Argentijnen sloegen terug met torpederen HMS „Sheffield" Regering moet knopen doorhakken in arbeidsbeleid SCHELPHOEK Somberheid in Engeland Fatale „crash Algerijns toestel Dood IKON- journalisten was opzettelijk Carter „V.S. niet de mindere" Stichting Het Theater Politieke druk op Groot- Brittannië De burgers op de Falklands LAATSTE NIEUWS Argentinië accepteert VN-voorstellen Jeugdsozen in het weekeinde AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bodschappen 2 Wat de gemeente Westerschouwen met het onderzoek: „Een (andere) vi sie op Schelphoek" beoogt is waar borgen te scheppen, dat de rekreatie- ve betekenis van het betreffende ge bied zekere grenzen ontmoet, terwijl de natuurlijke betekenis van het ge bied, een krachtige onderlijning krijgt. Een zekere bezorgdheid, waarvoor redelijke gronden zijn, ligt aan het geheel ten grondslag, dat de rekreatiemoloch ongeremd zal gaan toeslaan als het betreffende gebied eenmaal onttrokken is aan het funk- tioneel gebruik door Rijkswa terstaat. De formulering is zo: „voorkomen moet worden dat een spontane, niet- beleidsmatig gestuurde rekreatieve ontwikkeling bezit neemt van dit ge bied". Beschermd element in het raam van deze overweging is het na tuurlijk milieu van de Oosterschelde (inklusief aangrenzende platen en in lagen). Er mag wel rekreatie komen, maar die moet in overeenstemming zijn met de „geschiktheden" van het gebied en zij moet - zo laat de brochu re zich interpreteren - in het belang zijn van de Schouwse Westhoek. Uitdrukkelijk zijn de belangen van de visserij gestipuleerd. In het alge meen moeten ongewenste ontwikke lingen worden tegen gegaan; plannen moeten (uiteraard) ekonomisch uit voerbaar zijn en „alles moet niet in eens", zodat een gefaseerde ontwik keling wordt bepleit. Wat de water- rekreatie betreft wordt gedacht aan de „kleine waterrekreatie" (surfen, kleine bootjes, zwemmen, sportvis sen, duiksport), terwijl om de West hoek rekreatief gesproken meer „adem" te geven, de verblijfsrekrea- tieve mogelijkheden van de Schelp- hoek moeten worden gesondeerd en benut. Of deze laatste wens in over eenstemming is met de eerdere be pleite (toch) kleinschaligheid t.a.v. het watertoerisme, is in dit stadium niet duidelijk. Kleine akkommoda- ties behoren daarbij, maar ook „toe ristische caravanstandplaatsen en zomerwoningen in de verhuursek- tor?" Deze laatste veronderstelde mogelijkheden worden expliciet in de brochure genoemd. Overigens neemt de brochure zelf wat „gas te rug", door aan te geven dat gebouw de voorzieningen zich zouden moeten beperken tot het noordelijk deel van de Schelphoek. Het Westerschouwens onderzoek is vooral ingegeven door de overwe ging, dat het concept-beleidsplan voor de Oosterschelde, juist wat be treft het Schelphoekgebied, niet ver fijnd genoeg is om recht te doen aan een zo belangrijk onderdeel van het geografisch areaal. De Schelphoek eist „randvoorwaarden", die onder werp moeten worden van nadere stu die en praktische invulling. Met dit belangrijk uitgangspunt bewijst Westerschouwen, dat voor zichtigheid - in dit geval - als de moe der van de natuurlijke porceleinkast wordt aangemerkt. ALGIERS - TEHERAN - BEI ROET, 5-5. Geen der inzittenden van het Algerijnse vliegtuig, dat bij de Iraans-Turkse grens is neergestort, heeft het ongeluk overleefd. Dit heeft men dinsdagmiddag uit be trouwbare bron in Teheran verno men. Het politburo van het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) van Algeri je heeft dinsdag de dood van minister van buitenlandse zaken Mohamed Benyahia bevestigd. Bij het ongeluk hebben 14 personen de dood gevon den. Arbeidsduur verkorting ZAANDAM, 5-5. Voorzitter ir. W. J. ter Hart van de me taalwerkgeversorganisatie FME is voorstander van vor men van arbeidsduurverkor ting die tot een grotere ar beidsmotivatie en produktivi- teit leiden en zo de sleutel vor men tot herstel van de werkge legenheid. Ir Ter Hart betoog de dit dinsdag in Zaandam, waar hij sprak voor de Neder landse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Ter Hart wil de 40-urige werkweek als gemiddelde norm handhaven, maar de starheid ervan in de onderne mingen los kunnen laten, zo dat iedere werknemer vrijwil lig en in overleg minder dan die 40 uur moet kunnen wer ken. .Grotere flexibiliteit en differentiatie in arbeidsduur lijkt mij een van de meest doel treffende methoden om de werkgelegenheid te verbete ren, maar ook om de ar beidstijd meer aan de omstan digheden van de individuele werknemer aan te passen," al dus Ter Hart. LONDEN/BUENOS AIRES, 5-5. In de iets meer dan een maand voortdurende Brits-Argentijnse controverse over de bijna onbewoonde Falklandeilanden is het in het begin van de week tot een openlijke uitbarsting gekomen. Nadat een Britse onderzeeër zondag het op een na grootste schip van de Argentijnse marine tot zinken had gebracht, de „General Belgrano", sloegen de Argentijnen dinsdag terug en brachten de moderne Britse onderzee bootjager „HMS Sheffield" tot zinken. Bovendien schoten z(j een straaljager van het type „Sea Harrier" neer. Terwijl in Argentinië de schok over het verlies van de kruiser door be richten van het opperbevel over red ding van tot nu toe 750 van de 1.052 opvarenden en de recente militaire suksessen aanzienlijk werden getem perd, toonden de Britten zich teneer- geslagen. De Lagerhuisleden gingen pas kort voor middernacht uit elkaar. De minister van defensie, John Nott, had hun kort tevoren meegedeeld, dat ongeveer 30 van de £70 opvarenden van de Sheffield vermist werden. Hij DEN HAAG, 5-5. De guerrillastrij der die getuige is geweest van de dood van de vier Nederlandse jour nalisten in El Salvadro, meent dat het leger van El Salvador welbewust een hinderlaag heeft opgezet om de journalisten en de verzetsstrijders die hen begeleidden, te doden. Deze guerrillo, aangeduid als „Martin", verklaarde dit woensdag in het IKON-programma „Kenmerk", nadat hij de voorgaan de dagen op het ministerie van bui tenlandse zaken was gehoord. De door „Martin" uitgesproken konklusie gaat verder dan die van het ministerie van buitenlandse za ken, dat vorige maand verklaarde dat het IKON-team „ofwel bij toeval op een legerpatrouille is gestoten, of wel in een hinderlaag is gelopen die de legerpatrouille voor hen had ge legd". Naarmate meer bekend.werd over de toedracht van de zaak had de regering laten blijken, weinig geloof te hechten aan de versie-Vfih'de Sal- vadoriaanse autoriteiten, volgens wie de journalisten tijdens een vuur gevecht tussen een legerpatrouille en een groep verzetsstrijders zijn omge komen. OSLO, 5-5. De voormalige Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft woensdag de beweringen van de re- gering-Reagan weersproken dat de Verenigde Staten militair de mindere is van de Sowjet-Unie. Op een perskonferentie in de Noor se hofdstad Oslo, waar hij een privé- bezoek brengt, zei Carter dat derge lijke verklaringen van Washington kunnen leiden tot overmatig Russisch zelfvertrouwen en zelfs een „zelf- moord-aktie" tegen de VS. Carter zei dat er ruwweg een mili tair evenwicht bestaat tussen beide grote mogendheden, in tegenstelling tot presidents Reagans verklaring dat de Sowjet-Unie militair de sterkere is. De Amerikaanse oud-president zei dat hij persoonlijk niet wil dat de Ver enigde Staten hun gehele miliatire kracht gebruiken en in vrede wil leven met de Sowjet-Unie. CAIRO. De Belgische minister van buitenlandse zaken Tindemans heeft woensdag als huidig voorzitter van de ministerraad van de Europese Ge meenschap in Cairo besprekingen ge voerd met president Hosni Moebarak van Egypte, over de rol van de ge meenschap bij het streven naar vrede in het Midden-Oosten. vertoont in de Concertzaal A.s. zondag 15.00 en 20.00 uur voegde er aan toe dat de operatie van de „Task Force" zoals uiteengestip- peld zou worden voortgezet Britse oppositie Oppositie- en Labourleider Michael Foot had het in het debat over een „ernstig en tragisch bericht". Zijn kol- lega in de Labourleiding Eric Heffer eiste de onmiddellijke inschakeling van de Verenigde Naties. Afgevaardig den van de Conservatieve regerings partij vroegen daarentegen om onmid dellijke en ingrijpende luchtaanvallen op het vaste land van Argentinië. Premier Margaret Thatcher heette „zichtbaar verpletterd" te zijn. Een regeringscommuniqué bleef voorals nog uit De Sheffield werd door een Franse Exocet-raket in de kontrolekamer geraakt De raket werd door een eveneens Frans vliegtuig van de Ar gentijnse luchtmacht van 20 zeemijl afgevuurd. Het schip stond meteen in brand en werd door zijn bemanning opgegeven. De HMS Sheffield verrichtte belang rijke radarbewaking voor de Falkland- vloot van Engeland. Het neerschieten van de Sea Harrier had 's morgens al plaatsgehad bij een nieuwe luchtaanval op het vliegveld van Port Stanley, de hoofdstad van de Falklandeilanden. De piloot verloor het leven. LONDEN/BUENOS AIRES, 5-5. De politieke druk op GrootBrittan- nië en Argentinië om in de krisis rond de Falkland-eilanden een staakthet- vuren in te stellen is woensdag toege nomen. Maar de hoop dat bemidde ling een eind kan maken aan de ge vechten is niet groot Terwijl de internationale bezorgd heid over het stijgend aantal slacht offers van de lucht en zeegevechten toeneemt, richt het diplomatieke brandpunt zich op de Verenigde Nar ties als laatste hoop om een oorlog op grote schaal tussen Groot-Brittannië en Argentinië te voorkomen. De afgelopen 24 uur heeft de Britse vloot de eerste, zware verliezen te inkasseren gekregen. Dinsdagavond trof een raket de moderne onderzee bootjager „Sheffield" waarna het schip zonk. Van de ongeveer 270 op varenden worden zeker 30 man ver mist Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken moest later toege ven dat een van de drie Harrier-jacht- bommenwerpers die het vliegveldje van Port Stanley opnieuw had aange- bardeerd, was neergehaald. De piloot kwam daarbij om het leven. In het Britse parlement zei minis ter van buitenlandse zaken Pym woensdag dat de militaire verliezen van beide landen de spoedeisende noodzaak aantonen van het vinden van een diplomatieke oplossing voor het konflikt Pym verklaarde dat hij hard werkt aan ideeën die door Peru en zjjn Amerikaanse kollega Haig naar voren zijn gebracht „Een vitaal onderdeel van de ideeën is een spoe dig staakthet-vuren en de onmiddel lijke terugtrekking van de Argentijn se troepen van de Falkland-eilanden", zei Pym. Hij voegde eraan toe dat de deur om tot een diplomatieke oplos sing te komen niet is gesloten. Pym zei dat beheer door de Verenigde Na ties een van de mogelijkheden en een zeer geschikte mogelijkheid is. Maffe Mei raast als 'n neuroot door de geschiedenis. \)e waar/ie/^ niets dan MUT7IN HCOUOD AND WUCTU) «Y HU BOOKS MUBC W »HN MCMS SHOA1 VBUAl imcn FT AUWT l WMTU» flUDNWNATJCN- caOBÏIKUae ACOUIMBAUCTlAUMLiASQ Alle leeftijden A.s. zaterdag geen voorstelling GENEVE, 5-5. Het Internationale Rode Kruis heeft meegedeeld dat het bezorgd is over de burgers op de Falkland-eilanden en in Zuidargen- tijnse steden. Het heeft drie afgevaardigden, on der wie een arts, uit Buenos Aires naar de steden Rio Gallegos, Puerto Deseado en Comodore Rivada Via gestuurd. Vandaar zullen zij, indien de situatie dat toelaat, naar de Falkland-eilanden reizen. Het besluit daartoe werd genomen na besprekingen met de Argentijnse autoriteiten waarbij het internatio nale komité zijn bezorgdheid voor de burgerbevolking had toegelicht. Het komité had geregeld kontakt met de Britse en de Argentijnse autoriteiten nadat de krisis is ontstaan. PARIJS. De maatregelen van de Belgische regering van begin februa ri om te voorkomen dat de ekonomie verder zou afglijden zijn op tijd geno men. BUENOS AIRES. De benzineprijs in Argentiniër gaat met ingang van vandaag (donderdag) 30 procent om hoog om aan het geld te komen dat nodig is voor het militaire konflikt met Engeland over de Falklandeilan den. DUBLIN. De Ierse regering heeft bekend gemaakt dat zij zich zal beij veren voor een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad om een nieu we resolutie voor te stellen die vraagt om een beëindiging van de vijandelijkheden tussen Groot-Brit- tannië en Argentinië. NEW YORK, 6-5. Sekretaris- generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt dat Argentinië zijn voor stellen voor een vreedzame regeling van het Falkland-konflikt aan vaardt. Perez deelde de positieve reaktie van Argentinië mee na privéberaad van de leden van de Veiligheidsraad over het konflikt. De sekretaris- generaal gewaagde van „bepaalde denkbeelden" die hij had ontwik keld. Het besloten beraad van de Vei ligheidsraad dat bijna drie en een half uur duurde wordt vandaag (donderdag) hervat. TILBURG, 5-5. De regering zal inzake het arbeidsbe leid knopen moeten gaan doorhakken, ook al stuit zij daarbij op h«ftige tegenstand van een of meer belangen groepen. De huidige bezuinigingsmaatregelen en loonmatiging zijn onvoldoende om het werkloosheidsprobleem doelmatig te bestrijden. Herstrukturering van de indusstriële organisatie en een drastische herverdeling van de arbeid zijn aan gewezen maatregelen om het werkloosheidsprobleem in de jaren tachtig te lijf te gaan. Dit is de mening van twee weten schappelijke onderzoekers van het sociaal-wetenschappelijk instituut in Tilburg, die pleiten voor een geza menlijke aanpak van de arbeidspro blemen door de ministeries van eko- nomische zaken en sociale zaken en werkgelegenheid. In het zojuist ver schenen rapport „stagnatie en herbe zinning" schrijven drs. B. Fruytier en drs. A. Vissers van het instituut dat de overheid te weinig rekening houdt met arbeidsethos. Als gevolg hiervan kan het werkloosheidspro bleem niet alleen kwantitatief opge lost worden. Verdubbelen De huidige ekonomische krisis en de zeer hoge werkloosheid vormen volgens de onderzoekers een wel haast onoplosbaar probleem. Offi- ciee zijn er 500.000 werkzoekenden. Dit aahtai moet men. zo menen Fruy tier en Vissers, verdubbelen omdat vele mensen die een baan zoeken niet geregistreerd staan. Als men bij deze miljoen werklozen het groeiende ar beidsaanbod van de komende jaren bijtelt, wordt het volgens deTilburg- se onderzoekers duidelijk dat het voor de overheid een vrijwel onmo gelijk opgave is de werkloosheid op korte termijn terug te dringen. Big „S" (Burgh-Haamstede) Vrijdag 7 mei, film „The Exorcist", 20.30 uur. Zaterdag 8 mei. Autopuzzelrit, 20.00 uur opgeven tussen 19.00 en 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Vanaf heden gesloten voor onbepaal de tijd. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: deze week vrijdag gesloten, zaterdag geopend van 19.30- 23.00 uur. Donderdag 6 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. „Zeeuwse Herberghe". Bestuursver gadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Afd. Platte landsvrouwenbond. 14.00 uur. Stadhuis. Kommissie sport. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Ontmoetingscentrum „De Burght". Ontmoetingsdag gewest Zeeland, Christelijke - Plattelandsvrouwen Bond. 10.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Vrijdag 7 mei Zierikzee „Huis van Nassau". Vogelvereniging „Zang en Kleur. 20.00 uur. Concertzaal. V.V.D. lezing Ed Nij- pels. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. r„ Nieuwerkerk DorpshuisVerkiezingsbij eenkomst C.D.A.-Duiveland. 20.00 uur. Zaterdag 8 mei Schouwen-Duiveland Landelijke fietsdag. 8.00 - 13.00 uur. Zierikzee Concertzaal. Jubileumbal dans school Kramer-de Groot. 20.00 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Inleveren mate riaal bazar. 10.00 - 12.00 uur. Renesse Dorpshuis. Solistenconcours „Luctor et Emergo". 19.00 uur. Noord welle Dorpshuis. Dorpstheater. 19.30 uur. Maandag 10 mei Serooskerke Dorpshuis. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. Nieuwerkerk Doipshuis. Kulturele Kommissie. Lezing over Jeroen Brouwer, ZVU i.s.m. plattelandsvrouwen. 13.30 uur. Dinsdag 11 mei Zierikzee „Marktzicht". Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Haamstede Reis naar Kon. tuinen te Laeken, Brussel. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Gemeentehuis. Kommissie Sport- Jeugd- Kulturele Zaken. 19.30 uur. Brouwershaven Tripje Plattelandsvrouwenbond. Start Markt: 13.45 uur. Woensdag 12 mei Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Jubileumkoncert ko rengemeenschap. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 16.00 uur. Bruinisse ,,'t Centrum". Diskussieavond VARA-diskussie-avond. 20.00 uur. Donderdag 13 mei Haamstede Gemeentehuis. Vergadering Kom missie Openbare Werken. 19.30 uur. Noord welle Dorpshuis. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. Zaterdag 15 mei Zonnemaire Mobiele tent, schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. Maandag 17 mei Nieuwerkerk Dorpshuis. Kulturele Kommissie. Lezing over Jeroen Brouwer, ZVU i.s.m. plattelandsvrouwen. 13.30 uur. Dinsdag 18 mei Burgh Cafétaria „Westhoek". Verkiezings programma V.V.D. 20.00 uur. Donderdag 20 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. 1 rijdag 21 mei Zierikzee R.K.-kerk. Oratoriumvereniging. Uitvoering. 20.00 uur. Maandag 24 mei Hennesse „Wapen van Zeeland". Verkiezings programma V.V.D. 20.00 uur. Dinsdag 25 mei Haamstede Hotel Bom. Verkiezingsprogramma V.V.D. 20.00 uur. (01110) 6551 HUiSAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Oe was dat noe in dien tied, dat 'n bokking md vuuf cent koste- de? J&, was zd'k dae noe van zaage. Bie ons op 't durp was zö'n klein wienkeltje. Dae verkochte ze peterolie, touwe in bokking; as vintje kwam 'k dae nog d svö den bokking nutuurluk, mi vee kuit, want dd vroeg je dan. Kuit kuste j'ete, ma omme nie. Zo zdt t at. 'n Vriendje van m'n most aoltied nae d'n bakker. Noe stieng d'r n keer nog wat op de rekenienge. Ie kreeg van z'n moe der 'n tientje mee, in da was toen êêl wat, ,,In van de rest mö j'ök beschuut meebriengeas z'n moeder gezeit. In jdwel de vrouwe van d'n bakker was 'n kant vrommaans, in ze vroeg wê twéé keer: ,,mo jie echt zövee Afijn nae 'n stuitje komt t'n uut de wienkel, mi drie êêle groate zakken beschuut. Vö bienae 'n tientje zei md. Dat was tuus 'n konstemaosie. ,,Bin jie noe imae glad van je verstand?" vroeg z'n vaoder. ,,J'ad ma êên zakje mee motte brienge, in de rest van 't geld", 't Eiter vréét gespeerd tuus, mi aol die be schuut, md m'n vriendje wou nie vromme; ,,gin prakkezaosie van" dogt t'n bie z'n eige, want ie kon wé begriepe dat de bakkers- vróuwe furieus zou weze. 't Was nog 'n êêl gedoe gewist aol die be- schuuten in de zakken te kriegen, ku je begriepe. Z'n moeder stieng mi d'r ochtendschorte an d'r oa- gen, want ruzie kon ze nie ver- draege, md aol die beschuuten opete kon ök nie'k Weet nie mi oet 't afgeloape is. Dan was t'r 'n vintje die kocht vaarkenswoste bie de slagter in van tuus a t'n 'n rieksdaelder meegekrege. De slagter d 't druk, in ie gaf md trug van 'n gulden, want wacht even, de woste koste- de toe md vuuf in vuuftig cent. In jdwêl dae kwam 'n tuus mi z'n woste, in vuuf 'n veertig cent. „Trek vromme", zei z'n vaoder, want die waere vroeger streng In dae gieng 'n t' leek wê 'n Amsterdamse reize, want ie liep mi lóöd in z'n schoenen. Taalkens as z'n beguste bie de slagter, kwaeme d'r maansen in de wien kel in dan durfden 't nie te vrae- gen. Eindluk d t'n d'r uutgestotterd: ,,'k kriege nog 'n daelder van joe, want 'k de woste mi 'n rieks daelder betaelt. „'ja, dat zd wê" riep de slagter: „m'n kop d'r af, md 't was 'n gulden". Afijn 't vintje bleef md stae in wima wachte tot aole klanten golpe waere, in dan zei t'n wt: „kriege nog 'n daelder". De slagter riep tof; „m'n kop d'r af". Ie dogt ze ker an de vaarkens, die t'n aol tied de koppen afsloeg. Toe t'n vó de vierde keer vroeg, trok de slagter de schuuve ope in gooide 'n gulden in twêê kwartjes dü de wienkel. Noe, die waere vlug op- geraept in ie d'r van dü as 'n aeze- windond. Tuus vroeg z'n moeder: „in m'n vintjeei je 't geld trug ,oat?" „Jd zeit t'n in ie lei 'n daelder op taefel, md toen kwae me de waeterlanders; van de ze nen nutuurluk. B óöschappen doe, dd was toe wat SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2