriendin Patri cia Jansen duikelde van de tweede naar de vierde plaats. ROTTERDAM, 22-5. Diverse vertegenwoordigsters van de Zierikzeese turn vereniging Delta Sport hebben tijdens de finales om de nationale turntitels in de diverse klassen in de Rotterdamse Alexander-sporthal zeker geen gek fi guur geslagen. Opvallend waren met name de achtste plaats voor Erna van der Spek in de jeugdklasse en de knappe twaalfde plaats van Edith Gerards in de klasse III A, waarbij zij overigens zeer dicht op de hielen werd gezeten door Nynke Botter weg als dertiende. Eenzelfde klassering bereikte ook Monique van der Spek in de jeugdklasse. Sandra de Keizer kwam in klasse HI A tot een gedeelde zestiende plaats, voornamelijk door een abominabele balk- oefeningen in klasse IV A kwam Miriam van Tiggelhoven nog net bij de eerste twintig. Ook zij kwam op de balk niet sterk voor de dag. Tegenvallend was het optreden van Sylvia van Aalst en Wendy van de Velde in klasse IV A en ook Kwiek-turnster Miranda van de Velde vertoont in klasse IV B nog niet erg veel progressie met een klassering in de onderste helft van de 40 fina listen. In de jeugdklasse moest Astrid van der Spek door een val van de brug al na een onderdeel afhaken met een pijnlijke knie. De invoering van het wedstrijd klassensysteem, waarvan in 1979 de eerste fase en in 1981 de laatste fase werd gerealiseerd, heeft het wedstrijdturnen meisjes/dames in kwantitatief opzicht enorme impul sen gegeven. Schommelde het deelne mersaantal aan de kwalifikatie voor de Nederlandse Kampioenschappen vóór 1979 tussen de 50 en 60 turnsters, het wedstrijdklassen- systeem heeft dit aantal inmiddels meer dan vertwaalfvoudigd. Het nu besloten seizoen bracht maar liefst 682 turnsters in de diverse voor- wedstrijden. In dat licht bezien is de inbreng van Delta Sport in de diver se finales van tien turnsters groots te noemen en mag er gerust een pluim op de hoed van de leiding van de Zie rikzeese vereniging gestoken wor den. In totaal kwamen 292 turnsters in Rotterdam in aktie tijdens de fina les. In de A-lijn was Delta Sport met zeven turnsters van de partij. Alleen het Nijmeegse De Hazenkamp en Pro Patria Zoetermeer, van oudsher roemruchte en grote verenigingen, deden het beter. Handikap In de jeugdklasse (13- en 14-jarigen) verraste Erna van der Spek met een achtste plaats, die overigens nog aan merkelijk beter had kunnen uitval len als zij haar brug-oefening beter uit de verf had kunnen laten komen. Haar 4.80 puntenwaardering bete kende een fikse aderlating ten op zichte van de naaste konkurrenties. „We zijn er hard aan bezig om met name dit onderdeel op vrij korte ter mijn op te vijzelen, maar daar is meestal de trainingstijd te gering voor", meende Ria Massalt, de Delta Sporttrainster. „Wat dat betreft zou het goed zijn als er op de een of ande re manier wat thuis gedaan zou kun nen worden, maar dat zit er gewoon niet in. Als de trainingsfrekwentie zou kunnen worden opgevoerd wordt de achterstand redelijk snel een eind ingehaald. Dit toestel is nagenoeg voor al onze turnsters een handikap om echt hoog mee te draaien." Erna van der Spek kwam op de sprong weer ijzersterk voor de dag en dat werd beloond met een puike 8.35 punten, de op een na hoogste waarde ring in de jeugdklasse. Kampioene Il se Meijer van Cemsto-ASTT uit Eind hoven kwam tot 8.30 punten. Ook op de vrije oefening hoefde Erna van der Spek nauwelijks onder te doen voor de Eindhovense, maar de pupil- Ie van het echtpaar Smulders haalde duidelijk wat voordeel uit het feit, dat zij haar oefening draaide op or kestmuziek, terwijl de Delta Sport- turnsters allemaal nog gebruik ma ken van de konventionele pianomu ziek. Bovendien moest Ria Massalt toegeven, dat de oefening van Erna van der Spek niet helemaal in moei lijkheid is meegegroeid. „Zij draait weliswaar een schroefje in haar oefe ning, maar het telt toch niet meer echt mee", meende zij. dertiende plaats, hetgeen ogenschijn lijk niet zoveel scheelt met de achtste klassering van haar een jaar oudere zus, maar kwa puntentelling is het verschil wel degelijk opmerkelijk. Het onderlinge verschil van Erna van der Spek met bijvoorbeeld de vierde plaats was aanmerkelijk klei- In de klasse III A zou Sandra de Keizer zonder problemen een toppo sitie hebben kunnen bezetten als zij een goede balk-oefening had ge draaid, maar de Bruinisser turnster liet het hierop totaal afweten en in- kasseerde slechts 3.50 punten op dit onderdeel. Op de brug daarentegen kwam zij als een van de weinigen bo ven de zes punten. De 5.55 punten voor de vrije oefening en de 5.00 pun ten op de sprong waren van een rede lijk gehalte. Een balk-oefening van hetzelfde kaliber hadden haar bij de bovenste vijf in de eindklassering ge bracht. In tegenstelling tot haar twee klubgenootjes Edith Gerards en Nyn ke Botterweg kwam zij lager in de klassering dan haar plaatsingscijfer aangaf. Zij was als uiteindelijk twaalfde getipt. Erna en Monique van der Spek hielden de Delta Sport-eer hoog in de jeugd klasse met een achtste en een dertiende plaats in de eindklassering. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Daar kun je het niet alleen meer mee maken, maar het volgend jaar komen wij met nieuwe oefeningen en orkestbanden. Voor dit kampioen schap lukte het net niet meer om al les rond te krijgen en daarom hebben we liever nog even gewacht". Hoogtepunten Op de brug kreeg Erna van der Spek slechts 4.80 punten, waarmee zij nog een fraktie moest toeguven op zus Monique van der SpekT^erwijl Astrid van der Spek op dit toestel al haar Waterloo haalde. Bij de afsprong kwam zij ongeluk kig op de lage legger terecht, waar door zij het strijdtoneel voortijdig moest verlaten. Monique van der Spek draaide een redelijke vier kamp, zonder tot echter hoogtepun ten te komen of het zou haar sprong moeten zijn, die evenwel nog fiks achterbleef op die van Erna van der Spek. Uiteindelijk restte haar een In de klasse IIIA presteerde Nynke Botterweg (links) en Edith Gerards ge woon goed met een dertiende en een twaalfde plaats uit de aanvankelijke 265 deelnemers verdeeld over heel het land. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op deze plaats legde nu uiterst ver rassend Edith Gerards beslag, ter wijl haar een zeventiende klassering was toegedacht, samen met Nynke Botterweg, die uiteindelijk op een dertiende klassering zou uitkomen. Edith Gerards draaide een evenwich tige vierkamp met een enigszins ach terblijvende balkoefening, terwijl Nynke Botterweg haar zwakste toestel had bij de sprong, maar waar schijnlijk speelt daarbij!haar lichte gestel vooralsnog een negatieve rol. Beide turnsters beloven èvenwel bij zonder veel voor de toekomst, omdat het in een selekt gezelschap van om en nabij 250 turnstertje^ zeker niet slecht genoemd mag woirden als er uiteindelijk een twaalfde en dertien de plaats uitrolt. De zege ging in deze klasse zeer overtuigend riaar Marion Hendrix van DOO Utrecht, die al haar konkurrentes een Straat voor bleef. In de klasse IV A kWam Miriam van Tiggelhoven nagenoeg haar prestaties uit de voorronden na. Afgaand op die wedstrijden kreeg Miriam van Tiggelhoven het plaat singscijfer zestien en zij bereikte uit eindelijk de negentiende positie, waarbij het vermeldenswaard is, dat de klasseringen tussen de tiende en twintigste plaats elkaar steeds slechts frakties ontliepen. Sylvia van Aalst en Wendy van de Velde hadden een ronduit zwakke dag en zij eindigden achterin het veld van veertig finalisten. Winnares in deze klasse werd Wil- leke Net van RK DOS uit Kampen, dezelfde vereniging waarvan ook de Nederlands kampioene in de Olym pische klasse, Therese Wilmink lid is, zodat deze vereniging ook voor de toekomst ijzers in het vuur blijkt te hebben. In de klasse IV B, waarin Si- mone Veldman van Hera Winschoten goud won, eindigde Miranda van de Velde van Kwiek Bruinisse op een plaats in de middenmoot, maar ook hier geldt, dat veel turnsters erg dicht bij elkaar eindigden. De Brui nisser turnster lijkt evenwel weinig vooruitgang te hebben geboekt, al stelt trainster Sonja de Waal. dat er mogelijk het volgend jaar een kansje gewaagd zou kunnen worden in de A- lijn in de klasse 111.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6