deurloo mode Medezeggenschapsraad o.l.s. „De Kirreweie" Tekeningen uit Westhoek gekomponeerd tot poster Causerie over werk van de auteur Jeroen Brouwers Zierikzee Koncert Zierikzeese Oratorium- vereniging Geen openbare verkiezings bijeenkomst STREEKNIEUWS Geschenk aan gemeente WLSTERSpjaJWEN Laatste seizoen-bijeenkomst N.C.V.B. Burgh-Haamstede Afd. Plattelands vrouwenbond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 mei 1982 Nr. 23118 3 HAAMSTEDE, 19-5. In de o.l.s. ,,De Kirreweie" vond een buitengewone ouderavond plaats in verband met de verkiezing van een voorlopige medezeg genschapsraad. De instelling van deze raad is noodzakelijk geworden na de inwerkingtreding van de Wet Medezeggenschap Onderwijs op 1 februari jl. De voorlopige medezeggenschaps raad, die zal bestaan uit 2 ouders en 2 onderwijsgevenden, heeft tot taak om in overleg met het gemeente bestuur een medezeggenschapsregle- ment vast te stellen. In dit regele- ment zullen de bevoegdheden van ou ders en leerkrachten omschreven moeten worden. Als dit reglement is vastgesteld kan een definitieve me dezeggenschapsraad gevormd wor den. Stemming Na de vertoning van een dia-serie met geluidsband en een korte toelich ting op de wet door het hoofd van de school, de heer A. Damman, vond een schriftelijke stemming plaats. De voorzitter van de ouderkom missie, de heer K. van der Pol, kon hierna meedelen dat mevrouw G. den Adel-Outshoorn en de heer P. M. Ku- zee gekozen waren. Bieden namen hun benoeming aan. Namens het schoolteam zullen mej. J. Bliek en de heer Damman zitting nemen in de voorlopige raad. De heer Van der Pol stelde ook nog het voortbestaan van de ouderkom missie aan de orde. Hoewel de ouder kommissie na de invoering van de wet niet meer verplicht is, is er een verzoek ingediend om als ouderraad te blijven voortbestaan. Misschien moet men een koor beter kennen, dan hetgeen beklijft bij een éénmalige konfrontatie, zoals vrij dag in de R.K.-kerk te Zierikzee, waar de Zierikzeese Oratorium Ver eniging zich presenteerde met een ge varieerd koncert, waarin allerlei (uiteraard) vokale en instrumentale elementen waren vervlochten Het koor heeft - zo vertelde mij. één der leden - ruim een jaar geleden ern stig geleden door een plotseling op tredende dirigentloze periode en het gevarieerd koncert van vrijdag kan daar inhoudelijk mee te maken heb ben gehad. Het maakte een té wat ge varieerde inhoud, in dier voege dat bepaalde onderdelen met een zekere „willekeur" bijeen waren gevoegd. Het verschijnsel komt meer voor bij een „commandowisseling", waar door voorheen al ingestudeerde wer ken een prolongatie nieuwe stijl krij gen, die niet zo maar vanzelfspre kend op elkaar aansluitend kunnen worden genoemd. Een verdienste van het koor, thans onder leiding van de - zeker geschool de - hoofdonderwijzer P. L. Zoomers te Middelharnis, is dat het a capella- werken aandurft; kleine veeleisende werkjes van o.m. Bruckner en Pa- lestrina Locus iste", „Popule Meus") en een minder bekend werkje van J. van Berchem: „O vos omnes", een echt „lastig ding", waarbij de ge ringste afwijking al snel meer reliëf krijgt, dan in werkelijkheid bestaat. Met de keus van de organist had het koor een goede gedaan. Piet Westhoeve introduceerde zijn spel met de bekende Toccata en Fuge in d van J. S. Bach, een „Feike Asma- stuk", boeiend gespeeld en tevens il lustratief voor de uitstekende kwali teiten van het (na-rampse) orgel in deze Zierikzeese kerk. Feitelijk had in het programma dienen te staan dat de vier medewer kende solisten nog conservatorium- leerlingen zijn; dat geeft een zekere (nodige) distantie bij de beoordeling. Talenten lijken „de dames" te wor den. De sopraan Marja Verwijs heeft een heel gave, gevoelig klinkende stem. Ze liet die horen in het „Agnus Dei" („Krönungsmesse", W. A. Mo zart) en uiteraard later in het hoofd werk van deze muziekavond: Mo- zarts „Missa Brevis", dat enthousi ast werd gezongen met orgelbegelei ding van Piet Westhoeve. Marja Ver wijs vond haar evenknie in de mezzo sopraan Barbara Bosland, die uite raard ook in de mis was te beluiste ren, maar eerder in Purcell's Dido's farewell"; fraai staal van interpreta tieve zangkunst. De heren in dit ge zelschap vokalisten waren Han Wes- dorp (tenor) en Luuk Ensing (bas), beiden te horen respektievelijk met Haydn en Bach en later in de Mozart - mis. De uitvoering van de mis droeg wel bepaalde karakteristieken van de dirigent-opvatting, op welk punten inzichten kunnen verschillen; een verdienste evenwel was het grondig ingestudeerd zijn van het koor, dat weinig of geen aarzelingen kende. De organist had nog gezorgd voor enkele „speelse" afwisselingen in het to taalprogramma, als: „Vier Stücke für das Flötenuhr" (Haydn) en „Est- ce-mars" van Sweelinck. Niet alles viel te vangen onder de kwalifikatie: „episch-dramatische kompositie voor soli, koor en orkest", hetgeen „oratorium" impli ceert, maar concessies moeten wel eens gedaan om een programma te vullen, Bij de soli-werken werden de vokalisten begeleid door de Zierik zeese mevrouw H. de Regt-de Rijke, die zulks - geholpen door een redelijk instrument - uitstekend deed. De ouderkommissie heeft namelijk bewezen een onmisbare schakel te zijn tussen ouders en school. Ook een ouderraad zal belangrijke taken kun nen vervullen. ZIERIKZEE, 24-5. De P.v.dA. in Zierikzee toont zich teleurgesteld over het feit, dat het streven, te komen tot een openbare verkiezingsbijeenkomst, op niets is uitgelopen. De P.v.dA. had alle politieke partijen, die aan de ge- meemteraadsverkiezingen deelnemen uitgenodigd voor een openbaar poli tiek gesprek over de verkiezingspro gramma's. Op grond van eigen partij politieke overwegingen van enkele groeperingen is het volgens de P.v.dA niet gelukt een dergelijke bijeenkomst te organiseren. Feike Asma te Middelburg Op dinsdag 1 juni bespeelt Feike Asma het orgel van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Werken worden uit gevoerd van: Jan Zwart, J. S. Bach, J. Stanley, G. F. Handel, C. Franck en de koncertgever (20.00 uur). SCHOUWEN-DUIVELAND Politie had het druk De Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland heeft het vanaf Hemel vaartsdag bijzonder druk gehad om kontrolé te blijven behouden over de vele toeristen, die Schouwen-Duive- land de afgelopen dagen hebben be zocht. De politiemensen moesten vanaf vrijdag 73 maal naar plaatsen, waar hun hulp gewenst was. Wat het parkeren betreft lagen de knelpun ten bij Burgh, Haamstede, Renesse en Zierikzee. File Omstreeks drie uur zondagmiddag begon de eerste filevorming bij Brui- nisse. Deze breidde zich uit tot bij Zierikzee en, omstreeks 15.30 uur stonden de auto's al voor Seroösker-' ke, ter hoogte van de Stolpweg. Door> de drukte raakten enkele auto's be trokken bij een kop-staart botsing. De politie had handen vol werk om het verkeer in goede banen te leiden. Een helicopter kwam te hulp om een oogje in het zeil te houden. Rond 20.30 uur was Schouwen-Duiveland pas file-vrij Bende opgerold De R.P. Groep Schouwen-Duive land heeft zaterdag op heterdaad een drietal jongelui betrapt toen ze met gestolen spullen over Rijksweg 18 bij Ouwerkerk reden. Het waren D. S. (17), zijn broer F. S. (22) en W. v. d. H., allen uit Eindhoven die op diverse plaatsen hadden gestolen, vooral voorwerpen uit auto's. Het zijn be kenden van de Eindhovense politie en ze zijn voorlopig in Zierikzee in hechtenis genomen. Op 20 en 21 mei stalen ze duikflessen met toebehoren uit auto's te Dreischor en Den Osse. Ook leren jassen werden daar ont vreemd. Verder in Scharendijke een aantal werphengels, te Renesse 2 surfplanken en een stereotoren. De totale waarde van de voorwerpen be draagt 7.500,-. ZIERIKZEE P.v.d.A.-verkiezings- campagne De P.v.d.A. in Zierikzee wil de kie zers in staat stellen van haar ideeën kennis te nemen en heeft daartoe een programmaatje met verschillende liedjes gemaakt en gaat die met raadsleden en vele kandidaats-raads leden zingen op donderdag 27 mei in Poortambacht en Borrendamme en op vrijdag 28 mei op verschillende plaatsen in Malta, Breedstraat, De Beuze en het Havenkwartier. Boven dien zal de P.v.d.A. op zaterdag 29 mei met muziek in de binnenstad aanwezig zijn. „Wees een Zegen" Donderdagavond 27 mei komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormde Verenigingsgebouw. Voor tijd: zie agenda. Inbraak De heer W. deed aangifte dat uit zijn zaak aan de Melkmarkt wellicht in de nacht van vrijdag op zaterdag een geldbedrag van 3.500,- is gesto len. Uitstapje Schults Schildersbedrijf Schults Schildersbedrijf te Zierik zee had ook dit jaar weer een reisje geprogrammeerd. Met bussen van de firma Van Fraassen ging het - in alle vroegte - richting Eindhoven, waar koffie met gebak werd genuttigd. In de Lichtstad voegde zich ook de hostess van de V.V.V. bij het gezel schap en reed men naar de Gennepse watermolen, waarin een Milieu- en Educatiecentrum is gevestigd, waar het nodige werd opgestoken over de relevante problematiek. De lunch werd gebruikt in het Parkhotel, waarna het Evoluon werd bezocht. Nadien was er nog gelegenheid een uurtje te winkelen. De koffie werd gebruikt op een oude boerderij, waar ook afscheid werd genomen van de hostess, die dank werd gebracht voor haar goede explicaties. Haar werden bloemen aangeboden. Van de V.V.V. kregen de exkursisten een fraaie pen tekening. Het diner werd gebruikt in „De Eikelaar", waarna de thuisreis werd begonnen. Voldaan, maar moe was men rond tien uur weer „op honk". Unie van Vrijwilligers Dinsdag 25 mei wordt weer een kontaktavond gehouden in het U.V.V.-ontmoetingscentrum aan het Kerkhof. Op woensdag 9 juni wordt de jaar lijkse middagtocht gehouden met so- ciëteits-bezoekes en medewerksters. Er wordt deze keer een tocht ge maakt langs verschillende dorpen op Schouwen-Duiveland en verder zal een bezoek gebracht worden aan het werkeiland „Neeltje Jans". Voor opgave en betalingen kan BURGH-HAAMSTEDE, 24-5. De heer J. F. J. v. d. Berge uit Burgh- Haamstede heeft in samenwerking met Pitman b.v. uit Goes een poster ont worpen van de gemeente Westerschouwen. Uit het beschikbare foto materiaal van de heer V. d. Berge werd door Pitman een keuze gemaakt. De foto's werden nagetekend en gekomponeerd tot een soort overzicht van de be zienswaardigheden binnen de gemeente Westerschouwen. De poster toont onder andere enke le grote gebouwen, zoals kerken, het trapgevelhuisje in Noordwelle en de Plompetoren en slot Moermond. Alle afbeeldingen zijn verwerkt in de ge tekende Westhoek en in de Ooster- schelde vaart de reddingsboot de pre sident Jan Leis en een zeiljacht. Bij Burghsluis is de maquette van een pijler van de Oosterscheldedam gete kend. Eerste exemplaar De burgemeester, mevr. J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer nam het eerste exemplaar in ontvangst van de heer v. d. Berge. De heer Smet zei op een waardevolle betekenis van deze poster te hopen, zowel voor de burger als voor de toerist. Voor „vrienden en relaties" bood hij de gemeente een aantal exemplaren aan. Mevr. Nie- mantsverdriet bedankte voor de poster en hoopte dat ze bij mogen dragen in de promoting van de ge meente. De posters zijn bij de VVV- kantoren en bij de boekhandel te koop voor de prijs van 6,50. OOSTERLAND. Op het sportterrein „De Saële" organiseerde Oosterlands Fanfare", een geslaagd regio-muziekcon cours. De foto geeft een totaaloverzicht, waarvan de drukte op deze muzikale zaterdag kan worden afgezien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Steenbergen J. Chr. V. De poster, waarvan het eerste exemplaar aan de burgemeester werd aangebo den. De poster is afkomstig van Pitmandruk bv uit Goes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 18-5. Dinsdag 18 mei jl. werd onder leiding van mevrouw Silvis-van de Fange de laatste N.C.V.B. bijeenkomst gehou den vóór de zomervakantie. Na de opening hield zij een meditatie over de uitstorting van de Heilige Geest, „Het onuitblusbaar vuur", die een totale ommekeer teweeg kan bren gen, die Geest die door de tijden heen mensen er toe drijft zich in te zetten voor de ander, totdat we het uitein delijk uit handen kunnen geven aan de Here Jezus. Na het zingen van het laatste vers van Gezang 237 gaf mevrouw Silvis de leiding over aan mevrouw Van der Bijl-Dalebout uit Zonnemaire, die al le dames aan het werk zette met al lerhande materialen. Onder haar toe ziend oog maakte ieder een ringetje van zilverdraad, een hanger en luci ferdoosje van koud emaille, een voorwerpje van schelpen. Keuze Verder kon ieder kiezen tussen een-" „zon-tomaatje" van rode wol, een kreatie van houtspaan of een sleutel- of kleerhanger van een theezeefje. men op bovengenoemde kontakta vond terecht bij mevrouw Glerum. Het vertrek voor de middagtocht op 9 juni vindt plaats 's middags om één uur vanaf de Balie en „Borren damme". C.D.A.-kraam Zaterdag 29 mei zal aan het Haven plein bij de muziektent de hele dag een C.D.A.-kraam staan opgesteld. Deze kraam wordt bemand door raadsleden, kandidaat-raadsleden en bestuursleden van het C.D.A. Zierik- Zij geven informatie over het C.D.A. Zierikzee en het programma van het C.D.A. voor de jaren 1982- 1986. Tevens is er schriftelijke infor matie verkrijgbaar. In deze kraam vindt ook de uitrei king plaats van de prijzen aan de winnaars van de C.D.A.-kleurwed- strijd voor leerlingen van de lagere scholen en kleuterscholen. Er zijn drie kategorieën: 4 tot 6 jaar, 7 tot 9 jaar en 10 tot 12 jaar. De namen van de winnaars zullen op de scholen worden bekendgemaakt en in de pers worden gepubliceerd vóór zaterdag. In de kraam worden tevens de mooiste tekeningen tentoongesteld. Auto opengebroken Toen visser H. B. uit St. Niklaas (België) in de nacht van zaterdag op zondag bij zijn auto terugkeerde, na aan de Gouweveersedijk te hebben gevist, bleek zijn auto opgengebro- ken te zijn. De cassetterecorder plus zeven cassettes, autopapieren en an dere bescheiden waren gestolen. ZIERIKZEE/ RENESSE Midgetgolfavond P.J.Z. De Plattelands Jongeren Zuid, af deling Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 29 mei een midgetgolfavond in rekreatiepark „De Leeuwenkuil" te Renesse. Er zullen leuke prijzen te winnen zijn. Na afloop kan een strandwandeling worden gemaakt of kan men gezellig Renesse in gaan. SEROOSKERKE Botsing bij stoplichten Bij de stoplichten bij Serooskerke heeft zich een kop-staart botsing voorgedaan. E. G. uit Zevenbergen trok op, na dat het licht op groen was gespron gen. Doordat de voor G. rijdende au to's niet snel wegreden, remde G. weer af. De achter G. komende L. J. uit Dirksland merkte dit te laat op en reed achter op G. Beide auto's raak ten ernstig beschadigd. Takelbedrijf J. de Jonge uit Zierikzee haalde de voertuigen weg. Het kostte veel inspanning, maar uit eindelijk stond ieder versteld van haar gaven! Het werd een latertje, maar 't was een goed besluit van de voorjaarsvergaderingen. WESTERSCHOUWEN Kommissie Openbare Werken Op donderdag 27 mei vergadert in het gemeentehuis te Haamstede, de Kommissie Openbare Werken. BURGH-HAAMSTEDE Kommissie financiën Op dinsdag 1 juni wordt in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede de kommissie financiën gehouden. Voor tijd: zie agenda. -tf .HAAMSTEDE i .s.OJLr Auto kontra reebok Bij het vliegveld Haamstede reed zaterdag M. K. uit Eelde op een over stekende reebok. De bok werd ge dood en de auto zwaar beschadigd. Het dier werd via het Velddietache- ment der R.P. naar de voedselkom- missaris te Goes vervoerd. Botsing tussen brommer en fiets Op de hoek Burghseweg-Moolweg reden een brommer, B. v. d. W. uit Vlaardingen en een fietser J. L. uit Alblasserdam door nog onbekende oorzaak, vrijdagmiddag op elkaar. De fietser werd behandeld door dok ter Stenger, doch kon zijn vakantiea dres na behandeld te zijn, weer op zoeken. RENESSE Ruit ingegooid Vrijdagavond werd van Garage Gi- lijamse een grote ruit ingegooid. De dader konden ontkomen doch het kenteken van hun auto is bekend zo dat aanhouding geen problemen zal opleveren. Doorgereden Bij de Julianahoeve reed L. S. uit Bergen op Zoom op de auto van A. v. d. H. uit Gorinchem. S. reed met vol le snelheid er van door doch zijn ken teken werd genoteerd en opge vraagd. De auto van v. d. H. werd be schadigd en die van S. waarschijnlijk ook. ELLEMEET Aanrijding Automobilist A. G. uit Den Bosch ging zondag op de Kuyerdamseweg te vroeg terug naar de rechterweg- helft, waardoor G. de auto van M. R. uit Keulen (W.-Dl.) raakte. R. stond stil en wilde linksaf een camping oprijden. G. passeerde, maar draaide tevroeg naar de rechterweghelft. Aan beide voertuigen ontstond scha de. SCHARENDIJKE Eenzijdig onge/uk Op de hoek Rampweg- Kuierdamseweg geraakte D. S. uit Brouwershaven van het rechte spoor en reed 30 meter afrastering plat, waarna zijn auto deerlijk gehavend tot stilstand kwam. Doorgereden Op de hoek Dijkstraat-Baken reed L. D. uit'Kerkwerve op de auto van ^.'H. uit Scharend ij ke. Hij'reed door eri wefd' later1 aangehouden. Bij D. bleek drank in bet spel te zijn. De au to's werden beschadigd. Advertentie BLAZER UIT SCHEERWOL Eventueel met badge, uitslui tend voor leden van WSVZ en WSVB Mol 5-7, Zierikzee NIEUWERKERK. Op uitnodiging van de Kulturele Kommissie van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland, hield de heer W. C. van Paassen, leraar Nederlands aan de R.S.G. „Prof. Zeeman", in „Ons Dorpshuis" een tweetal lezingen. Hij behandelde het werk van de schrijver Jeroen Brouwers en besprak Bruegels schilderij: ,,De Val van Icarus". Het werk van Jeroen Brouwers is sterk autobiografisch, waardoor de lezer - via zijn werk - een inzicht krijgt in het leven van de auteur. Overigens is een paar uur onvoldoen de, om het oeuvre geheel tot zijn recht te laten komen. Brouwers werd in het toenmalig Batavia geboren in 1940. Zijn eerste drie levensjaren zijn onbezorgd ge weest. Hij schrijft hierover: „echt ge lukkig ben ik geweest, toen ik niet wist dat ik het was; vóór mijn derde jaar, toen ik leefde in een land vol goudenlicht, van welk leven ik mij alleen herinner dat er een einde aan kwam". Na de Japanse inval werd hij als kleine jongen met zijn moeder in een vrouwenkamp opgesloten, een ervaring die wel een stempel heeft gedrukt op zijn verdere leven. De heer Van Paassen voelt zich sterk aangesproken door Brouwers werk, hetgeen blijkt uit het enthousi asme, waarmee hij de auteur behan delt. Feitelijk moet men alle Brou wers-boeken lezen. Er waren vier ti tels opgegeven, die in verschillende leeskringen (deelnemers aan die kringen vormden het gehoor) waren gelezen: „Het verzonkene", „Bezon ken rood", „Joris Ockeloen" en „Zonsopgagen boven zee". Deze ro mans hebben een sterke onderlinge vervlochtenheid. Ze behandelen een gigantische afrekening met het verle den, waarin haat en liefde zijn ver strengeld. Zij geven een diepgravend getuigenis van een ontwortelde gene ratie. In een volgend verslagje ko men wij terug op het besprokene rond het Bruegel-schilderij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3