„Signatuur" graveert namen in groot en klein koperwerk deurloo r~ mode Dood door vallende plaat Ontsnapten in Nederland Persoonlijke kadootjes Twee zwaar gewonden in woning STREEKNIÉÜWS Werkloosheid in Nederland Kraken van woningen Inscriptie op bevrijdings monument Bevrijdingsherdenking concentreerde zich te Groningen Diefstal voor Polen bestemde goederen Overval op juwelier GRONINGEN, 5-5. Koningin Beatrix en prins Claus hebben woensdag middag in de Martinikerk in Groningen de nationale viering van de bevrijding bijgewoond. Het koninklijk bezoek aan de mani festatie is zonder ongeregeldheden verlopen. Voor de nationale manifes tatie waren ongeveer twaalfhonderd mensen uitgenodigd, onder wie minis ter-president Van Agt, de Kommissa- ris der Koningin in Groningen, Von- hoff en Kamervoorzitter Dolman. Ko ningin en prins waren per vliegtuig naar Groningen gekomen. Ontvangst Het koninklijk paar werd op het stadhuis van Groningen ontvangen door burgemeester Buiter, die konin gin en prins naar de kerk begeleidde. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst werd gesproken door Mr Th. van Lier, voorzitter van het Komité Viering Be vrijding, mevrouw D. Heroma-Mei link, oud-Kamerlid, en de Groningse W>AA»IAAAA#VAAAAAAAA#WW» jEerste I j wilde veulen i MIDWOLDA,~5-5.In het bosJ i achter de Ennemaborg in Mid- i i J wolda is het eerste wilde veu- len sinds eeuwen in Nederland J i geboren. Het dier, een hengst, i i is de zoon van Jota, één van de i i twee drachtige Poolse Tarpan- i paarden die eind oktober vorig i i jaar naar ons land zijn ge- haald. Naast een hengst is toen i ook de tweede merrie, Ozanka, i naar Nederland gekomen. Zij 1 i verwacht haar kleintje over i twee weken. i Kommissaris der Koningin Vonhoff Het Noordelijk Filharmonisch Orkest zorgde voor muzikale onderbrekingen. BERLICUM (N-B), 5-5. De elfjarige H. Dobbelsteen uit het Noordbrabant se Middelrode is onder een vallende spaanplaat terechtgekomen en gedood. De wind waaide deze plaat van een bestelbusje op het moment dat de jon gen met zijn fiets door de auto werd ingehaald. De plaat kwam op de jongen terecht die ter plaatse overleed. ULVENHOUT, 5-5. In het Brabant se kerkdorp Ulvenhout is de witte tankauto aangetroffen waarmee de ter dood veroordeelde Belg Freddie Horion (34) en de Nederlander Albert H. (30) zich zaterdag uit de voeten hebben gemaakt na hun ontsnapping uit de gevangenis in Leuven. Dat heeft de rijkspolitie te Nieuw Ginne- ken pas woensdagmiddag bekendge maakt. De politie werd op de tankwagen geattendeerd door bufgers. Volgens de rijkspolitie is de tankwagen hoogstwaarschijnlijk zondagochtend al door beide voortvluchtige misda digers in de Mgr. Vein Hooijdonk- straat achtergelaten. Diezelfde nacht zijn in Ulvenhout twéé personenau to's gestolen, waarvan een uit een ga ragebedrijf. ZIERIKZEE. Geel koperen voorwerpen in de nieuwe winkel „Signatuur". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIEBIKZEE, 5-5. Zonder veel ophef openden Frank en Ansje Sitsen deze week hun nieuwe winkel op de Dam te Zierikzee. „Signatuur" heet deze nieuwe zaak en - de naam zegt het al - men kan er diverse soorten (geel koperen) artikelen kopen waarin de naam kan worden gegraveerd. De zaak blinkt van het koper en gekorabineerd met een strakke mo derne inrichting ziet het er goed uit Van een officiële opening kwam het niet maar zeer toevallig was burge meester Th H. de Meester de eerste klant die het echtpaar Sitsen veel sukses toewenste. regelmatig het koper gepoetst voor een klein bedrag. De poëtsklub moet nog op poten worden gezet maar er zijn vast en zeker jonge mensen te vinden die poetsend wat willen bij verdienen. Benovatie Verder zijn in „Signatuur" glas-in- lood-kreaties verkrijgbaar van Marry Breukhoven uit Heemstede en zeéf- drukken/reprodukties die betrekking hebben op de kust Anjo van Burg en Wout Lokker zorgden voor de regie, en Rinus Dooge zal de toneelspelers een goed woordje toefluisteren. Na afloop van de premiere zal er koffie, bier, een frisdrankje en mu ziek van Anita en The Edgar Boys zijn. DUIVELAND Scheepsbellen, deurkloppers, ser vetringen, brievenbussen, sleutelhan gers of andere geelkoperen voorwen pen krijgen een persoonlijk aksentje door de naam er in te graveren. Maar het draait bij „Signatuur" vooral om de koperen naamplaten die in allerlei vor men en maten kunnen worden gekocht Het graveren van een naam kost slechts enkele minuten en Frank en Ansje gaan dan ook uit van het prin cipe: Waar terwijl u wacht Grote naamplaten of seriewerk gaan op be stelling. Markten Sinds enkele jaren bezochten Frank en Ansje Zierikzee met hun „kopei> kraam" tijdens markten en toeristen- dagen. „We wilden graag in een mo numentaal toeristenstadje beginnen met een nieuwe zaak en Zierikzee had direkt onze voorkeur. Met het openen van de winkel doen we afstand van het onrustige bestaan op de markten. We rekenen er op dat in Zierikzee een markt is voor deze koperen naampla ten. Dat moet haast wel want het koper past uitstekend op de vele oude deu ren die je hier nog ziet en ook op jachten wordt vog veel met koper ge werkt", vertelt Frank. Koper heeft ook een negatieve kant: het moet regelmatig worden gepoetst Ook daar vinden Frank en Ans een oplossing voor. Binnenkort willen ze een zogenaamde „poëtsklub" opzet ten. Frank vertelt „Mensen die over veel koper beschikken, zowel binnen als buitenshuis, kunnen een zogenaamd poetsabonnement nemen. Dan wordt Advertentie -f, We gaan het opzetten in een zoge naamde stichtingsvorm en de eventuele baten komen ten goede aan renovatie van oude panden in Zierikzee. SCHOUWEN-DUIVELAND Werkbezoek kommissie landbouw De kommissies landbouw van het C.D.A. in de Eerste en Tweede Ka mer brengen op maandag 10 mei een werkbezoek aan de provincie Zee land. Zij voeren besprekingen met vertegenwoordigers van de georgani seerde landbouw in Zeeland en met leden van de Statenfraktie van het C.D.A. in Zeeland. 's Ochtends wordt een bezoek ge bracht aan Schouwen-Duiveland. Daar wordt gesproken over de Zoet watervoorziening in de landbouw en de positie van de kleinere akker bouwbedrijven. Ook wordt een be drijf bezocht waar de realtie tussen deze twee onderwerpen zichtbaar kan worden gemaakt. 's Middags brengt het gezelschap een bezoek aan Walcheren. Aan het einde van het werkbezoek wordt een perskonferentie gehouden in hotel Kamperduin te Kamperland'. ZIERIKZEE Film in het weekend Stichting het Theater vertoont aan staand weekend - alleen zondag - de film „History of the world, part I". Het verhaal handelt over de evolutie van de eerste mens tot de Franse Re volutie. Regisseur Mel Brooks ver tolkt in deze film maar liefst vijf hoofdrollen. Mel Brooks op z'n best dus. Voor tijd: zie agenda. Loop der bevolking over april Geboren 2. Elizabeth Marina,.d.v. J. de Brui ne, en van: A. de Bruine (Oosterland); 3. Sietske, d.v. J. Rui tenbeek, en van: P. Buijten (Ouwer- kerk); 3. Richard, z.v. P. A. Otte, en van: H. van Snippenberg (Ooster land) geboren te Goes; 15. Martinus Reinier, z.v. J. Plante, en van: B. W. Veenhuizen (Oosterland) geboren te Zierikzee; 19. Cornelis Leonardus, z.v. J. G. A. Pollemans, en van: M. E. M. Winkels (Nieuwerkerk); 22. Jo hanna Maria, d.v. H. M. Aertssens, en van: A. P. M. Huijgens (Sirjans- land); 22. Irina, d.v. W. J. van der Ma le, en van: E. Verwijs (Nieuwerkerk). Gehuwd 2. Abraham Verwijs, 21 jr. (Brui- nisse), en: Johanna Jannetje Geuze, 20 jr. (Nieuwerkerk); 20. Marinus de Bruine, 20 jr. (Oosterland), en Pauli na Albertina Rosalinda Diepen- broek, 17 jr., (Nieuwerkerk); 29. Jan de Bruine, 22 jr. (Oosterland), en: Cornelia Adriana dorst, 21 jr. (Nieu werkerk). BRUINISSE Kledingbeurs De Stichting Peuterspeelzaal „de Krukels" houdt op woensdag 12 mei een kledingbeurs in de peuterspeel zaal aan de Dr. de Kockstraat. De opbrengst van de kleding komt ten goede aan de peuterspeelzaal. De kleding, welke niet wordt verkocht, gaat naar het Leger des Heils. Tij dens de kledingbeurs bestaat er gele genheid voor het drinken van een konsumptie en voor de kinderen is er een grabbelton. Via de loterij zijn tal van leuke prijzen te winnen. Mensen die kleding of speelgoed voor kinderen in de leeftijd van 0 t/m 12 jaar willen afstaan kunnen dit elke ochtend van 8.30 - 12.00 uur inle veren bij de speelzaal. NOORDWELLE Eerste optreden dorpstheater Aanstaande zaterdag 8 mei zal een tiental leden van de Dorpsgemeen schap het beste beentje voorzetten bij de opvoering van „Markus de Wa terman", een klucht in drie bedrij ven van Dick van Maasland. Maandenlang wordt er al geoefend, uit het hoofd geleerd en toneel gespeeld op Noordwelle. Toneellicht, een regisseursduo, gordijnen en een souffleur, koffie en aanwijzingen, verdraaide stemmen en heel veel la chen, dat waren de voorbereidingen voor het grote gebeuren komende za terdag om half acht in het wellicht bomvolle dorpshuis te Noordwelle. Om de toneelspelers, alias akteurs alvast even aan u voor te stellen: John Feytens (vertolkt door Alfred Bakker) een jonge huisvader; Betty (Els van de Vijver) zijn charmante vrouwe; Evert Feytens (Karei Leef- tink) de slome neef en hondenliefheb ber; Louise (Janneke Leeuwe) zijn vinnige ega; Dokter Vogel (Jaap Steur) een huisarts, Elza Rechter (Katrien Beije) een trouwlustige kon- troleuse; Thelma Beckers (Willy Hoogenboom) een vrouw, die het voor het zeggen heeft. Opbrengst kollekte De opbrengst van de kollekte voor de epilepsie (vallende ziekte) heeft in Bruinisse 1245,21 opgebracht. Ge vers en kollektanten worden voor dit goede resultaat hartelijk dank ge zegd. Bestraten Het aannemersbedrijf fa. v. d. Vel de is bezig met het opnieuw bestra ten van de Deestraat en de Dr. de Kockstraat, vanaf de ingang van „In 't Opper" tot aan de Stelbergstraat. BRUSSEL. 3-5. Nederland moet voor het jaar 1982 rekening houden met een aantal werklozen van 493.400 en voor het komend jaar met 549.400. Die cijfers zijn maandag in Brussel verstrekt door het sekreta- riaat-generaal van de Benelux. Ze vormen onderdeel van prognoses die de Benelux-dienstcn gemaakt heb ben voor Nederland en België. ARNHEM. Bij opgravingen op het terrein van de Kema in Arnhem zijn vorige week de eerste hoeveelheden radio-aktief besmet afval boven de grond gebracht DELFT, 5-5. De politie van Delft heeft een 19-jarig meisje en haar 20- jarige verloofde daar zwaargewond in een woning aangetroffen. Volgens de politie was de jonge man van plan het meisje om het le ven te brengen om daarna zelfmoord te plegen. De dader werd in zijn voor nemen gestoord door een koliektante die bij hem aanbelde en de politie waarschuwde omdat hij met bloed besmeurd de deur voor haar opende. De politie kon even later bij een in val in het huis niet voorkomen dat de jongeman het meisje zware verwon dingen aan hals en borst toebracht. De man bracht zichzelf ook enige ste ken toe. TILBURG, 5-5. Het kraken van wo ningen is meer dan alleen een huis vestingsprobleem. Lang niet alle kraakakties zijn terug te voeren op de schrijnende woningnood. Het be rust meer op een maatschappelijk on genoegen of pure vernielzucht, zoals dat in voetbalstadions steeds meer valt waar te nemen. Dit schrijft drs. J. Burgers in het rapport „Stagnatie en herbezinning" dat het sociaal-wetenschappelijk in stituut in Tilburg ter gelegenheid van zijn 25-jarige bestaan heeft gepu bliceerd. WAGENINGEN, 5-5. Prins Bern- hard heeft woensdag in Wageningen een nieuwe inskriptie onthuld op het bevrijdingsmonument tegenover het voormalige hotel „De Wereld", waar op 5 mei 1945 de Duitse overgave werd getekend. Door de nieuwe in- skriptiè zal het moriumént Voortaan niet alleen rheèr' aan' kapitulatie van de Duitse bezetter herinneren,- maar ook aan de overgave van de Ja panners op 15 augustus 1945. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zal vrij dagochtend in Den Haag besprekin gen voeren met zijn Egyptische kolle- ga Boutros Ghali, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. DEN HAAG. Ook in de Tweede Kamer is aandacht geschonken aan de jaarlijkse Dodenherdenking. Kamer voorzitter Dr. D. Dolman legde bij de erelijst van gevallenen in de hal van het Kamergebouw aan het Binnenhof een krans van witte anjers. DEN HAAG. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer meent dat initiatieven bevorderd en gesteund moeten wor den die de strijdende partijen in het konflikt rondom de Falklandeilanden tot matiging brengen om verder bloed vergieten te voorkomen. DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, Mr. M. van der Stoel, zal de komende weken bezoeken bren gen aan Parijs, Londen en Rome, aldus heeft de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld ZIERIKZEE. De examendrukte is ook te Zierikzee weer „losgebroken". De foto toont eindexamenleerlingen van de Chr. Scholengemeenschap (MAVO/L.H.N.O.). Op deze school wordt het examen afgenomen in de aula van het school gebouw en de kandidaten hebben de eerste proeven achter de mg. De reakties van leraren zowel als leerlingen Hepen uiteen van: „'t gaat wel" tot „hardstikke moeilijk". Naast het denkwerk van de kandidaten volgt als flow up" voor de examenbegeleiders: korrektiewerk, processen-verbaal, zittingen en besprekingen. Bij elkaar een heel examen- gedoe". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. De onderhandelingen in Genève moeten uitgebreid worden met de strategische kernwapens, zo heeft de Tweede-Kamerfraktie van het CDA gekonstateerd in een eerste reaktie op de jongste Navo-brochure over het evenwicht tussen Navo en Warschau Pact ZIERIKZEE. Op de kruising Lange Blokweg Heuvelsweg is dinsdagmiddag motorrijder B. F. uit Dreischor gewond geraakt, toen hij in botsing kwam met een auto, bestuurd door H. D. S. uit Brouwershaven. De motorrijder werd in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis behandeld, maar kon daarna huiswaarts keren. F. kwam op zijn motor van Schuddebeurs en reed richting Zierikzee, de automobilist sloeg op het moment van de botsing linksaf de Heuvelsweg in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mol'5-7. ZieriÜM BREDA, 5-5. Onbekenden hebben in Breda dozen met baby-voeding, vleesconserven, vis, suiker, meel, rijst, koffie en zeeppoeder gestolen. Deze waren door bedrijven en inwo ners van Geertruidenberg beschik baar gesteld voor Polen. De waarde van de goederen wordt door de poli tie geschat op 6.000 gulden inkoop. De dozen stonden in een centrale opslagplaats in Breda en zouden bin nenkort naar Polen vervoerd wor den. DOESBURG, 5-5. Bij een gewapen de overval op een julwelierszaak in het Gelderse Doesburg hebben de da ders woensdagmorgen een kluis met sieraden vrijwel volledig leegge roofd. De waarde van de buit be draagt volgens de politie vele tien duizenden guldens. Juwelier C. Vester, die de twee met pistolen gewapende mannen rond ne gen uur bij het openen van zijn zaak betrapte, werd gedwongen om de kluis te openen. Daarna werd hij door de overvallers op een stoel vast gebonden. De daders zijn voortvluch tig- Zie onze MEI AKTIE f 75,— korting 4 f 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4