deunloo b.u. Wél positieve reakties van zowel Argentinië als Engeland Zeeuwse Energiemaatschappij boekt winst van f 21 miljoen Huiswerk voor diplomaten Tyfus op de Falklands Nederland wil vrede rond Falklands Onduidelijkheid rond Falklands Drama aan Oostduitse grens Billy Graham in Moskou Harriers verdwenen WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Rapport: Israëlische bezetting nadelig voor Arabische gebieden Resultaat over 1981 AGENDA installatiebedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LIJNEN 2 De erg gevaarlijke militaire ont wikkeling rond de Falkland-eilan- den, hebben - hoe tragisch op zich ook - een element van hoop gewekt, dat een volstrekte losbarsting van ge weld nog kan worden voorkomen. Even tevoren leken alle diplomatie ke pogingen om klaarheid in de zaak te brengen, te mislukken. Na het zin ken van schepen aan beide zijden van de belligerenten, lijken de diploma tieke kansen echter weer wat te groeien. Opvallend daarbij is de rol van de V.N. doorgaans nogal eens aange merkt als een machteloos instituut bij hevige konflikten, maar nu toch opvallend aktief in de persoon van de sekretaris-generaal. Misschien juist een meevaller, dat de sekre taris-generaal een Zuid-Amerikaan is - de Peruaan (Javier Perez de Cuel- lar). Hoe ook, Argentinië verklaarde gisteren de voorstellen voor een vreedzame regeling van het Falkland-konflikt te aanvaarden. Laat (ook gisteren) Londen nu ook verklaren dat het ,,in positieve zin zal reageren op de ideeën van de sekretaris-generaal. Parallel met de voorstellen van de V.N. lopen voorstellen van de Vere nigde Staten, terwijl ook Peru (en Ierland) zich inspannen om verdere uitbreiding van het geweld in te dammen. De diplomatie lijkt weer een kans te krijgen, maar er zal nog wel heel wat water rond de Falklands spoe len, voordat er echt een regeling op tafel ligt, die voor beide partijen aan vaardbaar is. Argentinië is welis waar de agressor, maar Engeland heeft eerder in de tijd, het reeds lang akute gevaar onderschat Beunos Ai res te lang aan het lijntje te houden. Toen de klap viel reageerde het met een felheid, die terugkrabbelen al da delijk moeilijk maakte. Overigens heeft Groot-Brittannië ook zelf voorstellen gedaan aan de Verenigde Staten om tot oplossing van de krisis te komen. Huiswerk ge noeg derhalve voor de diplomaten, maar over Londens laatste stappen is nog niets bekend, alleen dat terug trekken van de Argentijnse troepen voorwaarde blijft en dat zal mogelij ke onderhandelingen, niet simpel maken. Op tafel ligt verder de Britse belof te, dat er geen oorlogshandelingen meer zullen plaats vinden buiten de 200 mijl - „oorlogszone", mogelijk in gegeven door het torpederen van de Argentijnse kruiser. Die dreigde waarschijnlijk wel, maar het is niet zeker of het gevaarte binnen - of bui ten de genoemde zóne voer. LONDEN, 6-5. Onder de Argentijn se soldaten die op de Falkland- eilanden zijn gelegerd is een soort ty fus uitgebroken. Dit is donderdag in Londen uit bronnen bij de westerse inlichtingendiensten vernomen. Het zou gaan om de zogenaamde Japanse riviertyfus, een ziekte waaraan tij dens de Tweede Wereldoorlog 12.000 geallieerde soldaten in het Verre Oosten hebben geleden. De ziekte wordt verspreid door lar ven en gedijt bij slechte riolering. Zij veroorzaakt hoofd- en spierpijn, gaat gepaard met koortsaanvallen en moet bestreden worden met anti biotica. Het bureau voor de Falkland-ei- landen, een onofficiële organisatie die de bewoners van de archipel ver tegenwoordigt, deelde mee berichten te hebben ontvangen dat er sprake is van een dysenterie-epidemie onder de Argentijnse troepen. DEN HAAG, 6-5. De Nederlandse regering wil met kracht nastreven dat er in het konflikt tussen Groot- Brittannië en Argentinië om de Fal- klandeilanden een staakt het vuren tot stand komt. Het is van het groot ste belang dat dit staakt het vuren tot stand komt, zo zei minister Van der Stoel van buitenlandse zaken donderdag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Vervolgens moet er volgens Van der Stoel een po litieke oplossing worden nagestreefd die past in de context van resolutie 502 van de Veiligheidsraad over de Falklandkrisis. TEHERAN. De Iraanse troepen hebben de grens met Irak bereikt Zij vorderen ten westen van de weg Ahwaz-Chorramshar (zuidelijke sek- tor van het front). Dit heeft racüo-Tehe- ran vrijdagochtend gemeld, een geza menlijk communiqué citerend van de generale staf en de wachters van de revolutie. BRUSSEL. De Nederlandse mi nister van defensie, mr. Hans van Mierlo, vindt dat er een goede kans bestaat dat Groot-Brittannië en Ar gentinië binnen enkele dagen tot een staakt het vuren besluiten. LONDEN/BUENOS AIRES/NEW YORK, 6-5. Argen tinië en Groot-Brittannië hebben beiden „positief gerea geerd op een VN-voorstel voor een vreedzame regeling van de Falklandkrisis, dat een staakt-het-vuren ver bindt aan terugtrekking van de Argentijnse troepen en de Britse vloot. Maar de standpunten van beide landen liggen nog ver uiteen. Belangrijk strijdpunt blijft de kwestie van de soevereiniteit over de Falkland-eilanden. Nu het op het militaire vlak rustig is, koncentreert alle aktiviteit zich op di plomatiek terrein. VN-sekretaris-generaal Perez de Cuellar kondigde woensdagavond aan, dat Argentinië positief had ge reageerd op zijn „ideeën" voor een vreedzame regeling van de krisis. Het ministerie van buitenlandse za ken in Buenos Aires liet weten, dat Argentinië klaar is voor onderhande lingen en een rol van de Verenigde Naties daarbij aanvaart. LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Pym, heeft Ar gentinië er donderdagavond van be schuldigd het vredesinitiatief van Peru te hebben laten mislukken. BRUSSEL. De Europese bondge noten van Groot-Brittannië in de NAVO hebben donderdag de Argen tijnse invasie op de Falkland-eialden veroordeeld. DUBLIN, IERLAND. Premier Haughey van Ierland heeft donder dagavond gezegd dat zijn land nog steeds beëindiging wil van de sancties die de EG tegen Argentinië genomen heeft, ondanks kritiek van Groot-Brit tannië. B RUNS WIJK, 6-5. Westduitse auto riteiten hebben een Oostduitse grens wacht in staat van beschuldiging ge steld wegens moord De 19-jarige man schoot woensdag bij de grenspQst Helmstedt een kollega met een machi negeweer dood en vluchtte naar het westea De beklaagde bekende donderdag vier schoten op zijn kollega te hebben afgevuurd voordat hij over de grens ontsnapte. Dit is in een verklaring van de Westduitse regering bekendge maakt Het Oostduitse persbureau ADN meldde donderdag dat de andere grenswacht, Erhard Knospe, verrade- lijk is vermoord" bij zijn werk „de staatsgrens te beschermen". Het ver telde niet dat de man werd vermoord door een kollega. Oost-Duitsland heeft Bonn gevraagd om uitlevering van de vluchteling. DEN HAAG, 7-5. Vrijdag arriveert de Amerikaanse evangelist Billy Graham in Moskou, waar hij volgen de week zal deelnemen aan het vre- deskongres der wereldgodsdiensten. Patriarch Pimen van Moskou, hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, heeft hiervoor 480 vertegen woordigers van boeddhisme, christendom, hindoeïsme, islam en jodendom uitgenodigd. Vooral de dreiging van een kernoorlog zal aan de orde komen. Het thema van het kongres luidt „het gezamenlijk op treden van vertegenwoordigers van kerken en religie om het heilige ge schenk van het leven te redden van een nucleaire katastrofe". Staakt-het-vuren Een onmiddellijk staakt-het-vuren is „een eerste stap naar een oplos sing", aldus het ministerie. De Britse premier, Margareth Thatcher, noem de de voorstellen van Perez de Cuel lar „positief". Maar volgens haar vormen zij slechts een basis waarop verder moet worden gebouwd. That cher benadrukt ook dat van een staakt-het-vuren geen sprake kan zijn zonder terugtrekking van de Ar gentijnse troepen van de eilanden. „Er zijn tegenstrijdige berichten over het Argentijnse antwoord op de VN-voorstellen. Zij zijn zeer geïnte resseerd in een staakt-het-vuren, maar zullen misschien niet akkoord gaan met het terugtrekken van hun troepen of dat wel doen, maar dan ei sen stellen inzake de soevereiniteit. Wij hebben reden tot wantrouwen", aldus Thatcher. Zij zei ook dat Groot-Brittannië militai re aktiviteiten in de zuidelijke At lantische Oceaan zal voortzetten. LONDEN, 6-5. Sinds donderdag worden twee Britse jachtbommenwer pers van het type Harrier en hun pi loten vermist De toestellen bevonden zich ten zuiden van de Falkland-eilan den. Dit heeft de militaire korrespon- dent van het Britse persbureau Press Assocation donderdagavond gemeld onder aanhaling van „zekere bronnen". Een woordvoerder van het ministe rie van defensie weigerde dit bericht te bevestigen. Zaterdag 8 en zondag 9 mei Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, t,el. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts mevr. H. A. Boom-Keizer, Westerbanweg 14 Burgh- Haamstede, tel. (01115) 3103, neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetij straat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Kerkweg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. GENEVE, 6-5. De Israëlische bezetting is nadelig voor de Arabische gebie den die in de oorlog van 1967 werden veroverd. Dit staat in een rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties (ILO). Het rap port, dat woensdag in Geneve is gepubliceerd, zal in juni worden voorgelegd aan de jaarlijkse vergadering van de ILO. De ekonomische en sociale gevol gen van de bezetting worden alleen maar erger naarmate deze langer duurt. De werkgelegenheidssituatie in de gebieden wordt zwaar belast door het „maatschappelijk vacuüm" en de onmogelijkheid voor de bevol king haar eigen doelen te bepalen, zo staat in het rapport. Emigratie De „enorme" emigratie van ar beidskrachten naar Israël (een derde van het totaal aantal werknemers) gaat door. De opleidingsmogelijkhe den in de bezette gebieden zijn onvol doende en bovendien wordt daarbij voornamelijk gekeken naar de vraag van de werkgevers in Israël. Volgens niet officiële schattingen is meer dan eenderde van de grond op de westelijke Jordaanoever afgeslo ten omdat het in beslag genomen of gekocht is voor civiele en militaire doeleinden. Daarbij wordt vast gesteld dat tegen het vorderen van grond niets kan worden gedaan ten zij iemand een eigendomsbewijs heeft. Dit terwijl op het moment van de bezetting nog geen 30 procent van de grond was geregistreerd, aldus de ILO. WASHINGTON. President Ronald Reagan zal zondag het begin in juli in genève van de onderhandelingen in zake vermindering van de strategi sche bewapening (start) aankondi gen. BRUSSEL Een woordvoerder van het kantoor van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in Brussel heeft donderdag bevestigd dat neo-nazis in trainingskampen van Libanese Falan- gisten in Libanon zijn geweest _L_i MIDDELBURG, 6-5. De NV PZEM (Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij) heeft over 1981 21 mil joen gulden winst gemaakt. Dat was vier miljoen gulden minder dan in 1980. Dat staat in het door de PZEM gepu bliceerde jaarverslag over 1981. De gassektor leverde dankzij de stijging van de gasprijs per 1 januari 1981 een winst op van 14,2 miljoen gulden in 1981. Dat was in 1980 nog maar 6,5 mil joen gulden. De elektriciteitssektor behaalde in 1981 6,8 miljoen gulden winst. In 1980 was dat 18,5 miljoen gulden. De afzet van elektriciteit liep vo rig jaar met twee procent terug. De kerncentrale Borssele heeft vo rig jaar een bedrijfstijd gehaald van 77,63 procent. Dat was 13,27 procent minder dan in 1980, maar dat kwam doordat de kerncentrale Borssele be gin 1981 een betrekkelijk lange tijd heeft stilgelegen in verband met splijtstofwisseling. De PZEM heeft vorige jaar voor de opwekking van elektriciteit 73 pro cent splijtstof gebruikt, 4,3 procent aardgas en 22, 7 procent olie. Samenwerkingsvoordeel Het samenwerkingsverband tus sen de drie zuidelijke energie-maat schappijen van Brabant, Limburg.en Zeeland heeft de PZEM vorig jaar 8,5 miljoen gulden voordeel opgeleverd. Deze grote winst komt vooral voor rekening van de kolen gestookte cen trale van de Provinciale Brabantse Energie Maatschappij bij Steenber gen. In het jaarverslag 1981 doet de di- rektie van de NV PZEM een beroep op de regering om snel en duidelijk aan te geven van welke energiedra gers moet worden uitgegaan, zodat een elektriciteitsvoorziening kan worden opgebouwd die rekening houdt met de konkurrentieverhou- ding ten opzichte van de ons omrin gende landen. De direktie van de NV PZEM vraagt zich in dit verband af, of door de Brede Maatschappelijke Diskussie Energiebeleid de beslis sing omtrent deze zaken niet onnodig lang wordt uitgesteld. Nederland zal daardoor op het vlak van de energievoorziening een forse achterstand oplopen ten opzichte van vrijwel alle geïndustrialiseerde lan den, aldus de direktie van de PZEM in haar jaarverslag over 1981. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Vrijdag 7 mei Zierikzee „Huis van Nassau". Vogelvereniging „Zang en Kleur. 20.00 uur. Concertzaal. V.V.D. lezing Ed Nij- pels. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Verkiezingsbijeenkomst C.D.A.-Duiveland. 20.00 uur. Zaterdag 8 mei Schouwen-Duiveland Landelijke fietsdag. 8.00 - 13.00 uur. Zierikzee Concertzaal. Jubileumbal dans school Kramer-de Groot. 20.00 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Inleveren mate riaal bazar. 10.00 - 12.00 uur. Dorpshuis. Solistenconcours „Luctor et Emergo". 19.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Dorpstheater. 19.30 uur. Zondag 9 mei Zierikzee Concertzaal. Film: „History of the world". 15.00 en 20.00 uur, a.l. Maandag 10 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering kommissie onderwijs. 16.15 uur. Serooskerke Dorpshuis. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kulturele Kommissie. Lezing over Jeroen Brouwer, ZV.U i.s.m. plattelandsvrouwen. 13.30 uur. Dinsdag 11 mei Zierikzee .MarktzichtFraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Reis naar Kon. tuinen te Laeken, Brussel. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Gemeentehuis. Kommissie Sport- Jeugd- Kulturele Zaken. 19.30 uur. Brouwershaven Tripje Plattelandsvrouwenbond. Start Markt: 13.45 uur. Woensdag 12 mei Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Jubileumkoncert ko rengemeenschap. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. N.C.V.B.- afdeling. 20.00 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBej aardensoos 16.00 uur. Sirjansland Horecagroothandel Fa. Poot. Open huis. 14.00 - 22.00 uur. Bruinisse ,,'t Centrum". Diskussieavond VARA-diskussie-ayond. 20.00 uur. Donderdag 13 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jongeren C.N.V. in Zeeland. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Kom missie Openbare Werken. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. Sirjansland Horecagroothandel Fa. Poot. Open huis. 14.00 - 22.00 uur. Zaterdag 15 mei Zonnemaire Mobiele tent, schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. Maandag 17 mei Zierikzee „Huis van Nassau". Ruilavond Int. Ver. Philatelica. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kulturele Kommissie. Lezing over Jeroen Brouwer, ZVU i.s.m. plattelandsvrouwen. 13.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Dinsdag 16 mei Burgh Cafétaria „Westhoek". Verkiezings programma V.V.D. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Voorlichtings avond glasmozaïek Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Donderdag 20 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 21 mei Zierikzee R.K.-kerk. Oratoriumvereniging. Uitvoering. 20.00 uur. Zaterdag 22 mei Brouwershaven Sportpark „Onder de molen". Ver trek wandeltocht A.S.V. 14.30 uur. Maandag 24 mei Rennesse „Wapen van Zeeland". Verkiezings programma V.V.D. 20.00 uur. Dinsdag 25 mei Haamstede Hotel Bom. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. Donderdag 3 juni Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 5 juni Zonnemaire Mobiele tent, I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert „Apollo". 20.00 uur. Zaterdag 26 juni Zonnemaire Mobiele tent, I. M. v. d.. Bijlstraat. Koncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur De potloodjes worden weer om klemd; de hersencelletjes gepijnigd, de papieren ingevuld, alles binnen de examen-spanningsboog met hoop en vrees als uiteinden. Op een examen weet je wel het een en ander zéker, maar doorgaans lang niet alles. Ja, als je buiten komt; dan schiet vaak een heldere gedachte door 't geplaag de hoofd of „kom je op een woord", dat toen niet wilde opborrelen. Soms laat een gladjanus zich iets ontvallen en denk je: ,,o, wat stom, dat wist ik ook, maar ik heb het wel\mooi fout" nou ja ,,mooi fout"). Misschien staat B.M. niet meer op de examenagenda. Dat ivas „erg" moeilijk en er was een onberispelijke methode om te kontroleren, of je goed zat of fout. De beschrijvende meetkunde (B.M.) betekende de pro- jektie van stereometrische figuren in een plat vlak. Waarom „ze" niet me teen in het platte vlak begonnen, is een niet te beantwoorden vraag, maar geprojekteerd moest er wor den. Men kreeg uiteindelijk een vrij dicht samenspel van lijnen op het pa pier en doorgaans waren er twee drie, die je kon verlengen. Verlengen kun je natuurlijk iedere lijn, maar die bewuste twee drie mcesten - na verlenging - elkaar snijden in één punt. Sneden ze wel, dan was het goed; sneden ze niet, dan was het „dus" fout. Bij ondergetekende sneden ze el kaar doorgaans niet in één punt, ook op het examen niet en zo iets is ui terst verdrietig. In het verdriet (met een kleine „v") overigens schuilt echter mede de kracht van het examen doen. Het hele leven is een examen. Het zou een wonder heten, als altijd maar alle levenslijntjes door één en hetzelfde punt zouden gaan. Zo werkt dat niet. Niet alleen op het examen, maar ook in (ons al ler) maatschappijtje zit men er vaak naast. Wie die ervaring op een exa men alvast heeft opgedaan, staat la ter niet meer zo vreemd en pijnlijk verrast te kijken. Er gaat een gerucht - als gezegd - dat zelfs voor de exakte mensen van het atheneum B.M. van de lijst van examenvakken is afge voerd. Dat zou toch jammer zijn. want destijds was dat ons aller toetssteen, die de onontbeerlijke zielskrisis teweeg bracht bij de B- klantjes". Overigens zijn er ook nu. nog wel krisisjes; de tekstvertaling bij een Franse strip, naar ik hoorde. De plaatjes vertelden niet al te veel en uitgerekend in een striptekst, kun nen heel rare woorden voorkomen en die zaten er dan ook in. Fantasie is dan nodig, om een blanco stukje (woord ken ik niet) te overbruggen en wie goed raden kan, kan goed ra den en weet er toch soms nog iets aar digs van te brouwen. Maar - zoals de geleerden zeggen - „examens zijn dres suur, geen wasdom"; weer zo'n krip- tische uitlating, die het examen als verschijnsel signaleert, maar er na tuurlijk niet alles over verklaart. Hoe ook, de potloodjes worden weer omklemd, de hersencelletjes gepij nigd enz. SCHIER EI LA NDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2