Wethouder Van den Aarsen zegt ,,nee" tegen roofbouw Overdracht hefschip „Ostrea" op 15 mei ANBO - Zierikzee gaat meer aandacht geven aan scholing Taak Westerschouwen als in gemeente met 18.000 zielen STREEKNIEUWS Nederlander in Nigeria vermoord Gemeenteraad Zierikzee vergadert op 19 april Nieuwe beleidspunten 4 „De Wethouder gewaardeerdis de titel van het rapport van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over de positie van de wethou ders in ons land. Belangrijkste konklusie uit dat rapport: De funktie van de wethouder is in de laatste twintig jaar aanzienlijk zwaarder gewor den, de rechtspositie van de wethouder is daar echter duidelijk bij achter gebleven. Naar aanleiding van deze konklusie doet de VNG een aantal aanbevelingen om verbetering te brengen in die situatie: In gemeenten lot 10.000 inwoners zou een wethouder twee dagen per week moeten kunnen vrijmaken voor zijn j'unktie. Wethouders in een gemeente boven de 18.000 inwoners zouden liun werk als een volledige dagtaak moeten kunnen uitoej'enen. Thans is dat pas het geval in gemeenten met minstens 30.000 inwoners. De huidige maandwedde van een wethouder in een ge meente met 5000 inwoners bedraagt 1.337,—de VNG stelt voor dit te verhogen tot 1.975,—. De honorering zou volgens de voorstellen be paald moeten worden op 80 procent van het maximumsalaris van een burgemeester in dezelfde gemeente, maar dan wel gekoppeld aan de tijd, die aan het werk wordt besteed. Vooral voor wethouders in kleine gemeenten, die vaak twee funkties moeten uitoefenen: hun gewone werkkring en hun wethoudersfunktie, zou het een goede zaak zijn als de financiële regeling, die het rapport voorstelt, werkelijkheid zou worden. „De wethouder gewaardeerd", een VNG-rapport, dat ingaat op de posi tie van de wethouder in den lande. Dichter bij huis: in de gemeente Westerschouwen ligt de zaak nog wat gekompliceerder. „Ik ben het zat", zegt wethouder P. M. v. d. Aarsen en hij bedoelt „nee" te moeten zeggen tegen de roofbouw, die in zijn situatie op een wethouder wordt gepleegd. WESTERSCHOUWEN, 8-4. Piet van den Aarsen kwam in 1978 als nieuweling vol enthousiasme in het kollege. Bij de wisseling van de wacht hadden de vertrekkende wethouders: Hoogerhuis en Steur al laten weten, dat het werk wat te veel tijd in beslag ging nemen. Van den Aar sen heeft dat nu ook moeten ervaren. Hij ziet zijn funk tie als een onderdeel van het totale instrument om de ge meente Westerschouwen te kunnen besturen. „Besturen doe je als kollege samen met de ambtenaren". Zich be perkend tot de bestuurlijke kant, heeft hij zich nu de vraag gesteld: „Heeft een wethouder voldoende moge lijkheden zijn taak goed te kunnen doen?" Wethouder Piet van den Aarsen van Westerschouwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zijn antwoordt luidt: „Ja, maar het kost een werkweek van 35 a 40 uur". Voor Van den Aarsen betekent dat: twee volle dagen (dinsdag en donderdag), vele avonden en vrijwel het gehele weekend. Als verklaring waar die uren aan besteed worden, volgt een opsom ming: studeren op ambtelijke advie zen, standpuntbepaling, initiatieven ontplooien, kontakten onderhouden met de ambtenaren, op korte termijn reageren op brieven en signalen uit de bevolking, bestuderen van cirku- laires van ministeries en provincie, voorbereiden van vergaderingen (b. en w., fraktie, gemeenteraad, kom missies), bezoeken van vergaderin gen als gemeentelijk vertegenwoor diger, initiatieven t.a.v. de planvor ming binnen het kollegebeleid, vrij wel dagelijks kontakten met de bur gers, overleg op hoger niveau (rijk of provincie) ten behoeve van een goede uitvoering van het gemeentelijk be leid. Onze woordvoerder zegt zich als to taalbeleid altijd voor ogen te hebben gesteld: de behartiging van belangen van alle burgers, ook die van de min derheidsgroepen. Van den Aarsen behoort tot die wethouders met een dubbele funktie. Hij is bedrijfsleider van het informa tiecentrum op het werkeiland Neelt- je Jans en heeft als zodanig dus ook met verplichtingen ten opzichte van een werkgever (Z.W.N.) te maken. Zijn verzoek dit jaar een dag extija per week aan zijn wethouderstaak t'e mogen wijden, werd gehonoreerd. „Persoonlijk betekent dat wel 30 A van mijn netto jaarsalaris en enkele vakantiedagen; door de gemeente Westerschouwen wordt dat hiaat niet aangevuld", aldus de wethouder. Aantasting Hij zegt hier enige aantasting van demokratische rechten in te konsta teren: „Iemand met een funktie als werknemer kan straks geen wethou- dersbaan meer ambiëren, dat zou dan alleen weggelegd zijn voor gepensio neerden en eventueel voor zelfstandi gen". De positie van de gemeente Wester schouwen is afgestemd op een inwo- ertal van 5000 zielen, de financiële positie dus ook. Een onterechte situa tie volgens Van den Aarsen. Een uitgebreid Distributie Plano logisch Onderzoek (D.P.O.) - in de eerste plaats bestemd als basis voor plannen ten opzichte van het be drijfsleven en voor het opstellen van struktuurplannen - heeft aange toond, dat de gemeente Westerschou wen, als tweede rekreatiegemeente van Nederland, op verschillende ter reinen een taak heeft vergelijkbaar met een gemeente met 18.000 inwo ners. In het VNG-rapport „De wet houder gewaardeerd" staat het hui dige maandsalaris van een wethou der in een dergelijke gemeente van 18.000 inwoners vermeid: 3.045,— De VNG stelt voor deze maandwedde te verhogen tot 4.877,- „Zoethoudertje" De inmiddels ingevoerde bink normen hebben volgens Van den Aar sen geen enkele verbetering in de si tuatie gebracht. „Dat is een zoet houdertje gebleken". Na de uitvoerige toelichting dan de hamvraag: „Heeft hij de ambitie zich wederom vier jaar beschikbaar te stellen als wethouder?" „Voorlopig in principe NEE", luidt zijn ant woord. Er zijn echter twee situaties denk baar, die heroverweging van zijn standpunt zouden kunnen be werkstelligen: 1) de duidelijke wil van de kiezers, c.q. de raad, 2) een korrektie in de waardering van de gemeente Westerschouwen Van den Aarsen ziel overigens nog andere mogelijkheden tol verbete ring van de huidige situatie: „een se- kretaris voor de wethouder of uit breiding van het kollege met een der de wethouder". Punten, die naar zijn mening nader onderzocht moeten worden. Tot nu toe is dat niet ge beurd, hetgeen naar zijn zeggen toe te schrijven is aan de politieke opvat ting binnen de raad. Erkend De resultaten van het reeds ge noemde D.P.O. op dit punt zijn overi gens wel reeds onder de aandacht ge bracht van de ministeries van bin nenlandse zaken, ekonomische zaken en c.r.m., evenals van de kommissa- ris van de koningin. Bovendien er kende de toenmalige minister van binnenlandse zaken (Wiegel) in mei vorig jaar reeds, dat de bestuurlijke verantwoordelijkheid in Wester schouwen boven die van een gemeen te met 5000 inwoners lag. Terugblikkend op de afgelopen pe riode in het kollege zegt Van den Aarsen dat hij het ook anders had kunnen doen, hij symboliseert: „in keurig zwart pak, met bolhoed op, grote sigaar in de mond de bevol king eens een uurtje per week aanho ren. Dan was er geen roofbouw ge pleegd, maar dan had je als kollege nooit kunnen werken aan de re- konstruktie Hogezoom, de re- konstruktie Haamstede en een D.P.O". Hij heeft een duidelijke visie op het te voeren beleid in Westerschou wen. De gelegenheid te baat nemend, ventileert hij die dan ook maar even: „Ik acht het van groot belang het be drijfsleven te stimuleren t.b.v'. de werkgelegenheid. Door de ekonomi sche recessie wordt ook Westerschou wen gekonfronteerd met noodzake lijke bezuinigingen. Die bezuinigin gen mogen volgens mij echter niet ten koste gaan van gemeenschaps voorzieningen", aldus de wethouder. Hij acht het dan ook heel verant woord tot de bouw van een dorpshuis en een bibliotheek in Haamstede over te gaan. „Uit de Oostenrijkse geschenkwoningen is nog bijna J 2,— miljoen beschikbaar. Genoemde voorzieningen zouden derhalve di- rekt afgeschreven kunnen worden en behoeven niet op de exploitatiereke ning te drukken". Noodzaak Hij zegt de noodzaak van bezuini- De genodigden worden 's ochtends ontvangen in de „Heerenfofvan Slot Moermond té Renesse, waar een wel komstwoord wordt gesproken door ir. A. A. H. van Dam, algemeen direkteur van Dosbouw. MIDDELBURG Samen sterk voor betaald werk Zaterdag 1 mei organiseren de emancipatiewerksters, de vorming sinternaten en de konsulenten vor mingswerk met vrouwen gezamen lijk een themadag getiteld: „samen sterk voor betaald werk". Op die da gen komen o.a. aan de orde: vrou- wen-werkprojekten; kursusmoge- lijkheden voor vrouwen die (weer) een beroep buitenshuis willen gaan uitoefenen. Verder zal er de film: „Niet bemiddelbaar" worden ver toond. Deze dag wordt gehouden in het pand, Kerksteeg 5, Middelburg en begint half tien tot vier uur. De toegang is gratis. Volwassenenedukatie De Kulturele Salon houdt op vrij dag 23 april in het kultureel centrum de Kuiperspoort te Middelburg een bijeenkomst voor gemeentelijke en provinciale kulturele ambtenaren en funktionarissen van kulturele instel lingen in Zeeland. In verband met de oprichting per 1 januari 1982 van het Zeeuws Steun punt voor kunstzinnige vorming en gingen wel in te zien, maar zoekt die dan liever in het pas op de plaats nja- ken met perfektionering van voorzie ningen als openbare verlichting en door het vooruitschuiven van kapi- taalswerken, waar thans de financië le ruimte voor ontbreekt. „Alleen de werken waar de raad opdracht voor heeft gegeven worden in uitvoering genomen". Nog even terug naar het voorgeno men afscheid van zijn wethouders funktie. De vraag of de gevoelige aanvaring met de P.v.d.A.-fraktie enige tijd geleden en de soms gehoor de kritiek tijdens hoorzittingen e.d. ook debet zijn aan zijn beslissing, beantwoordt hij als volgt: „Dat soort zaken leggen bij een dergelijk besluit maar heel weinig gewicht in de schaal. Als bestuurder moet je voor bereid zijn op kritiek". Tot slot kan aanvullend nog ge meld worden, dat de pijn niet alleen zit in de rechtspositie van de wethou ders. Het probleem laat zich ook voe len aan de ambtelijke kant. Van den Aarsen licht toe: „Als gemeente Westerschouwen heb je enkele amb tenaren nodig van hoog kwalitatief niveau; het daarmee overeenkomsti ge salaris mogen we echter niet beta len. üp de afdeling financiën zitten we door die situatie bijvoorbeeld al een half jaar met een vakature". Daarna worden er verscheidene toespraken gehouden. Plv voorzitter A. Rijke van de Raad van Bestuur van het RSV-concern, spreekt over de bouw van het hefschip. De samenwer king Rijkswaterstaat/Dosbouw/RSV wordt behandeld door ir. A. Griffioen, lid Raad van Bestuur van Dosbouw. Ir. H. Engel, hoofd Deltadienst Rijkswaterstaat, heeft als thema het gebruik van het hefschip. Mevrouw F. T. v.d. Graaff-van der Walle (doopster van de „Ostrea" zal een geschenk aanbieden aan de heer J. TH. W. van Leeuwen, kapitein van de „Ostrea". Na de toespraken gaat het gezel schap per bus het hefschip, liggend aan de steiger in bouwdok I van bouwput Schaar, bezoeken, waarna nog een koud buffet in „Moermond" wordt ge nuttigd volwassenenedukatie wordt deze eerste bijeenkomst gewijd aan de steunfunktie hierin. De heer H. W. A. Koch, direkteur van de Zeeuwse Cul turele Raad, de heer H. Keukelaar, direkteur van het Zeeuws Steunpunt en de heer J. C. van Poelje, koördina- tor van de sektie volwasseneneduka tie van het Zeeuws Steunpunt hou den een inleiding. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. ROTTERDAM. In Rotterdam- Europoort heeft prins Claus een nieu we kraakinstallatie van de Britse oliemaatschappij BP officieel in ge bruik gesteld. Het gaat om een pro- jekt dat meer dan een miljard gulden heeft gekost en waaraan drie jaar is gewerkt. UTRECHT. Als de afgesproken studies over sociale knelpunten bij de spoorwegen snel leiden tot een be tere beloning voor vuil en zwaar werk, wil de Vervoersbond CNV de nieuwe NS-cao nog voor de zomerva kantie tekenen. DEN HAAG, 8-4. De 43-jarige Ne derlander H. Vereijken is in de Nige- riaanse havenplaats Port Harcourt op 22 maart vermoord. De juiste toe dracht is bij het ministerie van bui tenlandse zaken nog niet bekend maar aangenomen wordt dat de man bij een overval 's avonds op straat is neergeschoten.' Het slachtoffer woonde reeds vijf jaar in Nigeria. Hij werkte daar voor de oliemaatschappij Elf en was ge trouwd met een Nigeriaanse. De man laat drie kinderen achter. Een woordvoerder van het ministerie zei donderdag te verwachten dat het nog wel even kan duren voor de juiste toedracht bekend is. ZIERIKZEE, 9-4. De gemeenteraad van Zierikzee vergadert maandag avond 19 april ten stadhuize. De agenda vermeldt een twintigtal pun ten. Deze voorstellen zijn: vaststelling van de 36e wijziging van de gemeen tebegroting 1982 wegens verschuldig de BTW over grondkosten voor bouw 4-klassige lagere school t.b.v. prot. chr. onderwijs in Poortambacht; ga randeren van geldleningen, aange gaan voor het in eigendom verwer ven van nieuwe en bestaande wonin gen alsmede ter financiering van de kosten van verbetering van bestaan de eigen woningen; 3e wijziging reg lement van orde voor de raadsverga deringen wegens herziening procedu re voor behandeling ontwerp-ge- meentebegrotingen; vaststelling van de 37e wijziging van de gemeentebe groting 1982 wegens aankoop pand Verrenieuwstraat 3 met bijbehorend pakhuis Maarstraat 8; vaststelling van de 38e wijziging van de gemeen tebegroting 1982 wegens subsidië ring Stichting Telefonische Hulp dienst Zeeland en Stichting Advies bureau Gehandicapten Zeeland; vaststelling van de 39e wijziging van de gemeentebegroting 1982 wegens beschikbaarstelling aanvullend kre diet voor restauratie molen „De Hoop"; wijziging overeenkomst tot verhuur ruimten in de Nobelpoort aan Vereniging voor lichamelijke ontwikkeling „Rust Roest"; vaststelling van een voorbereidings- besluit voor de bouw van een garage bij het pand Eendrachtstraat 46; beslissing op beroepschrift van de heer A. Corstanje sr. te 's Heer Hen drikskinderen tegen weigering van een zogenaamde markavan toe te la ten op de wekelijkse markt; vaststel ling van de 40e wijziging van de ge meentebegroting 1982 wegens aan koop grond van ir. J. van der Linden, wegens toekenning schadeloosstel ling voor pachtontbinding van de grond aan de heer M. Flohil en we gens verkoop van deze grond aan het Woonwagenschap „Midden- en Noord-Zeeland" in het kader van de realisering van het bestemmingsplan W oon w a gencent r u m K1 ers k w eg vaststelling overschrijding aantal klokuren vakonderwijs per wette lijk verplichte onderwijzer aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in het schooljaar 1982/1983; subsidiëring restauratie en/of rehabilitatie diverse panden; vaststelling van de 115e wijziging van de gemeentebegroting 1981 we gens raming gevolgen invoering zgn. herzien Ubink-normen voor gemeen- tepersoneel dat betrokken is bij de le fase van het funktiewaarderingson- derzoek; vaststelling van de 41e wij ziging van de gemeentebegroting 1982 wegens raming gevolgen invoe ring zgh. herziene Ubink-normen voor gemeentepersoneel dat betrok ken is bij de le fase van het funktic- waarderingsonderzoek; hernieuwde beslissing op beroepschrift van de heer R. J. Tanis tegen weigeren standplaatsvergunning voor kraam; vaststelling van het bestem mingsplan „Heuvelsweg"; voorstel tot het garanderen van een geldle ning van de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee ten be hoeve van een reeds gebouwd kom- plex van 28 woningen in Poortam bacht 1. BURGSLUIS, 8-4. Dosbouw, de Oosterschelde Bouwkombinatie, heeft het programma voor de overdracht, op zaterdag 15 mei, vastgesteld. ZIERIKZEE, 5-4. Het vormen van werkgroepen voor enkele belangrijke zaken als scholing en kaderkursussen, evenals het leggen van kontakten met verenigingen en instellingen, die zich bezighouden met bejaardenwerk om tot een betere koördinatie te komen, zijn twee beleids zaken waar het bestuur van de Alg. Ned. Bond voor Ouderen (A.N.B.O.) afdeling Zierikzee de komende tijd aandacht aan gaat besteden. Dit decide A.N.B.O.-voorzitter A. G. J. v. d. Eynde maandagmiddag niedc, tijdens de voorjaarsvergade ring van de afdeling Zierikzee. Ver der liet hij weten, dat het bestuur zich ook zal beraden op welke wijze iets meer kan worden gedaan voor de eenzame ouderen. Een wens, waar de A.N.B.O.-afde- ling nog steeds aan vasthoudt, is het realiseren van een eigen soosruimte. Het zal nog wel enige tijd een wens blijven, want de voorzitter moest des gevraagd erkennen geen enkele toe zegging op dit punt te hebben. De voorzitter deed verder een drin gend appél op de leden deelname aan een kaderkursus serieus te overwe gen. Hij wees erop, dat hier geen spra ke zal zijn van naar school gaan, maar van het leren als oudere voor je eigen belangen op te komen. Voorjaarsreisje Ten slotte gaf de heer Van den Eynde een toelichting op het A.N.B.O.- voorjaarsreisje, dat maandag 26 april zal worden gehouden. Hoogtepunt op het reisprogramma zijn een bezichti ging van oude wagens en karren in Essen en een bezoek aan een Sterren wacht Tussendoor zal een uitgebreide koffietafel worden gebruikt 's Och tends wordt koffie gedronken in de buurt van Hoogerheide. Op de terug reis wordt nog gepauzeerd te Zeven bergen. De kaartverkoop voor dit A.N.B.O.-vooijaarsreisje vindt plaats op woensdag 14 april, van 9 tot 11 uur in rusthuis „Borrendamme" en gedu rende de gehele dag in „De Rookende Moor". Vervolgens was het de beurt aan de heer Ruud v. d. Weide, die een duide lijke uiteenzetting gaf van hetgeen de Stichting Welzyn Ouderen voor die ouderen op Schouwen-Duiveland kan betekenen. De heer Van der Weide liet weten al talloze instellingen en verenigingen die zich met bejaardenwerk bezighou den te hebben bezocht Daarnaast heeft hij echter ook al heel veel kontakten gelegd met individuele, oudere men sen. Spreker liet duidelijk weten, dat elke oudere op Schouwen-Duiveland bij de Stichting Welzijn Ouderen met problemen kan aankloppen. Haven park 24, Zierikzee. De heer Van der Weide zal dan de plaats of instelling voor de oplossing van de problemen aanwijzen. Kaderkursus De heer Van der Weide gaf verder nog een uiteenzetting over de kader kursussen voor de A.N.B.O.-leden, die binnenkort weer van start zullen gaan. Uit de leden van de voorgaande ka- derk'ursus werd inmiddels een werk groep gevormd, die zich met de voor bereiding van de vervolgkursus heeft bezig gehouden. Besloten werd een nieuwe kursus te geven in de vorm van themadagen, 's Ochtends van tien tot twaalf zal een bepaald onderwerp worden toegelicht, 's middags van half een tot twee uur zal daar over worden gediskussiëerd kun nen worden. De themadagen zullen gehouden worden in cafetaria „Markt- zicht" te Zierikzee. De heer Van der Weide gaf een opsomming van mogelijke thema's die tijdens de kaderkursus aan de orde kunnen komen: funktioncren van bejaardenoorden,"' informatie door notaris, struktuur van de A.N.B.O., gekoördineerd bejaardenwerk, plaats van de ouderen in de maatschappij, vergadertechniek/gesprekstechniek en het plaatselijk gemeentebestuur. Voorzitter Van den Eynde liet ver volgens weer van zich spreken door vele bedankjes en bloemen uit te de len. Bloemen waren er voor de bodes van de A.N.B.O. afdeling Zierikzee; de dames C. Hage-Speelman en DeHaan- Deurloo. Verder werd een bloemetje uitgereikt aan drie bestuursleden: me vrouw Van Ruiswijk-Verschuur, me vrouw Van Beveren-Nuyens en aan de heer Noomen; aan de dames Ligten- dag van het „Huis van Nassau" en aan mevrouw L. Willemse-Jonker voor haar jarenlange belangeloze hulp. Ver der kregen de dames Droog-Verkaart en Bosman-Verkaart een bloemetje voor het bezoek aan de A.N.B.O.-leden in het ziekenhuis. Deze A.N.B.O.-voorjaarsvergade- ring werd besloten met een zeer groot scheepse verloting. De plaatselijke middenstand werd hartelijk dank ge zegd voor het beschikbaar stellen van de talloze prijzen. De voorzitter zei te hopen, dat de na jaarsvergadering net zo druk bezocht zal worden als deze bijeenkomst hoe wel dan geen verloting zal worden gehouden. Eerder tijdens deze middag hadden de aanwezige leden reeds te kennen gegeven niet in de eerste plaats voor de mooie prijzen naar deze vergadering te zijn gekomen. „Ik houd u aan die toezegging", bet de heer Van den Eynde weten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4