Balletschool „Giselle" bracht een sprankelende verrassing Voorstelling in Concertzaal STREEKNIEUWS INGEZONDEN STEKKEN Intrede ds. D. Schneider De klas beginners-klassiek voor ouderen gaf een fraaie uitvoering van het ballet „Herfst" uit de „Vier Jaargetijden" van Antonio Vivaldi. ZIERIKZEE, 21-5. „Keihard werken", luidde het ant woord van Puck Bijl toen haar vrijdagavond de vraag werd gesteld, hoe het mogelijk was binnen zo'n korte tijd, zo'n overweldigende voorstelling te geven. Zierik- zee beleefde vrijdagavond de première uitvoering van Balletschool „Giselle", een evenement om met warme gevoelens aan terug te denken. Puck en haar dochter Wieteke Bijl startten hun Balletschool anderhalf jaar geleden in Zierikzee; enige tijd later werd ook in Middelburg begon nen. De oprichting van „Giselle" had overigens reeds in 1963 plaatsgevon den in 's-Gravenhage. Puck Bijl was leerlinge van Ballet academie Peter Leoneff. Diens lijfspreuk was „als je wilt, dan kun je alles". Puck bleek voor die levens instelling niet ongevoelig en streeft ernaar een dergelijke inzet ook bij haar eigen leerlingen op te wekken. Dat ze daar in het Zeeuwse de afgelo pen anderhalf jaar duidelijk in geslaagd is, werd vrijdagavond over duidelijk bewezen met die spranke lende uitvoering. Intensief bezig zijn Afgezien van de prachtige dansen, de fraaie kostuums en de vele varia ties in het programma, was het in de eerste plaats frappant te konstateren hoe intensief en vol overgave men sen, maar vooral ook kinderen met hun hobby kunnen bezig zijn. Puck schrijft dan ook in het programma voorwoord: „Dankzij de geweldige inzet van alle leerlingen is het toch mogelijk gebleken om met een be trekkelijk kleine school een zo uitge breid programma te brengen". Feilloos gekozen opener was „Het Schilderijen Museum". Het bracht zoveel aspekten en verrassingen, dat echt niet alleen de harten van trotse moeders der exekutanten warm wer den, maar eigenlijk heel de Concert zaal vrijwel direkt „plat ging" voor „Giselle". Het Schilderijen Museum: Een gou vernante met vier kinderen bezoekt het museum. De suppoost vertelt over de bijzondere levensechtheid van de schilderijen, maar toch maakt het schilderij met de ballerina de meeste indruk op de kinderen. In middels is het laat geworden en gaat het museum sluiten. De suppoost doet nog een laatste kontröle, zet de klok stil en doet het licht uit. Maar dan, als alles stil is, gebeurt er iets heel bijzonders ballerina (Betty Visser) komt tot leven en raakt met haar toverstafje ook de andere schil derijen aan. Ernstig De ballerina's van 8 t/m 10 jaar bij ten de spits af: ernstige snoetjes en hier en daar nog wat zenuwachtige pasjes, maar het gaat allemaal goed en het publiek reageert fijn. Bijna overrompelend is daarna het schaat senrijdersballet met als solisten: Jea- nine Luteijn, Madeion Meerse en Mia Kouwer. Machteld van der Heel stapt vervolgens uit haar schilderij en danst samen met de oudere leer lingen van klassiek-beginners een verfijnde Roemeense dans. Absolute topper vormde daarna de „deftige dametjes", de klas van 5 t/m 7, schattige meisjes in prachtige jurkjes en hoedjes. Ze hoeven alleen maar aanwezig te zijn om sukses te hebben, dat een pirouette niet hele maal gelijk wordt afgewerkt doet er natuurlijk niks toe. Deze prima ballerina's in spé stelen voorlopig de show. „Mein Herr" weerklinkt als de „Cabaretieere" Liesbeth Fransz uit haar schilderij is gestapt. De jazz- klub uit Middelburg presenteert zich en als daar geen talent onder schuil gaat de Liza Minella's zetten hun stempel op het Concertzaal-podium. Zeer lieftallige kamermeisjes en een pittige kok sloten het Schilderijen Museum af. „Big Spender" Ruth Brinks'tekende voor de instu dering en choreografie van het hier na volgende „Big Spender", met dui delijk enthousiasme gebracht door de meisjes beat-klas. Negen balletten vervolgens uit „La gaite Parisienne" van Jacques Offenbach. „Geen open doekje bij de Allegro Brillante", moest Puck Bijl wat teleurgesteld konstateren. Desondanks een prima vertolking en wie weet, waren er nauwelijks ballet-deskundigen aan wezig. Heel pittige vertolking kreeg de mars en hoogtepunt werd de uit voering van de Can-Can. Toulouse de Lautrec mag destijds slechts geïmponeerd zijn geworden door Jane Avril, het Concertzaal- publiek toonde vrijdagavond terecht grote waardering voor de solisten Corine Verschoor en Ingrid Olyhoek. Twee balletten uit de „Vier Jaarge tijden" van Antonio Vivaldi vorm den een waardig slot van het pro gramma voor de pauze. Klassieke suite Ballet in vele facetten na de pauze in „De klassieke Suite" van Frédéric Chopin, uitgevoerd door de groepen 10 t/m 13 jaar en beginners-klassiek voor ouderen. Hier en daar nog een aarzeling, misschien veroorzaakt door plankenkoorts, hier en daar een kleine vergissing, maar boven al dat ingetogen bezig zijn met een hele mooie hobby. Hobby? „Ja, daar ko men de meisjes in de eerste plaats voor, maar echt talent, dat verder ontwikkeld moet worden, pik ik er wel uit", verzekert Puck Bijl. Dat ge beurt overigens niet zo vaak, slechts één op de drieduizend is volgens Puck in staat van deze hobby een be roep te maken of er althans in door te studeren. Terug naar de suite van Chopin: he le fijne solo-optredens werden uitge voerd door Anneke van de Knijff, Wieteke Bijl, Ingrid Olyhoek en Ma deleine Terwogt. Fantastische finale vormde „La grande walse brillante". Bloemen voor alle exekutanten in deze suite waren er tot slot, evenals voor Puck Bijl zelf, die zich zeer ge lukkig toonde met deze geslaagde voorstelling en het warme en langdu rige applaus, dat zij en haar pupillen in ontvangst mochten nemen. Kostuums Nog één ding bleef onbesproken: de prachtige kostuums, die een geweldi ge bijdrage vormden aan deze uitvoe ring. Driehonderd dertig kostuums werden gemaakt door Wieteke en Puck Bijl met assistentie van Lil de Jonge, Margot Hameeteman en me vrouw Coomans. Alle ballerina's werden deze avond verder keurig ge kapt en geschminkt. Wie de voorstel ling in Zierikzee heeft gemist, kan (gelukkig) op zaterdag 12 juni nog te recht in de Schouwburg te Middel burg. KERKWERVE Fraaie reis bejaagden Vorige week maakten de bejaarden hun jaarlijkse reis. Het gezelschap besond uit 53 personen o.w. een fami lie uit Canada. Een eerste stop vond plaats te Amerongen, waarna het gelijknami ge kasteel werd bezocht, fraai gele gen temidden van tuinen, groene uit erwaarden, beboste heuvels en een beschermd dorpsgezicht. De antieke inrichting van het kasteel is nog aan wezig. In bistro „De Kamp" werd een koffiemaaltijd geserveerd, waar na het tegelmuseum te Otterlo (7000 tegels) werd bewonderd. Een ander bezoek gold de modeltuinen van Rob Herwig bij de hofstede „Nieuw Zeggelaar. Hier konden de leden van het gezelschap ontspannen wande len. Na het bezoek ging het richting Zuilichem, waar het diner werd ge bruikt. Burgemeester W. den Boer dankte het Oranjekomité voor het vele voorbereidende werk bij het or ganiseren van de geslaagde reis. Hij wees ook op het nu van onderling kontakt. Op de thuisreis dankte de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer H. A. Schipper zuster Adri- aanse voor de geboden assistentie en de chauffeur van de Hellevoetsluise busonderneming. Geen rijbewijs Op de Heuvelsweg werd een auto staande gehouden met aan het stuur R. P. uit Dordrecht die na kontrole bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hem werd het vervolgen van zijn rit ontzegd. LOOPERSKAPELLE Snelheidskontrole In Looperskapelle werd vrijdag een snelheidskontrole gehouden. Niet minder dan 24 automobilisten reden te snel en kregen een bekeu ring. BROUWERSHAVEN Surfers verdwaald Een tweetal surfers die op het Gre- velingenmeer hun sport beoefenden,! raakten uit de goede richting en kwa men bij Brouwershaven aan land. Ze werden door de R.P. naar hun start plaatsen terug gebracht. Geslipt De Poortdijkstraat in Brouwersha ven was zondag door de regen spekg lad geworden. L. v. d. W. uit Hoogste de (België) slipte en reed tegen de huizen aan. De auto raakte zwaar be schadigd. Takelbedrijf J. de Jonge uit Zierikzee voerde de wagen weg. ZONNEMAIRE Schoolreisje Vorige week maakten de leerlin gen van de openbare lagere school het schoolreisje. Met luid getoeter vertrok de bus voor de jaarlijkse trip, die naar Den Haag voerde, waar „Madurodam" werd bezocht, dat zeer de belangstel ling van de jeugd trok. Vooral het nieuwe miniatuur - Witte Huis bleek een juweel. Een tweede stop gold Wassenaars dierenpark, waar gege ten en gedronken werd. Meevaller voor de leerlingen was het gratis bij wonen van een cirkusvoorstelling. Derde en laatste stop was natuur lijk de speeltuin. Er kon naar harte lust worden gespeeld. Om vijf uur werd de terugreis aanvaard, via de Beneluxtunnel en langs het Botlek- gebied. Bij aankomst van de bus aan de Zuidweg stonden vele ouders en belangstellenden te wachten, inklu- sief de muziekvereniging ,,N. en U.". Op het Breedveld werd uitgestapt, waarna de muziek zich met enkele nummers liet horen. Het schoolhoofd de heer K. Mandemaker dankte allen voor de plezierige dag, inzonderheid de chauffeur, de heer Willemse en de muziekvereniging voor de wellui dende ontvangst. NOORDGOUWE Schuttingen gestolen Ten nadele van v. H. te Noordgou- we zijn een aantal houten schuttin gen gestolen. Het is nog niet bekend hoeveel de waarde van het gestolene bedraagt. OUWERKERK Eieren zoeken Bij het eieren zoeken in het natuur gebied te Ouwerkerk heeft de politie drie toeristen bekeurd die bezig wa ren vogeleieren te zoeken en er al in hun bezit hadden. OOSTERLAND Alarm brandweer Duivelands brandweer hier gesta- Rcaktic op een reaktie op „overdenking" Wellicht is het het meest ter zake, wanneer ik in antwoord op het „In gezonden" van de heer Jumelet („Zierikzeesche Nieuwsbode" van 18 mei jl.) begin met een toelichting op de betekenis van Dietrich Bonhoef- fer. Steeds belangerijker werd voor hem de vraag naar de verkondiging van het evangelie in de tijd nó de oor log. Wat zal de uitwerking zijn van die krisis in onze kuituur op het spre ken van de kerk? Is het niet zó, dat ook dat spreken zélf in een krisis is gebracht - zózeer, dat niemand meer zal kunnen doen, alsof er niets ge beurd is? Aan die geschiedenis voorbij heeft de kerk niets te zeggen - ook niet met het evangelie in de hand. Minder dan ooit kan dat gepresenteerd worden als een bij wijze van spreken tijdloze waarheid voor tijdloze individuen. Het evangelie onttrekt een mens niet aan zijn geschiedenis, maar bepaalt hem daarbij. En de na-oorlogse saecularisatie - die in haar tegenwoordige voorko men werken een ramp is (AJB) - is niet met pogingen tot restauratie te beantwoorden. Dit alles spitst zich des te meer toe voor wie het door dr. Hans Jansen ge schreven en onlangs verschenen boek „Christelijke theologie na Ausch witz" gelezen heeft. De schrijver doet een onderzoek naar eventuele kerkelijke en theolo gische wortels van het anti semitisme. Het resultaat is ontstel lend. Een verwoestende manier van denken (in dit geval met betrekking tot Israël) komt aan het licht. De ker kelijke voorgeschiedenis van Ausch witz is één lang verhaal van ont-eige- ning: wij hebben de waarheid - en jul lie niet; wij zijn het - en jullie niet; al leen maar als „niet-wij", als negati- vum hebben jullie recht van bestaan. Tegen deze achtergrond is Ausch witz het faillissement van een kerk met macht (waar andersdenkenden hoogstens als „keffende Pekineesje" tegenaan kunnen blaffen) en de waarheid in pacht. Maar wat klinkt daarvan nu door in kringen van de E.O. en rond het miljoenenprojekt '82? Mijn „Overdenking" ging niet di rekt over deze bewegingen, maar desgevraagd wil ik mijn bedenkin gen wel op papier zetten. Het treft daarbij, dat ik zojuist een door de E.O. verzorgde T.V.- uitzending zag, waarin het ging over de intocht van het volk Israël in „het beloofde land". En ziedaar: a) de ont-eigening: het verhaal wordt niet verteld als het verhaal van Israël, maar uiteindelijk als het verhaal van „ons christenen"; b) de individualisering: „het be loofde land" is de „zielerust", die een ieder van „ons christenen" per soonlijk wordt toegewenst; c) de abstrahering: de samenhag van mensenlevens met heden en ver leden verdwijnt in de diepe put van de enkele ziel, wordt door haar a.h.w. geabsorbeerd - en de verkondi ging gaat zweven. tioneerd werd vrijdagmorgen 21 mei' jl. gealarmeerd naar Viane, voor een dergelijk geval als daar een jaar gele den ook voordeed. Een merkwaardig genoeg, met de zelfde persoon nl. de heer B. uit Zie rikzee. Deze was nl. weer aan het zee kraal snijden in de zgn. Spuiput die bijna droog staat maar waar hij toch nog tot de knieën in de modder was gezakt. Men had dit bemerkt vanaf de kant, en evenals vorig jaar de brandweer, gewaarschuwd. Toen de manschappen echter arri veerden was B. reeds uit de modder getrokken en was kennelijk weer van plan om weer te gaan snijden. Op verzoek van de brandweercomman dant, de heer Ista werd hem dit ech ter door de politie belet. „Anders", aldus commandant Ista, „moeten we straks weer uitrukken naar Viane". BRUINISSE Tweejarig meisje verdronken Spelenderwijs is zaterdagmiddag een tweejarig meisje Stefanie Sep- pler dat met haar ouders in het Bun galowpark Aquadelta vertoefde in een vijver gelopen en verdronken. Zij werd onmiddellijk door omstan ders uit het water gehaald en kunst matige ademhaling werd toegepast. Helaas echter. Ook in het ziekenhuis te Zierikzee werd deze behandeling en hartmassage voortgezet, doch het mocht niet meer baten. Zij was af komstig uit Mühlheim a/d Ruhr. De verslagenheid in het park was groot, vooral omdat iedereen nog heeft ge daan wat hij of zij kon. Meisje zoek Een 10-jarig meisje dat op Aquadel ta logeerde heeft zaterdag voor veel konsternatie gezorgd. Zij werd om 10.00 uur al vermist. Politie werd ge waarschuwd en teszamen met vele mede-parkbewoners werd een zoe- kaktie begonnen die enkele malen werd herhaald. Echter zonder resul taat. 's Avonds te 21.00 uur verscheen zij weer bij de bungalow. Het bleek dat zij de gehele dag bij een vrien- ding in Bruinisse had gespeeld. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rijswijk: K. H. Meijer, eervol ontheven predikant met be voegdheid van emeritus (leraar Chr. Scholengemeenschap Blaise Pascal te Spijkenisse) te Rotterdam; te Sas- senheim (toez.): S. Spanjer, Voor burg; te Langezwaag (part-time): mevr. W. H. Roobol, kand., Amster dam. Aangenomen naar Rekken (toez.): F. P. Leever, Anloo (part-time); naar Rijnsaterswoude: W. van der Kamp, kand., Utrecht. Bedankt voor Bodegraven: H. Har- Dit voorbeeld is m.i. illustratief voor de hoofdelementen in dit soort evangeliSatiek ook in „Er is hoop": onder afzien van „tijden en de gele genheden" krijgt1 ï'eÜérë Nederlander persoonlijk de mededeling in de bus, dat een bepaalde groep van gelovi gen „het" is en „het" nog steeds te zeggen her. Nergenw wordt in dit krantje bedacht, dat de waarheid over de kerk wel eens in de mond ge legd zou kunnen zijn van mensen die „nee" tegen haar zeggen. Daarmee bedoel ik geen „weg met de kerk". Maar laat haar dan wel een plaats zijn, waar dat „nee" gehoord en niet bij voorbaat overstemd wordt. Met in gedachtenis de ontreddering van kerk en kuituur en temidden van alle wederzijdse verbittering, mis verstand en onverstand past het de kerk niet om op „grote dingen" (Jer. 45) te zinnen; en gaat het niet aan om alleen maar verdacht te maken a.s o.a. het I.K.O.N. probeert op te van gen, te verstaan en recht te doen aan wat er buiten de kerk gaande is. Ik besluit met een fragment uit een brief van Bonhoeffer, geschreven in 1944 aan het pasgeboren kind van een vriend van hem. De omtrekken van het „moderne apostolaat" zoals Bon hoeffer dat voor de komende tijd voorzag, worden hierin geschetst: „Je wordt vandaag als christen ge doopt. Al de oude, grote woorden uit de christelijke verkondiging worden over je uitgesproken en het doopbe- vel van Jezus Christus word aan jou voltrokken, zonder dat je er iets van begrijpt. Maar ook wijzelf worden op de eerste beginselen van het verstaan teruggeworpen In de overleverde woorden en handelingen vermoeden wij iets totaal nieuws en revolutio nairs, zonder het nog te kunnen vat ten of uitspreken. Dat is onze schuld. Onze kerk, die in deze jaren slechts om haar zelfbehoud gestreden heeft is niet in staat om draagster van het verzoenende en verlossende woord voor de mensen en voor de wereld te zijn. Daarom moeten de vreogere woor den wel krachteloos worden en ver stommen. En ons christen-zijn kan in nog maar twee dingen bestaan: in bidden en in doen van gerechtigheid onder de mensen. Al het christelijk denken, praten en organiseren moet opnieuw geboren worden uit dit bid den en uit dit doen. Wanneer jij vol wassen bent, zal het uiterlijk van de kerk heel anders zijn. De omsmelting is nog niet ten einde - en iedere po ging om haar voortijdig tot nieuwe machtsontplooiing te brengen, zal al leen maar een vertraging van haar omkeer en loutering opleveren. Het is niet aan ons om de dag te voorspellen - maar die dag zél komen - waarop weer mensen geroepen wor den om het woord van God zó te spre ken, dat de wereld er anders onder wordt en nieuw. Het zal een nieuwe taal zijn: mis schien wel erg on-religieus, maar be vrijdend. Zoals de taal van Jezus nieuw was: mensen raakten erover in ontzetting - en werden desondanks door haar zeggingskracht overwon nen. Het zal de taal zijn van een nieuwe gerechtigheid en waarheid; de taal, die de vrede van God en het naderen van zijn rijk verkondigt: En zij zullen zich verwonderen en ontzet zijn over al het goede en alle vrede, die Ik hen geven zal" (Jer. 33, 9). A.~J. Baas, Burgh kema, Brakel; Ooltgensplaat: J. Vos, Ni j kerk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vollenhove-Kraggen- burg: B. H. Baakman, kand., te Bo- vensmilde, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Winschoten: E. J. van 't Riet, Voorthuizen. Bedankt voor Zwartsluis: drs. J. Korf, Niezijl. Beroepbaar: B. H. Baakman, Mag noliastraat 12, 9421 RC Bovensmilde. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Leek-Roden (2e predi kantsplaats): W. Scherff, Zutphen. Aangenomen naar IJmuiden: H. J. Mosselink, Lutten. Bedankt voor Vollenhove-Kadoe- len (2e predikantsplaats): H. W. van Egmond, Haulerwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Noordeloos: B. de Romph, Vlaardingen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Gouda: A. Moerker ken, Nieuw-Beijerland; voor Tricht- Geldermalsen: D. Hakkenberg, Lis- se. Oud Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND. Vrijdag 28 mei: ds. A. P. van der Meer, Kinderdijk. 19.30 uur. Brouwershaven BROUWERSHAVEN ZONNEMAIRE, 23-5. De Hervormde gemeenten van Brouwershaven en Zonne- maire hebben zondagmid dag kennis kunnen maken met hun nieuwe predikant. Na in de morgendienst be vestigd te zijn door ds. D. E. Hiensch deed ds. iD. Schneider in de St. NiCo- laaskerk te Brouwersha ven intrede. Een volle kerk, met talrijke geno digden en de leden van beide gemeen ten zowel hervormd als gerefor meerd, hoorden de nieuwe predikant een frisse uitleg geven van een ouid verhaal: de genezing op sabbat uit Johannes 5 vers 1 tot 18, met als thé- ma: „In de buurt van Jezus gebeurei dingen, die je niet voor mogelijk houdt". Het bekende verhaal van Bethes- da, waar een menigte zieken, blin den, verlamden en verschrompelden wachtten op een beweging van het water. Wie het eerst na het neerdalen van de engel des Heren in het bad kwam, werd gezond. Eén man was al 38 jaren ziek, maar had niemand om hem naar het bad te brengen. Totdat Jezus kwam en zei: „Sta op, neem uw matras op en wandel". Zonder „omhaal van woorden" bracht ds. Schneider dit bijbelver haal in deze tijd. Een zieke. Een ho peloos geval. „Ziekte kan een vlucht zijn voor de verantwoordelijkheid. Iedereen heeft medelijden. Je bent zo heerlijk zielig", vond Schneider. Maar de zieke uit Bethesda hield ook een aanklacht in: dat er niemand was om te helpen. „Daar hoef je geen Je zus voor te zijn om dat te herkennen". Hier en nu „Opdat wij dit verhaal opnieuw gaan uitspelen", legde de predikant zijn gemeente voor, „staat het in de Bijbel. De daden en woorden uit Jo hannes komen hier en nu tot leven, als wij als gemeente bereid zijn het na te spelen. Niet denken: de domi nee doet het wel voor ons allemaal. Dat is het christelijk afschuifsy steem waar ik een hekel aan heb", al dus ds. Schneider. Hij hield de ge meente verder voor, dat ook wij won deren kunnen doen, zoals Jezus. „Ik zou niet weten waarom niet. Want hoeveel zijn er niet in onze omgeving, die geen mens hebben. De vastgelo- penen. De hopeloze gevallen. Als we in God geloven is het teken van Jezus zeldzaam bemoedigend. Dan gebeurt er iets, dat je niet voor mogelijk hield. In de kerken, in de wereld, tus sen de mensen. Iets van het rijk van God. Vrede, sjalom. Oók in Brou wershaven en Zonnemaire. Daar moeten we het maar mee doen dacht ik zo". Aldus besloot ds. Schneider zijn eerste preek in zijn nieuwe ge meente. Eigentijds In de korte preek had de dominee ook een opwekking verpakt: „Kom nog een paar keer meer, kunt u nog meer horen", waarmee gezegd mag worden, dat de gemeente een eigen tijdse „herder en leraar" heeft aan getrokken die met beide benen op de grond staat. Want zeker, Schneider was dankbaar voor de volle kerk. Hervormd en gereformeerd samen, het deed hem goed. Het zou mooi zijn als het zo kon blijven De feestelijke dienst werd muzi kaal begeleid door Willy Bil-den Hol lander op het orgel en Hermien Schneider (dochter van de dominee) op trompet. Namens de kerkeraad heette de heer Van Leeuwen dominee en mevrouw Schneider van harte welkom en zei blij te zijn na veertien maanden weer een predikantsgezin in de gemeente te hebben. Dank woorden waren er voor konsulent ds. Hiensch. In het verenigingsgebouw werd het echtpaar informeel begroet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4