„Een (andere) visie op Schelphoek" neergelegd in brochure m w r Gedichtenbundel: „Je kunt niet huilen met je mondvol" Andere oesterteelt in de Oosterschelde ONZE PUZZELRUBRIEK Onderzoek in Westerschouwen Mosselzaadvisserij suksesvol Wisseling(?) Russische troepen in Polen Zelfverbranding in Warschau 11 SS TO SS* ss; SS SS'; SS :SS S:S- SS :Si S§: SSsS? SS sy fe (Ook) „Over Ouwerkerk" Zalmforellenkwekerij gaat uitbreiden in Colijnsplaat i WESTERSCHOUWEN, 5-5. In het eerste deel van de samenvatting van de brochure: „Een (andere) visie op Schelphoek", zagen we hoe een plan voor de Schelphoek aan een aantal randvoorwaarden moet voldoen. Hier onder zijn (enkele) van die voorwaarden genoemd. SINT PHILIPSLAND. Ken oud plaatje - uit de dertiger jaren - dat toch vooruitgrijpt op de zomer, die straks komt. Na het werk was het op de boerderij voor de paarden goed rusten en goed drinken. BRUINISSE, 7-5. De mosselzaadvisserij op de Wad denzee is in deze eerste week toch nog suksesvol verlo pen, nadat maandag 3 mei, toen de visserij officieel zou beginnen het ruwe weer een spaak in het wiel stak. a. geen belasting van het natuurlijke milieu van de Oosterschelde en geen aantasting van natuurwaarden van de aangrenzende platen en inlagen; b. aard en inrichting rekreatieve funkties afstemmen op kenmerken en geschiktheden van het gebied en aan sluiten op specifieke rekreatiebehoef- ten; c. bijdrage leveren aan oplossing van de problematiek van de Westhoek van Schouwen; d. rekening houden met de belan gen van de visserij; e. planologisch ongewenste ontwik kelingen effektief tegengaan; f. ekonomische uitvoerbaarheid en gefaseerde ontwikkeling. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. België telt eigenlijk 790.000 werklozen in plaats van de bij na 500.000 welk getal officieel wordt gebruikt. Dat heeft de Belgische vice- premier en minister van financiën, de liberaal Willy de Clercq, gezegd in een toespraak die hij heeft gehouden voor het belgisch Verbond van Onderne mingen. SAN SALVADOR. In de Salvadori- aanse hoofdstad San Salvador hebben linkse guerrillastrijders zeven bom men laten ontploffen waarbij tele foonleidingen en tien stadsbussen werden beschadigd. PROVIDENCE (RHODE IS LAND). Lech Walesa ontvangt bin nenkort een eredoktoraat aan de uni versiteit van Providence, in de Ame rikaanse staat Rhode Island. Dit is donderdag bekendgemaakt. LONDEN. Een nieuw eskader heli kopters van de Britse marine is op weg naar het zuiden van de Atlanti sche Oceaan om er de Britse vloot te versterken. Dit is in Londen verno men. - BAGDAD. Het Iraakse leger heeft een felle tegenaanval gelanceerd op een door Iran geslagen bruggehoofd op de westelijke oever van de strate gisch belangrijke Karoen-rivier. Al dus heeft het officiële Iraakse pers bureau INA donderdagavond meege deeld. LONDEN. Het Britse vliegdek- schip Invincible heeft noodmanoeu- vres moeten uitvoeren om een onder zees projektiel, dat een Argentijnse torpedo had kunnen zijn, te ontwij ken. Dit is donderdag gemeld door een journalist van het dagblad de Ti mes, die op de Invincible meevaart. WASHINGTON. De Amerikaanse blanken worden door de justitie vaak beter behandeld dan de 40 mil joen negers, Spaans sprekenden en burgers van Indiaanse afkomst. Dit is de konklusie van een rapport, dat een kommissie in opdracht van het ministerie van justitie heeft op gesteld. NABLOES. De 26 resterende Pa lestijnse burgemeesters van de bezet te westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza willen volgens een hunner nieuwe aktie om de Israëli sche bezettingsautoriteiten te dwin gen hun vier ontslagen kollega's te laten terugkeren. LISSABON. Portugal staat verde re ontwrichting van het industriële apparaat te wachten terwijl de kon- troverse rond de dood van twee jonge arbeiders, op 1 mei in Porto, groeit en de kommunistische vakbonden zich voorbereiden op een algemene staking die dinsdag moet beginnen. ROME. De Italiaanse christende- mokratische partij heeft donderdag de 54-jarige Ciriaco de Mita gekozen tot nieuwe partijleider om te trach ten de partij opnieuw een leidende positie in de politiek te geven. ANKARA. Het vliegtuig waarmee de Algerijnse minister van buiten landse zaken, Mohammed Beyahia, en dertien anderen om het leven zijn gekomen is volgens het Turkse mi nisterie van buitenlandse zaken neergeschoten door twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit. WASHINGTON. 6-5. Transport vliegtuigen uit de Sowjet-Unie heb ben troepen gelost in de Poolse ha venstad Szcezecin, niet ver van de grens met de D.D.R. De kans bestaat dat er sprake is van een aflossing van troepen die al in Polen verblijven. Dit is donderdag vernomen uit de omgeving van de Amerikaanse in lichtingendiensten in Washington. Men wees erop, dat geen enkele on gewone beweging van Sovjet troepen is waargenomen in Polen, waar twee Sowjet-tankdivisies gestationeerd zijn. 7. Waterrekreatie: De kleine water sport - met name het plankzeilen - vertoont een sterke groei. Noch de Oosterschelde noch het strand bieden hiervoor (veilige) mogelijkheden. Van uit de bestaande rekreatieve funktie in Westerschouwen bestaat hieraan ech ter wel behoefte. De Schelphoek kan een zeer geschikte en veilige funktie voor de kleine waterrekreatie vervul len: zeilplanken, kleine zeilbootjes, zwemmen, oeverrekreatie, sportvis sen en duiksport Daarmee zal de Schelphoek een belangrijke bijdrage leveren aan de benodigde kwalitatieve differentiatie in rekreatieve mogelijk heden in Westerschouwen. Een waterdoorlatende vaarafsluiting voor de watersport, zal enerzijds ver groting van de rekreatieve belasting van de Oosterschelde en aantasting van de Roggeplaat voorkomen en an derzijds zorgen voor bovengenoemde veiligheid. Verblijfsrekreatie 8. Verblijfsrekreatie: Het is plano logisch noodzakelijk dat in de West hoek van Schouwen een verbeterings proces voor de verblijfsrekreatie tot uitvoering wordt gebracht Voor nood zakelijke verplaatsing van bestaande verblijfsrekreatieterreinen, zullen lo- katies voor hervestiging benodigd zijn. De verblijfsrekreatieve mogelijkhe den van de Schelphoek zullen in dit proces niet gemist kunnen worden. Daarbij kan tevens worden voorzien in de behoefte aan verbetering in de kwa litatieve differentiatie (toeristische ca ravanstandplaatsen, zomerwoningen WASHINGTON. De Amerikaanse president reagan is donderdag ak koord gegaan met alternatieve begro tingsvoorstellen van de begrotings kommissie van de senaat nu duidelijk is dat zijn eigen begroting voor 1983 niet door het congres zal worden aan genomen. V.r;5 •-•''T r GUERET. President,.Erapcois Mit- terand heeft in een toespraak gezegd dat de recente terroristische aansla gen in Frankrijk van buitenlandse origine zijn en dat de regering een on verzoenlijke strijd zal voeren om hieraan een eind te maken. MOSKOU. Tatiana Lozansky, lid van de groep van „Verdeelde gezin nen", is in haar huis in Moskou op nieuw gearresteerd nadat zij ge tracht had een perskonferentie te or ganiseren. Dit is in'dissidéntenkrin- gen vernomen. BRUSSEL Leo Tindemans, Bel gisch minister van buitenlandse, za ken en fungerend voorzitter van de Europese ministerraad, is van me ning dat er een nieuwe standpuntbe paling van de EG nodig is ten aanzien van het Midden-Oosten. WARSCHAU. Woensdag hebben zich voor de derde achtereenvolgen de dag ongeregeldheden voorgedaan tussen demonstranten en politie in de havenstad Sczcecin. Dit hebben reizigers die donderdag uit deze stad in Warschau aankwamen meege deeld. De titel is - zo blijkt - een gekom- primeerde vorm voor een motto, dat dieper steekt: Je kunt niet huilen om die verre grote wereld, met je mond vol geluk". Skala van gevoelens Het poëtisch echtpaar te Ouwer- in de verhuursektor). Bij verblijfsre kreatieterreinen met goede interne voorzieningen en direkt aansluitende rekreatiemogelijkheden (waterrekrea tie), zal betreding en verstoring van de op afstand gelegen inlagen - die op zichzelf geen rekreatieve attraktie vor men - zich niet voordoen. WARSCHAU, 7-5. In Warschau heeft een man zich vrijdag door zelf verbranding om het leven gebracht. Het gebeurde in de arbeiderswijk Praga van de poolse hoofdstad, dit werd gemeld door de Poolse televisie in een uitzending met regionaal nieuws. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De Vervoersbond FNV heeft de direktie van het tan- kopslagbedrijf Paktank in Rotter dam een ultimatum gesteld om voor 13 mei met een nieuw aanbod te ko men in de vastgelopen CAO-onder- handelingen. SCHIPHOL. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) streeft naar de totstandkoming van een basisge- neesmiddelenpakket, dat in alle lan den van de wereld beschikbaar zou moeten zijn. BRUINISSE, 7-5. Met een kapaci- teit van 25 tot 30 ton zalmforel per dag, heeft het viskweekbedrijf van John Stroes een produktie bereikt, die hem in staat stelt aan uitbreiding te gaan denken. De heer Stroes overwoog toen, dat overplaatsing naar Colijnsplaat hem veel voordeel zou kunnen bieden, want Colijnsplaat is de voornaamste garnalenhaven om de Zuid en garna len is het hoofdvoedsel van de forel. Hij kreeg vergunning van de raad van Kortgene om uit te breiden op kerk, heeft een skala van gevoelens heel sensitief verwoord, in rijmloze gedichten, waarin „van alles" the matisch werd verwerkt, maar vooral de kinderen Bart en Saskia, aan wie het boekje ook is opgedragen. De buhdel wordt beheerst door de span ningsboog van - doorgaans momente- lijk - eigen geluk en het leed van in- DEN HAAG. De Tweede Kamer- frakties van CDA en PvdA zijn niet van plan steun te geven aan het initi atiefwetsvoorstel van de D'66-er Wil- bers om de zendtijd over de omroep verenigingen te verdelen met een 3:2:l-sleutel, DEN HAAG. Na jaren van voorbe reiding kan eindelijk worden begon nen met de nieuwbouw van het mu seum voor het onderwijs aan de Stad houderslaan in Den Haag. DEN HAAG. Op 1 februari van dit jaar stonden er in Den Haag, Rijs wijk, Voorburg en Leidschendam bij na twee keer zoveel kantoren leeg als op 1 februari vorig jaar. een terrein bij het havenplateau. Hij gaat nu alles op alles zetten om in zo kort mogelijke tijd een produktie van 80 ton te halen. Noorse zalm Stroes pioniert ook in de kweek van echte (Noórse) zalm, een kweek die veel risiko's (en veel sterfte) mee brengt. Van de indertijd uitgezette 8000 zalmen zijn er nog 1800 in leven. Deze week is men aan de nieuwbouw voor het bedrijf te Colijnsplaat begonnen. derdaad een „verre grote wereld", die hoe ook toch tot ons komt. Poëtisch verwoord specimen van geluk, dit gedicht: „Het gerucht ging al maanden rond, met verwachtings volle vleugelslag, langs rietpluimen. Over water dat de golven verder droeg, groeiend naar een harmonie van buitelende branding. Een jubel lied tot aan het juichend wacht woord een dochter!" Supplement Heel aantrekkelijk is een supple ment, dat hoort bij: „Je kunt niet huilen gewijd aan Ouwer- kerk, een twaalftal gedichten „die de maanden volgen". Omdat „we" zo stilaan naar de zomer groeien, hier het Ouwerkerk - gedicht „Juli": „Geslenter over de Ring, vroege drukte bij de bakker, toeristen die wisten van palingbrood en oude ste nen, van dijkgraven hoog en laag. Ju li in Ouwerkerk, een zonovergoten feest met een lucht vol blijde kreten vol bladeren, die poorten naar de he mel zijn. Het geblokte sprei van groe tend graan en ik wilde wel, dat tijd bleef staan". „Je kunt niet huilen is te be komen op de volgende adressen: „De Hoeve", Aquadelta Bruinisse, Lek- tuurhal Stoutjesdijk Nieuwerkerk, Geba Ouwerkerk, Alteklein St. Do- musstraat Zierikzee, fa. v. d. Wekken Schouwsedijk Brouwershaven, Hoogerhuis Renesse, De Spiegel Burgh-Haamstede. De visserij ambtenaren weigerden vergunningen af te geven waar al eerder was gesteld, dat men van de vijf dagen tellende week er maar twee dagen mocht worden gevist (vanwege Bevrijdingsdag) kwamen de mosselkwekers voor het feit te staan, dat ze alleen maar dinsdag hun schip zouden mogen laden. Maar overleg met Inspectie visseri jen bracht de oplossing. Men stond toe dat toch woensdag zou mogen worden gevist. Goede vangst Bij aanzienlijk kalmer weer, werd zowel dinsdag als woensdag goed ge vangen. Naast kwekers die het zaad uitzaaiden op hun percelen in de Waddenzee, waren er ook die uitzaai op de percelen in Zeeland prefereer den. Er wordt door ruim 80 vaartuigen gevist en de ondervinding heeft ge leerd, dat veel zaad verloren gaat als Heel wat inzendingen kwamen wèer binnen deze week. Uit de stapel met korrekte oplossingen werden weer twee winnaars geloot. Tot de •gelukkigen behoren deze keer: Eerste prijs: Marco van 't Hoff Burg. v. d. Havestraat 44 4307 BD Oosterland Tweede prijs: M. J. v. d. Velde Touwbaan 14 4301 HJ Zierikzee De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. vlotter; 6. pla- HORIZONTAAL: 1. familielid; 4. speelruimte tussen hoeveelheden; 8. tijding; 12. lyrisch lofdicht; 13. zeil- vaartuig; 14. vrouwelijk rund; 15. overschot; 17. slecht vioolspeler (fi guurlijk); 19. afstammeling (figuur lijk); 20. modern kommunikatiemid- del; 22. vrachtschip voor de binnen vaart; 24. soort grote hond; 25. niet scherp; 27. atmosferische neerslag; 29. plaats in Limburg; 32. toegewijde vlijt; 34. vreemde taal; 36. zangstuk voor één persoon; 38. dwaas; 39. rol rond halfbont voor dames; 40. zwem vogel; 41. spijs, voedsel; 43. gelaats kleur; 45. staatsiekleding; 46. olie achtige vloeistof; 48. Noorse kompo- nist (1843-1907); 50. jong van een schaap; 51. rivier in Utrecht; 53. vrucht van de sorbeboom; 55. spits toelopend buisje; 58. bezieldheid, vuur; 60. vrucht van zekere boom; 62. kledingstuk; 64. lichaamsdeel; 65. sierlijk dier; 66. biersoort; 67. tel woord; 68. overrijp (van vruchten); 69. god der liefde (mythologie). zoals vroeger, dag en nacht wordt ge vist. Men heeft daaraan paal en perk gesteld door de Waddenzee, inplaats van enkele weken, zes weken open te stellen en de visdagen per week te be perken tot vijf of minder. DEN HAAG/ROTTERDAM. De bewonersvereniging Schiedam-zuid heeft donderdag bij de Raad van Sta te in Den Haag gepleit voor het schorsen van de hinderwetvergun ning die het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft verleend aan het Schie- damse bedrijf tankercleaning. MAASTRICHT. Het kollege van burgemeester en wethouders van Maastricht heeft donderdag in een nota aan de gemeenteraad bezuini gingen voorgesteld, die in 1985 een strukturele bezuiniging van 7 mil joen gulden per jaar moeten opleve ren. teel; 12. Main; 14. enig; 15. e.k.; 17. be koorlijk; 20. St.; 21. top; 23. relmuis; 24. boa; 25. brok; 27. poef; 28. Atlas; 29. het; 31. Lisse; 32. om; 33. talon; 35. Sr.; 36. snedig; 37. tumtum; 39. al; 40. pegel; 42. o.i.; 44. Orion; 46. lom; 47. lotto; 49. eest; 52. leer; 53. mee; 54. zandaal; 58. rem; 59. p.p.; 60. karme liet; 62. nu; 63. ring; 64. neon; 66. amandel; 67. legende. VERTIKAAL: 1. voetbal; 2. om; 3. tab; 4. tier; 5. enkel; 7. lelie; 8. anijs; 9. tik; 10. eg; 11. latafel; 13. hommel; 16. kort; 18/O.L.; 19. Ru; 20. soes; 22. polonaise; 24. bosruiter; 26. kamelot; 27. pistool; 29. hagel; 30. totem; 33. tip; 34. nul; 38. loempia; 41. gondel; 43. formule; 45. reep; 48. teen; 50. marge; 51. Maine; 54. zand; 55. n.m.; 56. al; 57. leeg; 60. kin; 61. toe; 63. Ra; 65. N.N. VERTIKAAL: 1. onvriendelijk; 2. plaats op de Veluwe; 3. drooginrich- ting; 5. Griekse held uit de Trojaanse oorlog; 6. zeevis; 7. dunne plek in een kledingstuk; 9. putemmertje; 10. lijst der aanhangige rechtszaken; 11. echtgenoot; 16. liefderijk, innig; 17. groot visnet; 18. Amerikaanse sier heester; 19. ontvlekkingsmiddel; 21. dik en plomp; 23. vrouwelijk rund; 26. tropisch roofdier; 27. kwajongen, deugniet; 28. edelaardig; 29. scherp, zuur; 30. langzaam; 31. stad in Afri ka; 33. niet mager; 35. wijfjesschaap; 37. zijrivier van de Rijn; 42. ve zelstof; 43. praalgraf; 44. sleepnet; 45. oude vlaktemaat; 47. plaaggeest; 49. boom; 52. fraai dier; 53. volksoverle vering; 54. officiële benaming voor Ierland; 55. vrucht; 56. openbaar ver voermiddel; 57. alkoholische drank; 59. afkerig van werk; 61. biljartstok; 63. vroeger soort onderwijs (afk.). OVWERKERK. Èij een gedichtenbundel met „Ouwerkerkse poëziepast besteen nostalgisch plaatje. Ouwerkerk in de twintiger jaren. Wie er opstaan Keetje". Wim Remeeus, Jo Hage, Toontje Vijverberg (nu mevr. T. van den Houten-Vijverberg) en Piet Hack (toen klokkeluider)en natuurlijk de oude toren. 1 2 3 5 6 7 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 i 26 20 21 22 23 24 'Xv 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 35 37 38 31 40 41 42 ;v| 43 44 45 47 48 49 TX?. 50 51 52 S3 54 55 58 >x 57 58 59 10 81 62 •3 84 85 V-V. 88 87 f 12 Onder het pseudoniem „Harwal", dat staat voor Karei en Ineke Hartemink-van der Wal, verscheen de gedichtenbundel: „Je kunt niet huilen met je mondvol". ZIERIKZEE YERSEKE BRUINISSE, 5-5. D'66 wil wat de Zeeuwse oesterteelt betreft, van de nood een deugd maken. Door de import van diverse oester- sekse Bank onmogelijk maakt, uitge- soorten, uit vreemd oesterbroed ont- woed zal zijn en de oesters misschien stond in de Oosterschelde en aan- resistent geworden zijn voor de bac- grenzende wateren een overvloedige terie, zou oesterteelt van deze soort wilde oesterpopolatie, onder meer aan velen werk en brood kunnen ver van de wat men noemt Japanse schaffen. Gedacht moet maar worden oesters en Portugeese oesters. Een aan de dagen voor 1963, toen honder- bepaalde soort, met de Latijnse den mensen in tientallen bedrijven naam Grassotrea gicas acht men ook vooral 's winters werk vonden in de wel voor de kuituur geschikt omdat oesterpakhuizen. - er/waarschijnlijk.:aen markt-1 voor-te vinden' zal zijn. Men heeft zijn ideeën op papier ge zet en deze notities gezonden aan het Werk en brood Delta instituut en het Rivo (Rijk sinstituut voor Visserij Onderzoek) Als de microcel oesterziekte die te Yerseke en aan verschillende momenteel oester kuituur op de Yer- Haagse ministeries. DE NIEUWE PUZZEL 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5