Eerste expositie in galerie en beeldentuin Borsboom Hobby- en vrijetijdsbeurs in Renesser Dorpshuis Periodiek overleg tussen gemeenten en provincie De Schakel" Renesse had fijn weekendkamp Nieuw in Zierikzee STREEKNIEUWS UITNODIGING OPEN HUIS W. C. ISTA en Zoon Dinsdag 4 mei 1982 Nr. 23108 ZIERIKZEE. Mevrouw J. M. J. de Meester-Post tijdens haar openingsspeech in de nieuwe galerie Borsboom. Burge meester Th. H. de Meester (rechts) en de heer L. D. Borsboom luisteren toe. Vertraging mosselzaadviscampagne De opening van de mosselzaadvi scampagne ging maandag niet door, daar visserij-ambtenaren - we gens het ruwe weer - weigerden de vereiste vergunningen af te geven, iets wat in de geschiedenis van de mosselarij nog niet eerder is voorge komen. De eerste week is twee dagen gevist; deze week gaat i.v.m. Bevrij dingsdag een dag verloren, maar men zal pogen die dag deze week nog te mogen inhalen. ZIERIKZEE Wiliibrordusschool in Nobelpoort Als gevolg van de publiciteit rond het boekje ,,De Nobelpoort", dat Tom Hanse, Camiel van Tiggelhoven en Johnny Vermue van de R.K. lage re „St. Wiliibrordusschool" schre ven, is de hele klas door G. A. Wag- tendonk, algeheel leider showband ,,Rust Roest" uitgenodigd de poort (hun repetitieruimte) te komen be zichtigen. Dat deden ze graag, want maar weinig leerlingen hadden de Nobel poort al van binnen gezien. Donder dagmiddag werd het bezoek onder leiding van schoolhoofd P. R. M. v. d. Sneppen afgelegd en voor hem was het uiteraard, gezien zijn historische belangstelling voor Zierikzee, niet de eerste keer. De ruim dertig kinderen bekeken de poort van boven tot onder met en thousiasme. Zij waren onder de in druk van de houtkonstruktie op de zolder, met name van de schitterende dakkapel, gemaakt in een tijd dat er nog zulk eenvoudig gereedschap werd gebruikt. In de kelder trok vooral de gevan genis hun aandacht, waarbij de zeer simpele sanitaire voorziening met verbazing werd bekeken. Diefstal uit auto In de nacht van zondag op maandag is uit de auto van P. d. V. uit Oolt- gensplaat foto-materiaal ontvreemd. D. V. had zijn wagen geparkeerd op het Havenplein. De lenzen, camera, statief en filmpjes vertegenwoordi gen een waarde van 1090,-. WESTERSCHOUWEN RENESSE, 3-5. Op 28 en 29 mei organiseert de Evenementenkommissie van de V.V.V. Renesse een „Hobby en Vrijetijds Beurs" in het dorpshuis te Renes- Het is de bedoeling dat op deze beurs de hobbyisten nu eens met hun hobby naar buiten treden. Vele men sen hebben een hobby die kan varië ren van iets heel eenvoudigs tot iets zeer ingewikkelds. Door aan deze beurs deel te nemen kan men iets van die hobby aan anderen laten zien. De organisatoren denken ook aan verzamelaars van b.v. oude ansicht kaarten en postzegels. Botenbouw, modelbouw alles is welkom. De evenementenkommissie hoopt op zeer veel deelnemers. Ze waar schuwt echter de geïnteresseerden dat de beschikbare ruimte beperkt is, en raadt daarom aspirant deelne mers aan niet te lang te wachten met hun aanmelding. Voor informatie kan men zich wenden tot het V.V.V.- kantoor te Renesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ned. Ver. van Huisvrouwen ZIERIKZEE, 1-5. Borsboom b.v., beter bekend van an tiek en oude kunst, heeft nu het ook het oog laten vallen op werken van moderne kunstenaars. Zaterdagmiddag werd in het pand achter de antiekzaak een fraai ingerich te galerie geopend door mevrouw J. M. J. de Meester- Post. In deze galerie zijn tot en met 6 juni schilderijen houtsculpturen en glasplastieken te bezichtigen van. Ineke Bakker en Henk Stapper, beiden uit D rommel en. u Een officiële opening is vaak een plechtige, rustige gebeurtenis. Zo niet zaterdagmiddag, want de forma tie „Masculino" uit Westdorpe zorg de voor een niet zo traditioneel ach tergrondmuziekje, waardoor een zeer informeel sfeertje ontstond. In haar openingswoord haalde me vrouw De Meester het pas versche nen manuscript aan van de Zeeuwse Culturele Raad, waarin alle gere gistreerde Zeeuwse kunstenaars staan vermeld. „Schouwen-Duive- land is hierin goed vertegenwoor digd met maar liefst 28 van de 205 Zeeuwse kunstnaars, dat is 13,6 Een gegeven om trots op te zijn", al dus mevrouw De Meester die haar hoop uitsprak dat in de toekomst de ze kunstenaars in de gelegenheid worden gesteld hun werken in de nieuwe galerie te exposeren. Goed initiatief Zij vond de galerie een zeer goed in itiatief van de heer Borsboom, waaraan zeker veel behoefte zal zijn. „Borsboom-antiek heeft de drempels verlaagd en sinds vandaag kan men hier zowel van oude - als moderne kunst genieten". Zij prees vooral de werken van Henk Stapper (schilderijen en hout- sculpturen). „Ik ben er weg van". De openingsceremonie was oor spronkelijk buiten in de beeldentuin gepland (beelden van Ad Braat en mevrouw De Goederen), maar dit kon wegens het regenachtige weer niet doorgaan. Alleen de officiële openingshandeling, het luiden van SCZ aan de orde een „jonge kunstenaar met toe komstmuziek". Hij noemt zichzelf een autodidakt en maakt voorname lijk abstrakte schilderijen. „Weer spiegelingen" is de serienaam voor zijn werken die vaak uit 2-3 vlakken zijn opgebouwd. Zijn houtsculpturen zijn zeer zeker het bekijken waard. Ze zijn prachtig afgewerkt en druk ken een enorme kracht uit door de expressieve vormen. Ineke Bakker richt zich in haar schilderijen voornamelijk op land- schappen en het Biesbos-landschap heeft vooral haar hart gestolen. Hëéï5' 1 andërs Vein sfeer êifzeer opvallend de serie „Lente, zomer, herfst en win ter" gemaakt van gouachte olieverf verdund met benzine. Na 6 juni komen de Schouwen-Dui- velandse kunstenaars aan bod. Dan volgt namelijk een expositie van werken van o.a. Co de Voogd en Miems van Citters. De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, organiseert een reisje naar Brussel op dinsdag 11 mei a.s. WESTENSCHOUWEN Mevrouw De Meester verricht de ope ningshandeling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een bel, werd door mevrouw De Meester buiten verricht, waarna de aanwezigen in de gelegenheid wer den gesteld de werken van beide kunstenaars te bekijken en een praatje met hen te maken. Toekomstmuziek Henk Stapper wordt getypperd als ZIERIKZEE, 30-4. Bij de vergade ring van het periodiek overleg inza ke het welzijnsbeleid tussen de pro vincie Zeeland en de gemeenten van Schouwen-Duyivcland en Sint Phi- lipsland, vorige week in het stadhuis te Zierikzee gehouden, kwam ook het eventuele voortbestaan van de stich ting Cultuurspreiding Zeeland aan de orde. Om het bestaan van de SCZ moge lijk te houden zouden de gemeenten in Zeeland een bijdrage moeten leve ren, vertelde een woordvoerder van de provincie. Niet alle gemeenten wilden echter meedoen en er zou be keken worden of de vier grote ge meenten in Zeeland de kar konden trekken. Donderdagavond is echter besloten door het bestuur van de stichting, dat de SCZ l september zal ophouden te bestaan. Dat betekent waarschijnlijk voor Schouwen-Dui- veland een vermindering van de kul- turele evenementen, omdat de ge meenten zelf het geld en het organi satie-apparaat missen om een uitge breide agenda op te zetten en uit te voeren. Onderzoek Bij het agendapunt de invoering van de rijksbijdrageregeling maat schappelijke dienstverlening deelde de voorzitter mee, dat een aantal in stellingen in de problemen kan ko men, doordat niet alle gemeenten in Zeeland een subsidie verstrekken. De provincie staat dit jaar voor het laatst garant voor deze instellingen. „In de staten is aangedrongen op een eenvoudig onderzoek door Stichting Zeeland, omdat een aantal overlap pingen zal plaatsvinden met het alge meen maatschappelijk werk. Dit on derzoek moet voor de grote vakantie rond zijn", aldus de heer Van Omme ren. De heer A. G. Izeboud, gemeen- tesekretaris van Zierikzee zei alleen maar erg gelukkig te zijn met dit on derzoek, omdat op Schouwen-Duive- land ook het probleem van de over lappingen speelt. Causerie over niet-energetische aspekten van windmolens Op donderdag 13 mei a.s. organi seert het Zeeuws Coördinatieorgaan een avond over de toepassing van windenergie in Zeeland. Het gaat daarbij met name over de niet- energetische aspekten van windmo lens. De heer Arie Bleijenberg van het Centrum voor Energiebesparing in Delft zal dan een inleiding houden onder de titel: „Met windmolens lo pen in Zeeland?!" Hij zal onder meer ingaan op de ge volgen voor het landschap, op de mo gelijke problemen voor vogels en op zaken als geluidsoverlast en veilig- hied. Voor een erg landelijke provincie als Zeeland met enorm veel trekvo gels een bijzonder belangwekkend onderwerp. Na de inleiding zal er ge legenheid zijn tot diskussie. De avond wordt gehouden in Slot Ostende, Singelstraat 5 te Goes (t.o. de Grote Kerk) en begint stipt om 20.00 uur. Toogdag Christelijke Plattelandsvrouwen in Burgh-Haamstede Donderdag 6 mei wordt in het evangelisch ontmoetingscentrum „DeBurght" in Burgh-Haamstedede ontmoetingsdag van het gewest Zee land der Christelijke Plattelands vrouwen Bond gehouden. 's Ochtends wordt er gezongen, ge- deklameerd en een inleiding gehou den door mevrouw K. Heerdink, pen- ningmeesteresse van de landelijke bond over „Een pleegkind opvoeden, hoe ervaar je dat?", 's Middags wordt een bezoek gebracht aan de Ooster- scheldewerken. Vergadering over „De Eendracht" De Nationale vereniging „Het Zei lend Zeilschip" houdt op donderdag 6 mei een vergadering in Hotel de Zwaan te Kapelle (aanvang 19.30 uur). De avond wordt besteed aan het vaststellen van de te ontplooien akti- viteiten in verband met dc komst van „De Eendracht" naar Vlissingen op 10 juni aanstaande. Ook moet een nieuw komité voor de afdeling Zee land worden samengesteld en wor den enige films vertoond. Huisvrouwen maakten boswandeling De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen maakte een dezer dagen een wandeling in de Bos wacht er ij.'In'dër ontvangstschuur werden de veïe da mes begroet door de heer Th. Aar- noudse, rondleider bij Staatsbosbe heer. Hij vertelde over de beginperiode van de Domeinen, toen de boeren klaagden over het stuifzand dat hun landerijen en blöembollenvelden overlast aandeed. In 1920 werd toen begonnen met het vastleggen van het duingebied door middel van riet- schermen en het planten van helm. In 1923 werden de eerste dennetjes geplant en naast wat loofhout is het gehele gebied nu naaldhout. Veel stammetjes werden gebruikt voor de kolenmijnen, doch nu alleen nog voor de spaanplaat- en papierin dustrie. Nieuw is het gebruik van het hout voor het open haardvuur. De stammen worden nog per paard weg gesleept. Op de begeleidende dia's werden ook de waterleidingbronnen getoond, evenals de uitkijktorens waarvan men bij een der nieuwste bij helder weer de Maasvlakte kan zien. Natuur Tijdens de wandeling kregen de da mes veel informatie over bomen, planten en vogels. Ook respektabele mierenhopen kregen de aandacht. Met rust laten is hier geboden! Ver der werd het „stadion" bezocht, zo genoemd naar de vorm. Een ree, ge schrokken van zoveel vrouwen, koos het reeënpad. De rondleider besloot deze middag met het verzoek zuinig te zijn op wat er hier in de Westhoek nog aan natuurschoon is. Namens de dames dankte de presi dente mevrouw Den Hamer-de Feij- ter de heer Aarnoudse met een boe kenbom BURGH-HAAMSTEDE In de sloot Op de provinciale weg tussen Burgh-Haamstede en Zierikzee is au tomobilist J. J. v. d. W. uit Seroos- kerke maandagmiddag door onbe kende oorzaak ter hoogte van de Luchtenburgseweg de sloot ingere den. V. d. W. raakte licht gewond en de auto was totaal vernield. Takelbe- drijf Jan de Jonge heeft het voertuig weggehaald. RENESSE Solistenconcours „Luctor et Emergo" Zaterdagavond 8 mei houdt de Re nesser Fanfare „Luctor et Emergo" voor de negende maal een onderling solistenconcours. Het gebeuren vindt plaats in het dorpshuis. In totaal staan 26 optredens op het programma. Zes van tamboers, die strijden om de wisselprijs van de tamboers. Verleden jaar werd deze prijs gewonnen door het duo Jaap de, Feiter en Joop Wandel. Eerstgenoem de is dit jaar niet van de partij, maar Joop Wandel verdedigt zijn titel in een solo-optreden. Twaalf optredens vallen in de jeugdklasse, waarvoor ook een wisselprijs beschikbaar is. Titelverdedigster is Sacha van de Roest. Verder acht optredens in de senioren klasse, waarin de wissel prijs verdedigd wordt door Kees van Klooster. De pianobegeleiding is in de ver trouwde handen van mevrouw E. Vos-Simons. En de heer M. Kramer uit Oost-Souburg zorgt voor de jure ring. (Voor tijd: zie agenda.) Postzegelbeurs te Renesse Zaterdagmiddag 8 mei van half twee tot vijf uur organiseert de post zegelvereniging Delta West een post zegelbeurs in ,,'t Trefpunt" te Renes- Vernielingen aan auto Op de auto van M. H. uit Zierikzee zijn in de nacht van zaterdag op zon dag vernielingen aangebracht. H. had zijn auto geparkeerd aan de Zee- anemoonweg te Renesse. Met de balk, die op de motorkap lag was de auto bereikt, waardoor de wagen ve le deuken opliep. Ook is getracht de wielen eraf te halen, maar dat mislukte. SEROOSKERKE Vuilnisbelt De beheerder van de vuilnisbelt aan de Hoosjesweg te Serooskerke, de heer C. v. D. heeft aangifte gedaan van kapot geknipte afrasteringen. De schade bedraagt 270,-. SCHARENDIJKE Angstig avontuur Zondagmiddag is voor de heer W. K. uit het Duitse Rees een angstig avontuur op het Grevelingenmeer nog gunstig afgelopen. Hij zou om half twaalf met z'n surf plank van de Kabbelaarsbank een Advertentie Op 6 7 en 8 mei houden wij openingstijden: 9.30-12.00 en 13.00-19.30 uur AUTOBEDRIJF St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 Vanaf 1929 „rondje Grevelingen" doen en dacht rond twee uur weer terug te zijn. Toen hij echter niet kwam opdagen belde om zes uur z'n verontruste vrouw de Rijkspolitie te water, die direkt met de „RP 5" een zoekaktie startte. Ook werd de assistentie van een helikopter ingeroepen. Voordat deze arriveerde had de „RP 5" echter de Duitser gevonden, om 19.30 uur. Hij zat op de Hompelvoet, waar hij uitgeput was neergestreken en door de snel aanwakkerende wind niet verder durfde. BRUINISSE Geslaagd Aan de Bestuursschool in Goes zijn geslaagd voor het examen B.B.N. (Bevolking, Burgerlijke Stand en Nationaliteitsrecht) mejuffrouw M. van Popering en de heer T. Gebraad, beiden uit Bruinisse. Deze opleiding is gespecialiseerd voor de afdeling Burgerzaken op een gemeentehuis. 99 RENESSE, 3-5. Afgelopen week-end hield de C.J.V. De Schakel te Renesse een geslaagd week-end kamp voor de groepen Gamma en Triangel. Vrijdag avond 30 april vertrok een enthousiaste groep jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 15 jarigen naar Oostkapelle, waar men verbleef in het kamphuis Weltevreden. Na het in orde brengen van de slaap zalen werd een welkomstwoord ge sproken door Lia Dudok, een der leid sters. Vervolgens werd bij het genot van een koele dronk gezellig een poos je gekletst, waarna het donker genoeg was geworden om van start te gaan met de geplande dropping. Op een afstand van ongeveer 4 a 5 kilometer van het kamp werden de jongelui gedropt Over het algemeen lukte het uitste kend de weg naar het kamp terug te vinden. Eén groep liep echter precies in tegengestelde richting en raakte dus steeds verder van huis. Ook deze kwam uiteindelijk weer thuis, al was het dan wat later dan gedacht Na een kop soep werden de slaapzalen opge zocht, wat overigens niet betekende dat iedereen direkt was ingeslapen. Regenprogramma Zaterdagochtend was ieder vrij om een kijkje in het dorp te nemen en wat van de omgeving te zien. Voor de mid dag was een speurtocht gepland doch deze viel letterlijk in het water. Kort na de start barstte een hevige regenbui los, waarop de leiding besloot de groe pen per aiito weer op te halen. Natte kleding werd gedroogd en er werd een alternatief programma bedacht Inge deeld in groepjes kregen de jongelui de opdracht een toneelspel of een ope rette te schrijven, die daarna werden gespeeld. Het leverde aardige resulta ten en veel plezier op. Tegen de avond werd het droog en bracht men een bezoek aan het mu seum in Oostkapelle, waar naast op gezette dieren en fossielen ook een aquarium met vissen en zeeplanten te zien was. De avond was gereserveerd voor een gezellige „bonte avond" waarop de toneelstukjes door leiding en leden werden afgewisseld met dansspelle tjes. De avond werd afgesloten met een sluipspel in het bos, wat in de duis ternis extra spannend was. Kerkdienst Zondagochtend werd een kerkdienst bijgewoond in het nabij gelegen Wal- cherse Serooskerke. De C.J.V.-ers hadden een aktief aandeel in de dienst, door het vertolken van het lied „Zoek eerst het koninkrijk God". 's Middags werd levend stratego ge speeld, een spel waarbij ieder zich naar hartelust kon uitleven. Om vijf uur werd de thuisreis weer aanvaard en een uurtje later kwam men terug in Renesse, waar al vele ouders op de enthousiaste jongelui stonden te wachten. ZIERIKZEE. Als voorproefje op ae terugkomst van de solo-non-stop zeiler Pleun van der Lugt, heeft helSchelde Trio" enige maanden geleden een sing le over de zeezeiler uitgebracht. Sinds zaterdag is dit plaatje ook bij de platen- handel verkrijgbaar. Op de foto: Als introduktie van single ..De Zeeuwse Stromen" speelde ..Het Schelde Trio" zaterdagmiddag in Discobar Weltevre den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3