HANNIE'S HUWELIJKSVAKANTIE Terlouw: uitzichtloosheid goede bodem voor facisme en racisme Rijk wil mogelijkheid houden buiten financiering ww te blijven Ziekenfondsen en ziekenhuizen geen raketten Van Dam zag Keniase sloppenwijken Wat biedt de BEELDBUIS? De 5e mei Verhoudingen scheef getrokken Medezeggenschapsreglement voor lager- en kleuteronderwijs Containeraktiviteiten gaan te loor in Vlissingse haven Kok over demokratie 6 Het andere boek is samengesteld door Houwaart zelf en bevat enkele honderden citaten, die bezoekers van het Anne Frankhuis de afgelopen 25 jaar in het gastenboek hebben ge schreven. AMSTERDAM, 3-5. „De ekonomische omstandigheden hebben een niet geringe invloed op het funktioneren van de samenleving. De jaren dertig hebben ons geleerd dat uitzichtloosheid een goede voedingsbron vormt voor kwade krachten als fascisme en racisme". Dit heeft Jan Terlouw, minister van ekonomische zaken, maandag gezegd bij de opening van de tentoonstelling ..reakties op het dagboek" van de Anne PvdA wil Frank Stichting in Amsterdam. De stichting herdenkt tevens haar 25-jarig bestaan. Terlouw zei in zijn toespraak dat een aktieve rol van de overheid in de bestrijding van deze verschijnselen nodig is en die dan ook de bijzondere aandacht van de minister van justitie hebben. De voorzitter van de Anne Frank Stichting, D. Houwaart, had even tevoren verklaard dat de over heid onze rechten en vrijheid slechts passief beschermt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HA AREN. Marcel Laurant van de Europipeklub de Bruxelles heeft zon dagmiddag in het uit 1302 stammen de kasteel Nemerlaer in het Brabant se Haaren een zeventigtal Neder landse pijprokers naar de kroon gestoken. Dat gebeurde tijdens de Nederlandse kampioenschappen pijproken. IJSSELSTEIN. In IJsselstein zijn zaterdag even na middernacht twee mensen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de provinci ale weg Benschop-IJsselstein. LUTJEGAST. De 35-jarige G. van Dijk uit Leens (Gr.) is door een verkeersongeval in Lutjegast om het leven gekomen. De man reed als pas sagier mee in een personenauto die werd bestuurd door de 62-jarige E. H. uit Sebaldebeuren, aldus de politie. GRONINGEN.'De daling van het gasverbruik, die zich al enkele jaren voordoet, heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar voortgezet. OSS. In de gemeente Oss is in de nacht van zondag op maandag een kapitale boerderij door brand volle dig verwoest. De boerderij was ver bouwd tot woning maar nog niet be woond. VLISSINGEN. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (V.Z.M.) is bang dat de opslagbunker voor radio- aktieve afvalstoffen bij de kerncen trale Borssele niet allen voor de af val van de kerncentrale zelf maar ook voor opslag van alle andere radio-aktieve afvalstoffen uit Neder land zal worden gebruikt. HAARLEM. De Haarlemse beeld houwster Anne Hofte gaat een nieuw St. Bavo-beeld maken ter vervan ging van het uit 1496. stammende beeld op de Grote of St. Bavokerk in Haarlem. Volgens hem leeft bij de stichting het gevoel dat de overheid haar in de kou laat staan in de manier waarop zij afziet van de strijd tegen het neo- facisme, racisme en antisemitisme. „Wij hebben het gevoel dat de over heid en politici pas reageren als de verschijnselen zich voordoen", aldus Houwaart. Overbodig Hij achtte het ook nauwelijks mo gelijk over het 25-jarig jubileum van de stichting te spreken in termen van vreugde of dankbaarheid. „Wij doen hier werk, dat naar onze werkelijke gevoelens overbodig zou moeten zijn", zo zei de voorzitter. Hij over handigde Terlouw twee boekjes die tegelijk met het 25-jarig bestaan zijn verschenen. Het ene is van bestuurslid Mies Bouhuys en is geti teld „Anne is niet van gisteren". Daarin wordt voor de jongeren het werk van de stichting uit de doeken gedaan. UTRECHT, 3-5. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Zieken fonds (VNZ) is akkoord gegaan met de modelovereenkomst tussen zie kenfondsen en ziekenhuizen en het daarbij gevoegde protokol waarin de regeling over de aanschaf van appa ratuur nader is uitgewerkt. De Nati onale Ziekenhuisraad stemde al eer der met de onderhandelingsresulta ten in. Dat betekent, dat het konflikt tussen NZR en VNZ, waardoor een kontraktloze periode dreigde, van de baan is. HENGELO, 1-5. „Wij aanvaarden geen verantwoordelijkheid voor de plaatsing van middellange afstands raketten in Nederland. Op dit punt valt er niet te bemiddelen en zijne r met de PvdA geen compromissen te sluiten. Mocht een meerderheid in het kabinet besluiten tot plaatsing dan verbreekt de PvdA onherroepe lijk de samenwerking met de andere regeringspartijen". PvdA-fraktie- voorzitter Wim Meijer zie dit op een 1 mei-bijeenkomst in Hengelo. SCHIPHOL, 3-5. „Ontwikkelings landen als Kenia zijn er niet bij ge baat wanneer al het geld van buiten af besteed wordt aan huizen bouwen. De bevolkingsgroei - vier procent per jaar in Kenia en acht procent in de hoofdstad Nairobi - is veel te groot om het bouwtempo bij te houden. De bevolking van die landen is veel meer gediend met het verbeteren van de sloppenwijken. Dit heeft minister Van Dam van volkshuisvesting maandag op Schiphol meegedeeld na terugkeer uit Kenia. Daar bezocht de bewindsman de konferentie van de V.N.-organisatie voor wonen, Habitat. Tijdens de kon ferentie heeft Van Dam aan de 75 deelnemende landen het voorstel ge daan om de aandacht juist op die sloppenwijken, waar duizenden mensen in „huizen van karton en plastic" wonen, te gaan vestigen. „Vreselijke toestanden zijn dat", al dus de minister, die enkele van deze sloppenwijken bezocht. OUWERKERK. Foto van de Ouwerkerkse molen in het begin van de vijftiger len, die door de golven werd verslonden. jaren. 1953 was onheilsjaar voor de mo- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WOENSDAG 5 MEI NED. I: De NCRV brengt vanmiddag Bolke de Beer, waarna de Duitse teken film O, wat mooi is Panama, die gaat over een beertje en een tijgertje die ge noeglijk samen wonen in een huisje aan de rivier. Op een dag spoelt een kist uit Panama aanIn De fluit en de Bom bardon kunnen de violist en zijn vrien den via de stadsverrekijker precies zien wat er in het paleis van de koning wordt gedaan. Voorts de allerlaatste aflevering rond De grote klok. Hierin ziet Doortje het in haar kleine kamertje niet meer zitten. Juist als ze de benen heeft ge nomen gebeurt er van alles op de druk kerij waarbij haar aanwezigheid drin gend gewenst zou zijn. Ook de Familie Knots zal voorlopig van het scherm verdwijnen. In Van gewest tot gewest wordt aandacht geschonken aan: de Baileybrug in Deventer; aan de wens van de bewoners van Warmenhuizen om de DEN HAAG, 3-5. Het Koninklijk Besluit van 5 maart van dit jaar om van 5 mei een dag van „herdenking van de bevrijding" te maken heeft de strijd om 5 mei als vrije dag alleen maar nieuw leven ingeblazen. Premier Van Agt zei nog dezelfde dag in een toelichting: „deze formu lering maakt 5 mei niet werktuige lijk tot een vrije dag". En dat laatste moet de FNV, die wil dat 5 mei een verplichte vrije dag wordt met door betaling van loon, niet zonder verbit tering beamen. Frans Drabbe, de cao- deskundige van de FNV, hierover: „in de meeste cao's zijn bepalingen opgenomen omtrent „nationale feestdagen", over een dag tot herden king van de bevrijding is niets opge nomen. Wij zullen dus bij nieuw af te sluiten cao's termen invoeren, die aansluiten op het koninklijk besluit." Drabbe noemt het een „droevige zaak", dat over 5 mei nog steeds strijd moet worden gevoerd. DEN HAAG, 3-5. Het rijk wil de mogelijkheid houden om buiten de financiering van de kort durende werkloos heid (maximaal zes maanden krachtens de Werk loosheidswet) te blijven. Zij heeft daarvoor maandag ad vies gevraagd aan de Sociaaal - Ekonomische Raad. De toeneming van de langdurige werkloosheid en de omvang daarvan hebben gezorgd voor een relatieve lastenverschuiving van premiesek- tor naar rijk. Door de sterk toegenomen omvang en duur van de werkloosheid is de ver houding tussen de werknemers opgebrachte premies en overheidsbijdragen zodanig Scheef getrokken, dat de premies maar 30 procent van de kosten van werkloosheidsvoorzieningen (ook de langlopende) voor rekening namen en de overheid voor de rest zorgde. Via een wetje dat tot 1 januari 1983 loopt kon de overheid op 1 juli vorig jaar buiten de premiestijging W.W. blijven en trok Den Haag per 1 janua ri de bijdrage geheel terug. De be windslieden Den Uyl en Dales van sociale zaken en werkgelegenheid hebben nu de Sociaal - Ekonomische APELDOORN. Overdracht van het vliegveld Teuge (tussen Apeldoorn en Deventer) aan een partikuliere ex ploitant moet niet bij voorbaat wor den uitgesloten. DEN HAAG, 3-5. De Tweede Kamerleden Konings en Evenhuis (VVD) heb ben in schriftelijke vragen aan minister Van Kemenade van onderwijs gesig naleerd dat de vaststelling van het medezeggenschapsreglement voor het lager- en kleuteronderwijs in de praktijk op moeilijkheden stuit. De problemen doen zich voor bij scholen voor kleuter- en lager onder wijs die zich aaneen gesloten hebben en die in sommige gevallen zowel on der het bestuur van de gemeenteraad (openbaar onderwijs), als van een ei gen schoolbestuur (bijzonder onder wijs) vallen. Op 1 augustus van dit jaar moet in het onderwijs de medezeggenschaps raad van de grond komen en het me dezeggenschapsreglement moet dan ook voor die datum vastgesteld zijn. De kamerleden willen dat de mi nister een mouw past aan de gerezen problemen, zonder dat hij de weg van de minste weerstand kiest. Het verle nen van ontheffing van het instellen van de medezeggenschapsraad. VLISSINGEN, 3-5. De Vlissingse haven krijgt een gevoelige klap te inkasse- ren nu twee containerbedrijven, IFF en Seawheel. besloten hebben hun con taineraktiviteiten in de Vlissingse haven te beëindigen en te koncentreren in Rotterdam. Daardoor verliest de Vliss\ngse ha ven ongeveer zestig procent van zijn containerladingpakket. Dat bete kent volgens adjunkt-direkteur A. Oreel van de Vlissingse haven een ge voelige klap. „Wij zijn nog aan het onderzoeken en berekenen wat het verlies van dit ladingpakket bete kent voor de personele bezetting en onze financiële resultaten", zei hij maandag. Bij de twee containerbedrijven werken ongeveer 45 mensen. Een deel van hen zal naar verwachting in Rotterdam worden geplaatst. Raad advies gevraagd over hun voor stel, de tijdelijke mogelijkheid af te wijken van de premieverdeling tus sen rijk, werkgevers en werknemers, (vastgelegd in artikel 40 van de Werkloosheidswet), in een definitie ve regeling om te zetten. Vier regelingen Nederland telt vier werkloosheids regelingen. De twee „kort" durende zijn de wachtgeldverzekering (door werkgevers en werknemers elk voor de helft via premie gefinancierd) en de werkloosheidsverzekering. Krachtens artikel 40 droeg het rijk voor 50 procent bij in de kosten van de W.W. Werkgevers en werknemers namen elk de helft van de resterende 50 procent voor rekening. Daarnaast bestaan twee regelingen voor langer durende werkloosheid, de WWV (twee jaar) en de RWW (onbeperkt, op bijstandsniveau). De gelden hiervoor komen geheel uit de algemene mid delen. ARNHEM, 1-5. De demokratie in Nederland loopt gevaar. Het geloof van de mensen erin begint te tanen naarmate steeds vaker offers voor ekonomisch herstel moeten worden gebracht zonder dat blijkt dat de op brengst ervan voor nieuwe werkgele genheid is bestemd en zonder dat blijkt dat de lasten eerlijk en naar draagkracht worden verdeeld. Ook het kabinet Van Agt geeft onvol doende inhoud aan essentiële uit gangspunten als eerlijke lastenver deling bij het brengen van offers voor meer werkgelegenheid. Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok zaterdag in Arnhem in een toespraak ter gelegenheid van de Gelderse 1 mei-dag. DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, zal in Parijs besprekingen voe ren met zijn Franse ambtgenoot Claude Cheysson, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken maandag meegedeeld. ENSCHEDE. De stichting „Nie- wieder nooit weer" heeft ervan afge zien 4 mei een krans te leggen bij het Enschedese verzetsmonument. DEN HAAG. Het tweede kamerlid Niessen (P.v.d.A.) heeft er in schrif telijke vragen aan de ministers van onderwijs en c.r.m. op aangedrongen dat de huisvesting van het letterkun dig museum en dokumentatiecen- trum zo snel mogelijk in kannen en kruiken komt. HILVERSUM. Het voorlopig niet doorgaan van de ziektewetplannen van minister Den Uyl van sociale za ken mag er niet toe leiden, dat de so ciale premies verder worden ver hoogd. Dat heeft minister Van der Stee van financiën zaterdag gezegd voor de Tros-radio. Ursalakerk te behouden en wordt een terugblik op Rotterdam gegeven voor de oorlog, via de cineast Koelinga. Ruim een uur kan men hierna kijken naar het Canadese televisiespel De schrijver, van Claude Jutra. De joodse schrijver Mer- vyn Kaplanski stelt zich voor een be langrijk boek te schrijven, dat een beetje ontwikkeld mens zeker in z'n kast moet hebben staan. Helaas vindt hij de sfeer in z'n eigen huis daartoe niet gunstig en ziet meer mogelijkheden bij de familie Hersh. De pianist Alfred Brendel speelt van Franz Schubert opus 946, nr. 1, waarna in Studio Sport aandacht gegeven wordt aan de eerste ronde om de Uefa Cup. NED. II: Bevrijdingsdag 1982 is de manifestatie getiteld die dit jaar als her denking wordt gehouden in deMartinus- kerk te Groningen. Daarbij zullen o.a. koningin Beatrix en prins Claus aan wezig zijn. Aan het uit te voeren pro gramma tussen half twee en vier uur werken o.a. mee het Noordelijk Filhar monisch Orkest, Gruno's Postharmonie, de sopraan Jennie Veeninga, de bas Lieuwe Visser, de chansonniire Lianne Abeln en de acteur Willem Ijijholt. De aflevering van Pubertijd, datdeze keer als thema eindexamen heeft\De VOO brengt de Amerikaanse thrillel uit 1968 Rosemery's baby. Maria Farrov vertolkt hierin een zeer sterke rol vai\ een ac teursvrouw die samen met hiar man verhuist naar een appartement,dat vol gens hun vriend behekst is. Ze nimen die waarschuwing niet serieus 'totdat een buurmeisje verongelukt door eeAsprong uit het raam en echtgenoot Giy Ro semary van alles gaat opleggen uaar ze geen zin in heeft, tot het opdringm van een dessert aan toe dat buurvrouü Min nie haar komt brengen. Ze wordt tchter prompt duizelig en krijgt heel vriemde dromenOm bij te komen va\ alle spanning dan het programma \,Het paard en de kunst, hoe de tekenaarPiet Klaassen uit Eemnes zijn liefde loor deze edele dieren weergeeft op papur. WOENSDAG 5 MEI NED. I: 13.00 Nieuws voor douek 14.45 Open schooltijd; 15.32 Bolke ai beer; 15.40 O, wat mooi is Panama; 15.50 De fluit en de Bombardon; 16.00 De grote klok; 16.45 Familie Knots; 17.05 Meneer Rossi; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke Partijen; 20.00 De schrijver; 21.19 Alfred Bren del; 21.37 Journaal; 21.55 Studio Sport; 22.45 Nieuws. NED. II: 13.30 Bevrijdingsdag; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Pubertijd; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Rosemary's baby; 22.45 Het paard en de kunst; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37 Nieuws. NED. II: De KRO heeft weer haar vaste uitzendavond en die begint met een aflevering van Popi. Abraham gaat op passen in een duur appartement, waar van de eigenaar op vakantie gaat. Zijn eigen appartement laat hij bewaken door een jongen uit de buurt. Als hij na de vakantie terugkomt, zijn al zijn spullen verdwenen. Na De Sullivans en Jour naal duikt Lou Grant in een mysterieuze aanslag en brengt een even mysterieuze held boven water. Deze ontdekking zorgt echter voor een persoonlijk drama, waarmee Lou het maar moeilijk heeft Voorts een aflevering van de comedy serie Onder vaders vleugels. Vader Dudley heeft weer eeb hele nacht ge werkt aan zijn tekenstrip: Barney, de bionische hond. In de daarin voorko mende rechtszaak gaat hij vanwege het nachtelijk uur wat slordig om met de juridische konsekwenties en zodoende wordt de rechter veroordeeld door de jury!!! Tot slot van de avond het maan delijks magazine De ver van m'n bed show. Vanavond staat de migratie cen traal. DONDERDAG 6 MEI NED. I: Vanavond is de TROS aan de beurt om het eerste gedeelte van deze donderdagavond te vullen. Chiel Mon tague neemt het heft in handen bij zijn programma Op volle toeren, waariri de top 5 van het Nederlandstalige lied. Om acht uur wordt het doek opgehaald voor commissaris Koster in de Duitse politie serie Onze ouwe. In deze aflevering krijgt een paartje dat een paar dagen in een hotel is ingetrokken ruzie en de verouw verlaat woedend haar vriend. Deze sleurt haar woedend weer in zijn wagen en rijdt met haar weg. Sindsdien wordt niets meer van haar vernomen. Als laat ste TROS programma dan de konsu- mentenrubriek Kieskeurig. Na het Jour naal en Den Haag vandaag besteedt de NOS nog aandacht aan één programma en wel De schoolbank. In deze afleve ring wordt vanavond aandacht besteed aan de L.O.M.-school. DONDERDAG 6 MEI NED. I: 10.30 Frysk Telebord13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Pluto; 19.08 Op volle toeren; 20.00 Onze ouwe; 21.00 Kieskeurig; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 De schoolbank; 22.55 Nieuws; 23.00 Nieuws voor doven. NED. II: 18.25 Paspoort18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Popi; 19.25 De Sullivans; 20.00 Jour naal; 20.27 Lou Grant; 21.20 Brand punt; 21.55 Onder vaders vleugels; 22.20 De ver van m'n bed show; 23.15 Nieuws. 32 Nog wilde Hannie niet geloven, dat hij deze datum over het hoofd had gezien. Terwijl ze 's middags aan tafel zaten, vroeg ze langs haar neus weg: „De hoeveelste hebben we eigenlijk vandaag?" antwoordde hij, haar even verbaasd aankijkend: „Drie septem ber." Entoen ze verder niet reageerde, vervolgde hij: „Hoe zo vraag je dat? Is er iemand in je familie jarig?" „Bij ons in de familie is niemand in september jarig," antwoordde ze op af gemeten toon. „O, juist Het kon toch? Ik kan dat allemaal niet onthouden, hoor. Ik heb wel andere dingen aan m'n hoofd" „Bijvoorbeeld?" vroeg ze op spot tende toon. „Nou, de najaarscollectie. We heb ben de helft nauwelijks in huis en de vakantits z(jn zo goed als voorbij. Wat denk je, dat ze zeiden, toen ik vanmor gen Waalwijk belde? Een paar dagen geduld meneer Boerée, we werken op volle toeren. In de loop van de week komt d& auto wel. En daarmee kan ik het dom. Ja, het is me een mooie tijd tegenwoordig" Flip vas al lang weer beneden, toen Hannie nog steeds aan tafel zat dof voor zith uitstarend Hij heeft het hele maal v«rgeten, wist ze nu. Driejaar zijn we getrouwd en mijn man vergeet de trouwdatum al in het derde jaar van ons hwelijk. Ze keek op de elektrische klok aan de wand Op dit eigenste ogenblik, drie jaar geleden, stonden we voor de amb tenaar van de burgerlijke stand en toen waande ik me de gelukkigste vrouw van de wereld. En nu? Wat ben ik nu? De ongesalarieerde huissloof van me neer Filipus Boerée. Bovendien z'n wettige bijzit, met wie hij naar believen in bed kan spelen, als dat zo in zijn kraam te pas komt Die verwacht dat ik zijn kleren schoon en heel houd, er voor zorg, dat meneer 's morgens on middellijk nadat hij uit zijn slaapkamer komt het ontbijt kan nuttigen en zijn ochtendkrant kan lezen. Met als dank een genadig kusje. Tel uit je winst' Ja, als ik het zo bekijk, ben ik feitelijk een idioot geweest om te trouwen. Want als ik ergens bij een weduwnaar of een alleenstaande man ga werken als huishoudster, heb ik verder geen enkele verplichting en verdien boven dien nog geld. Wat heb ik nu? Behalve m'n huishoudgeld, dat ik toch al zo hard nodig heb? Twee tientjes in de week kleedgeld. Waaraan ik doorgaans ook dik tekort kom. En als ik eens een honderdje extra vraag, omdat ik een jurk of een jasje moet hebben, kijkt hij drie dagen lang met een zuur gezicht en vindt - al zegt hij het natuurlijk nooit, dat moet er nog bijkomen! - dat ik een verkwistende vrouw ben. Maar als me neer een nieuw kostuum nodig heeft, kijkt hij niet op drie bankjes van hon derd, want meneer is de baas en moet er in de winkel gedistingeerd uitzien! En dan geeft-ie het r.og als zakelijke nkosten op voor de belasting! Bij de ochtendpost was een briefje Door HENK VAN HE ES WIJK van huis. Flip had het haar tijdens het koffiekwartiertje gegeven, ongeopend. Want zo hadden ze het in 't begin van hun huwelijk afgesproken. Voor wat de post betrof, behield ieder z'n privacy. Dat was een uitgemaakte zaak. Nadat hij naar beneden was gegaan, had ze die brief geopend en gelezen. Papa en mama wenste haar en Flip geluk met hun driejarige huwelijksdag en hoopten, dat ze met plezieren dank baarheid op de afgelopen drie jaren zouden kunnen terugzien. En verder een genoeglijke dag en avond. Dus haar eigen ouders hadden er wel aan gedacht Terwijl ze van pa en ma Boerée geen enkele reaktie ontving Schijnbaar vinden ze het bij Flip in de familie niet belangrijk genoeg Maar ik zeg niks, dacht ze vastbesloten, met opeengeklemde lippen. Als het z'n zaak maar was geweestdan zou je het wel van 'm gehoord hebben En o, als Hannie het dan had vergeten! Men- sen-nog-an-toe, wat zou de boot dan aan geweest zijn! Ze ruimde in sneltreinvaart de tafel af, waste de v „i om en liep toen naar haar slaapkamer. Thee >et je er van middag maar bij denken, dacht ze bit ter. Ik ga slapen en als ik niet kan slapen, rust ik in elk gevaL Vanavond zien we wel weer. De verbaasde Flip Boerée maakte haar om kwart over drie wakker. „Wat is er met jou aan de hand? Ben je niet goed?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6