Financiering en fiscale claims zwaar probleem voor land- en tuinbouw Kamer kijkt De Koning op de vingers bij verdeling melksubsidie EG-landbouwbeleid „alleen in tijden van welvaart" Zuidelijke Landbouw Maatschappij Fietstocht Schoolreisje klas 1 t/m 6 de Meerpaal te Bruinisse Vlaardingen en zijn verkeersplan „Kind, ouders en ziekenhuis" De fosfaten in wasmiddelen Rotterdam heeft nieuwe metrolijn Situatie defensiematerieel beroerd" STREEKNIEUWS Verzekerden worden steeds oneerlijker Brugschade te Sas van Gent EG-kommissie stelt f 8 miljoen beschikbaar voor Polen 4 BERGEN OP ZOOM, 3-5. „Wij zijn van mening dat het 5 voor twaalf is voor wat betreft de ernstige problematiek waar de land- en tuinbouw steeds meer tegen aanloopt bij de overdracht van landbouwbedrijven en de daarmee samenhangende financiering en fiscale claims. Als landbouworganisaties zullen we ons dan ook ernstig moeten beraden over de positie van de eigenaar-verpachter, de pachter en de eigenaar gebruiker. Vanuit de Z.L.M. zullen we bij het Landbouwschap sterk aandrin gen om op korte termijn een studie over deze komplexe materie uit te doen voeren zodat op basis daarvan een beleid kan worden gevoerd om aldus te voorkomen dat vele bedrijven gedwongen zullen worden om af te haken." Deze ernstige woorden sprak de al gemeen-voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de heer A. J. G. Doeleman op de in „De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom ge houden hoofdbestuursvergadering. Pachtersvoordeel Nog steeds blijken er, aldus de heer Doeleman, veel onduidelijkheden te zijn over het pachtersvoordeeL Ondui delijkheden die in verschillende geval len hebben geleid tot belastingaansla gen waarbij de redelijkheid ver zoek is. We vragen ons dan ook af hoever we als land- en tuinbouw deze rechtson gelijkheid nog kunnen accepteren. Doeleman haalde daarbij Mr. D. J. de Korte, belasting-inspekteur te Zierik- zee aan die stelt dat „waarschijnlijk doordat de regeling van het pachters voordeel snel op papier moest komen er niet voorkomen is kunnen worden dat de regeling op bepaalde punten een willekeurig karakter heeft gekre gen. De praktijk bevestigt inderdaad, aldus de heer Doeleman, dat er enkele inspekteurs zijn die gebruik maken van dit willekeurig karakter. Anders gezegd: de onduidelijkhe den en onbillijkheden die er nog steeds bestaan betreffende het pach tersvoordeel krijgen verschillende bedrijfsgenoten via de blauwe enve loppe in de bus bezorgd. Het gaat daarbij om claims die een verdere exploitatie van het bedrijf onmoge lijk maken. Doeleman verklaarde er met grote klem bij het Landbouwschap op aan te zullen dringen om de problemen bij het pachtersvoordeel aan de staatsse- kretaris voor te leggen. De Z.L.M.-voorzitter zei overigens een toenemend aantal problemen te signaleren met betrekking tot de grond waar het de fiscale aspecten, de financiering en de pachtverhoudingen betreft Steeds meer blijkt dat de ge hanteerde waarde van de grond uit gaande van de verpachte waarde pro blemen op gaat leveren. Dit is ook het geval by overdracht tb.v' bedrijfsop volging - zowel wat de financiering als de fiscale afwikkeling van de over drachten betreft In dit verband noem de hij ook het steeds meer voorkomen van het te koop aanbieden van het bedrijf door de eigenaar aan de pach ter. Dikwijls levert de financiering daarbij voor laatst-genoemde grote problemen op. Naar de mening van de heer Doe leman worden veel van deze proble men veroorzaakt door het feit dat de bedryfsekonomische resultaten niet meer in verhouding staan tot de waarde van de verpachte grond; dè gemiddelde prijzen die wij voor onze produkten halen blijven ver achter bij de prysontwikkeling van de grond op pachtbasis. Hij noemde de aantas ting van het eigen vermogen als ge volg van deze ontwikkelingen een ernstige zaak. Prijsbesluiten Brussel Dat er in Brussel nog steeds geen beslissingen zijn genomen over de nieuwe prijzen betekent volgens de Z.L.M.-voorzitter een flinke schade post voor met name de veehouderij. Uit de onderhandelingen nu valt vol gens hem in ieder geval wel af te leiden dat de eenheid van Europa nog ver te zoeken is. Een trieste konklusie. Wel konstateerde hij dat er tijdens de vele onderhandelingen voor de land- en tuinbouw enige positieve zaken boven BRUINISSE, 4-5. Klas 1 t/m 6 van de o.Ls. de Meerpaal te Bruinisse is maandag en dinsdag op het jaarlijkse schoolreisje geweest De eerste twee klassen brachten een bezoek aan de Zoo in Antwerpen. Ook zagen de kinderen een film van Walt Disney: de schone slaapster. KLas 3 t/m 5 vertrok naar het Rijk van Nijmegen. In groepjes maakten de leerlingen een wandeling door het Openluchtmuseum in Arnhem. Ze bekeken veel spullen van vroeger tijden. Na dit leerzame deel volgde de ontspanning: het pretpark Tivoli in Berg en DaL Fietstocht Voor de zesde klas stond er een tweedaagse fietstocht op het program ma en wel over Schouwen-Duiveland. Het begon in Ellemeet, waar een hapje werd gegeten. Via de Hogezoom gin gen de leerlingen naar Burgh-Haam- stede, waar een bezoek werd gebracht aan de Schouwse Kaasboer. De heer V. d. Wekken gaf een uiteenzetting met behulp van dia's over het kaasmaken. De overnachting was in het jeugdhotel de Schouwse Boer. Voor het slapen gaan werd nog een wandeling gemaakt over de duinovergang de Verklikker. De volgende ochtend werd slot Haamstede bezichtigd en werd een wandeling door de Domeinen ge maakt 's Middags brachten de scho lieren een bezoek aan het werkeiland de Neeltje Jans. In restaurant Bomme- nede volgde de slotmaaltijd. In de ha ven van Bommenede ging de zesde klas op de modelkotter van de familie De Koning en voer over het Grevelin- genmeer richting Bruinisse. water zijn gekomea Zo zullen de posi tieve Monetaire Compenserende Be dragen (MCB's) voor Nederland met 1 punt minder worden afgebroken en de prijsverhoging gaat met ruim 1% om hoog. Zoals het er nu uitziet zal de melk- heffing met een half procent verlaagd worden en wat vooral belangrijk is dat er geen gedifferentieerde melkheffing zal komen. Geen vrijstelling dus voor de melkveehouders die minder melk produceren dan 60.000 liter melk per jaar. Boven de akkerbouw hangt nog steeds de dreiging van de produktie- doelstelling m.b.t de granen. „Wij vra gen ons af, zo besloot de Z.L.M.-voor zitter, hoe een dergelijke regeling gaat uitpakken en zal doorwerken op de prijsvorming van de tarwe in de ko mende jaren! Wij maken ons daar bij zonder veel zorgen over". DEN HAAG. Nederland is donder dag voor een periode van drie jaar herkozen als lid van de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties. VLISSINGEN. Donderdagavond om tien uur zijn de Belgische rede diensten op de Vlissingense rede be gonnen met een prikaktie die het he le scheepvaartverkeer van en naar de Belgische haven Antwerpen lamlegt. VLAARDINGEN, 6-5. Woedende middenstanders en bewoners van het centrum van Vlaardingen hebben donderdag alle toegangswegen tot de binnenstad hermetisch afgesloten. Met deze blokkade wilden de aktie- voerders hun protest tegen het voor nemen van de gemeente een verkeer- scirkulatieplan voor de binnenstad in te stellen kracht bijzetten. Het plan voorziet in de opdeling van het centrum in verschillende sektoren. Europa zonder slagbomen VAALS, 6-5. Onder het motto Eu ropa zonder slagbomen" hebben, dpn- derdag rond het drielandenpunt in Zuid-Limburg ongeveer duizend jon geren en een aantal leden van het Eu ropese parlement, waaronder de Ne derlander Harry Notenboom, een voettocht gemaakt door West- Duitsland, Nederland en België als symbool van vrij verkeer. Bij het drielandenpunt in Vaals werd het woord gevoerd, waarbij centraal stond dat alle belemmeringen aan de grens dienen te vervallen, zowel wat betreft personen- als goederenver keer. In de ochtenduren waren de jonge deelnemers uit West-Duitsland en de Beneluxlanden gast van het Akense stadsbestuur dat hen in de Kroonzaal van het stadhuis ontving. UTRECHT, 6-5. De werkgroep ,,Kind, Ouders en Ziekenhuis" in Utrecht heeft een „wegwijzer" op gesteld voor ouders wier kind in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Aan de hand daarvan kunnen de ou ders samen met de huisarts bekijken naar welke specialist in welk zieken huis hun zoon of dochter het best kan worden verwezen. BORSSELE. De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) wil zo snel mogelijk een aparte noodregelkamer bouwen van waaruitde kerncentrale Borssele kan worden uitgeschakeld in noodge vallen. DEN HAAG. Twee jongetjes van zeven jaar oud hebben donderdaga vond tegenover de Haagse politie toegegeven dat zij een week geleden met zijn tweeën grote vernielingen hebben aangericht op de Haagse be graafplaats, Nieuw Eijkenduinen. UTRECHT, 6-5. Een verbod op fos faten in wasmiddelen gaat de gebrui kers een bedrag van 150 miljoen gul den per jaar kosten. Daarbij zijn nog niet inbegrepen de extra kosten als gevolg van een verhoogde aantasting van de gebruikswaarde van wasgoed en wasmachines. Deze kunnen hier- van een veelvoud bedragen. Bovendien heeft een fosfaatloze was weinig effect op de overbemesting van de oppervlaktewateren. De enige op lossing is defosfatering van het afval water. Tot deze konklusie komt de Neder landse Vereniging van Zeepfabrikan ten na een uitgebreide studie van de gevolgen van een verbod op fosfaten in wasmiddelen. ROTTERDAM, 6-5. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft donderdag in Rotterdam de eerste acht kilometer van de nieuwe oost-west- metrolijn in gebruik gesteld. De nieuwe metrolijn verbindt de Coolhaven in het westen met station Capelsebrug op de oostelijke grens van Rotterdam. Het is een gekombineerde metro- sneltram-verbinding, die op station Beurs de noord-zuidlijn kruist en daar overstapmogelijkheid biedt. De hele ruim achttien kilometer lange oost-west-lijn moet in 1986 klaar zijn. Deze loop t dan van het Marconiplein (op de grens met Schiedam) naar de oostelijk van het centrum gelegen nieuwbouwwijken Ommoord en Oosterflank. De eerste acht kilome ter heeft 700 miljoen gulden gekost. De kosten van de hele lijn worden ge raamd op 1,2 miljard gulden. Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET verwacht als de nieuwe lijn helemaal klaar is ongeveer 70.000 passagiers per dag te zullen vervoeren. Kritiek De Rotterdamse wethouder voor verkeer, Hans Mentink, uitte don derdag kritiek op de wijze waarop het openbaar vervoer in Nederland is georganiseerd. Door die slechte orga nisatie wordt volgens hem een goede integratie tussen metro en streekver voer belemmerd. Hij heeft dan ook grote zorgen over het reizigersaanbod op de nieuwe lijn, omdat er te weinig aansluitin gen op het streekvervoer zijn. Juist het streekvervoer moet voor de verbindingen zorgen met de gebie den waar de helft van de bevolking woont die van de nieuwe kostbare metrolijn gebruik zal maken, zo zei Mentink. Hij vroeg de minister in de ze situatie verbetering aan te bren gen. EDE, 7-5. De situatie van het de fensiematerieel is bedroevend. De to tale inzetbaarheid van essentiële middelen is ernstig aangetast, waar bij situaties waarin die inzetbaar heid minder dan de helft bedraagt eigenlijk al normaal zijn. De wacht tijden voor reserve-onderdelen wor den alleen maar langer en als er geen illegale bevoorradingspraktijken zouden bestaan, zou de gehele krijgs macht al lang hebben stilgelegen. Deze onverbloemde kritiek op de materieelsituatie bij de krijgsmacht uitte vrijdag de voorzitter van de Ver eniging Militair Technisch en Spe cialistisch Beroepspersoneel (VMTB) Arie van Twigt, op de algemene le denvergadering in Ede. BRUINISSE „Onze Hoeve"-kerkdiensten Zondag 9 mei beginnen in „Onze Hoeve" op het Aqua-delta gebied weer de zomerse kerkdiensten die door verschillende predikanten, pastoors, alsmede het Leger des Heils zullen worden geleid. Onlangs werd al een Paasdienst gehouden die zeer goed was bezocht. Kollekte Mbuma-zending Ten behoeve van de Mbuma- zending werden in de maand april de volgende bedragen gekollekteerd: door Rozi de Jonge 37,90; Jos de Jonge 123,90; Martin v. Dommele (J.P.zn) 67,75; Martin v. Dommele (J.zn) 69,20; Alle gevers en geefsters hartelijk dank. Henri Dunant Het Rode Kruis hospitaalschip de Henri Dunant" brengt maandag 10 mei een bezoek aan Bruinisse. Het koppelings mechanisme ROTTERDAM, 6-5. De kom- plexe aard van het koppe ling smechanisme in de sociale zekerheid leent zich voor her bezinning. De bestaande bruto-koppeling aan de rege- lingslonden, de netto koppeling op het minimumni veau en prijsindexering voor de kinderbijslagen zijn vor men van zichzelf vernietigende perfektie. Deze visie van de direkteur- generaal van de rijksbegroting van het ministerie van finan ciën, dr. L. J. C. M. Ie Blanc, komt ter sprake op een sympo sium over sociale zekerheid en recessie, dat het Instituut voor onderzoek van overheidsuitga ven op 14 mei houdt in Rotter dam. Dr. Le Blanc vindt dat het huidige koppelings systeem bovendien leidt tot twijfelachtige ingrepen omdat aanpassingen altijd achteraf gebeuren. DEN HAAG, 6-5. Minister De Koning van landbouw en visserij staat voor de taak om een EG-subsidie van twin tig miljoen gulden te verdelen onder de kleine melkvee houders. Dat is een zoethoudertje van de EEG als tegemoetkoming voor het debacle van de „gedifferentieerde mede-verantwoordelijkheidsheffing" op de melk- produktie die het binnen de EEG niet heeft gehaald. AMSTERDAM, 6-5. De verzeker den worden steeds oneerlijker. Het aantal schadeclaims, met name bij inboedelverzekeringen (brand en in braak), waar een luchtje aan zit loopt de spuigaten uit, zo zei bestuurslid mr. J. J. van Rijn van het verzeke ringsconcern N ationale-N ederlanden bij de presentatie van het jaar verslag. Zonder nu een heksenjacht te ontketenen, gaat Nationale-Neder- landen debieuze schademeldingen scherper kontroleren. Een nevenge volg van de toenemende verzeke ringsfraude is, dat bijv. de inboedel premies voor winkels ongeveer 30 tot 40 procent te laag zijn. „Wij zijn bezig de premies met ca. 110 procent te ver hogen", aldus de heer Van Rijn. Met argusogen zal de vaste kamer kommissie voor landbouw nagaan hoe de minister dat potje voor kleine melkveehouders zal aanspreken. Tij dens een mondeling overleg met de minister van donderdag werd de toe zegging afgdwongen dat de kamer- kommissie nauwgezet zal worden in- geïnformeerd over de besluitvor ming over de uitkeringsnormen. Explosie Dat er dit jaar een explosie van EEG-subsidies aan de melkveehou derij voor de deur staat wordt door vrijwel geen kommissielid rpeer bet wijfeld. Maar hoe daar een stokje voor kan worden gestoken is een nog onbeantwoorde vraag. Het fundamentele debat över de vraag of de landbouwoverschotten door middel van het prijs(subsidie)beleid, dan w4l door direkt ingrijpen door het afkondigen van produktiequota uit de EEG moe ten worden weggewerkt, bleef ook donderdag steken in het dilemtna dat wat Nederland zou willen onderge schikt is aan de besluitvorming in de EEG. DEN HAAG. Minister Van der Louw (c.r.m.) wil een vermindering van de subsidies aan orkesteij om ruimte te scheppen voor nieuw beleid op het gebied van de kunsten. Dat staat in een brief die minister Van der Louw heeft gezonden aan de raad voor de Kunst, zo heeft het ministerie van c.r.m. donderdag bekendge maakt. SAS VAN GENT, 6-5. De schade aan de brug bij Sas van Gent over het ka naal Gent-Terneuien, die donderdag middag werd geramd door een Zweeds autoschip, beloopt volgens eerste ramingen van Rijkswaterstaat een bedrag van vele miljoenen gul dens. Het herstel van de kapotgeva- ren oostelijke pijler en de aanzet van de brug zal vermoedelijk enkele maanden, zoniet een jaar, in beslag nemen. BRUSSEL, 6-5. De EG-commissie in Brussel heeft een bedrag van ruim 8 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor humanitaire hulp aan de Podlse bevolking. Het geld gaat naar 27 niet- gouvernementele hulporganisaties die er in totaal 117 vrachtwagens met elk 20 tot 22 ton levens- en ge neesmiddelen mee naar Polen zullen sturen. Die levens- en geneesmidde len zullen rechtstreeks onder de Poolse bevolking worden verdeeld. Ruim een derde van de 8 miljoen gulden gaat naar de Charitas- organisaties in de EG-lidstaten. Charitas-Neerlandia in ons land krijgt 412.000 gulden. Het Neder landse Rode Kruis krijgt ruim 155.000 gulden om er hulp mee te ver lenen en de protestantse „Europa- commissie" ontvangt 134.000 gulden voor de aankoop van levens- eri ge neesmiddelen. Al eerder In maart en april van dit jaar heeft de EG-commissie al een bedrag van in totaal 14,75 miljoen gulden ter be schikking gesteld waarmee 239 vrachtwagens met levens- en ge neesmiddelen naar Polen gestuurd konden worden. Ook voor het verle nen en verdelen van die humanitaire hulp werd gebruik gemaakt vkn de diensten van niet-gouvernementele organisaties. ARNHEM, 6-5. Maar al te duidelijk blijkt dat een ge meenschappelijk landbouwbeleid alleen in tijden van welvaart tot stand kan komen. Bij ekonomische teruggang steekt de bescherming van de markt voor eigen produkten te vaak de kop op en kalft de bereidheid tot gemeenschappelijke financiering af. Het is niet zeker of het unieke EG-bouwwerk bestand zal zijn tegen de zware stormen die nu onze gemeenschappelijke ekonomie teisteren. ZIERIKZEE. Het interieur van Speelgoedhuis f. Lindhout aan de St. Domusstraat, is ..flink onderhandengenomen en oogt weer goed. met het „seizoen" zo ongeveer weer voor de deur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat zei voorzitter W. Lokhorst van de Gelderse Maatschappij van Land bouw donderdag op een ledenraads vergadering van zijn organisatie in Arnhem. Volgens Lokhorst probeert met name Engeland het beginsel van gezamenlijke financiële verantwoor delijkheid voor de kosten van het be leid uit te hollen en zijn ook de overi ge landen niet meer zo toeschietelijk in het dragen van verantwoordelijk heid voor de gezamenlijke kosten. „De budgettaire lasten zijn volgens de niet-landbouwpolitici te hoog op gelopen en men is voorlopig zeker niet van plan om de financie ringsmiddelen verder op te voeren", aldus Lokhorst, die konstateerde dat de druk om het bestaande landbouw beleid te wijzigen dan ook bij voort during toeneemt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4