Vogelwacht teleurgesteld over geringe subsidie van Westerschouwen Watermaatschappij (WMZ) mag weer water halen uit Haamsteedse duinen Informatie-krant over de problemen in kleine dorpen Goede weersomstandigheden bespoedigen nieuwbouw lts DAK REPARATIES SAMAN BV Bouw- en Houtbond CNV vierde gouden jubileum Bruse middenstand zegt „nee" tegen supermarkt STREEKNIEUWS Nieuw initiatief ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 maart 1982 WESTERSCHOUWEN, 29-3. De NV Watermaatschap pij Zuid-West-Nederland (WMZ) mag de hoeveelheid wa ter die gewonnen wordt uit de duinen bij Haamstede, verhogen van 2,5 tot 3,9 miljoen kubieke meter per jaar. Het grootste deel van het te onttrekken water moet vanuit het Haringvliet in de duinen worden geïnfiltreerd. Het water is bestemd voor de drinkwater voorziening van Schouwen-Duiveland. Voor op schema ZIERIKZEE, 29-3. De algemene ledenvergadering van de lts te Zierikzee kende een zeer geringe opkomst, maandagavond en was reeds na veertig mi nuten weer beëindigd. De voorzitter, de heer W. den Boer vertelde dat het honderdjarig bestaan van de school ongeveer samenvalt met de opening van het nieuwe gebouw. (Vervolg van pagina 1) „Nu vragen wij ons af: en onze ei gen zaken dan? Waarvan er sommi gen al meer dan 50 jaar zijn ge vestigd? Hebben die dan geen ver worven rechten? Moeten die dan niet in bescherming worden genomen? Nee, zegt het kollege en stelt intussen de zaken zo voor, dat het een zégen zal zijn voor de Bruse middenstand als er een supermarkt komt", aldus de waarnemend voorzitter. Toch is er nog vertrouwen dat de gemeenteraad hen zal beschermen. Visch: „Als je bedenkt hoe andere zelfstandigen in Bruinisse in het ver leden zijn getroffen door natuurram pen. We denken hier aan de schip pers, toen de beruchte parasiet in de mossels kwam en aan de boeren, toen de militairen hulp boden bij het nat te najaar. Dan kèn het bijna niet an ders of de gemeenteraad zal de mid denstanders voor déze ramp behoe den. Natuurrampen zijn niet te voor komen, deze wel". Woningbouw Moet de grond dan braak blijven liggen? „Zolang deze grond vrij is, is er al sprake van. een supermarkt. Daarom kwam het gemeentebestuur waarschijnlijk nooit op het idee de grond voor woningbouw te verko pen. Nu met de dalende rente zou dat best kunnen lukken", besluit Visch, daarmee meteen een alternatief aan dragend. Visch heeft al de grieven van de middenstanders via een schrijven aan de leden van de gemeenteraad overhandigd. Naast bovenstaande bezwaren, vraagt hij: „Heeft u zich webeens gerealiseerd, dat erjn negen, jaa^ dertien zaken zijn verdwenen in, Br\£nisse". „Is dat niet genoeg?" Laatste woord Hoe dan ook: aan de raad het laatste woord, zoals het in een demo- kratisch land ook hoort. Tenslotte vertegenwoordigt de raad de Bruse bevolking, eén belangengroep die niet te onderschatten is. Zeker niet in konsumentenbelangen, zoals een su permarkt die is. Maar voor die beslissing genomen zal zijn, donderdagavond in de raads zaal, zal er nog veel water door het Zijpe stromen Ophokplicht postduiven Zeeland Sommige landbouwprodukten zo als pasgezaaide en juist opkomende erwten, hebben een grote aantrek kingskracht voor duiven. Door vrete- rij kan er veel schade worden aange richt. Het is duidelijk dat daarom jacht wordt gemaakt op wilde en ver wilderde duiven. Aangezien moet worden voorko men dat postduiven getroffen wor den door de te nemen maatregelen is er tussen de bij deze aangelegenheid betrokken organisaties overleg ge- Afdeling Zierikzee Voorzitter A. v. d. Berg verwel komde de gasten in Noordgouwe en ging voor in gebed. Oud-sekretaris Folmer gaf een overzicht van een hal ve eeuw Bouw- en Houtbond- Zierikzee, waarin vele bekende na men weer naar voren kwamen. Tus sen de regels door deed de heer Fol mer nog een oproep om meer leden te werven. Na het overzicht droeg hij voor uit het werk van Godfried Bo- mans. Mevrouw Pannekoek-v. d, Weele bracht humor in Zeeuws dialekt, gestoken in de Schouwse kleder dracht. Vergaderingbezoek Distriktsbestuurder Beijersberg uit Goes ging in op de ekonomische toestand, met alle gevolgen van dien voor de bond. Verder drong Beijer- berg aan op regelmatig vergadering- bezoek. „Vergaderingen worden niet uitsluitend belegd voor het bestuur en een paar trouwe leden", aldus de distriktbestuurder. De aanvraag voor de vergunning is al in 1976 ingediend en leidde in 1979 tot een vergunning van de Minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Hiertegen werd echter beroep aangetekend door een viertal natuur- en milieuorganisaties. In de uitspraak van de Raad van State (Koninklijk Besluit de dato 27 november 1981) wordt onder meer gesteld, dat: - verlening van de vergunning geen uitstel gedoogt; - de wijze van infiltratie en winning als een aanvaardbaar systeem wordt aangemerkt; - uitbreiding van de hoeveelheid vol gens hetzelfde systeem te winnen wa ter niet onaanvaardbaar hoeft te zijn; - de ingebrachte bezwaren niet van zodanig gewicht zijn, dat zij de verle ning van de gevraagde vergunning in de weg behoeven te staan. Begeleidingskommissie Voor de kontrole op de onttrek kingsbepalingen is een begeleidings kommissie ingesteld, die de minister zal adviseren. In- deze kommissie hebben zitting vertegenwoordigers van de Commissie Grondwaterwet Waterleidingbedrijven, het Rijksin stituut voor Drinkwatervoorziening en twee personen aangewezen door het Provinciaal Bestuur van Zee land. Advertentie o.a. rep. of vervanging van goten Vrijblijvend prijsopgave Snelle uitvoering Julianastraat 40 Telefoon 2647, Zierikzee pleegd over een ophokplicht voor de ze duiven. Hierbij is overeengekomen dat in Zeeland van 29 maart tot en met 15 mei 1982 een ophokplicht voor post duiven geldt van 9.00 uur tot 19.00 uur. Dit ophokgebod geldt niet voor jonge duiven. De postduiven mogen wel deelne men aan wedvluchten, doch na aan komst moeten ze worden opgehokt tot 19.00 uur. In het belang van de postduiven- houders en van de landbouwers drin gen de Postduivenhouders Organisa tie en het Landbouwschap er met de meeste klem op aan zich strikt aan bovenstaande afspraak te houden. Schade aangericht door duiven (of ander wild) moet direkt gemeld wor den bij het sekretariaat van de Wild- schadekommissie, Westsingel 58 te Goes. ZIERIKZEE Jaarvergadering NCVB De NCVB afdeling Zierikzee hield verleden week de jaarvergadering. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van gezang 7, alle vier de verzen. De presidente mevrouw E. De heer W. de Bil is per 1 april a.s. 35 jaar eerste penning van de afde ling, en kreeg daarvoor uit handen van Beijersberg het boek „Kijk op Zeeland". Namens het hoofdbestuur van de bond overhandigde spreker vervol gens een brief van het hoofdbestuur, waarin de aankondiging dat dit bestuur een prachtig bedrag zal over maken als jubileumgeschenk, ter bestrijding van de onkosten. Op ver zoek van de voorzitter zong de jubile rende vergadering „Beveel gerust uw wegen". Dankwoord De heer J. v. d. Woestijne dankte namens alle leden voor de fijne avond en de heer Beijersberg sloot de avond met dankgebed. Tijdens het diner werd gekollekteerd voor Po len, een bedrag ad 173,35 zal wor den overgemaakt. Volgens een bepaling in het Ko ninklijk Besluit zal de begeleidings kommissie worden uitgebreid met een vertegenwoordiger van de Vere niging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland. Tuinstra-v. d. Maas ging voor in ge bed en las vervolgens psalm 8 voor. De meditatie had als thema „De mens, de kroon der schepping". Verder stond o.a. de bestuursver kiezing op de agenda. Aftredend wa ren de dames M. v. d. Hak-Paasse, P. Sies-van Loo en L. Vermeule. Deze vakatures werden opgevuld door me vrouw Haak-Rotte, L. van Loo, en J. Bil-Roskam. De afgetreden bestuursleden kregen een bloemetje aangeboden en een NCVB-lepeltje. In de pauze volgde een verkoping ten bate van eigen kas voor een projekt van NCVB. Vervolgens werd er een toneelstuk opgevoerd door de dames van de afdeling Bruinisse. Het was een komisch stuk, geti teld: „De verstokte vrijgezel". De presidente dankte tenslotte alle aan wezigen die hadden meegewerkt aan het welslagen van de jaarverga dering. Kollekte De Zonnebloemkollekte heeft 2.488,50 opgebracht. De gevers en kollektanten wordt dank gezegd. Hervormde Vrouwengroep Op donderdag 1 april komt de Her vormde Vrouwengroep „Wees een ze gen" weer bijeen in het Hervormd V erenigingsgebouw Wielrijder overleden na aanrijding De 64-jarige J. v. d. Bos uit Zierik zee is maandagavond in ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk, dat hem 's middags was overko men. Hij reed op zijn fiets op de hoek van de Julianastraat, toen hij plotse-; ling afsloeg richting Sas. Hij werd geschept door automobilist de R. uit Baarland; Ernstig gewond werd hij naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis vervoerd, vandaar naar Goes en vervolgens naar Dijkzigt, waar hij bezweek aan zijn verwon dingen. ZIERIKZEE/ WESTERSCHOUWEN Kandidatenlijst D'66 D'66 zal voor het eerst deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen in twee gemeenten op Schouwen- Duiveland, te weten: Westerschou- wen en Zierikzee. De kandidaten lijsten voor deze gemeenten zijn thans definitief vastgesteld als volgt: Westerschouwen: 1. J. A. Burg, 2. C. G. van Leeuwen, 3. A. Groenèn- dijk, 4. L. D. Kik. Zierikzee: 1. W. H. Keikes, 2. R. A. van Baaien, 3. F. W. de Zwaan, 4. J. A. de Jong. BURGH-HAAMSTEDE Rondrit voor bejaarden Ook dit jaar wil de mannensocië- teit T.W.W. de bejaarden uit Wester schouwen op koninginnedag rondrij den langs de versierde huizen en stra ten. Daarom worden alle bejaarden die hieraan willen deelnemen, ge vraagd zich op te geven, voor 16 april, bij mevrouw Roell-Krammer, tel.: 01115-1390. HAAMSTEDE Wielrijder ernstig gewond bij verkeersongeluk De 84-jarige wielrijder C. Q. uit Haamstede is maandagmiddag zeer ernstig gewond geraakt, toen hij bij het oversteken van de Kraai- jensteijnweg werd geschept door een auto, bestuurd door J. K. uit Oude Tonge. De wielrijder kwam over de Steenweg van Burghsluis en wilde de drukke Kraaijesteijnweg oversteken naar Haamstede. Hij is via het zie kenhuis in Zierikzee naar Goes ver voerd. Jaarfeest C.J.V. Zaterdagavond hield de C.J.V. weer het traditionele jaarfeest in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. De overvolle zaal kon weer genieten van een goed programma, gebracht door de vier klubs, onderverdeeld in leeftijds groepen, die deel uitmaken van de Christelijke Jongeren Vereniging. Na opening beet de jongste groep (7 t/m 9 jaar) het spits af met liedjes uit de oude doos. Een uitbeelding van kleuter- en kinderversjes die door de zaal geraden moesten worden. De tweede groep (van 10-12 jaar) bracht vele t.v.-programma's naar voren zo als zij die zagen. De tienergroep had een kleine musical ingestudeerd. Een gevarieerd geheel met liedjes en to neelstukjes. Toneelstuk In de pauze werd een verloting ge houden voor de Soedan-aktie en ter versterking van de eigen klubkas. De 16 -klub sloot de rij met het to neelstuk in twee bedrijven: „Zaal 13 is vrij". Een vlot en komisch stuk dat door iedereen zeer gewaardeerd werd. Samenvattend een fijn stuk jeugdwerk dat op levendige wijze ge presenteerd werd. NOORDGOUWE Dia-serievertoning bij Plattelandsvrouwen Een dezer dagen hield de afdeling Noordgouwe e.o. van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst. Ex-presidente van deze afdeling, mevrouw A. Heringa-Hoefft ver toonde deze avond een prachtige dia serie over haar bezoek aan Argenti nië en Peru. Fraaie lichtbeelden werden ge toond van de wereldstad Buenos Ai res, ook vele natuur opnamen en beelden van de boerderijen aldaar. Hierna kwam Peru aan de beurt, waarvan vele beelden van de heer sende armoede. Ook resten van de verdwenen Inka kuituur werden ge toond, speciaal de stad Macchu Pic- chu, die door de Spanjaarden in het verleden niet geplunderd werd en zo behouden kon blijven. Tot slot van de avond werden luchtopnamen van het Andesgebergte en van het Ama zonegebied getoond. De aanwezige dames werden hierna in de gelegen heid gesteld vragen over deze landen te stellen, waar dan ook druk ge bruik van werd gemaakt. Na afloop werd mevrouw Heringa hartelijk dank gezegd door de presi dente en kreeg een cadeaubon en bloemen aangeboden. KERKWERVE Filmmiddag Vrijdagmiddag organiseerde de Tennisvereniging WIK uit Kerkwer- ve een filmmiddag voor de jeugd. Eerst vertoonde men een leerzame tennisfilm en daarna werden enkele leuke tekenfilms gedraaid. Er waren 45 kinderen in het Verenigingsge bouw aanwezig. Het werd een zeer geslaagde middag waar de jeugd- kómmissie van de Tennisvereniging met genoegen op terugziet. NIEUWERKERK Stichting Samenlevingsopbouw De Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland houdt een openbare algemene bestuursvergade- Centraal in deze Kleine dorpen krant staat de leefbaarheid van de kleine dorpen. Verder worden ook ver slagen van de ontwikkelingen binnen het Kleine kernen Experiment in deze krant opgenomen. Voorlopig wordt de krant gratis toe- De heer Jansen gaf eerst het grote belang van de natuur- en milieube scherming aan. „Natuurbescherming is geen zaak van hobbyisten. Bewon dering voor de natuur en het genieten ervan mogen dan hobby's zijn, maar juist deze hobbyisten zagen als eersten wat en waar het mis ging in de natuur. Zij zagen de noodzaak vaif natuurbescherming van de natuur is, is daarom de natuur- en milie- educatie, zoals door onze vereniging wordt bedreven, van groot belang. Ook op dit gebied blijkt helaas nog veel onbegrip". Hoge kosten „Dit kwam duidelijk naar buiten", aldus de heer Jansen, bij een raads besluit in de gemeente Westerschou wen bij de subsidiëring van onze gid- senkursus". Tot dusver had de ver eniging deze kursussen altijd uit ei gen middelen kunnen bekostigen, maar doordat de inzichten rond de processen in het milieu en het na tuurgebeuren zich zeer snel ontwik kelen, zijn meestal specialistische docenten nodig om de kursus op hoog peil te houden. De hoge kosten noop ten de Vogelwacht tot de aanvraag vaneen subsidie, maar de 100,—die van gemeentwege werden ontvan gen. dekken nog geen 2 procent van de kosten. Toeristisch pakket Spreker memoreerde in dit ver- Tijdens de vergadering werd een kommissie benoemd, die in grote lij nen de viering voorbereiden. De heer Den Boer had gunstige berichten ten aanzien van de nieuwbouw. Door de goede weersomstandigheden ligt het werk drie a vier weken voor op sche ma. Medezeggenschap De heer W. den Boer, deelde de le den mee dat in een vergadering met het personeel de wet op de medezeg genschap is behandeld. Deze wet is per 1 februari van dit jaar van kracht geworden en voor 1 augustus moet een voorlopige mede- ring op maandag 5 april in het dorps huis te Nieuwerkerk. Aan de orde komen o.m.: het werk- verslag van de opbouwwerker, de stand van zaken m.b.t. het Kleine Kernen Experiment en als apart the ma: „Opbouwwerk op het platte land", zulks naar aanleiding van de film: „Het recht van de kleinste". OOSTERLAND Geslaagd aan T.H. De heer W. L. Bolle Joh.z. uit Oosterland slaagde dezer dagen aan de Technische Hogeschool te Delft voor het Ingenieurs Examen: Schei kundige Technologie. Oud papier Zaterdag 3 april a.s. hoopt het des betreffende komité weer oud papier en vodden op te halen langs de hui- gestuurd aan dorpsraden, dorpskomi- té's, belangengroepen, gemeentebe sturen en andere organisaties die de problematiek van de kleine dorpen ter harte nemen. Belangstellenden die ook prijs stellen op de Kleine Dorpen Krant kunnen kontakt opnemen met de Stichting Samenlevingsopbouw of band de belangrijke bijdrage die de vereniging en de natuurgidsen leve ren in het voorzieningspakket van de toeristengemeente. Jaarlijks worden vele duizenden rekreanten door mid del van rondleidingen en dia avonden begrip voor natuurwaarden bijgebracht, waarbij nadruk wordt gelegd op het funktioeneren van de natuur en de bedreiging daarvan. Dit gratis werk wordt door de bezoekers altijd zeer gewaardeerd. Dank sprak de voorzitter uit ten aanzien van de gemeente Duivelsnd, die wel bereid bleek tot de gevraagde toelage van 65,— per deelnemer uit die gemeente, zonder dat daar nu bij zondere aktiviteiten worden ver richt. De meeste kursisten komen echter uit Westerschouwen, vandaar dat de teleurstelling over de geringe subsi die nog groter is. Storten havenslib Ander onderwerp, dat de voorzit ter aansneed, was de verontrusting over de eventuele storting van jaar lijks 20 miljoen kub. meter sterk ver ontreinigd havenslib uit de Rijn mond voor of tegen de Schouwse kust. En dat onder het motto: Storten voor de Zuidhollandse kust zal jaren lange procedures ten gevolge hebben. „Laten ze er niet op rekenen dat men er in Zeeland geen of veel min der bezwaar tegen hebben", kondig- zeggenschapsraad zijn gekozen. Deze raad bestaat uit vier personeelsleden en vier ouders. Voor 1 februari 1983 moet een ontwerp medezeggen- schapsreglement worden voorgelegd. zen. Omstreeks negen uur hoopt men weer te starten met wagen en tractor, en de ingezetenen worden beleeft verzocht de spullen, zo mogelijk ge bundeld, langs straat of trottoir ge reed te leggen wat een vlotte afvoer in de hand werkt. Bij voorbaat dank voor deze medewerking. Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd in de maand maart ge kollekteerd ten bate van het zen dingswerk van de Mbuma-zending door: Mirjam Bakker, Anne-Marie Hendrikse, Arianne Morks, Anja Meerman, Irma Pieper, Arjan Steen- poorte en Henriët IJzelenberg. De op brengst bedroeg 291, 95, waarvoor zeer veel dank aan de milde geefsters, gevers, en niet minder aan de leiding en aan de kollektanten zeerl wel op z'n plaats i's. Ouderavond Donderdagavond 1 april zal de Christelijke Schoolvereniging haar jaarlijkse ouderavond houden voor de ouders en verdere belangstellen den van de kleuter- en lagere school, de Ds. J. Boogermanschool aan de Weelstraat. Ditmaal in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. Na de pauze hoopt de heer Geluk uit Tholen te spreken over het onder werp: „Schoolbegeleiding, waarom?" het Kleine Kernen Experiment te Kerkwerve. Doelstelling In dit eerste, nummer wordt duide lijk uit de doeken gedaan wat de doel stelling is van het KK-experiment Verder wordt aandacht besteed aan scholenprojekten, de problematiek rond het fietspad Ellemeet, postvoor- ziening Sirjansland, scholenexperi ment Serooskerke/Noordwelle en het woningprojekt EUemeet/SirjanslancL De redaktie van de krant is te be reiken te Kerkwerve, Ring 10, tel.: 01110-5663. de spreker aan. Hij was er van over tuigd dat de gemeenten Brouwersha ven en Middenschouwen de zienswij ze van de Vogelwacht zullen delen en fel protesteren tegen de gelanceerde plannen om het vuile slib in de Gre- velingen tussen Scharendijke en Den Osse te deponeren. Veel bereikt Tevreden was de heer Jansen over hetgeen de natuurbescherming in Ne derland heeft bereikt. Hij prees de overheid met het aankoop en beheer van natuurterreinen, waaraan vele miljoenen zijn uitgegeven, maar zag de mogelijkheid onder ogen dat in de toekomst meer beroep op vrijwilli gers zal worden gedaan voor het on derhoud in natuurterreinen. „De Vogclwerkgroep maakt zich op dit terrein al zeer verdienstelijk, en voor de wat moeizaam op gang ge komen terrein-werkgroep ligt nog heel wat sterk in het verschiet". Dankwoorden richtte hij voor het enthousiasme, waarmee coördinator IVN-zaken, coördinatrice exkursies Slotbos en 't Zeepe, de voorbereidings- en begeleidingskom missie van de natuurgidsenkursus, de Jeugdvogelwacht en -leiding, aan een ieder die zich verdienstelijk maakte in dit vrijwilligerswerk. Landelijke dag De verwerving van het Landgoed Haamstede en in het bijzonder het onderdeel „Het Zeepe" daarvan, door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, deed de voor zitter veel goed. In september wordt de jaarlijkse IVN-dag (Instituut voor Natuurbe scherming Educatie) op Schouwen- Duiveland gehouden. Dat gebeurt op de elfde september, waarbij „De Schouwse Boer" als centrum zal fun geren. ZIERIKZEE, 28-3. De Bouw- en Houtbond C.N.V.-afdeling Zierikzee bestaat 50 jaar. Dit feit werd gevierd door aan de leden een diner aan te bieden in het restaurant van de fam. v. d. Weijde te Noordgouwe. Vrijdagavond vertrok het grote gezelschap per bus van de firma Van Oeveren richting diner. HAAMSTEDE, 26-3. Voorzitter F. Jansen heeft tijdens de jaarvergadering van de Vogelwacht Schouwen-Duive land een aantal kritische geluiden laten horen over de gemeentelijke interesse van Westerschouwen voor haar werk ten aanzien van de natuurbescherming. Hij zei het bijzonder teleurstellend te vinden, dat het gemeentebestuur van Westerschouwen zo weinig waardering blijkt te hebben voor het werk van de gidsen, waarbij de Vogelswacht niet zozeer het geld, dan wel de motivatie laat meespreken. ZIERIKZEE, 30-3. Deze week verscheen het eerste nummer van de „Kleine dorpen krant", een uitgave van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland, in samenwerking met het Kleine kernen Experiment. De krant zal ieder kwartaal uitkomen en wordt gratis ver spreid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3