U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Brugklassers RSG 'Prof. Zeeman' hielden zich bezig met de zee Anti-fascistische tentoonstelling sloeg aan bij publiek MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Afscheid mevrouw Van der Panne als presidente CPB Zeskamp door slecht weer verplaatst naar loodsen Tentoonstelling in aula STREEKNIEUWS „Tekens aan de wand" in Gravensteen 4- De vele facetten in het thema ,,Wij en de Zee" werden tot uitdrukking gebracht op een tentoonstelling in de aula van de Rijksscholengemeenschap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 29-4. De brugklassen van de Rijksscho lengemeenschap „Professor Zeeman" hebben verleden week gewerkt aan een projekt over zee en mens. Het pro jekt had als centraal thema: „Wij en de zee". De 8 brugklassen kregen binnen het raam van dit thema de opdracht elk één van de volgende aspekten in het bijzonder te bestuderen: - Hoe zien wij mensen de zee? - Leven van de zee. - Schouwen-Duiveland en de Delta werken. - De zee en onze natuur. Zierikzee en de zee - De zee en onze vrije tijd. - De zee als voedselbron. - De strijd tegen de zee. Nadat ,de leerlingen in de gelegen heid waren gesteld vooraf informatie te verzamelen en te raadplegen kre gen zij de opdracht zelf in groepjes op onderzoek uit gaan in de naaste om geving en al hun bevindingen vast te leggen in beeld, geluid of tekst. Bezoeken Zo werden er bezoeken gebracht aan plaatselijke bedrijven, die iets met zee te maken hebben, aan bedrij ven in Bruinisse, aan de Oosterschel- dewerken, aan het Biologisch Mu seum in Oostkapelle. Groepen leer lingen verrichtten veldwerk aan het strand, aan de dijken langs Ooster- schelde en aan de Grevelingen en voeren zelfs met een visserschip en de ,,Vita Pugna" het zeegat uit. Ook werden er vele mensen geïn terviewd over hun ervaringen met de zee en hun werkzaamheden voor zo ver die met zee te maken hadden. Op school ontving men gasten, die gesprekken voerden met leerlingen en hen van noodzakelijke informatie voorzagen. Tentoonstelling- Donderdag was het zover dat de leerlingen in de aula van de school konden laten zien wat zij tijdens de week allemaal hadden ervaren en verwerkt. Het werd voor de talrijke bezoekers van de tentoonstelling een indrukwekkend en ook ludiek ge beuren. De leerlingen en hun begeleiders zagen kans in een kombinatie van pa nelen, video, maquette, modelbouw, toneel, poppenspel, klankbeeld, enz., de aanwezigen te verbazen en te boei- KERKWERVE Lezing voor NCVB over werk in Ivoorkust Verleden week woensdag hield de ZIERIKZEE, 27-4. Voor de laatste keer leidde de schiedende presidente, me vrouw Van der Panne, de vergadering van de C.P.B.-afdeling Schouwen-Dui veland in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Ze liet zingen Psalm 119 49 en begon met gebed. Ze las 1 Petrus 112-21. Het profetisch woord is een lamp voor onze voet; dit stond centraal in haar meditatie. Na een welkomstwoord kreeg de heer Kornet uit Goes het woord met zijn lezing over ,,Hoe lezen wij de Bijbel". De betrokken leerlingen, hun lera ren en de groep ouders, die deze week ook voor de klas stond, maakten daarmee duidelijk een zeer geslaagd en vooral ook leerzaam projekt te hebben verricht. NCVB afdeling Kerkwerve haar ver gadering in het Verenigingsgebouw. De presidente mevrouw Viergever- Legemate opende deze avond door het laten zingen van Psalm 113 vers 1 en 2 waarna ze voorging in gebed. Ze las 1 Johannes 3 vers 16-24 en bo ven haar meditatie stond „Helpen met woorden en daden". Hierna werd lied 225 vers 1 t/m 4 gezongen. Ze heette in het bijzonder welkom mevrouw Sandeé uit Kamperland, die iets kwam vertellen over ontwik kelingswerk in Ivoorkust. De brief voor de aktie „Schrijf een brief" ging naar Roemenië. Mevrouw Sandeé was samen met haar man 2 jaar naar de Ivoorkust ge weest voor het gereedmaken van de grond, het kweken en zaaien van groenten. Zij leerde de mensen gezon de voeding bereiden, over zuigelin genzorg e.d. Mevrouw Sandeé werd door de pre sidente hartelijk dank gezegd, waar na de spreekster voorging in dankge bed. Het busje voor lief en leed bracht 46,46 op. Er waren deze avond 37 le den aanwezig. Opbrengst kollekte De vorige week gehouden Astma- kollekte bracht te Kerkwerve 288,op. Hierbij worden de kol- lektanten en burgerij hartelijk dank Hij bouwde zijn lezing op vanaf de tijd van Jezus, de 16e en 17e eeuw, Luther, Erasmus, de 19e eeuw met zijn ontdekkingen in de natuurwe tenschap. Dan de vraag: Hoe komen we in een Liefdesverhouding tot Je zus? „Deze houding heeft Hij zelf ge schapen zodat er een nieuwe kwali teit van leven naar buiten komt. Elk bijbelboek heeft zijn eigen bedoeling de mens met zijn God in kontakt te brengen en hem te laten zien hoeveel Hij van hen houdt. Ook moeten we er aan denken, dat we met een Oosters boek van doen hebben, let b.v. op de getallen, die steeds weer genoemd worden en waaraan een Oosterling een heel andere betekenis hecht. Het geloven van de Bijbel is wat anders dan hem zo klakkeloos lezen en zon der verder nadenken weer wegleg gen. De liefde tot God en tot elkaar moest centraal staan in ons leven", aldus spreker. Na een vragenvuur werd de spre ker hartelijk dank gezegd voor zijn aangrijpende lezing en hij mocht een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. In de pauze was er gelegenheid zich op te geven voor de toogdag op 6 mei en voor het reisje op 15 juni. Daarna werden de notulen gelezen en voor de laatste keer ondertekende mevrouw Van der Panne ze, na goedkeuring. Toen was voor de scheidende presi dente het ogenblik aangebroken de hamer over te dragen aan mevrouw S. P. op 't Hof-de Rijke haar op volgster. Dankwoord In haar dankwoord aan bestuur en leden vertelde ze dat ze altijd met ge noegen deze taak had verricht en ze richtte een oproep tot de leden toch vooral de vergaderingen trouw te be zoeken, omdat het bestuur er zoveel werk van maakt om ze te doen sla gen. Mevrouw Op 't Hof bedankte haar namens de leden, öök de penning- meesteresse mevrouw Den Boer- Dalebout wier tijd van gaan even eens was gekomen. Met een letterspel namen de bestuursleden (met steun van enige leden) op hun manier afscheid. Elk had een letter, waarop een gedichtje was gemaakt, daarna kwamen de let ters dank u wel te voorschijn. Mevrouw Simonse, algemeen ad- junkt, bood zowel de presidente als de penningmeesteresse een aanden ken aan. Mevrouw Van der Panne sprak nog enkele antwoorden uit. De nieuwe penningmeesteresse werd voorgesteld nl. mevrouw Boot-van der Welle. Na het zingen van Psalm 68 7 eindigde mevrouw Op 't Hof met dankgebed. NIEUWERKERK Algemene Leesbibliotheek „in zomer-tijd" De Algemene Leesbibliotheek te Nieuwerkerk, gaat vanaf heden weer om de veertien dagen zitting houden voor het uitlenen van boeken. Dus, deze week, donderdag 6 mei, is het geen uitlenen, maar pas weer donderdag 13 mei a.s. En zo dan steeds om de twee weken verder, in gebouw „Rehoboth" aan de Ooststraat. OOSTERLAND Molen draait en maalt op 8 mei Ter gelegenheid van Molendag 1982 op zaterdag 8 mei zal ook de Am- bachtsheerlijke korenmolen aan de Molenweg weer voor het publiek geo pend zijn voor bezichtiging. Indien de wind sterk genoeg zal zijn, zal mo lenaar Mark Witte ook de maalste nen in werking stellen zodat het pu bliek de molen kan zien malen. Te vens bestaat er dan gelegenheid om volkorenmeel etc. te kopen, dat door de molen gemalen is. Zoals bekend kan hiervan brood gebakken worden van sublieme kwaliteit, echt door maalstenen vervaardigd, zoals dit vroeger gegeven werd. Opbrengst kollekte Onder leiding van mevr. J. Dorst- Struijk werd ook hier ter plaatse weer gekollekteerd ten bate van het Astma-Fonds door de volgende da mes: Marjan Bal, Lenie en Ineke Boogert, Ilona Dorst, Jannie Geel hoed, Linda van 't Hoff, Gré Klaas- sen, Teuni van der Laan, Corrie Lems, mevr. Machielse, mevr. Meer man, Jolanda Meerman, Jannie Pep ping en Ina de Valk. De opbrengst be droeg de mooie som van 1266,47. Waarvoor zeer veel dank aan de mil de geefsters en gevers, en aan de lei ding en de dames (en jongedames) koliektantes zeker wel op z'n plaats „Oosterlands Fanfare" geeft koncert op 5 mei Bij gunstig weer hoopt, in verband met de Bevrijdingsherdenking 1982, de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" met de drum band op woensdagavond 5 mei a.s. een rondgang over het dorp te maken onder leiding van de direkteur, de heer J. Knuist. Omstreeks 19.30 uur zal gestart worden bij het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. Vervolgens zal genoemde muziek vereniging met de drumband op zaterdagavond 8 mei een koncert ge ven voor het gebouw „Oosterhof" ter gelegenheid van de opening van het seizoen, eveneens onder leiding van de heer J. Knuist, aanvangende om 19.30 uur. Het volgende programma zal wor den afgewerkt: De Tippelaars, mars van C. J. N. Coei, 2. Abide with me, van W. H. Monk; 3. Doornroosje - Bruidvaart, van Max Rhode; 4. Cho ral, Figuee, van H. van Lijnschoten; 5. le Straus Waben - potpourri, van A. J. Maas; 6. Eendracht mars, Joh. C. de Wit; 7. Remember the okl tunis - medley, van Peter Fihn; 8. Kleine suite, van P. I. Tsjaikowsky; 9. Feest- mars van J. R. van der Glas. Bij goed weer zal dit koncert plaats Koninginnedag Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 30-4. Op Koninginnedag werd in Brouwershaven door de heer B. Heyboer reveille geblazen vanaf hef stadhuis. Daarna werd een rondgang door de stad gemaakt met medewerking van drumband Apollo en de majorettes. Om half tien werd op de markt plechtig de vlag gehesen en werd het Wilhelmus gezongen. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer C. P. v. d. Velde, hield burgemeester C. Slabbekoorn een toespraak. Rond de klok van tienen werden de allerkleinsten beziggehouden met een poppenkastvoorstelling, verzorgd door mevr. A. v. d. BijL De kleuters mochten zich als clowns verkleden. Als klap op de vuurpijl kwamen er twee „echte" clowns ten tonele. Voor de kinderen van de lagere school was er een speur tocht Botenloodsen Het middagprogramma dreigde in het water te vallen. Er werd uitgewe ken naar de botenloodsen van Van Ast wat achteraf een goede keuze bleek te zijn. Alvorens te beginnen met de zes kamp-spelen gaf Brassband „Apollo" een staaltje van zijn kunnen weg in de overdekte ruimte, wat door het pu bliek zeer gewaardeerd werd. De ski loop, de kruiwagenrace het auto du wen, het oberspel, en het spectaculaire waterfietsspel kwamen allemaal aan de orde bij de Zeskamp. Prijzen Het avondprogramma bleek de top per van de dag. Om acht uur werden de prijzen bekendgemaakt door de voor zitter van de Oranjevereniging, de heer C. P. v. d. Velde. Als eerste was geëindigd de Brandweer van Brou wershaven met 60 pnt, als 2e De Vete ranen met 58 pnt, Van Beveren derde met 57, vierde de Middenstand met 52 pnt, de Soos 't Ootje 5e met 49 pnt en de sport met 46 pnt als 6 e. Alle spelers kregen een lintje uitge reikt als dank, namens de Oranjever eniging voor hun bijdrage aan het mid dagprogramma De juryleden werden ook heel hartelijk bedankt voor hun tijd die zij beschikbaar hadden gesteld en kregen ook een vaantje als herin nering. De wisselbeker, welke de Oranje vereniging beschikbaar had gesteld werd uitgereikt aan de coach van de Brandweer, de heer J. v. d. Weele. Om half negen begon „Radio Smalstad" met het orenspel. „Zing je liedje", waar men moest proberen met echo op de koptelefoon een liedje mee te zingen. Dit gaf zeer veel komische reakties wat het publiek in schater lachen deed uitbarsten. Daarna was er het Brouwse Bab- belonië, spelleider hiervoor was de heer Th. van Vulpen, bijgestaan door een assistente, mevr. Bleijenberg. Alle spelers mochten na afloop van een spel vinden op het voorplein van het dorpshuis „Oosterhof" en het pu bliek wordt beleefd verzocht tijdens het spelen van de verschillende num mers de nodige stilte te betrachten. een zak babbelaars mee naar huis nemen. Om 11 uur sprak de voorzitter een dankwoord tot allen die tot het slagen van deze dag hadden bijgedragen. De Oranjevereniging kan terug zien op goed verlopen Oranjefeest 1982. BRUINISSE/ MIDDENSCHOUWEN Hoofd gemeentewerken benoemd Tot hoofd van gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht van de ge meente Bruinisse en Middenschou- wen is met ingang van 1 juli benoemd de heer F. P. B. van Wijchen uit Nistelrode. Er waren 76 sollicitanten. De 39- jarige Van Wijchen is thans technisch hoofdambtenaar als chef voorberei ding weg- en waterbouw werkzaam bij de dienst bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken Kring Heesch. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Z'n opleiding genoot hij o.a. aan het Zeeuws Technische Insti tuut in Goes. Daarna was hij werk zaam in Yerseke. BRUINISSE Diskussie-avond VARA Op woensdag 12 mei a.s. organi seert de VARA-afdeling „Schouwen- Duiveland" een diskussie-avond over VARA-televisie, zendtijduit breiding en dag-tv. Deze bijeenkomst wordt gehouden in ,,'t Centrum", Korte Ring 5, Brui nisse. Hierbij worden VARA-leden en belangstellenden uitgenodigd de ze avond bij te wonen. Ook uw me ning is van belangMeer informatie kunt u verkrijgen bij het sekretari- aat, telefoon 01117-1713 Gemeenteraad B. en W. van Bruinisse stellen voor een krediet van 9.500,- beschikbaar te stellen voor het vervaardigen van een schets voor het plan Riekusweel. Tijdens het periodiek overleg met de stedebouwkundige is uitvoerig gesproken over het bestem mingsplan Riekusweel en heeft B. en W. verzocht bij het vervaardigen van de schets rekening te houden met de mogelijkheid tot benütting van de beschikbare zonne-enejrgie. Dit koipt donderdag 6 mei aan ae orde tijdens de raadsvergadering meentehuis wordt geh Verder staat op de vloeiïngsregeling voor die in het ge- Duden. agenda de af- het personeel bij het openbaar kleut ;r- en lager on derwijs en de vaststelling van de achtste wijziging begroting 1982. Voor tijd: zie agenda. ZONNEMAIRE Bingo- en dansavond Vrijdagavond 7 mei organiseert de Bond van Opzichzelfstaanden weer een dans- en bingoavond in café Bom- menede. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Bejaardenreis De bejaarden van Dreischor maak ten weer de jaarlijkse reis, die dit maal naar de bollenvelden en de be treffende omgeving voerde. Gestart werd met een bus van de fa. Van Oeveren. Via Rotterdam ging het naar Bergschenhoek, waar in ,,'t Hoekse Hout" koffie werd gedron ken. Daarna reed men naar Avi Fau na waar de koffietafel alle eer werd aangedaan. Daarna kwamen de bol lenvelden aan de beurt; het lente weer was toen nog mooi en er werd volop genoten. De theepauze werd gehouden in Scheveningen en daarna ging het weer op huis aan. In „De Drie Schapen", wachtte een heerlijk diner en dat smaakte na zo'n reis. Aan het diner dankte mevrouw Van der Werf chauffeur Tuinman voor de goede begeleiding en de R.K.- helpsters mej. C. Quist voor haar be reidwilligheid deze reis assisterend te willen meemaken. ZIERIKZEE, 1-5. De op 30 april en 1 mei in het Gravensteen opgestelde ten toonstelling „Tekens aan de wand" heeft qua belangstelling de verwachtin gen van de organisatoren veruit overtroffen. In het totaal bezochten 788 men sen deze door de Anne Frank stichting uitgebrachte kollage, die een indrin gend beeld gaf van het fascisme in Duitsland en het fascisme zoals het zich te genwoordig weer overal manifesteert. ken wijden en is niet te man in de gelegenheid t natuurlijke recht" op uit te oefenen. moe om haar 2 stellen „zijn voortplanting Het Nationaal Jeugdjfornt schrijft over de verheugende groei van haar gelederen en verklaart dat het niet lang meer zal duren voc noeg is om het straatbèeld te zuive ren van volksvijandige De samenstellers van „Tekens aan de wand" zijn er in geslaagd een bij zonder helder beeld te geven van vrijwel alle elementen waaruit het fascisme bestaat, de emotionele en politieke motieven die er aan ten grondslag liggen en de sociaal ekono- mische omstandigheden waaronder het kon uitgroeien tot de massale mensonterende vorm waarin we het allemaal kennen. Fascistische grondslagen Fascistische grondslagen waarop in de tentoonstelling met enige na druk werd gewezen waren: - „De mensen zijn niet gelijk". De een heeft meer bruikbaardere kwalitei ten dan de ander en is daarom méér. Het eigen ras is beter dan andere; een is er het beste, „hij" is de leider. Het is niet nodig dat alle mensen mee beslissen, mensen die daarvoor ge schikt zijn besturen de staat; - Het gezinsleven is een belangrijke grondslag voor de maatschappij; - Daarbij zijn mannen beter dan vrouwen; Vrouwen zijn slechts ge schikt voor huishoudelijke taken en het baren van kinderen. Zij zijn hun man onvoorwaardelijke gehoor zaamheid schuldig; - Het individu is niets, het heeft geen rechten, alleen de plicht te funktio- neren in dienst van de gemeenschap. Voor afwijkend gedrag geld geen ex cuus. Orde en gezag gaan boven recht. De staat mag elk offer van zijn burgers verlangen. Overeenkomstige elementen Aan het slot van de tentoonstel ling, waar het hedendaagse fascisme aan bod komt, ziet men al deze ele menten, met een verrassende over eenkomst met het nazi-fascisme, te rugkomen in foto's, afiches en ge schriften van o.a. Amerikaanse Nazi's, de Wehrsportgruppe Hoff man, de Vlaamse militanten orde, The National Front, de Nederlandse Volksunie, met haar jongeren afde ling het Nationale Jeugdfront. Het V.M.O. verklaart dat werkloosheid voor de vrouw een zegen is. Zij kan zich dan aan haar huishoudelijke ta- Aan het slot van de t< wordt bezoeker voor rende vraag gesteld hoe eigen wereld beschouw schap had met die van r ze sterk ge- elementen. ejntoonstelling konfronte- ver haar/zijn ing verwant- iet fascisme. Het heeft de organisatoren bijzon der goed gedaan te zien dat toch veel van de bezoekers de tentoonstelling van het begin tot het einde met aan dacht heeft bekeken, terwijl dit een geoefend lzer toch gauw een uur tijd kostte. Ook de bijdrage in het kosten die werd gevraagd stemde tot tevre denheid. Met het totaalbedrag van 257,70 is de organisatie al goeddeels uit de kosten, terwijl er mogelijk voor een voortzetting van de aktivi- teiten op dit gebied zelfs al een klei ne financiële basis is gelegd. Het door de gemeente bereidwillig afgestande „Gravensteen" bood ook deze tentoonstelling een ideaal on derkomen. „Tekens aan de wand" kan nog be zichtig worden 2 en 3 mei in de Bree- hof te Vlissingen en 5 mei in de Sten gen in Heinkenszand. Advertentie Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintigmaal een ton. Liefst 700.000 andere geld prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-46 96 47. nederlayl^e ^^Jstaberid J J 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4