Argentijnse tegenaanval op Brits Falkland-bruggehoofd Informateur is klaar interimkabinet CDA' met D'66 AGENDA Tegenstrijdige berichten Brits fregat in brand Moskou- antwoord aan Reagan Explosie eist doden in Beiroet Armen armer (VS) Hulp ontheemden in El Salvador Opkoping van oproepingskaarten Kijken naar auto's Vervoersbond FNV: Gesprek EMO levert niets op Cruiseschip in brand De kabinetsformatie .ï6" r.a( ,s wat h., Salvador- onderzoek voltooid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 \as LONDEN/BUENOS AIRES/NEW YORK, 24-5. Uit Londen en Buenos Aires zijn tegenstrijdige berichten ge komen over het verloop van de vijandigheden op Falk- landeilanden sinds de Britten er een bruggehoofd vestig den. In New York heeft de Veiligheidsraad nog geen en kele vooruitgang geboekt. Volgens het Argentijnse opperbevel heeft de luchtmacht een tegenaanval gedaan na de Britse landing vrijdag om te voorkomen dat de Engelse troepen hun posities bij San Carlos kunnen versterken. LONDEN, 23-5. Aan boord van een Brits fregat dat zondag is getroffen tijdens een Argentijnse luchtaanval, woedt op verschillende plaatsen md. Dn ^eft het Britse ministerie van defensi maandagochtend vroeg be kendgemaakt. Het fregat bevindt zich in v. Falkland Sound, de Zeestraat tussen Oost- en West- Falkland. ,,Wij weten nog niet of er slachtof fers zijn" aldus eei: woordvoerder van het ministerie in T onden. Het oorlogsschips is volgent, hem veel zwaarder beschadigd dan et der was gezegd. De woordvoerder zei pas over enkele uren nadere gegeven over de situatie aan boord van het fregat te verwachten. Tijdens de Ar gentijnse luchtaanvallen zijn volgens Londen minstens zes Argentijnse toestellen neergehaald. WASHINGTON, 23-5. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Haig heeft zondag bekendge maakt dat de Sowjet-Unie heeft geantwoord op een brief van presi dent Reagan waarin hij oproept tot nieuwe onderhandelingen over be perking van de strategische nucleai re bewapening. De minister verschafte geen bijzon derheden, maar CBS-televisie ver klaarde dat verwacht werd dat langs diplomatieke weg een datum voor de onderhandelingen zou worden vast gesteld, hopelijk over niet al te lan ge tijd". BEIROET, 24-5. Zeker een tiental mensen is maandagochtend om 08.10 uur omgekomen door een autobom explosie bij de Franse ambassade in het westelijk stadsdeel van de Liba nese hoofdstad, Beiroet. De meeste slachtoffers zijn mensen die voor de hekken van het gebouw stonden te wachten om een visum aan te vragen. WASHINGTON, 22-5. De Ameri kaanse senaat is met 49 tegen 43 stemmen akkoord gegaan met een begrotingsvoorstel voor het op 1 ok tober beginnende begrotingsjaar, dat de instemming van president Reagan heeft maar waar de demokraten te gen zijn om de armen er armer en de rijken er rijker van worden. De pré sident acht het plan van levensbe lang voor zijn programma dat beoogt de volkshuishouding van de Verenig de Staten nieuwe leven in te blazen. Het in de senaat aangenomen voor stel voorziet in uitgaven van 784 mil jard dollar en in ontvangsten van 668,2 miljard dollar, zodat er een te kort van 115,8 miljard dollar is. DEN HAAG, 21-5. Minister van Dijk voor ontwikkelingssamenwer king heeft twee miljoen gulden gege- van een het Gemeenschappelijk Overleg Medefinancieringsorganisa ties (GOM) voor de opvang van ont heemden in El Salvador. Dat deelt de voorlichtingsdienst ontwikkelings samenwerking vrijdag mee. Het geld komt uit de begrotingspot die bestemd is voor de lening van mense lijke noodsituaties en zal in El Salva dor worden besteed door plaatselijke kerkelijke organisaties. RIO DE JANEIRO. In het grensge bied van Brazilië en Paraguay in het zuidwesten van het land Is de rivier de Paraguay als gevolg van dagen lange regen buiten zijn oevers getre den. Het zouden de grootste overstro ming zijn in deze eeuw. Drie Britse schepen zijn zondag zwaar beschadigd bij de luchtaanval len, aldus het opperbevel. De onge veer 500 tot 700 Britse mariniers, vol gens Londen zijn er 5.000 man aan land gegaan, bij San Carlos zullen niet lang stand kunnen houden, zo wordt in Buenos Aires verklaard. Brits fregat Het Britse ministerie van defensie bevestigde maandagochtend vroeg dat een fregat, waarop verschillende plaatsen brand is uitgebroken, ,,veel ernstiger is beschadigd dan aanvan kelijk was bekendgemaakt". Over slachtoffers is nog niets bekend al dus een woordvoerder. Maar, zo zegt Londen, tijdens de Argentijnse lucht aanvallen zondag zijn zeker zes en mogelijk negen toestellen neerge haald. Van vijf Argentijnse Mirages en een Skyhawk staat vast, dat zij zijn neergeschoten. Waarschijnlijk zijn ook nog een Mirage en twee Sky- hawks neergehaald, aldus de woord voerder. Het ministerie heeft maandagoch tend een onderzoek ingesteld hoe een Britse journalist aan boord van de vloot een ongecensureerd bericht naar zijn krant heeft kunnen sturen. Goos Green? Volgens een bericht gebaseerd op „onbevestigde informatie", zouden NEW YORK. Een duizendtal Ar gentijnen en andere Zuid- Amerikanen hebben zondag bij de standbeelden van de Zuidamerikaan- se vrijheidshelden José de San Mar tin en Simon Bolivar in het Central Park van New York betoogd ten gunste van Argentinië in de Falklan- doorlog met Engeland. de Britse landingstroepen het voor de Argentijnen zeer belangrijke vliegveld van Goose Green hebben veroverd. De woordvoerder zei over geen enkele informatie te beschik ken over een dergelijke akties. Het was volgens hem de eerste keer, dat een bericht direkt via de telex op een Londense redaktie terecht is geko men. Tot nog toe werden alle berich ten van de journalisten aan boord van de vloot eerst bekeken door het ministerie die ze daarna doorstuur den naar de kranten. LONDEN. Volgens politieke krin gen in Londen op zondag zal de leider van de Britse Labourpartij, Michael Foot, drie leden van zijn schaduwka binet ontslaan omdat zij tegen de re gering hebben gestemd in de Falkland-krises. PARAMARIBO. De Surinaamse regering heeft haar solidariteit be tuigd met het Argentijnse volk en ge pleit voor terugtrekking van de Brit se landingstroepen op de Falkland- eilanden en voor hervatting van de pogingen om tot een diplomatieke oplossing te komen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft zondag het onbemande ruimteschip ,,Progress-13" gelanceerd dat goede ren zal afleveren bij het ruimtelabo ratorium ,,Saljut-7/Soyuz-5". Het Russische persbureau Tass heeft zon dag gemeld dat het ruimteschip om even voor acht uur in de ochtend werd gelanceerd. ECHT, 21-5. Twee vrouwen uit het Middenlimburgse Echt, van wie de rijkspolitie de identiteit weigert be kend te maken, zijn vrijdag aange houden wegens omkoperij. Zij wor den ervan verdacht oproepingskaar ten voor de komende gemeenteraads verkiezingen te hebben opgekocht voor vijf gulden per stuk. De eigenaar van de oproepings- kaart tekende de kaart af maar vulde niet de naam van de gemachtigde in die namens hem de stem zou kunnen uitbrengen. Het gaat slechts om enkele kaar ten. De praktijken van de dames te gen wie proces-verbaal is opge maakt, waren erg snel bij de politie bekend na een tip. DRIEBERGEN. 22-5. De rijkspolitie gaat op parkeer plaatsen in gemeenten met minder dan 25.000 inwoners een grootscheeps onderzoek in stellen naar de toestand van personenauto's. Bij geconsta teerde gebreken aan banden, uitlaten, verlichting, ruiten wissers en chassis zullen geen bonnen worden uitgedeeld. Wel komt een waarschuwing achter de ruitenwisser. Met de aktie, die duurt van vrijdag 28 mei tot en met zaterdag 5 juni, wil de rijkspolitie proberen ei genaars van auto's met gebre ken te bewegen hun voertuig te laten repareren, voordat ze ermee op pad gaan. ROTTERDAM, 22-5. Aan het hero pende gesprek over de cao- problematiek bij het Rotterdamse massagoed-overslagbedrijf EMO, is vrijdagnacht in het gebouw van de havenwerkgeversvereniging SVZ in Rotterdam, na zes uur een einde ge komen. Zowel de onderhandelaar van werkgeverszijde als die van de werk nemers, zeiden na afloop dat er van onderhandelen geen sprake is ge weest en dat de werkgevers eigenlijk alleen maar een toelichting hebben gegeven op hun laatste bod. Arbeidstijdverkorting van twee dagen in ruil voor diskussie over rui mere dienstroosters. Het enige nieu we aspekt dat daarbij naar voren kwam is dat de werkgevers bereid zijn de twee vrije dagen in geld om te zetten voor werknemers die in plaats van vrije tijd liever geld hebben. MAARSSEN, 23-5. Een Nederlands cruiseschip is zaterdagmiddag door een brand op het Amsterdam- Rijnkanaal bij het Utrechtse Maars- sen vrij zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De vijfkoppige bemanning en de 17 Deense toeristen die een tripje maakten door Nederland wisten het schip tijdig te verlaten. HILVERSUM, 24-5. Informateur Steenkamp is klaar met zijn opdracht nu hij heeft vastgesteld dat het CDA en D'66 bereid zijn samen een interimkabinet te vormen. Er zou nu een formateur kunnen worden aangewezen. Deze hoeft by een even ruime opdracht als die aan Steenkamp zich er evenmin er van tevoren van de vergewissen dat dat kabinet ook de eerste konfrontatie met de Tweede Kamer doorstaat Professor Yan der Grinten, de architekt van het eerste kabinet-Van Agt, zei dit zondag voor de Avro-radio. Van der Grinten is het niet eens met de opvatting van PvdA-fraktieleider Meijer dat Steenkamp voordat hij de 'koningin adviseert over te gaan tot de formatie van een minderheidskabinet van CDA en D'66 er eerst volstrekte duidelijkheid moet zijn of een derge lijk kabinet kan rekenen op gedoog- steun van PvdA of WD. Meijer liet dit Steenkamp vrijdag in een schrijven wetea Vroege formaties Meijer herinnerde aan formaties in het verleden toen (in)formateurs zich er eerst terdege van vergewisten of er voor het kabinet een meerderheid in de Kamer bestond. Volgens Van der Grinten is dat voor een informateur evenwel geen regel Hij of zij hoeft slechts de voldoen aan de opdracht van het staatshoofd. „Bij zowel de opdracht aan forma teur Burger (bij de formatie die uit eindelijk leidde tot het kabinet-Den Uyl) als die aan mijzelf is wel duidelijk gezegd dat het een kabinet moest zijn dat voldoende steun zou hebben, een parlementair kabinet dus een meer derheidskabinet". De omschrijving van de opdracht die aan Steenkamp is gegeven is volgens Van der Grinten veel ruimer. Een formateur voor Van der Grin ten moet dag Van Agt worden) hoeft evenmin als Steenkamp te onderzoe ken of de WD wel bereid is een CDA/ D'66-kabinet toe te staan. De WD kan evenals de PvdA zeg gen dat het dit kabinet op zijn daden zal beoordelen zonder het onmiddellijk naar huis te sturen. De konfrontatie is gewoon af te wachten, zo zei Van der Grinten. Advertentie Zip d fristen ran*»Oordelljk!$, 0a( js Qe,,jk en Ulv pf^Pafcfcen. 9emeenre;//2Bnf me Dus: 'n 'oekomst9eef'' VOO? °P CtM* <e Doe "'«zee JERUZALEM. Premier Menachem Begin van Israël heeft de Ameri kaanse minister van defensie Wein berger zondag verweten dat hij lip pendienst bewijst aan de Israëlische veiligheid maar Israël tegelijkertijd in gevaar brengt door voor te stellen dat Jordanië moderne raketbatterij en en andere wapens krijgt. CHICAGO, ILLIONOIS. Bij een brand die zondag woedde in hotel Conrad Hilton in het centrum van Chicago zijn vier personen om het le ven gekomen. DEN HAAG, 21-5. De Nederlandse deskundigen die de afgelopen dagen in El Salvador personen hebben on dervraagd die waren betrokken bij de dood van de vier IKON- journalisten zullen hun onderzoek af ronden. Zij worden begin deze week in Ne derland terugverwacht, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Hun rapport, waarin ook de resul taten van het verhoor van de ver zetsstrijder „Martin" zijn verwerkt, zal waarschijnlijk eveneens volgen de week aan minister Van der Stoel worden aangeboden, en kan dan be trekkelijk snel aan de Tweede Ka mer worden voorgelegd. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe V erenigingsgebou wt j e1400-16.00 uur, kinderklub. Oosterland ,Open lessen"Bejaardengymnas- tiek. 9.15-10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveljand; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, dorpshuis. Kaarten- avond. 20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.l.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Maandag 24 mei Zierikzee Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty Internationaal. 19.00 uur. Burgh-H aamstede Zaal Geref. kerk. Schrijfavond Am nesty International. 19.00 uur. „Wapen van Zeeland". Verkiezings programma V.V.D. 20.00 uur. Brouwershaven Geref. Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Dinsdag 25 mei Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 19.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gebouw „Salem". Verkoop goederen vrouwenvereniging „Debora", 14.30- 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 26 mei Zierikzee Gekroonde Suikerbiet. Thema avond vrouwencafé. 20.30 uur. Ouwerkerk Caissons. Verzamelen plantenwerk- groep. 19.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 27 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief kommissie. 15.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Haamstede School „Onder de Wieken"; vergade ring schoolvereniging. 19.30 uur. Gemeentehuis. Kommissie Openbare Werken. 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Openbare vergadering P.v.d.A. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Vrijdag 28 mei Scharendijke Putmeet. Vergadering Reinigings dienst. 16.30 uur. Zaterdag 29 mei Renesse Rekreatiepark „De Leeuwenkuil". Midgetgolfavond P.J.Z. 20.00 uur. Brouwershaven O.l.s. de Schoener. Braderie/rom melmarkt. 9.00 uur. Dreischor Mobiele tent aan de Ring. Fanfare or kest „De Hoop" uit Stellendam. 20.15 uur. Zondag 30 mei Renesse „De Ark". Optreden Pools jongens- en mannenkoor de Nachtegalen van Poznan. 20.00 uur. Maandag 31 mei Burgh-Haamstede Ned. Herv. Kerk. Optreden jongens- en mannenkoor de Nachtegalen van Poznan. 20.00 uur. Dinsdag 1 juni Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 19.30 uur. Donderdag 3 juni Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Jubileum PTT. 19.30 - 21.30 uur. Zaterdag 5 juni Haamstede Ned. Hervormde kerk. Koncert be kende mannenkoor „Geulklank" uit Valkenburg, t.b.v. inventaris dorps huis. 19.30 uur. Zonnemaire Mobiele tent, I. M. V. d. Bijlstraat. Koncert Apollo". 20.00 uur. Goes Chr. Geref. Kerk, Bergweg 43a. Jeugdkonres R.P.F. Aanvang 10.30 uur. Vanaf 14.00 uur Forumdiskus- sie. Dinsdag 8 juni Haamstede Afd. Westerschouwen, Ver. van Huisvrouwen: Buitengebeuren bij mevr. J. van Zuylen. Vertrek per fiets van de AMRO-bank te 13.30 uur. Vrijdag 11 juni Zierikzee 's Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland. 9.30 uur. Zaterdag 12 juni Brouwershaven „Tonnenmagazijn". Receptie w.s.v. Brouwershaven. 15.00 - 17.00 uur. „Tonnenmagazijn". Feestavond w.s.v. Brouwershaven. 19.30 uur. Zaterdag 19 juni Brouwershaven Haven. Grote Vlootschouw w.s.v. Brouwershaven. 14.00 uur. Zondag 20 juni Brouwershaven Haven. Start onderlinge zeilwed strijd. 11.00 uur. Woensdag 23 juni Burgh-Haamstede Het Zeepe. Exkursie Natuur- en Vo gelwacht. Vertrek vanaf de Slotlaan. 19.00 uur. Zaterdag 26 juni Zonnemaire Mobiele tent, I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01112) 1774,(01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2